صفحه سياسي

شركت‎هاي اروپايي نيامده چمدان‎هايشان را بستند!
توهم ادامه برجام بدون آمريكا تا كجا ادامه پيدا مي كند؟

چندين روز از خروج آمريكا از برجام و نابودي عملي آن توسط اين كشور مي‎گذرد؛ اقدامي كه موجب بازگشت تحريم‎ها و اضافه شدن تحريم‎هاي جديد عليه كشورمان شده و پايان افسانه پردازي رابطه با آمريكا توسط غرب گرايان را نشان مي‎دهد.

اما حسن روحاني بعد از اين اقدام و درحالي كه انتظار مي‎رفت موضعي محكم در قبال آمريكا اتخاذ كند، جلوي دوربين‎ها حاضر شد و اعلام كرد «برجام از اين لحظه بين ايران و 5كشور است!»

به گزارش رجا، او به صراحت از ادامه يافتن برجام بدون آمريكا دفاع كرد و نگاه خود را به دستان اروپايي‎هايي دوخت كه روزي خودش آن‎ها را «آقااجازه» و دنباله‎رو سياست‎هاي كدخدايشان يعني امريكا معرفي كرده بود. اين خوش بيني به اروپايي‎ها با وجود اقدامات خصمانه آن‎ها قبل از توافقنامه و در حين اجراي آن تعجب بسياري از كارشناسان مسائل بين الملل را در پي داشت. در پي همين سخنان بود كه اتاق جنگ رواني غرب گرايان پروژه بزك كردن اروپايي‎ها را در دستور كار خود قرار دادند و هر روزه با انتشار اخباري در سايت‎ها و روزنامه‎هاي خود اروپا را حامي برجام نشان دادند و خروج آمريكا از برجام را مساله‎اي عادي و حتي مثبت براي برجام ترسيم كردند!

بدبيني بسياري از كارشناسان به عدم همراهي اروپا با آمريكا در اين چند روز ادامه برجام با اروپايي‎ها به خوبي نشان مي‎دهد كه برجامي كه ديروز «تقريبا هيچ» دستاورد محسوسي را براي كشورمان به همراه نداشته امروز ديگر «حتما هيج» خاصيتي نخواهد داشت غير از فلج ماندن پيشرفت هسته‎اي كشورمان!

در اين گزارش در يك قسمت به واكنش شركت‎هاي اروپايي و در قسمتي به واكنش مقامات و مسؤولين قاره سبز به خروج آمريكا از برجام مي‎پردازيم:

الف) اروپا به دنبال آمريكا: نه تضمين مي‎دهيم نه در مقابل آمريكا مي‎ايستيم، ايران نگراني‎هاي آمريكا را رفع كند

وزارت خزانه داري آمريكا بلافاصله بعد از نابودي برجام اعلام كرد: تحريم‎ها عليه ايران طي بازه ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز مي‎گردد. تحريم خريد نفت ايران بعد از ۱۸۰ روز و بقيه تحريم‎ها بعد از ۹۰ روز باز مي‎گردد. آمريكا همچنين اعلام كرد به كساني كه در حال تجارت با ايران هستند فرصت مي‎دهيم تا دست از معامله با ايران بردارند و اگر در مدت مشخص شده موفق نشوند، با تبعات آن روبه رو مي‎شوند.

چند ماه پيش «ريچارد نفيو» كه از معماران اصلي شبكه تحريم‎هاي آمريكا عليه ايران است در يادداشتي فاش كرد چنان چه آمريكا از برجام خارج شود، ايران بعد از مدتي متوجه خواهد شد از «همكاري‎هاي نصفه و نيمه» شركت‎هاي خارجي هيچ نفعي برايش حاصل نشده است.او نوشت: «نيمي از كشورهاي اروپايي، چين، روسيه و چند كشور ديگر قادر نخواهند بود با كاهش تحريم‎ها به‎اندازه‎اي براي ايران مزيت [اقتصادي] ايجاد كنند كه تهديدهاي ناشي از تحريم‎هاي ثانويه آمريكا را جبران كرده و ايراني‎ها را راضي نگه دارند».

اين صحبت‎ها به سرعت تحقق پيدا كرد، استيون منوچين، وزير خزانه‎داري آمريكا، اعلام كرد كه مجوز دو شركت بوئينگ و ايرباس براي فروش هواپيماهاي مسافربري به ايران لغو خواهد شد.

پس از اين خروج، سه كشور مهم اروپايي كه دولتي‎ها انتظار حمايت آن‎ها از برجام را داشتند در بيانيه‎اي مشترك به جاي محكوم كردن اقدام غيرقانوني آمريكايي‎ها به خط و نشان كشيدن عليه كشورمان پرداختند.

اروپا همصدا با آمريكا از بازتعريف توافق هسته‎اي و گنجاندن مسائل منطقه‎اي، موشكي و گسترش برجام به حوزه‎هايي كه امنيت ملي ايران را نشانه رفته است حمايت كرد. اين بيانيه عملا مي‎گويد ما خواستار باقي ماندن برجام هستيم اما بايد دغدغه‎هاي آمريكا و صهيونيست‎ها لحاظ شود و گفت و گو براي برجام‎هاي بعدي ادامه داشته باشد تا محدوديت‎ها بعد از سال 2025 هم از بين نرود.

THERE MUST BE NO DOUBT: IRAN’S NUCLEAR PROGRAM MUST ALWAYS REMAIN PEACEFUL AND CIVILIAN. WHILE TAKING THE JCPOA AS A BASE, WE ALSO AGREE THAT OTHER MAJOR ISSUES OF CONCERN NEED TO BE ADDRESSED. A LONG-TERM FRAMEWORK FOR IRAN’S NUCLEAR PROGRAMME AFTER SOME OF THE PROVISIONS OF THE JCPOA EXPIRE, AFTER 2025, WILL HAVE TO BE DEFINED. BECAUSE OUR COMMITMENT TO THE SECURITY OF OUR ALLIES AND PARTNERS IN THE REGION IS UNWAVERING

ريچارد گرنل، سفير آمريكا در آلمان، اعلام كرد: شركت‎هاي آلماني كه در ايران فعاليت مي‎كنند بايد فورا عمليات‎هاي خود را كاهش دهند.

پايگاه تحليلي «پولتيكو» به نقل از موگريني، مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا، نوشت: از روحاني تضمين گرفته‎ام كه عليرغم خروج امريكا و تحريم جديد در برجام بماند! تنها ايران قدرت خراب كردن يك‎جانبه برجام را دارد! موگريني كه وقيحانه جواب اعتماد دولتي‎ها را داده بود روز سه‎شنبه اعلام كرد كه نمي‎تواند براي بي‎اثر بودن تحريم‎ها عليه ايران تضمين بدهد و گفت: «اين اتحاديه قادر نيست ضمانت‎هاي حقوقي و اقتصادي به ايران بدهد اما براي يافتن راهي به منظور حفظ سرمايه‎گذاري‎هاي پسابرجام اروپايي‎ها در ايران جدي است.»

عربده‎كشي آمريكا و چراغ سبز اروپا كل فاينانس‎هاي برجامي را هواكرد

در ادامه اخبار تحريم‎هاي اقتصادي و همراهي اروپايي‎ها اما يك منبع آگاه در وزارت امور اقتصادي و دارايي به خبرنگار «نود اقتصادي» اطلاع داد كار فاينانس‎هاي پسابرجامي را بعد از خروج آمريكا از برجام تمام شده بدانيد و با اعمال بخشي از تحريم‎ها در ۹۰ روز آينده و بخش ديگري از آن‎ها در ۱۸۰ روز آينده هيچ فاينانسي به ايراني‎ها تعلق نمي‎گيرد و آن‎ها بلااثر خواهند شد.

بزك كنندگان اروپا به شدت تلاش دارند تا خروج آمريكا از برجام را كوچك معرفي كرده و ادامه آن با اروپا را تئوريزه كنند اما رئيس خدمات مالي اتحاديه اروپا آب پاكي را روي دست مدافعان آفتاب تابان برجام ريخت و گفت: به علت ماهيت بين المللي سيستم بانكي و اهميت نظام مالي آمريكا، قوانين مسدودساز اروپا كاربرد زيادي ندارد

عباس عراقچي هم ادعا كرده آمريكا نمي‎تواند شركت‎هاي اروپايي را به ادامه داشتن يا نداشتن همكاري با ايران مجبور كنند. اين درحالي است كه جان بولتون، مشاور امنيت ملي رئيس جمهور آمريكا، گفته است احتمال اعمال تحريم‎هاي شركت‎هاي اروپايي كه با ايران همكاري مي‎كنند وجود دارد. وي همچنين در يك نشست خبري اعلام كرد: اتحاديه اروپا هيچ چاره‎اي جز پيوستن به تحريم‎ها ندارد.

