صفحه بين الملل

مطبوعات عربي «آشوب» ايران را چطور پوشش دادند؟

طبيعي است خبر اعتراض‎ و آشوب شش‎ روزه در ايران در صدر اخبار رسانه‎هاي منطقه و بين‎الملل قرار بگيرد. آن‎چه غيرطبيعي است، ذوق‎زدگي و استقبال بي‎سابقه رسانه‎هاي محور سعودي از خبر آشوب در ايران بوده است.

به گزارش فارس، رسانه‎هاي عربستان سعودي، امارات و بحرين بيش از كشورهاي ديگر به آشوب در ايران پرداختند و در رأس آن رسانه‎هاي سعودي قرار دارد. در اين ميان رسانه‎هاي قطري يا اردني با حجم كم‎تري به اين واقعه پرداختند.

عربستان و آمار خيره‎كننده

براي بررسي ميزان و نحوه پرداخت مطبوعات سعودي به اتفاق‎هاي اخير در ايران چهار روزنامه «الشرق الاوسط»، «عكاظ»، «الرياض» و «المدينه» انتخاب شد. اين جرايد در طول يك هفته از تاريخ جمعه «8 دي ماه» تا «14 دي ماه» به مدت يك هفته 382 خبر، تحليل و كاريكاتور در خصوص ايران منتشر كردند؛ يعني روزي حدود 55 مطلب.

مشت‎ نمونه خروار است. عربستان ده‎ها روزنامه ديگر هم دارد كه مورد بررسي قرار نگرفت؛ مثل الحياه، الجزيره، البلاد، اليوم، الشرق، الوطن و چندين روزنامه ديگر.

از مجموع 382 خبر در چهار روزنامه سعودي در هفت روز، 226 مورد آن خبر، 128 مورد تحليل و يادداشت و 28 مورد طرح و كاريكاتور بود؛ يعني به ازاي هر خبر، بيش از دو تحليل يا يادداشت منتشر شده است.

پوشش لحظه به لحظه، استفاده مكرر از تصاوير نادرست يا آرشيوي، دميدن در اختلافات قومي، ارائه تحليل‎هايي در خصوص قريب بودن سقوط حكومت و پوشش گسترده مواضع سركردگان گروهك منافقين وجه مشترك همه اين روزنامه‎ها در طول يك هفته آشوب در ايران بود.

الشرق الاوسط

الشرق الاوسط، معروف‎ترين روزنامه سعودي است كه در لندن و رياض چاپ مي‎شود. اين روزنامه بخش فارسي نيز دارد. از 4 بخش اصلي سايت روزنامه، يك بخش را به نام «ايران» كار كرده است. الشرق الاوسط از روز دوشنبه 11 دي(چهار روز بعد از آغاز اعتراض‎ها و آشوب)، پوشش لحظه‎به‎لحظه در صفحه خود ايجاد كرد و از طريق شبكه‎هاي اجتماعي به‎ويژه توئيتر اقدام به پوشش آنلاين كرد كه هنوز اين صفحه به فعاليت خود ادامه مي‎دهد.

الشرق الاوسط طي هفت روز حداقل 115 مطلب عليه ايران منتشر كرد كه 54 عدد آن خبر و 49 عدد آن يادداشت و تحليل و 12 مورد آن كاريكاتور و طرح بوده است. يعني در هر روز ميانگين نزديك به 17 مطلب عليه ايران منتشر كرده و به ازاي هر خبر يك تحليل داشته است. همچنين روزانه يك كليپ خبري از حوادث ايران با استفاده از تصاوير آرشيوي و تصاوير مربوط به راهپيمايي‎هاي روز قدس يا 22 بهمن، در سايت اين روزنامه كار شده است.

نكته مهم اين است كه از 54 خبري كه اين روزنامه در ارتباط با حوادث ايران كار كرده است، تقريبا منبع نيمي از اين خبرها عناصر گروهك منافقين است.

نمونه‎هايي از نوع پوشش روزنامه الشرق الاوسط:

* اين روزنامه در روز سه شنبه هفته گذشته درمقاله‎اي به قلم «غسان الامام» نوشته است: مشهد محروم‎ترين شهر ايران است چرا كه شيعيان آن‎جا در اصل تركمن هستند و بودجه‎اي كه به‎ آن‎ها اختصاص داده مي‎شود بسيار كم‎تر از بودجه مناطق فارس‎نشين خراسان است! همانند مناطق كردنشين در مرز با عراق و مناطق عربي در ساحل شرقي خليج [فارس] كه محروم هستند.

* الشرق الاوسط در خبر ديگري به نقل از منابع گروهك منافقين، تعداد كشته‎هاي حوادث اخير را 50 نفر آن هم با شليك گلوله ذكر كرده است؛ آماري كه رسانه‎هاي معتبر ديگر حتي عددي نزديك به آن را منتشر نكرده‎اند.

