صفحه اول

جزئياتي از جريان انتخاب رهبر معظم انقلاب از زبان آيت ا... مؤمن

آيت‎ا... محمد مومن عضو مجلس خبرگان رهبري در ديدار اعضاي ستاد ترويج و بهره‎وري منشور حوزه و روحانيت به بيان نكات مهمّي پيرامون شخصيت و سيره‎ مقام معظّم رهبري پرداخت و به جزئيات كم‎ترشنيده‎شده‎اي از جريان انتخاب رهبر معظّم انقلاب اسلامي در خرداد ماه سال 1368 اشاره كرد.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاري فارس، عضو فقهاي شوراي نگهبان ابراز داشت: رهبري ايشان چيزي نبود كه از قبل براي آن برنامه‎ريزي شده باشد؛ گويا خداوند ايشان را براي چنين موقعيتي نگه داشته و آماده كرده بود؛ اين‎كه آيت‎ا... خامنه‎اي در مشهد، تدريس مباحث فقه حكومتي داشته باشد و بعد از انقلاب هم به‎عنوان نماينده‎ حضرت امام در مناصب مختلف و حسّاس رشد كند و بعد به اين منصب رياست عالي برسد، عنايت الهي است.

آيت‎ا... مؤمن گفت: پس از رد رهبري شورايي، وقتي بناي بر انتخاب فرد شد، نگاه‎ها به سمت آيت‎ا... خامنه‎اي رفت و مخالفت ايشان با اين نظر نيز برخاسته از تواضع ايشان بود؛ خاطراتي كه از حضرت امام در مورد آيت‎ا... خامنه‎اي مطرح شد، بعد از اين بود كه نظر اعضاي مجلس خبرگان به رهبري آقاي خامنه‎اي متمايل شده بود.

وي تصريح كرد: در رأي گيري روز 14 خرداد، برخي به دليل شبهه قانون اساسي كه بر اساس آن مي‎بايست رهبر از «مراجع تقليد» مي‎بود و در آن زمان هنوز مرجعيت حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي فعليت نيافته بود، احتياط كردند؛ ولي حدود چهل روز بعد در رأي‎گيري دوّم پس از رفراندوم اصلاح قانون اساسي (كه شرط مرجعيت حذف شد)، اين مسأله هم مرتفع شد و تعداد آراي ايشان خيلي بيش‎تر از قبل نيز شده بود.

عضو خبرگان رهبري تصريح كرد: در اين مدّت چندين ساله پس از انتخاب ايشان به رهبري انقلاب اسلامي، سر سوزني در صحّت اين انتخاب، ترديد نكرده‎ام و واقعا خداوند متعال بر اين مردم لطف كرده كه كسي را رهبر قرار داده كه بزرگ ‎شده‎ اسلام و بزرگ ‎شده‎ نظام اسلامي است؛ ان‎شاءا... زنده باشيم و حضرت ولي عصر(ع) را در دوران رياست آقا [مقام معظّم رهبري] ببينيم.

عضو فقهاي شوراي نگهبان اظهار داشت: آيت‎ا... خامنه‎اي اعتقاد و اعتماد واقعي به مردم و قدرت آن‎ها دارند؛ مطلقاً خلاف‎گويي در ايشان و در كارش و در دستگاهش وجود ندارد؛ ايشان با صراحت و صداقت، بارها تأكيد كرده‎اند كه كار وقتي بر دوش عموم باشد پيش مي‎رود كه نمونه‎ آن نيز جمع‎ شدن فتنه 88 بود كه توسّط خود مردم انجام شد و اين نكته در پيشبرد امور حوزه و دانشگاه هم بايد مورد توجّه قرار گيرد.

عضو خبرگان رهبري ابراز داشت: بنده بحمدا... از آغاز با آقا رفيق بوده‎ام و در آقاي خامنه‎اي غير خدا نديده‎ام؛ بايد دعا كنيم خدا به حقّ جد ايشان، اين شخصيت را براي ما حفظ كند؛ آيت‎ا... خامنه‎اي مسلمان واقعي است و به هيچ كس هم باج نمي‎دهد.