ترامپ همچنين در نامه‎اي به وزيران خارجه، خزانه‎داري و انرژي آمريكا اطمينان خاطر دادعرضه جهاني نفت و ذخاير كافي وجود دارد و مي‎توانند تحريم‎هاي نفتي ايران را با كاهش قابل توجه فروش نفت ايران اجرايي كنند.

گاردين هم خبر داد آمريكا شركت‎هاي اروپايي‎اي كه از خط مشي آمريكا در تحريم ايران پيروي نكنند را تهديد به جريمه يا مجازات كيفري كرد.

صدر اعظم آلمان در همراهي با آمريكايي‎ها گفت: كشورهاي اتحاديه اروپا توافق كرده‎اند كه برجام توافق كاملي نيست و بايد درباره مساله موشكي با ايران وارد مذاكره شد. مركل كه سعي دارد اعتماد دولت روحاني را هم از دست ندهد در وعده‎اي نسيه مي‎گويد اروپا مي‎تواند از شركت‎هاي كوچك و متوسط همكار با ايران حمايت كند اما اين نكته را هم مي‎گويد كه نبايد اين توهم را ايجاد كرد كه مي‎تواند تمام خسارات ناشي از تحريم‎ها را جبران كند!

وزير خارجه آلمان نيز در پي خروج آمريكا از برجام گفته بود كه شركت‎هاي آلماني براي معامله با ايران تقريبا هيچ شانسي ندارند و معاف كردن شركت‎هاي آلماني از تحريم‎هاي آمريكا بسيار مشكل است.

پتر آلتماير، وزير اقتصاد آلمان، روز جمعه در يك مصاحبه راديويي اعلام كرد كه اين كشور به لحاظ حقوقي نمي‎تواند به شركت‎هاي آلماني فعال در ايران در صورت اعمال تحريم‎هاي جديد كمك كند. وزير اقتصاد آلمان صريحا گفت كه هيچ راهي قانوني براي محافظت از شركت‎هاي آلماني در برابر تصميمات دولت آمريكا وجود ندارد.

رئيس جمهور فرانسه هم اعلام كرد: توافق هسته‎اي با ايران بايد تكميل شود و ادامه مذاكرات در اين خصوص به‎ويژه در رابطه با برنامه موشكي ايران ضروري است.

ب) تحريم‎هاي آمريكا نتيجه داد. به چمدان‎هاي بسته‎ي شركت‎هاي خارجي نگاه كنيد...

ده روز چانه‎زني دوباره تيم مذاكره كننده هسته‎اي با اروپايي‎ها اما نتيجه نداد و شركت‎هاي خارجي يكي يكي اعلام كردند كه با وجود تحريم‎هاي آمريكايي‎ها نمي‎توانند در ايران بمانند. نقض فتح الفتوح(!) دولت تدبير وقتي نمايان مي‎شود كه آمريكا براي اتمام حجت با شركت‎هاي اقتصادي اعلام مي‎كند كه جريمه و تحريم‎هاي سنگيني عليه كساني كه بخواهند با ايران همكاري كنند در نظر گرفته است.

توتال

فرار شركت‎هاي اروپايي در صحبت‎هاي مدير عامل توتال در گفت وگو با سي‎ان‎ان ديده مي‎شود كه به صراحت از وابستگي به آمريكا پرده برداشته و گفته بود: «ما تنها در صورتي مي‎توانيم قرارداد گازي با ايران را اجرا كنيم كه چهارچوبي حقوقي و قانوني وجود داشته باشد.اگر نتوانيم اين كار را بنا به دلايل حقوقي انجام دهيم مثلا به‎عنوان تغييري در نظام تحريم‎ها، در اين صورت بايد در قرارداد بازنگري كنيم. اگر تحريم‎هاي جديد عليه ايران اعمال شود بايد آن را با دقت بررسي كنيم؛ زيرا ما در آمريكا كار مي‎كنيم و دارايي در آمريكا داريم و به تازگي دارايي بيش‎تري هم در آمريكا به دست آورديم.»

وابستگي شركت‎هاي بزرگ به اندازه‎اي است كه در ابتداي امضاي برجام، توتال براي هماهنگي با آمريكا بر سر ايران در واشنگتن دفتر زد. به اذعان مديرعامل توتال دفتر شركت توتال در واشنگتن به هماهنگي روابط اين شركت با وزارتخانه‎هاي خزانه‎داري و امور خارجه آمريكا كمك خواهد كرد تا آمريكا اطمينان حاصل كند كه توتال همچنان به تبعيت از هرگونه تغييرات اعمال شده در رژيم تحريم‎هاي دولت آمريكا ادامه مي‎دهد! مديرعامل شركت توتال فرانسه با بيان اين‎كه توتال از هر گونه تحريمي كه مانع از فعاليت اين شركت در تهران شود تبعيت مي‎كند گفته بود: «تهران مي‎داند كه اگر ما نتوانيم كار را ادامه دهيم، اين به دليل تصميم دولت آمريكاست.»

توتال همچنين اعلام كرد: با اعمال تحريم‎هاي آمريكا عليه ايران، هر گونه همكاري با خطر از دست رفتن دسترسي به سيستم‎هاي بانكي همراه است كه توتال چنين ريسكي را نمي‎پذيرد و در صورتي كه از آمريكا معافيت تحريمي خاص دريافت نكنيم، قادر به ادامه كار در پروژه پارس جنوبي نخواهيم بود و ضمنا ديگر تعهد تازه‎اي در قبال پارس جنوبي نمي‎پذيريم.

هواپيماهاي كاغذي برجام

وزير خزانه داري آمريكا از لغو فروش هواپيما توسط شركت‎ها هواپيمايي خبرداد. پيرو همين خبر راينر اُلر مدير روابط عمومي ايرباس هم اعلام كرد: ما به دقت اعلام رئيس جمهور آمريكا را ارزيابي خواهيم كرد و قدم بعدي ما بر اساس سياست‎هاي داخلي و در متابعت كامل از تحريم‎ها و مقررات منع صادرات اتخاذ خواهد شد.

شركت بوئينگ نيز اعلام كرده است كه براي تحويل هشتاد هواپيماي سفارشي ايران با قرارداد بيست ميليارد دلاري، با دولت آمريكا مشورت خواهد كرد. اين شركت اعلام كرده كه همواره با سياست‎هاي آمريكا همسو خواهد بود. در پاسخ به اين تصميم فروشندگان هواپيماي معروف به هواپيماهاي برجامي، آخوندي در اظهاراتي غيرواقع بينانه و منفعلانه گفت: از اروپا «انتظار داريم» كه مستقل از تصميم آمريكا به قراردادهاي خود و تضاميني كه مي‎دهند پايبند باشند.

زيمنس آلمان

كايزر، مديرعامل شركت بزرگ آلماني زيمنس هم اعلام كرد كه ديگر نمي‎توانيم با خروج آمريكا از برجام قرارداد جديدي را با ايران امضا كنيم

دنيلي ايتاليا

شركت فولاد دنيلي ايتاليا به‎دنبال خروج آمريكا از برجام، كار براي يافتن پوشش مالي سفارش‎هاي ايران به‎ارزش 1.5 ميليارد يورو(1.8 ميليارد دلار) را متوقف كرد. الساندرو تريويلين، مدير ارشد اجرايي اين شركت گفته است: «با توجه به خروج آمريكا از اين توافق، بانك‎ها از ترس مواجه شدن با تحريم‎هاي ثانويه، ديگر آماده تأمين سرمايه پروژه‎هاي ايران نيستند». شركت دنيلي در سال 2016، يك توافقنامه چهارچوب تجاري با ايران به‎ارزش حدود 5.7 ميليارد دلار امضا كرد.

شركت «اينژي» فرانسه

شركت برق چندمليتي «اينژي» كه دفتر مركزي آن در شهر پاريس قرار دارد روز جمعه اعلام كرد تا ماه نوامبر به قراردادهاي مهندسي خود در ايران خاتمه مي‎دهد.

شركت گاز PGNIG لهستان

در حالي كه گفت و گوهايي دولت روحاني با اروپايي‎ها ادامه دارد اما شركت‎هاي اروپايي بي‎اعتنا به گفتگوهاي ايران و اتحاديه اروپا چمدان‎هاي خود را بسته اند. شركت گاز PGNIG لهستان هم پروژه گاز در ايران را به تعليق درآورد.

ساگاي نروژ

شركتي نروژي كه در حوزه انرژي خورشيدي فعال است و در اكتبر 2017 قراردادي به‎ارزش 2.5 ميليارد يورو براي ارائه خدمات انرژي خورشيدي به‎مدت پنج سال با شركت «توسعه‎دهندگان انرژي امين» امضاء كرده است. اما بعد از اعلام تصميم ترامپ براي خروج از برجام، «گائوت استينكوپف» مدير توسعه شركت «ساگا» از خروج اين شركت از ايران خبر داده است.

