صفحه اخبار

حضرت آيت‎ا... مكارم‎شيرازي:
به ما خبر مي رسد كه در برخي مراكز سند 2030 در حال اجرا است!

حضرت آيت‎ا... ناصر مكارم شيرازي در ديدار با جمعي از مديران اداره كل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به روايتي از اميرمؤمنان در نهج البلاغه اظهار داشت: ايشان به پنج نكته در مورد برتري علم بر مال اشاره كرده‎اند؛ از جمله اين‎كه علم حافظ انسان و انسان حافظ مال است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، ايشان افزود: تمام اموال و ثروت‎ها در سايه علوم اجتماعي و اقتصاد حفظ مي‎شود؛ بنابراين چيزي كه پايدار است علم است و همه چيز بايد در سايه علم قرار گيرد، تعليم و تعلم از ارزش دوچنداني برخوردار است و خداوند اين پيمان را از علماي دين گرفته كه درس دهند.

اين مرجع تقليد تأكيد كرد: فرزنداني كه تحويل شما داده مي‎شوند امانت هستند كه بايد مراقب باشيد در آن‎ها خيانت صورت نگيرد، چون امانت‎هاي انساني از امانت‎هاي مالي اهميت بيش‎تري دارند؛ سرمايه‎هاي اصلي جامعه انسان‎ها هستند و منابع زيرزميني در در درجات بعدي قرار دارند.

ايشان ادامه داد: بحث بعدي، تعهد اخلاقي و ديني است كه اگر اين مورد نباشد نيروي انساني هم كارايي ندارد، بنابراين بايد علم و ايمان در كنار هم پرورش پيدا كنند و اگر غير اين باشد كار خراب مي‎شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه فضاي مجازي به ابزاري براي فساد تبديل شده است، خاطرنشان كرد: به همين ميزان بايد ابزار تهذيب اخلاق و پاكي نفس هم بيش‎تر شود.

ايشان ابراز داشت: در آموزش و پرورش هنوز هم گاهي افراد نفوذي پيدا مي‎شوند، البته جامعه معلمان جامعه‎اي مورد احترام هستند ولي به ما خبر مي‎رسد كه در برخي مراكز سند 2030 در حال اجرا است كه به طور كلي مباني ديني و مذهبي را در بين فرزندان ما خراب مي‎كند.

حضرت آيت‎ا... مكارم‎شيرازي هشدار داد: بايد مراقب برنامه‎ها و كتاب‎ها باشيم و حركات غير مسؤولانه را رصد كنيم، بنابراين عمل شما عبادت است و مسؤوليت شما هم سنگين است چراكه هميشه در كنار كوه‎هاي بلند دره‎هاي عميق وجود دارد.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني:
موضوع برجام از همان ابتدا، حيله جبهه استكبار بوده است

حضرت آيت‎ا... نوري همداني در ديدار سردار غلامي، رئيس سازمان بسيج سازندگي كشور، بر بيداري مسلمانان در مقابل قوم يهود، نصاري، اسرائيل و جبهه استكبار تأكيد كرد و گفت: قرآن كريم از همان ابتدا در مورد حيله‎هاي قوم يهود سخن گفته و خطر اين قوم را بيان كرده است.

به گزارش خبرنگارخبرگزاري «حوزه»، ايشان افزود: امروز شاهد حقه نخست وزير اسرائيل در منطقه هستيم و هر روز اين حقه‎ها رنگ تازه به خود مي‎گيرد، يكي از اين مسائل و حقه‎ها بحث برجام بود و هست كه از همان اول با نقشه وكلك پيش آمدند.

اين مرجع تقليد با بيان اين‎كه زماني توليد و اشتغال نتيجه مي‎دهد كه جلوي قاچاق گرفته شود، اعلام كرد: وقتي جلوي قاچاق گرفته شود مردم هم به فكر استفاده از توليد داخلي مي‎افتند.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني با بيان اين‎كه يكي از مسائل مهم كشور سازندگي انسان‎ها است گفت: در اين رابطه اسلام برنامه‎هاي زيادي را ارائه داده كه يكي از آن‎ها ايجاد سازندگي ايمان و عقيده است.

