صفحه آخر

آيت‎ا... مصباح يزدي:
خداوند با وقوع انقلاب اسلامي، قدرت خود را به رخ كشيد

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با حجت‎الاسلام رباني، رئيس مركز خدمات حوزه‎هاي علميه و جمعي از مسؤولان آن مركز، با اشاره به اين‎كه در گذشته زمينه خدمت يك عالم به جامعه، به‎صورت گسترده، كم‎تر فراهم مي‎شد، اظهار داشت: مي‎توان از خواجه نصيرالدين طوسي به‎عنوان يكي از علمايي ياد كرد كه توانست سيستمي را براي شناسايي علما و خدمت‎گزاران به دستگاه دين و كمك به آن‎ها ايجاد كند؛ اما اين خدمات خيلي محدود بود، و گستردگي چنداني نداشت. به جرأت مي‎توان گفت امروز نخستين مرتبه در طول تاريخ است كه يك عالم بزرگ ديني مثل رهبر معظم انقلاب چنين خدمات سيستماتيكي را به روحانيت و خادمان دين انجام مي‎دهد.

ايشان با اشاره به ويژگي‎هاي منحصر به فرد مقام معظم رهبري خاطر نشان كرد: بنده در ميان بزرگان علما فردي به اين جامعيت سراغ ندارم. ايشان شخصيتي هستند كه در همه ابعاد علمي، اجرايي، اخلاقي، معنوي، توسل و تعقل، به كمال رسيده، و به همه جنبه‎ها توجه دارند. ايشان با اين دلسوزي، وسعت نظر و شرح صدر، حتي بر جزئيات بسياري از كارها، توجه دارند و اين نعمت بزرگي براي ماست.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: وجود شخصيتي مانند مقام معظم رهبري، با اين سعه صدر، و هوش و فراست يكي از نعمت‎هايي است كه خداوند به مردم ما عطا كرد؛ كسي كه در سن 80 سالگي حتي به جزئي‎ترين مسائل جامعه توجه دارد. برنامه‎ منظم براي انجام كارهاي متعددي كه ايشان براي خود دارند، در كنار مشغله‎هاي فراوان فكري و دشمني‎هاي گسترده عليه نظام اسلامي، شبيه اعجاز است. ايشان در اين سن به اندازه چند جوان كار مي‎كنند و برنامه دارند.

حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: در طول تاريخ بشريت، هرگز تا اين حد و به اين وسعت تقابل بين حق و باطل وجود نداشته است. امروز همه قدرت‎هاي دنيا از آمريكا تا نوكران دسته چندم آن به دنبال ضربه زدن به نظام جمهوري اسلامي هستند و اين امري بي‎سابقه است كه يك كشور اسلامي تا اين حد مورد دشمني قرار بگيرد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم امتحان و آزمايش را سنت الهي دانست، و گفت: طبيعتاً هر چه فرد تكامكل پيدا كند، امتحانات او نيز سخت‎تر مي‎شود. همچنين نعمت‎ها و آفت‎ها هم، با يكديگر رشد مي‎كنند، تا توازن بين قواي حق و باطل برقرار باشد. بر همين اساس امروز كه نعمت‎هاي بيش‎تري در اختيار ما قرار دارد، آفت‎ها نيز بيش‎تر است. يكي از اين نعمت‎ها وجود شخصيت رهبر معظم انقلاب است.

ايشان با تأكيد بر لزوم شكرگزاري نعمت‎هاي الهي، افزود: يك مرحله از شكر، شكر زباني است؛ اما شكر حقيقي، آن است كه در عمل ظاهر شود؛ يعني از نعمت‎ها براي رشد خود، رضايت خدا و خدمت به خلق استفاده كنيم و به فكر سوء استفاده از آن‎ها براي ارضاي هوس‎هاي خود نباشيم.

اين استاد برجسته حوزه علميه قم با اشاره به خدماتي كه نهاد‎هاي مختلف در جامعه براي خدمت به مردم انجام مي‎دهند، گفت: يكي از تكاليفي كه خداوند براي انسان قرار داده، آباداني زمين است. خداوند زمين را براي انسان مسخر كرده، و آبادي زمين نفعي براي خدا ندارد؛ بلكه آباداني زمين براي مردم حال و آينده است.