شركت ايتاليايي اني

شركت ايتاليايي اني در ژوئن 2017 براي مطالعه ميدان‎هاي نفتي و گازي با ايران توافق‎نامه امضاء كردند. اين شركت تصميم گرفته توافق خود را با ايران لغو كند. «كلوديو دسكالزي»، مدير شركت اني ايتاليا، در نشست سالانه خود به سهامدارانش گفته كه تمام طلب معوق خود از ايران بابت سرمايه‎گذاري‎هاي سال گذشته در اين كشور را از تهران گرفته و قصدي براي اجراي پروژه جديد در ايران ندارد. به‎گفته دسكالزي، نفت مورد نياز اين شركت ممكن است از اين پس به‎جاي ايران از كشوري ديگر تأمين شود.

مرسك

شركت دانماركي مرسك(MAERSK) بزرگ‎ترين شركت كشتيراني جهان روز پنجشنبه 27 ارديبهشت اعلام كرد كه كليه فعاليت‎هاي تجاري خود با ايران را متوقف خواهد كرد. به‎گفته محمدحسين داجمر، مديرعامل اسبق كشتي‎راني، شركت‎هاي بزرگي مانند مرسك و مرسي به‎سبب اين‎كه بازار بزرگي در آمريكا دارند، نگران هستند كه مشمول تحريم‎هاي آمريكا شوند.

آليانتس

ALLIANZ شركت چندمليتي خدمات مالي است، كه دفتر مركزي آن، در شهر مونيخ، آلمان قرار دارد. تمركز اصلي اين شركت بر ارائه خدمات بيمه است. در سال 2010 شركت آليانتس، دوازدهمين شركت بزرگ خدمات مالي در جهان بوده و در فهرست سال 2010 مجله فوربس، در رتبه 23 از بزرگ‎ترين شركت‎هاي جهان، قرار داشت. سهام شركت بيمه آليانتس در بازار بورس نيويورك و بورس فرانكفورت معامله مي‎شود. اين شركت هم‎اكنون به‎عنوان سومين شركت خدمات مالي و بانكداري جهان شناخته مي‎شود. حالا با اعلام خروج آمريكا از برجام آليانتس تصميم گرفته از ايران خارج شود.

ام اس سي سوئيس

شركت سوئيسي ام اس سي در بيانيه‎اي اعلام كرد:«(ام اس سي) در حال بازنگري در خدمات، فعاليت‎ها و روابط تجاري خود است تا ببيند كه آيا تاثيري(از تصميم اخير) ترامپ مي‎پذيرد يا نه و از جدول زماني تعيين شده از سوي دولت آمريكا تبعيت مي‎كند.»

شركت بيمه كشتي يو كي پي اند‎اي كلاب

نايجل گاردن، معاون توماس ميلر، مدير شركت بيمه كشتي يو كي پي اند‎اي كلاب گفت: «انتظار مي‎رود اين تصميم تبعات زيادي براي تجارت دريايي با ايران و بيمه اين قبيل فعاليت‎هاي تجاري داشته باشد.»

شركت لويدز لندن هم گفته در حال بررسي تبعات(اقدام ترامپ) بر بازار بيمه‎اي خود است.

رهبرانقلاب پس از خروج آمريكا از برجام با ذكر اين نكته كه بعيد است دولتمردان ما بتوانند از اروپايي‎ها تضمين‎هاي لازم را بگيرند فرموده بودند: بارها گفته بوديم «به امريكا اعتماد نكنيد»، اين هم نتيجه‎اش. درباره مذاكره با سه كشور اروپايي هم مي‎گوييم به اين‎ها هم نبايد اعتماد كرد و براي هر قرارداد بايد تضمين‎هاي واقعي و عملي بگيريد وگرنه نمي‎شود به اين شكل حركت را ادامه داد.

ايشان با انتقاد به سه كشور اروپايي سوالي مهم را مطرح كردند و گفتند: «مسؤولان در معرض «آزمون بزرگ» قرار دارند كه آيا عزت و اقتدار اين ملت را حفظ خواهند كرد يا نه؟» حالا مردم به نظاره نشسته‎اند تا ببينند دولت روحاني عزت و اقتدار ملت ايران را با وجود اين حجم از خيانت‎ها و خباثت‎هاي آمريكايي و اروپايي‎ها حفظ خواهند كرد يا نه.

حاشيه اي بر نشست غيرعلني مجلس

 محمد كاظم انبارلويي

نشست غيرعلني مجلس درباره مباحث وصله و پينه كردن برجام با اروپايي‎ها بود.

يكي از مباحث در اين نشست اصرار دولت براي تصويب مطالبات «اف.اِي.تي.اف» بود كه در قالب اصلاحيه لوايح چهارگانه دولت به‎ويژه لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله يا تامين مالي تروريسم اين روزها نقل محافل دولت و مجلس است.

ظريف وزير خارجه، سيدعباس عراقچي معاون وزير خارجه و مسعود كرباسيان وزير محترم اقتصاد به مجلس رفتند تا نمايندگان را قانع كنند با تصويب قطعي لوايح چهارگانه موانع همكاري بانك‎هاي خارجي برداشته مي‎شود.

لذا اگر مجلس تا تيرماه 97 مطالبات «اف.اِي.تي.اف» را برآورده كند، در نشست «اف.اِي.تي.اف» تصميمات براي رفع موانع گرفته خواهد شد.

مقررات «اف.اِي.تي.اف» را همان كساني نوشته‎اند كه در برجام آن سوي ميز مذاكره در مقابل ما صف‎آرايي كرده بودند. آن‎ها در برجام زيرساخت‎هاي تحريم از بيرون را ساماندهي و تحكيم بخشيدند، حال با مقررات «اف.اِي.تي.اف» درصدد تحريم از درون يا به قول معروف، «خود تحريمي» هستند.

بحث‎هاي سنگيني در مجلس بين نمايندگان دولت و مردم انجام شد كه بخشي از آن‎ها به بيرون درز پيدا كرد. 48 الزام «اف.اِي.تي.اف» كه در لوايح چهارقلو آمده است دقت شوراي نگهبان را مي‎طلبد تا ما از يك سوراخ ده بار گزيده نشويم.

اين الزامات با قاعده نفي سبيل و اصول 152 و 153 و 154 قانون اساسي مغاير است. اميدواريم شوراي نگهبان راه سلطه خارجي از درون را با رد اين لوايح ببندد.

از مباحث جلسه غير علني روز يكشنبه مجلس كاشف به عمل آمد كه اجراي تمامي درخواست‎هاي «اف.اِي.تي.اف» پيش شرط موفقيت مذاكره با سه كشور اروپايي است و جزو مطالبات آن‎ها هم هست.

مجموعه اين تلاش‎ها نشان مي‎دهد كه اميد دولت و مجلس براي نجات جنازه رو به قبله برجام هنوز به خارج است.

قرار است فهرست جديدي به تعهدات برجامي اضافه شود كه ماهيتاً هسته‎اي نيست و نفوذ منطقه‎اي و فعاليت دفاعي نظام در حوزه پيشرفت‎هاي موشكي را در برمي‎گيرد.

اين همان درخواست آمريكايي‎ها و نيز بهانه آن‎ها مبني بر خروج از برجام است.

همه اين قيل و قال‎ها در حالي است كه عباس عراقچي رسما در جلسه غيرعلني مجلس اعلام كرد: «نمي‎توان به ادامه برجام از سوي اروپا مطمئن بود.»

موگريني هم چند روز پيش آب پاكي را بر روي دست ديپلمات‎هاي ما در سفر اروپايي ريخت و گفت: «هيچ تضميني نمي‎دهيم.»

هر يك از رهبران سه كشور اروپايي هم تاكيد كردند قرار نيست در برابر آمريكا در اجراي برجام بايستيم. مفهوم اين سخن آن است كه قرار است محكم در برابر ايران بايستند، نه تضمين بدهند و نه خيال اجراي برجام را دارند!

معناي ديگر اين رويكرد آن است كه قرار است اروپايي‎ها در همراهي رويارويي آمريكا با نظام و ملت ايران، ما را خلع سلاح كنند تا در تهاجم نظامي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي كم‎ترين تلفات را بدهند.

برجام تاكنون نه تنها خطرات را از سر كشور دور نكرده، تهديدات نظامي و سياسي را افزايش داد، ايران هراسي را تا نزديك مرزهاي ايران هدايت كرد، سرمايه‎گذاري خارجي را افزايش نداد و پول‎هاي بلوكه شده را به كشور باز نگرداند بلكه آن‎ها را در فهرست مصادره قرار داد.

