صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب:
دشمني ها با اسلام تمامي ندارد

رهبر انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از قاريان، مناجات‎خوانان و مديحه‎سرايان قرآني؛ يكي از نيازهاي ضروري امروز امت اسلامي را «نزديكي به قرآن و عمل به دستورات آن» دانستند و با تأكيد بر اين‎كه مشكلات كنوني دنياي اسلام از جمله شرايط تأسف‎بار فلسطين و جنايات رژيم صهيونيستي به‎ويژه در روزهاي اخير، نتيجه دوري امت اسلامي از قرآن است، گفتند: بيت‎المقدس پايتخت فلسطين است و به توفيق الهي، فلسطين از دست دشمنان خلاص خواهد شد و آمريكا و اذناب آن در قبال حقيقت و سنت الهي هيچ غلطي نمي‎توانند بكنند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي لزوم توجه بيش‎تر به قرآن در همه ابعاد زندگي را خاطرنشان كردند و با اشاره به مصائب و بلاياي دنياي اسلام به‎ويژه شرايط مردم فلسطين، گفتند: در اين چند روز جنايات رژيم خبيث و جعلي صهيونيستي در به شهادت رساندن ده‎ها نفر و زخمي كردن هزاران فلسطيني را ديديد. در چنين شرايطي برخي گله مي‎كنند كه چرا آمريكا موضع نمي‎گيرد درحالي‎كه آمريكا و بسياري از دولت‎هاي غربي شريك جرم اين جنايات هستند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين‎كه بايد امت اسلامي، دولت‎هاي اسلامي و حكومت‎هاي اسلامي در قبال اين جنايات موضع بگيرند، خاطرنشان كردند: قرآن به ما مي‎گويد بايد در مقابل دشمنان دين و كفار سرسخت باشيد و در ميان خودتان با مهرباني رفتار كنيد، اما اكنون به‎دليل دوري از قرآن، در دنياي اسلام شاهد جنگ و اختلاف ميان مسلمانان و تسليم بودن در مقابل كفار هستيم.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با تأكيد بر اين‎كه دشمني‎ها با اسلام تمامي ندارد، افزودند: اگر امت اسلامي به قرآن نزديك شود، همان‎گونه كه قرآن فرموده، بلاشك بر دشمن غلبه خواهد كرد؛ زيرا اين، وعده الهي است.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي:
توليد ملي نيازمند حمايت دولت و مردم است

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در برنامه چشمه معرفت كه از شبكه يك سيما پخش شد، خاطرنشان كرد: فرض كنيد دولت مي‎گويد ما بايد در مساله گندم خودكفا شويم؛ براي اجراي اين امر بايد وسايل آن را هم فراهم كند و در اختيار كشاورزان بگذارد، سرمايه و زمين بدهند و امكانات آبياري را فراهم كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري «حوزه»، ايشان تصريح كرد: اين‎كه گفته مي‎شود از محصولات داخلي مصرف كنيم، برنامه بسيار خوب و سازنده‎اي است اما وقتي به توليدكنندگان و مردم دستور مي‎دهيم، بايد امكاناتش را هم فراهم كنيم. يعني بستر آن نظير سرمايه توليد، تقويت كيفيت و قيمت قابل رقابت ايجاد شود تا توليدكننده بتوانند محصول خوب توليد كند و براي مردم هم فرهنگسازي شود كه از توليد داخلي استفاده كنند.

نامه علماي اهل سنت كشور به رهبر انقلاب؛
ملت ايران به خود مي بالند كه سكّان داري حكيم و رهبري بصير و شجاع دارند

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‎رساني دبيرخانه شوراي برنامه‎ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت، در پي خروج آمريكا از برجام يكصد تن از علماي برجسته اهل سنت كشور نامه‎اي به مقام معظم رهبري ارسال كردند.

در اين نامه آمده است:

گر چه سخنان سخيف رئيس جمهور دلال‎مسلك ايالات متحده مبني بر خروج آمريكا از برجام در منظر اهل فهم و خرد فاقد ارزش و وجاهت و نافي عرف و قوانين بين المللي بود لكن نشان از عمق خصومت و كينه مستكبران عالم از ماهيت و اصل و اساس نظام جمهوري اسلامي دارد.

