صفحه بانوي مسلمان

راه يافتگان - دختران بلاروسي كه به اسلام گرويده‎اند:
اگر كسي اسلام واقعي را بشناسد، هرگز دين ديگري را انتخاب نمي كند

به گزارش ايسنا، "آنيا" دختر ۲۲ ساله از پدر و مادري بلاروسي است كه براي تحصيل در دانشگاه از شهر برست به مينسك پايتخت بلاروس آمده است. وي پس از ورود به دانشگاه تحقيق درباره اسلام را آغاز كرد. آنيا مي‎گويد كه والدينش هرگز وي را در اين راه اذيت نكرده‎اند، او پس از مدتي با مسجد مسلمانان در پايتخت بلاروس آشنا مي‎شود.

به گفته آنيا مسؤولان مسجد با روي گشاده و سعه صدر به پرسش‎هاي مراجعه كنندگان پاسخ مي‎دهند و روزانه ده‎ها دختر به مسجد مراجعه مي‎كنند تا با اسلام آشنا شوند.

آنيا ازدواج نكرده و شخصا حجاب را براي خود برگزيده است. به گفته وي، داشتن حجاب به امنيت و حفظ حريم زنانه‎اش كمك مي‎كند.

"سويتلانا" ديگر دختر مسلمان بلاروسي است. به گفته وي، بهترين اتفاق زندگي‎اش پذيرش اسلام است. او مدير يك فروشگاه است و فرزندي خردسال دارد كه قبل از مسلمان شدنش به دنيا آمده است.سويتلانا مي‎گويد: روزانه مراجعه كنندگان از من مي‎پرسند شوهرت مسلمان است؟ تو ريشه مسلمان(تاتار) داري؟ كه پاسخ همه اين پرسش‎ها، منفي است. مي‎پرسند پس چرا مسلمان شدي؟ پاسخ اين سوال واضح است؛ اين انتخاب من است، من گمان مي‎كنم اگر كسي اسلام واقعي را بشناسد و درك كند كه چقدر زيبا است، هرگز دين ديگري را انتخاب نمي‎كند. به عقيده اين دختر جوان، اسلام هرگز حق زنان را ضايع نمي‎كند بلكه برعكس، به آنان امنيت و آرامش در زندگي مي‎دهد.

"يوليا" دختر جوان ديگر بلاروسي است كه هفت سال از مسلمان شدنش مي‎گذرد.بعد از پايان تحصيلات دانشگاه، دكتر روانشناسي شده كه با مراجعه كنندگان مسلمان و غير مسلمان كار مي‎كند.وي مي‎گويد تشرف به اسلام را مديون جست‎وجو براي يافتن پاسخ به پرسش‎هاي مبهم در معناي زندگي است: قبل از پذيرفتن اسلام، من مسيحي كاتوليك بودم، به وضوح متوجه شدم كه تنها اسلام پاسخ پرسش‎هاي من را مي‎دهد، با مطالعه قرآن متوجه مي‎شويد كه متن آن فراتر از مطالبي است كه مردي به تنهايي بتواند آن را نگارش كند، قرآن سخن مطلق خداست.

اين دختر مسلمان مي‎گويد: تشرف به اسلام بسيار آسان است و اصلا پيچيده نيست؛ براي تبديل شدن به يك مسلمان، بايد بگوييم و اعتقاد داشته باشيم كه هيچ خدايي جز «ا...» وجود ندارد و آخرين پيامبر خدا بر روي زمين حضرت محمد(ص) است و پس از آن توجه به اخلاق و قانون اخلاقي اسلام در زندگي است.وي معتقد است: مُد، يك پديده نظري است اما فضيلت مهم براي يك زن مسلمان، عرفان است. زيبايي دروني، مهرباني و احترام به ديگران زيبايي زن را دو چندان مي‎كند.

يوليا اكنون مشغول خواندن زبان عربي به صورت تخصصي است تا معاني آيات و سخنان خداوند را در قرآن با درك بيش‎تري مطالعه كند.

