صفحه فرهنگي-اجتماعي

ابتكار يك طلبه جوان بيرجندي؛
پاتوق فرهنگي محل در يك آرايشگاه مردانه!

اكثر مردم تصور مي‎كنند كه روحانيون همه عمر خود را در حوزه علميه و مسجد و منزل سپري مي‎كنند و شغل ديگري ندارند؛ جز آن‎هايي كه در پست‎هاي دولتي مشغول‎اند.

آشنايي با يك جوان طلبه كه حدود 5 سال است به حوزه علميه مي‎رود، ديدگاهمان را تغيير داد، مهدي راضي، جوان 29 ساله‎اي كه در كنار تحصيل حوزوي و مسجد و منبر، مغازه‎اي در كنار مسجد محله خود اجاره كرده و به آرايشگري مشغول است.

خبرنگار خبرگزاري «حوزه» در گفت وگو با وي، به بررسي زندگي اين طلبه موفق پرداخته كه بي‎هيچ كم و كاستي، مشروح اين گپ و گفت را در ادامه مي‎خوانيد.

* چند سال داريد و از كجا آرايشگري را شروع كرديد؟

مهدي راضي هستم 29 ساله، داراي مدرك تحصيلي كارشناسي علوم تربيتي گرايش مشاوره و طلبه ترم نهم حوزه علميه سفيران بيرجند و درحال حاضر، هم مشغول به كار هستم و هم تحصيل.

زماني كه كوچك بودم، پدر بنده مي‎گفت بايد علاوه بر درس خواندن كار هم بكنم. من از همان موقع كه مدرسه مي‎رفتم، يك نصف روز به مدرسه مي‎رفتم و نصف ديگر را سركار بودم؛ شب‎ها هم درس مي‎خواندم. كار فشرده بود. الان متوجه مي‎شوم كه اگر آن موقع سختي كشيدم حالا نتيجه داده و خدا را شكر در كنار تحصيل درآمدي هم دارم و با آن امرار معاش مي‎كنم و اين را مديون پدرم مي‎دانم و راضي هستم.

* كي وارد دانشگاه شديد؟

سال 87 وارد دانشگاه شدم و در رشته علوم تربيتي گرايش مشاوره مشغول تحصيل شدم و بعد از اتمام دانشگاه براي ادامه تحصيل حوزه علميه را انتخاب كردم البته از همان دوران كودكي و دبيرستان علاقه خاصي به حوزه داشتم اما چون شرايط مهيا نبود نرفتم و بعد از اتمام تحصيلات دانشگاهي حوزه را انتخاب كردم و الان در ترم 9 حوزه سفيران مشغول تحصيل هستم.

* ازدواج كرده‎ايد؟

بله. من سه سال است كه ازدواج كرده ام و يك فرزند هم دارم. انسان بايد در زندگي توكل بر خدا داشته باشد و بداند كه همه چيز دست خدا است؛ نبايد از آينده و زندگي و فرزند ترس داشت. همه چيز به همت نياز دارد. اگر انسان همت داشته باشد و در زندگي خود با برنامه و نظم باشد، پيشرفت مي‎كند.

* شما آرايشگر هم هستيد، اين حرفه را از چه زماني و كجا شروع كرديد؟

خوب من به اين حرفه علاقه داشتم، به دليل زيبايي كه به انسان مي‎دهد، كلاً به تميزي و زيبايي علاقه دارم، دبيرستان كه مي‎رفتم، عصرها مي‎رفتم در چهارراه كارگران در يك مغازه آرايشگري كار مي‌كردم و ياد گرفتم. دانشگاه هم كه آمدم كنار مسجد امام رضا(ع) با اجاره كردن يك مغازه‎ آرايشگاهي مستقل تأسيس كردم.

* طلبه‎ها هم براي اصلاح موي خود به شما مراجعه مي‎كنند؟

خدا را شكر تعداد زيادي از بچه‎هاي طلبه مي‎آيند و ارتباط بيش‎تري داريم. با طلبه‎ها و غير طلبه‎ها اين‎جا بحث علمي هم مي‎كنيم.

