صفحه حوزه و دانشگاه

رحيم‎پور ازغدي در دانشگاه شريف:
رئيس جمهور مخصوصا اگر آخوند باشد نبايد حرفش ۱۸۰ درجه تناقض داشته باشد

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، به همت بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف مستند «خوره» كه روايتي از ناآرامي‎هاي دي‎ ماه 96 است، رونمايي و اكران شد.

حسن رحيم‎پور ازغدي، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در اين مراسم ضمن انتقاد از اظهارات اخير روحاني گفت: الان چند سال است مملكت در اختيار آقاي روحاني است و نمي‎تواند مشكلات را بر گردن ديگران بياندازد.

وي افزود: نمي‎شود حرفي را زد و بعدا گفت منظورم اين نبوده است، جمهوري اسلامي وعده دروغ نمي‎دهد؛ رئيس جمهور مخصوصا اگر آخوند باشد نبايد حرفش در جلسه داخلي و خارجي 180 درجه تناقض داشته باشد.

رحيم پور تاكيد كرد: 2 سال پيش آقاي روحاني گفت تحريم‎ها برداشته شد و همه مشكلات اقتصادي حل خواهد شد، پس چه شد؟ من حاضرم به روحاني ثابت كنم كه دروغ مي‎گويد و از همين جا اعلام آمادگي مي‎كنم كه بيايد بنشيند و من ثابت كنم بارها دروغ گفته و وعده دروغ داده است.

وي گفت: در تلگرام بدترين چيزها آموزش داده مي‎شود، حتي آموزش رابطه جنسي خواهر و برادر! بعدا مي‎گويند حقوق مردم است و نبايد قطع شود! مگر مي‎شود اين مسائل ناديده گرفته شود؟شوراي عالي فضاي مجازي وظيفه دارد مراقب باشد و نگذارد هر گند و كثافتي در فضاي مجازي سر فرزندان مردم بريزد.

عضو شوراي‎عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنانش به اقدامات عربستان در يمن و نقش نيروهاي ايراني اشاره كرد و گفت: نقش نيرهاي ما در منطقه و يمن مشخص است و اگر نيروهاي ما وارد عمل شوند، عربستان سقوط خواهد كرد.

وي در بخش ديگري از سخنانش به تعطيلي صنعت هسته‎اي اشاره كرد و افزود: هسته‎اي را كه بتون ريختيم، بحث موشكي را هم تعطيل كنيم، در رابطه با سوريه هم كنار بكشيم، ولي اما فكر مي‎كنيد خواسته‎هاي دشمنان تمام مي‎شود؟ اصلا چرا ما سوريه را رها كنيم؟ آمريكا بايد رها كند كه از آن طرف دنيا آمده، فعلا كه ما به آمريكا نرفته‎ايم، بعداً هر وقت وارد آمريكا شديم، نظر آن‎ها را هم مي‎گيريم.

رحيم‎پور ازغدي تصريح كرد: يك معامله موفق به ما نشان مي‎دهد كه چيزي داده‎ و يك چيزي گرفته‎ايم، ولي در رابطه با برجام آيا چه چيزي عايد ما شد؟ كدام دلار نفتي آمد؟ چرا به مردم دروغ مي‎گوييد؟ حكومت اسلامي با دروغ گفتن سازگار نيست.

وي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن انتقاد از حاشيه‎سازي‎هاي برخي مسؤولان دولت افزود: بهتر است مسؤولان به جاي اين‎كه به حواشي بپردازند، گمرك و قاچاق كالا را درست كنند و نگذارند كارخانه‎ها تعطيل شوند.

رحيم پور ازغدي در ادامه با بيان اين‎كه برخي به آمريكا و غرب اميد بسته‎اند، تصريح كرد: ترامپ رواني در آسانسور هم بي‎خيال زنان نمي‎شود و رفتارهاي زشت و ناپسندش براي همه مشخص شده و متأسفانه برخي در ايران به اين افراد دل بسته‎اند. اين‎ها مي‎خواهند با اميدهاي واهي خود موشك‎ها و سوريه را هم بدهند برود.

وي گفت:‎ آن‎ها بايد بدانند موشك براي منافع ملي و مردم است، بروند در افغانستان و عراق ببينند چه خبر است، اگر موشك و سوريه را رها كنيم همان كار را با ما خواهند كرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تأكيد كرد: يكسري‎ها همان‎طور كه هسته‎اي را دادند و در عوضش چيزي نياوردند، حالا مي‎خواهند موشك‎ها را بدهند، مي‎خواهند كشور بي‎دفاع باشد و نفوذ منطقه‎اي ايران را ضعيف كنند. شما يادتان باشد ما اگر همه اين‎ها را هم بدهيم، باز هم چند سال ديگر مي‎گويند كم است و از ما چيز ديگري مي‎خواهند.

