صفحه حوزه و دانشگاه

«به وقت شام» به زبان طلبگي

به گزارش خبرگزاري رسا، مهدي وفايي يكي از طلاب حوزه علميه قم در كانال «مداد شمعي» يادداشتي را درباره فيلم سينمايي «به وقت شام» نوشته كه در زير مي‎آيد.

قيام حاج يونس عليه ارميا

«حاج يونس» (هادي حجازي فر) نه تنها جنگ ايران و عراق را بوده است بلكه بوسني هم رفته است، عراق و سوريه هم حاضر بوده‎ است. يونس نه تنها خودش بعد از جنگ، گيج نشده است، گير نكرده است، به انتها نرسيده است بلكه زندگي‎اش، نبودن‎هايش، آن‎چنان جذاب بوده است كه پسرش را هم بتواند همرنگ خودش كند. حاج يونس هنوز خوشحال مي‎شود كه زندگي‎اش را براي نجات چند زن و كودك بگذارد. هنوز عميقاً «حيات»ش را با «معنا» مي‎يابد اگر بتواند يك «دختر مسيحي» را از اسيري برهاند. رزمنده‎ تيپيكال حاتمي‎كيا به مراتب معناي جهاد را عميق‎تر زيسته است تا رزمنده‎ تيپيكال اميرخاني.

ابراهيم ميان برمودا

عشق و نفرت و شهرت، سه ضلع مثلث برمودايي است كه دستگاه ادراكي انسان را دچار اختلال مي‎كند و مانع از فهم تصوير صحيح مي‎شوند. حاتمي‎كيا اما نسبتا توانسته است ابراهيم‎وار از ميان اين مثلث جان سالم به در ببرد. عشق به ايران او را از ساختن قهرمان سوري، غافل نكرده است. در به وقت شام، ابو بلال را كاملا مي‎فهمي، مي‎ستايي و دوست داري شبيه او بشوي.

نفرت از داعش موجب نشده است برخي فضايل آنان _وفاي به عهد، اقامه‎ نماز و..._ را به تصوير نكشد. حاتمي‎كيا آن قدر زيرك بوده است كه نشان دهد آن‎جا كه مرگ صرفا خودكشي است نه قرباني شدن در راه هدفي والا_در منطق ارزشي خود فرد_ ام سلما، ديگر نه مجاهدي داعشي بلكه همان ملكه‎ نفرت مي‎شود و آن‎جا كه مي‎خواهد در راه ارزش‎هايش كشته شود، باز ام‎سلما مي‎شود.

به وقت شام اسير تصويرهاي تبليغاتي مشهور هم نشده است. او نشان مي‎دهد سوري‎ها لزوما ايرانيان را قهرمان نمي‎دانند تا آن‎جا كه حاضر به شرط‎بندي بر سر نيامدن ايرانيان براي كمك مي‎شوند. به وقت شام دوست‎داشتني است حتي از نگاه سوري _ و اين يعني بلوغ براي نماينده‎ فرهنگي شدن_چه رسد از نگاه مردمان قهرمان اصلي فيلم.

گناه نخواندن بر عهده‎ ننوشتن است

شايد اگر به وقت شام چند سال پيش ساخته مي‎شد، ما هم مخالف نمايش اين حد از خشونت بوديم، اما اخيرا ديديم كه عوض شدن شهيد و جلاد كار سختي نيست اگر حافظه‎ ملت تثبيت نشود. چه كنيم كه حتي ميان بعضي مذهبي‎ها هم اسرائيل وجهه حق يافته است صرفا به اين بهانه كه سازمان ملل آن را به رسميت شناخته است. احتمال دوري نيست كه آيندگان داعش را موجودي مظلوم و به دور از خشونت تصور كنند. قدرت اعجاب‎انگيز رسانه در تصوير سازي‎هاي دروغين، انسان حق‎طلب را مجاب مي‎كند تصاوير خشن را علي‎رغم ميل باطني‎اش ثبت كند تا حق و باطل باهم آميخته نشود. چاره‎اي نيست جز روايت سياه در كنار سپيد.