* باتوجه به اين‎كه شما شخصيتي فرهنگي هستيد در آرايشگاه خود به مسائل فرهنگي هم مي‌پردازيد؟

اين‌جا را به‎عنوان نقطه‎اي كه مي‎توان كار فرهنگي كرد در نظر گرفتم، برخي جوانان و نوجوانان در بيان مسائل شرعي با خانواده خود خيلي راحت نيستند اما اين‎جا مي‎آيند و راحت ارتباط برقرار مي‎كنيم و فضا خيلي عالي است. بچه‎ها اين‎جا خيلي راحت‎اند و پاتوق فرهنگي تشكيل داديم كه پير و جوان مي‎آيند. اگر ارتباط ما با جوانان قوي باشد، آن‎ها راحت‎تر به سمت ما مي‎آيند. اگر پدر و مادر بتوانند راحت با فرزند خود ارتباط بگيرند فرزندان آن‎ها به‎راحتي با آن‎ها ارتباط صميمي برقرار مي‎كنند و اگر والدين نتوانند با فرزندانشان ارتباط برقرار كنند آن‎ها با افرادي دوست خواهند شد كه ممكن است عواقب بدي داشته باشد.

* چه مدل‎هايي اصلاح مي‎كنيد؟

سعي مي‎كنم از مدل‎هاي اسلامي كه خود آن ترويج فرهنگ اسلامي باشد، استفاده كنم، من در مغازه صورت كسي را تيغ نمي‎زنم، اولاً مجاب مي‎كنم كه كوتاه كند و تيغ نزد و اگر هم قبول نكرد، مي‎گوييم پس بي‎زحمت به آرايشگاه ديگري برويد. معمولاً خيلي‎ها قبول مي‎كنند و حتي برخي‎ها مجاب مي‎شوند و ديگر هيچ‎وقت تيغ نمي‎زنند. از وقتي مغازه را داير كرده‎ام بر اين موضوع كه صورت مشتري را تيغ نزنم تأكيد داشتم و الحمدلله موفق هم بوده‎ام.

* پس مشتري‎هاي شما بايد همه از بزرگ‎سالان باشند؟

نه. اصلاً. اتفاقاً مشتري‎هاي من بيش‎تر جوان هستند و علاقه خاصي هم به سبك‎هاي اسلامي دارند، كسي بود كه صورت خود را از بس تيغ زده به بيماري پوستي دچار شده بود. من گفتم تيغ نمي‎زنم اول قبول نكرد، بعد راضي شد كه صورت او را اصلاح كنم، پس از مدتي بيماري پوستي‌اش برطرف شد و او الان محاسن مي‎گذارد و روي اين موضوع تأكيد دارد و اين را تبديل به باور قلبي كرده است. الان طوري شده كه سرش را بزنند صورتش را با تيغ نمي‎زند.

* در مغازه عكس خيلي از شهداي انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم را داريد. اين‎ها قبل از اين‎كه حوزه برويد هم بوده است؟

بله. ما نفس كشيدن خودمان را هم مديون شهدا هستيم. كم‎تر از ذره‎اي از عزت ما مربوط به ما نيست هر چه داريم به بركت خون شهدا است، چقدر از جوانان رفتند و زير تانك‎ها له شدند تا ما امروز اين عزت را داشته باشيم. وظيفه ما است كه به شهدا احترام بگزاريم و خودشان و آرمان‎هايشان را فراموش نكنيم. اين عكس‎ها فقط براي تلنگر به خودمان است كه خود را فراموش نكنيم، اين‎كه كي بوديم و چه شديم و اين را به بركت شهدا به دست آورديم.

* تا حالا شده كسي به اين موضوع اعتراض كند؟

بله. برخي‎ها هستند كه مي‎گويند چرا اين‎قدر عكس شهدا را زده‎ايد؛ اما تعدادشان كم است و بيش‎تر افرادي كه مي‎آيند تشكر مي‎كنند و برخي‎ها هم مي‎گويند صورت و سر ما را مطابق فلان شهيد اصلاح كن، مي‎خواهيم الگو بگيريم. مشتري دارم كه كمي شبيه شهيد همت است، وقتي عكس شهيد همت را مي‎بيند كيف مي‎كند و مي‎گويد كه مي‎خواهم مثل شهيد همت باشم و از ارادتمندان آن شهيد مي‎شوند. يك استاد حوزه علميه داريم كه عشق او شهيد احمد كاظمي است، هر وقت مي‎آيد دوست دارد صورت او را مانند شهيد احمد كاظمي اصلاح كنم. بركتي كه اين عكس‎هاي شهدا به همراه دارند، عجيب است.