آيت‎ا... مصباح يزدي در ادامه با اشاره به عزت روحانيت بعد از انقلاب، ضمن يادآوري خاطراتي از دوران پهلوي اظهار داشت: در سال‎هاي منتهي به انقلاب، چنين القا مي‎شد كه روحانيون مردم را از رشد و تكامل و ترقي باز مي‎دارند و آن‎ها را با خرافات سرگرم مي‎كنند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم نهضت امام خميني(ره) را يكي از نعمت‎هاي الهي دانست، و خاطر نشان كرد: خداوند متعال بر ما منت نهاد و توسط يك فرد روحاني كاري كرد كه سران جهان را به تعجب وا داشت؛ مگر اين پيرمرد كه بود و چه قدرتي داشت كه مردم اين چنين در اطراف او جمع شدند و جان خود را فدا كردند تا او را بر اريكه قدرت بنشانند؟ اگر كسي اين واقعه را بزرگ‎ترين معجزه تاريخ بداند، سخني به گزاف نگفته است. خداوند به دست شخصي كه فاقد همه ابزارهاي ظاهري بود، بزرگ‎ترين پديده تاريخ را به وجود آورد، تا قدرت خود را نشان دهد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه حكومت‎ها در گذشته ساده‎تر بود، اما در گذر زمان و با تغيير شرايط پيچيده‎تر شد، اظهار داشت: بايد افرادي باشند كه بتوانند مسؤوليت‎ها را بر عهده بگيرند؛ لذا وجود كساني امثال جمع حاضر كه زمينه تحقق خواسته‎هاي رهبري را فراهم مي‎كنيد، نيز جاي شكرگزاري دارد.

ايشان با تأكيد بر اين‎كه مسؤولان نظام اسلامي نبايد كار خود را صرفاً يك شغل و وسيله كسب درآمد تلقي كنند، افزود: انجام اين وظايف توفيقي است كه خداوند در جهت خدمت به مردم به مسؤولان داده است و شايسته است بيش‎تر به اين مسأله توجه داشته باشيم. نتيجه انجام وظيفه با چنين تفكري اين است كه در برابر خدمت به ديگران، خود را مديون آن‎ها مي‎دانيم، نه طلبكارشان؛ چون آن‎ها وسيله بهره‎مندي ما از ثواب الهي و تقرب ما به خدا هستند؛ اما اگر به‎عنوان يك شغل به وظيفه خود نگاه كرديم، كار ما قداست و ارزشي ندارد و طبيعتاً در برابر آن بر ديگران منت هم مي‎گذاريم.

آيت‎ا... مصباح يزدي با اشاره به وسعت دايره خدمات روحانيان به مردم، گفت: اقتضاي كار يك روحاني اين است كه در ارتباط با ديگران به گونه‎اي عمل كند كه علاوه بر ارائه خدمت، موجب رشد معنوي و تعالي آن‎ها نيز بشود؛ چون هدف اصلي همان است.

استاد اخلاق حوزه علميه در پايان با تأكيد بر ضرورت توجه و توسل به اهل بيت عليهم‎السلام، خصوصاً وجود مقدس ولي‎عصر صلوات‎الله‎عليه اظهار كرد: روحانيان هر چه دارند به نام مبارك آن حضرت است و بهانه‎اي براي غفلت از ايشان نداريم؛ لذا بايد تمرين كنيم كه اين كيميا را از دست ندهيم.

ايشان در پايان افزود: ما نبايد در خدمت‎ به ديگران فقط به مظاهر مادي توجه كنيم؛ بلكه بايد با توجه به روح كار، هم خودمان رشد كنيم و هم باعث تعالي ديگران شويم. اگر فقط بر خدمات مادي متمركز شويم، تفاوتي بين ما و كفار نخواهد بود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

پيامبرگرامي اسلام(ص):
مهدي(ع) از فرزندان من است، زماني كه قيام مي‎كند عيسي بن مريم(عليه‎السلام) جهت نصرت و ياري او(از آسمان) فرود مي‎آيد و حضرتش را براي نماز مقدّم مي‎دارد و به او اقتدا مي‎نمايد.
امالي شيخ صدوق، ص 181

 راه امام

گمان نكنيد يك روزه عالَم اصلاح مي شود!

آن روزى كه ان‎شاءا... تعالى مصلح كل ظهور نمايد، گمان نكنيد كه يك معجزه شود و يك‎روزه عالم اصلاح شود؛ بلكه با كوشش‎ها و فداكاري‎ها ستمكاران سركوب و منزوى مى‎شوند. و اگر نظر شماها مثل نظر بعض عامي‎هاى منحرف، آن است كه براى ظهور آن بزرگوار بايد كوشش در تحقق كفر و ظلم كرد تا عالم را ظلم فراگيرد و مقدمات ظهور فراهم شود، فانّالله و إنّا اليه راجعون‎.
صحيفه امام، ج 21، ص 448

 در پرتو خورشيد

حضور فرزندان در دروس طلبگي بدون هرگونه تشريفات

بنده طلبه مدرسه آيت‎ا... مجتهدي بودم و در زماني كه به حوزه مي‎رفتم شاهد بودم كه فرزندان مقام معظم رهبري همچون باقي طلبه‎ها بدون هيچ تشريفاتي پاي درس حضور داشتند و به زيبايي به ياد دارم كه روزي استادمان حضرت آيت‎ا... مجتهدي رضوان ا... عليه فرمودند: انسان به خود مي‎بالد وقتي مي‎بيند فرزندان رهبري اين چنين ساده‎زيست و بي‎آلايش هستند و بايد خدا را شكر كرد.
دكتر سيد علي ميراسماعيلي
تسنيم