صفحه بين الملل

نامه خواندني بسيج دانشگاه‎هاي تهران به مسؤولان حامي برجام:
به جاي ارائه توجيهات نپذيرفتني از مردم عذرخواهي كنيد!

هفت بسيج دانشجويي دانشگاه‎هاي تهران در نامه‎اي خطاب به برخي از مسؤولان، مواضع آن‎ها پيرامون برجام را مورد انتقاد قرار دادند و خواهان عذرخواهي آنان شدند. به گزارش رجانيوز متن كامل اين نامه به شرح زير مي‎باشد:

بسم‎ا... الرحمن الرحيم

جناب آقايان: علي لاريجاني، علي اكبر ولايتي، محسن رضايي، سيد حسن فيروزآبادي، علاالدين بروجردي

در روزهاي گذشته به چشمان خود ديديد كه آمريكا به صراحت از برجام خارج شد و با اين اتفاق بر همگان مشخص شد كه مذاكره با يك دولت خونخوار و سلطه جو كه هدفي جز سلطه كامل بر ما ندارد و همچنين بويي از اخلاق و شرافت و صداقت نبرده است، جز ضرر حاصل كشور ما نخواهد كرد.

نتيجه مذاكره با آمريكا چه شد؟ آمريكا تحريم‎ها را برداشت؟ يا اين‎كه صرفا چند اقدام سطحي انجام داد و ساختار تحريم را حفظ كرد و تا جاي ممكن براي عدم انتفاع ايران از همان چند اقدام سطحي تلاش كرد؟ اقتصاد ما بهبود يافت؟ يا اين‎كه بحران‎هاي تورم و ركود و آشفتگي ساختار ارزي و بانكي و.. همچنان وجود دارند؟ اجماع به اصطلاح جهاني چند قدرت زورگو برعليه ما از بين رفت؟ يا اين‎كه بهانه اجماع آن‎ها از هسته‎اي به جنگ طلبي منطقه‎اي تغيير يافت؟

امروز بر ملت ايران اثبات شد كه آمريكا در مذاكره صرفاً به دنبال امتياز گيري است و نه تنها امتياز واقعي نمي‎دهد بلكه همان هويجي را هم كه نشان مي‎دهد، پس گرفته و دادن آن را موكول به امتيازات بيش‎تر و جديد‎تر مي‎كند.

اما بايد به طور دقيق بررسي كرد كه چه جرياناتي در كشور بودند كه اين بن بست چندبار آزموده شده را دوباره براي مردم بزك كردند و با تحقير و بستن دهان منتقدين، فضايي در كشور ايجاد كردند و ظرفيت كشور را هدر دادند و نظام اسلامي را از چاله گذشته به چاه فعلي انداختند؟ كه يا بايد امتيازات بيش‎تري دهيم و سعي كنيم اشتهاي سيري ناپذير آمريكا و همپيمانانش را تأمين كنيم يا پس از پنج سال معطل‎كردن تمام ظرفيت‎هاي كشور و بدون هيچ دستاورد اقتصادي برويم سراغ راه حل‎هاي اساسي كه از ابتدا مي‎توانستيم به سراغ آن‎ها برويم.

مشخصا جريان غربگرا از اول انقلاب با ارائه تحليل‎هاي غلط به مردم به دنبال منحرف كردن مسير انقلاب بوده است.دولت فعلي نيز مسير انحرافي سازش را دنبال كرد و يقينا مسؤول اصلي وضع موجود و هدررفتن فرصت‎هاي كشور خود دولت است.

