صفحه سياسي

اشرافيت برخي دولتمردان، درد مضاعف مردم
چرا تحمل مشكلات‎ اقتصادي در دولت روحاني سخت تر است؟

جهان نيوز در يادداشتي نوشت: سال 92 بود، نتايج انتخابات مشخص شده بود، حسن روحاني پيروز رقابت با 50. 7 درصد بود. در جمعي كه نگارنده حضور داشت، يكي از خطباي قديمي و خوش بيان تهران نكته‎اي را اشاره كرد كه شايد طرح آن در اين زمان كه صداي اعتراض مردم را بلند كرده است و متاسفانه ضدانقلاب سوار اين مطالبات بحق شد، مفيد باشد.

وضع نامناسب اقتصادي در سال پاياني دولت دهم و حاشيه سازي‎هاي محمود احمدي‎نژاد در آن روزها همه را به يك روزشماري براي پايان دولت رسانده بود. نكته‎اي كه پس از پيروزي حسن روحاني در آن جمع خصوصي طرح شد اين بود كه خواهيد ديد مشكلات اقتصادي براي مردم در دولت آقاي روحاني بسيار گران‎تر خواهد آمد و آستانه صبر مردم در دولت شيخ اعتدال بسيار پايين‎تر مي‎آيد؛ زيرا هرچند مردم در دولت دوم احمدي‎نژاد و خصوصا در سال پايان با مشكلات اقتصادي دست و پنجه نرم كردند اما واقعيت ساده‎زيستي رئيس جمهور (در آن زمان) و وزراي او اعم از محل سكونت، نحوه پوشش، ميزان درآمد و... خود براي مردم آرامش بخش است چرا كه حداقل مسؤولان را بيگانه از دردهاي خود نمي‎دانستند.

با گذشت حدود چهارسال و نيم از استقرار دولت‎هاي حسن روحاني به خوبي اين موضوع قابل لمس است. وقتي مردم در اوج فشارهاي ناشي از بيكاري، گراني، ركود، ورشكستگي كارخانه‎ها، و اردات بي‎رويه و... براي خودشان موضوعاتي از زندگي مسؤولان دولتي رده بالا را اعم از ثروت‎هاي نجومي، حقوق‎هاي نجومي، خودروهاي لوكس، منازل اشرافي، برخي رانت‎ها و يا حتي قاچاق - گفته اخير دادستان كل كشور - را براي خود مرور مي‎كنند، نسبت به زمان دولت دهم بيش‎تر برآشفته مي‎شوند چرا كه جداي از مشكلات اقتصادي اين موضوع اختلاف شديد طبقاتي بين مسؤولان تصميم‎گير با مردم را حس مي‎كنند.

حال اگر به اين موضوعات بعضا بي‎اعتنايي نسبت به معضلات يا تبعيض يا كم كاري يا خوش خيالي يا منت‎گذاري هم اضافه كنيد، اين درد بر سينه مردم دوچندان مي‎شود.

روحيه اشرافي و اشرافيت مسؤولان كه بارها مورد نهي امام راحل و رهبري انقلاب قرار گرفته در دو مقطع ابتداي دهه هفتاد با دولت‎هاي مرحوم هاشمي و در مقطع كنوني يعني حاكميت دولتمردان اعتدالي خود به تنهايي بخشي از فشار رواني بر مردم يا شايد مضاعف كننده مشكلات مردم بوده و باشد.

يادتان مي‎آيد جهانگيري در ايام انتخابات چه مي‎گفت؟

جهان نيوز همجنين در يادداشت ديگري نوشت:

حالا ديگر همگان مي‎دانند آشوب‎هاي اخير با همكاري و محوريت نيروهاي آموزش‎ديده ضدانقلاب مديريت شد و آن‎ها بودند كه مطالبات بجا و بحق معيشتي مردم را در راستاي اهداف سياسي و امنيتي مورد نظرشان منحرف كردند. با هيچ منطقي نمي‎توان اغتشاشگران و اهالي آشوب را مردم خواند؛ زيرا مردم دانستن كساني كه پرچم كشور را به آتش مي‎كشند و اموال عمومي را تخريب مي‎كنند و حتي مردم بي‎گناه را به گلوله مي‎بندند، در واقع اهانت به عموم مردم است.

اهالي آشوب نه‎تنها درد گراني و معيشت و اقتصاد مردم را ندارند كه اتفاقا اگر گفته شود يكي از اهداف آن‎ها از آشوبگري اين است كه مطالبات بحق مردم تحت‎الشعاع قرار بگيرد تا همچنان بستري براي سوءاستفاده آن‎ها و حاميان خارجي‎شان باشد، حرف نابجايي نيست.

اما فارغ از اين بحث، ترديدي نيست كه اغتشاش و آشوب به هيچ‎عنوان نبايد دليلي بر نشنيدن صداي واقعي مردم باشد و هيچ‎كس نمي‎تواند به بهانه اين جنايت‎هايي كه صورت گرفت، مشكلات و مطالبات واقعي مردم را ناديده بگيرد. چه بخواهيم قبول كنيم و چه نخواهيم، دولت يازدهم و دوازدهم و ناكارآمدي‎هاي آن و حتي آن‎هايي كه مبلغان اين دولت بودند و براي مردم نسخه «تكرار» مي‎پيچيدند، در رخدادهاي اخير نقش تعيين‎كننده‎اي داشته‌اند.

نارضايتي مردم هم منحصر به مسائل اقتصادي و معيشتي نيست، بلكه آن‎چه بيش‎تر ايجاد نارضايتي كرده عدم تحقق وعده‎هاي انبوه دولت و شخص رئيس‎جمهور است؛ وعده‎هايي كه سال 92 به مردم داده شد و بعد از 4 سال نه‎تنها عملياتي نشد، بلكه در جريان انتخابات بعدي فقط بر حجم آن افزوده شد.

بي گمان اگر رئيس‎جمهور محترم زمان انتخابات صادقانه به مردم مي‎گفت من قرار نيست كار خاصي براي شما بكنم، يا اصلا به مردم نگفته بود «دولت تدبير و اميد دنبال اين است كه آن‎چنان رونق اقتصادي ايجاد كند و آن‎چنان مردم را از لحاظ درآمد سرشار بتوانند در اختيارشان قرار بگيرد اصلا به اين 45 هزار تومان خودشان نياز نداشته باشند» و در شرايطي عادي و صادقانه و بدون وعده‎هاي رنگارنگ از مردم رأي مي‎گرفت، مردم هم امروز انتظاري نداشتند.

اما وقتي مردم وعده‎هاي بي‎شمار و متعدد رئيس‎جمهور را به ياد مي‎آورند و حتي معاون اول رئيس‎جمهور مي‎گويد «اگر ما پيروز شويم، ديگر هيچ‎كس در ايران سر گرسنه زمين نخواهد گذاشت، هيچ كارتن‎خوابي ديگر نخواهد بود، هيچ كودك كاري نخواهيم داشت» به خود حق مي‎دهند از دولتمردان سوال و مطالبه كنند كه بالاخره اين وعده‎ها چه شد؟

دولتي كه در اين 5 سال نشان داده در كنار ناكارآمدي، مسؤوليت‎گريزي هم از مشخصه‎هاي بارز آن است و از منظر او در طول اين مدت همه مقصر اوضاع كشور هستند جز دولت كنوني، در اين روزها نيز به دنبال اين است تا خيلي راحت از كنار مطالبات مردم بگذرد و از مسؤوليت رخدادهاي اخير شانه خالي كند. در همين راستا اين روزها اطرافيان و حاميان رسانه‎اي دولت با استدلال‎هاي مضحك تلاش كرده‎اند به هر نحوي شده منتقدان و رقباي دولت را هم در اين رخدادها شريك بدانند و بگويند مقصر آن‎ها هستند.

لكن از يك منظر مي‎توان گفت حق با آن هاست و رقبا و منتقدان دولت هم در ايجاد شرايط موجود مقصر هستند. آن‎ها هم مقصرند چون آن‎گونه كه بايد تلاش نكردند قوه مجريه به دست فردي كارآمد بيفتد كه به معناي واقعي دغدغه مردم و حل‎وفصل مشكلات جامعه را داشته باشد. مقصرند زيرا اجازه دادند كسي در رأس دولت قرار بگيرد كه به جاي واقع‎بيني و اتكا به ظرفيت‎هاي دروني كشور، از همان ابتداي روي كار آمدن به بيرون چشم بدوزد و به جاي تمركز بر حل و فصل مشكلات مردم در فضاي واقعي، مدام آن‎ها را به سيب و گلابي برجام حواله دهد.