* درمقاله ديگري به قلم «عبدالرحمن الراشد» سردبير پيشين اين روزنامه، كه بسيار مورد توجه ديگر رسانه‎هاي عرب‎زبان نيز قرار گرفته، نويسنده اين سؤال را تيتر مقاله خود انتخاب كرده است: «آيا سقوط حكومت ايران براي ما بهتر است؟». نويسنده در نوشته خود به اين مسأله مي‎پردازد كه سقوط حكومت ايران از طريق جنگ داخلي و درگيري به هيچ وجه براي كشورهاي عربي مناسب نيست، چرا كه منطقه تحمل جنگ و موج آوارگان ديگري را ندارد و بايد كاري كرد كه حكومت ايران از درون به استحاله رود و تغييرات ريشه‎اي در تصميمات خود و در زمينه‎هاي مختلف اتخاذ كند.

روزنامه عكاظ

روزنامه عكاظ كه به نوشته روزنامه القدس العربي نزديك‎ترين روزنامه به «محمد بن سلمان»(ولي‎عهد سعودي) محسوب مي‎شود نيز همپاي ديگر روزنامه‎هاي عربستان به پوشش وسيع حوادث ايران پرداخت. اين روزنامه طي هفت روز مجموعا(حداقل) 104 مطلب عليه ايران منتشر كرد كه شامل 49 خبر، 45 تحليل و يادداشت و 10 طرح و كاريكاتور است.

همچنين 22 خبر از 49 خبر، يعني بيش از نيمي از خبرها، با منبع افراد وابسته به گروهك منافقين است.

اين روزنامه چندين مرتبه از يك تصوير متعلق به راهپيمايي مردم ايران در دفاع از مردم فلسطين كه تصويري از رهبر معظم انقلاب نيز در آن قرار دارد، استفاده كرده كه با فتوشاپ بر روي تصوير رهبري، ضربدر خورده و اين روزنامه آن را به‎عنوان تصوير ضد حكومت ايران استفاده كرده است.

سه نمونه از پوشش عجيب حوادث ايران در روزنامه عكاظ

* عكاظ در يادداشتي به قلم «هاني الظاهري» با تيتر «چرا بايد الان رژيم ايران مورد حمله قرار بگيرد»، خواستار حمله فوري نظامي به ايران شده است. نويسنده با ادعاي اين‎كه باراك اوباما با ايران مماشات كرده بود، به تمجيد از ترامپ پرداخته و نوشته است: نبايد بگذاريم دير شود و پيش از اين‎كه همانند سوريه، روسيه از سقوط دولت جلوگيري كند، بايد به ايران حمله نظامي شود و با ايجاد منطقه هائل به معارضان حكومت، سلاح و پشتيباني لجستيكي ارائه كنيم.

* روزنامه عكاظ در خبري با تيتر «مقتل ضابطين. . ومحافظة آراك بيد المتظاهرين» مدعي سقوط استان اراك به دست اغتشاشگران شده بود.

* در خبري ديگر با تيتر «الإيرانيون يلجأون للهجرة. . خوفا من سقوط نظام الملالي» نويسنده با ادعاي اين‎كه حكومت در حال سقوط است، نوشته است كه بسياري از ايراني‎ها در حال خروج از كشور از ترس سقوط حكومت هستند!

روزنامه الرياض

روزنامه الرياض كه از قديمي‎ترين روزنامه‎هاي عربستان سعودي است، بعد از الشرق الاوسط، بيش‎ترين مطلب(114 مطلب) را در بين ديگر روزنامه‎ها از حوادث اخير ايران، كار كرد؛ يعني 78 خبر در هفت روز و 30 تحليل و يادداشت كه عمدتا حول محور فاجعه‎بار نشان دادن اوضاع ايران مي‎چرخد. اين روزنامه همچنين شش كاريكاتور عمدتا توهين‎آميز به مقامات ايراني نيز منتشر كرده است.

سه نمونه از نوع پوشش خبري روزنامه الرياض از حوادث ايران

در خبر «المقاومة الإيرانية: حكم عرفي غير معلن في مدينة إيذه» به نقل از يكي از اعضاي گروهك منافقين، ادعا شده كه در شهر «ايذه» شرايط حكومت نظامي برقرار شده است و بسياري از نيروهاي حكومت از معركه گريخته‎اند.

در خبري ديگر با تيتر «الاستنـجاد بميلـيـشيات عمـيـلـة لـقـمـع انتفـاضـة الأحواز» به نقل از «محمود الكعبي» رهبر سابق گروهك تجزيه طلب موسوم به «جبهه عربي آزادسازي اهواز» مدعي شده است كه ايران با استفاده از مزدوراني اقدام به سركوب مردم اهواز مي‎كند! و در حال حاضر تمامي گروه‎ها و طوائف ايراني خواستار سقوط حكومت هستند!