اين مرجع تقليد همچنين با بيان اين‎كه انقلاب به راحتي به دست نيامده و بايد با قدرت انقلاب را نگه داشت، تاكيد كرد: براي حفظ انقلاب لازم است نسبت به اركان انقلاب شناخت داشته باشيم و در اين عرصه نيازمند به تربيت بسيجيان انقلابي هستيم.

ايشان با بيان اين‎كه كشور، انقلاب و نظام بيش از گذشته به تربيت افراد انقلابي نيازمند است، افزود: با بودن افراد انقلابي، خيال همه دلسوختگان نظام راحت خواهد بود.

حضرت آيت‎ا... خرازي:
نبايد در قبال نعمت نظام اسلامي بي انصافي كرد

به گزارش خبرگزاري رسا، آيت‎ا... سيد محسن خرازي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در جلسه درس اخلاق خود با تأكيد بر اين‎كه بايد آثار انقلاب و بركات بسياري كه براي كشور و مردم داشته براي جامعه تبيين شود، گفت: واقعا دوران انقلاب و بركات آن با دوران قبل از آن قابل مقايسه نيست.

وي افزود: زماني با جامعه مدرسين خدمت امام راحل رفتيم كه حضرت امام به برخي افراد كه مدام بدون انصاف به انقلاب ايراد مي‎گرفتند تشر زدند كه آيا مي‎توانند يك مغازه را اداره كنند؟ نبايد در برابر اين نعمت بزرگ و بركاتي كه براي مردم داشته بي‎انصافي شود.

آيت‎ا... خرازي با بيان اين‎كه بركات و آثار مثبت انقلاب بسيار است و بايد خداوند متعال را شاكر باشيم، اظهار داشت: يكي از نعمت‎هاي الهي كه در قرآن آمده اين است كه ملتي تحت سلطه كفار نباشد و انقلاب اسلامي همين نعمت بزرگ است.

وي ادامه داد: جامعه اسلامي بايد در برابر توطئه‎هاي دشمنان اسلام مقاومت كند، نبايد نعمت‎هاي الهي را فراموش كنيم بلكه بايد از انقلاب حفاظت كنيم.

توصيف جالب روزنامه حامي دولت؛
دولت دوازدهم؛ بي دستاوردترين دولت قرن كه دستاوردهاي دولت هاي قبلي را هم به باد داده است

به گزارش مشرق، روزنامه قانون درباره دولت يازدهم و دوازدهم به مطالبي اشاره كرده است كه نشان مي‎دهد رسانه‎هاي اصلاح‎طلب و حامي دولت نيز نمي‎توانند از زير بار بي‎تدبيري‎ها و بي‎برنامگي‎ها دولت حسن روحاني، شانه خالي كنند. اين روزنامه نوشته است:

بي‎شك مي‎توانيم دولت دوازدهم را بي‎دستاوردترين دولت قرن اخير بناميم. دولتي كه نه تنها تا كنون دستاوردي نداشته بلكه تلاش‎هاي دولت‎هاي پيشين را نيز برباد داده‎است. همه مردم ايران به خاطر دارند كه حل چند موضوع و مساله را دولت روحاني مدعي آن‎ها بود. رفع حصر، حمايت از فضاي‎مجازي، مقابله با رانت‎خواري‎هاي لايه قدرت، بازگشت اعتبار به پول ملي و اعتبار پاسپورت ايراني، رفع مناقشات با همسايگان و كشورهاي جهان، حل مساله هسته‎اي و... همه از ادعاهايي بود كه شخص حسن‎روحاني سينه سپر مي‎كرد و ژست ناجي را در زمينه حل اين مسائل به خود مي‎گرفت ولي امروز وضعيت چگونه است؟! وضعيت حصر مشخص و حال و روز فضاي مجازي دست كمي از حصر ندارد؛ لايه‎هاي قدرت هم كه همان وضعيت گذشته را داشته و تنها ژست مقابله با آن‎ها در دستور كار است؛ وضعيت ارتباط با كشورهاي مختلف نيز كه نيازي به صحبت درباره آن نيست و حتي مغرب و جيبوتي براي ايران خط و نشان مي‎كشند؛ درباره پول ملي و ارزش پاسپورت ايراني هم وضعيت به گونه‎اي است كه ديگر برادران افغان ما نيز براي فعاليت در ايران ميلي ندارند؛ برجام نيز با اين وضعيت امروز نفس‎هاي آخر را مي‎كشد!

