صفحه كلبه سبز

۱۵ توصيه عارف معروف براي زندگي مومنانه قبل از مرگ

پانزده توصيه مرحوم ميرزا اسماعيل دولابي پيش از وفات براي زندگي مؤمنانه:

1. هر وقت در زندگي‎ات گيري پيش آمد و راه بندان شد، بدان خدا كرده است؛ زود برو با او خلوت كن و بگو با من چه كار داشتي كه راهم را بستي؟ هر كس گرفتار است، در واقع گرفته يار است.

2. زيارتت، نمازت، ذكرت و عبادتت را تا زيارت بعد، نماز بعد، ذكر بعد و عبادت بعد حفظ كن؛ كار بد، حرف بد، دعوا و جدال و... نكن و آن را سالم به بعدي برسان. اگر اين كار را بكني، دائمي مي‎شود؛ دائم در زيارت و نماز و ذكر و عبادت خواهي بود.

3. اگر غلام خانه‎زادي پس از سال‎ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزي غصه دار شود و بگويد فردا من چه بخورم؟ اين توهين به صاحبش است و با اين غصه خوردن صاحبش را اذيت مي‎كند. بعد از عمري روزي خدا را خوردن، جا ندارد براي روزي فردايمان غصه دار و نگران باشيم.

4. گذشته كه گذشت و نيست، آينده هم كه نيامده و نيست. غصه‎ها مال گذشته و آينده است. حالا كه گذشته و آينده نيست، پس چه غصه اي؟ تنها حال موجود است كه آن هم نه غصه دارد و نه قصه.

5. موت را كه بپذيري، همه غم و غصه‎ها مي‎رود و بي‎اثر مي‎شود. وقتي با حضرت عزرائيل رفيق شوي، غصه هايت كم مي‎شود. آمادگي موت خوب است، نه زود مردن. بعد از اين آمادگي، عمر دنيا بسيار پرارزش خواهد بود. ذكر موت، دنيا را در نظر كوچك مي‎كند و آخرت را بزرگ. حضرت امير(ع) فرمود: يك ساعت دنيا را به همه آخرت نمي‎دهم. آمادگي بايد داشت، نه عجله براي مردن.

6. اگر دقّت كنيد، فشار قبر و امثال آن در همين دنيا قابل مشاهده است؛ مثل بداخلاق كه خود و ديگران را در فشار مي‎گذارد.

7. تربت، دفع بلا مي‎كند و همه تب‎ها و طوفان‎ها و زلزله‎ها با يك سر سوزن از آن آرام مي‎شود. مومن سرانجام تربت مي‎شود. اگر يك مومن در شهري بخوابد، خداوند بلا را از آن شهر دور مي‎كند.

8. هر وقت غصه‎دار شديد، براي خودتان و براي همه مومنين و مومنات از زنده‎ها و مرده‎ها و آن‎هايي كه بعداً خواهند آمد، استغفار كنيد. غصه‎دار كه مي‎شويد، گويا بدنتان چين مي‎خورد و استغفار كه مي‎كنيد، اين چين‎ها باز مي‎شود.

9. تا مي‎گويم شما آدم خوبي هستيد، شما مي‎گوييد خوبي از خودتان است و خودتان خوبيد. خدا هم همين طور است. تا به خدا مي‎گوييد خدايا تو غفّاري، تو ستّاري، تو رحماني و... خدا مي‎فرمايد خودت غفّاري، خودت ستّاري، خودت رحماني و... كار محبت همين است.

10. با تكرار كردن كارهاي خوب، عادت حاصل مي‎شود. بعد عادت به عبادت منجر مي‎شود. عبادت هم معرفت ايجاد مي‎كند. بعد ملكات فاضله در فرد به وجود مي‎آيد و نهايتا به ولايت منجر مي‎شود.

11. خدا عبادت وعده بعد را نخواسته است؛ ولي ما روزي سال‎هاي بعد را هم مي‎خواهيم، در حالي كه معلوم نيست تا يك وعده بعد زنده باشيم.

12. لبت را كنترل كن. ولو به تو سخت مي‎گذرد، گله و شكوه نكن و از خدا خوبي بگو. حتّي به دروغ از خدا تعريف كن و اين كار را ادامه بده تا كم كم بر تو معلوم شود كه به راستي خدا خوب خدايي است و آن وقت هم كه به خيال خودت به دروغ از خدا تعريف مي‎كردي، في الواقع راست مي‎گفتي و خدا خوب خدايي بود.