مروري بر نقش مديريتي مقام معظم رهبري در بحران‎ها
حاكميت تدبير، حكمت و مصلحت در مديريت بحران / بخش دوم

 دكتر محمد ملك زاده

اشاره: در بخش نخست مقاله حاضر با اشاره به ماهيت ديني، روحيه عدالت‎طلبي و استكبارستيزي انقلاب اسلامي، تاكيد شد كه نظام جمهوري اسلامي ايران به دليل ويژگي‎هاي مذكور، همواره از ابتداي شكل‎گيري، با كينه‎توزي و دشمني معاندان داخلي و خارجي انقلاب مواجه بوده؛ اما مهم‎ترين عامل حفظ و صلابت انقلاب و پيشرفت نظام اسلامي در اوج موانع و دست‎اندازي‎هاي دشمنان نظام جمهوري اسلامي، پيروي مردم از ولايت فقيه بوده است. حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي نيز از ابتداي برعهده گرفتن مسؤوليت سنگين رهبري بحق نشان داده‎اند توانمندي بالايي در مديريت بحران‎ها و عبور پيروزمندانه نظام جمهوري اسلامي از گردنه‎هاي صعب‎العبور داشته‎اند:

بحران پروژه كوي دانشگاه

يكي ديگر از پروژه‎هاي التهاب‎آفرين در سطح جامعه اسلامي ايران، پروژه كوي دانشگاه تهران بود كه با توطئه و صحنه‎گرداني بيگانگان و اپوزيسيون داخلي و همراهي گروهي از اراذل و اوباش انجام گرفت و نظام را در حالي كه هنوز التهاب ناشي از قتل‎هاي زنجيره‎اي فروكش نكرده بود، با چالشي بزرگ‎تر مواجه ساخت.

اين داستان از آن‎جا آغاز شد كه كميسيون فرهنگي مجلس پنجم، طرحي را با عنوان «اصلاحيه قانون مطبوعات» مبني بر ممنوعيت فعاليت مطبوعاتي براي بيگانگان و اعضاي گروهك‎هاي تروريستي و ضد انقلاب، منع دريافت كمك مالي از بيگانگان و التزام عملي مديران مسؤول و صاحبان امتياز نشريات به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به تصويب رساند. با توجه به اين‎كه در دوره اصلاحات، مطبوعات زنجيره‎اي به مهم‎ترين ابزارهاي استحاله و فروپاشي نظام تبديل شده بودند و مقام معظم رهبري نيز بارها دراين باره هشدار داده بودند، بديهي است تصويب اصلاحيه قانون مطبوعات، ضربه سنگيني بر اين گونه مطبوعات وارد مي‎ساخت و آنان را در پي‎گيري اهداف براندازانه‎اشان ناكام مي‎ساخت. به همين دليل موجي از مخالفت‎ها از سوي افراطيون اصلاح‎طلب در داخل و دشمنان انقلاب در خارج، عليه اين طرح به راه افتاد.

همزمان با تصويب اين طرح و ارسال آن به هيئت رئيسه مجلس، موجي از جنجال‎ها و شانتاژهاي تبليغي از سوي روزنامه‎هاي زنجيره‎اي در راستاي اهداف بيگانگان براي مقابله با اين طرح به راه افتاد؛ از جمله روزنامه «سلام» با انتشار سند محرمانه‎اي منتسب به وزارت اطلاعات با تيتر درشت اين طرح را به سعيد اسلامي منسوب كرد كه به دليل نشر اكاذيب توقيف شد. با توقيف روزنامه سلام، مطبوعات همسو با آن نشريه در 17 تير 78 هم‎صدا با محافل بيگانه به جنگ تبليغي و رواني آشكار و صريح با نظام برخاستند و با تحريك دانشجويان و طرح شعارهاي ساختارشكن از سوي آنان، سعي كردند دانشجويان را به مقابله علني با نظام وادارند. اين اتفاقات با درگيري دانشجويان با نيروهاي انتظامي و وارد شدن آنان به كوي دانشگاه و انتشار اخباري دروغ مبني بر كشته شدن دانشجويان، حوادث ناگواري را رقم زد كه مي‎رفت نظام را با تهديدي جدي مواجه سازد؛(1) به‎ويژه اين‎كه رسانه‎هاي بيگانه و روزنامه‎هاي زنجيره‎اي به طور مستقيم و غيرمستقيم چنين القا مي‎كردند كه حمله به كوي دانشگاه با دستور مستقيم رهبري صورت گرفته است؛ چرا كه به استدلال آنان، تعدادي از نيروهاي لباس شخصي با سر دادن شعارهاي «يا زهرا» و حمايت از رهبر به خوابگاه حمله بردند و به ضرب و شتم دانشجويان پرداختند! اما در اين حوادث نيز باز تدبير و مديريت حكيمانه رهبر معظم انقلاب بود كه اين تهديد را به فرصت تبديل نمود و صحنه‎اي را كه دشمنان به پيامدهاي آن بسيار اميدوار شده بودند، به صحنه حضور و حمايت گسترده مردم از نظام مبدّل ساخت. موضع‎گيري مقام معظم رهبري درباره اين حادثه، داراي چند بُعد مهم و حساس است: بُعد اول مربوط به اصل حادثه بود كه ايشان آن را محكوم و بر لزوم برخورد با عاملان آن تأكيد كردند:

اين حادثه تلخ، قلب مرا جريحه‎دار كرد. حادثه غير قابل قبولي در جمهوري اسلامي بود؛ حمله به منزل و مأوا و مسكن جمعي، به هيچ وجه در نظام اسلامي قابل قبول نيست. جوانان اين كشور – چه دانشجويان و چه غير دانشجويان – فرزندان من هستند و هرگونه چيزي كه براي اين مجموعه‎ها مايه اضطراب و ناراحتي و اشتباه در فهم باشد، براي من بسيار سخت و سنگين است. هر كسي بوده فرق نمي‎كند، چه در لباس نيروي انتظامي، چه در غير آن، مسلماً با كساني كه در نظام جمهوري اسلامي تخلّف مي‎كنند، بايد برخورد شود...

بُعد دوم مربوط به مقابله با اين القائات دشمنان بود كه سعي مي‎كردند دانشجويان را مخالف نظام قلمداد كنند:

اگر يك عده نفوذي خواستند از فرصتي استفاده كنند و از آب گل‎آلود ماهي بگيرند، وارد اجتماع دانشجويان شدند و شعارهايي درست كردند و حرف‎هايي زدند؛ خيال نكنند كه ما اشتباه خواهيم كرد، نه ما اشتباه نخواهيم كرد. ما مخاطب و طرف خودمان را مي‎شناسيم. دانشجو فرزند ماست، متعلق به ماست، متعلق به اين كشور است. دشمن است كه مي‎خواهد با نام دانشجو يا با نفوذ در ميان دانشجويان فساد و تباهي كند. خود دانشجويان بايستي هوشيارانه متوجه باشند.

در بُعد سوم، ايشان ضمن تأييد اصل حضور جوانان و دانشجويان در جريان سياسي بر لزوم نظم و انضباط در اين امر تأكيد نمودند: «من معتقدم كه جوان مملكت بايستي در همه ميدان‎ها حضور و آمادگي داشته باشد، منتها با انضباط.»

در بُعد چهارم، ايشان با اين ذهنيت كه اين حادثه در دفاع از ولايت و مورد رضايت رهبري بوده، به مقابله برخاستند: «اين گونه حركاتي كه ملاحظه شد كساني به دانشگاه حمله كنند... با هر نامي انجام گيرد، غلط و محكوم است؛ اگر با نام دفاع از دين هم انجام گيرد، غلط است؛ اگر با نام دفاع از ولايت هم انجام گيرد، غلط است...»