اما در اين ميان شما نيز اشتباهي راهبردي و بزرگ مرتكب شديد به قدري كه اگر شما را عضوي از جريان غربگرا ندانيم، به واقع مهره‎هاي اصلي بازي جريان غربگرا بوده ايد. همنوايي شما با جريان غربگرا منجر به باورپذيري راه حل خيالي آن‎ها براي مردم شد. شما باعث شديد راه حل اصلي و اساسي مشكلات كشور كه همان تكيه به ظرفيت‎هاي بي‎شمار وطني و مقابله عزتمدانه با سلطه جويان بود، به حاشيه برود. شما در جلسات عالي نظام اين تصميم را ساختيد. البته رهبري با ارائه شروط 9گانه تلاش كردند تا ضعف‎هاي گذشته برجام را جبران كنند اما شما در قبال نقض صريح شروط رهبري نيز سكوت كرديد و مردم را مطلع نكرديد و جلوي بي‎تدبيري‎هاي دولتي‎ها را نگرفتيد. از روز اولِ اجراي برجام شروط رهبري زير پا گذاشته شد و منافع ملي ما در خطر افتاد، اما شما دم بر نياورديد و صرفا به توجيه خطاهاي راهبردي دولت پرداختيد.

- آقاي لاريجاني! يادتان هست كه گفتيد: «اين راه(برجام) با دقت و درست انتخاب شد و براي شرايط امروز اقتصادي لازم بود» حتي جايي كه آمريكايي‎ها پايشان را كج گذاشتند و عليه ايران تحريم تصويب كردند گفتيد: «رسانه ملي اضطراب بلاوجه درباره مصوبه آمريكايي‎ها ايجاد نكند» ولي مطمئناً فراموش كرده‎ايد كه گفته بوديد: «خروج آمريكا از برجام مُهر پايان بر توافق هسته‎اي است» زيرا امروز نه تنها مهر پاياني نمي‎بينيم بلكه شاهد نمايشي از توجيهات نپذيرفتني هستيم!آقاي لاريجاني به صراحت از مردم عذرخواهي كنيد.

- آقاي ولايتي! يادتان هست كه گفته بوديد: «مذاكره تصميم نظام بود نه فرد و بايد انجام مي‎شد» و يا گفته بوديد «اگر مذاكرات نبود، گزينه بعدي جنگ بود» و يادتان هست كه گفتيد:«فكر نكنند كه اگر از برجام خارج شوند، ايران پايبند مي‎ماند؛ اگر برجام را پاره كنند ما آن را به آتش مي‎كشيم.» حالا دقيقاً در كميته نظارت بر برجام مشغول چه كاري هستيد؟ آقاي ولايتي! آيا وقت عذرخواهي نرسيده است؟

- آقاي رضايي! يادتان هست كه گفته بوديد: «كساني كه برجام را مورد نقد قرار مي‎دهند حواسشان باشد كه برجام رهبري را نقد مي‎كنند. حتي نيروهاي حزب‎اللهي هم كه مي‎خواهند خيلي انقلابي باشند نبايد وارد حريم رهبري شوند»

- آقاي فيروزآبادي! يادتان هست كه وقتي هنوز حتي برجام به امضا نرسيده بود، چطور با عجله و شتابزده بي‎آن‎كه توجه كنيد كه هنوز سندي نهايي نشده نامه تبريك نوشتيد؟ حتي با وجود اين‎كه بعد از اين كارتان مورد توبيخ رهبري قرار گرفتيد اما باز هم در ماه‎هاي بعد در شرايطي كه هنوز برجام به تصويب نرسيده بود با نامه نگاري‎هاي خود و تعريف و تمجيد از اين توافق، تمام تلاش خود را به‎عنوان فرمانده ستاد كل نيروهاي مسلح در راستاي تحميل اين توافق به نظام به كار برديد. آيا جسارت عذرخواهي و اصلاح اشتباهات خود را داريد؟

- آقاي بروجردي! يادتان هست كه گفتيد: «درست است كه آمريكا دشمن ماست، ولي هنر اين است كه شما حق‎تان را از دشمن نيز بگيريد و گرفتيد!» آيا حق ما از آمريكا ستانده شد؟ خوش خيال بوديد يا بي‎اطلاع؟

واقعيت اين است كه همه شما درقبال وضع موجود مقصر و مسؤوليد. اگر شما اين چنين بزك نمي‎كرديد و واقعيت را بيان مي‎كرديد و صريحاً به مردم مي‎گفتيد كه ما با چه دولت بدعهدي طرف هستيم، اين تصميم به نظام تحميل نمي‎شد. مسؤوليت اشتباهات خود را بپذيريد و از مردم عذرخواهي كنيد. همچنين به شما خيرخواهانه مي‎گوييم كه در شرايط حساس پيش روي كشور دوباره به اشتباهات گذشته ادامه ندهيد و با عبرت از تجربه گذشته جلوي هزينه‎هاي احتمالي‎اي كه جريان غربگرا به ملت وارد خواهد آورد، بايستيد.