قانون در ادامه با توجه به سرافكندگي مردم و حاميان دولت يازدهم و دوازدهم مي‎نويسد: سرخوردگي و سرافكندگي مردم تنها دستاورد دولت روحاني به حساب مي‎آيد؛ دولتي كه بيش‎تر وعده‎ها و سخنراني‎ها را داشته ولي امروز دستانش تهي است؛ بنابراين شخص حسن‎روحاني به جاي آن‎كه ژست دلواپس گرفته و بالاي منبر برود و براي مردم سخنراني كرده و مشكل را به گردن ديگران بيندازد، دلايل اين بحران‎هايي كه اذهان عمومي را درگير كرده است بيان كند.

البته مدت‎هاست كه اين نوع عملكرد خواسته بسياري از مردم و دلسوزان كشور است و اگر روحاني و تيمش با لايه‎هاي قدرت كه مردم براي آن‎ها تعريف مشخصي دارند، روابط خاصي ندارد بايد پيش قدم شود و اگر نيت او با ادعاهاي مطرح شده در سخنانش تفاوت دارد بداند كه اين نوع رويه در آينده‎اي نه‎چندان دور باطل خواهد شد و در آن زمان ديگر آب و صابون هم براي شستن صورت برخي كارآمد نخواهد بود.

دكتر جليلي:
وضعيت امروز بازار ارز نتيجه تحليل هاي فلج كننده و خوش بيني هاي كاذب است

در راستاي سلسله جلسات «دولت سايه» وضعيت ارز با حضور دكتر سعيد جليلي و جمعي از مسؤولان سابق بانك مركزي و كارشناسان اقتصادي طي دو نشست تخصصي بررسي شد.

دكتر جليلي، نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي، در اين نشست خاطرنشان كرد: از آن جايي كه كشور در يك «جنگ اقتصادي» است، بايد براي هر سناريوي دشمن يك برنامه از پيش فكر شده داشت.

به گزارش فارس، وي افزود: 6 سال قبل نيز مانند امروز كشور با مشكل ارز مواجه بود؛ در آن زمان مجموعه تدابيري انديشيده شد كه با روي كار آمدن دولت يازدهم، بسياري از اين تجارب و تدابير كنار گذاشته شد. البته اين حق هر دولتي است كه يك تدبير قبل را كنار بگذارد اما متاسفانه جايگزين شايسته‎اي هم براي اين تدابير ارائه نشد.

جليلي ادامه داد: امروز پس از 5 سال از آغاز كار دولت يازدهم نه تنها شاهد ارائه راهكار جديدي براي حل مشكلات اين حوزه نيستيم بلكه شاهد بازگشت ديرهنگام و ناقص به برخي تدابير گذشته هستيم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اخيرا به نقل از يكي از مسؤولان بيان شد كه 8 ماه است جلسات ستاد ويژه اقتصادي را تشكيل نداده‎اند! و حالا مجددا قصد برگزاري اين جلسات را دارند كه اين نشان مي‎دهد تحليل‎هاي نادرست و خوش‎بيني‎هاي نابه‎جا درباره رفتار دشمن تا چه اندازه غلبه داشته است. برخي تحليل‎هاي فلج‎كننده باعث مي‎شود تا برخي مسؤولان نسبت به آينده پيش‎بيني درست نداشته باشند و كشور به لحاظ اقتصادي آسيب‎پذير شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات:
هزينه حفظ برجام بيش تر از منافع آن است

به گزارش رجانيوز، اصلاح‎طلبان كه در زمان مذاكرات هسته‎اي و انعقاد برجام، از حل مشكلات اقتصادي و معيشتي با برجام و رفع تحريم‎ها به واسطه آن سخن مي‎گفتند، اين روزها متاثر از وضع تحريم‎هاي جديد عليه ايران و همچنين افزايش ساعتي نرخ دلار، از كاستي‎هاي برجام و سياست خارجي دولت مي‎گويند.