روزنامه الرياض در مقاله‎اي با تيتر «العرب أسياد المنطقة وليس الفُرس» به قلم «سعد الحميدين» اختلاف عرب و عجم را دامن زده و مدعي است كه ايران مي‎خواهد مسلط بر اعراب در منطقه باشد اما اين عرب‎ها هستند كه سروران منطقه هستند نه فارس‎ها و ايراني‎ها با دخالت‎هاي بيجا در منطقه و با هدف تسلط بر اعراب باعث فقر و بدبختي مردم خود شده‎اند.

المدينــه

روزنامه المدينه در پوشش يك هفته‎اي خود از اغتشاشات ايران 44 خبر، 10 تحليل و 6 كاريكاتور و طرح كار كرده است؛ مجموعا 60 مطلب، ميانگين 8 و نيم در هر روز. اين روزنامه در تحليل‎ها و اخبار خود به وفور از تصاوير آرشيوي به جاي عكس روز، جعلي و تصاوير ديگر كشورها بهره برده و همانند ديگر روزنامه‎هاي سعودي منافقين را منبع اخبار خود قرار داده است.

اين روزنامه در خبري با تيتر «طهران تستعين بـ "حشد" العراق ومرتزقة أفغان لقمع المحتجين» مدعي شده كه ايران از نيروهاي الحشد الشعبي عراق و تيپ فاطميون براي مقابله با اغتشاشگران كمك خواسته است؛

همچنين در خبري ديگر با تيتر «أمير قطر يتعهد بدفع ملياري دولار للملالي لإخماد الانتفاضة» به نقل از منابع «منافقين» آورده كه امير قطر براي خاموش كردن اغتشاشات در ايران دو ميليارد دلار به سران ايران كمك مالي كرده است.

المدينه در خبر ديگري با تيتر «شرطة الملالي الإيرانية تسرق المحلات التجارية» در اقدامي عجيب تصويري از پليس كشوري ديگر را منتشر كرده و نوشته است كه پليس ايران در حال سرقت از يك مغازه تجاري است!

