صفحه بانوي مسلمان

هنرمندترين زن كيست؟

آيا مي‎خواهيد براي شوهرتان همسر خوبي باشيد؟ به شوهرتان اطمينان كنيد، اگر شما به او اطيمنان نكنيد، چه كسي به او اطمينان خواهد كرد؟ دير يا زود به زحمت مي‎افتيد. وقتي به او اطمينان مي‎كنيد به او قدرت مي‎دهيد. پشتيبان و مشوق او باشيد. وقتي به شوهر تان اطمينان مي‎كنيد، به او قوت قلب مي‎دهيد. ممكن است روزي شوهرتان كارش را از دست بدهد، ممكن است روزي برسد كه نتواند كار كند. به او كمك كنيد تا وقتي جوان‎تر است و نيروي بيش‎تري دارد، بيش‎تر كار كند. او را تشويق كنيد كه از هدف هايش جلوتر برود. البته گفتم تشويق كنيد، غرولند نكنيد. تكرار مي‎كنم تشويق كنيد، نق نزنيد.

همه ما در زندگي هدفي را جست‎وجو مي‎كنيم تا به شادي برسيم. من با اطمينان مي‎گويم كه خوشبختي شما به دست خود شماست. اگر جز اين فكر كنيد هرگز به خوشبختي نمي‎رسيد. اگر مي‎خواهيد شوهرتان را خوشبخت‎تر كنيد. ابتدا خودتان را شاد كنيد. اگر زن خانه‎دار هستيد از كاركردنتان در منزل لذت ببريد. اگر در بيرون از منزل كار مي‎كنيد از كار بيرون خود لذت ببريد. دقت كنيد كه شوهرتان كارش را دوست داشته باشد. اگر مي‎خواهيد شوهرتان را شاد كنيد، ابتدا بايد خودتان شاد باشيد. علاقه‎اي كه به كار او نشان مي‎دهيد بسيار مهم و تعيين كننده است. وقتي به كار او علاقه نشان مي‎دهيد، خود به خود خوشحال مي‎شويد. شوهرتان هم از كارش خوشحال مي‎شود. از داشتن همچون زني مثل شما هم شاد مي‎شود. توجه داشته باشيد وقتي كسي از كاري كه مي‎كند راضي باشد، كار، ديگر تنها كار باقي نمي‎ماند. كار، مفرّح و شادي بخش مي‎شود. به اين موضوع فكر كنيد و درباره‎اش با هم حرف بزنيد. در پايان بر ميزان شادي خود مي‎افزائيد. زوج خوشبخت‎تري مي‎شويد.

اگر شوهرتان را دست كم بگيريد بدانيد كه بعد از مدتي به يك موجود بي‎دست و پا تبديل مي‎شود. برداشتي كه از شوهرتان داريد روي رفتار او، بخصوص در حضور شما اثر مي‎گذارد. وقتي شوهرتان از سركار به خانه مي‎آيد، به خاطر شادي خودتان هم كه شده بدخلقي را كنار بگذاريد. چيزي از اين مهم‎تر نيست كه با تبسّمي از او استقبال كنيد، فنجان قهوه‎اي به او بدهيد و در دل خدا را شكر كنيد كه او به خانه برگشته است. به جاي طرح مسايل جزئي و بي‎اهميت و به جاي اين‎كه از مشكلات روز خود شكايت كنيد بكوشيدكه اين مسايل را شخصاً حل و فصل نماييد. تا نود دقيقه بعد از ورودش به منزل هيچ حرف ناخوشايندي به او نزنيد. به اين رسم عادت كنيد. بدانيد كه زمين و آسمان زير و رو نمي‎شوند.

خانم‎هاي عزيز! تصميم بگيريد كه چگونه مي‎خواهيد زندگي كنيد. آيا مي‎خواهيد نياز‎هايتان را برطرف سازيد يا حرص بزنيد؟ مي‎توانيد نياز‎ها را برآورده سازيد، امّا حرص و آز برطرف شدني نيستند.

نقش شما بايد اين باشد كه به شوهرتان كمك كنيد تا به آسايش خاطر برسد. نه اين‎كه فرار را بر قرار ترجيح دهد. بايد به او بگوييد كه آرام بگيرد و از آن‎چه داريد لذت ببرد. شوهرتان را تشويق كنيد تا ناراحتي‎هايش را با شما در ميان بگذارد.

هر دوي شما هدف مشتركي داريد و مي‎خواهيد در زندگي خوشبخت شويد. اين بدان معنا نيست كه بايد از مسير واحدي عبور كنيد. مجبور نيستيد براي رسيدن به هدفتان به سرعت يكسان حركت كنيد. مي‎توانيد در كنار هم راه برويد. مي‎توانيد به هر سرعتي كه مي‎خواهيد قدم برداريد.

