صفحه بين الملل

اعتراف ديرهنگام عراقچي؛
برجام براي ايران دستاوردي نداشته است

معاون وزير خارجه و رئيس‎ستاد پيگيري اجراي برجام گفت: ايران برجام را داستاني موفق نمي‎داند چرا كه از آن بهره‎مند نشده و تحريم‎ها برداشته نشده است.

عباس عراقچي معاون سياسي وزير خارجه و رئيس‎ستاد پيگيري اجراي برجام در انديشكده سلطنتي چتم هاوس در انگليس گفت: «چيزي كه من دوست دارم اضافه كنم و مهم است اين‎كه برجام داستاني موفقيت‎آميز براي شما كشورهاي 1+5 است چرا كه ايران كاملاً به آن پايبند بوده است و آژانس بين‎المللي انرژي اتمي كه قاضي اين توافق است تاييد كرده ايران هرگز از آن تخطي نكرده است. همه چيز ما تحت كنترل و بازرسي است و 9 گزارش اين را تاييد مي‎كند. اما ايران برجام را داستاني موفق نمي‎داند چرا كه ايران از آن بهره‎مند نشده و تحريم‎ها برداشته نشده است. آمريكا تقريبا هر روز تعهداتش در برجام را نقض مي‎كند حتي متن و كلمات برجام نقض شده‎اند».

معاون وزير خارجه خاطرنشان كرد: «اظهارات رئيس‎جمهور آمريكا به وضوح نقض برجام است و به جاي فضاي سازنده فضاي مخرب ايجاد مي‎كند كه شركت‎ها و بانك‎ها را از تجارت با ايران بازمي‎دارد».

معاون وزير خارجه كشورمان همچنين در گفت‎وگو با شبكه بي‎بي‎سي گفت: «اين يك واقعيت است كه مطالبات مردم از برجام برآورده نشده است».

اذعان به دستاورد تقريبا هيچ

عراقچي به صراحت اعلام كرده است كه «برجام براي ايران موفق نبود،چون تحريم‎ها برداشته نشده است».

اين اولين بار نيست كه يك عضو تيم مذاكره‎كننده هسته‎اي يا يك مقام ارشد دولت، به دستاورد تقريبا هيچ برجام براي ايران اذعان مي‎كند. مقامات دولت آقاي روحاني پيش از اين بارها و بارها به اين مسأله اذعان كرده‎اند. به اين موارد توجه كنيد:

- برجام، تاكنون «تقريباً هيچ» دستاورد اقتصادي براي تهران در بر نداشته است.(سيف،رئيس‎بانك مركزي)

- حداقل از نظر علمي 40 سال استاد دانشگاه هستم، لذا اين را مي‎توانم بگويم‎. هم‎اكنون و پس از پيش آمدن قضاياي رواديد تعداد زيادي از دانشمندان اروپايي كه مقداري احتياط مي‎كنند از آمدن به ايران استنكاف دارند‎. به قول دانشگاهي‎ها اين يعني وضعيت آنها پيش از برجام بهتر از پس از برجام بوده است.(صالحي،رئيس‎سازمان انرژي اتمي)

- براي ارتباط با بانك‎هاي بزرگ جهاني دچار مشكل هستيم و آنها با ما كار جدي نمي‎كنند.انتظار ما اين بود كه بعد از برجام ما بتوانيم با بانك‎هاي بزرگ هم كار كنيم اما به دلايل مختلف ما هنوز نتوانسته‎ايم با اين بانك‎ها كار كنيم.(طيب نيا، وزير اقتصاد دولت يازدهم)

- 8 ماه پس از اجراي برجام، به خاطر مجازات‎هاي آمريكا، هيچ يك از بانك‎هاي بزرگ اروپايي كار با ايران را شروع نكرده است.(ظريف،وزير امور خارجه)

- تحريم‎ها روي كاغذ برداشته شده اما هنوز عملا همه آنها برداشته نشده كه مقداري به دليل شرايط است و مقداري به دليل شيطنت آنها و ايرادات زيادي هست كه ما هم اعتراضات مفصلي به طرف مقابل كرده‎ايم.(عراقچي، رئيس ‎ستاد پيگيري برجام)

- اكنون بعد از گذشت يك سال از اجراي برجام هنوز براي جذب فاينانس موفق نشده‎ايم.(جهانگيري،معاون اول دولت)

- آمريكا در ظاهر وانمود مي‎كند به وظيفه‎اش عمل كرده است اما در خفا و پشت پرده نه‎تنها كاري انجام نداد بلكه سعي كرد همه چيز را به بن‎بست بكشاند.(صالحي، رئيس ‎سازمان انرژي اتمي)