13. از هر چيز تعريف كردند، بگو مال خداست و كار خداست. نكند خدا را بپوشاني و آن را به خودت يا به ديگران نسبت بدهي كه ظلمي بزرگ‎تر از اين نيست. اگر اين نكته را رعايت كني، از وادي امن سر در مي‎آوري. هر وقت خواستي از كسي يا چيزي تعريف كني، از ربت تعريف كن. بيا و از اين تاريخ تصميم بگير حرفي نزني مگر از او. هر زيبايي و خوبي كه ديدي رب و پروردگارت را ياد كن، همان طور كه اميرالمومنين(ع) در دعاي دهه‎ اول ذيحجه مي‎فرمايد: به عدد همه چيزهاي عالم لا اله الا الله.

14. دل‎هاي مومنين كه به هم وصل مي‎شود، آب كُر است. وقتي به علــي عليه السّلام متّصل شد، به دريا وصل شده است... شخصِ تنها، آب قليل است و در تماس با نجاست نجس مي‎شود، ولي آب كُر نه تنها نجس نمي‎شود، بلكه متنجس را هم پاك مي‎كند.

15. هر چه غير خداست را از دل بيرون كن. در «إلّا» تشديد را محكم ادا كن، تا اگر چيزي باقي مانده، از ريشه كنده شود و وجودت پاك شود. آن‎گاه «الله» را بگو همه دلت را تصرف كند.

سلامت خانواده
10 نكته طلايي براي جا شدن در دل خانواده همسر

از قديم الايام رفتار و تنظيم روابط با خانواده زن يا شوهر يكي از دغدغه‎هاي اصلي همسران جوان بوده و هنوز هم هست. به هر حال بعد از ازدواج با كمي صبر و تحمل و دورانديشي مي‎توان به يك رابطه خوب و درست با خانواده همسر رسيد. براي رسيدن به اين رابطه خوب و مناسب 10 نكته طلايي در روابط با خانواده همسر را در اين‎جا ذكر مي‎كنيم:

1.‎ سعي كنيد تا حد امكان در حضور مادرشوهرتان عصباني نشويد. با رعايت ادب، نظرتان را در مورد موضوع مورد بحث اعلام كنيد، اما صداي‎تان را بلند نكنيد. پيش از آن‎كه كار به جاهاي باريك برسد، با ادب و فروتني بحث را خاتمه دهيد.

‎2. اگر شما آن فردي هستيد كه مادرشوهرتان دوست دارد وقتش را با وي در آشپزخانه بگذرانيد تا هم به او كمك كرده و هم احساس تنهايي نكند، گهگاهي همراهي كنيد.

‎3. هيچ وقت رابطه همسرتان را با خانواده‎اش زير سؤال نبريد؛ زيرا اين كار تاثير بدي روي رابطه شما و همسرتان مي‎گذارد. تلاش كنيد بيش‎تر درباره مادرشوهرتان، علاقه‎مندي‎هايش و خلق و خويش بدانيد.

‎4. ســعي كنيد براي تصميم‎گيري‎هاي بزرگ خانه، نظر مادرشوهرتان را جويا شويد. بدين ترتيب هم از به وجود آمدن درگيري‎هاي احتمالي پيشگيري كرده‎ايد و هم براي او احترام قائل شده‎ايد.

‎5. با پيشنهادهاي خانواده همسر در حضور آن‎ها، موافقت كنيد ولي اعلام كنيد كه تصميم‎تان را بعد اعلام خواهيد كرد. سپس در تنهايي نظر واقعي خود را به همسرتان بگوييد و باهم تصميم نهايي را بگيريد و توسط او تصميم خود را به خانواده‎اش اعلام كنيد.

‎6. در بحث‎هاي خانوادگي آن‎ها شركت نكنيد و از اظهارنظر كردن جدا خودداري كنيد.

‎7. هميشه بخصوص در حضور مادرشوهر به وضعيت شوهرتان برسيد.

‎8. در حضور خانواده شوهر به پسرشان احترام بگزاريد و اين را بدانيد كه با اولين بي‎احترامي به شوهر آن هم در حضور مادرشوهر، به او نشان داده‎ايد كه اختلاف داريد و به او اجازه داده‎ايد كه در زندگي خصوصي‎تان دخالت كند.

‎9. مادر شوهرتان با شما همسن و سال نيست. پس همواره احترام او را حفظ كنيد و در شوخي كردن با او حد و مرز خاصي داشته باشيد.

‎10. هرگز تعلق خاطر همسرتان به خانواده‎اش را كم‎اهميت تلقي نكنيد و سعي نكنيد بين او و خانواده‎اش فاصله بيندازيد. در مواردي كه ميان شما و خانواده‎اش مسأله‎اي ايجاد شد قضاوت را به او بسپاريد.