در همين راستا، حميدرضا آصفي، سخنگوي وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات، در گفت و گو با روزنامه جام جم با بيان اين‎كه "قطعا ادامه وضعيت كنوني قابل قبول نيست"، گفته است: در حال حاضر هزينه‎هاي حفظ برجام بيش‎تر از منافع برجام شده است، در حالي كه هدف جمهوري اسلامي ايران از توافق هسته‎اي بهره‎برداري از منافع اقتصادي و تا حدي سياسي برجام بود...امروز اروپا به هزينه ايران درصدد راضي كردن ترامپ به ماندن در برجام و حفظ اين توافق است."

انتقاد اين مقام دولت اصلاحات از نوع رفتار اتحاديه اروپا در قبال برجام در حالي است كه پيش از اين برخي مقامات دولتي از ادامه برجام با اروپايي‎ها خبر داده بودند.

هفته گذشته، الياس حضرتي، عضو هيات رئيسه فراكسيون اميد مجلس، نيز با بيان اين‎كه برجام آش خيلي دهن‎سوزي براي ما نبود، گفت: ما در برجام بعضي چيز‎ها را از دست داده و برخي ديگر را به دست آورديم و با توجه به آن‎كه بسياري از تعهدات طرف غربي عملي نشده، مي‎توان اذعان كرد كه داده‎هاي ما بسيار بيش‎تر بوده است.

خبر خوش سپاه به مردم؛
خودكفايي بنزين با تجهيزات ايراني محقق شد

سردار سرتيپ پاسدار عبادا... عبدا... ي، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبيا، در حاشيه نمايشگاه بين‎المللي نفت ايران در نشستي خبري اظهار داشت: قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبيا امروزه توانمندي بالايي از حيث نيروي انساني، ماشين‎آلات و فناوري‎هاي روز دارد و در 10 حوزه بزرگ كشور فعاليت مي‎كند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، سردار عبدا... ي با بيان اين‎كه ما بر اساس اولويت‎بندي و نياز كشور به پروژه‎ها ورود مي‎كنيم گفت: هر ساله جلسات مختلفي با وزراي دولت گذاشته مي‎شود كه در اين جلسات تلاش مي‎شود بر اساس اولويت‎بندي و نياز كشور تدابيري انديشيده و همگرايي موثري با دولت داشته باشيم.

فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبيا، پالايشگاه ستاره خليج فارس را يكي از مهم‎ترين پروژه‎هاي زيرساختي كشور عنوان كرد و گفت: در سال گذشته اولين فاز اين پالايشگاه به بهره‎برداري رسيد و تا امروز بيش از 6 ميليارد ليتر توليد فرآورده در اين پالايشگاه محقق شده كه از اين رقم حدود 3 ميليارد ليتر بنزين بوده است.

سردار عبدا... ي افزود: خبر خوشي را براي مردم ايران داريم و آن اين است كه فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در روزهاي اخير به بهره‎برداري رسيده و هم اكنون توليد بنزين اين پالايشگاه به 22 ميليون ليتر رسيده است.

فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبيا ادامه داد: با بهره‎برداري از فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس به خودكفايي در توليد بنزين رسيده‎ايم كه اين خودكفايي با حمايت و استفاده از كالاي ايراني رقم خورده است؛ چرا كه بيش از 70 درصد از تجهيزات مورد استفاده در پالايشگاه خليج فارس، تجهيزاتي است كه ساخت ايران است.