واضح است برجام و امثال برجام بهانه‎اي بيش نيستند و تير خصومت مستكبران، سينه هويت بيدارگر و آرمانخواه اين نظام را هدف قرار داده و مسؤولين نظام مي‎بايست با بصيرت كامل و با اقتدار و از موضع حكمت،عزت و قدرت در اين موضوع ورود نمايند چرا كه عليرغم بدعهدي شيطان بزرگ، به فضل الهي و به فرموده حضرتعالي با عزم ملي و تكيه بر توانمندي‎ها و ظرفيت‎هاي فراوان داخلي هيچ ضرري متوجه ملت بزرگ ايران نخواهد شد.

در بخش ديگري از اين نامه آمده است:

اگر چه اين حقيقت سال‎ها است كه براي دوستان و دشمنان اين نظام اسلامي به اثبات رسيده است لكن تذكرات و روشنگري‎هاي مستمر حضرتعالي در طول مسير مذاكرات هسته‎اي، بيانگر بينش و بصيرت كم نظير و عمق شناخت سكاندار انقلاب اسلامي از فتنه‎هاي پيچيده و رنگارنگ دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب است و امروز ملت ايران از هر قوميت و مذهب و زبان و لهجه‎اي بر خود مي‎بالند كه در عصر آشوب و فتنه‎هاي بزرگِ دامن گير جهان اسلام، سكّان داري حكيم و رهبري بصير و شجاع دارند كه با الهام از آموزه‎هاي نبوي(ص) لحظه‎اي از رصد تحركات دشمن و هدايت كشتي انقلاب فروگذار ننموده است.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس:
اعتماد دوباره به اروپايي ها ساده انديشي و خيانت است

محمد دهقان، نماينده مردم طرقبه و چناران و عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس با اشاره به خروج آمريكا از برجام، گفت: دولت در شرايط فعلي بايد تعهدات برجام را متوقف كند و اقدام متقابل انجام دهد.

دهقان اضافه كرد: هر چند با توجه به كاري كه با سايت هسته‎اي اراك كردند، شايد 10 سال طول بكشد كه به حالت قبل از برجام برگردد، هر چند اگر بخواهند نطنز را دوباره راه‎اندازي كنند، با توجه به اين‎كه بسياري از سانتريفيوژهاي ما در اين مدت كار نمي‎كرده و در صورت راه‎اندازي خُرد مي‎شود و دوباره بايد آبشارهاي جديدي را طراحي كنيم، ممكن است مدت‎ها طول بكشد، حتي بسياري از دانشمندان و فعالان عرصه هسته‎اي ما به خاطر سرخوردگي و سركوفتي كه زدند، از مسير كارشان خارج شدند و به فعاليت‎هاي ديگري روي آوردند و جمع كردن اين دانشمندان هسته‎اي و سامان دادن تكنولوژي هسته‎اي كشور در شرايط فعلي شايد سال‎ها به طول بينجامد، اما به هر حال دولت بايد طبق 2 مصوبه مجلس و شوراي عالي امنيت ملي شروع به كار كند و تعهدات برجامي را متوقف نمايد.

وي افزود: هر آدم بي‎سوادي هم مي‎فهمد كه خواسته‎هاي آمريكا و اروپا در اين زمينه يكي است، ولي بين خودشان تقسيم كار كردند، قرار است آمريكا فشار بياورد و تحريم‎ها را برگرداند و ايران را تهديد كند و اروپايي‎ها هم بيايند با آقايان دولتمردان ما دوباره مذاكره كنند و دولتمردان ما را وادار به عقب‎نشيني‎هاي جديد كنند، خط آمريكا و اروپا در اين زمينه يكي است بنابراين اعتماد دوباره به اروپايي‎ها ساده‎انديشي و خيانت است.

دهقان خاطرنشان كرد: با تجربه برجام، ديگر خيانت است كه دوباره ملت را به نحو ديگري معطل بگذارند و همچنان بخواهند كشور را با جنازه برجام سر كار بگذارند.

خاطره سعيد جليلي از زياده خواهي اروپا

به گزارش جهان نيوز، حساب رسمي دكتر سعيد جليلي در اينستاگرام به بازگويي خاطره نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي از زياده‎خواهي‎هاي غرب پرداخته است:

سال 84 كه دولت نهم روي كار آمد، مسؤوليت مذاكرات هسته‎اي با آقاي لاريجاني بود. آقاي متكي هم وزيرخارجه و بنده هم به‎عنوان معاون اروپا و امريكاي وزارت خارجه به آمريكا رفتيم. آقاي ظريف هم نماينده ايران درسازمان ملل بودند.