همان طور كه رهبر انقلاب فرمودند، شما در معرض آزمون بزرگي قرار داريد و انتظار مي‎رود از ادامه اشتباهات گذشته خود دست برداشته و در راستاي حفظ منافع ملت گام برداريد.

بيم آن مي‎رود كه اروپا نيز كلاهي گشادتر از گذشته بر سر مردم ايران بگذارد. اين بار ما نمي‎گذاريم تجربه به دست آمده دوباره تكرار شود و با نقض شروط رهبري كلاه ديگري بر سر ملت رود. در حقيقت برجام به خواست طرف مقابل به ايستگاه آخر رسيده و ادامه اين مسير ممكن نيست.

و السلام علي من اتبع الهدي

بسيج دانشجويي دانشگاه تهران

بسيج دانشجويي دانشگاه شريف

بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق(ع)

بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي

بسيج دانجويي دانشگاه علم و صنعت

بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي امير كبير

بسيج دانشجويي دانشگاه خواجه نصير‎الدين طوسي

 بين الملل

يك شكاف تازه يك استراتژي تكراري
ماجراي شكاف بزرگي كه ديپلمات هاي كاركشته كشورمان در جهان ايجاد كردند!

به گزارش جهان نيوز، حسين شمسيان در مطلبي نوشت:
ظاهرا ديپلمات‎هاي كاركشته كشورمان موفق به ايجاد شكاف تازه‎اي در جهان شده اند!
يادتان هست در اوج مذاكرات، مقامات كشورمان مدام مي‎گفتند موفق شده‎اند براي نخستين بار در تاريخ(!) بين دو حزب جمهوري خواه و دموكرات آمريكا شكاف بيندازند و حق كشورمان را به دست بياورند!؟
حالا گويا موفق شده‎اند بين اروپا و آمريكا هم شكاف بيندازند و كاري كنند قول اجراي «قانون مسدود سازي تحريم ها» را از اروپا بگيرند!
و لابد اين يعني شكاف عميق بين اروپا و آمريكا!
آن هم در حالي كه شركت‎هاي اروپايي رسما اعلام مي‎كنند همكاري با ايران را متوقف خواهند كرد!
فردا خبر اين پيروزي پوشالي «دُن كيشوت»‎هايي كه با آسياب‎هاي بادي مي‎جنگند، تيتر اول روزنامه‎هاي حامي دولت و بزك كنندگان اصلاح طلب و اصولگراي برجام خواهد شد! و مردم هم بايد به خيابان بريزند و اين پيروزي بزرگ را جشن بگيرند!
بدون آن‎كه هيچ چيز درباره آن قانون و آثارش بدانند!
اما چرا به اين نقطه رسيديم!؟چرا عليرغم بيانيه صريح اتحاديه اروپا و تكرار مو به موي مواضع ترامپ، جو عمومي به اين سو رفت كه بازهم منتظر نتيجه مذاكره با اروپا بمانيم!؟
علت را بايد در طراحي عمليات رواني روي ذهن مردم جست وجو كرد.همان طراحي كه باعث شد مردم، به خاطر برجامي كه حتي نخبگان هم از متن آن بي‎خبر بودند، به خيابان بيايند و با يك دلاري و هزار توماني برقصند!
برنامه‎هاي تلويزيون در دوسه شب و روز بعد از خروج آمريكا از برجام را به ياد داريد؟
خبرنگار از مردم يك سوال مشترك مي‎پرسد، همه پاسخ‎ها سرشار از خشم و نفرت از آمريكاست و وحدت و ايستادگي ملت ايران است!
