صفحه آخر

حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي:
انجام وظيفه توأم با ايمان به خدا، جايي براي نااميدي و خودباختگي باقي نمي گذارد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با مديران ستادي و مسؤولان دفاتر استاني شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي سراسر كشور، با استناد به آيه‎اي از قرآن كريم، اظهار داشت: يكي از شيوه‎هاي تربيتي قرآن كريم، يادآوري و تذكر حوادث گذشته براي استفاده از نقاط قوت و عبرت‎گيري از نقاط منفي آن‎ها است. به‎عنوان نمونه با وجود اين‎كه هنوز مدت زيادي از زمان بعثت پيامبر خاتم صلوات‎ا...‎عليه نگذشته بود، خداوند در قرآن به مسلمانان يادآوري مي‎كند كه شما در مقابل دشمنان، بسيار ضعيف بوديد، اما خدا شما را نصرت داد و روزي فراوان به شما عطا كرد.

اين مفسر قرآن كريم ضمن مقايسه وضعيت امروز مسلمانان با شرايط صدر اسلام، اظهار داشت: امروز وضعيت مسلمانان از زماني كه اين آيه نازل شد، بسيار بهتر است و طبيعتاً اگر قرار بود امروز آيه‎اي نازل شود، قطعا با لحني بالاتر و آگاهنده‎تر مي‎بود.

ايشان ضمن يادآوري نعمت‎ها و منت‎هاي خداوند متعال بر مردم كشورمان در چهل سال گذشته، خاطر نشان كرد: كشور ما در اين چهل سال با اتفاقات شيرين، لذت‎بخش و اميدآفرين، و همچنين پديده‎هاي تلخ و رنج‎آور متعددي روبه‎رو بوده است؛ آميختگي اين خوشي‎ها و ناخوشي‎ها است كه زمينه را براي امتحانات الهي و انتخاب آگاهانه فراهم مي‎كند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به آسيب‎هاي احتمالي يادآوري حوادث گذشته اظهار داشت: گاهي يادآوري حوادث شيرين و نصرت‎هاي الهي، انسان را چنان اميدوار مي‎كند كه نيازي به تلاش و انجام وظيفه نمي‎بيند؛ گاهي نيز حوادث تلخ سبب مي‎شود تا انسان نااميد، و نسبت به ادامه كار دلسرد شود؛ چنين برداشت‎هايي آفت‎هاي يادآوري گذشته است.

ايشان افزود: اميد داشتن به رحمت الهي كافي نيست؛ بلكه شايستگي دريافت رحمت و نصرت الهي تنها با عمل به وظيفه حاصل مي‎شود. پيش‎بيني‎هاي قرآن در خصوص پيروزي قطعي حق بر باطل نيز به اين معنا نيست كه مي‎توان دست روي دست گذاشت و آسوده خاطر بود كه خداوند، در نهايت حق را پيروز خواهد كرد. چنين پيش‎بيني‎هايي نشان‎دهنده راه براي كساني است كه به دنبال حق هستند؛ خدا به چنين كساني اميدواري مي‎دهد كه در صورت ثبات قدم و انجام وظيفه، قطعاً پيروز خواهند شد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با تأكيد بر لزوم پرهيز از نااميدي در مواجهه با خاطرات تلخ و سختي‎ها، خاطر نشان كرد: مسلمانان در جنگ بدر، فقط سيصد و سيزده نفر و از نظر امكانات و تجهيزات نظامي در نهايت ضعف بودند؛ اما دشمنشان با هزار مرد جنگي و امكانات مجهز به مقابله با آن‎ها آمده بود. اما همين تعداد اندك مسلمانان همه توان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، خدا هم فرشتگان را به ياريشان فرستاد. اين جريان به ما مي‎آموزد كه شرط نصرت الهي اين است كه در انجام وظيفه كوتاهي نكنيم؛ حتي اگر دشمن ما بسيار قوي، و از امكانات ظاهري فراوان بهره‎مند باشد.

ايشان با يادآوري خاطراتي تأكيد كرد: تا خدا را داريم و به وظيفه‎مان‎عمل مي‎كنيم، نبايد ترسي از قدرت دشمن داشته باشيم؛ اين‎كه گاهي گفته مي‎شود دشمن از نظر نظامي بسيار قوي است و مي‎تواند با يك بمب، تمام كشور را نابود كند، يا از نظر علمي و تكنولوژي به حدي رشد كرده كه دسترسي به آن براي ما امكان ندارد، سخناني اشتباه است. چه بسا دشمن، مسؤولان و خواص ما را در كشورهاي غربي به ساختمان‎هاي مجلل و لوكس و نهادهاي علمي پيشرفته ببرند و حتي سلاح‎هاي فوق پيشرفته خود را براي آن‎ها به نمايش بگذارند، تا اين افراد خود را باخته و در مقابل دشمن احساس ضعف كنند.