آن روزها درحالي‎كه ايران 2 سال بود داوطلبانه فعاليت‎هاي هسته‎اي خود را تعليق كرده بود فيشر وزير خارجه آلمان گفت كه اين تعليق بايد به تعطيل و سپس به تخريب تاسيسات هسته‎اي ايران تبديل شود!

جالب اين‎كه در همان دو سالي كه عده‎اي مي‎گفتند خودمان "داوطلبانه" تعليق كرده بوديم شوراي حكام آژانس چند قطعنامه هم عليه ايران صادر كرده بود. يعني هم تعليق كرده بوديم و هم عليه مان قطعنامه مي‎دادند.

اما بعد از اين برهه، يك روند فني طي شد كه در مذاكرات آلماتي در قزاقستان در سال 92، همان‎هايي كه حرفشان در هشت سال قبل، تعطيلي و تخريب تاسيسات هسته‎اي ايران بود حاضر به مذاكره بر سر غني‎سازي بيست درصد شدند. چرا اين اتفاق افتاد؟ چون در عمل به آن‎ها نشان داديم تحت فشار آن‎ها عمل نمي‎كنيم.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس:
اجناس تا ۴۰ درصد گران شده ولي دولت مي گويد بازار تحت كنترل است!

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، سيد تقي كبيري درباره تاثير نوسانات ارزي بر قيمت كالاها اظهار كرد: دولت بنا بر ضرورت‎ها تصميماتي در حوزه ارز اتحاذ كرد كه البته بايد پيش‎تر درباره اين موضوع مهم با رعايت تمامي جوانب تصميم‎گيري مي‎كرد.

وي افزود: مديريت بازار از نظر اشخاصي كه از درآمد كم برخوردار هستند مورد قبول نيست؛ چرا كه افزايش اخير قيمت‎ها، معيشت خانوارهايشان را تحت تاثير قرار داده است.

به گفته كبيري، قيمت برخي كالاها از نرخ ارز متاثر نمي‎شود يا حداقل اين‎كه ميزان تاثيرپذيري كمي دارد اما براساس گزارش‎ها قيمت برخي كالاها برحسب قيمت دلار سنجيده مي‎شود كه اين موضوع باعث فشار به خانوارهاي كم درآمد شده است.

وي اضافه كرد: قيمت برخي كالاها در مدت اخير حدود 30 تا 40 درصد افزايش يافته؛ اين در حالي است كه در سطح درآمدهاي جامعه تغيير خاصي رخ نداده كه اين موضوع بيانگر كاهش سطح معيشت است.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: دولت اعلام مي‎كند قيمت‎ها در بازار كنترل مي‎شود اما گزارش‎هاي مردمي بيانگر گراني اقلام خوراكي است و بايد سازمان‎هاي دولتي مربوطه و سازمان تعزيرات حكومتي به اين وضعيت در بازار رسيدگي كنند و بازار عرضه و تقاضا كنترل شود.

باز هم روحاني و باز هم فرافكني!

روزنامه جوان نوشت: حسن روحاني در جلسه اخير هيات دولت در مقام بيان ضروري بودن وحدت در دوره پس از خروج آمريكا از برجام، جملاتي از امام خميني(ره) نقل كرده كه «تندرو و كندرو دودستگي در كشور ايجاد نكنيد و اين خلاف اسلام، ديانت و انصاف است.» گويا رئيس‎جمهور فراموش كرده كه تندرو ناميدن منتقدان و افراطي قلمداد كردن آن‎ها از سخنان پرتكرار وي و دولتمردانش از سال 92 تاكنون است.

