صفحه حوزه و دانشگاه

رئيس مركز جذب وزارت علوم مطرح كرد؛
اقدام خلاف قانون يك دانشگاه در پذيرش استاد رد صلاحيت شده

رئيس مركز جذب وزارت علوم از انتقال يكي از اساتيد رد صلاحيت شده به يكي از دانشگاه‎هاي برتر خبرداد و گفت: اين دانشگاه بدون دليل از اين فرد حمايت كرده و راي مركز جذب را ناديده مي‎گيرد.

محمدرضا رضوان طلب در گفت وگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اين سوال كه آيا موردي بوده كه استادي به دليل سابقه اخلاقي از سوي هيات مركزي جذب رد صلاحيت شده باشد، ولي دانشگاه از راي هيات مركزي جذب تمكين نكرده و اين استاد همچنان به فعاليت خود ادامه دهد، افزود: موارد بسيار محدودي اتفاق افتاده است.

وي ادامه داد: يكي از موارد مربوط مي‎شود به استادي كه در سال ۸۷ در يكي از دانشگاه‎هاي مراكز استان، طبق گزارش مركز حراست وزارت علوم به صورت مكرر مرتكب خلاف اخلاقي شده بود و به دستور نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري از تدريس در گروه عمومي مربوطه محروم شده و عضويت وي به پيماني پژوهشي كاهش يافته و از ارتقا آن جلوگيري شده بود.

رئيس مركز جذب وزارت علوم افزود: ولي اين فرد توانسته بود با استفاده از برخي مجاري، خود را به يكي از برترين دانشگاه‎هاي كشور و به گروه تخصصي غير مرتبط با رشته تحصيلي خود منتقل و ارتقا نيز دريافت كند.

رضوان طلب افزود: در حقيقت اين استاد به جاي توبيخ نسبت به خلاف اخلاقي كه مرتكب شده بود، چند مرحله هم تشويق شده بود! هم به دانشگاه بهتر منتقل شده و هم در گروه تخصصي‎تري فعاليت مي‎كرد و هم به رتبه دانشياري ارتقا يافته بود!

رضوان طلب افرود: اين پرونده در سال ۹۴ در هيات مركزي جذب مطرح شد و هيات مركزي جذب، ضرورت بازگشت وي را به شرايط قبلي به دانشگاه مقصد ابلاغ كرد.

وي خاطرنشان كرد: ولي دانشگاه مقصد عليرغم نامه‎هاي مكرر، همچنان بي‎دليل، از فرد خاطي حمايت مي‎كند و راي كميسيون تجديد نظر، هيات مركزي جذب و هيات عالي جذب را ناديده گرفته است.

رئيس مركز جذب وزارت علوم ادامه داد: متاسفانه دانشگاه‎هايي كه نام خود را برتر مي‎گذارند، چنين خطاهاي برتري را نيز مرتكب مي‎شوند.

وي ادامه داد: در همين دانشگاه‎ها افرادي با صلاحيت‎هاي بسيار ويژه، در چنبره اداري سال‎ها گرفتار بوده و در آخر نيز جواب رد مي‎گيرند.

رئيس مركز جذب وزارت علوم افزود: برخي هم برق آسا جهش مي‎كنند و قانون در مورد آن‎ها ناديده گرفته مي‎شود و دانشگاه‎هاي مستنكف براي اين‎كه كار خود را موجه جلوه دهند، كساني را كه در اطلاع رساني و پيگيري اين نوع پرونده‎ها دخالت داشته‎اند متهم به خصومت و رقابت‎هاي شخصي مي‎كنند.

استاد دانشگاه علم و صنعت از مافياي اخراجش گفت

علي‎رغم اين‎كه وزارت علوم دولت دوازدهم تلاش مي‎كند از حاشيه به دور باشد، اما برخي از حواشي دولت يازدهم در اين وزارتخانه دامن‎گير آن شده و نيازمند تصميم‎گيري صريح وزارت علوم است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري تسنيم، يكي از اين حواشي اخراج يكي از اعضاي عضو هيئت علمي دانشكده مهندسي عمران دانشگاه علم و صنعت ايران در دو سال گذشته است؛ مسأله‎اي كه پس از پيگيري‎هاي دو ساله و شكايت‎هاي متعدد اين استاد دانشگاه به مراجع ذي صلاح و كسب راي بازگشت به كار، با استنكاف دانشگاه از اجراي آراي صادره به جايي نرسيد و باعث تحصن و اعتصاب غذاي چند روزه اين استاد دانشگاه مقابل وزارت علوم شد.