علامه مصباح يزدي با اشاره به تبليغات دشمنان و منافقان عليه نظام اسلامي، بزرگ‎نمايي فقر و بيچارگي مردم كشور، و به رخ كشيدن زرق و برق كشورهاي غربي، گفت: قرآن به صراحت مي‎گويد در حالي كه مسلمانان بسيار اندك و در نهايت ضعف بودند، خداوند به آن‎ها نصرت و قدرت عطا كرده است؛ لذا ضعف‎هاي موجود نبايد ما را نااميد كند؛ از سوي ديگر پيشرفت‎هايمان نيز نبايد موجب غرور ما بشود. در هر حال، ما بايد تلاش كنيم و اميدمان فقط به خداوند متعال باشد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان كرد: در تبليغات بايد حقايقي براي مردم بيان شود كه مانع نااميدي آن‎ها در مقابل قدرت شياطين، و يادآور نصرت‎هاي الهي در سايه تلاش براي خدا مي‎شود. بايد توجه داشته باشيم كه سنت‎هاي الهي هميشه جاري است و يكي از سنت‎هاي خداوند اين است كه «إِنْ تَنْصُرُوا ا... ينْصُرُكُم».

ايشان با يادآوري برخي جريانات زمان پيروزي انقلاب اسلامي و پس از آن، به نمونه‎هايي از فداكاري مردم اشاره كرد، و گفت: فداكاري‎هايي كه جوانان مخلص ما در مبارزه با رژيم شاهنشاهي و در دفاع مقدس از خود نشان دادند، جهان را به تعجب وا داشت. اگر در زمان پيامبر صلوات‎ا...‎عليه يك حنظله غسيل‎الملائكه وجود داشت، در طول انقلاب اسلامي صدها نفر برتر از حنظله داريم؛ همچنين مادراني كه با وجود احساسات مادرانه خود، چندين فرزند خود را تقديم اسلام كرده، و به دست خودشان فرزندانشان را در كفن گذاشتند؛ اما اشك ازچشمانشان جاري نشد.

آيت‎ا... مصباح يزدي افزود: آري! وقتي چنين افرادي با اين روحيه در جامعه باشند، خدا نيز نصرت خود را شامل حال آن‎ها مي‎كند و اين مردم مي‎توانند در سايه اتكا به خدا، با كم‎ترين امكانات شگفتي بيافرينند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: هر چند نسل كنوني ما كم‎تر از نسل گذشته نيست و در ميان ايشان جواناني فداكارتر از گذشته وجود دارند، اما امروز عواملي در جامعه وجود دارد كه به طور عادي سبب مي‎شود روحيه فداكاري و آمادگي براي جهاد وشهادت در افراد كمرنگ‎تر از گذشته باشد. به‎عنوان مثال ظلم و ستم رژيم پهلوي سخت و تلخ بود؛ اما همين ظلم عاملي براي ايجاد انگيزه و حركت در نسل گذشته بود. نسل امروز اصلاً چنين عاملي را لمس نكرده است؛ همچنانكه شرايط زمان دفاع مقدس را نيز درك نكرده، و از همين رو، آن عوامل محرك انگيزه را ندارد. اين مسأله به صورت طبيعي مي‎تواند عامل رخوت و سستي در جوانان اين نسل بشود.

ايشان با اشاره به فداكاري‎هاي رزمندگان در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: بسياري از رزمندگان آن دوران، امروز نيز با تمام وجود به نظامشان عشق مي‎ورزند. برخي جانبازان قطع نخاعي كه سال‎ها روي تخت افتاده‎اند، هنوز هم حاضر نيستند نام و ياد امام(ره) را با چيزي ديگري عوض كنند؛ اما برخي از كساني كه چندين سال در جبهه‎ها حضور داشته، و گاهي ماه‎ها زن و فرزند خود را نمي‎ديدند، بعد از جنگ با خود انديشيدند آن‎ها كه سال‎ها با سخت‎ترين مشكلات به سر برده‎اند، بايد در مقابل آن سختي‎ها، منفعت و امتياز ويژه‎اي بگيرند. چنين اموري هم عامل رخوت و سستي مي‎شود.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه گاهي اين رخوت‎ها موجب ايجاد ضعف‎هايي در جامعه مي‎شود، افزود: بايد ضعف‎ها را شناخت و براي رفع آن برنامه‎ريزي كرد. گاهي ضعف‎ها از خارج كشور تحميل مي‎شود؛ يعني دشمنان نقاطي را كه مي‎توانند از طريق آن‎ها ضعف و نااميدي را به جامعه القا كنند، شناسايي كرده، و با صرف هزينه‎هاي كلان طي سال‎ها به دنبال ايجاد خلل در اراده ملت و تضعيف آن‎ها هستند.

