صفحه بين الملل

اگر مي‎خواهيد آفتاب تابان غروب نكند!

«مهدي فضائلي» كارشناس مسائل سياسي در يادداشتي براي خبرگزاري فارس نوشت:

نمي‎خواهم درباره خوب يا بد بودن محتواي برجام يا چرايي آن، و يا چگونگي و فرايند رسيدن به اين معاهده بنويسم كه در اين‎باره زياد گفته و نوشته شده است. آن‎چه در اين يادداشت در صدد بيان آن هستم، ارائه يك يا تنها راهكاري است كه مي‎تواند مانع خروج آمريكا از برجام شود؛صرف نظر از ميزان تاثير عملي اين مساله بر اقتصاد ايران.

مواجهه با برجام را مي‎توان به سه نوع، دسته‎بندي كرد.

نوع اول كه جناب روحاني و مجموعه همسو با ايشان در آن قرار مي‎گيرند، دفاع مطلق از برجام است و تعابير اغراق آميزي مانند "آفتاب تابان" در‎باره آن.

نوع دوم مواجهه كه گروهي از منتقدان پرحرارت دولت آن را نمايندگي مي‎كنند، نفي مطلق برجام است و معرفي آن در حد يك خيانت ملي!

و سومين نوع مواجهه كه آن هم از سوي گروه ديگري از منتقدين دولت مطرح بوده است اين‎كه ضمن نقد جدي به بخش‎هايي از محتواي برجام و همچنين نحوه مواجهه آقاي روحاني قبل، حين و پس از نهايي شدن آن، اصل مذاكره و تلاش براي رسيدن به يك توافق را در شرايطي كه در آن قرار داشتيم ولو با دادن امتيازاتي به طرف مقابل غيرقابل گريز مي‎داند. اين گروه حداقل روي كاغذ منافع نسبي براي برجام قائل است اما نحوه اجراي برجام را متضمن خسارت‎هاي فراوان براي كشور مي‎داند.

در‎باره ابعاد ديگر اين سه نوع مواجهه و ميزان قرابت هر يك از آن‎ها با مواضع رهبري مطالب زياد ديگري هم هست اما تشريح انواع مواجهه‎ها با برجام هم موضوع يادداشت بنده نيست.

آن چه در اين يادداشت به‎طور خلاصه مي‎خواهم به آن بپردازم، نحوه دفاع از برجام است و مخاطب اين سخن نيز همان گروه اول هستند.

به عبارتي اين يادداشت مي‎خواهد به جدي‎ترين گروه مدافع برجام كه به واقع يا از روي ناچاري، همچنان تمام قد از برجام دفاع مي‎كند راهكاري را پيشنهاد دهد تا بتواند مانع خروج آمريكا از برجام شود. و به عبارت ديگر اين را بگويد كه اگر مي‎خواهيد آفتاب تابان برجام غروب نكند، چه بايد بكنيد!

علت طرح اين موضوع هم تلاش‎ها و تهديداتي است كه به شكل صوري از طرف آمريكايي‎ها در جهت خروج از برجام صورت مي‎گيرد!

اين را هم ناگفته نگذارم كه اولاً اين پيشنهاد بديع نيست و بارها مورد تاكيد دلسوزان نظام قرار گرفته و ثانياً ‎اي كاش از ابتدا وجهه همت جناب رئيس جمهور قرار مي‎گرفت.

اما پيشنهاد؛ پيشنهاد به دشمن‎شناسي بر مي‎گردد!

در هر ميدان مبارزه‎اي دو طرف به تجزيه و تحليل‎هاي متعددي از نقاط ضعف و قوت خود و حريف گرفته تا شرايط ميدان و اهداف راهبردي و تاكتيكي مي‎پردازند تا بتوانند بيش‎ترين ضربه را به دشمن وارد كنند و بيش‎ترين دستاورد ميدان مبارزه را از آن خود كنند.

از جمله مواردي كه در اين تجزيه و تحليل نبايد مغفول بماند، ويژگي‎هاي روحي و رواني حريف است. در چه صورتي او تهاجمي رفتار مي‎كند و چگونه باشيم تا او در موضع تدافعي قرار گيرد؟ اصلاً او در كدام موضع باشد براي ما منافعش بيش‎تر است؛ تهاجمي يا دفاعي؟ و سوالات ديگري از اين دست.

حال از همين منظر به موضوع برجام برمي‎گرديم.

حريف اصلي ما در اين ميدان آمريكاست و ما بر اساس عقلانيت انقلابي نمي‎خواهيم آمريكا را براي موضع تهاجمي عليه خودمان تحريك كنيم!

اين را هم بدانيم كه منظور از موضع تهاجمي، نبرد از جنس سخت نيست؛ زيرا مجموع برآوردها كه تصريحات برخي محافل يا چهره‎هاي راهبردي خود آمريكا هم مويد آن است، از ناتواني آمريكا به چنين اقدامي در برابر جمهوري اسلامي ايران حكايت مي‎كند.