صفارهرندي:
مقايسه ميان جمهوري اسلامي و پهلوي ناجوانمردانه است

محمدحسين صفارهرندي، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در نشست چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي با موضوع كتاب در مصلاي تهران با اشاره به آمار نشر كتاب در سال‎هاي پيش و پس از انقلاب گفت: مقايسه ميان جمهوري اسلامي با دوران پهلوي مقايسه ناجوانمردانه‎اي است؛ زيرا در حوزه كتاب امروز در آخرين آماري كه منتشر شده ميزان نشر كتاب به بيش از 100 هزار عنوان كتاب رسيده اما در سال‎هاي پهلوي اين ميزان در حد يك هزار عنوان كتاب بوده و از اين رو اين مقايسه‎ها خنده‎دار است. حتي در سرانه مطالعه هم ما امروز در ميان 20 كشور اول دنياست هر چند رقم قابل قبولي نيست.

به گزارش خبرگزاري فارس، وي افزود: ما متهم به ديكتاتوري و سانسور هستيم اما از مدعيان اين حرف‎ها بايد پرسيد چرا كتبي كه در زمينه نقد غرب وجود دارد نبايد به دست مردم برسد، تا جايي كه بايد عده‎اي خودشان آستين بالا بزنند و آن آثار را به دست مردم برسانند؟ به نظرم مدعيان روشنفكري اجازه دهند غرب آن طور كه هست به داخل معرفي شود و آن طور كه غرب خودش را معرفي مي‎كند مردم با آن اشنا شوند و روشنفكران آن را سانسور نكنند.

دليل ناراحتي مردم سبزوار از روحاني چه بود؟

سفر اخير رئيس‎جمهور به سبزوار و واكنش‎هاي اعتراض‎آميز مردم اين شهر به سخنراني وي در رسانه‎ها انعكاس زيادي داشت اما دليل اعتراض‎هاي مردم اين شهر در رسانه‎ها مسكوت ماند.

به گزارش خبرگزاري فارس، روحاني در ابتداي سفر خود اعلام كرد هدفش از اين سفر تلاش براي تكميل مصوبات دوره قبل مي‎باشد؛ جمله‎اي كه به‎صورت ضمني اعتراف رئيس‎جمهور بر عمل نكردن به وعده‎هايش در سفرهاي قبلي است.

براي همين است كه وقتي رئيس‎جمهور قول تكميل سه پروژه در سبزوار را مي‎دهد مردم يكصدا شعار مي‎دهند «وعده ميدي عمل كن» اما اين شعار، تنها شعار مردم نبود. مردم سبزوار به بيكاري هم معترض هستند و شعار مي‎دهند «كار من كو؟».

عليرغم اين‎كه رئيس جمهور در سفرش كارخانه فولاد جوين با ظرفيت توليد سالانه 800 هزار تن فولاد و اشتغالزايي 2000 نفر را افتتاح مي‎كند اما مردم سبزوار خوب مي‎دانند كه اين كارخانه توسط ستاد اجرايي فرمان امام(ره) ساخته شده و دولت نقش چنداني در ساخت اين كارخانه نداشته است.

مردم سبزوار همگي معترضند به بدقولي‎هاي رئيس‎جمهور؛ اعتراضي كه رفته رفته خود را در سفرها و سخنراني‎هاي ديگر روحاني بيش از گذشته نشان مي‎دهد.

مردم از دولتي‎ها انتظار صداقت و وفاي به عهد را دارند. بايد هرچه سريع‎تر به اين انتظار پاسخ مناسبي داد.

عزت‎ا... ضرغامي:
دلم براي هاشمي دهه ۶۰ و احمدي نژاد ۸۳ تنگ شده است

عزت‎ا... ضرغامي، رئيس اسبق سازمان صدا و سيما، در گفت و گو با روزنامه آرمان گفت: امروز براي مردم تفاوت نمي‎كند كه به فرض آقاي روحاني رئيس جمهور است و يا آقاي احمدي‎نژاد. مردم نسبت به مشكلات خود دغدغه دارند و به دنبال پاسخگويي مسؤولان هستند.