بلافاصله سالار عقيلي فداي اشك و خنده ايران مي‎رود تا حس وطن دوستيمان حسابي تحريك شود!
اخبار نمايندگان مجلس را نشان مي‎دهد كه برجام را آتش مي‎زنند!
اعلام مي‎شود برخي بزرگان قوم در قم، رفتار آمريكا را تقبيح كرده و دولت و ملت را به مقاومت دعوت كرده اند.
چند كارشناس همسو با دولت، چند ساعت در چند شبكه از بدعهدي آمريكا ناله سر مي‎دهند، با هزار زبان زنده و مرده دنيا به ما حالي مي‎كنند كه برجام تصميم نظام و اصلا تصميم شخص رهبري بود و اين ترامپ شرور از خدا بي‎خبر باعث شد از مواهبش بي‎بهره بمانيم وگرنه يادتان هست كه چقدر اوضاع خوب شده بود...!
سخنراني آقا هم در تقبيح صريح حرف گوش نكردن‎هاي دولت، از شبكه‎هاي مختلف پخش مي‎شود.
بعد، بدون آن‎كه حتي يك سطر از بيانيه اتحاديه اروپا پخش شود، گزارش‎هاي پي در پي از رايزني‎هاي سخت و نفس گير ظريف با اروپايي‎ها روي آنتن مي‎رود تا اين پيام را به مردم القا كند كه نگران نباشيد، ديپلمات‎ها دارند كارها را به سامان مي‎كنند!
اين خلاصه استراتژي دستگاه‎هاي تصميم گير براي هدايت افكار عمومي در يكي از بزرگ‎ترين بزنگاه‎هاي بيداري يك ملت است.شما چيزي جز اين مي‎بينيد!؟
اين استراتژي كجا نوشته مي‎شود كه اين قدر آشنا و تكراري است!؟
روزهاي منتهي به تصويب يا اجراي برجام دقيقا همين روند را نديديم!؟
فيلم ديدارهاي ظريف با موگريني و كري از قاب تلويزيون قطع نمي‎شد.
همين طور گزارش‎هاي احساسي و گريه‎دار كامران نجف‎زاده از هتل كوبورگ.
سالار عقيلي فداي اشك و خنده ايران مي‎رفت، جوري كه انگار غم عالم به دلمان ريخته و بايد حتما گريه كنيم!
تصاوير خانواده شهداي هسته‎اي پخش مي‎شد تا بفهميم اين‎ها هم كه عزيزانشان را در راه انرژي هسته‎اي داده‎اند(!)موافقند، ما كه اصلا عددي نيستيم و بايد لال شويم!
خبرنگار از مردم سوال مشتركي مي‎پرسيد، مردم خوشحال ومعتقد بودند اوضاع بهتر مي‎شود.
برخي بزرگان قوم در قم، تاخير مجلس در امضاي برجام را به ضرر ملت مي‎دانند.
و البته تلويزيون همزمان با همه اين فضا سازي‎ها، در بخش‎هاي مختلف خبري، سخنراني‎هاي انقلابي آقا را هم پخش مي‎كرد!
ديديد چقدر تكراري است!؟
حالا چند وقت صبر كنيد!
ببينيد سر ماجراي اخذ تضمين از اروپا، همين سناريوي تلخ تكرار مي‎شود يا نه!؟
سوق دهي افكار عمومي به سمت و سويي خاص و در جهت القا اين باور به مردم كه برجام خوب است و... كاري بود كه صدا و سيما كرد و مي‎كند.
اما قطعا اين لقمه، درجايي بيرون از آن‎جا براي مردم گرفته مي‎شود.
شايد كسي عليرغم سخنان صريح رهبري، به آن‎جا هم زنگ مي‎زند كه «عليه دولت چيزي نگوييد، بايد آمريكا را به تنهايي مقصر معرفي كنيد، به دولت كاري نداشته باشيد»!