دولت همچنان نگاهش به بيرون است و نمي‎خواهد از ظرفيت‎هاي عظيمي كه خداوند متعال در داخل براي مقابله با زياده‎خواهي‎هاي غرب و آمريكا در اختيار ملت قرار داده، بهره ببرد.

هنوز فكر مي‎كند كليد ديپلماسي و دادن امتيازهاي سخاوتمندانه مي‎تواند قفل اين بحران آفريني‎ها را باز كند. دولت به كليد توانايي‎هاي ملت و ظرفيت‎هاي عظيم كشور پهناور ايران نگاهي نمي‎اندازد.

اين نگاه فقط در امر مديريت جهادي و تحكيم مواضع انقلابي گري نهفته است. دولت با دور شدن از گفتمان انقلابي، در ورطه‎اي دست و پا مي‎زند كه جز بدعهدي و نقض عهد و دستاورد تقريباً هيچ و خسارت محض، نتيجه‎اي ندارد.

هنوز برخي از تئوريسين‎هاي اقتصادي دولت كه از بهره‎گيري ظرفيت‎هاي عظيم ملت و دولت در رونق اقتصادي نااميد و غافل هستند و نگاهشان اول به سرمايه‎گذاري آمريكا و سپس سرمايه‎گذاري اروپا دلگرم است، دنبال راه‎هايي هستند كه اين امر تحقق يابد.

آن‎ها توتال را با سلام و صلوات آوردند، قرارداد سنگين و ميلياردي بستند. اكنون همين توتال صريحا اعلام كرده؛ اگر آمريكا اجازه ندهد، فعاليت خود را متوقف مي‎كند.

اين دومين بار است كه او به بهانه سرمايه‎گذاري مي‎آيد اطلاعات ذي قيمت نفتي را روي كول خود مي‎گذارد و فرار مي‎كند و مقامات نفتي بدون مجازات و جريمه، او را رها مي‎كنند.

توتال همين بازي را سال 88 به نمايش گذاشت و مسؤولان وزارت نفت را سر كار گذاشت. همچنين 8 شركت بزرگ اروپايي هنوز مهلت‎هاي 90 روزه و 180 روزه ترامپ براي تحكيم زيرساخت‎هاي تحريم‎هاي شكننده، فلج‎كننده و... شروع نشده، اعلام كردند مصمم به خروج از ايران هستيم.

شركت نروژي ساگا با قرارداد 5/2 ميليارد يورويي، شركت فولاد ايتاليايي دنيلي با قرارداد 5/1 ميليارد يورويي، ايرباس با قرارداد تحويل 100 فروند هواپيما به ايران، شركت نفتي ايتاليايي اني، شركت دانماركي مرسك، شركت آلماني آليانتس و... اعلام كردند نمي‎مانيم و قراردادهايمان نمايشي بوده است و قرار نيست اتفاقي بيفتد.

اكنون «برجام» به «پرجام» تبديل شده و چون گنجشكي از شاخه ديپلماسي خارجي ما پرواز كرده است. وزير خارجه در همين نشست غيرعلني مجلس گفت: «برجام دچار بيماري است و در حال مرگ است و اميدي به اروپا براي حفظ برجام نمي‎رود؛ زيرا سهامداران شركت‎هاي اروپايي، آمريكايي‎ها هستند.»

با اين حال چرا روي ديوار اروپا يادگاري مي‎نويسيم، معلوم نيست! اولين گام براي برخورد با نقض عهد آمريكايي‎ها و نقض عهد احتمالي اروپايي‎ها اين است كه تعهدات ايران در برجام تا رسيدن به نتايج روشن در گفتگوها به تعليق درآيد.

اين شروع خوبي براي نمايش عزم ما در مقابله به مثل و نشان دادن مديريت جهادي در ديپلماسي انقلابي است. اگر امروز اين موضع را نگيريم، فردا خيلي دير است.

اگر ريشه اميدواري به گفت وگو‎ها اعتماد به دشمن باشد اين يك تهديد است.مولايمان علي(ع) مي‎فرمايد اعتماد به دشمن مقدمه فريب خوردن است.

پنج سال است در كريدورهاي تو در توي ديپلماسي داريم اعتماد سازي مي‎كنيم، يك ذره هم نتيجه نداده است. بايد با تكيه بر بصيرت انقلابي، به فريب دشمن پاسخ دهيم. قطعا هزينه اين پاسخ به مراتب از هزينه‎اي كه بابت اعتماد به آنان پرداخت كرديم كم‎تر است.

خدعه اروپا با ايران

به گزارش مشرق، «مهدي محمدي» در يادداشت روزنامه «وطن امروز» نوشت:

اطلاعاتي كه اين روزها در دسترس است موفقيت پروژه گرفتن تضمين از اروپا درباره برجام را تقريبا به طور كامل منتفي مي‎كند.

برخلاف تبليغات سطحي كه ادعا مي‎كند ايران قادر است از ميانه اختلاف اروپا و آمريكا منافع خود را تامين كند، شواهد مي‎گويد ما در ميانه يك برنامه عملياتي مشترك بين اروپا و آمريكا هستيم كه بخش مشترك آن، ده‎ها برابر بخش اختلافي، عمق و گستره دارد.

اروپايي‎ها در روزهاي گذشته روشن كرده‎اند دستور كار مذاكرات با ايران از ديد آن‎ها نه حفظ برجام، بلكه گسترش آن و تبديل برجام به توافقي است كه از سوي آمريكا هم قابل امضا باشد. اين چيزي است كه رئيس‎جمهور فرانسه به صراحت و روشني از آن سخن گفته و انبوهي از اطلاعات ديگر هم آن را تاييد مي‎كند. اروپا و آمريكا از مدت‎ها قبل بحث‎هاي خود درباره مفاد اين توافق تكميلي را نهايي كرده و جز در يك مورد - يعني حذف سقف‎هاي زماني تعهدات ايران در برجام - به طور كامل با يكديگر توافق داشته‎اند.

ساده‎انديشي محض است اگر كسي تصور كند اروپا اكنون در پي آن است كه راهي بيابد و فشار اقتصادي را بر ايران كاهش دهد. اروپا درصدد تحقق هدف مشتركي است كه با آمريكا بر سر آن توافق كرده و كانون اين هدف نيز نشاندن ايران پاي ميز مذاكره درباره مسائل موشكي و منطقه‎اي است. استراتژي غرب درباره ايران همچنان دومسيره است؛ مسير فشار را آمريكا نمايندگي مي‎كند و اروپا عهده‎دار مسير مذاكره شده است.

كاملا طبيعي است كه فرض كنيم توافق ميان اروپا و آمريكا اين است كه آمريكا فشار بياورد و اروپا در ميز مذاكره از ايران امتياز بگيرد. زمان‎بندي‎هاي ۹۰ و ۱۸۰ روزه براي اعمال تحريم‎ها هم در واقع فرجه‎اي است براي فعال كردن طيفي از گزينه‎هاي فشار عليه ايران(كه جنگ اقتصادي تنها يك بخش آن است) و وادار كردن ايران به پذيرش برجام گسترش يافته در مذاكره با اروپا، پيش از پايان اين مهلت‎هاي زماني.

اين مساله‎اي نيست كه ميان اروپا و آمريكا درباره آن اختلافي باشد. اروپا شريك آمريكا در پروژه گسترش دادن برجام است و راهبرد آمريكا براي عملي كردن اين هدف هم متمركز كردن فشارها بويژه فشار اقتصادي بر ايران در يك بازه زماني كوتاه است. معنا ندارد كه اروپا شريك آمريكا در پروژه گسترش دادن برجام باشد اما با ارائه تضمين‎هاي اقتصادي به ايران، فشار اقتصادي به‎عنوان مهم‎ترين اهرم تحقق اين پروژه را كند يا تخريب كند.

تحت اين شرايط كه دو طرف هدف مشتركي دارند و تنها ابزار رسيدن به آن هدف هم فشار اقتصادي است، بي‎معناست كه توقع داشته باشيم اروپايي‎ها تضمين‎هايي به ايران بدهند كه پروژه تحريم را مختل كند. خود اروپايي‎ها هم باور ندارند - و از ايده‎هايي هم كه مي‎دهند پيداست - بتوانند مقابل تحريم‎هاي ثانويه آمريكا مقاومت موثري انجام بدهند و تمركز عمده آنها بر سر وادار كردن ايران به پذيرش توافقي فراتر از برنامه‎اي است كه برنامه‎هاي موشكي و منطقه‎اي را هم در بر بگيرد و با ملحق شدن آمريكا به آن توافق، كار به اعمال تحريم عليه شركت‎هاي اروپايي نرسد.