پس چه كنيم تا آمريكا از لاك حمله و تهاجم به لاك دفاعي برود؟شايد عده‎اي به سرعت پاسخشان كوتاه آمدن و انعطاف و دادن امتياز به آمريكا و در يك كلام " سازش" باشد اما تجربه تاريخي ما و ديگران،روانشناسي آمريكا، عقلانيت انقلابي و تعاليم ديني ما، يك راه بيش‎تر جلوي پاي ما نمي‎گذارد و آن "‎مقاومت" است.

تجربه‎هاي زياد، از جمله آن‎چه در برجام گذشت اين واقعيت را بار ديگر ثابت نمود كه كوتاه آمدن و دادن امتياز، نه تنها امريكايي‎ها را آرام نمي‎كند بلكه عطش و اشتهاي سيري ناپذير آن‎ها را براي فشار بيش‎تر و افزون‎خواهي تحريك مي‎كند.خصلت اشباع نشدني اشتهاي سرمايه‎داري لجام گسيخته آمريكايي به ما مي‎آموزد كه اگر آمريكايي‎ها مطمئن شوند جمهوري اسلامي ايران حاضر به دادن امتيازهاي زياده خواهانه مانند مذاكره بر سر توان موشكي يا موقعيت منطقه‎اي خود نيست و اگر باور كنند در صورت ادامه اين روند، ايران فعاليت‎هاي صلح آميز هسته‎اي خود را با شتاب و توان بيش‎تري دنبال خواهد كرد و اگر يقين كنند مجموعه نظام به‎طور يكدست به چنين رويكردي اعتقاد دارد، بدون ترديد در نهايت عقب نشيني خواهند كرد و در اين چيكن گيم(CHICKENGAME)كسي كه بازنده خواهد بود، آمريكاست!

در غير اين صورت، يعني اگر آمريكا در ما احساس ضعف بكند و اگر همچون برجام ما را نيازمند يك توافق حتي توافق بد، ارزيابي نمايد، بايد هر روز امتياز جديدي به او بدهيم؛ امتياز‎هايي كه نهايتش استحاله كامل نظام خواهد بود و حداكثر ماندن پوسته‎اي و نامي از جمهوري اسلامي؛ و حاشا و كلا از چنين روزي!

در بدبينانه‎ترين حالت، حتي اگر چنين هم‎ نشود و آمريكايي‎ها در برابر مقاومت ما سر فرود نياورند، باز ما برنده هستيم؛ زيرا حداقل عزت و اقتدار و استقلال سياسي خود را حفظ كرده‎ايم.

«سازش» با آمريكا، تكرار داستان آن كسي است كه هم پياز را خورد، هم كتك را و هم سرانجام پول را پرداخت!

نقوي حسيني:
نگراني هاي الحاق به «پالرمو» باقي است

سيدحسين نقوي‎حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‎وگو با خبرگزاري مهر، با‎اشاره به تصويب لايحه دولت براي الحاق ايران به كنوانسيون مبارزه با جرايم سازمان يافته فراملي(پالرمو) در مجلس، اظهار داشت: هنگامي كه برجام شكل گرفت، جان‎كري وزير امور خارجه وقت آمريكا در يكي از دانشگاه‎هاي اين كشور و در پرسش و پاسخ با نخبگان، پاسخ جالبي به آن‎ها داد، او گفت كه خيالتان راحت باشد؛ ما با برجام همه رفتارهاي جمهوري اسلامي را تحت كنترل مي‎آوريم.

سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: سؤال اين بود كه برجام چنين ظرفيتي ندارد، پس منظور جان‎كري چيست كه با برجام همه رفتارهاي جمهوري اسلامي تحت كنترل گرفته مي‎شود؟!

نقوي حسيني اظهارداشت: همان موقع به اين مساله‎اشاره شد كه پس از برجام، اسناد ديگري نيز در دوران پسابرجام به ايران عرضه خواهد شد؛ حالا يا ايران بايد در اين چارچوب قرار بگيرد و يا قرار نخواهد گرفت. اگر در اين چارچوب‎ها قرار نگيرد، برجام گشايشي براي او ايجاد نخواهد كرد. به همين دليل بوده است كه در دوران پس از برجام، شاهد ارائه اسنادي مانند سند آموزش ۲۰۳۰، الحاق به FATF و پالرمو بوده‎ايم كه برخي از آن‎ها با عنوان برجام‎هاي ۲، ۳ و ۴ نام برده‎اند كه اتفاقا مقام معظم رهبري قاطعانه مقابل چنين ايده‎ها و زمزمه‎هايي ايستادند.

كشتن در جهت منافع آمريكا را تروريسم نمي‎دانند!

وي تصريح كرد: نكته مهم اين است كه در ميان محورها و بندهايي كه مورد پذيرش همه كشورهاست، بندهايي قرار مي‎دهند كه بعدا براي نظامي مانند ما مشكل‎ساز مي‎شود؛ به‎عنوان مثال تعريف آن‎ها از پولشويي و تروريسم با ما فرق مي‎كند و همين مساله باعث مشكل مي‎شود.

سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در همين رابطه افزود: آمريكايي‎ها و برخي نظام‎هاي اروپايي هر شخص يا گروهي را كه آدم مي‎كشد، اگر آدم كشتن آن‎ها در جهت منافع آمريكا باشد، گروه تروريستي توصيف نمي‎كنند ولي اگر حركت يك گروه مبارز و آزاديخواه به ضرر آمريكايي‎ها باشد، آن‎ها را تروريست توصيف مي‎كنند.

يك راه‎حل براي رفع نگراني‎ها

وي تصريح كرد: آن‎ها با FATF و پالرمو به دنبال آن هستند تا تمام عمليات‎هاي مالي، بانكي و اقتصادي ما را تحت كنترل خودشان بگيرند و اين يك واقعيت است.

نقوي حسيني با ‎اشاره به تصويب لايحه الحاق به پالرمو در صحن مجلس با وجود مخالفت‎هاي برخي نمايندگان و نيز تعريف برخي شروط به‎عنوان حق شرط تاكيد كرد: نگراني‎هاي موجود درباره تبعات الحاق به اين كنوانسيون هنوز باقي است.

وي اظهار داشت: تنها راه‎حل رفع نگراني‎ها اين است كه مجلس شروطي را كه جمهوري اسلامي به‎عنوان «حق تحفظ»(حق شرط) مدنظر دارد، در يك قانون جداگانه تصويب كند تا در موقع لزوم از اين قانون استفاده شود؛ زيرا شروط پنج‎گانه‎اي كه در مصوبه مجلس براي الحاق به پالرمو آمده، همه نگراني‎ها را برطرف نمي‎كند.

 بين الملل

قانونگذار آمريكايي حامي داعش:
دكترين ريگان را براي براندازي نظام ايران پيش بگيريم

نماينده جمهوري‎خواه آمريكايي كه قبلاً از حمله گروه تروريستي داعش به تهران حمايت كرده بود در يادداشتي خواستار براندازي نظام حاكم ايران شد.
«دينا روراباكر» نماينده ايالت كاليفرنيا در مجلس نمايندگان آمريكا كه پيش‎تر از حملات تروريستي گروه داعش در تهران حمايت كرده بود، در يادداشتي از دولت كشورش خواست دكترين «رونالد ريگان»، رئيس جمهور اسبق آمريكا را در قبال ايران در پيش بگيرد.
اين قانونگذار آمريكايي كه قبلاً خطابه‎نويس «رونالد ريگان»، رئيس جمهور اسبق آمريكا بوده با ‎اشاره به اغتشاشات پراكنده اخير در برخي شهرهاي ايران، از دولت «دونالد ترامپ»، رئيس جمهور آمريكا خواسته سياستي كه «ريگان» براي حمايت از مخالفان شوروي سابق به كار بست را درباره ايران در دستور كار قرار دهد.
نماينده جمهوري‎خواه ايالت كاليفرنيا، با بيان اين ادعا كه «باراك اوباما»، رئيس جمهور سابق آمريكا از ناآرامي‎هاي پس از انتخابات ايران در سال 2009(1388) حمايت نكرده، سياست دولت فعلي كشورش به رياست «دونالد ترامپ» در اعلام حمايت از اغتشاشات را شايسته تمجيد دانسته است.
«روراباكر»، در يادداشت خود در «نشنال‎اينترست» از رسانه‎هاي دولتي «صداي آمريكا» و «راديو فردا» به‎عنوان «ابزارهاي كليدي» دولت آمريكا براي آگاه‎سازي معارضان ايراني از حمايت‎هاي «بالاترين سطوح حاكميت» در واشنگتن از آن‎ها نام برده است.
او همچنين با بيان اين‎كه فناوري‎هايي مانند FIRECHAT و برنامه‎هاي گوشي‎هاي هوشمند مي‎توانند نقش بسزايي در «اعتراضات» ايران بازي كنند اضافه كرده است: «ايالات متحده بايستي هر اقدامي كه مي‎تواند را براي دسترسي مردم ايران به اينترنت ماهواره‎اي انجام دهد».
اين نماينده جمهوري‎خواه در بخش ديگري از يادداشت خود سياست‎هاي ترامپ را به احياي سياست‎هاي ريگان در دوران جنگ سرد با شوروي تشبيه كرده است.
وي مي‎نويسد: «مردم ايران اكنون آگاه هستند كه رئيس جمهور ترامپ، ارتباط آمريكا را با هند مستحكم و با پاكستان، تضعيف كرده است. ممكن است مردم اكنون متوجه شده باشند كه يك رهبر حقيقي، شفاف و قابل اتكا ساكن كاخ سفيد شده است، يعني احياي سياست قاطع ريگان در دوران جنگ سرد».
به گزارش فارس، «روراباكر» در ادامه از دولت ترامپ خواسته با حمايت از گروه‎هاي قومي - مذهبي و مخالفان ايران دكترين ريگان را در قبال ايران در دستور كار قرار داده و نظام جديدي را در اين كشور مستقر كند.