شوهر شما مي‎تواند با همه ناملايمات زندگي كنار آيد، مي‎تواند با همه مخالفانش بجنگد، امّا با فرياد و جيغ و هوار شما نمي‎تواند كنار بيايد. وقتي شما شروع به فرياد مي‎كنيد او در مي‎ماند كه با شما چه كار كند. وقتي شوهرتان به منزل مي‎آيد مترصد آرامش است و به همين دليل در مقام جبران و تلافي يا جيغ و داد شما كاري صورت نمي‎دهد. ترجيح مي‎دهد توهين‎ها و تحقير شدن‎ها را بپذيرد و حرفي در مقام اعتراض نزند. چه بهتر كه ساعت 11 صبح روز تعطيل آخر هفته لحظاتي با خود خلوت كنيد و ببينيد كه هفته را چگونه گذرانده‎ايد. سعي كنيد از صبح روز بعد اصلاحاتي به كار خود بدهيد. توجه داشته باشيد كه انسان خطا مي‎كند، مرتكب اشتباه مي‎شود، امّا بخشودن هم يك اقدام ويژه انسان هاست.

راه‎هاي ساده براي زندگي سعادتمند

راه يافتگان - دختر تازه‎مسلمان آمريكايي:
اسلام روح من را سرشار كرد

تاشين دختر تازه مسلمان شده آمريكايي در مورد چگونگي اسلام آوردنش مي‎گويد:

ماجرا از وقتي شروع شد كه يكي از دوستانم يك لينك يوتيوب در مورد حجاب براي من فرستاد. در آن زمان هر دوي ما غيرمسلمان بوديم اما معتقد بوديم كه روسري واقعا چيز زيبايي است. من نمي‎داستم كه چرا زنان مسلمان روسري سر مي‎كنند پس تصميم گرفتم قدري تحقيق در اينترنت را شروع كنم. براي پنج ماه آخر هر هفته به مسجد مي‎رفتم و سوالاتم را مي‎پرسيدم. يك روز كليپي ديدم در مورد تازه مسلماني از نيويورك و داستان او را شنيدم كه چطور از يك تصادف سهمگين رانندگي جان سالم به در برده بود. او مي‌گفت: «اين تصادف به من آموخت كه ما ممكن است هر لحظه بميريم و من نمي‎خواستم مانند يك شخص بي‎اعتقاد بميرم و اسلام از تمام دين‎هاي ديگر بيش‎تر برايم جذاب بود.»

به محض اين‎كه كليپ را ديدم، با مسجد تماس گرفته و گفتم كه مي‎خواهم شهادتين را بگويم. اسلام روح و روان من را سرشار كرد و خيلي چيزهاي اميدبخش درمورد زندگي و آينده به من داد. تطابق دادن زندگي‎ام با اسلام اصلا كار سختي نبود، فقط قدري در موردن غذا خوردن حساس شدم. خدا را شكر جايي زندگي مي‎كنم كه قدرت انتخاب بالايي دارم! من نسبت به اين موضوع كه ما زن‎ها چطور در رسانه‎ها نشان داده مي‎شويم خيلي فكر كرده بودم. اما حالا فهميده‎ام كه زنان پوشيده زيبا هستند و ما نيازي نداريم براي اثبات آن خودمان را به كسي نشان بدهيم.

يكي از مشكلاتي كه من با آن مواجه شدم اين بود كه نمي‎توانستم در محل كارم حجاب داشته باشم؛ اما با رفتن به محيط جديد اين مشكل برطرف شد. اين موضوع نبايد نگران كننده باشد اما متاسفانه در خيلي جاها اتفاق مي‎افتد. يكي از جنبه‎هاي دوست داشتني اسلام اين روحيه برادري و خواهري است كه بين ما وجود دارد، و مهم نيست چه اتفاقي مي‎افتد.