رحيم‎پور ازغدي در پاسخ به سوال يكي از دانشجويان ادامه داد: برخي از مسؤولان آدم‎هاي خوبي هستند ولي تحليل غلط دارند، برخي‎ها هم نفوذي‎اند، مگر در هيأت مذاكرات هسته‎اي چند جاسوس درنيامد؟

وي در ادامه گفت: در برجام،رهبر انقلاب 9 شرط گذاشت ولي هيچ‎كدام را رعايت نكردند، رهبري بارها هشدار داد ولي توجهي نشد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي خطاب به دانشجويان تأكيد كرد: شما در اين مدت چند سال اخير يك دوره فشرده آمريكاشناسي ديديد، شما ديديد كه آن‎ها چگونه تعهد مي‎دهند و عمل نمي‎كنند. البته آمريكا الان وحشي‎تر شده است.

وي در ادامه تصريح كرد:‎ اين حكومت با خون مردم ايجاد شده و هر كسي كه از حقوق مردم دفاع مي‎كند مردمي است، اين‎كه بگوييد من مردمي هستم و فلاني نيست، حرف مفت است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: من از سيزده سالگي براي انقلاب كتك خوردم، تهديد شدم، من طرفدار ارزش‎هاي انقلاب و اسلام هستم، البته همه مردم مانند هم نيستند، مردم و حكومت براي ما فرقي نمي‎كنند، معيار ما حق و باطل است.

وي گفت: فرهنگ سياسي در جامعه ما مشكل دارد، در جامعه سوپرمن درست مي‎كنند و بعد خودشان آن را خراب مي‎كنند، من معتقدم روحاني، احمدي‎نژاد، خاتمي و مرحوم هاشمي، هم خدماتي داشتند و هم صدماتي زدند كه بايد بپذيرند، ما نبايد اجازه بدهيم ما را فريب بدهند، متأسفانه ما در برجام فريب خورديم.

رحيم‎پور ادامه داد: روحاني امنيتي‎ترين، نظامي‎ترين و پليس‎ترين آخوند ايران است، از ابتداي انقلاب عضو شوراي عالي امنيت ملي است و كسي وي را به‎عنوان متفكر علوم انساني و اسلامي نمي‎شناسد؛ كتابي هم كه نوشته را ما مي‎دانيم چه كسي نوشته است.

وي در ادامه با اشاره به اهميت انرژي هسته‎اي تأكيد كرد: ما اگر نفت نداشته باشيم چه خواهيم كرد؟ آيا مگر انرژي هسته‎اي فقط براي بمب ساختن است؟ ما اگر بخواهيم اتم بسازيم، تا حالا ساخته بوديم و قرار نيست جلوي آن‎ها بسازيم، ما خودمان گفتيم كه بمب نمي‎سازيم، مگر اسرائيل كه بمب هسته‎اي دارد توانسته در جنگ با جبهه مقاومت پيروز شود؟

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: آمريكا جرأت حمله به همه را دارد جز ايران. چون هنوز ايدئولوژي انقلاب در ايران زنده است، البته بيست سال بعد را نمي‎دانم و معلوم نيست كه در بيست سال آينده چه اتفاقي خواهد افتاد، آيا كربلاي ديگري تكرار خواهد شد يا نه.

رحيم پور ازغدي افزود: ما در مورد ايدئولوژي انقلاب اسلامي هيچ مشكلي نداريم، مشكل ما سر كارآمدي و ناكارآمدي است، طرف ده سال است كه رئيس گمرك است و وقتي مي‎گوييم چرا در اين مدت قاچاق كالا رخ داده، طوري حرف مي‎زند كه انگار ما رئيس گمرك بوده‎ايم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: مسؤولان سه قوه را وادار كنيد به قانون اساسي عمل كنند، متأسفانه بخش‎هايي از قانون اساسي عمل نمي‎شود، اين همه ارزش، فداكاري، عشق در انقلاب وجود دارد ولي برخي‎ها هيچ‎كدام از اين‎ها را نمي‎بينند، ولي با دُم سگ همزاد پنداري مي‎كنند.

رحيم پور ازغدي همچنين خطاب به مسؤولان ناكارآمد گفت: تمام كساني كه در پست‎هايي قرار دارند و از پس آن برنمي‎آيند و كنار نمي‎روند، خائن هستند، اگر مسؤولي نمي‎تواند كار انجام دهد، نبايد مسؤوليت آن را بپذيرد.