تازه سه چهار ماهي بود كه حسن روحاني رئيس‎جمهور شده بود كه در صحن علني مجلس به همه كساني كه به او رأي نداده بودند، اين‎گونه توهين كرد: «مردم در 24 خرداد به افراط، تفريط، خشونت، خودرأيي، تك‎رأيي، عدم مشورت و عدم تدبير رأي ندادند و به اعتدال، تدبير و عقلانيت رأي دادند.» يك روز ديگر هم گفت كه «نخواهم گذاشت اميد اين ملت را يك عده افراطي بخواهند ضربه بزنند.» يا جاي ديگري گفته بود: «با اين‎كه تندروها از اقدامات تخريبي خويش تاكنون نتايج معكوس گرفته‎اند، اما باز هم بر بداخلاقي‎هاي انتخاباتي خويش مي‎افزايند.» آيا به خاطر همين دو قطبي‎سازي‎هاي روحاني و دولتمردانش نبود كه رهبري فرمودند «از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، بدخواهان اين تعبير را به‎كار بردند و منظور آن‎ها از تندرو كساني است كه نسبت به انقلاب اسلامي و تفكر و اصول امام پايبند‎تر و مصمم‎تر هستند و مقصود آن‎ها از ميانه‎رو كساني هستند كه در مقابل بيگانگان، تسليم و سازش‎پذيرتر هستند. كساني كه در داخل اين تعابير را به‎كار مي‎برند بايد معارف اسلامي را به دقت مطالعه كنند؛ زيرا در اسلام، چنين تقسيم‎بندي وجود ندارد و ميانه و وسط، به معناي «راه مستقيم» است. بنابراين در مقابل راه ميانه، تندروي قرار ندارد، بلكه منحرفين از صراط مستقيم قرار دارند. در مسير مستقيم ممكن است عده‎اي تندتر بروند و عده‎اي هم كندتر كه اين اشكالي ندارد.» بنابراين اقدام روحاني در نقل قول از امام را بايد خودزني او قلمداد كرد.

تكليف يكي ديگر از ميوه هاي برجام مشخص شد!

نويسنده روزنامه شرق در يادداشتي به مشكلات دارويي مردم پرداخته و نوشته است:...به واسطه موقعيت شغلي خويش شاهد قطع توليد برخي داروها در شركت‎هاي مختلف نيز بوده‎ام. هم‎اكنون علاوه‎بر مشكلات پيش‎آمده در قيمت تمام‎شده دارو به واسطه تغيير يك‎شبه و خلق‎الساعه نرخ ارز با تخصيص‎ندادن بموقع و صحيح ارز مورد نياز صنعت دارو براي خريد مواد اوليه، كار سخت‎تر از قبل شده است. هر روز معضلي جديد خودنمايي مي‎كند.

نويسنده افزوده است: يك روز بانك مركزي يورو ندارد، يك روز سيستم ثبت سفارش قطع است، روز ديگر كارشناس مدنظر با شركت در كلاس‎هاي آمادگي برخورد با سيستم جديد در سر كار حاضر نشده است يا سازمان مربوطه به دليل انباشته‎شدن كارها از صدور مجوز سر باز مي‎زند و در نهايت هم بانك واسطه يا كارگزاري پيدا نمي‎شود كه بتواند ارز مربوطه را به حساب اعلام‎شده واريز كند. ناگفته نماند در برخي از موارد نيز بالاخره اين انتقال وجه انجام مي‎شود، اما برايند اين فرايندها و هزينه‎هاي مالي و انساني جانبي آن، فراتر از حد انتظار است.

گفتني است در نزديك دو سال گذشته، روزنامه‎هاي زنجيره‎اي بهبود و تسهيل دسترسي مردم به دارو را يكي از موفقيت‎هاي برجام خوانده بودند؛ موفقيتي كه سراب بودن آن اين روزها براي همگان حتي مدعيان اصلاحات عيان و در يك كلام تكليف يكي ديگر از ميوه‎هاي برجام مشخص شده است!

معاون روحاني:
نياز شديد به كنوانسيون پالرمو داريم!

حسينعلي اميري معاون رئيس‎جمهور در امور مجلس در گفت‎وگو با فارس، در مورد اين‎كه بالاخره اشتباه تايپي در لايحه پالرمو از سوي دولت بوده يا مجلس،‎گفت: راجع به اين موضوع قبلاً توضيحاتي داده شده است.

وي خاطرنشان كرد: پالرمو كنوانسيوني است كه ما در سياست‎هاي داخلي‎مان به آن نياز داريم و قبلاً هم تقديم مجلس شوراي اسلامي شده بود كه تنها يك اشكال تايپي در خصوص موضوع پيش آمده بود.

معاون رئيس‎جمهور در امور مجلس در مورد اين‎كه اين ايراد از سوي دولت بوده يا مجلس، تصريح كرد: من نمي‎خواهم فرافكني كنم كه اشتباه تايپي در لايحه پالرمو از سوي مجلس بوده يا دولت، اين هيچ سود منطقي و عقلاني براي مان ندارد؛ منتهي آقاي رضايي معاونت قوانين مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص توضيح داده‎اند.