ايشان همچنين ثابت كرد كه نظام اسلامي نه تنها هرگز به دنبال استبداد و قلع و قمع مخالفان نبوده است كه در برابر هتّاكان مخالف نيز صبور و مقاوم است:

مگر من بارها نگفته‎ام در اجتماعات كساني كه مخالف‎اند، هيچ كس نبايد رفتار خشونت‎آميز داشته باشد... حتي اگر يك حرفي كه خون شما را به جوش مي‎آورد، به زبان مي‎آورند – مثلاً فرض كنيد اهانت به رهبري كردند – باز هم بايد سكوت كنيد. اگر عكس مرا هم آتش زدند و يا پاره كردند، بايد سكوت كنيد... حالا فرض كنيم يك جوان يا يك دانشجوي فريب‎خورده‎اي هم حرفي زد و كاري كرد، چه اشكالي دارد؟ من از او صرف نظر مي‎كنم.

بُعد پنجم موضع‎گيري رهبري، متوجه ريشه‎يابي اصل حادثه و طراحان واقعي اين صحنه‎ها بود: «... دشمنان اصلي ما در سازمان‎هاي جاسوسي، طراحان اين قضايا هستند. اين پولي كه مجلس آمريكا تصويب كرد كه بايد براي مبارزه با نظام اسلامي صرف شود... براي همين طور طراحي‎هايي مصرف مي‎شود.»(2)

سخنان روشنگرانه و آگاهي‎بخش مقام معظم رهبري، روح حماسي در ميان ملت ولايتمدار ايران دميد و ملت با راهپيمايي 22 تير 1378، همچون موجي خروشان به صحنه آمد و با اين اقدام، نقشه‎هاي دشمنان و بدخواهان نظام را نقش بر آب ساخت.

پروژه ترور سعيد حجاريان

به دنبال پروژه‎هاي قتل‎هاي زنجيره‎اي و حادثه كوي دانشگاه تهران، پرده سوم نمايشنامه به نمايش گذاشته شد و با انتساب اين ترور به نيروهاي انقلابي و سپاهي، سعي شد تا مردم از اين نيروي انقلابي سلب اعتماد كنند. در پرده اول نمايش يعني قتل‎هاي زنجيره‎اي، هدف آن بود تا تمام دگرانديشان و روشنفكران از نظام روي برگردانند. در پرده دوم؛ يعني حادثه كوي دانشگاه، هدف جداسازي دانشجويان از نظام و ايجاد حس بدبيني در آنان بود. اما در پرده سوم؛ هدف سلب اعتماد مردم از نيروهاي انقلابي و سپاهي بود. ترور حجاريان به همين منظور انجام شد و برخي همچون اكبر گنجي با صراحت آن را به سپاه نسبت دادند. (3) مقام معظم رهبري بلافاصله بعد از وقوع اين حادثه، با جنايت‎آميز خواندن اين اقدام، آن را محكوم نموده و ايجاد جو سوء ظن و بدبيني را بزرگ‎ترين خدمت به طراحان و عاملان اين توطئه دانستند:

ترور ناجوانمردانه نايب رئيس شوراي شهر تهران كه در چند روز گذشته اتفاق افتاده، اقدام جنايت‎آميزي است كه مي‎تواند بخشي از يك توطئه خطرناك بر ضد مصالح كشور، ملت و نظام اسلامي ‎باشد. ايجاد ناامني و پديد آوردن جوّ وحشت و اضطراب براي شهروندان، از هدف‎هايي است كه هميشه توطئه‎گران و دشمنان ايران اسلامي در پي آن بودند و اين حادثه... در جهت همان خواسته‎ شيطاني و خيانت‎آميز است. اينجانب وجود توطئه‎اي سازمان يافته را كه آرامش ملي و استحكام نظام اسلامي را آماج ساخته، در اين ترور شوم احساس مي‎كنم و همه دستگاه‎هاي مسؤول را به پيگيري هوشيارانه آن فرا مي‎خوانم... (4)

ادامه دارد

پي‎نوشت‎ها

1. روزنامه خرداد، 19/4/78 در تيتر بزرگ صفحه اول خود نوشت: «كوي دانشگاه تهران به خاك و خون كشيده شد» و دفتر تحكيم وحدت، يك هفته عزاي عمومي براي كشته‎شدگان خيالي اعلام كرد... !

2. بيانات مقام معظم رهبري با جمعي از دانشجويان؛ 21/4/78.

3. روزنامه فتح، 28/12/78.

4. روزنامه صبح امروز؛ 26/12/78.

ديدگاه هاي مهم حضرت آيت ا... مكارم شيرازي درباره رخدادهاي اخير در كشور

به گزارش خبرگزاري رسا، دفتر حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در نوشتاري حوادث اخير كشور را از منظر اين مرجع تقليد مورد بررسي قرار داده كه متن آن به شرح زير است:

در روز‎هاي اخير اغتشاشات و فتنه گري جديد آشوبگران و مزدوران داخلي دشمنان قسم‎خورده ايران اسلامي كه در بستر اعتراضات مردمي نسبت به وضعيت اقتصادي شكل گرفت، باعث بيداري هر چه بيش‎تر مردم متدين و انقلابي ايران شد. لذا مردم در روزهاي اخير به‎ويژه در 13 دي ماه با برگزاري راهپيمايي‎هاي باشكوه؛ عكس العمل قاطعي به قدرت‎هاي استكباري نشان دادند. و اين گونه ملت ايران در هر صحنه‎اي كه نياز به نقش آفريني آنان بوده در ميدان حاضر شده و دين خود را به انقلاب ادا كرده‎اند. كه اين دستاورد مهم داراي پيام‎هاي متعددي است كه بايد مورد واكاوي قرار گيرد.(1)

بي‎توجهي مسؤولان به مطالبات اقتصادي و معيشتي مردم؛ منشأ اعتراض‎هاي خياباني

بديهى است هرگونه غفلت مسؤولان از مطالبات مردم سبب عقب ماندگى و ضرر و زيان فاحش است، از سوي ديگر اگر مردم نيز در مطالبه گري كوتاهى كنند، به آسانى سرمايه‎هاي نظام اسلامي از دست خواهد رفت.(2) به‎ويژه آن‎كه مي‎بينيم مسؤولان در احقاق حقوق آحاد مردم كوتاهى مي‎كنند حال چه از طريق غفلت باشد يا از طريق ناآگاهى نسبت به حقوق مردم و يا خطا در مسير اجرا.(3)

تأسف‎آور است كشوري كه مشكل گراني و بيكاري در آن پيدا و حاد شده است، متاسفانه كارهاي مسؤولان پرداختن به برخي مباحث حاشيه‎اي منحصر شده است، (4) حال آن‎كه بسياري از اين مشكلات، مردم را تحت فشار قرار داده است و نبايد ساده از كنار آن گذشت.(5)

از يك سو قيمت مايحتاج اصلي مردم اعم از مواد غذايي، پوشاك، مسكن، وسائل اوليه زندگي و دارو افزايش يافته است.(6) از سوي ديگر فساد و حرام خوارى در جامعه شيوع پيدا كرده است و جامعه دچار تنگدستى و كمبود مالى شده است.(7)

حال آن‎كه فقر مردم فقر تحميلي است و بايد مردم را راضي نگه داشت لذا حل مشكلات جامعه با فكر چند نفر نمي‎شود و بايد براي آن همفكري كرد و مشورت گسترده با همه صاحب نظران لازم است.(8) از اين رو مسؤولين بايد دست به دست هم مي‎دادند و با مشاوره و استفاده از تجربيات افراد باسابقه بر مشكلات مسلط مي‎شدند تا آينده خوبي براي نظام و مردم رقم بزنند.(9)

ليكن در عمل آنچنان كه بايد و شايد چنين امري محقق نشد، لذا در آغاز كار عده‎اي از مردم كه مطالباتي در مسائل مختلف اقتصادي داشتند چون گوش شنوايي براي مطالبات خود نديدند تنها راهكار را اين ديدند كه به سراغ تظاهرات خياباني بروند و از اين طريق، فرياد خود را به گوش مسؤولين برسانند، تا مسؤولان پشت درهاي بسته براي آن‎ها تصميم نگيرند.(10)

شكوه اعلام وفاداري مردم به ولايت فقيه و انقلاب اسلامي در حماسه13دي

بي شك راهپيمايي گستردۀ مردم ايران در محكوميت اغتشاشات اخير، نشانه اعلام وفاداري به انقلاب و ارزش‎ها و آرمان‎هاي والاي آن است.(11)