 بانو

در مجضر بانوي بزرگ اسلام

ذخيره بزرگ الهي و ذخيره‎دار حجت خداوند
فاطمه سلام‎ا... عليها ولي خداست، محل اسرار ربٌ العالمين است، دختر ولي خدا پيامبر صلي‎ا... عليه و آله است و همسر ولي ديگر خدا اميرمؤمنان عليه السلام و مادر اولياي خدا از حضرات ائمه و معصومان است.
او ذخيره بزرگ الهي و ذخيره‎دار حجت خداوند است. نور چشم رسول است، دُردانه خديجه كبري است، معجزه تربيت محمد صلي‎ا... عليه و آله است و پرورنده امامان و حجت‎هاي الهي، فاطمه سلام‎ا... عليها مظهر است، مظهر عفت، مظهر طهارت نفس، مظهر تقوا، مظهر حلم و متانت، مظهر ادب، مظهر خدمت، مظهر شجاعت، مظهر عصمت، مظهر مظلوميت، مظهر حق طلبي، مظهر مبارزه و سياست، مظهر عبادت، مظهر عشق به خدا، مظهر رحمت و مظهر اشك و آه و ناله، مظهر عصيان عليه ظلم و تجاوز و مظهر قهر عليه دشمنان خدا.
فاطمه سلام‎ا... عليها انسان است ولي تعبيرات ديگران، از جمله رسول خدا صلي‎ا... عليه و آله درباره او تعبير فرشته‎اي است در صورت انسان. رسول خدا صلي‎ا... عليه و آله فرمود: فاطمة خلقت حوريه في صورة انسية. و براساس پاره‎اي از ديگر روايات او فوق فرشته است و حتي فرشتگان در خدمت او بودند، و از انفاس قدسيه‎اش بهره مي‎گرفتند. كدام فرشته است كه خداي را چون فاطمه سلام‎ا... عليها با تمام وجود پرستيده باشد؟ و با آن همه علم و ايمان و اخلاص در پيشگاه او به خضوع و خشوع بايستد؟ و كدام فرشته است كه پيك الهي در ورود به آستانش از او اجازه بطلبد؟ روايات و اسناد ما نشان مي‎دهند كه اوحتي از فرشتگان مقرّب خداي هم برتر است و حتي فرشته مرگ در زمان رحلت رسول خدا صلي‎ا... عليه و آله بايد از او اجازه ورود بطلبد.
به نص بسياري از احاديث و روايات فاطمه سلام‎ا... عليها از بسياري از انبياي گذشته افضل بود، و حتي روايات ما در اين زمينه استثنائي قائل نشده‎اند. پاره‎اي از روايات گويند كه پيامبران حتي همشأن و همتاي فاطمه سلام‎ا... عليها در ازدواج نبودند و اگر علي نبود براي فاطمه سلام‎ا... عليها كفوي نبود.

فلسفه حجاب
حجاب موجب كسب رضايت خداي متعال است

از جمله مهم‎ترين آموزه‎هاي ديني در فرهنگ اسلامي توجه به حيا و حفظ حجاب در روابط فردي و اجتماعي با ديگران است. در منابع اسلامي بخصوص در قرآن كريم آيات و روايات فراواني در اهميت و ضرورت اين موضوع وجود دارد. البته نبايد فراموش كرد كه اين دستور ديني تنها مختص به آيين مقدس اسلام نبوده است بلكه در ساير اديان نيز شاهد توجه به مقوله حجاب و حيا در زندگي هستيم هرچند كه در بين ساير اديان اين موضوع به درستي اجرا نمي‎شود؛ ولي عموم مسلمين خود را به حفظ حدود شرعي حجاب ملزم دانسته و براي آن احترام و ارزش بسزايي قائل هستند. در واقع حفظ حجاب به‎عنوان حفظ يكي از مقدسات اسلامي كه آثار و بركات فراواني بر آن مترتب است، مورد رعايت و توجه خاص قرار دارد. از جمله مهم‎ترين آثار وبركات حفظ حجاب در زندگي تحصيل رضايت خداي متعال و تقويت حالات معنويت در زندگي است. چرا كه با رعايت اين دستور الهي در واقع به اوامر الهي احترام گذاشته از اين رو به اين واسطه در جهت رضايت الهي قدم برداشته و مي‎توان به حالات معنوي خود كمك نمود. از آن جايي كه حفظ حجاب در زندگي ارتباط مستقيمي با صفت اخلاقي حيا و عفت در زندگي دارد. حافظان حيا و عفت و حجاب در عرصه زندگي مورد توجه و عنايت خاص الهي قرار دارد. از پيامبر اكرم(صلي‎ا... عليه و اله و سلم) نقل شده است كه فرمودند: «إنَّ اللّه‎ يحِبُّ الحَيىَّ الحَليمَ العَفيفَ المُتَعفِّفَ؛ خداوند انسان با حياىِ بردبارِ پاك دامنى را كه پاكدامنى مى‎ورزد، دوست دارد». شايد بعضي افراد اين توهم ايجاد شود كه موضوع حيا و عفا هيچ گونه ارتباطي با حجاب ندارد؛ ولي آن‎چه يقيني صحيح به نظر مي‎رسد، اين است كه رعايت حجاب و باور به آن حاصل ضمير پاك و نجيب و حيا و عفت دروني است كه در ظاهر افراد بروز و ظهور پيدا كرده است.