وي افزود: هرچه ما به آقاي روحاني خدمت مي‎كرديم و شرايط بيش‎تري براي ايشان در نظر مي‎گرفتيم انتظارات ايشان افزايش پيدا مي‎كرد.نكته جالب درباره آقاي روحاني اين است كه هنگامي كه با ايشان صحبت مي‎كنيد و براي ايشان دوساعت استدلال مي‎كنيد، هنگامي كه جلسه تمام مي‎شود انگار كه با اين بشقاب صحبت كرده‎ايد و هيچ تغييري در رويكرد ايشان مشاهده نمي‎كنيد.اين وضعيت حتي در چهره ايشان نيز وجود ندارد و چهره ايشان به شكلي نيست كه انسان علاقه به ادامه دادن داشته باشد.

ضرغامي ادامه داد: اگر مديران دولت گذشته درتلويزيون حضور پيدا كنند و سياست‎هاي دولت آقاي روحاني را نقد كنند با واكنش جدي آقاي روحاني مواجه خواهند شد.آقاي روحاني اصلا چنين رويكردي را برنمي‎تابد.

وي گفت: آخرين بار سه هفته قبل با آقاي احمدي‎نژاد ديدار داشتم كه ايشان به ما شام هم دادند كه اين ديدار در حدود چهار ساعت به طول انجاميد.بحث‎هاي ما خصوصي است و بيش‎تر بين خودمان است؛البته چارچوب اين مباحث حفظ و پيشبرد اهداف انقلاب و نظام و حفظ آقاي احمدي‎نژاد در فضاي سياسي كشور بود.دغدغه‎هايي كه ما در اين ديدار مطرح كرديم بيش‎تر دلسوزي‎هايي بود كه نسبت به يكديگر داشتيم.نكته ديگر اين‎كه من دوست داشتم ديدگاه‎هاي آقاي احمدي‎نژاد را پس از دستگيري آقاي مشايي و بقايي بشنوم و به همين دليل نيز در اين زمينه صحبت كرديم.مطالبي هم بنده با ايشان درميان گذاشتم كه احساس مي‎كردم ايشان نسبت به آن‎ها اشراف ندارند. اين مسائل بيش‎تر درباره فضاي رسانه‎اي جهاني بود.بنده تلاش كردم در اين ديدار شرايط مصالحه و برطرف كردن برخي از سوءتفاهم‎ها را مهيا كنم. من دلم براي هاشمي دهه 60 و احمدي‎نژاد 83 تنگ شده است.

سرلشكر باقري:
در موعد مقرر پاسخ دشمن داده خواهد شد

سردار سرلشكر پاسدار محمد باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در دومين روز از سفر به استان خوزستان به شهر مقاوم دزفول سفر كرد و از يگان‎هاي زرهي، هوايي و زميني ارتش بازديدكرد.

به گزارش گروه دفاعي خبرگزاري تسنيم، سرلشكر باقري در بازديد از واحدهاي پدافند هوايي پايگاه شكاري وحدتي و همچنين تيپ 292 زرهي دزفول، از آمادگي يگان‎ها و تجهيزات و ماموريت آن‎ها در دفاع از مرزهاي ايران اسلامي با تمام توان ابراز خرسندي كرد.