گلايه: اين گلايه نه از ابراهيم حاتمي‎كيا كه از خودمان است، آن‎جا كه ميبيني زبان تفاهم امت اسلام، انگليسي است نه عربي_مكالمات علي(بابك حميديان)، با سوري‎ها.

ضرورت طراحي و توسعه رشته هاي دانشگاهي در زمينه فضاي مجازي

سيدمرتضي حسيني دكتراي رشته كارآفريني و استاد دانشگاه طي يادداشتي تاكيد كرد: در زمينه توليد و عرضه محصول و محتوا، مسائل فني و زيرساختي، كسب و كارهاي اينترنتي، امنيت در فضاي مجازي، آينده پژوهي مجازي و بسياري گرايش‎هاي ديگر نياز به تربيت نيروي انساني متخصص وجود دارد كه بايستي دانشگاه‎ها به‎عنوان پرچمدار اين بخش وارد عمل شوند. به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، متن اين يادداشت به شرح ذيل است:

نظام آموزش عالي كشور بايد پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد، امروز فضاي مجازي در تار و پود زندگي عموم مردم ريشه دوانده و بايستي نيروهاي متخصص در اين حوزه نيز تربيت شوند.

در زمينه توليد و عرضه محصول و محتوا، مسائل فني و زيرساختي، كسب و كارهاي اينترنتي، امنيت در فضاي مجازي، آينده پژوهي مجازي و بسياري گرايش‎هاي ديگر نياز به تربيت نيروي انساني متخصص وجود دارد كه بايد دانشگاه‎ها به‎عنوان پرچمدار اين بخش وارد عمل شوند.

فضاي مجازي از دو جنبه اهميت بسيار ويژه‎اي دارد، از جنبه توليد محتوا و اثرگذاري آن بر عموم جامعه بايستي علاوه بر فرهنگ‎سازي در جامعه تلاش كرد تا متخصصين و تكنسين‎هاي مورد نياز تربيت شده و بتوانند در توليد محتوا، دروازه باني محتوا و رساندن محتوايي به مخاطبان كه بتواند به تعالي جامعه كمك نمايد اثر بگذارند.

از طرف ديگر توسعه اقتصادي و توسعه فضاي مجازي در هر كشوري يك رابطه دو طرفه است و وقتي مي‎خواهيم در حوزه‎هاي اقتصادي پيشرفت تعيين شده‎اي را بر اساس طرح‎هاي توسعه داشته باشيم بايد تكليف‎مان را بافضاي مجازي به‎صورت شفاف مشخص كنيم و در جهت توسعه آن در همه ابعاد بكوشيم.

امروزه كشورهاي توسعه يافته حدود 80 درصد از اقتصاد خود را از طريق فناوري و دانش فني تامين مي‎كنند و ضرورت دارد تا كشور ما نيز براي عبور از اقتصاد منبع پايه و عبور از اقتصاد نفتي به توسعه فضاي مجازي با تاكيد بر بومي سازي آن و توجه به ارزش‎هاي بومي فرهنگي و امنيتي اهتمام ويژه‎اي صورت پذيرد.

اميدواريم بتوان با پرورش نيروهاي متخصص در گرايش‎هاي مختلف فضاي مجازي توسط دانشگاه‎هاي كشور با تاكيد بر مهارتي و كاربردي بودن آن‎ها هم به امنيت بيش‎تر در اين زمينه و تعالي جامعه كمك نمود و هم در توسعه اقتصادي كشور نقش آفريني كرد.