در تبيين اين مسأله بايد گفت در طول حيات بابركت انقلاب اسلامي، دشمنان كاري نبود كه نكرده باشند، آن‎ها ابتدا جنگ به راه انداختند و هشت سال ما را درگير جنگ كردند؛ با بهره گيري از آن تشكيلات شيطاني اسلام ستيزي، ايران ستيزي و انقلاب ستيزي به راه انداختند؛ محاصره اقتصادي ايجاد كردند و سرانجام انواع تحريم‎ها را برضد ملت ايران انجام دادند.(12)

واقعا اگر اين توطئه‎ها در مورد جمعيتي كه پايه مذهبي نداشت انجام مي‎شد، به زودي آن جمعيت متلاشي مي‎شد اما چون اساس روي اعتقادات ديني است، نتوانستند انقلاب را متزلزل كنند و البته توطئه‎هاي آن‎ها الآن هم ادامه دارد. كه فتنه گري و اغتشاشات اخير خود مويد اين مدعاست.(13)

در اين ميان رمز مهم راهپيمايي اخير مردم در محكوميت فتنه گران اعلام وفاداري مجدد به انقلاب است؛ ظاهر راهپيمايي، راه رفتن ساده بدون جنگ و كشتار و خونريزي است اما در واقع اعلام وفاداري به انقلاب و نظام اسلامي است.(14)

لذا مردم با وجود مشكلات اقتصادي، با حضور گسترده خود در صحنه، وفاداري خود به نظام و ولايت فقيه را اعلام كردند، ملت ايران هرگاه پاي نظام و انقلاب در ميان باشد مشكلات را ناديده گرفته و با حضور خود در صحنه حماسه عظيمي را رقم مي‎زنند. امروز نيز چنين افتخاري نصيب مردم ايران شده است.(15)

بديهي است شرايط امروز، شرايط فوق‎العاده‎اي است اما در اين شرايط مي‎بينيم پيروزي‎ها پشت سرهم حاصل مي‎شود؛ پيروزي عراق را از ملت آن گرفته بودند اما به دستشان برگشت و حكومت طرفدار اهل بيت(ع) در آن‎جا حاكم شد و پيروزي كامل دولت و ملت عراق بر تروريسم تكفيري رقم خورد؛ اين همه هزينه كردند تا نظام سوريه را متزلزل كنند نشد. لبنان برايشان يك لقمه بود اما ديدند گلوگير است و قابل هضم نيست حتي در مقابل غزه نتوانستند بايستند؛ اوضاع يمن هم اين‎گونه است و اخيرا دشمنان به شدت وحشت زده شده‎اند.(16)

بي‎ترديد اين دستاوردها در منطقه، در سايۀ اقتدار نظام اسلامي حاصل شده است و دشمنان انقلاب اسلامي اين حقيقت را بر نمي‎تابند لذا به‎زعم باطل خود با فتنه افكني در راستاي تضعيف نظام برآمدند، حال آن‎كه عليرغم توطئه چيني دشمنان، پيروزي‎ها براي جبهه حق پيدا شده است و راهپيمايي اخير مردم اعلام وفاداري مجدد و كشيدن خط بطلان بر توطئه دشمنان بود. اميد است شرايط موجود را همه درك و به وظايف خود عمل كنيم و نقشه‎هاي دشمنان را نقش بر آب كنيم.(17) در اين بين مسؤولان بايد با تمام وجود و توان خود براي رفع مشكلات مردم تلاش كنند زيرا مردم هرگز انقلاب و نظام را تنها نخواهند گذاشت.(18)

حماسه 13 دي؛ پاسخ كوبنده ملت ايران به فتنه‎گران و مثلث آمريكايي عبري عربي

پس از آن‎كه جمعي از ضد انقلاب و منافق و افراد فريب خورده به اعتراضات مردمي پيوستند و ابتكار عمل را از دست آن‎ها گرفتند به تخريب و توهين مشغول شدند. شياطين خارجي(با محوريت، آمريكا، آل‎سعودو رژيم صهيونسيتي)نيز از فضاي مجازي به طور كامل استفاده كردند و اغتشاش توأم با ويرانگري و اهانت به مقدسات مختلف را به آن‎ها تعليم دادند، ليكن پرده‎ها بالا رفت و نقشه دشمنان برملا شد و مردم با راهپيمايي‎هاي پرشكوه خود پاسخ اين گروه اندك را دادند.(19)

از اين جهت راهپيمايي اخير ملت ايران داراي شكوه و عظمت فوق العاده‎اي است؛ البته خيال‎پردازان خارج نشين كه مي‎گويند مردم از انقلاب اسلامي بريده‎اند ليكن با اين حضور ثابت مي‎شود كه مردم ما همچنان بعد از گذشت سي و نه سال تمام و كمال، پاي انقلاب و نظام شان ايستاده‎اند. گرچه مخالفان ما در دنيا سعي مي‎كنند اخبار اين راهپيمايي‎هاي پرشور منتشر نشود، اما به هر حال انتشار گوشه‎اي از اين حضور نيز كافي است كه خودشان بفهمند ملت ايران چه حضوري در صحنه داشتند.(20)

اين گونه است كه گاهي يكي از اين راهپيمايي‎ها از نظر اسلام كار لشگركشي‎هاي نظامي مفصل را مي‎كند.(21) به‎ويژه آن‎كه مردم با شركت در اين راهپيمايي از اغتشاش گران و فتنه گران و حاميان آن‎ها اعلام بي‎زاري و برائت جسته و اين بيزاري را به تمام دنيا اعلام كردند.(22) بدين ترتيب اين راهپيمايي محاسبات دشمن را برهم زده است، و توطئه دشمنان را خنثي كرده است و حمايت مردم از نظام شان را به رخ جهانيان كشانده است.(23)

لزوم قاطعيت دستگاه قضايي و نيروي انتظامي در تحقق امنيت جامعه

تصوّر نمى كنيم هيچ انسان عاقلى هر چند تابع دين مقدّس اسلام نباشد معتقد باشد كه افراد شرور و قاتل و كسانى كه با قتل و غارت و اغتشاش و آشوب، امنيت جامعه را به خطر مي‎اندازند، و به هيچ كس رحم نمى كنند، و پايبند به هيچ اصلى از اصول دينى و انسانى نيستند، در جامعه آزادانه رفت و آمد كنند و مرتكب هر جنايتى شوند.(24)

بلكه بايد در مقابل فتنه و فساد اجتماعى با شدت برخورد كرد؛ زيرا زندگى در چنان جامعه‎اي بسيار مشكل است. لذا براى تحصيل يا حفظ امنيت جامعه بايد هر بهايى را پرداخت. تا آن‎جا كه اسلام به خاطر آن اجازه جنگ با اخلال گران امنيت اجتماعى را صادر مي‎كند.(25)

از اين رو دستگاه‎هاي قضايي و نيروي انتظامي اجازه ندهند بيش از اين به اموال عمومي و خصوصي صدمه بزنند و به مقدسات توهين كنند.(26)

اشد مجازات براي فتنه گران

اگر شخصى باعث سلب امنيت عمومى از جامعه شود و بر جان و مال و ناموس مردم هجوم برد، به گونه‎اي كه رعب و وحشت قسمتى از جامعه را فراگيرد، محارب خواهد بود و اجراى حدّ محارب بر اين شخص ضامن ثبات امنيت در جامعه است و همچون باران، رعب و وحشت و ناامنى حاصل از جنايات او را از فضاى جامعه مي‎شويد.(27)

اين گونه است كه در دين مقدّس اسلام بزرگ‎ترين و شديدترين مجازات‎ها براى كسانى است كه امنيت جامعه را بر هم مي‎زنند. از اين رو، براى «محارب»، يعنى كسى كه سلب امنيت عمومى مي‎كند، مجازات شديدى در نظر گرفته شده است كه گاهى به اعدام مي‎رسد.(28) اغتشاش گراني كه منطقه وسيعى را ناامن مي‎كنند «مفسد فى الارض» هستند و مجازات آن‎ها اعدام است.(29) اين مهم به علت تأكيد فوق العاده‎اي است كه اسلام درباره رعايت آزادى و امنيت اجتماعى و حقوق انسان‎ها دارد.(30)

لذا بايد مجازات فوق العاده شديد را در برابر اغتشاش گران قرار داد.(31) فتنه گران و متخلفان بايد به اشد مجازات گرفتار شوند تا عبرت ديگران گردند و محيط از فتنه گري پاك گردد.(32)