 بين الملل

آيا متن ضعيف برجام زمينه ساز دفن توافق هسته اي خواهد شد؟

نزديك به سه ماه از اعلام عدم پايبندي ايران به برجام مي‎گذرد و هفته آينده - 23 دي، 13 ژانويه - ترامپ بايد نظر نهايي خود پيرامون توافق هسته‎اي را اعلام نمايد. مهم‎ترين سوال در فضاي كنوني اين‎ است كه آيا آمريكا به طور رسمي از برجام خارج مي‎شود؟ آيا ترامپ آب پاكي را بر روي دستان همه خواهد ريخت و همان طور كه اين روزها عملاً برجام را اجرا نمي‎كند به شكل رسمي از آن‎خارج خواهد شد؟
به گزارش رجانيوز صحبت‎هاي مقامات آمريكايي در روزهاي گذشته نشان مي‎دهد كه هرچند آنان هنوز به تصميم‎گيري واحدي پيرامون اقدام هفته آينده نرسيده‎اند اما در اعلام مجدد عدم پايبندي ايران به برجام متفق‎القول هستند چنان‎كه مايك پنس معاون ترامپ در مصاحبه هفته اخير خود با صداي آمريكا بر اين مساله تاكيد كرده است.
اما مساله مهم در شرايط كنوني اين است كه بعد از اعلام عدم پايبندي ايران به برجام چه اتفاقي خواهد افتاد؟ آيا مطابق با گفته تيلرسون دولتمردان و كنگره آمريكا صرفاً به اصلاح قانون داخلي خود خواهند پرداخت تا ديگر ترامپ نياز نداشته باشد كه هر 90 روز پايبندي ايران به توافق هسته‎اي را به كنگره اعلام كرده و متناسب با تصميم خود عمل كند؟ آيا قانون بلندمدت جديدي توسط كنگره وضع خواهد شد كه در صورت اثبات آن‎چه آمريكايي‎ها تلاش ايران براي دست‎يابي به بمب اتمي مي‎خوانند تمام تحريم‎ها بازگردد؟ و يا مهم‎تر از همه آيا ترامپ تحريم‎هاي هسته‎اي WAIVE شده آمريكا را مجدداً اعمال خواهد كرد؟
هرچند نمي‎توان پيش‎بيني قطعي نسبت به آينده ارائه داد اما با مبنا قرار دادن سخنان ترامپ بايد منتظر بازگشت تحريم‎ها بود چرا كه رئيس جمهور آمريكا در سخنان 13 اكتبر خود از كنگره و متحدان اروپايي خود خواست كه نقايص برجام را رفع كنند؛ از نظر ترامپ اين نقايص شامل دائمي‎كردن محدوديت‎هاي برجامي، افزايش فشارها بر روي صنعت دفاعي موشكي و مقابله با فعاليت‎هاي منطقه‎اي ايران شامل حمايت از گروه‎هاي آزادي‎بخش و مقاومت چون حزب‎ا... لبنان و حشد‎الشعبي بود.
ترامپ اعلام كرده بود: «در صورتي كه در مورد برجام با متحدان و كنگره به توافق نرسيم، اين توافق نامه لغو خواهد شد»
HOWEVER, IN THE EVENT WE ARE NOT ABLE TO REACH A SOLUTION WORKING WITH CONGRESS AND OUR ALLIES, THEN THE AGREEMENT WILL BE TERMINATED.
در طي سه ماه گذشته تقريباً هيچ‎كدام از خواسته‎هاي رئيس جمهور آمريكا به وقوع نپيوست چرا كه كنگره پس از پايان مهلت 60 روزه هيچ اقدامي انجام نداد و مجدداً تصميم‎گيري درباره برجام را به دولت واگذار كرد؛ متحدان اروپايي ترامپ نيز هرچند خواهان اعمال فشار بر روي صنعت دفاعي موشكي ايران شدند اما مقاومت صحيح مسؤولان دلسوز ايران - علي‎رغم تلاش عده‎اي خودباخته براي استارت مذاكرات موشكي‎ - اجازه عملياتي شدن اين خواسته‎ ترامپ را نيز نداد.
به اين ترتيب ترامپ به خواسته‎هاي خويش دست پيدا نكرد و طبق قول خود بايد از برجام خارج شود. بنيامين نتانياهو نخست‎وزير رژيم صهيونيستي نيز درباره احتمال خروج ترامپ از برجام مي‎گويد:
واقعيت اين است كه دونالد ترامپ كاري را انجام داد كه ديگر رؤساي جمهور آمريكا قول داده بودند؛ اما آن را به انجام نرساندند. بله! او اين كار را كرد و اين نشان مي‎دهد كه او تمايل دارد بر خلاف جريان حركت كند. من حرف‎هاي ترامپ را وقتي چنين چيزهايي مي‎گويد، جدي مي‎گيرم و بي‎ارزش تلقي نمي‎كنم. حرف‎هاي او نه فقط درباره قدس بلكه درباره ايران و برجام هم مهم و جدي است…. . ترامپ گفته است شما بايد اين توافقنامه را درست كنيد يا من آن را باطل مي‎كنم و به آن پايان مي‎دهم. مردم مي‎گويند آيا او جدي مي‎گويد؟ به نظر من اين مساله نيز مانند قدس است و او كاملا جدي است.
بنابراين طبق گفته‎هاي ترامپ و ادعاهاي نخست‎وزير رژيم جعلي صهيونيستي بايد منتظر خروج ترامپ از برجام ماند.
حال اگر ترامپ بخواهد از برجام خارج شود مي‎توان دو مسير را محتمل دانست. اول اين‎كه با ارائه شواهد ايران را متهم به نقض برجام مي‎كند كه در آن صورت با شكايت به شوراي امنيت و با استفاده از ماده 37 بايد منتظر بازگشت تمام تحريم‎ها - اعم از شوراي امنيت و تحريم‎هاي يكجانبه آمريكا - بود و يا اين‎كه بدون ارائه شواهد ايران را متهم به نقض برجام مي‎كند كه در فرض اخير بايد شاهد بازگشت تحريم‎هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران بود كه در توافق هسته‎اي به‎صورت موقت WAIVE شده‎ بودند.
هر دو فرض بالا به معني پايان يافتن برجام براي ايران و خروج قطعي آمريكا از توافق هسته‎اي است. نكته جالب توجه اين‎جاست كه به علت ضعف شديد تيم مذاكره‎كننده‎ هسته‎اي دولت، در صورت بازگشت تحريم‎ها، در خود برجام هيچ راهي براي مقابله به مثل ايران با نقض عهد آمريكا وجود ندارد! چرا كه به واسطه بند 36 و 37 برجام و 11، 12 و 13 قطعنامه 2231 اعتراض ايران به نقض عهد طرف مقابل نيز به بازگشتن تمامي تحريم‎ها خواهد انجاميد. بنابراين از آن‎جايي كه به واسطه تيم مذاكره كننده ايراني دست ايران در سند برجام بسته است تنها راه باقي مانده رجوع به بند سوم مصوبه مجلس شوراي اسلامي است كه دولت مطابق آن موظف به توقف تعهدات ذيل برجام و از سرگيري غني‎سازي شده است.
بايد چند روز ديگر صبر كرد تا ديد كه سرانجام برجام به كجا خواهد انجاميد.