 كلبه سبز

مشاوره
مهرباني هم اندازه دارد

يكي از ويژگي‎هاي اصلي والدين در برخورد با فرزندان محبت است؛ اما توجه داشته باشيد بهترين شيوه براي رفتار و كنترل فرزندان ايجاد محدوديت همراه با محبت است نه مهرباني يا سختگيري بيش از حد.
به اعتقاد كارشناسان تربيتي، فرزندان همان قدر كه به مهر و محبت والدين نياز دارند به محدوديت متناسب با سن و سال خود نيز احتياج دارند؛چراكه بچه‎ها مدام درصدد آزمايش والدين از نظر قاطعيت، صبوري و اعتماد به‎نفس هستند تا در صورت امكان و در صورت متزلزل بودن حالت والدين از آن به نفع خود استفاده كنند. بنابراين والديني كه فقط خواستار محبت و رابطه بيش از حد انعطاف‎پذير با فرزندانشان هستند بايد دير يا زود تغيير روش دهند.
فرزنداني كه بسيار آزادانه عمل كرده و هيچ قانوني را جدي نمي‎گيرند به مرز خاصي نيز متعهد نخواهند بود. در نتيجه مسؤوليت‎پذيري در چنين افرادي به‎درستي شكل نمي‎گيرد.
از طرف ديگر والدين سختگير هم كه دائم درصدد بازخواست فرزندانشان هستند، آن‎ها را از خود رنجانيده و اصولا فرزنداني كينه‎توز و دروغگو دارند. چنين فرزنداني به گونه‎اي رفتار مي‎كنند كه خشونت والدين را به سمت خواهر يا برادران خود متمايل نمايند. در نتيجه فرزنداني كه در محيط ديكتاتوري بزرگ مي‎شوند والدين را در حكم ناظم دانسته و با غيبت آن‎ها بسيار گستاخ مي‎شوند؛ زيرا هيچ مجراي مناسبي براي بروز عقايد و احساسات خود نداشته‎اند. افراد دورو و كينه‎توز حاصل رشد در چنين خانواده‎هايي هستند.
بهترين شيوه از نظر كارشناسان، محبت و حمايت از فرزندان در كنار تعيين حد و مرز و محدوديت‎هاي مناسب است كه در مورد رعايت اين حدود تعيين شده نيز بايد قاطعيت داشت. در چنين شرايطي فرزندان، والدين را از خود مي‎دانند كه رعايت حدود به نفع خود آن‎هاست. در نتيجه رابطه حاصل بسيار دوستانه خواهد بود.

سلامت خانواده
معجزه روغن فلفل قرمز براي درد مفاصل

درد مفاصل يكي از دردهاي رايج در بسياري از افراد است كه مي‎تواند نشان دهنده ساييدگي زودهنگام غضروف‎ها و ليگمان‎ها يا بروز يك شرايط التهابي باشد. اين دردها در بين سالمندان به دليل آسيب‎هاي ناشي از گذر عمر بيش‎تر ديده مي‎شود، اما در بين جوانان نيز شايع است و دليل آن معمولا به ضربه، عادت‎هاي غلط زندگي يا ورزش نامناسب مربوط شود.
فلفل كاين يا ريشه زنجبيل حاوي خواصي است كه دردهاي عضلاني و مفصلي را به ميزان زيادي كاهش مي‎دهد.
روغن فلفل كاين براي تسكين دردهاي مفصلي
روغن طبي با فلفل كاين يك محصول طبيعي ضدالتهاب است كه در بين افراد زيادي از سرتاسر جهان شهرت دارد و استفاده مي‎شود. به واسطه استفاده موضعي از اين روغن مي‎توان دردهاي عضلاني و مفصلي را تسكين داد.
تركيب اصلي اين مسكن موضعي طبيعي فلفل كاين است كه حاوي خواص مسكني است و به‎طور چشمگيري درد را كاهش مي‎دهد؛ چون مي‎تواند جريان خون را در منطقه افزايش داده و تحريك بافت‎هاي مربوطه را كاهش دهد.
«كپسايسين» يكي از تركيبات اصلي و موثر موجود در اين فلفل است كه گرماي دلپذيري ايجاد مي‎كند و باعث آرامش ناحيه دردناك شده و آن را تسكين مي‎دهد. اين تركيب همچنين تاثير زيادي روي عصب‎هايي دارد كه پيام‎هاي كاهش درد را به مغز مي‎رسانند. اثرات اين تركيب با خواص دانه خردل و ريشه زنجبيل چند برابر مي‎شود. اين دو ماده نيز حاوي تركيبات آنتي اكسيداني و ضدالتهابي هستند كه درد را تسكين مي‎دهد.
روش استفاده
مقداري از اين روغن را در مشت دست ريخته و با حركات آرام و چرخشي روي مفصل يا ناحيه دردناك بزنيد. به مدت 5 دقيقه ناحيه مورد نظر را ماساژ دهيد. ماساژ را تا زماني كه احساس گرما در پوست ايجاد شود ادامه دهيد. براي نتيجه بهتر هر روز دو مرتبه اين كار را تكرار كنيد. تا زماني كه احساس درد داريد مي‎توانيد از اين روغن استفاده كنيد.