اعتصاب غذاي اين فرد كه اوايل دي‎ماه رخ داد با پا درمياني مسؤولان وزارت علوم پايان يافت. در همان زمان وزير علوم در ديداري حضوري به اين استاد قول داد مشكل وي تا چند روز ديگر حل شود، هر چند از اين مساله حدود يكماه گذشته است، اما هنوز وضعيت اين استاد دانشگاه تغييري نكرده و وي همچنان "خانه‎نشين" است.

غلامي وزير علوم يك هفته پس از پايان تحصن و اعتصاب غذاي استاد دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به سوال خبرنگار تسنيم گفته بود قرار است كارگروهي براي تصميم‎گيري در خصوص اين موضوع و مشخص شدن وضعيت استاد دانشگاه علم و صنعت، تشكيل و موضوع بررسي شود.

استاديار اخراج شده دانشگاه علم و صنعت در گفت‎وگو با خبرگزاري تسنيم با اشاره به ديدارش با وزير علوم در دوران اعتصاب غذايش تشكيل كارگروه براي بررسي اين موضوع را خارج از توافق آن جلسه و اقدامي قابل تامل خواند.

اين استاد دانشگاه درباره جزئيات اين جلسه گفت: در پايان دومين روز تحصن و اعتصاب غذاي خود با وزير علوم ديدار كردم. جلسه با وي يك و نيم ساعت به طول انجاميد و با درخواست من رئيس حراست وزارت علوم نيز در اين جلسه حضور پيدا كرد.

وي تصريح كرد: پس از مرور مدارك، مستندات و آراي صادره از مراجع ذيصلاح، وزير علوم خطاب به رئيس حراست اعلام كرد چرا با اين همه آراي مثبت ماجرا تا به امروز ادامه يافته است؟ چرا دانشگاه به راي بازرسان ويژه وزير در مرداد 95 عمل نكرده است؟ رئيس حراست در پاسخ به سوالات وزيرعلوم، عدم تمكين و استنكاف دانشگاه از اجراي دستورات مافوق را علت اين امر مطرح كرد.

وي كه آراي حاصله به نفع او با دستور نهايي سيدضياء هاشمي سرپرست وزارت علوم در تاريخ 25 مهر 96 مبني بر بازگشت به كار در دانشگاه علم و صنعت كامل شده بود، گفت: در پايان ديدار از وزير علوم خواستم با توجه به آن‎كه در دو سال گذشته همه مراحل و مسيرهاي قانوني به حد كمال انجام شده است، اكنون فقط نياز است كه با ابلاغ مجدد "دستور سرپرست سابق وزارتخانه به همراه صورتجلسه هيئت سه نفره رسيدگي به شكايات" به دانشگاه، به اين موضوع فيصله دهند.

اين استاد دانشگاه دليل تحصن و اعتصاب غذاي خود را مطلع شدن از تلاش حاميان رئيس دانشگاه علم و صنعت و يك مافيا در وزارت علوم براي منسوخ كردن آراي صادر شده به نفع خود اعلام كرد و افزود: قصد داشتند با تكرار جلسات برگزار شده پيشين، همچون جلسه هيئت سه نفره رسيدگي به شكايات با تركيب جديد و شركت افراد خاص، به هدف خود برسند.

وي تصريح كرد: به وزير علوم در اين ديدار گفتم با وجود احكام و آرايي كه تاكنون مراجع ذيصلاح و متخصص در امور اعضاي هيئت علمي به نفع اين جانب صادر كرده‎اند، به تشكيل جلسه و يا كارگروه براي تصميم‎گيري مجدد نيازي نيست. همه راه‎هاي قانوني تاكنون به نفع اين جانب طي شده است و بنده به شدت با «تكرار مجدد جلسات تصميم گيري به قصد شكستن آراي محكم قبلي» مخالف هستم.

اين استاد دانشگاه كه معتقد است همه شاخص‎هاي آموزشي و پژوهشي بر توانمندي علمي او صحه مي‎گذارند و بدون دليل 2 سال از تدريس در دانشگاه محروم شده است، به برخي سخنان وزير علوم در اين ديدار اشاره كرد و گفت: دكتر غلامي نيز پذيرفتند كه تجديد و تكرار جلسات رسيدگي، كه در گذشته برگزار شده و جملگي راي به نفع اين جانب صادر كرده‎اند، براي شكستن آراي قبلي اقدامي نكوهيده و غير‎اخلاقي است.همچنين از رئيس حراست خواستند كه جلسه‎اي را با امضاكنندگان نامه‎هايي كه به نفع اين‎جانب نوشته شده است، برگزار كنند تا علت استنكاف رئيس دانشگاه از اين دستورات مشخص شود و سخني از تشكيل كارگروه جديد به ميان نيامد. لذا هيچ تصميمي درباره تشكيل كارگروهي جديد براي اخذ تصميم نهايي مطرح نشد و بديهي است كه به هيچ وجه مورد پذيرش اين جانب نبوده و نخواهد بود.