لااقل در مهلت ۱۸۰ روزه آتي، اروپا به‎عنوان شريك راهبردي آمريكا در اعمال فشار به ايران عمل خواهد كرد تا بتواند با استفاده از اين فشار زماني، پروژه مشترك خود با آمريكا را پيش ببرد، بنابراين در اين بازه زماني چيزي شبيه به لطيفه است كه انتظار داشته باشيم اروپا فشار اقتصادي بر ايران را كاهش دهد. تنها پروژه واقعي اروپا در اين مدت اين خواهد بود كه ايران را هم در برجام و هم سر ميز مذاكره نگه دارد تا پروژه‎اي كه آمريكا درصدد اجراي آن است، امكان تحقق يابد.

از سوي ديگر، همان طور كه گفتيم، اروپا و آمريكا مطابق آن چه خود گفته‎اند توافقات‎شان درباره اصلاح برجام را نهايي كرده‎اند. حتي درباره برداشتن سقف‎هاي زماني برجام نيز در واقع دو طرف تفاهم دارند، منتها نظر اروپا اين است كه اعلان اين مساله به ايران كه هرگز نبايد محدوديت‎هاي هسته‎اي خود را لغو كند، بايد به زماني موكول شود كه ايران در آستانه اتمام زمان‎بندي‎هاي ۸، ۱۰ و ۱۳ ساله برجام باشد و اعلان آن از حالا، جز اين‎كه اراده ايران براي حفظ تعهداتش را سست كند، فايده‎اي ندارد.

از قضا اين نكته بسيار حياتي است. در واقع، لابه‎لاي بحث‎ها درباره اصلاح برجام اين موضوع روشن شد كه برجام حتي اگر پايدار بماند يك توافق بي‎آينده است و حتي اگر ايران به همه تعهداتش پايبند بماند، روزي كه توافق به پايان مي‎آيد و نوبت به گسترش برنامه هسته‎اي ايران مي‎رسد، غربي‎ها دوباره فشارها و تحريم‎ها را احيا خواهند كرد تا ايران قادر به استفاده از مزاياي حضور چندين ساله در برجام نباشد.

اما گذشته از اختلاف جزئي كه درباره موضوع بندهاي غروب وجود دارد، درباره بقيه امتيازهايي كه بايد از ايران گرفت هيچ اختلافي ميان اروپا و آمريكا نيست. ماموريت اصلي اروپا هم اين است كه ايران را به بحث تضمين مشغول كرده و در اين مدت فشار آمريكا را به فرمول‎هاي سازش سر ميز مذاكره ترجمه كند.

آمريكا درصدد است فاز اول فشار بر ايران را تا مي‎تواند با ابزارهاي عمليات رواني برجسته كند... فعلا درك اين مساله حياتي است كه اروپا در اين بازي سمت آمريكا ايستاده و توقع تخريب پروژه فشار به ايران درست مثل اين است كه انتظار داشته باشيم آمريكا به دنبال راهي براي كاهش فشار بر ايران باشد.

نماينده مردم مشهد:
دولت ديگر خجالت مي كشد بگويد مشكلات اقتصادي به دليل دولت قبل است

نصرا... پژمان‎فر، نماينده مردم مشهد و عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس با اشاره به خروج آمريكا از برجام، اظهار داشت: از ابتدا هم روشن بود كه از توافق برجام چيزي عايد ملت ايران نمي‎شود، اما شايد مهم‎ترين ثمره برجام اين بود كه شبهه برخي افراد مبني بر اين‎كه آمريكايي‎ها قابل مذاكره هستند و مي‎شود منافع خودمان را با مذاكره از آمريكايي‎ها بگيريم، برطرف شد و امروز ديگر كسي نمي‎تواند چنين سخني را مطرح كند كه با ديپلماسي لبخند و دست در دست يكديگر دادن و عكس يادگاري گرفتن مي‎توان مشكل را حل كرد، اين موضوع ديگر براي همگان روشن شده و بسيار شفاف است.

وي افزود: ما برجام را طبق قوانين بين‎المللي ولو خيلي ظالمانه پذيرفتيم و موظف بوديم به آن عمل كنيم، طبق بند 36 برجام، ما موظف بوديم در صورتي كه نقض برجام صورت بگيرد اقدام متقابل انجام دهيم، هر چند تاكنون آقايان مي‎گفتند برجام نقض آشكار نشده و روح برجام صدمه نخورده اما امروز كه آمريكا به صراحت از برجام خارج شده ديگر روح برجام نيز صدمه خورده و فاتحه آن را خواندند، بنابراين امروز طبق قانون حتما بايد طي 2 سال فعاليت‎هاي هسته‎اي‎مان را آغاز كرده و به آن نقطه‎اي كه بوده برسانيم.

نماينده مشهد در مجلس تصريح كرد: امروز مساله‎اي با اروپايي‎ها نداريم كه بخواهيم با آنان دوباره مذاكره و آن را حل كنيم، طبق قانون با توجه به خروج آمريكا از برجام موظفيم فعاليت‎هاي هسته‎اي‎مان را آغاز كنيم، طرف مقابل به طور رسمي برجام را نقض كرده و ما بر اساس قوانين داخلي و بين‎المللي وظايفي داريم كه بايد به آن‎ها عمل كنيم.

وي اضافه كرد: مذاكره با اروپايي‎ها و اعتماد مجدد به آنان از چاله به چاه افتادن است، اروپايي‎ها چاه هستند، چون تواني براي حل مشكلات ندارند، تاكنون نيز نشان داده‎اند كه بدون آمريكايي‎ها حتي آب هم نمي‎خورند، لذا آنان نمي‎توانند مسائل را به طور مستقل حل كنند.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس يادآور شد: در تعهداتي كه طرف مقابل در برجام داشت، قرار بود تمام تحريم‎ها را بردارند، اروپايي‎ها مي‎توانستند خودشان بسياري از تحريم‎ها را بردارند، اما هيچ اقدامي نكردند، اين نشان‎دهنده آن است كه اروپايي‎ها نقش بازي مي‎كنند و آمده‎اند طبق اين نقشه و پاس گلي كه آمريكايي‎ها به آنان دادند، امتياز جديدي از ايران بگيرند و ما را بيش‎تر تحت فشار قرار دهند.

وي اضافه كرد: براي همه روشن شد كه دوران ديپلماسي وادادگي ديگر به سر آمده و امروز بايد ديپلماسي تغيير كند، دولت بايد از ملت عذرخواهي كند، درست است كه خسارت‎هاي مالي و حيثيتي زيادي به كشور زدند كه قطعاً جبران نمي‎شود، اما با عذرخواهي دولت از ملت حداقل مردم متوجه مي‎شوند كه مسؤولان اين مقدار انصاف را دارند كه در صورت اشتباه، آن را بپذيرند.

پژمان‎فر با بيان اين‎كه امروز بايد به سمت ديپلماسي استقامت و ايستادگي پيش برويم و از آن بچه‎هاي بسيجي كه در جبهه‎ها داشتيم، ياد بگيريم، تأكيد كرد: ما مي‎توانيم با تكيه بر ظرفيت‎هاي داخلي‎مان مشكلات‎مان را حل كنيم، با توجه به ضعف دولت در حل مشكلات اقتصادي مانند افزايش نرخ ارز و بيكاري جوانان، ديگر جا ندارد ملت را معطل نگه دارند، دولتي‎ها ديگر خودشان هم خجالت مي‎كشند بگويند مشكلات اقتصادي امروز حاصل رفتار دولت قبل است، بيش از 5 سال است از دولت روحاني آنان مي‎گذرد.

علت اين همه كينه نسبت به ايران چيست؟!

صابر الدقاسمه، نويسنده و مقاله نويس مشهور اردني، روز يكشنبه ۲۳ ارديبهشت ۹۷ مقاله‎اي با عنوان فوق، مي‎نويسد:

هر روز صبح، پس از هر وعده غذايي و قبل از خواب به ايران ناسزا و توهين مي‎كنند و آن را شيطان مي‎نامند و از يك ديو خيالي به نام تشيع وحشت دارند. شما از فرط جهالت، نمي‎دانيد كه در ايران ميليون‎ها سني زندگي مي‎كنند.

با اين اوصاف، اين همه كينه كور كورانه اعراب نسبت به ايران از كجا نشات مي‎گيرد؟

آيا ريشه آن، عقده كمبود در مقابل كشوري است كه به رغم سي و پنج سال تحريم و شديدترين مجازات‎هايي كه تا كنون بشر به چشم خود ديده، به زانو در نيامده است؟!