چرا نبايد به مذاكرات موشكي حتي فكر كنيم؟

 دكتر محمد ملك زاده

همان‎گونه كه انتظار مي‎رفت با ادعاي آمريكا بابت نگراني در خصوص نفوذ ايران در منطقه و افزايش توانمندي موشكي كشورمان، دولت‎هاي اروپايي به اصطلاح در صدد رفع اين نگراني براي حفظ برجام و متقاعد كردن آمريكا به خارج نشدن از آن برآمده‎اند! پيش‎نويس قطعنامه‎اي كه اخيرا به پيشنهاد انگليس و با هدف اعمال فشار عليه ايران در پي ادعاهاي ارسال سلاح براي انصارا...، در شوراي امنيت به راي نهاده شد، گرچه دستاوردي براي بانيان آن نداشت و شكست ديگري، به‎ويژه براي ايالات متحده آمريكا در صحنه بين‎المللي و سازمان ملل رقم خورد اما از همراهي كلي كشورهاي اروپايي با سياست خصمانه آمريكا عليه ايران نيز حكايت داشت. پيش از اين به جز انگليس، وزير خارجه فرانسه هم با اعلام نگراني از برنامه موشكي ايران گفته بود كه او در سفر به اين كشور، برنامه موشك بالستيكي ايران را بحث ‎و بررسي خواهد كرد و اين موضوع در روزهاي اخير همچنان مورد تاكيد اين كشور قرار گرفته است و متاسفانه برخي از به اصطلاح نظريه‎پردازان سياسي در داخل هم به نوعي با آن همراهي نموده‎اند. صرف نظر از بررسي هدف اصلي مقامات آمريكايي و اروپايي در خصوص مذاكره موشكي، آن‎چه به ايران مربوط است نپذيرفتن قطعي مذاكرات موشكي و اجازه دخالت ندادن به بيگانگان براي تصميم‎گيري در رابطه با برنامه دفاع موشكي ايران است. براي يافتن دلايل اين امر تامل در چند نكته حائز اهميت مي‎باشد:

1.همچنان كه مي‎دانيم توافقنامه بين‎المللي برجام در ژانويه ۲۰۱۶، به اجرا درآمد. از آن زمان تاكنون، آژانس بين‎المللي انرژي اتمي كه به‎عنوان مسؤول نظارت و گزارش پيرامون اين معاهده تعيين گرديد، ۹ گزارش منتشر كرد كه پاي‎بندي كامل ايران به توافق را تاييد مي‎كنند. در حالي كه از همان ابتدا آمريكا و ساير كشورهاي طرف اين معاهده در برابر ايران، بارها به بهانه‎هاي مختلف اصول اين توافقنامه را نقض كرده‎اند. نقض توافقنامه از سوي آمريكا به ويژه پس از روي كار آمدن ترامپ با شدت بيش‎تري ادامه يافته است. وي پيش از پيروزي در انتخابات از پاره‎كردن برجام سخن مي‎گفت و پس از پيروزي نيز بارها از تصميم خويش مبني بر از بين بردن اين توافقنامه بين‎المللي كه ميان كشورش و 5 كشور اروپايي و ايران به امضا رسيده بود سخن گفته است. حال با چنين سابقه‎اي، اگر قدرت‎هاي اروپايي جاي ايران بودند خود حاضر به مذاكره مجدد براي اين موضوع و يا هر موضوع ديگري مي‎شدند؟ بي‎ترديد در چنين موقعيتي هيچ كس به طرف مقابل خود كه به راحتي متن يك توافقنامه رسمي و معتبر بين‎المللي را زير پا مي‎گذارد اعتماد نخواهد كرد؛ پس چگونه توقع دارند ايران به آمريكا اعتماد كند و بر سر اين مساله و يا ساير مسائل مذاكره كند؟!