- به اعتقاد ما حركت‎هايي كه در طول يك سال‎ونيم گذشته چه توسط دولت قبلي آمريكا(دولت اوباما) و چه توسط دولت جديد(دولت ترامپ) آن صورت مي‎گيرد، در موارد بسياري بر خلاف تعهدات آمريكا در اجراي برجام است.(عراقچي،رئيس‎ستاد پيگيري برجام)

- آيا آمريكا آماده است به متن برجام پايبند باشد، روحش به كنار. تاكنون واشنگتن هر دو را زير پا گذاشته است.(ظريف،وزير خارجه)

- آمريكايي‎ها به‎بهانه‎هاي مختلف به‎دنبال اعمال يك‎سري تحريم‎هاي جديد هستند كه با هيچ منطق و روح و متن برجام هم سازگار نبوده و در تعارض است.(روحاني، رئيس‎جمهور)

- [27 ماه پس از امضاي برجام] آمريكا آنطور كه در توافق هسته‎اي مقرر شده، تحريم‎ها را رفع نكرده و ما هنوز نمي‎توانيم در انگليس يك حساب بانكي باز كنيم(ظريف، وزير خارجه) و...

هسته‎اي رفت تحريم‎ها ماند

علاوه‎بر مقامات دولتي، مقامات و رسانه‎هاي خارجي نيز به نقض برجام از سوي آمريكا اذعان كردند. به اين چند نمونه دقت كنيد.

- نيويورك تايمز: ايران با وجود انجام همه تعهدات، به خاطر تداوم تحريم‎هاي آمريكا، هنوز طعم مزاياي برجام را نچشيده و اثر مثبت اقتصادي آن را لمس نكرده است.

- بلومبرگ: نيمي از كمپاني‎هاي بين‎المللي به شدت مشتاق‎اند تا با ايران وارد تجارت شوند ولي تحقيقات نشان داده است كه كمپاني‎هاي خارجي به علت اين‎كه همچنان تحريم‎هاي ايران به طور كامل برداشته نشده است، عقب كشيده‎اند.

- آسوشيتدپرس: شركت‎ها و بانك‎هاي بين‎المللي از وزارت خزانه‎داري آمريكا خواسته‎اند با صدور يك دستورالعمل مكتوب به تشريح قواعد و قوانين تعامل با ايران بپردازد وليكن دولت آمريكا به عمد از صدور هرگونه سند مكتوب در اين باره امتناع كرده است بنابراين شركت‎هايي كه قصد ورود به ايران را دارند فعلاً در اين باره دست نگه داشته‎اند.

- فايننشال تايمز: تلاش‎هاي آمريكا براي بيرون نگه داشتن ايران از سيستم بانكي بين‎المللي عملا همان تاثير پاره كردن برجام را دارد.

- «كيم سئونگ - هو» سفير

كره جنوبي: اين تاسف‎آور است كه سفارت كره جنوبي با وجود سپري شدن 6 ماه از اجرايي شدن توافق برجام هنوز پول سفارت خود را از طريق قاچاق به ايران مي‎آورد. و...

اقدامات نقد، وعده‎هاي نسيه

متاسفانه دولت آقاي روحاني در سال 94 در اقدامي نامتعارف تمامي تعهدات خود را پيشاپيش انجام داد. شتابزدگي دولت يازدهم در انجام يكطرفه تعهدات، موجب شگفت‎زدگي مقامات و رسانه‎هاي غربي شد. پيش از آن، وبسايت راديو فرانسه - در مهرماه 92 - با‎ اشاره به مواضع دولت روحاني در سياست خارجي نوشت: «ارزيابي غرب از دولت روحاني، تعامل با فروشنده بدهكار و مشتاقي است كه خود را ناگزير از فروش حقوق ملي مي‎بيند. بر پايه اين جمع‎بندي اگر خريدار صبور باشد، شرايط فروشنده را دشوارتر مي‎كند و در همان حال قيمت فروش را كمتر خواهد كرد».

برخي دولتمردان و رسانه‎هاي زنجيره‎اي در طول مذاكرات تمامي امور كشور - حتي آب خوردن مردم - را به برجام گره زدند. مقامات ارشد دولت تاكيد داشتند كه در روز اجراي برجام - دي ماه 94 - تمامي تحريم‎ها بالمره لغو خواهد شد و نه تعليق. روزنامه‎هاي مدعي اصلاحات نيز با تيترهايي همچون «تحريم‎ها به تاريخ پيوست»، «صبح بدون تحريم»، «فروپاشي تحريم»،«اينك بدون تحريم»، «تحريم رفت»، «پيروزي، بدون جنگ» و... به استقبال اين توافق رفتند.