آيا اين كينه و حقارت به اين علت است كه ايران امروز به رغم تحريم‎هاي گسترده به يك قدرت اقتصادي و يك دژ علمي جهاني، صنعتي و نظامي تبديل شده است كه ماهواره‎هاي گوناگون به فضا مي‎فرستد، هواپيماهاي پيشرفته بدون سرنشين مي‎سازد و موشك‎هاي قاره پيما طراحي مي‎كند؟!

آيا اين كينه به اين علت است كه ايران امروز يك كشور داراي حاكميت مستقل است و حيوان صفتان وهابيون در عراق، سوريه، ليبي، لبنان و يمن، حتي جرات فكر كردن و نزديك شدن به مرزهاي اين كشور را ندارند و ايران كشوري است كه در آن داعشي وجود ندارد كه جرأت كند به شهروندان اين كشور آسيب رساند يا آثار باستاني آن را نابود كند يا اماكن مقدسه را منفجر و نابود كند؟!

آيا علت اين كينه نسبت به ايران اين است كه اين كشور با برگزاري انتخابات منظم از زمان شكل گيري انقلاب، اعراب را رسوا مي‎كند و به آنان درسي مي‎آموزد كه در طول سال‎هاي حكومت خود از درك آن عاجزند؟!

اين در حالي است كه اكنون عرب‎ها جلوي پاي اسراييل خم مي‎شوند و با وقاحت تمام با آن ائتلاف تشكيل مي‎دهند و از اين خيانت خود خوشحالي مي‎كنند؟! من(نويسنده) بحران رواني و سرخوردگي و افسردگي شديد كساني را كه ميلياردها دلار براي تاسيس دولت تروريسم به سركردگي زهران علوش و ابو محمد جولاني در سوريه را هزينه كردند، به خوبي درك مي‎كنم...

روي سخن من با شهروند اردني است كه در طول حيات و زندگي خود با يك ايراني روبه رو نشده است، پس حجم عظيم اين همه تعصب از كجا نشات مي‎گيرد؟!

متاسفانه و بدون هيچ ترديدي، سرچشمه اصلي اين تبليغات ديوانه وار عليه ايران، كينه وسيع و تحريك نژاد پرستانه وهابيون است...وهابيوني كه قوم آن‎ها دست آورد علوم ديني و تجارب علمي خود را پس از ۱۰۰ سال صرفا در قالب رساله‎هايي در مورد: حلال و حرام، نكاح،عورت زن و مرد، سكس، حوري و پري، جماع، حيض، نفاس، جنب شدن‎، شرايط ورود به توالت، نواقص وضو، آداب ادرار كردن، كشتن تارك الصلاه، عذاب قبر، مارهاي كشنده، درجه حرات جهنم، هم بستر شدن با زن شوهر مرده(بيوه)، حرام دانستن گفتن تبريك به مسيحيان در اعياد آن‎ها، به وجود آوردن مشكلات در زندگي آن‎ها، ممنوعيت برگزاري مجالس عزاداري، نوشيدن ادرار شترها، ازدواج با دختران كم سن و سال، جهاد نكاح، و سرانجام تفاوت بين باد معده صدا دار و بي‎صدا، منتشر مي‎كنند!

در حالي كه ايران در زمينه پژوهش و آزمايش سلول‎هاي بنيادين جايگاه نخست را در جهان دارد، وهابيون با اهداي داعش، جبهه النصره، جيش الاسلام، احرار شام، جيش الفتح، نورالدين زنكي، جندالاقصي و اكناف بيت المقدس به جهان بشريت، تمدن انساني را به استثمار گرفتند و به صليب كشيدن انسان‎ها، خوردن جگر كشته شدگان، به بردگي گرفتن زنان و دختران و فروختن آنان در بازارها، سر بريدن كودكان، آتش زدن انسان‎ها، غرق كردن آن‎ها، زير گرفتن انسان‎ها با خودرو و له كردن آن‎ها، پرتاب جسدها از روي پشت بام، سربريدن وحشيانه، گردن زدن، نبش قبر، بمب گذاري و تخريب مساجد، تخريب موزه‎ها، آتش‎زدن كليساها، ربودن راهبه‎ها، ويران كردن شهرهاي باستاني، تخريب اماكن مقدسه را به جهانيان ياد دادند... و با نشان دادن اين همه خشونت و جنايت، جشن مي‎گيرند!

با اين اوصاف، ما اردني‎ها با حماقت تمام، افتخار مي‎كنيم كه توانسته‎ايم از ورود سالانه بيش از نيم ميليون گردشگر ايراني به كشورمان جلوگيري كنيم؛ اين در حالي است كه كمك و دست گدايي به سوي كساني دراز مي‎كنيم كه ما را با سرخوردگي و ذلت، به حال خود رها كرده‎اند... * منظور كشورهاي عربي خليج فارس، اسراييل و آمريكا مي‎باشد *

اگر نامه مشترك ۴ وزير به روحاني جدي گرفته شده بود...

يكشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ بود كه وزراي اقتصاد، صنعت، كار و دفاع دولت يازدهم در نامه‎اي مشترك به رئيس جمهور با انتقاد از برخي تصميمات و سياست‎هاي ناهماهنگ دستگاه‎ها، هشدار دادند كه وضعيت اقتصادي مطلوب نيست و اگر تصميم ضرب‎الاجل اقتصادي گرفته نشود، ركود تبديل به بحران خواهد شد. در اين نامه مشترك آمده بود: «از دي ماه ۱۳۹۲ تاكنون بازار سرمايه متاثر از تحولات و متغيرهاي كلان بين المللي و داخلي از جمله كاهش بهاي نفت و كالاي اساسي از جمله فلزات و همچنين تحريم‎ها و برخي تصميمات و سياست‎هاي ناهماهنگ دستگاه‎ها در داخل كشور شاهد افتي كم سابقه گرديده است به نحوي كه از دي ماه سال ۱۳۹۲ تاكنون ظرف مدت ۱۹ ماه ارزش بازار بر اساس شاخص قيمت ۴۲ درصد كاهش يافته و به لحاظ افت ارزش، بازار كاهشي معادل ۱۸۰ هزار ميليارد تومان را شاهد است.(ارزش بازار از ۵۱۱ هزار ميليارد تومان در دي ماه ۱۳۹۲ امروز به عدد ۳۳۰ هزار ميليارد تومان رسيده است) و امروز در پي دستاورد بسيار ارزشمند و بزرگ هسته‎اي ملت ايران و در عين وجود پي آمدهاي مثبت اقتصادي فراوان آن، ابهاماتي نيز در بازار ايجاد شده كه بايد سريعا واكنش نشان داد.»

ولي متاسفانه آقاي روحاني نخواست به اين هشدارها وقعي بنهد بلكه همواره غيرواقعي القاء مي‎كرد كه وضعيت اقتصادي مطلوب است و از ركود عبور كرده ايم. و امروز وضعيت به گونه‎اي شده كه با سياست‎هاي بگير و ببند مي‎خواهند بازار ارز و طلا را كنترل كنند؛ درست شبيه آن چيزي كه در سال‎هاي پاياني دولت دهم انجام شد و نابساماني، اقتصاد و بازار را گرفت.

حجاريان:
جايگاه روحاني افول كرده است

سعيد حجاريان در گفت وگو با روزنامه اصلاح‎طلب اعتماد در اظهاراتي كه سراسر نااميدي از آينده دولت روحاني را نشان مي‎دهد، گفته است: "فشار خارجي به‎حدي شدت خواهد گرفت كه دولت را كاملا دست‎و‎پا بسته خواهد كرد، به‎حدي كه نتواند پاسخگوي مايحتاج روزمره مردم باشد و هر روز در هر گوشه كشور شاهد غائله‎اي باشد. در اين صورت هم مردم و هم جناح راست به‎دنبال رئيس‎جمهور مقتدري مي‎گردند كه بتواند به‎عنوان منجي در صحنه ظاهر شده و اوضاع را بسامان كند."

حجاريان در ادامه از عدم اميدواري به اروپايي‎ها در برجام و همراهي آن‎ها با آمريكا نيز سخن گفته و مي‎افزايد: "شما يادتان هست كه در تبليغات انتخاباتي روحاني گفت «من حقوقدان هستم» و ضمنا رقيب خود را سرهنگ خطاب كرد. در آن مقطع گمان مي‎رفت تسلط بر قانون‎، حقوق بين‎الملل و فنون ديپلماتيك حلال مشكلات است اما اگر كار به جايي برسد كه كليه مراودات حقوقي با غرب بسته شود، طبعا نظام براي پيشگيري از درگيري نظامي به سمت سرهنگ‎ها خواهد رفت. نمي‎خواهم از الان، آيه يأس بخوانم و اميدوارم اروپايي‎ها به‎دنبال امريكا نروند اما به ياد مي‎آورم در زمان حمله بوش به عراق نيز اروپايي‎ها ابتدا با وي همكاري نكردند و دولت بوش ادعا كرد اروپا به دو بخش پير و جوان تقسيم شده است و خاطرنشان كرد كه اميدش به اروپاي جوان است؛ يعني كشورهايي كه به‎تازگي از يوغ شوروي درآمده بودند. نتيجتا كشورهاي اروپاي جوان مانند لهستان و... با بوش همراه شدند و بعدا كشورهاي اروپاي پير براي آن كه از قافله عقب نمانند به جنگ ورود كردند."