وي در اين بازديد اظهار داشت: قدرت دفاعي و اقتدار نيروهاي مسلح، دشمنان را به اين جمع بندي رسانده كه هرگونه تجاوز و چشم داشتي به خاك و منافع اين كشور انقلابي و مستقل در دنياي امروز، جز تلفات و هزينه نتيجه‎اي براي آن‎ها در برنخواهد داشت و دستيابي به هيچ هدفي براي دشمن امكان پذير نيست.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح همچنين تصريح كرد: هر ازچندگاهي كه سياستمدار تازه كاري در پستي مي‎نشيند و ادعايي عليه خاك ايران مي‎كند و از ارتش‎هاي خود خواهان حركتي تجاوز كارانه عليه ايران است، اين فرماندهان ارشد نظامي كشورها از جمله آمريكا هستند كه به سياستمداران خود تذكر مي‎دهند كه امكان جنگيدن با ايران وجود ندارد و بايد از راه‎هاي سياسي با ايراني‎ها صحبت كرد و اين در مورد امريكا، رژيم غاصب صهيونيستي و عربستان وجود دارد كه بعضا سياستمداران نامعقول و تازه كار آن‎ها حرف‎هاي بزرگي مي‎زنند، اما وقتي به صحنه عمل مي‎رسند، متوجه مي‎شوند كه اقتدار نظامي و دفاعي جمهوري اسلامي ايران قابل خدشه نيست.

سرلشكر باقري درپايان تاكيد كرد: چنان‎چه دشمن نسبت به منافع ما چشمداشتي يا تجاوز اندكي صورت دهد، جمهوري اسلامي ايران در زمان مناسب پاسخ مناسب را خواهد داد، اين‎كه بعضي اتفاقات در روزهاي گذشته افتاد و هنوز پاسخي دريافت نكرده‎اند به معناي سكوت يا پذيرش اين تجاوزكاري آن‎ها نيست و در موعد مقرر و لازم پاسخ دشمنان داده خواهد شد.

درخواست هنرمندان سرشناس آمريكايي براي ديدار با رهبر انقلاب

نادر طالب زاده، دبير ششمين كنفرانس بين‎المللي افق نو گفت: اغلب مهمانان حاضر در ششمين كنفرانس بين‎المللي افق نو از مدت‎ها قبل با نامه نگاري‎هاي خود علاوه بر اعلام آمادگي جهت حضور در كنفرانس، براي ديدار با رهبر معظم انقلاب درخواست داشته‎اند.

به گزارش رجانيوز به نقل از دانشجو، وي ادامه داد: در ليست اين درخواست ها، چهره‎هاي هنري سرشناس آمريكايي در حوزه‎هاي موسيقي و سينما به چشم مي‎خورد كه اين موضوع نكته قابل تاملي محسوب مي‎شود.

طالب زاده گفت: ما هم تلاش خود را مي‎كنيم كه در صورت امكان و مهيا شدن شرايط اين ديدار را به سرانجام برسانيم.

 اخبار ويژه

ايران؛ هشتمين قدرتِ جهان از نظر آمادگي رزمي نيروهاي نظامي

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري فارس، نشريه آمريكايي «بيزينس اينسايدر» در سلسله گزارش‎هاي خود درباره توان نظامي نيروهاي مسلح جهان، ايران را بين پانزده كشور از حيث «ميزان آمادگي نيروهاي نظامي براي عمليات رزمي» قرار داد.
اين نشريه كه داده‎هاي آماري اين گزارش را با استناد بر گزارش سال 2017 وبگاه «گلوبال فاير پاور» تهيه كرده، اعلام كرد كه قياس نيروهاي مسلح جهان با توجه به تنوع و قابليت‎هاي مختلف موردي دشوار است.
با اين حال اين نشريه شمار نيروها و پرسنل در دسترس براي رزم را نقطه محوري قدرت نظامي يك كشور برشمرد.
در اين فهرست كشورهاي چين، هند، آمريكا، روسيه، كره شمالي، پاكستان، كره جنوبي، ايران، الجزاير، مصر، ويتنام، اندونزي، ميانمار، كلميبا و سرانجام تركيه قرار دارند.
در اين فهرست درباره «ايران» آمده است: «اين كشور با دارا بودن 82 ميليون جمعيت، داراي47 ميليون نفر نيروي انساني مشمول است.»
در اين گزارش آمده است: مجموع پرسنل نظامي ايران 934 هزار نفر، پرسنل فعال نظامي 534 هزار نفر، 400 هزار نيروي ذخيره و داراي يك ميليون و 400 هزار نفر سن مناسب خدمت مي‎باشد.
اين نشريه هفته گذشته نيز در گزارشي مشابه از «ايران» به‎عنوان يكي از قدرت‎هاي نظامي قاره آسيا نام برده و نوشته بود: «در اين رده بندي ميزان تسليحات نظامي، كميت نيروهاي مسلح، وضعيت جغرافيايي، ظرفيت تداركات، منابع طبيعي در دسترس و وضعيت صنايع نظامي بومي لحاظ شده است.»
در اين فهرست نيروهاي مسلح روسيه در رتبه نخست قرار گرفته و بعد از آن به ترتيب چين، هند، كره جنوبي، ژاپن، تركيه، ايران، اندونزي، رژيم صهيونيستي و سرانجام پاكستان قرار دارند.
از نكات قابل توجه در اين رده بندي وبگاه گلوبال فاير پاور برتري نيروهاي مسلح ايران بر رژيم صهيونيستي است.