 حوزه و دانشگاه

نظر رهبر انقلاب درباره خاطرات دانشجوي مسلمان در فرانسه
دانشجوي ايراني: تعجب كردم كه اين كتاب چطور به دست رهبري رسيده است

«خاطرات سفير» دربردارنده خاطرات دانشجوي مسلماني است كه در فرانسه با چالش‎هاي مختلفي روبرو مي‎شود كه رعايت حجاب يكي از آن هاست. تصور ذهني نادرست مردم فرانسه از اسلام و مسلمان و وجود صدها پرسش‎ و باور در اين زمينه، كار را براي او كه رعايت ارزش‎هاي ديني را بر هر چيز ديگري ترجيح مي‎دهد، دشوار مي‎كند. به گزارش جهان نيوز،‎ شادمهري در اين اثر كه حاصل يادداشت‎هاي او در دوران دانشجويي‎اش در فرانسه است، تصويري كوتاه اما گيرا از فضاي جامعه فرانسه و باورهاي آن‎ها در قبال مسلمانان نشان مي‎دهد. راوي اين كتاب، دختري است كه در آرزوي تحصيل در يكي از دانشگاه‎هاي مهم فرانسه راهي اين كشور مي‎شود، اما تنها به دليل رعايت حجاب و التزام به قوانين اسلام، دانشگاه از پذيرش وي منصرف شده و او به اجبار در دانشگاه ديگري ادامه تحصيل مي‎دهد. او كه براي تحصيل به كشور ديگري سفر كرده بود، حالا در يك دوراهي قرار مي‎گيرد.
شادمهري در دوران دانشجويي يادداشت‎هاي كوتاهي را در وبلاگي به نام «سفير» از تجربياتش منتشر مي‎كرد كه بازخورد خوبي داشت. به گفته او گاه حتي در برخي از پست‎ها، 500 كامنت از تشويق تا تحقير نوشته و منتشر مي‎شد. برداشت‎هاي نادرست فرانسوي‎ها و حتي مسلمانان اين كشور از ايران و اسلام انگيزه مطالعه و بحث در اين زمينه را در شادمهري ايجاد كرد؛ زيرا وي به اين نتيجه رسيده بود كه بيش از آن‎كه او را به‎عنوان يك دانشجو ببينند، به‎عنوان «ايران» مي‎بينند كه بايد پاسخگو باشد. او حالا ديگر سفير ايران شده بود. چاپ بيستم اين كتاب در روزهاي اخير در سي و يكمين دوره نمايشگاه كتاب تهران عرضه شد. خبرگزاري تسنيم به همين مناسبت گفت‎وگويي را با نويسنده اين كتاب انجام داد. شادمهري در اين مصاحبه از تجربه زندگي در كشورهاي اروپايي و نياز مردم غرب به آشنايي با اسلام صحبت كرد. به گفته او؛ تصوري كه رسانه‎هاي غربي از اسلام مي‎سازند، موجب كج‎فهمي مردم اروپا و ترس آن‎ها از اسلام شده است. اين در حالي است كه مردم غرب تشنه دانستن درباره اسلام و حتي خدا هستند.
نويسنده كتاب «خاطرات سفير» همچنين به ديدارش با رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت كه در اين جلسه، حدود 15 دقيقه با معظم‎له درباره كتاب و جزئيات آن صحبت شده و ايشان كتاب را مورد لطف خود قرار داده است. مشروح گفت‎وگوي تسنيم با نيلوفر شادمهري به اين قرار است:
* خانم شادمهري! يكي از نكاتي كه با خواندن اولين صفحات كتاب «خاطرات سفير» به ذهن مي‎رسد، آشنايي و آمادگي ذهني شما نسبت به مسائل اعتقادي و كلامي است. اين آمادگي از كجا شكل گرفت؟
من از بچگي و به واسطه شرايطي كه در آن بودم، با اين مباحث آشنا بودم. از سوي ديگر مادرم از كودكي درباره اين موضوعات با من صحبت و ذهنم را نسبت به اين مسائل آگاه مي‎كرد و نحوه استدلال كردن را به فرزندانش ياد مي‎داد. موضوعات و مسائلي كه در كتاب مطرح مي‎شود، براي اولين‎بار نبوده كه براي من پيش مي‎آمد‎. ممكن است براي سوال‎كننده، طرح اين موضوعات يا فكر كردن درباره آن ها، براي نخستين‎بار به‎صورت جدي رخ داده باشد، اما براي من موضوع جديدي نبود. ضمن اين‎كه من در دوران دانشجويي كه در تشكل‎هاي دانشجويي بودم نيز به اين موضوعات مي‎پرداختم. در اين دوران با دعوت از اساتيد، سوالاتمان را در اين رابطه مطرح و در اين زمينه مطالعه مي‎كرديم. چه اين‎كه خودم سوال پرسيده باشم و جوابش را يافته باشم و چه در جايگاه كسي كه بخواهد به اين پرسش‎ها پاسخ دهد، با اين موضوعات ناآشنا نبودم. ورود به اين مباحث براي من تازگي نداشت.