بديهي است اگر به اغتشاش گران ترحّم شود، او با سوء استفاده از اين رحمت و رأفت، روز به روز به جنايات گسترده ترى دست خواهد زد، لذا برخورد شديد با اراذل و اوباش جامعه، خشونت نيست. بلكه مصداق روشن رحمت است، تا ديگران بتوانند با آرامش به زندگى خويش ادامه دهند.(33)

نابودي فقر و فساد و تبعيض؛ مهم‎ترين مطالبه مردم در حماسۀ13 دي

فقر و نياز، انسان را به انحراف و بدبختى مي‎كشاند بى نيازى بيش از حد نيز منشأ فساد و تباهى است.(34)

اگر مسؤولان مي‎خواهند فقر نباشد، بايد با فقر مبارزه كنند اگر مي‎خواهند فساد و تبعيض نباشد بايد با آن مقابله كنند.(35) اين قاعده كلى است، اگر مسؤولان شعار فساد زدايي و مبارزه با حقوق‎هاي نجومي را مطرح مي‎كنند، بايد زمينه آن را در عمل فراهم كنند.(36)

اين يك واقعيت است كه بسيارى از ثروتمندان بي‎ايمان گاه بر اثر جنون(37) افزون طلبى و گاه براى برترى جويى دست به فساد مي‎زنند جامعه را به محروميت و فقر مي‎كشانند همه چيز را در انحصار خود مي‎گيرند.(38)

لذا در جامعه شاهديم بسيارى از انسان‎هاي زياده‎خواه و افزون طلب وجود دارند كه هيچ گاه به وضع موجود اگر چه نيازشان را رفع كند قانع نيستند و پس از آن كه اصل بودن خويش را تثبيت كردند براى ارتقاى كيفيت زندگى خويش و درك لذائذ و رفاهيات بيش تر، پيوسته تلاش مي‎كنند، و قطعاً در آن تزاحمات و درگيرى‎ها و در اين زياده خواهى‎ها و افزون‎طلبى‎ها ضريب انحرافات بسيار بالا مي‎رود، انحرافاتى كه فقر و فساد و تبعيض را در سطح جامعه موجب مي‎شود و طبيعى است فقر و فساد و تبعيض، تأثير مستقيمى در روح و روان انسان مي‎گذارد و بدبينى‎ها و يأس‎ها و ناهنجارى‎هاي ديگر اخلاقى را سبب مي‎شود و در نهايت صدمه جدّى را به حوزه سعادت و هدايت وارد مي‎سازد.(39)

اين گونه است كه در جامعه با پديده شوم «مال اندوزى» برخي مسؤولان مواجهيم حال آن‎كه آن‎ها خود موظفند از ايجاد اختلاف طبقاتى و انباشتگى اموال در دست طبقه‎اي خاص پيش‎گيرى كنند.(40)

اين نقيصه در بين برخي مسؤولان، بعضاً نفرت عمومى را برانگيخته استحال آن‎كه دولت بايد اهتمام ورزد تا پست‎هاي حسّاس كشور به دست نااهلان نيفتد كه در آن صورت تبعيض و بى عدالتى و غفلت از مصالح مردم در جتامعه شايع خواهد شد.(41)

و يا اين‎كه يكي از مشكلات زمان ما اين است كه غذاي بدون شبهه هيچ كجا پيدا نمي‎شود، به علت اين‎كه همه پول‎ها در بانك مي‎رود و رباخواري بانك هم مسلم است(42) در حالي كه «رباخوارى» يكى از عوامل اصلى فقر و اختلاف طبقاتى است؛ يعنى ربا موجب مي‎شود طبقه‎اي غير مولّد، ولى سرمايه دار تمام هستى طبقه ضعيف و مولّد را تدريجاً ببلعند. ناگفته پيداست اين نوع فساد اقتصادى، به دنبال خود مفاسد اخلاقى و اجتماعى و سياسى گوناگونى را موجب مي‎شود و سرچشمه انواع وابستگى‎هاي فسادانگيز خواهد بود.(43)

آري! رباخوارى بانك‎ها يكى از عوامل اصلى فقر و اختلاف(44) طبقاتى است و مي‎دانيم يكى از علل فحشاء، فقر و فشار اقتصادى است كه سبب شكست جوانان در تشكيل خانواده و كشانيده شدن آن‎ها به فساد است.(45)

با اين تفاسير اگر مسؤولان مي‎خواهند به مطالبات و پيام‎هاي مردم در راهپيمايي اخير عمل نمايند بايد شفافيت مالي و مبارزه با فساد اقتصادي را از خودشان شروع كنند تا ريشه فقر، فسا و تبعيض را بخشكانند.(46)

پشت درهاي بسته نمي‎توان براي زندگي مردم تصميم‎گيري كرد/ ضرورت بازنگري در لايحه بودجه 97 با رويكرد مردم محور

حوادث اخير درس‎هاي عبرتي در برداشت كه اگر به كار بسته شود آينده بهتري در انتظار ما خواهد بود. معلوم شد نمي‎توان در پشت درب‎هاي بسته نشست و درباره مردم تصميم گرفت و برنامه بودجه را نوشت.(47)

بي‎شك صرف‎كردن بودجه مملكت حساب و كتاب دارد(48) تأسف‎آور است تشكيلات دولت متورم بوده و بيش از حد بزرگ شده و متأسفانه بيش‎ترين در آمد كشور خرج پرسنل آن مي‎شود، اين مسأله از پيشروي مملكت جلوگيري مي‎كند؛ در زمينه بودجه بايد به كمك اقتصاددانان تذكراتي داده شود تا موارد غير ضروري حذف يا كوچك شود.(49)

لذا ضرورت بررسي بودجه از سوي مراكز و تشكيلات اقتصادي اجتناب ناپذير است بلكه بودجه 97 بايد به كمك نمايندگان مجلس زير ذره بين قرار دارد و مواردي كه قابليت حذف و كوچك كردن دارد تذكر داده شود.(50)

در اين ميان چه‌بسا بودجه‎هايي كه تصويب شده است اما به وسيله صرفه جويي مي‎توان آن بوجه را در راستاي اقتصاد مقاومتي حركت داد.(51) و يا بايد كمك به ازدواج جوانان جزو بودجه‎هاي رسمي دولت قرار داده شود.(52)

همچنين بودجه‎هاي مراكز و مؤسسات فرهنگي و ديني ناكافي است(53) زيرا بودجه‎هاي فرهنگي يا نصف شده و يا قطع شده است و مجلات و نشريات و پژوهشگاه‎ها يا به كلي تعطيل شده و يا 20 تا 30 درصد كار مي‎كنند.(54) ‎اي كاش دولت و ساير نهادها هم از اهميت اين مساله اطلاع كافي پيدا كنند و بودجه‎هاي لازم را در اختيار آن مراكز و مؤسسات قراردهند.(55)

شبكه اجتماعي ملي توسط دولت راه‎اندازي شود؛ بازخواني نقش تلگرام در اغتشاشات اخير ايران

مساله مهم ديگر داستان آتش افروزي فضاي مجازي است. بارها به مسؤولين هشدار داديم، از رئيس جمهور محترم گرفته تا ديگران كه اين فضاي مجازي بلاي جان شماست؛ نه تنها دين و ايمان و اخلاق و همه مقدسات را هدف قرار داده و فحشاء را به درون خانه‎ها مي‎فرستد و خانواده‎ها را متلاشي مي‎كند، بلكه خطري است براي انقلاب و نظام و امنيت جامعه، ولي متاسفانه گوش شنوايي نبود.(56)

اكنون مي‎بينيم دامن همه را گرفته، يك نفر مزدور موساد يا سيا در خارج نشسته براي ده ميليون نفر به آساني پيام مي‎فرستد كه فردا در فلان ساعت همه بيرون بريزيد و اغتشاش كنيد، حتي طرز ساختن بمب‎هاي دست ساز را به آن‎ها ياد مي‎دهد.(57)

از مسؤولين محترم سوال مي‎كنيم فضاي مجازي كه پديد آورنده اش دشمنان ما هستند و تمام اختيارش به دست آنهاست و ما را عملاً برده خود مي‎سازند آيا عاقلانه است ما خود را در اختيار آن بگذاريم، درست است كه فوائدي هم دارد اما سمّ خطرناكي در جوف آن است.(58)