وي با تأكيد بر اين‎كه توضيحات آقاي رضايي براي ما كاملاً قابل قبول است،‎اظهار داشت: آقاي لاريجاني نيز در جلسه علني مجلس در مورد پالرمو اشاراتي كرده‎اند اين‎كه اين اشتباه تايپي از كجا بوده براي ما خيلي مهم نيست؛ مهم نياز شديد به اين كنوانسيون است.

گفتني است كارشناسان، تصويب اين كنوانسيون را پذيرش يك فاجعه همچون برجام مي‎دانند كه همچون كلاه گشاد ديگري بر سر ملت و دولت خواهد رفت.

گستاخي شرم‎آور آمريكا؛
نيكي هيلي: اسرائيل خويشتنداري كرد فلسطيني ها عذرخواهي كنند!

«نيكي هيلي» سفير آمريكا در سازمان ملل نظاميان صهيونيست را به دليل آن چه «خويشتنداري آن‎ها در تظاهرات غزه خواند»، تحسين كرد!

گفتني است در اين تظاهرات دست كم 63 نفر از مردم مظلوم فلسطين ظرف چند ساعت به شهادت رسيده و بيش از 2900 نفر نيز مجروح شدند. صهيونيست‎ها از آسمان و زمين مردم فلسطين را به گلوله بستند.

به گزارش قدسنا، «هيلي» در نشست شوراي امنيت سازمان ملل بر سر منتقدان رژيم صهيونيستي فرياد هم زد و ادعا كرد: «هيچ كشوري در اين اتاق نمي‎تواند بيش‎تر از آن چه اسرائيل خويشتنداري كرد، خويشتنداري كند»! اين در حالي است كه گروه‎هاي حقوق بشري و سران كشور‎هاي مختلف از حملات وحشيانه رژيم صهيونيستي براي مقابله با فلسطيني‎ها به شدت انتقاد كرده‎اند. حتي سران كشورهاي اروپايي براي حفظ ظاهر هم كه شده عليه رژيم صهيونيستي موضع گرفته‎اند. اظهارات هيلي در حالي بيان شده كه آمريكا قطعنامه شوراي امنيت براي انجام تحقيقات درباره اين خشونت‎ها را رد كرد.

تصميم «دونالد ترامپ» رئيس‎جمهور آمريكا در ماه دسامبر(آذرماه) براي به رسميت شناختن قدس به‎عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي مورد استقبال مقامات صهيونيست و گروه‎هاي اندك حامي اين رژيم قرار گرفت. اما جامعه بين‎المللي و بسياري از سران كشور‎هاي عرب و مسلمان در سراسر جهان(به غير از امارات، عربستان، بحرين و مصر) به شدت از دولت آمريكا انتقاد كرده و بعضا سفراي اين رژيم را اخراج كرده‎اند.

وزير ارتباطات:
بودجه برخي فيلترشكن ها مستقيم از طرف دولت آمريكا تأمين مي شود

به گزارش خبرگزاري تسنيم، محمد جواد آذري جهرمي پس از بازتاب گسترده اظهارنظر اخيرش مبني بر شروع مسدودسازي فيلترشكن‎ها، در پستي اينستاگرامي اقدام به شفاف‎سازي بيش‎تر كرد.

وي با اشاره به دلايل اعمال محدوديت بر فيلترشكن‎ها تأكيد كرد: يكي از دلايل مخالفت دولت با اعمال محدوديت كلي بر پيام‎رسان‎ها فراگير شدن فيلترشكن‎ها بود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح كرد: اگر ظني بر ارتباط برخي پيام‎رسان‎ها مثل تلگرام با سرويس‎هاي اطلاعاتي وجود داشت، در مورد برخي فيلترشكن‎ها اين ارتباط ديگر ظن نيست بلكه يقين است و بودجه برخي از آن‎ها مستقيم از طرف دولت آمريكا تأمين مي‎شود؛ بنابراين اكنون با فراگير شدن فيلترشكن‎ها كه قابل پيش‎بيني بود، شرايط نامناسب‎تري رخ داده است.

به گفته آذري جهرمي، در سياست‎هاي اعلامي دولت‎هاي متخاصم با مردم ايران، راهكارهايي براي فراگير شدن فيلترشكن‎ها در ايران مطرح و پيگيري شده است؛ عدم تدبير براي همراهي مردم در تصميماتي كه براي فضاي مجازي اتخاذ مي‎شود، عملاً باعث ترويج فيلترشكن‎ها و در نتيجه تقويت برنامه‎هاي متخاصمين است.