رئيس انجمن سواد رسانه‎اي طلاب:
تقويت سواد رسانه اي، پيش نياز تعصب نسبت به كالاي ايراني است

دكتر رفيع الدين اسماعيلي در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه با اشاره به اين‎كه تحقق شعار سال 97 مبني بر حمايت از كالاي ايراني، اهتمام ويژه و همه جانبه رسانه‎هاي جمعي و نخبگان كشور را مي‎طلبد، ابراز داشت: يكي از مسايلي كه در اين مساله بسيار مهم و دخيل است، توجه به مساله سواد رسانه‎اي به منظور بهره گيري حداكثري از ظرفيت فضاي مجازي و رسانه‎هاي جمعي در جهت تقويت توليد ملي و حمايت از كالاي ايراني است.

وي افزود: بحث سواد رسانه‎اي موجب فهم و عمق بخشي به فرد مي‎شود؛ چرا كه با شناخت درست فضاي رسانه‎اي و كسب اين سواد، او مي‎تواند محتواي مناسب خود را در فضاي رسانه‎اي شناخته و بر آن تاكيد كند.

اين كارشناس رسانه و فضاي مجازي همچنين گفت: اساساً مخاطب وقتي مجهز به سواد رسانه‎اي باشد مي‎تواند در جامعه خود و اطرافش تاثيرگذار باشد، ضمن آن‎كه به هر حال كسي كه توليد محتواي رسانه‎اي مي‎كند خودش در درجه نخست بايد عامل به اين مساله باشد و به‎طور مثال درباره شعار امسال باورمند به لزوم حمايت از كالاي ايراني باشد.

وي در ادامه با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر خريد كالاي ايراني و لزوم تعصب و غيرت ورزيدن نسبت به اين قضيه اظهار داشت: در حال حاضر دشمن در فضاي رسانه‎اي و بخصوص فضاي مجازي به دنبال گرايش دادن مردم به سمت خريد و مصرف كالاي خارجي و دوري از كالاي ايراني است و حال آن‎كه ما بايد اين فضا را بشكنيم و نگذاريم دشمنان به اهداف خود برسند.

اسماعيلي خاطرنشان كرد: در سال‎هاي اخير با فضاي مجازي، هجمه هوشمندانه‎اي عليه كالاي ايراني و توليد ملي شكل گرفته و هم‎اينك مي‎بينيم كه بخش قابل توجهي از جامعه نسبت به كالاي توليد داخل نگاه و ذهنيت خوبي ندارند كه ما بايد اين مشكل فكري و فرهنگي را حل كنيم.

وي گفت: خوشبختانه در رابطه با شعار سال، ايده‎هاي خوبي وجود دارد و مهم آن است كه ما از ظرفيت و امكانات موجود در فضاي مجازي در جهت معرفي كالاهاي ايراني و ترويج اين مباحث استفاده حداكثري را داشته و البته مطالبه ارتقاي كيفيت محصول ايراني را نيز داشته باشيم تا مردم رغبت بيش‎تري به اين قضايا پيدا كنند.

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎ا... مكارم:
طب سنتي در چارچوب قوانين و ضوابط مورد تاييد است

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار با وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي بر نگاه ويژه دولت به طرح تحول سلامت و لزوم استمرار حمايت دولت از سلامت و بهداشت جامعه تاكيد كرد.
به گزارش خبرگزاري «حوزه» ايشان با اشاره به نامگذاري سال به حمايت از كالاي ايراني، حمايت از اقلام پزشكي ساخت داخل را سبب ايجاد اشتغال و افزايش اميد در كشور دانست.
اين مرجع تقليد همچنين از توليدكنندگان دارو خواست براي برخوردارشدن از حمايت مردمي بر كيفيت توليدات خود بيفزايند.
حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي طب سنتي كه در چارچوب قانون و ضوابط باشد را تاثيرگذار دانست و تصريح كرد: در روايات و احاديث اهل بيت(ع) چيزي به نام طب اسلامي وجود ندارد و برخي با يك مشت خرافات هم به اسلام و هم به طب سنتي آسيب مي‎زنند.