حقيقت آن است كه افراد با عضويت در شبكه اجتماعي تلگرام اطلاعات خود را در اختيار اين شبكه قرار مي‎دهند و تلگرام با دسترسي به اطلاعات مي‎تواند رخدادهاي مختلف را رقم بزند، همان طور كه دشمن در فتنه 88 نيروي مردمي را براي اعلام مخالفت‎ها منسجم كرد.(59)

بياييد طرحي كه براي فضاي مجازي سالم توسط كارشناسان آگاه ريخته شده را تكميل كنيد، آن‎چه مورد نياز مردم است در آن بريزيد و به جاي اين لجنزارهاي معتفني كه به نام تلگرام و مانند آن است قرار دهيد، و امنيت و اخلاق و ايمان و سلامت جامعه را حفظ كنيد، نگوييد موقتاً قطع كرده‎ايم دوباره بر مي‎گرديم راستي عجيب است، آن شياطين هم دوباره بر مي‎گردند.(60)

حال آن‎كه بايد پهناي باندي كه در اختيار تلگرام قرار گرفته، به شبكه ملي اختصاص يابد تا در اين شبكه مردم به اطلاعات مورد نياز دسترسي مطلوب داشته باشند.(61) به راستي تأمل بر انگيز است كه دولت از پهناي باندي كه در اختيار تلگرام قرار مي‎دهد درآمدزايي مي‎كند اما اين درآمد ارزش آسيب‎هاي فرهنگي و اجتماعي را ندارد.(62)

آري! درمان درد فضاي مجازي راه اندازي شبكه ملي اطلاعات؛ پهنه وسيعي كه به تلگرام و اينستاگرام مي‎دهند را بايد گرفت و در اختيار شبكه‎هاي ايراني قرار داد، بايد اين امكانات در اختيار شركت‎هاي داخلي قرار گيرد.(63)

بايد بتوانيم يك شبكه ملي قوي جوابگوي نيازهاي مشروع افراد در اختيار جامعه قرار دهيم؛ البته متأسفانه هنوز دولت دل براي اين مسأله آنچنان كه بايد نمي‎سوزاند، البته نقش مجلس در تحقق اين مطالبۀ عمومي مردم غير قابل انكار است.(64)

مسؤولان به جاي توجيه حوادث اخير، مطالبات مردم را بشنوند

در خاتمه بايد گفت مسؤولين چاره‎اي ندارند جز اين‎كه به درددل مردم، مستقيما گوش فرا دهند. و بهترين راه اين است كه در تمام طول سال يك روز در هفته را براي شنيدن مشكلات مردم بگذارند. اين هفته از نمايندگان دانشجويان دعوت كنند تا در يك فضاي باز با حضور چندين نفر از وزرا و مسؤولين ديگر، دردهاي خود را بگويند و اگر راه حلي دارند تذكر دهند. و هفته ديگر مثلاً از نمايندگان كارگران دعوت شود و هفته ديگر از كسبه بازار، و بعد از كشاورزان، سپس از صاحبان صنايع مختلف، آن‎ها مشكلاتي دارند كه يقيناً به گوش مسؤولين نرسيده و بسياري از آن‎ها راه‎حل‎هايي پيشنهاد مي‎كنند كه بسيار قابل توجه است.(65)

سپس گروهي مأمور رسيدگي و جمع بندي آن‎ها شوند و در اختيار مسؤولين قرار دهند تا قوانين و برنامه‎ها بر طبق آن تنظيم گردد و اين كار در طول سال ادامه يابد.(66)

تأسف‎بار است كه بعضي تصميم گرفته‎اند، به توجيه‎گري پرداخته پيام آشكار اين حوادث و نيز مطالبات راهبردي مردم را فراموش كنند كه اين واقعا اشتباه بزرگي است. در احاديث اسلامي آمده است كه افراد با ايمان و هوشيار از يك سوراخ دوبار گزيده نمي‎شوند. آري! افراد با ايمان و هوشيار چنين هستند.(67)

پي نوشت‎ها

1. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ 23/11/1393.

2. اخلاق در قرآن؛ ج 1؛ ص252.

3. پيام امام امير المومنين عليه السلام؛ ج 8؛ ص82.

4. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 18/11/1391.

5. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 17/12/1390.

6. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 6/10/1391.

7. دائرة المعارف فقه مقارن؛ ج 2؛ ص192.

8. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 6/10/1391.

9. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار جمعي از اعضاي شوراي مركزي جبهه پيروان خط امام و رهبري؛ 23/8/1388.

10. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

11. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 21/12/1393.

12. همان.

13. همان.

14. همان.

15. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ 22/11/1391.

16. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 21/12/1393.

17. همان.

18. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ 22/11/1391.

19. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

20. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 23/11/1390.

21. همان.

22. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ حرم حضرت معصومه(س)؛ 10/6/1389.

23. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 21/11/1393.

24. آيين رحمت؛ ص54.

25. از تو سوال مي‎كنندمجموعه سوالات قرآنى از پيامبر اكرم صلى‎ا... عليه و آله؛ ص89.

26. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

27. آيين رحمت؛ ص57.

28. مثال‎هاي زيباى قرآن؛ ج 1؛ ص379.

29. ر. ك: جواهر الكلام؛ ج 41؛ ص 564 به بعد.

30. پيام قرآن؛ ج 10؛ ص172.

31. تفسير نمونه؛ ج 3؛ ص311.

32. همان.

33. آيين رحمت، ص: 52.

34. برگزيده تفسير نمونه؛ ج 2؛ ص528.

35. اخلاق اسلامى در نهج البلاغه خطبه متقين؛ ج 2؛ ص210.

36. همان.

37. برگزيده تفسير نمونه؛ ج 3؛ ص478.

38. همان؛ ص 479.

39. دائرة المعارف فقه مقارن؛ ج 1؛ ص68.

40. همان؛ ج 2؛ ص451.

41. پيام امام امير المومنين عليه السلام؛ ج 2؛ ص235.

42. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 4/10/1396.

43. دائرة المعارف فقه مقارن؛ ج 2؛ ص439.

44. ربا و بانكدارى اسلامى؛ ص22.

45. همان؛ ص 23.

46. همان.

47. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

48. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ حرم حضرت معصومه(س)؛ 31/5/1389.

49. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار اعضاي مركز راهبردي مطالعات اسلامي اقتصاد مقاومتي؛ 25/12/1393.

50. همان.

51. همان.

52. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ حرم حضرت معصومه(س)؛ 17/5/1391.

53. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي؛ 23/5/1391.

54. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار اعضاي فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي؛ 20/7/1391.

55. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي؛ 23/5/1391.

56. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

57. همان.

58. همان.

59. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات؛ 2/6/1395.

60. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

61. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات؛ 2/6/1395.

62. همان.

63. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار رييس و اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي؛ 23/9/1395.

64. همان.

65. بيانات حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي؛ درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ 13/10/1396.

66. همان.

67. همان.

وضعيت آشفته اقتصادي امروز محصول چيست؟

 دكتر قاسم روان‌بخش

امروز تقريبا كم‎تر كسي است كه در سفره خويش وضعيت نابسامان اقتصادي را حس نكند و دركنار دست خود يك يا دو بيكار مشاهده نكند؛ كارخانه‎ها يكي پس از ديگري به تعطيلي كشيده مي‎شود و كارفرمايان با اشك چشم مجبور به تعديل نيرو و اخراج كارگران مي‎شوند. اين لشكر بيكار براي فروش پفك و چيپس و دستمال كاغذي روانه خيابان و مترو... مي‎شوند. به راستي چرا چنين وضعيتي به وجود آمده است؟ مگر دولت يازدهم و دوازدهم دولت تدبير و اميد نبوده و نيست؟ تا كنون براي رفع اين مشكلات چه تدابيري انديشيده اند؟

به نظر مي‎رسد كه بسياري از مشكلات به نوع نگاه برخي مسؤولان بر مي‎گردد؛ وقتي مسؤولان اجرايي كشور به جاي توجه به توانايي‎هاي داخلي همه اميدشان را به بيرون از مرزها مي‎بندند و كليد حل مشكلات را در وين و لوزان مي‎بينند، روشن است كه نتيجه‎اي جز اين را نمي‎توان انتظار داشت؛ زيرا هرگز دشمنان بيروني براي ما و كشورمان دل نخواهند سوزاند؛ آن‎ها در صدد ضربه زدن به نظام اسلامي و ملت ايران هستند. نمونه اش اظهار نظرهاي مقامات امريكايي درباره رخدادهاي اخير است، كه با صراحت از ضرورت نابودي ملت ايران سخن به ميان مي‎آورند.