چگونه دختراني باحجاب تربيت كنيم؟

در روزگاري كه انواع تبليغات منفي در مورد آيين اصلي مسلماني وجود دارد، ما پدر و مادرها چطور مي‎توانيم كودكان‎مان را معتقد و مقيد بار بياوريم؟ مثلا درباره موضوع حجاب؛ مساله‎اي كه در مورد آن موضع‎گيري‎هاي مختلفي وجود دارد، اما همه قبول داريم كه جزو آيين مسلماني ماست و بايد به شكلي هنرمندانه و ظريف روي آن كار كرد؛ بسپاريم به معلم و مدير مدرسه كه ياد دخترك‎مان بدهند؟ يا بايد به شكلي فعال و آگاهانه خودمان دست به كار شويم و با برنامه، اين مطلب را براي آن‎ها جا بيندازيم؟ اين يادداشت، چند پيشنهاد عملي براي شما دارد؛ پيشنهادهايي كه مي‎توانيد به كمك آن‎ها، فرزندتان را به حجاب علاقه‎مند كنيد.

1- از تاثيرات اطرافيان غافل نشويد

حجاب شرعي اطرافيان شما چگونه است؟ اين خيلي مهم است كه شما با كساني بيش‎تر رفت‎وآمد داشته باشيد كه حجاب متناسبي دارند و مي‎توانند براي دختر شما كه در آستانه سنّ تكليف است، الگو باشند. گروه هم‎بازي‎ها هم مهم‎اند. آن‎ها هم بايد به حجاب تمايل داشته باشند. انتخاب مدرسه اين‎جا اهميت پيدا مي‎كند؛ چرا كه دوستان دخترتان، اگر در محيطي فارغ از تقيدات مذهبي باشند، شما نمي‎توانيد او را مجبور به داشتن تقيدات كنيد، ولي مدرسه‎اي كه نكات ظريف ديني را به بچه‎ها ياد مي‎دهد و به رعايت آن حساس است، مي‎تواند تأثيري به‎مراتب بهتر داشته باشد.

2- پوشيدن لباس‎هاي تنگ را محدود كنيد

خريد لباس‎هاي آستين‎حلقه‎اي، ساق‎هاي تنگ و شلوارك‎هاي كوتاه براي دختران را از پنج‎سالگي به بعد براي خودتان تحريم كنيد. اگر هم بچه‎ها دوست داشته باشند چنين لباس‎هايي بپوشند، به آن‎ها آگاهي لازم را بدهيد كه فقط در محيط خانه و نه جلوي ديگران، مجاز به پوشيدن لباس‎هاي تنگ و كوتاه هستند. بگذاريد پايه‎هاي شرم و حيا در دختران‎تان از همان كودكي شكل بگيرد؛ چرا كه آلودگي بصري در خيابان‎ها و كوچه‎ها و محيط‎هاي مختلط آن‎قدر زياد است كه فرزندان بايد در خانه آموخته باشند كه فرمان خداي مهربان را در هر جايي بايد اطاعت كرد، وگرنه دچار تعارض خواهند شد.

3- از هفت سالگي پوشاندن موها را شروع كنيد

در هفت‎سالگي با پوششي مانند كلاه يا روسري‎هاي كوتاه و فانتزي موهاي دخترتان را بپوشانيد. همواره به اين نكته توجه كنيد كه:

- حجاب فرزند شما بايد زيبا باشد

- مورد تشويق ديگران واقع شود

- حجابش، دست و پاي او را نگيرد

- احساس خفگي و خستگي نكند

4- به بزرگ‎ترها(پدر بزرگ‎ها و مادر بزرگ ها) بسپاريد كه كودك شما را براي داشتن حجاب تشويق كنند، گاه به او هديه‎اي دهند و نيز در برابر همه فاميل به او احترام بخصوصي بگذارند و در برابر بي‎حجاب‎ها او را تكريم كنند و ترجيح دهند. به اين صورت كودك مي‎فهمد كه همگان براي حجاب او ارزش قائل هستند نه فقط پدر و مادر. به اين ترتيب، كودك اعتماد به نفس بالايي كسب مي‎كند و مي‎فهمد كه با حجابش براي همه عزيز است و با اين اعتماد به نفس، راه درست را از نادرست تشخيص مي‎دهد و حجاب را انتخاب مي‎كند.

5- صحبت‎ها و انگيزه‎هاي داشتن حجاب را از ۵ و ۶ سالگي شروع كنيد

بيان محاسن و فوايد حجاب و مستور بودن زيبايي ها، رضايت خدا، سلامت فرد و اثرات زيان بار بدحجابي مي‎تواند ما را در حصول نتيجه ياري كند. براي او تشريح كنيد كه يك دختر، با حجاب بسيار زيبا مي‎شود، همه به او احترام مي‎گزارند، با حجاب از بدي‎ها دور مي‎شود، ديگران او را باارزش و باحيا مي‎دانند و حجاب، نشانه يك دختر خوب است. در اين سنين كودكان در برابر حوادث و رفتار ديگران تاثيرپذيرترند، حجاب شرعي مادر، خاله، عمه و خانم‎هاي نزديك به كودك و دوستاني كه با آن‎ها روابط نزديك داريم مي‎تواند زمينه را براي محجبه بودن دختران فراهم كند.

