صفحه ادب و هنر

هشتمين جشنواره مردمي فيلم عمار برگزيدگانش را شناخت
جشنواره عمار و جسارتي كه در حال رشد است

آيين اختتاميه هشتمين جشنواره مردمي فيلم عمار با تقدير از برگزيدگان اين جشنواره و همراه با پاسداشت ويژه امرا... احمدجو در فرهنگسراي بهمن برگزار شد. به گزارش وطن‎امروز، اين مراسم كه به سياق دوره‎هاي پيش از خود با حضور پررنگ خانواده‎هاي معظم شهدا برگزار شد، در بخش ابتدايي خود پس از پخش كليپي از ديدار دست‎اندركاران جشنواره عمار با رهبري در سال ۹۱ پذيراي برگزيدگان چند بخش از جشنواره بود تا در بخش نقد درون‎گفتماني اين دوره از جشنواره لوح افتخار اين بخش به اثر «ميراث آلبرتا۳» به كارگرداني «حسين شمقدري» اهدا شود. همچنين در ادامه اين تقديرها هيأت داوران فانوس اين بخش را به اثر «تلكه» به كارگرداني «مسعود كارگر» و «فروشنده» به كارگرداني «عليرضا بوالي» اهدا كرد. جايزه ويژه بخش مستند نقد درون‎گفتماني هم به اثر «زمستان يورت» به كارگرداني «ميلاد ميرزاباقري» اهدا شد.

جشنواره «عمار» به ما جسارت داد

عليرضا بوالي، كارگردان مستند «فروشنده»، پس از دريافت جايزه خود در سخناني با بيان اين‎كه جشنواره عمار به ما جسارت داد تا اگر صداوسيما نيز به اثرمان توجه نكرد، اثرمان ديده خواهد شد، گفت: اكران‎هاي مردمي عمار بزرگ‎ترين نعمت براي فيلمسازان است و اثر من به همين واسطه در بيش از ۱۰۰ دانشگاه و هزار مسجد اكران شد. اميدواريم صدا و سيما جسارت داشته باشد و آثاري را كه به بصيرت‎گري و روشنگري مردم كمك مي‎كند حمايت و پخش كند.

ميلاد ميرزاباقري، كارگردان مستند «زمستان يورت» ديگر چهره‎اي بود كه پس از دريافت جايزه اش با اشاره به احساس شادي خود از اين‎كه توانسته با اين مستند صداي كارگران مظلوم معدن يورت باشد، اظهار كرد: اگر تريبون‎هاي نماز جمعه و صداوسيما تريبون مظلوميت كارگران ستمديده بودند، شايد امروز آن ۴۳ شهيد معدن يورت در كنار ما بودند و به‎واسطه توليد ملي از آن‎ها تقدير مي‎كرديم.

جايزه‎هايي كه به مردم سيستان رسيد

در ادامه اين مراسم، جوايز بخش مستندهاي با موضوع «مدافعان حرم» اهدا شد تا لوح افتخار اين بخش به اثر «روياي خلافت» به كارگرداني سيدمجتبي خيام‎الحسيني و «بابايي» به كارگرداني مظفر حسين‎خاني هزاوه برسد. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به اثر «فرزند ايران» به كارگرداني عارف جعفري‎چگني تقديم كرد. جعفري چگني، كارگردان مستند «فرزند ايران» پس از دريافت جايزه خود با بيان اين‎كه رسالت ما و رسانه در اين روزها گريز از تهران و توجه به نقاطي نظير سيستان‎وبلوچستان و ديگر نقاط محروم كشور است، گفت: من اين جايزه را به مردم اين خطه تقديم مي‎كنم.

همچنين مظفر حسين‎خاني، كارگردان مستند بابايي با اشاره به موضوع اين فيلم كه درباره يكي از شهداي مدافع حرم است، خاطرنشان كرد: تنها سازماني كه از ساخت اين فيلم حمايت كرد صدا و سيما بود و در ميان انتقادات امشب جشنواره عمار از صداوسيما من از آن‎ها تشكر مي‎كنم.

موزائيك مرگ بر آمريكا براي پرزيدنت آكتور سينما

بخش ديگري از تقديرهاي هشتمين دوره جشنواره فيلم عمار به اهداي جوايز بخش مستندهاي با موضوع «جنگ نرم» اختصاص داشت. در اين بخش، هيأت داوران ضمن تقدير از اثر «محرمانه كولا» به كارگرداني لقمان يداللهي، لوح افتخار اين بخش را به اثر «تله اسكرين» به كارگرداني آقاي «مصطفي حريري» اهدا كرد. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به اثر «پرزيدنت آكتورسينما» به كارگرداني آقاي «محمدرضا بوروني» اهدا كرد، البته اين تنها جايزه سازنده مستند «پرزيدنت آكتورسينما» در اين مراسم نبود؛ چرا كه او توانست «موزائيك مرگ بر آمريكا» هشتمين دوره جشنواره عمار را هم به‎عنوان يكي از هداياي مردمي جشنواره به دست آورد.