ايشان با اشاره به فعاليت‎هاي دشمنان در دو جهت ايجابي و سلبي، گفت: يكي از روش‎هاي دشمنان براي تضعيف اراده ملت، ترويج برخي افكار از طرق مختلف از جمله فضاي مجازي است. ما بايد براي مقابله با هر يك از اين شيوه‎ها برنامه‎ريزي لازم را انجام دهيم.

آيت‎ا... مصباح يزدي با بيان اين‎كه ما در مقابل همه امكانات دشمن، فقط يك چيز داريم و آن ايمان به خداست، ادامه داد: تاريخ معاصر شاهد نمونه‎هاي عيني فراوني از نصرت الهي است. مگر قبل از انقلاب امام راحل(ره) و مردم چه داشتند كه به كمك آن نظام شاهنشاهي را سرنگون كنند؟ در دوران دفاع مقدس، ما حتي نمي‎توانستيم سيم خاردار وارد كنيم؛ در حالي كه دشمن پيشرفته‎ترين سلاح‎ها را در اختيار داشت و همه دنيا به او كمك مي‎كرد؛ اما نتيجه جنگ چه شد؟

ايشان افزود: اگر خدا را باور داشته باشيم، و به وظيفه‎مان عمل كنيم، نااميدي براي ما بي‎معنا است. همان خدايي كه مسلمانان ضعيف را در جنگ بدر پيروز كرد، انقلاب اسلامي را به پيروزي رسانيد و آن را حفظ كرد، هنوز هم خدايي مي‎كند. اتفاقاً دشمن نيز به قدرت سلاح ايمان پي برده، و از همين رو تمام تلاشش را براي نابودي يا تضعيف ايمان جوانان به كار گرفته است.

استاد اخلاق حوزه علميه گفت: بر اساس آيات قرآن، و نيز يافته‎هاي روانشناختي و همچنين تجربه عملي، از جمله شيوه‎هاي مهم تضعيف ايمان، اولاً ايجاد شبهه و تشكيك در معارف دين، و ثانيا ايجاد دلبستگي‎هاي مادي و لذت‎ها است؛ دلبستگي‎اي كه سبب فراموشي دين مي‎شود.

آيت‎ا... مصباح يزدي افزود: بر همين اساس، براي مقابله با دشمنان بايد در دو بعد تعليم و تزكيه برنامه‎ريزي مناسب داشته باشيم و مطابق آن تلاش كنيم؛ يعني از سويي بايد پايه‎هاي فكري و اعتقادي جوانان ما تقويت شود، از سوي ديگر با تزكيه و تربيت صحيح در چارچوب برنامه‎اي منسجم، مراقب باشيم كه آفت‎هاي شيطاني و هواهاي نفساني دين آن‎ها را نابود نكند.

گفتني است اين ديدار هفتم ارديبهشت ماه سال جاري با حضور حضرت آيت‎ا... جنتي، نماينده محترم ولي‎فقيه و رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در مشهد مقدس برگزار شد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام جعفرصادق(ع):
تنها او (مهدي عج‎الله) است كه پس از دوران‎هاي طولاني بلاخيز و تنگناهاي طاقت‎فرسا، غم‎ها و گرفتاري‎ها را از دل شيعيانش برطرف مي‎نمايد.
الزام‎الناصب، ص 138

 راه امام

دنيا بر ما تنگ نخواهد شد

اداره‎كنندگان كاخ سفيد بايد بدانند كه دنيا عوض شده است، و قدرت‎هاى شيطانى از حربه‎هاى استعمارى كهنه و نو خلع سلاح شده‎اند. كارگزاران سياست آمريكا بايد طرز تفكر و سياست‎هاى خود را تغيير دهند و گمان نكنند اداره كل جهان در دست آن هاست، و همه كشورها چشم و گوش بسته در اختيار آنان هستند. بايد توجه كنند كه قطع رابطه و تحريم اقتصادى و ليست‎هاى دروغين آن‎ها دنيا را بر كشورى تنگ نخواهد كرد.
صحيفه امام، ج 18، ص 330

 در پرتو خورشيد

ذره اي ميل به دنياطلبي در او وجود ندارد

من در طول مدت عمرم، امرا و صاحب منصبان زيادي را ديده‎ام؛ ولي كسي را به لحاظ بي‎رغبتي به مقام و منصب دنيا، همپاي آقا(حضرت آيت‎ا... خامنه اي) نديده‎ام. انسان وقتي زندگي روزمره او را از نزديك مي‎بيند، حس مي‎كند كه ذره‎اي ميل به دنياطلبي در او وجود ندارد. واقعاً در اين مقطع، من هيچ كس را در تقوا و اعراض از مال و مقام دنيا، مثل او نمي‎شناسم.
مرحوم محمدتقي بهلول(ره)