6- نگوييد حجاب داشتن، راحت است

مدام نگوييد حجاب داشتن، راحت است. معلوم است كه وقتي برادر او مي‎تواند با آستين كوتاه در خيابان بگردد، داشتن مقنعه و چادر سخت است. در اين موارد، بهتر است كه جنس مخالف، يعني پدر، دخترش را به اين امر تشويق كند و به او جايزه بدهد.

7- در انتخاب لباس از او نظر خواهي كنيد

مي توانيد براي انتخاب رنگ لباس و يا چادر، از او نظرخواهي كنيد. دختربچه‎ها لباس‎هاي چين دار و دنباله دار را بسيار دوست دارند. سعي كنيد در حجاب و پوشش، آن‎چه را كه او علاقه دارد انجام دهيد و تنها شرط شما، پوشش اسلامي باشد. سليقه خود را به هيچ عنوان بر فرزندتان تحميل نكنيد.

8- هرسال با مراسمي كوچك جشن تكليف را برايش يادآوري كنيد

هر سال، روزجشن تكليف كودكتان مراسمي كوچك به پا كنيد؛ چون آن روز تولدي ديگر است و به او يادآوري كنيد درطول سالي كه گذشت در چه زمينه‎هايي قوت يا ضعف داشته و قرار است چگونه باشد.

منابع: فردا نيوز / باحجاب

 بانو

در محضر بانوي بزرگ اسلام
احترام به پدر بزرگوار خويش

حضرت فاطمه(س) هشت سال در مكه پا به پاي پدر در راه پيشرفت اسلام كوشيد و در آزار كفار و مشركان و منافقان يار و مددكار پدر بود. در دره و شعب ابوطالب، سه سال دركنار پدر تحمل كرد و زماني كه مشركان، پيامبر(ص) را آزار و اذيت و زخمي و يا جسارتي مي‎كردند، پيامبر(ص) را دلداري مي‎داد و زخم هايش را مداوا مي‎كرد؛ اين‎گونه بود كه پيامبر(ص) ايشان را «ام‎ابيها» (مادر پدرش) ناميد.
فاطمه زهرا(س) در همه حال به ياد پدر گرامي خويش بود و از هيچ نعمت و كمكي براي ياري به پدر دريغ نمي‎كرد. در روايت است كه: سه روز بود كه پيامبر(ص) غذايي نخورده بودند به‎طوري كه بر حضرت سخت مي‎گذشت. در نزد همسرانش خوراكي يافت نمي‎شد. نزد فاطمه آمد و گفت: دخترم نزد تو چيزي براي خوردن هست كه بسيار گرسنه‎ام؟ عرض كرد: نه به خدا سوگند!
وقتي پيامبر(ص) بيرون رفت، دخترش از اين‎كه نتوانسته پدر را سير كند محزون شد. ناگهان دختر همسايه در زد و دو قرص نان و يك تكه گوشت خدمت فاطمه(س) آورد. او خوشحال شد و گفت: خود را بر رسول خدا(ص) مقدم نمي‎داريم. درحالي كه همه گرسنه بودند آن را زير سبد نهاده و سرپوش بر آن گذاشت. حسن و حسين عليهما السلام را خدمت پيامبر(ص) فرستاد، تا جدشان را براي غذا دعوت كنند. پيامبر(ص) تشريف آوردند و غذاي بسيار معطري زير سبد يافت. سوال كرد اين غذا از كجاست؟ فاطمه(س) جواب داد: از جانب خدايي كه به هر كس بخواهد بدون حساب روزي مي‎دهد. پيامبر(ص) و همه اعضاي خانواده علي(ع) و همسران پيامبر(ص) از آن غذا خوردند و براي همسايه‎ها هم فرستادند.
حضرت زهرا(س) هميشه رفتاري سرشار از ادب و تواضع و فروتني نسبت به پدر داشت. گرچه رابطه ايشان بسيار عاطفي و سراسر محبت و صميميت بود، اما اين مانع احترام و تواضع ويژه ايشان نسبت به پيامبر(ص) نمي‎شد. نقل است از حضرت فاطمه(س) كه فرمود: وقتي بر پيامبر(ص) آيه نازل شد(كه پيامبر(ص) را با نامش خطاب نكنيد)، هيبت پيامبر(ص) مرا گرفت، به‎طوري كه نتوانستم به او "يا ابة" بگويم و يا رسول‎ا... به او مي‎گفتم. حضرت از من روي گرداند. چند بار به همين ترتيب صدا كردم و او جواب نداد. سپس فرمود: دخترم! اين آيه درباره تو و خاندان تو نازل نشده است. تو از مني و من از تو هستم. اين آيه درباره اهل جفا و تكبر و كساني كه فخر مي‎ورزند نازل شده است. تو "يا ابة" بگو. چون براي قلب من محبوب‎تر و براي پروردگار رضايت‎بخش‎تر است.