اما حكايت تلخ ماجرا چيست؟

وقتي دولت ايران با اين ادعا كه جيب و خزانه و انبارهاي كشور خالي است سفره دلش را در برابر بيگانه مي‎گشايد واز همان ابتدا بر پذيرش 50-50 تاكيد مي‎كند روشن است كه دشمن به دادن 20 درصد نيز راضي نخواهد شد. با اين نگاه و با اين اعتماد تيم مذاكرات عازم وين و لوزان شد و با خوشبيني فكت شيت امريكايي را پذيرفت و در نهايت پيشنهاد برجام را به اين اميد كه همه تحريم‎ها برداشته خواهد شد پذيرفت و باز با خوشبيني زايدالوصفي تعهدات تحميلي را يك طرفه با اين بهانه كه هر روز تاخير در اجراي برجام، بيش از 170 ميليون دلار به كشور آسيب مي‎زند، پذيرا شد و بدون ضمانت مطمئن اجرا كرد اما ناگهان با دبه امريكايي‎ها و اروپايي‎ها مواجه شد كه ضمن تاييد اجراي درست تعهدات ايران، حاضر به برداشتن تحريم‎ها نيستند. در نتيجه آقاي سيف در امريكا، به گلايه از دبه‎هاي امريكايي پرداخت و گفت حاصل برجام، تقريبا هيچ! بوده است. پس از خالي شدن دست ايران از آن همه امتيازات مهم هسته اي، امريكا بر فشارهاي خود افزود و نه تنها قانون داماتو(ايسا) را تمديد كرد بلكه تحريم ويزا را نيز به اجرا گذاشت تا كم‎تر كسي براي سفر به ايران تمايل نشان دهد و عملا هم صنعت توريسم به شكست بينجامد و هم سرمايه گذاري در ايران! و امروز با تغيير رئيس جمهور امريكا و دست به دست شدن برجام ميان كاخ سفيد و كنگره، عملا همه سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در داخل ايران به ترديد افتاده‎اند. تنها تحريمي كه تا حدودي برداشته شده تحريم نفتي است كه برخي مقامات دولت به آن افتخار مي‎كنند. اين درحالي است كه در زمان تحريم نيز ما توان صادرات نفت به همين مقدار را داشتيم و پول آن هم به‎صورت‎هاي مختلف بر مي‎گشت و دست دولت براي خريد مواد اوليه باز بود. الان فروش نفت به دو و نيم ميليون بشكه افزايش پيدا كرده ولي به دليل برداشته نشدن تحريم‎هاي بانك مركزي، قادر به انتقال دلارها به كشور نيستند بلكه مجبورند با خريداران نفت معاملات پاياپاي كنند، نفت بفروشند و در مقابلش كالا و خدمات بگيرند؛ مثلا مجبوريم در برابر نفت، اتومبيل يا تراكتور و لودر و ماشين آلات سنگين و برنج و شكر بگيريم يا براي ما واگن و كشتي بسازند، بندر ما را اداره كنند، خدمات پخت غذاي قطار ما را به عهده بگيرند و... بي‎ترديد واردات 52 هزار دستگاه اتومبيل به كشور، واردات ماشين آلات سنگين و واردات بي‎حد و حصر برنج و شكر و حتي هويج و... ضربه اساسي به صنعت كشور و تعطيلي كارخانجات ايران خودرو و سايپا و به روز سياه نشاندن كشاورزي كشور خواهد بود. اكنون كه بر اساس مصوبه مجلس قرار است 10 هزار ميليارد تومان از طريق فروش جنس قاچاق، براي دولت، درآمد كسب شود بقيه صنايع كشور نيز به بيچارگي خواهند افتاد. براستي برجام چاه ويلي است كه به اين سادگي‎ها پر نخواهد شد و بي‎جهت نبود كه هنگام خواندن بيانيه برجام، وزراي خارجه امريكا و اروپا و خانم اشتون همديگر را در آغوش مي‎گرفتند و قهقهه مستانه مي‎زدند. بنابر اين، وضعيت آشفته امروز اقتصادي كشور معلول اعتماد بيش از حد به استكبار و وعده‎هاي بيگانگان است؛ همان كه مقام معظم رهبري بارها نسبت به خطرات و پيامدهاي زيان بار آن هشدار داده و از مسؤولان خواسته بودند نگاه خود را از لوزان و وين به داخل منعطف كنند؛ هشداري كه متاسفانه جدي گرفته نشد.

 يادداشت هفته

در حاشيه پشتيباني استكبار جهاني از آشوب‎هاي اخير
كركس ها رستگار نخواهند شد!