2. در طول چهار دهه گذشته پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، آمريكا و قدرت‎هاي غربي عليه اين كشور تحريم‎هاي گسترده به‎ويژه تحريم تسليحاتي حتي تسليحات معمولي در زمان جنگ اعمال كرده‎اند، اما همزمان، دشمنان منطقه‎اي ايران به‎ويژه اسرائيل و عربستان را با جديدترين سامانه‎هاي تسليحاتي به ارزش صد‎ها ميليارد دلار مسلح نموده‎اند. در حالي كه جمهوري اسلامي ايران تاكنون به‎طور داوطلبانه، بُرد موشك‎هاي بالستيكي خود را به دو هزار كيلومتر محدود كرده است، موشك‎هايي با بُرد بيش از چهار هزار كيلومتر را نيز در اختيار عربستان سعودي قرار داده‎اند؛ در جنگ تحميلي رژيم بعث و ديكتاتور عراق عليه ايران؛ آمريكا، قدرت‎هاي بزرگ اروپايي و متحدان عرب منطقه‎اي‎شان همگي از اين رژيم ديكتاتور و متجاوز حمايت كردند و به او در استفاده از موشك‎هاي بالستيكي و تسليحات شيميايي در جنگ ياري رساندند اما ايران را در مقابل اين تهاجم تنها گذاردند؛ كاخ سفيد بارها به‎طور پنهاني و امروز به‎طور علني و رسمي از پيگيري سياست تغيير رژيم در ايران از طريق افزايش تحريم‎ها سخن گفته است و آشكارا نشان داده كه به دنبال حذف عمق استراتژيك منطقه‎اي ايران و نيز حمايت از ناآرامي‎ها در داخل كشور است؛ متحدان آمريكا در منطقه يعني رژيم صهيونيستي - به‎عنوان تنها رژيم دارنده سلاح هسته‎اي در منطقه - و عربستان سعودي نيز اعلان كرده‎اند كه به دنبال تغيير رژيم جمهوري اسلامي ايران و برپايي ناآرامي‎ها و جنگ داخلي در درون ايران هستند؛ به اعتراف مسؤولان غربي، مقامات سعودي براي سال‎ها، آمريكا را به حمله نظامي به ايران ترغيب كرده‎اند و...! با اين اوصاف چه دليل منطقي و عقلاني وجود دارد كه ايران براي محدود كردن سيستم دفاعي مستقل خويش با غرب مذاكره كند؟ آيا هيچ انسان عاقلي در چنين شرايطي تن به مذاكره مي‎دهد؟ آيا هدف از چنين مذاكره‎اي جز محدود كردن قابليت‎هاي بازدارندگي و موشكي‎ جمهوري اسلامي ايران و تضعيف توانمندي اين نظام براي دفاع مشروع از خود و حفظ تماميت ارضي كشور چيز ديگري مي‎تواند باشد؟

مسؤولان جمهوري اسلامي و اكثريت مردم مسلمان و انقلابي ايران به اهداف چنين مذاكره‎اي بر سر برنامه موشكي با بدگماني مي‎نگرند و همگي متفق القول هستند كه دشمنان به دنبال تضعيف قدرت دفاعي ايران براي سهولت در حمله به اين كشور مي‎باشند؛ و الا اگر نگراني غرب واقعا براي سلاح هسته‎اي و يا توانمندي موشكي در منطقه و احتمال افزايش خشونت و جنگ در منطقه بود، اين گونه كشورهاي حامي خودشان را مسلح نمي‎كردند و در برابر سلاح هسته‎اي رژيم صهيونيستي بي‎تفاوت نمي‎ماندند. اگر كشورهاي اروپايي واقعا تمايل ندارند در منطقه شاهد جنگ و خشونت گسترده و تهديد امنيتي خود باشند، بايد نگراني‎هاي امنيتي مشروع ايران را در نظر بگيرند و با تلاش بيهوده جهت راضي كردن ايران به مذاكره پيرامون مسائل موشكي، عملا از محور آمريكا، عربستان و رژيم صهيونيستي حمايت نكنند كه اين حمايت احتمال بروز جنگ و كشانده شدن پاي آنان به اين درگيري را افزايش خواهد داد. گرچه از ابتداي مذاكرات هسته‎اي ايران و غرب، رهبر معظم انقلاب به نتايج اين مذاكرات ابراز بدبيني نموده بودند و پيشامدهاي كنوني صحت ديدگاه‎هاي ايشان را به اثبات رساند اما ايشان خواستند تا ماهيت مزورانه غرب براي برخي كه همچنان اصرار داشتند مذاكره با آمريكا حلال تمام مشكلات خواهد بود روشن‎تر گردد و اكنون نيز در آخرين فرصت باقيمانده، برجام يك فرصت تاريخي براي آمريكا و اروپا به شمار مي‎رود تا از سابقه اين توافق براي دستيابي به هدفي كه بارها تحت عنوان خاورميانه عاري از سلاح‎هاي اتمي و تسليحات كشتار جمعي نام برده‎اند، استفاده كنند.

از غيرت مدرس تا غيرت لاريجاني!

 دکتر موسي نجفي

وزير خارجه فرانسه اعلام كرده است براي گفت وگو پيرامون برجام و برنامه موشكي به ايران مي‎آيد.