در طول مذاكرات، منتقدان دلسوز با دلايل فني و كارشناسي تاكيد مي‎كردند كه دولت ايران مي‎بايست قبل از امضاي توافق، قواعد بديهي همچون «توازن تعهدات»، «همزماني اجراي تعهدات»، «اخذ تضمين از طرف مقابل» و «پيش‎بيني برگشت‎پذيري امتيازات واگذار شده در صورت نقض عهد» را به جهت حفظ منافع ملي و عزت مردم كشورمان رعايت كند. اما برخي مقامات ارشد دولت يازدهم و رسانه‎هاي به ظاهر حامي دولت در اقدامي تامل برانگيز نه تنها از اين انتقادات كارشناسي استقبال نكرده بلكه با فحاشي به منتقدان، آنها را به جهنم حواله دادند.

متاسفانه واكنش منفعلانه دولت آقاي روحاني در قبال عمل نكردن آمريكا به تعهدات خود،‎ اين گزاره را در ذهن مقامات آمريكايي تقويت كرده است كه مي‎توانند برخلاف تعهداتشان عمل كنند و مطمئن باشند كه از سوي ايران واكنش عملي مشاهده نخواهد شد. و اينگونه است كه نقض برجام هر روز ابعاد گسترده‎تري به خود مي‎گيرد.

 بين الملل

آتش بياران جهنم روي زمين!