گلايه طراحان اعاده اموال نامشروع از لاريجاني

محمد دهقان، عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به روند بررسي طرح «اعاده اموال نامشروع مسؤولان»، اظهار داشت: پيش از پايان سال گذشته، طرح «اعاده اموال نامشروع مسؤولان» با امضاي بيش از 180 تن از نمايندگان مجلس، تقديم هيات‎رئيسه پارلمان شد و برخي از نمايندگان كه تا زمان تقديم طرح به هيات‎رئيسه، آن را امضا نكرده بودند به امضاكنندگان پيوستند با اين حساب، تعداد امضاها به 206 امضا رسيد.
به گزارش جهان نيوز، وي افزود: پس از اين‎كه «طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان» با امضاي 206 تن از نمايندگان مجلس تقديم هيات‎رئيسه پارلمات شد، هيات‎رئيسه به طراحان اعلام كرد كه طرح‎هاي ديگري در دستور كار جلسات علني مجلس قرار دارد. قرار بود اين طرح دوم ارديبهشت‎ماه در مجلس مطرح شود، اما آقاي لاريجاني رئيس مجلس گفت كه درباره اين طرح، جلسه هماهنگي با قوه‎قضائيه و شوراي نگهبان برگزار كنيم كه اگر ايراداي دارد، برطرف شود تا بتوانيم طرح جامعي تدوين كنيم كه شوراي نگهبان به آن ايرادي وارد نكند.
عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس با اشاره به گله طراحان «طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان» از هيات‎رئيسه و رئيس مجلس گفت: بهتر بود جلسات هماهنگي با شوراي نگهبان و قوه‎قضائيه طي دو ماه گذشته كه طرح مطرح و رسانه‎اي شده بود، برگزار مي‎شد. زيرا ما نظرات شوراي نگهبان و قوه‎قضائيه را جويا شده‎ بوديم و اين طرح را به يكي از اعضاي شوراي نگهبان و برخي مسؤولان قوه‎قضائيه ارائه كرديم تا نظرات‎شان را در اين باره به ما اعلام كنند.

بانك مركزي اعلام كرد؛
تخم مرغ يكساله 55 و گوشت 22 درصد گران شد

به گزارش عصرايران، بر اساس اعلام بانك مركزي، متوسط قيمت خرده فروشي برخي كالاها در يك سال اخير، با گراني ۷ تا ۵۵ درصدي مواجه بوده است؛ بر اين اساس، گروه‎هاي لبنيات ۷.۰ درصد، تخم مرغ ۵۴.۶ درصد، گوشت قرمز ۱۹.۹ درصد، گوشت مرغ ۲۲.۳ درصد، چاي ۲۰۰۰.۹ درصد و روغن نباتي ۲.۱ درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل افزايش داشته‎اند. همچنين قيمت خُرده فروشي گروه‎هاي حبوبات ۲.۲، ميوه‎هاي تازه ۷.۴، سبزي‎هاي تازه ۹.۰ درصد و قند و شكر ۷.۲ درصد در مدت مشابه كاهش يافته است.