* وقتي خواستگاري رفتيد همسر شما مي‎دانستند طلبه‎ايد؟ شرطي نداشتند؟

بله مي‎دانستند. خانم من هم اهل قناعت است و همين به زندگي من آرامش داده است، زندگي را نبايد سخت گرفت. البته برخي وقت‎ها كه با خانواده با لباس طلبگي بيرون مي‎روم برخي از مشتري‎ها من را مي‎بينند، يك‎دفعه شوكه مي‎شوند و چپ چپ نگاه مي‎كنند؛ و اين سوال برايشان پيش مي‎آيد كه مگر مي‎شود يك روحاني آرايشگر باشد؟!

مي‎گويم. بله! انسان نبايد خيلي اسير لباس باشد، من استفاده مي‎كنم از اين روحانيت و تلفيق آن با آرايشگري. اين هم درآمدي است براي زندگي بنده و هم از آن مهم‎تر از اين طريق كار فرهنگي مي‎كنم، يك نفر شايد به‎وسيله مغازه عوض شود كه اين براي من از همه‎چيز در دنيا بالاتر است.

* هميشه در مغازه خود سخنراني مي‎گذاريد؟

اين‎ها بيش‎تر به خاطر يادگرفتن خودمان است تا ديگران، اين سخنراني‎ها براي اصلاح خودم است و بقيه هم يك ساعت كه در مغازه مي‎نشينند گوش مي‎كنند و وقتشان به هدر نمي‎رود.

* كتابخانه‎اي در مغازه ‎داريد. بيش‎تر چه كتاب‎هايي است؟

برخي‎ها از خودم است اما بيش‎ترش را از كتابخانه مي‎گيرم و مي‎خوانم و براي مشتري‎ها هست و بعد كه خواندند برمي‎گردانند و براي كسي كه اين‎جا مي‎نشيند مفيد است، بيش‎تر آثار شهيد مطهري را دارم. توصيه من به همه جوانان اين است كه حتماً يك دوره كتاب‎هاي شهيد مطهري را استفاده كنيد.

* چقدر اهل ورزش هستيد؟

چند وقتي است به دليل فشردگي تحصيل كمي كم‎تر شده، قبلاً با بچه‎هاي كانون مسجد سالن فوتسال و استخر و پارك و از اين قبيل برنامه‎ها زياد مي‎رفتيم و ورزش‎هاي ديگري هم مي‌كردم اما الان با بچه‎ها برنامه‎ريزي مي‎كنم كه آن‎ها بروند اما خودم كم توفيق شدم.

* وظيفه يك طلبه چيست؟

اول بايد خودش را از نظر معنوي بسازد، امام خميني(ره) 50 سال خودسازي كرد و بعد انقلاب كرد، همه مطيع و فدايي امام(ره) بودند چون مي‎دانستند از روي هواي نفس چيزي نمي‌گويد. ما اگر در خودسازي بتوانيم پيشرفت كنيم بقيه را خدا درست مي‎كند.

* با بچه‎هاي كوچك ارتباط خوبي داريد؟

بله! بچه‎ها دنبال محبت هستند، بچه‎اي كه پدر و مادر خيلي به او توجه نكنند، ممكن است پاي اينترنت و فضاي مجازي و اين‎طور چيزها وقت خود را هدر دهد، لذا ما به بچه‎ها كه بخواهند به مغازه ما بيايند توصيه مي‎كنيم با كتاب بيايند و مطالعه كنند. يكي از كارهاي بنده اين است كه تلاش مي‎كنم با ارتباط‎گيري با بچه‎ها آن‎ها را به سمت حوزه علميه جذب كنم، يك سرباز امام زمان(عج) هم تربيت شود، ارزش آن بسيار بالا است.

* فضاي مجازي هم هستيد؟

صبح از هفت تا غروب سر كلاس هستم، بعد از نماز عشاء مي‎آيم مغازه تا آخر شب و فرصت فضاي مجازي نيست. تلاش مي‎كنم وقت آزادم را مطالعه كنم.