 علي اكبر عالميان

در حالي كه دولت سوريه براي رهايي كامل از بحران به وجود آمده، تمام تلاش خود را به كار بسته و با تروريست‎ها مقابله مي‎كند، آتش بياران معركه در سوريه بيكار ننشسته‎اند و همواره درصدد بحران آفريني و آتش افروزي در اين منطقه مي‎باشند. اين بار هدف آتش بياران، منطقه غوطه دمشق است كه از تابستان سال ۲۰۱۳ در محاصره ارتش سوريه قرار دارد. اين منطقه شامل دو بخش شرقي و غربي بوده، به دليل نزديك بودن به پايتخت سوريه، در معادلات ميداني از اهميت بسياري برخوردار است. غوطه شرقي به لحاظ نزديكي به دمشق و فرودگاه بين‎المللي اهميت فراواني دارد به ويژه آن‎كه تروريست‎ها با توجه به اهميت راهبردي اين منطقه، تلاش خود را براي تسلط بيش‎تر بر آن افزوده‎اند. از آن سو دولت سوريه نيزحق مشروع خود مي‎داند تابراي تامين امنيت جمعيت 8 ميليوني دمشق كه هر روزه در معرض حملات تروريستي گروه‎هاي معارض حاضر در غوطه شرقي قرار دارد، با آنان مقابله كند و همين مساله موجب رقم خوردن مصائب فراواني شده است، تا جايي كه شوراي امنيت با پيش‎نويس قطعنامه‎اي كه از طرف سوئد و كويت پيشنهاد شده است، به آتش‎بس يك ماهه در سوريه راي داده است. دبيركل سازمان ملل متحد نيز خواهان توقف آن چه «جهنم روي زمين در منطقه غوطه شرقي» سوريه مي‎خواند، شده است. اين‎كه دبيركل سازمان ملل متحد منطقه غوطه شرقي را جهنم ناميده است، خود جاي بررسي دارد. اول اين‎كه اين جهنم را چه كساني به وجود آورده اند؟ آيا دولت قانوني سوريه موجب به وجود آمدن اين جهنم شده است يا اين‎كه دست‎هاي ديگري در تهيه آتش اين جهنم دخالت دارند؟ آيا گروه‎هاي تروريستي حاضر كه ساكنان غوطه شرقي را به گروگان گرفته‎اند تا با استفاده از اين سپر انساني به اعمال جنايتكارانه خود ادامه بدهند، آتش بيار اين جهنم نيستند؟
براي پيدا كردن اين آتش بياران نيازي به حل قواعد سخت رياضي نيست. با يك نگاه ساده به ماجرا مي‎توان بحران آفرينان غوطه را شناسايي كرد. سه گروه تروريستي در اين منطقه بيش‎ترين نفوذ را در سال‎هاي اخير داشته‎اند.
يك گروه، جيش الاسلام است كه متشكل از ۵۰ گروهك با تفكر سلفي افراطي بوده و به ارتش عربستان در سوريه شهرت دارد. زهران علوش سركرده اين گروهك است كه در دسامبر ۲۰۱۵ و در پي بمباران ارتش سوريه در حومه دمشق به هلاكت رسيد. بعد از او برادرش محمد علوش، به فرماندهي اين گروهك رسيد. هم زهران و هم محمد هر دو از فارغ ‎التحصيلان علوم ديني مدارس سعودي هستند و پدر آنان نيزيكي از مفتي‎هاي سلفي معروف در عربستان است. اين سازمان نظامي،سياسي ووهابي حدود 10 هزار نيروي نظامي دارد و در اقدامات تروريستي در دمشق نيز بسيار موثر بوده است.
گروه دوم، تحرير الشام مي‎باشد كه به سازمان آزادي‎بخش شام نيز شهرت يافته است. اين گروه از نيروهاي جبهه النصره سابق و به‎عنوان يكي از زيرشاخه‎هاي القاعده به‎عنوان القاعده سوريه شناخته مي‎شود كه گرچه نيروي چنداني از نظر تعداد نفرات ندارد، اما در انجام فعاليت‎هاي رزمي و ايذايي خبره مي‎باشد. اين گروهك، همان گروهي است كه اتوبوس‎هايي كه عمليات تخليه ساكنان شيعه از فوعه و كفريا را انجام مي‎دادند، با مواد منفجره موردحمله قرارداده و موجب شهادت ۱۲۶ نفر شد كه بيش از ۶۰ نفر آن‎ها كودك بودند.
سومين آتش بيارجهنم غوطه شرقي، جريان فليق الرحمن است كه تشكيل يافته از گروه‎هاي پراكنده‎اي مانند جيش الأمه، لواء أبو البراء، لواء أبوموسى الأشعري، ولواء شهداء دوما مي‎باشد. اين سه جريان آتش بياران اصلي غوطه شرقي هستند كه اين منطقه را در تصرف خود دارند و پيدا و پنهان از سوي كشورهاي مداخله گر به ويژه عربستان سعودي مورد حمايت قرار مي‎گيرند.
آيا منظور دبيركل سازمان ملل، اين گروه‎ها و كشورهاي حامي آنان مي‎باشد؟ احتمالا آقاي دبيركل بايد بداند اين گروه‎هايي كه اكنون جنايت غوطه را رقم زده‎اند، همان‎هايي هستند كه بعد از شكست در حلب و ديرالزور، به غوطه شرقي لشكركشي كردند و به اشغال اين منطقه مبادرت ورزيده‎اند. اين تروريست‎ها با پناه گرفتن در اين موقعيت استراتژيكي، سال هاست كه دمشق پايتخت سوريه را مورد تهديد خمپاره اندازي‎ها و موشك پراكني‎هاي خود قرار داده و موجب به وجودآمدن جهنم ادعايي شده‎اند. اين جهنم بزرگ را آمريكا و اسرائيل به وجود آورده‎اند و اكنون بايد پاسخگوي اين آتش افروزي باشند. رهبر معظم انقلاب در اين مورد مي‎گويند: «ما فراموش نكرده‎ايم آن روزهايى را كه در اوايل قضاياى سوريه، سفير آمريكا بلند شد رفت در بين معارضين تا به آن‎ها دلگرمى بدهد و آن‎ها را وادار كند كه يك منازعه سياسى را تبديل كنند به يك جنگ داخلى.»در جايي ديگر نيز تاكيد مي‎كنند: «جنگ داخلي در سوريه و كشتار جوانان مسلمان به دست يكديگر، جنايتي است كه به‎ وسيله‎ آمريكا و صهيونيسم و دولت‎هاي مطيع آنان آغاز شده و در آتش آن دميده مي‎شود.....ماجراي سوريه ماجراي انتقام‎گيري از حكومتي است كه سه دهه به‎تنهايي در برابر صهيونيست‎هاي غاصب ايستاده و از گروه‎هاي مقاومت در فلسطين و لبنان دفاع كرده است.»
نكته دوم اين‎كه اگر بپذيريم در غوطه شرقي جهنمي برپا است بدون توجه به اين نكته كه آتش بيار اين جهنم، دولت سوريه باشد يا تروريست ها، اين پرسش مطرح مي‎شود كه آيا آقاي دبيركل، شعله‎هاي جهنم را فقط در سوريه مي‎بيند؟ آيا آتش جهنم در يمن تبديل به گلستان شده است؟! آيا در لبنان و فلسطين جهنمي وجود ندارد؟ در ميانمار اوضاع بر وفق مراد است و به بهشتي برين تبديل شده است؟! سازمان ملل اگر مي‎خواهد آتش جهنم در سوريه را خاموش كند، ابتدا بايد آتش بياران جهنم در يمن و فلسطين و لبنان را به پاي ميز محاكمه بكشاند. آن موقع است كه آتش جهنم در سوريه خود به خود خاموش خواهد شد!