حجت الاسلام سليمي عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي نيز در اين باره به تسنيم گفت: پيگيري‎هايي در اين خصوص در كميسيون آموزش مجلس شده است و اميدواريم اين استاد انقلابي زودتر به حوزه تدريس برگردند.

 حوزه و دانشگاه

رئيس حوزه‎هاي علميه در ديدار با مسؤولان دانشگاه صدا و سيما:
ضعف كيفي برخي پايان نامه ها مشهود است

رئيس حوزه‎هاي علميه و رئيس دانشگاه جامعه المصطفي العالميه در ديدار رئيس، معاونان، روساي دانشكده‎ها و مديران گروه‎هاي علمي و مديران ستادي دانشگاه صدا و سيما، ضمن تشكر از خدمات اين دانشگاه به رسانه ملي در پيام رساني گفتمان انقلاب اسلامي گفت: پيام رساني در دنياي امروز بسيار حساس است و نياز به مهندسي دقيق دارد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، آيت‎ا... اعرافي دستاوردهاي نظام آموزش عالي در حوزه‎هاي علمي و زير ساختي كشور را برشمرد و افزود: در آستانه چهل سالگي انقلاب اسلامي توفيقات بسيار خوبي در دانشگاه‎ها و حوزه‎هاي علميه به دست آمده است اما بايد براي برطرف كردن نقاط ضعف، دقت عمل را افزايش داد و راهكار ارائه كرد.
وي گره نخوردن دانش با صنعت كشور و ضعف كيفي برخي پايان نامه‎ها را نمونه‎اي از ضعف‎هاي موجود دانست.
آيت‎ا... اعرافي علوم انساني را مهم خواند و افزود: دانشگاه صداوسيما بايد بر اين علوم تاكيد كند و با كمك حوزه به استخراج علوم انساني ـ اسلامي پرداخته، آن را در جامعه ملموس و قابل استفاده كند.
رئيس حوزه‎هاي علميه كشور گفت: براي پيشرفت در جهان كنوني بايد رشد علمي را همچنان بالا نگه داشت و به سرعت و با قدرت پيش رفت و در اين راه بايد به مباني انديشه فلسفي، فقهي و اخلاقي اسلام نگاه ويژه‎اي داشت.
امام جمعه موقت قم، دانشگاه صدا و سيما را داراي دستاوردهاي بسيار ارزشمندي دانست و گفت: در حوزه مطالعات فلسفه رسانه و فقه رسانه در جهان معاصر به تربيت نظريه پرداز و مجتهد، نياز داريم و دانشكده دين و رسانه قم، وابسته به دانشگاه صداوسيما بايد بيش از پيش در اين زمينه به كمك حوزه علميه بيايد و قاطعانه پيش برود.
رئيس حوزه‎هاي علميه، دانشگاه صداوسيما را دانشگاهي راهبردي و اثرگزار در نظام اسلامي معرفي كرد و افزود: در حوزه مطالعات راهبردي نيز دانشگاه صداوسيما با حوزه علميه مي‎تواند همكاري ويژه‎اي داشته باشد.
عضو هيات امناي دانشگاه صدا و سيما، افزود: دانشگاه جامعه المصطفي امروز، وظيفه خطير انتشار علوم ديني را در جهان معاصر بر عهده دارد و ما تنها دانشگاهي هستيم كه در آن به دانشجويان پيرو هر يك از مذاهب اسلامي، بر اساس منابع همان مذهب آموزش مي‎دهيم و اين مهم، موجب شده است كه در ايران اسلامي، بهترين تعامل و تقريب بين مذاهب وجود داشته باشد كه در جهان اسلام بي‎نظير است.
در اين ديدار رئيس دانشگاه صدا و سيما گفت: غايت اصلي دانشگاه صدا و سيما، تربيت نيروي انساني خلاق و توانمندي است كه حقايق قرآني، معارف اهل بيت(ع) و پيام انقلاب اسلامي را به مخاطبان داخلي و بين‎المللي برسانند و در اين زمينه خواهان گسترش همكاري با جامعه المصطفي هستيم.
شهاب اسفندياري افزود: به شخصه شاهد بوده‎ام كه دانش آموختگان جامعه المصطفي بركات فراواني در نشر پيام‎هاي ديني و اسلامي در اقصي نقاط عالم داشته‎اند.
اسفندياري در ادامه گزارشي از فعاليت‎ها و برنامه‎هاي دانشگاه صدا و سيما ارائه كرد و گفت: دانشگاه صدا و سيما با برنامه‎ريزي‎هاي صورت گرفته، حركت جديدي را در حوزه‎هاي آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و دانشجويي براي برطرف كردن نيازهاي ضروري انقلاب اسلامي در عرصه رسانه آغاز كرده است.