جدا از اين دسته فيلترشكن‎ها، دسته‎اي ديگر نيز باج‎افزار و بدافزار هستند و در زماني كه زندگي روزمره مردم در فضاي مجازي شكل گرفته، تهديد بزرگي براي امنيت آن‎ها مطرح مي‎شود.

اختلاف‎نظر در مسؤولان و نارضايتي جمعي از مردم اكنون تهديد بزرگ‎تري را براي امنيت فضاي مجازي فراهم كرده كه نمي‎توان از كنار آن به‎راحتي گذشت و بايد براي آن چاره جدي انديشيد.

روحاني:
بزرگ ترين شجاعت پذيرش اشتباه است

رئيس دولت دوازدهم مدعي است بزرگ‎ترين شجاعت، پذيرش اشتباه و خطا از طرف مسؤولان است.

به گزارش مشرق، با توجه به خروج آمريكا از برجام و توجه تيم مذاكره‎كننده به سه كشور اروپايي، مروري بر خاطرات هسته‎اي روحاني در مذاكره با تروئيكاي اروپا(آلمان، فرانسه، انگليس) كه درنهايت منجر به شكست شد، خالي از لطف نيست.

روحاني در صفحه 65 كتاب خاطرات هسته‎اي‎اش درباره «پذيرش تصميم اشتباه مسؤولان» مي‎نويسد: «در ايران، گاهي تصميمات جنبه حيثيتي پيدا مي‎كند، فكر مي‎كنيم اعتراف به هرگونه اشتباهي به معناي پذيرش شكست خواهد بود، اين يكي از بزرگ‎ترين اشكالات در نظام تصميم‎گيري كشور است، هنوز در جامعه ما انتقاد جايگاه خود را پيدا نكرده است، فكر مي‎كنيم وارد آوردن اشكال به يك تصميم، مساوي با جهل و يا حتي خيانت تصميم‎گيرنده است، درحالي‎كه بايد بپذيريم معمولا تصميمات با نقص و خطا همراه هستند، اين‎كه در بسياري از قوانين مصوب به ناچار پس از چند ماه يا چند سال نياز به اصلاح پيدا مي‎كنند، در بسياري از موارد ناشي از مشكلات تصميم‎سازي و تصميم‎گيري در تصويب قوانين است.»

روحاني در ادامه مي‎نويسد:

«بايد انتقاد به يك «معروف» و كار شايسته تبديل شود و انتقادكننده در انتظار تشويق باشد و نه تنبيه؛ تا به اين نقطه نرسيم، به ناچار بايد شاهد ادامه تصميمات اشتباه مسؤولين باشيم. بزرگ‎ترين شجاعت پذيرش اشتباه و خطا از طرف مسؤولان است...»

 اخبار ويژه

به جاي يك سال، ده سال مهلت مي دم!

كيهان در ستون گفت وشنود خود نوشت:
گفت: از مذاكره با اروپايي‎ها براي حفظ برجام چه خبر؟!
گفتم: خود آقايان مي‎گفتند كه برجام بدون آمريكا معني ندارد؛ چون تحريم‎ها از سوي آمريكا وضع شده است.
گفت: ولي بعد از خروج آمريكا از برجام گفته شد كه آن را با اروپا ادامه مي‎دهيم به شرط آن‎كه تضمين محكم بدهد.
گفتم: اروپا منافع روابط تجاري خود با آمريكا را به رابطه تجاري با ايران نمي‎فروشد.
گفت: پس به همين علت است كه موگريني گفته است تضميني نمي‎دهيم. با اين حساب ادامه مذاكره با اروپا براي چيست؟!
گفتم: چه عرض كنم؟! به آدم خسيسي گفتند: دو خواهش از تو داريم؛ اول آن‎كه يك ميليون تومان به فلاني قرض بدهي و دوم اين‎كه يك سال براي بازپرداخت آن مهلت بدهي، يارو گفت: قرض كه نمي‎دهم ولي مهلت به جاي يك سال ده سال هم كه بخواهيد مي‎دهم!

اين هم يك دروغ برجامي بود؟!