* واكنش شنوندگان به اين مباحث، اعم از مسلمان و غير مسلمان، هم در اين كتاب جالب بود. به نظر مي‎رسد كه جامعه اروپا اطلاع چنداني از اسلام ندارد.
ابداً اطلاعي ندارند. تصويري كه رسانه‎هاي غربي از اسلام براي مردم اروپا درست مي‎كنند، از اين جهت است كه مردم از اسلام و مسلمانان بترسند. غرب به اين تصور نياز دارد و اگر در اين راه موفق نشود و كج‎فهمي از اسلام ايجاد نكنند، مردم بسياري به سمت اسلام گرايش مي‎يابند. اين تصور شخصي من است، يافته من از زندگي در فرانسه و ديگر كشورهاي اروپايي كه به سبب كارهاي پژوهشي مدتي در آن‎جا زندگي كرم، اين است كه نياز مردم اروپا براي اين‎كه مسلمان شوند يا حتي خدا را بشناسند و خداپرست شوند، زياد است. دليلش هم اين است كه آن‎ها سال‎هاي سال است تمام آن تصوري را كه ما از آزادي داريم، تجربه كرده‎اند و اگر الان هم مقاومتي درباره مسائل اعتقادي نشان مي‎دهند، از سر ندانستن است.
بخش اعظم اين واكنش از سر عناد نيست، چون آن‎ها چيزي درباره اسلام نمي‎دانند كه بخواهند دشمني خاصي داشته باشند. اين موضوع را درباه مردم عادي مي‎گويم، نه در سطح سياستمداران و دولتمردان. آن‎چه مردم عادي از اسلام مي‎دانند و به آن‎ها معرفي شده بسيار تاسف‎آور است.
* بخشي از اين واكنش، از نوع عملكرد ما سرچشمه مي‎گيرد. انقلاب اسلامي ريشه‎اي فرهنگي داشت، اما به نظر مي‎رسد كه برخي از دستگاه‎ها و مجريان امر در زمينه فعاليت‎هاي فرهنگي ضعيف عمل كرده‎اند.
بله! اين هم هست. در اين‎كه ما كم‎كاري كرديم اصلاً شكي نيست. دانشجوياني كه كشور برايشان هزينه مي‎كند و براي ادامه تحصيل به خارج از كشور بورس مي‎شوند، چقدر سفير ايران هستند؟ چقدر خودشان در آن شرايط حل مي‎شوند و چقدر سعي مي‎كنند آن‎ها را در دانسته‎هاي خود حل كنند؟ ما غالباً داريم براي افرادي هزينه مي‎كنيم كه اگر به ضررمان كاري نمي‎كنند، خيلي هم به سود كشور قدم برنمي‎دارند. اين در حالي است كه كشور ما، كشوري غني نيست كه صرف اين هزينه و نداشتن نتيجه برايش اهميتي نداشته باشد.
* يكي از موضوعاتي كه سبب شد تا كتاب شما مورد استقبال عموم قرار بگيرد، توصيه مقام معظم رهبري به مطالعه اين كتاب از سوي بانوان بود. ديداري هم گويا با ايشان داشته‎ايد.
اين توصيه مربوط به شهريور 96 بود، آن زمان با شنيدن اين جمله تعجب كردم كه كتاب چطور به دست رهبر معظم انقلاب رسيده است و چطور خوانده‎اند؛ چون كتاب تازه و در نسخه‎هاي محدودي منتشر شده بود. اين قدر تعداد نسخه‎ها در چاپ اول كم بود كه چگونگي رسيدن كتاب به دست ايشان و مطالعه آن برايم عجيب بود.
قبل از عيد هم ديدار خصوصي با معظم‎له داشتيم. ايشان در اين جلسه جزئياتي را درباره كتاب مطرح كردند. در اين جلسه حدود 15 دقيقه صحبت كرديم، وقتي من را معرفي كردند ايشان نسبت به كتاب بنده لطف داشتند و فرمودند كه كتاب خوبي بوده است. درباره جلد دوم خاطرات هم صحبت شد كه من گفتم قرار است منتشر شود،‎ ايشان هم استقبال كردند. ايشان حتي درباره يكي از شخصيت‎هاي كتاب صحبت كردند.
بخش دوم خاطرات مربوط به دوره‎اي است كه من بعد از مدتي به فرانسه برمي‎گردم. مطالب اين بخش هم نوشته شده است و تنها نياز به ويرايش دارد.