 علي اكبر عالميان

اغتشاشات اخير در كشورمان گرچه به پايان رسيده است اما به معناي پايان يافتن توطئه بر ضد نظام و انقلاب نيست چرا كه انقلاب اسلامي ايران در طول مدت عمر نزديك به چهل ساله خود، همواره در معرض توطئه و خرابكاري بوده و خواهد بود. اين انقلاب و نظام برآمده از آن يك «نه» بزرگ به جريان اقتدارگراي جهاني است و تا زماني كه اين خصيصه مهم در نهاد انقلاب ما وجود دارد، اين فتنه‎گرايي‎ها ادامه خواهد يافت. در اين ميان نكته‎اي كه مهم به نظر مي‎رسد، سوء استفاده همراه با شتابزدگي بيگانگان و مخالفان قسم‎خورده انقلاب پس از وقوع هر حركت اعتراضي و به‎ويژه حركت همراه با اغتشاش و خرابكاري است. جريان مخالفان خارج‎نشين انقلاب مي‎كوشند تا به محض وقوع هر واقعه‎اي كه از آن احتمال تضعيف نظام و انقلاب بر مي‎آيد، بر آتش آن بدمند تا بلكه به زعم خود از اين رهگذر، بهره‎اي بگيرند. در جريان اغتشاشات اخير در كشور نيز دوباره همين جريان فعال شد و اين‎بار هم بسيار شتابزده و كودكانه و بدون رصد دقيق اوضاع و فهم دقيق ماجرا به ميدان آمد تا به زعم باطل خود آتش اين اغتشاشات را شعله‎ورتر گرداند و كار نظام و انقلاب اسلامي ايران را يكسره نمايد. با نگاهي به اين مواضع كه اتفاقا همه آنان از دشمنان بدنام نظام و انقلاب هستند، مي‎توان به عمق كينه‎توزي‎شان پي برد.
در اين ميان رئيس جمهور ايالات متحده تندتر از هم‎پيمانانش به ميدان آمد و به اصلي‎ترين حامي اغتشاشگران تبديل شد. او در يكي از توئيت‎هايي كه در حمايت از اغتشاشات منتشر كرده بود به صراحت نوشت: «ايران كه اولين كشور در تروريسم دولتي است و در هر ساعت مرتكب نقض حقوق بشر مي‎شود اكنون اينترنت را تعطيل كرده تا معترضان صلح‎جو قادر به برقراري ارتباط نباشند!» دونالد ترامپ همچنين در سه توئيت ديگر خود در حمايت از اغتشاشات در ايران مدعي شده است كه: شهروندان ايراني از فساد حكومتي(!) و اتلاف دارايي‎هاي ملت براي تامين مالي تروريسم خارجي به تنگ آمده‎اند.
وي حتي نوشت كه دولت ايران بايد به حقوق مردم از جمله حق آزادي بيان احترام بگزارد و در نهايت هم گزافه‎گويي خود را با اين جمله تمام كرد كه دنيا دارد (آن‎چه را در ايران مي‎گذرد) تماشا مي‎كند!
هركسي نداند با اين جملات به ظاهر دلسوزانه رئيس جمهور نامتعادل آمريكا خواهد پنداشت كه او خيرخواه ملت ايران است، اين درحالي است كه اگر وي واقعا دلسوز ملت ايران بود، هيچ‎گاه ايرانيان را تروريست نمي‎خواند و بر گسترش تحريم‎ها بر ضد كشورمان تاكيد نمي‎كرد.
همين چهار ماه قبل يعني ۲۳ شهريورماه سال جاري رئيس‎جمهور آمريكا تعليق تحريم‎هاي ايران را براي ۱۲۰ روز تمديد كرد و البته در اين بين از كنگره آمريكا نيز خواست تا نسبت به بازنگري در برجام تصميماتي اتخاذ كند. او اگر واقعا دلسوز ملت ايران بود، هيچ‎گاه قوانين سخت مهاجرتي را براي ايرانيان اعمال نمي‎كرد. ساير مقامات ايالات متحده نيز همچون او همين مواضع را اتخاذ كرده‎اند.
نيكي هيلي نماينده آمريكا در سازمان ملل متحده در اين مورد به تكرار ياوه گويي‎هاي قبلي خود پرداخته و گفته است: «ايرانيان زمان زيادي است تحت سركوب بوده‎اند و اكنون جرأت ابراز نظر پيدا كرده‎اند.»
ايوانكا ترامپ دختر رئيس‎جمهوري آمريكا هم در حساب كاربري خود در توئيتر از اغتشاشات اخير در ايران حمايت كرد و نوشت: «روحيه قهرماني و شجاعت تظاهرات‎كنندگان صلح‎جو در ايران مرا تحت تأثير قرار داد. ما بايد در كنار مردم ايران بايستيم كه در جست وجوي رهايي از ظلم هستند.»
موضع نخست وزير رژيم كودك كش صهيونيستي نيز در نوع خود جالب توجه است. «بنيامين نتانياهو» در يك پيام ويديويي براي اغتشاشگران در ايران آرزوي موفقيت كرد و گفت شخصا از آن‎ها حمايت مي‎كند.
غير از اين مخالفان خارجي، حمايت دو گروه بدنام هم قابل توجه است. سازمان منافقين كه سابقه ده‎ها سال جنايت و شرارت بر ضد مردم ايران را دارد و نزديك به 17 هزار نفر از ملت مظلوم ايران را به خاك و خون كشيده است، به حمايت از اين اغتشاشات پرداخته است. در كنار اين گروهك تروريستي، بايد به جريان مضمحل شده سلطنت طلب نيز اشاره كرد كه عليرغم غارت ده‎ها ميلياردي ثروت ملت ايران و دوران ظلم و تباهي اين جريان در زمان پادشاهي پهلوي‎ها در ايران، اكنون ژست ميهن پرستانه به خود گرفته، و از به زعم خود قيام بزرگ ملت ايران! حمايت مي‎كند. پائولو كوئيلو نويسنده برجسته‎ پاسخي كوبنده و جالب توجه به ادعاهاي اين جريان به‎ويژه وليعهد ناكام پهلوي داده است. او خطاب به رضا پهلوي مي‎گويد: «بهتر است خفه شوي. ساواك ديگر مرده است و اگر تو بخواهي فكر كودتاي ديگري مانند دوره نهضت ملي را در سر بپروراني، مردم يكپارچه به حمايت از كشورشان برخواهند خواست.» او به درستي به اين نكته اشاره كرده است. ملت رشيد ايران گرچه نسبت به برخي از نارسايي‎ها و تبعيض‎ها و فساد‎ها در كشور به شدت معترض و گلايه مندند اما هيچ گاه به نظام و انقلاب خود بدبين نيستند و اين انقلاب را كه ثمره ده‎ها سال جانفشاني و حضور است از عمق وجود دوست دارند و در موقع لزوم در پاسداري و حفاظت از آن خواهند كوشيد.
اين ذوق زدگي شتابزده مخالفان نظام جمهوري اسلامي ايران حكايت از درك غلط آنان از اوضاع و شرايط داخلي ايران دارد. «سيمون تيسدال»، ستون نويس روزنامه گاردين بعد از وقوع اغتشاش در ايران و ذوق زدگي‎هاي جاهلانه دشمنان ملت ايران، به نكته زيبايي اشاره كرده است. او مي‎نويسد: «دشمنان فراوان ايران در منطقه و خارج از منطقه، مانند كركساني كه در بيابان‎ها و در اوج آسمان چرخ مي‎خورند، با چشمان باز و گشاده خود كه انتظار طعمه‎اي را مي‎كشند، با دقت نظاره‎گر رخدادها و اعتراض‎هاي اخير در تهران و شهرهاي مختلف ايران هستند.»
وي البته به درستي اشاره مي‎كند كه اين كركس‎ها نبايد منتظر فرود بر سر لاشه باشند؛ زيرا نظام اسلامي مستحكم‎تر از آن است كه اجازه فرود به اين كركس‎ها دهد. در واقع بايد گفت كه اين كركس‎ها هيچ گاه رستگار نخواهند شد!

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

در كنار تشكيل پليس گمرك و بنادر ضرورت دارد واحد قضايي نيز در اين نقاط داير گردد تا رسيدگي و مجازات مجرمين سريعاً صورت پذيرد و دستگاه قضايي نيز در مرزها حضور داشته باشد! با اين كار حلقه‎هاي سياسي قاچاق خيلي سريع از هم مي‎گسلد و فرصت خريد زمان و فرار از قانون را از دست مي‎دهد! يكي از راه‎هاي تمركززدايي، از بين‎بردن ديوانسالاري و بوروكراسي و در نتيجه اطاله دادرسي استقرار واحد قضايي در محل وقوع و كشف جرم است.
0911... 2418

آن‎چه بايد از حماسه 9دي آموخت داشتن بصيرت انقلابي در برابر خطر دشمن است. امروز خطر اصلي جنگ نرم و در رأس آن جنگ اقتصادي است. همان‎گونه كه حضرت آقا فرمودند اقتصاد مقاومتي راه علاج اقتصاد كشور است.
بصيرت انقلابي امروز مجلس اين است كه بودجه را بر اساس سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي تصويب كند تا در چهل سالگي انقلاب، كشور بيش از گذشته اسير اقتصاد ورشكسته غربي نشود.
به فرموده ولي امر مسلمين جهان انقلابي‎گري كار سختي است و پايبندي و ديانت مي‎خواهد. به نظر اين حقير اگر بخواهيم بودجه‎اي انقلابي و ارزشي داشته باشيم لامحاله بايد به سياست انقباضي و صرفه‎جويي روي بياوريم. بر اين اساس بايد بودجه عمراني تقليل و فقط به پروژه‎هاي نيمه تمام اختصاص يابد. دولت اجازه برداشت از صندوق توسعه ملي جز در موارد خاص و با دستورحضرت آقا را نداشته باشد. دولت نبايد مانند صراف به فروش ارز در بانك كارگشايي وكسب درآمد بپردازد. هدف از بانك كارگشايي بايد فعاليتي شبيه مركز مبادلات ارزي در دولت دهم باشد و به هيچ كسي بدون مجوز ارز داده نشود.
يك شهروند(بدون ذكر نام)

پيشنهاد مي‎كنم دولت مصوب كند هر اداره‎اي دركشور جهت تأمين برق خود از باطري‎هاي خورشيدي و البته ايراني در بام مجموعه خود استفاده نمايدكه هم صرفه‎جويي در برق كشور باشد و هم در سال‎هاي آتي درآمد‎زايي برايش دارد.
0919... 0996

دولت برروي كليه كالاها مبلغي را به‎عنوان ارزش افزوده از مراكز فروش و غيره دريافت و آن‎ها از مردم اخذ مي‎كنند. ديگر اين گران‎كردن انواع سوخت چيست؟ آيا ديگر تواني براي مردم مي‎ماند؟ شايسته است دولت تدبيري اتخاذ نموده و بر اساس ارزش خودروها از آن‎ها پول بنزين را بگيرد. آيا اين منصفانه است كسي كه خودروي سيصد چهارصد و يا ميلياردي سوار مي‎شود با كسي كه با خون و دل يك پرايد يا يك سمند و از اين قبيل خودرو خريده يكسان باشد؟
0911... 3865

عده‎اي به خيابان آمده و شعار داده‎اند: رضاشاه روحت شاد! قابل توجه افرادي كه نمي‎دانند سلطنت‎طلبان پشت آن‎ها مخفي شده و آن‎ها را رحم اجاره‎اي مي‎دانند و در فكر نزول اجلال پهلوي سوم هستند!
0910... 7594