تكليف تعريف و تمجيد روحاني از وزير راه چه مي‎شود؟ مگر قرار نبود او براي خريد هواپيما معطل پول نماند؟
وبسايت الف ضمن طرح اين سؤال نوشت: سرانجام تعريف و تمجيد روحاني از آخوندي مبني بر اين‎كه وي براي خريد هواپيما معطل پول نمي‎ماند اين شد كه ايرباس و بوئينگ به بهانه ندادن پول از سوي ايران، از تحويل هواپيما امتناع كنند.
رئيس‎جمهور روز سه‎شنبه 24 مرداد سال گذشته در هنگام معرفي عباس آخوندي براي تصدي وزارت راه و شهرسازي در صحن مجلس در جملاتي به اين مضمون گفت: «براي تصدي وزارت راه و شهرسازي آقاي آخوندي معرفي شده كه براي خريد هواپيما هي نگويد پول بدهيد. خودش مي‎رود و هواپيما مي‎خرد و مي‎آورد. امروز ما بدون تحميل بودجه‎اي به بودجه كشور هواپيماي نو خريداري مي‎كنيم و آقاي آخوندي در اين زمينه كار بزرگي انجام داده‎اند».
اما در هفته‎هاي گذشته خبرهايي مبني بر تحويل نشدن هواپيماهاي جديد به ايران مطرح شد.
محمدرضا رضايي رئيس و صديف بدري سخنگوي كميسيون عمران مجلس معتقدند به دليل تامين نشدن پول از سوي ايران هواپيما به ايران تحويل نشد. به عبارت ديگر آن چه باعث تاخير در تحويل هواپيما شده، همان موضوع فاينانس است؛ درست عكس آن‎چه كه روحاني در صحن مجلس گفته بود.
حال اين سوال مطرح است كه مگر رئيس‎جمهور در صحن مجلس نگفته بود آخوندي وزيري است كه براي خريد هواپيما معطل پول نمي‎ماند؟ تكليف آن تعريف و تمجيد روحاني از اين وزير چه شد؟ مگر قرار نبود آخوندي براي خريد هواپيما معطل پول نماند؟ پس چرا اين شركت‎ها قبل از خروج آمريكا از برجام، پرداخت نشدن پول را بهانه تحويل ندادن هواپيما ذكر مي‎كردند؟!

رئيس سابق عمليات خارجي موساد:
در مقابل موشك هاي ايران، اسرائيل توان استفاده از سلاح را نخواهد داشت

«حيم تومر» رئيس سابق عمليات خارجي «موساد» در گفت‎وگو با روزنامه صهيونيستي «جروزالم‎پست» گفت: اسرائيل، آمريكا و عربستان سعودي مي‎توانند به صورت محرمانه به تغيير نظام در ايران كمك كنند.
به گزارش فارس، اين مقام سابق صهيونيست توضيح داد: «مشكل بزرگ اين نيست كه ايران موشك‎هاي متعارف و احتمالاً بدتر از آن دارد، مشكل اين است كه اين كشور اسلامي با تفكرات [امام] خميني.....هدف معيني براي نابودي اسرائيل دارد.»
وي ادامه داد: رژيم صهيونيستي به طور مخفيانه مي‎تواند به تسهيل تغيير نظام در ايران كمك كند و سعودي‎ها نيز مي‎توانند در تأمين بودجه چنين اقدامي كمك كنند و آمريكا هم مي‎تواند در جناح‎هاي مختلف از اين اقدام حمايت كند.
با اين حال، وي ادامه داد: «من نمي‎گويم كه اين كار ساده‎اي است- سپاه پاسداران و بسيج بسيار قدرتمند هستند اما...حتي اگر تغيير نظام(در ايران) موفق نشود... بهتر است كه ايرانيان در بين خودشان دچار نزاع و جدال شوند.»
تومر افزود: «اگر ايران تمام انرژي خود را به كار گيرد، مي‎تواند حجم بزرگي از موشك‎ها را به سمت تل‎آويو و حيفا شليك كند و حزب‎الله را براي شليك 300 تا 400 موشك در روز يا بيش‎تر براي يك مدت طولاني فعال كند....ايران پتانسيل آغاز يك جبهه بسيار دشوار عليه اسرائيل را دارد....بنابراين ما بايد چه بكنيم؟.»
تومر در پاسخ به اين سوالي كه مطرح كرده بود گفت: «....اگر يك جنگ تمام‎عيار متعارف با ايران وجود داشته باشد، ما نمي‎توانيم....به اندازه كافي سريع از سلاح‎هاي خود استفاده كنيم.»