- سياست احترام متقابل و برخورد مساوي و عزت طلبي اسلامي ما مي‎طلبد كه قبل از سفر طرف فرانسوي در سطح رسانه‎اي رسما اعلام كنيم كه مگر ما درباره برنامه دفاعي و موشكي فرانسه به خودمان اجازه مي‎دهيم مذاكره كنيم كه آنان حق گفت وگو در اين حوزه را براي خودشان قائلند؟

اين مطلب مرا به ياد داستان تاريخي آموزنده‎اي از مرحوم سيد حسن مدرس انداخت و آن حكايت اين است:

- وقتي در جنگ اول جهاني گروهي از رجال ايراني براي مذاكره به عثماني رفتند در مجلسي، صدر اعظم عثماني گفته بود: چاي عجمي بياوريد! مرحوم مدرس بلافاصله عكس العمل نشان داده و گفته بود: «چاي عجمي نه! چاي ايراني»

- بعدا هم لب به آن چاي نزده و مي‎گويد: لفظ عجم نوعي تحقير ما ايرانيان است؛ و با اين موضع عزت طلبانه، طرف عثماني را وادار به عذر خواهي مي‎كند.

- آن روز عثماني ‎متحد استراتژيك ما بود اما امروز فرانسوي‎ها نه متحد استرتژيك ما هستند و نه ايران كنوني كمتر از ايران دوره قجري است.

- فقط مي‎ماند يك مطلب و آن اين كه: ما مثل مدرس كم داريم!

 سرمقاله

آيا حق با ابوسفيان است؟!

 دكتر قاسم روان‌بخش

چند روز پيش مدير مسؤول روزنامه جمهوري اسلامي كه روزنامه اش هنوز بوي خون شهيد بهشتي مي‎دهد، به بهانه رفوزه‎شدن احمدي‎نِژاد، به دفاع از فتنه‎گران پرداخت و از ‎آزادي احتمالي سران فتنه اظهار خوشحالي كرد و نوشت: حالا پس از گذشت 7 سال معلوم شد كه آن‎ها مظلوم بوده‎اند! و بايد جبران كرد!
ترديدي نيست احمدي نِژاد در امتحان سختي كه گرفتار شد مردود شد و امروز كم‎تر كسي را مي‎توان يافت كه از مواضع غير منطقي وي دفاع كند ولي آيا مردود شدن امروز به معناي به‎ناحق بودن گذشته اوست؟ آيا مردود شدن وي به معناي آن است كه جبهه مقابل او در گذشته برحق بوده‎اند؟!
آيا آقاي مهاجري و دوستانش كه اين روزها به‎خاطر انحراف احمدي‎نژاد و مواضع ناحقش در پوست خود نمي‎گنجند، نسبت به منحرفان صدر اسلام نيز همين نگاه را دارند؟ همه مي‎دانيم كه زبير و طلحه در همان عنفوان جواني و در چند سال اول بعثت پيامبر(ص) به اسلام گرويدند و از السابقون السابقون اسلام بوده‎اند.
فداكاري‎هاي زبير در اسلام همه ثبت شده است، در اكثر ميادين جنگ با شجاعت و با حريت تمام در ركاب پيامبر(ص) با مشركان و بت پرستاني مانند ابوسفيان و يارانش جهاد كرده است؛‎ او حتي از مخالفان جدي سقيفه و از متحصنان خانه حضرت امير(‎ع)‎ و جزو چند نفري بود كه به نداي غربت و مظلوميت علي و فاطمه عليهما السلام پاسخ داد، ولي در زمان حكومت امير المومنين(ع) رفوزه شد و در جنگ جمل همراه با طلحه و در ركاب عايشه با امير المومنين(ع) جنگيد. آيا رفوزه شدن زبير به معناي به‎حق بودن ابوسفيان و اصحاب سقيفه است؟! خير! نه حق با ابوسفيان و اصحاب سقيفه است و نه حق با زبيرِ عهد حكومت امير المومنين(ع)، بلكه حق با ولي خداست و همواره بايد حق را اين گونه شناخت. هر كس كه به مقابله با ولي خدا برخيزد، باطل است خواه از همان ابتدا باشد مانند ابوسفيان و معاويه و خواه بعدا منحرف شود و پس از ده‎ها سال مجاهدت به مقابله برخيزد.
آقاي مهاجري! امروز هم ملاك حقانيت، ‎ولايت است.‎ هر كس به مقابله با ولي فقيه كه به تصريح حضرت امام(ره) ولايتش استمرار ولايت پيامبر(ص) و ائمه(ع) است برخيزد باطل است و منحرف؛ ‎خواه در فتنه 88 باشد و خواه در فتنه 96. البته بدبخت‎تر آن‎ كسي است كه همه عمرش را در باطل بگذراند. خوب است اندكي به خود بياييد و درباره خودتان هم قضاوتي داشته باشيد كه چند سال از عمر خويش را در راه حق و مسير ولايت گذرانده ايد؟ اندكي مطالعه فرمايش‎هاي ولي فقيه در دوران فتنه 88 بر شما روشن خواهد ساخت كه شما با چه كساني بوده‎ايد و با چه كساني هستيد!