وي همچنين از عبور مردم و احزاب اصلاح‎طلب از روحاني سخن گفته و تصريح مي‎كند: "شايد مردم به نبود روحاني رضايت دهند؛ چرا كه جايگاه رئيس‎جمهور نزد حاميان خود به دليل تحقق نيافتن وعده‎هاي اقتصادي و همچنين عدم توانايي در رفع حصر و برخي ديگر از مسائل افول كرده است.از اين گذشته روحاني در مقابل مسائل جاري چون فيلترينگ تلگرام و افزايش نرخ دلار نيز واكنش مناسبي نداشته است. در ميان احزاب و چهره‎ها نيز عبور از روحاني محتمل است؛ چرا كه هر يك از متحدان امروزين وي تئوري بقاي خاص خود را دارند و ممكن است در يك نقطه عطف به موضع عدم دفاع برسند. بنابراين بعيد نيست در بزنگاه، روحاني بماند و يكي دو حزب اصلاح‎طلب!"

فعال اصلاح‎طلب حامي روحاني:
ديگر نمي توان مشكلات را گردن احمدي نژاد انداخت

به گزارش جهان نيوز، علي تاجرنيا فعال اصلاح‎طلب حامي روحاني و از نمايندگان مجلس ششم مي‎گويد: در اين‎كه كشور با مشكل مواجه است شكي نيست، اما كساني بايد منتقد آن باشند كه دستي بر آتش مديريت در حاكميت دولت ندارند. محورهاي مهم گفت وگوي ايلنا با تاجرنيا را در ادامه مي‎خوانيد:

*در دولت روحاني با وزرايي مواجه هستيم كه انگيزه كافي براي انجام مسؤوليت خود ندارند و با كمال تعجب رئيس‎جمهور در تريبون‎هاي عمومي از آن‎ها گله مي‎كند.

*گلايه‎هاي روحاني از كابينه خود عملكرد او را زير سؤال برد. صحبت‎هاي رئيس‎جمهور ضمن تعجب برانگيز بودن او را هم زير سوال مي‎برد. چراكه شايد روحاني نتواند ايده‎آل‎هاي خود را به‎عنوان وزير تعيين كند و هماهنگي با نهادهاي عالي رتبه و كسب راي اعتماد از مجلس اين مسير را براي او سخت كند اما روحاني مي‎توانست حداقل‎ها را براي انتخاب وزير در نظر بگيرد و كساني را انتخاب كند كه با او و برنامه‎ها و رويكردهايش هم‎خوان باشند.

*روحاني در ابتداي تشكيل دولت دوم نظرات و تحليل‎هاي دلسوزان كشور را ناديده گرفت و به جاي استفاده از نيروهاي شناخته شده، شناسنامه‎دار و باانگيزه سراغ افرادي رفت كه وجه تمايز آن‎ها تعامل با سايرنهادها بود. همين امر باعث شد افرادي به درون دولت نفوذ كنند كه از انگيزه لازم براي فعاليت برخوردار نيستند

* از وزرا بايد فراتر برويم و به سراغ حلقه اول دوستان رئيس‎جمهور برويم. اگر نگاهي به دوستان نزديك رئيس‎جمهور و نزديكان او بيندازيم فكر مي‎كنم مجموع دولت ماحصل رفتارهاي آن‎ها است و روحاني بايد بيش‎تر از آن‎ها گله كند.

*تاجرنيا با بيان اين‎كه هنوز هم براي اصلاح ساختار دولت فرصت باقي است، اظهاركرد: بهتر است روحاني در فرصت باقي مانده دست به اصلاح و تغيير براي كارآمدي هرچه بيش‎تر دست بزند. بزرگ‎ترين چالش روحاني و جريان حامي او يعني اصلاحات، درحال حاضر كارآمدي دولت است. روحاني براي اين تغيير راه دور نرود از دفتر خود شروع كند.

*كساني كه در مغز استخوان دولت هم هستند حاضر به دفاع از آن نيستند. در اين‎كه كشور با مشكل مواجه است شكي نيست، اما كساني بايد منتقد آن باشند، كه دستي بر آتش مديريت در حاكميت دولت ندارند.

*من احساس مي‎كنم برخي از افرادي كه در پست‎هاي وزارت و معاونين رئيس‎جمهور هستند، از موضع بالا به مردم نگاه مي‎كنند و منتي برسر آنان مي‎بينند كه مسؤوليت پذيرفته‎اند؛ به همين دليل شايد آن طور كه بايد و شايد در بحث دفاع از رئيس‎جمهور ورود نمي‎كنند.

*مسن بودن هيات دولت، افرادي كه چندين دوره وزير بودند يا افرادي كه در هيچ فعاليت سياسي اصلاح‎طلبانه‎اي فعاليتي نداشتند، قطعا داراي روحيه محافظه‎كاري هستند و از دولت و عملكرد آن هم دفاع نخواهند كرد.

*درحال حاضر كه روحاني خود به اين نتيجه رسيده بايد دست به اصلاح ساختار بزند. چون اگر در دوره اول دولت روحاني بسياري از مشكلات را به دولت قبل ارتباط داديم، در اين دوره نمي‎توان اين كار را كرد و مردم منتظر تغييرات اساسي و تحقق وعده‎هاي روحاني هستند.