عروسك كودك سوري در دستان يك مستندساز

پس از اين بخش نوبت به اهداي جوايز مستندهاي با موضوع «بيداري اسلامي و جهاني» رسيد. لوح افتخار اين بخش به اثر «قصر قند» به كارگرداني محسن اسلام‎زاده و «حرمان» به كارگرداني حميد عبدا... ‎زاده تقديم شد. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به اثر «با صبر زندگي» به كارگرداني آقاي «وحيد فراهاني» اهدا كرد. البته فراهاني هم جزو چهره‎هايي بود كه موفق به كسب 2 جايزه در اين دوره از جشنواره شد تا دومين هديه مردمي هشتمين جشنواره عمار كه عروسكي از شهر فوعه سوريه بود، به او برسد. نامه‎اي نيز به همراه اين عروسك از طرف «رجا قيشاني»، يكي از اهالي فوعه خطاب به وحيد فراهاني، كارگردان مستند و اهالي رسانه ارسال شده بود كه در اين مراسم قرائت شد.

جنگ اقتصادي را دريابيم

در ادامه اين مراسم رضا برجي، از داوران بخش جنگ نرم هشتمين جشنواره فيلم عمار با اشاره به بخش اقتصاد مقاومتي اين جشنواره اشاره كرد و افزود: تبريز به‎عنوان پايتخت جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ شناخته شد و لباسي كه من به تن دارم كار ترك روستاي كندوان تبريز است و مي‎خواهم بگويم كه بياييم از كار توليد‎كنندگان داخلي استفاده كنيم.

وي با بيان اين‎كه به جاي كارهاي ترك تركيه بياييد از توليدات داخلي حمايت كنيم، تصريح كرد: جنگ اقتصادي به مثابه جنگ سخت و جنگ فرهنگي است و ما بايد به عرصه اقتصادي توجه ويژه داشته باشيم و همانند مقابله با تهاجم فرهنگي به مقابله با تهاجم اقتصادي بپردازيم.

پايان‎بخش قسمت اول مراسم اختتاميه اين دوره از جشنواره اجراي استندآپ كمدي توسط محمدرضا شهبازي، از طنزپردازان كشور با موضوع اتفاقات اخير كشور بود.

سلحشور هم برگزيده عمار شد

بخش دوم تقديرهاي اين دوره از جشنواره عمار با تقدير از برگزيدگان بخش «پويانمايي و موشن‎گرافي» آغاز شد و هيأت داوران اين بخش لوح افتخار آن را به اثر «رئيس» به كارگرداني آقاي «احسان سنايي‎راد» اهدا كردند. همچنين در بخش «پويانمايي»، هيأت داوران ضمن تقدير از پويانمايي «رقص شمشير» به كارگرداني وحيد مباشري و «ترامپت» به كارگرداني رسول آذرگون، لوح افتخار اين بخش را به اثر «صفر در سفر» به كارگرداني آقاي «موعود شيخ‎بهايي» اهدا كرد. در بخش مستندهايي با موضوع جبهه فرهنگي و سبك زندگي، لوح افتخار اين بخش به اثر «بار ديگر زندگي» به كارگرداني اميد مدحج و فانوس اين بخش به اثر «فرج‎ا... سلحشور» به كارگرداني محمدسعيد غديريان» اهدا شد. همچنين لوح هنري اين بخش، با توجه به موضوع به‎روز و مبتلابه و ساختار قوي به 2 اثر «من مي‎مانم» و «در آستانه فصل سرد» به كارگرداني خانم «فاطمه مرزبان» اهدا شد.

چفيه شهيدان خالقي‎پور بر دوش كارگردان قائم‎مقام

در ادامه تقديرهاي بخش دوم اين مراسم نوبت به تقدير از آثار بخش «تاريخ معاصر» رسيد تا لوح افتخار اين بخش به اثر «از فوتبال تا پيروزي» به كارگرداني محمدحسن يادگاري اهدا شود. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به اثر «اولين برخورد» به كارگرداني حميدرضا حيدري تقديم كرد. جايزه ويژه اين بخش هم به اثر «قائم‎مقام» به كارگرداني سيدمحمدعلي صدري‎نيا رسيد. در ادامه هديه مردمي هشتمين جشنواره عمار در اين بخش كه چفيه شهيد رسول خالقي‎پور بود بعد از پخش كليپي در معرفي اين هديه ويژه به «سيدمحمدعلي صدري‎نيا» كارگردان مستند «قائم‎مقام» اهدا شد. اين هديه ويژه توسط مادر شهيدان خالقي‎پور به اين كارگردان جوان تقديم شد.