فلسفه حجاب
پوشش كامل براي زن، چه پوششي است؟

حجاب، پيامى قاطع با خود دارد و آن اين است كه در برابر همه مردان اجنبى، نوعى هشدار و اعلام «دورباش» مى‎دهد و در نتيجه، عواملى كه در رساندن اين پيام و اثرگذارى آن مؤثرند، عبارتند از:
1. حدود و ميزان پوشش؛
بدون شك هر اندازه بدن زن پوشيده‎تر باشد، نقش نيرومندترى در دورسازى ديدگان نظاره‎گر، ايفا مى‎كند. اگر نگاه‎هاى آلوده را همچنان كه در روايات آمده، «تيرهاى زهرآلود شيطان» بدانيم، پوشش زن، همانند سپرى است كه تير از آن كمانه مى‎كند و منحرف مى‎شود و از اصابت و نفوذ در هدف، باز مى‎ماند و بر عكس، هر اندازه بدن زن، برهنه‎تر باشد، تيرهاى شيطانى را بيش‎تر متوجه خود ساخته، از آن‎ها آسيب خواهد ديد و از همين روست كه چادر را حجاب برتر شناخته‎اند؛ زيرا با وجود شرايط ديگر، بيش‎ترين پوشش و مطمئن‎ترين مصونيت را ايجاد مى‎نمايد.
2. كيفيت پوشش؛
ميزان ضخامت و حتى كيفيت دوخت لباس، خود بخش مهمى از حجاب را تشكيل مى‎دهد. لباس‎هاى نازك، تنگ و بدن‎نما، فرودگاه تيرهاي مسموم شيطان و موجب خيره شدن چشم‎هاى هرزه و آلوده و به فساد كشاننده جامعه هستند و در مقابل، لباس‎هاى غيربدن‎نما، ديده‎ها را از زن دور مى‎سازند و سلامت معنوى او را تأمين مى‎كنند.
3. رنگ‎ها؛
برخى رنگ‎ها ديده‎ها را خيره مى‎سازند و پاره‎اى ديگر، نگاه‎ها را از خود مى‎رانند و دور مى‎سازند. در عين حال، عالمان دين درباره رنگ‎ها، تأكيد چندانى نكرده، ولى بر اين مساله پاى مى‎فشارند كه لباس، نبايد موجب جلب توجه و عواقب سوء ناشى از آن باشد و از اين روست كه در طول تاريخ، زنان مسلمان به ميل خود، در خارج از خانه و درون جامعه عمومى، لباس مشكى را براى حجاب برگزيدند و اين سنّت حسنه، مورد تقرير و پذيرش پيامبر و امامان قرار گرفت؛ زيرا زنان به اين وسيله، احساس امنيت و مصونيت بيش‎ترى مى‎كردند.
گاهى مى‎گويند كه لباس مشكى از نظر اسلام مكروه است؛ حال آن كه هيچ فقيهى به كراهت چادر و عباى مشكى، فتوا نداده است؛ بلكه در خود روايت، چادر و كفش مشكى استثنا شده است. گاهى شبهه كرده‎اند كه چادر مشكلى پوكى استخوان مى‎آورد و آرامش روانى را بر هم مى‎زند! اگر چنين بود، خانم‎هايى كه 80 سال از چادر مشكى استفاده كرده‎اند، بايد از پاى درآمده باشند؛ حال آن كه هيچ آمار علمى كه گواه بر گفته‎هاى آنان باشد، در دسترس نيست.
به نظر مى‎رسد پوشش كامل، آن نوع پوششى است كه هيچ چشم بيگانه‎اى را متوجه خود نكند يعنى لباسى كه برجستگى‎هاى اندام زن را اصلاً نشان ندهد و اسباب تحريك مردان را فراهم نكند و خود زن هم با آرايش در جامعه ظاهر نشود.
منبع: پرسمان