* دروس دانشگاه سخت‎تر بود يا حوزه؟

اصلاً اين دو با هم قابل مقايسه نيستند، دانشگاه درس مي‎خوانيم براي مدرك، اما حوزه با عشق و علاقه درس مي‎خوانيم، وقتي روايتي از ائمه اطهار(ع) را مي‎خوانيم كيف مي‎كنم، لذت مي‎برم.

* قبول داريد كه دشمن به دنبال روحانيت هراسي است؟

بله. اين از همان دوره قبل از انقلاب هم بوده است، چون روحانيت در بين مردم ضريب نفوذ بالايي دارد، شما ببينيد در دوره مشروطه وقتي فتواي حرام بودن تنباكو اعلام مي‎شود حتي همسر شاه هم تنباكوي خود را از بين مي‎برد، بعد از انقلاب هم كه ضربه شديدي توسط روحانيت به استكبار زده است. الان هم كه مي‎بينيم مقام معظم رهبري چقدر محكم و استوار در مقابل دشمن ايستاده‎اند و نقشه‎هاي آن‎ها را نقش بر آب مي‎كنند، لذا دشمن گرگ‎صفت مي‎خواهد هر طور شده به روحانيت ضربه بزند. .

* حرف آخر اين‎كه از انتخاب حوزه براي ادامه تحصيل راضي هستيد؟

بله. چون اين مسير را با عشق و علاقه انتخاب كردم و اميدوارم خداوند كمك كند تا سرباز خوبي براي امام زمان(عج) باشم.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

همانا كسانى از اهل كتاب و مشركان كه كافر شدند، در آتش دوزخند، در آن جاودانه‎اند. آنانند بدترين مخلوقات. * بى شك كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‎اند آنانند خود بهترين مخلوقات. * پاداش آن گروه در نزد پروردگارشان، باغ‎هاى جاودانه‎اى است كه زير آن نهرها جارى است. (آنان) براى هميشه در بهشت جاودانه‎اند، خدا از آنان راضى است و آنان نيز از او راضى. اين مقام مخصوص كسى است كه از پروردگارش خشيت دارد.
(بينه، 6 - 8)
پيام ها
1. كسى كه اسلام را نپذيرد، خواه مشرك باشد، خواه اهل كتاب، كافر است.
2. سرنوشت اهل كتاب و مشركان يكى است.
3. گل سر سبد هستى يعنى انسان، به خاطر پشت پا زدن به منطق و بينه، بدترين مخلوقات مى‎شود.
4. انسان با انتخاب خود جايگاه خود را تعيين مى‎كند.

 پرتوي از حكمت

تاثير صلاح و فساد ناخودآگاه دوستي

شهيد مطهري(ره): تاثير معاشرت چه در جهت نيكي و چه در جهت بدي خيلي واضح و روشن است. آدمي روح بسيار حساسي دارد، زود تحت تاثير واقع مي‎شود. ممكن است بعضي اشخاص خود را گول بزنند و خيال كنند محيط و معاشرت در آن‎ها تاثير ندارد، ولي اشتباه است. انسان با روحي بسيار حساس و قابل تغيير آفريده شده است... صلاح و فساد بدون آن‎كه خود اشخاص بفهمند از فردي به فردي سرايت مي‎كند.
حكمت‎ها و اندرزها، ص280

 بوستان حكايت

تأثير نماز اول وقت در رفع تنگدستي

آيت‎ا... بهجت(ره) مي‎فرمودند:
از آقا سيد عبدالهادي شيرازي رحمه‎ا... كه عالم واقعي بود، نقل كرده‎اند كه در كودكي بعد از فوت پدرم، ميرزاي بزرگ، تكفل خانواده به عهده من بود.
ايشان مي‎گويد: پدرم را در خواب ديدم. از من پرسيدند: آقا سيد عبدالهادي! حال شما چطور است؟ در جواب گفتم: خوب نيست.
فرمود: «به بچه‎ها و اهل خانه سفارش كنيد كه نماز اول وقت بخوانند، تنگدستي شما رفع مي‎شود.»
پاسخ‎هاي آيت‎ا... بهجت به رازهاي دين، ص35