پيام شفاهي مقام معظم رهبري براي عماري‎ها

در بخش ديگري از اين مراسم جايزه شهيد سياح طاهري كه از طرف دبيرخانه جشنواره به اكران‎كنندگان مردمي اهدا مي‎شود، با قرائت پيام شفاهي رهبري به اكران‎كنندگان و تشويق ممتد حاضران براي ۱۵ هزار اكران‎كننده مردمي عمار به خانم اكرم حيدري به نمايندگي از اكران‎كنندگان مردمي شهر نهاوند همدان اهدا شد. پيام شفاهي رهبر انقلاب خطاب به اكران‎كنندگان مردمي جشنواره عمار نيز به شرح زير خوانده شد: «كار(اكران‎كنندگان) باارزشي است چون اگر چنان‌چه اين‎ها نباشند، كسي كه توليد مي‎كند كارش بي‎فايده خواهد بود. اين‎ها كساني هستند كه به كار او فايده مي‎بخشند. پنجشنبه ۱۴ دي ۹۶».

تقدير از خالق روزي روزگاري

بخش بعدي مراسم اختتاميه جشنواره عمار به پاسداشت ويژه امرا... احمدجو، كارگردان آثاري مثل «روزي روزگاري» و «تفنگ سرپر» اختصاص داشت تا با حضور خانواده شهيدان رحيمي، بابايي، قنبري، سنگين، يزداني و محمد فيلي، صدرالدين حجازي، هوشنگ توكلي، محمدحسين نيرومند، عباس سليمي‎نمين و بيژن نوباوه از امرا... احمدجو تقدير و تجليل شود. امرا... احمدجو پس از دريافت فانوس جشنواره عمار اظهار داشت: صادقانه عرض مي‎كنم كه خود را قابل اين همه لطف نمي‎دانم و خوشحالم كه امروز بين شما علاقه‎مندان سينما هستم.

وي با بيان اين‎كه كشور ما از جهت مطالعه وضع فقيرانه‎اي دارد، خاطرنشان كرد: جشنواره مردمي فيلم عمار سطح فرهنگ كشور را تا حدودي ارتقا بخشيده است.

احمدجو با بيان اين‎كه از روزي كه با دوستان جشنواره عمار آشنا شدم شور و شعف خاصي در من ايجاد شده است، گفت: جوانان تازه‎كار نياز دارند آثارشان ديده شود و اين جشنواره محفلي براي رسيدن به اين مهم است.

هديه خانواده شهدا براي سازندگان «اشنوگل»

اهداي جوايز در بخش فيلم‎هاي داستاني ادامه اين مراسم بود. لوح افتخار اين بخش به اثر «سلفي سَلَفي» به كارگرداني سيدمهدي ميرغياثي و اثر «صداها» به كارگرداني محمدحسين اماني رسيد. همچنين فانوس اين بخش به اثر «مادر» به كارگرداني آقاي «رضا زهتابچيان» اهدا شد. در بخش فيلم نيمه‎بلند نيز لوح افتخار اين بخش به اثر «خانه پنجم» به كارگرداني رضوانه فتحي و فانوس اين بخش به اثر «بعدازظهر» به كارگرداني اميرعباس ربيعي اهدا شد. در بخش فيلم بلند؛ هيأت داوران لوح افتخار اين بخش به اثر «ساحل امن» به كارگرداني «كرامت‎پور شهسواري» اهدا شد. همچنين فانوس اين بخش به اثر «خيال نقش» به كارگرداني احمد فيضي اهدا شد. در اين بخش با اعلام مجري برنامه، هديه مردمي و ويژه اين قسمت از طرف خانواده شهيد عباس خدري به فيلم داستاني «اشنوگل» به كارگرداني مشترك «هادي حاجتمند و علي سليماني» تقديم شد.

همه برگزيدگان نشان مردمي استقلال

در بخش «ملت قهرمان»، هيأت داوران هشتمين جشنواره عمار، لوح افتخار اين بخش را به اثر «بابا آب داد» به كارگرداني «روح‎ا... فخرو» اهدا كرد. همچنين فانوس اين بخش به اثر «نشاني» به كارگرداني «اصغر بختياري» تعلق گرفت. بخش اقتصاد مقاومتي نيز لوح افتخار به اثر «عالي‎نسب» به كارگرداني مهدي عوض‎زاده و اثر «جوهره» به كارگرداني داوود شيخ و اثر «حاصل فصل من» به كارگرداني امير نصيري اهدا شد. همچنين فانوس اين بخش به اثر «كارخانه جهان» به كارگرداني مصطفي رمضان‎خاني اهدا شد. جايزه ويژه «نشان مردمي استقلال» هشتمين جشنواره مردمي فيلم عمار هم با حضور خانواده شهداي هسته‎اي، پدر شهيد احمدي‎روشن، برادر شهيد شهرياري و خانواده شهيدان ملكي، باغباني، زرچيني، علي محمدي، سيدخدا موسوي، به خانم سليمه نصيري قهرمان مستند «حاصل فصل من»؛ محمود باراني، قهرمان مستند «دشت آدمخوار»، علي بيات، بهرام كرمي و حاجت نجفي به نمايندگي از 5 قهرمان مستند «يد واحد» و محمدعلي هاشمي، قهرمان مستند «ز مثل...» تقديم شد.