 يادداشت هفته

در حاشيه اهانت اخير نتانياهو به ايران
سركوبگري و وحشي گري، غريزه صهيونيست هاست

 علي اكبر عالميان

بنيامين نتانياهو در مصاحبه با شبكه آمريكايي فاكس‎نيوز اتهام‎هايي را به ايران زده است كه بيش از همه خود و رژيم كودك كش او مشتهر به اين جرائم مي‎باشند. نتانياهو در اين گفت وگوي تلويزيوني مدعي شده است كه «توافق هسته‎اي بر اين فرض مبتني بود كه اگر در زمينه هسته‎اي [امتيازات زيادي] به ايران بدهيد، آن‎ها [انسان‎هاي] خوب خواهند بود. و ديگر يك نظام افراطي كه مردم خود و كشورهاي مختلف در خاورميانه را سركوب نمي‎كنند، نخواهد بود... اما عكس آن رخ داد.» نخست‎وزير رژيم صهيونيستي در ادامه ادعاهاي خود گفت: «با اين توافق(هسته‎اي) ميلياردها(دلار) به جيب‎هاي آن‎ها سرازير شد و به‎جاي اين‎كه انسان‎هاي خوبي شوند، در يمن، عراق و هم‎اكنون در سوريه دست به وحشيگري مي‎زنند. آن‎ها(ايراني‎ها) تلاش مي‎كنند با پول حاصل از برجام خاورميانه را فتح كنند. فكر مي‎كنم كه كار رئيس جمهوري [ترامپ] در وهله اول درهم‎كوبيدن ماشين پول[سازي] ايران است.»
او در حالي جمهوري اسلامي ايران را به سركوب و وحشي گري متهم مي‎كند كه اتفاقا خود و رژيم نامشروعش لايق‎ترين افراد و دولت‎ها در انتساب به لقب سركوبگري و وحشي گري مي‎باشند. عمر رژيم صهيونيستي با جنايت، غصب، آدمكشي و نقض حقوق بشر گره خورده است و در طول تاريخ حيات اين رژيم غاصب، صهيونيست‎ها انواع و اقسام جنايت‎ها را مرتكب شده اند. پرونده اين جنايت‎ها به قدري قطور است كه نمي‎توان در اين مقال و مجال به آن‎ها پرداخت. يكي از جنايت‎هاي تاريخي اين رژيم، كشتار فلسطينيان در دير ياسين بود كه به‎عنوان لكه ننگ ابدي بر دامن اين رژيم جعلي باقي مانده است.دهكده دير ياسين در غرب اورشليم است كه سال‎ها قبل سربازان رژيم اشغالگر قدس ضمن تصرف آن بيش از دويست و پنجاه نفر از اهالى دهكده را كه نيمى از آنان زنان و كودكان بودند، به قتل رسانده و با بريدن دست و پا، دريدن شكم‎ها، كندن گوش‎ها، بيرون آوردن چشم‎ها، له كردن جمجمه‎ها، كشته‎ها و زنده‎ها را مثله كردند و اجساد آن‎ها را به چاهى ريختند. صهيونيست‎هاي وحشي به همين مقدار نيز بسنده نكردند بلكه با به اسارت گرفتن عده اى از دختران عرب، آنان را عريان در كاميون هاى بى سرپوش قرار داده و در شهرهاى يهودى به‎ويژه در بيت المقدس از بين مردم عبور دادند. اين جنايت تنها يكي از صدها جنايت وحشيانه‎اي است كه رژيم صهيونيستي در طول عمر كثيف خود مرتكب شدند. جنايت‎هاي اين رژيم در غزه نيز خود يك تراژدي بزرگي است كه حكايت جداگانه‎اي را مي‎طلبد.
رهبر معظم انقلاب چندين سال قبل و در تشريح ابعاد وحشي گري صهيونيست‎ها به نكته مهمي اشاره كرده بودند: «جناياتي كه در حادثه تاريخي غزه از مجرمان صهيونيست سر زد؛ كشتار وسيع مردم غيرنظامي، ويران كردن خانه‎هاي بي‎دفاع، سوراخ كردن سينه كودكان شيرخوار، بمباران دبستان و مسجد، به‎كارگيري بمب‎هاي فسفري و برخي سلاح‎هاي ممنوع ديگر، بستن راه غذا و دارو و سوخت و ديگر نيازهاي اوليه مردم در مدتي نزديك به دو سال، و بسي جنايات ديگر، ثابت كرد كه غريزه وحشيگري و جنايت در سران دولت جعلي صهيونيست، با دهه‎هاي آغازين فاجعه فلسطين هيچ تفاوتي نيافته و همان سياست و همان خوي درندگي و بي‎رحمي كه فاجعه‎هاي دير ياسين و صبرا و شتيلا را پديد آورد، امروز هم بعينه بر ذهن و دل ظلماني اين طاغوت‎هاي زمان حاكم است كه البته امروز با بهره‎گيري از پيشرفت فناوري، دائره جنايت بسي گسترده‎تر و فاجعه‎بارتر مي‎باشد.»
نتانياهو در حالي كشورمان را به وحشي‎گري متهم مي‎كند كه در همين روزهاي اخير ابعاد تازه و دردناكي از وحشي‎گري‎هاي شخص او را در فلسطين شاهد هستيم. وقتي كه مردم فلسطين از ۳۰ مارس مصادف با «روز زمين»، راهپيمايي مسالمت‎آميز «حق بازگشت» را آغاز كردند، اين راهپيمايي مسالمت‎آميز با پنجه آهنين صهيونيست‎ها همراه شد و هزاران فلسطيني با گلوله جنگي به خاك و خون كشيده شدند، تا آن جايي كه طي دو ماه گذشته بيش از 110 فلسطيني به شهادت رسيده و هزاران تن نيز مجروح شدند. اين اقدام وحشيانه به دستور مستقيم شخصي صادر شد كه جمهوري اسلامي ايران را به سركوبگري و وحشي گري متهم كرده است!
در جديدترين اخبار نيز روزنامه فرامنطقه‎اي الشرق الاوسط به نقل از سايت عبري زبان «ريشت» در ليست ترور بودن برخي از مبارزين فلسطيني را افشا كرد. بنابر اين افشاگري، افراد زيادي از فرماندهان گروه‎هاي جهادي در تيررس تيم‎هاي تروريستي صهيونيست‎ها قرار دارند كه در رأس اين ليست محمد الضيف، فرمانده كل گردان‎هاي عزالدين قسام، شاخه نظامي حماس قرار دارد. وي چندين بار از عمليات ترور جان سالم به در برده است. آخرين عمليات ترور او طي تجاوز اخير اسرائيل به غزه در سال ۲۰۱۴ بود كه در اين عمليات همسر و پسرش شهيد شدند. آيا اين اقدامات نتانياهو معنايي جز سركوب و وحشي گري دارد؟ به تعبير عبدالباري العطوان، تحليل گر برجسته عرب: «ايران خطري نيست كه امنيت و صلح جامعه بين المللي را تهديد كند بلكه اسرائيل كه سرزمين‎هاي عرب‎ها را غصب كرده و روزانه مرتكب كشتار مي‎شود و آمريكايي كه اجراي نقشه‎هاي ويرانگر آن را برعهده گرفته، خطر براي امنيت بين المللي هستند.»
به هر حال همان گونه كه رهبر معظم انقلاب تاكيد كرده اند، غريزه وحشيگري و جنايت در سران دولت جعلي صهيونيست نهادينه شده است. آنان نمي‎توانند رويه‎اي كه خود بدان مبتلا هستند را به مخالفان خويش نسبت دهند.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد! اروپا اگر مستقل بود و همدست با آمريكا اغراض سياسي نداشت، بايد نه اكنون بلكه در آغاز برجام بدون اعتنا به آمريكا همه تحريم‎ها اعم از بانكي و غيربانكي را لغو مي‎كرد. اكنون چه نيازي به مذاكره مجدد است؟
اگر اروپا برجام را قبول دارد بايد در اعتراض به خروج آمريكا به مفاد آن عمل كند.
آن‎چه ظريف دارد انجام مي‎دهد در واقع تن دادن به خواست آمريكا و اروپا براي مذاكره مجدد درباره برجام است.
آمريكا و اروپا هيچ‎گاه به تعهدات بين‎المللي پايبند نيستند مگر در جايي كه منافع آن‎ها تأمين شود. برجام با وجود استقلال سياسي جمهوري اسلامي منافع اروپا را تأمين نخواهدكرد. به همين دليل است كه آن‎ها برجام را يك توافق صرف هسته‎اي يا اقتصادي نمي‎دانند. زمان دادن به اروپايي‎ها به پيشبرد اهداف آن‎ها در ايجاد تهديدهاي جديد و به محاق بردن شعار سال ولي امر مسلمين جهان يعني حمايت ازكالاي ايراني كمك خواهدكرد. بايد جام ذلت برجام را بشكنيم.
2418...0911

برجام بيش از هر چيز براي نجات دلار و سرازير كردن ثروت و ذخاير ايران به حلقوم خشكيده اقتصاد غرب از طرف آمريكا و اروپا طراحي شده است. بنابراين اگرچه طرف مستقيم برجام ايران است اما غيرمستقيم سلطه كامل دلار و حذف روسيه و چين از صحنه اقتصاد جهاني را تعقيب مي‎كند. همه تحريم‎هاي آمريكا عليه روسيه و افزايش تعرفه عليه چين و سايركشورها با اين هدف صورت گرفته است. اگر روسيه و چين به دنبال حذف دلار هستند و البته چاره‎اي جز اين ندارند بايد از برجام خارج شوند و از هيچ تحريمي عليه ايران حمايت نكنند. ماندن در برجام يعني درمقابل خروج آمريكا و برگشتن تحريم‎ها عليه ايران دست و پاي خود را بستن. برخلاف اظهارات آقاي ظريف نجات برجام در واقع نجات آمريكا و اروپا و اسرائيل ازسقوط و ورشكستگي است.
يك شهروند

آقاي روحاني! چرا اين تمهيدات انديشيده شده را قبل از برجام نداشتيد تا اين همه به مملكت خسارت نمي‎زديد!
5262...0936

فلسطين! مقاوم باش! غمگين نباش قدس تو ارض مبارك و مهد پيامبران و پاكاني * امروز اگرچه در اشغال صهيو نيست و حزب شيطاني * با دشمنت نبرد كن و صبور باش* از هياهوي‎شان نترس و خوف به دل راه نده * شيطان و حزب او ضعيف و زبونند؟ در برابر جنود و سپاه رحماني * اين وعده خداست! كه يهود سركش و ياغي در ارض قدس * نابود مي‎شود در اين ياغي‎گري دفعه ثاني * فلسطين مقاوم باش * آن روز نه غرب وحشي و نه اعراب بي‎دين و مرتجع؛ مي‎كنند ياريش * چون خود فتاده‎اند ز قهرحزب خدا به گرداب مرگ وحيراني * رزمندگان ارض فلسطين برخصم دون بتازيد و دل به نصر خدا ببنديد* چون وعده خدا صدق بود، نابودي يهود ياغي بشارتي است قرآني * اليس الصبح بقريب *ان‎شاء‎ا...
6196...0915

آيا اروپايي‎هاي صهيونيست؛ به برجام عمل مي‎كردند يا نه؟ در هر صورت هيچ مبنا نداردكه چند هفته معطلشان بشو‎ند و ذلت بيش‎تر بكشند. آيا باز هم نمي‎خواهند به منتقدان اجازه بدهند كه با دعوت هواداران دولت، جلسات نقد و مناظره ترتيب بدهند در مراكز عمومي و يا نشان‎انرژي اتمي به اسكناس ۵هزار توماني برگردد؟
8895...0919