صفحه اخبار

حضرت آيت‎ا... نوري همداني:
خواسته مردم، بهبود وضع معيشتي و اقتصادي است

حضرت آيت‎ا... حسين نوري همداني در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم از حضور پرشور مردم در محكوميت فتنه اخير تقدير كرد و توجه مسؤولان به خواسته‎هاي مردم در اقتصاد و كنترل فضاي مجازي را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، ايشان حضور مردم را نشانه تعهد آن‎ها به انقلاب و امام و رهبري دانست و اظهار داشت: مردم در اين راهپيمايي به دنيا فهماندند كه بين خواسته خود و دشمن تفكيك قائل هستند.

اين مرجع تقليد تصريح كرد: خواسته مردم بهبود وضعيت معيشتي و اقتصادي است، آن‎ها خواهان عملي شدن خواسته‎هاي رهبري درباره اشتغال و توليد ملي هستند و اجازه موج سواري به دشمن نخواهند داد.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني ادامه داد: به مسؤولان هشدار مي‎دهم به فكر بومي‎سازي فضاي مجازي باشند؛ الحمدلله متخصصان داخلي توان اداره فضاي مجازي را دارند و امكانات هم هست؛ ما به هيچ وجه با فضاي مجازي مخالف نيستيم؛ ما مي‎خواهيم از مثبتات فضاي مجازي استفاده كنيم از اين راه هم اشتغال باشد، ولي بايد بومي باشد.

ايشان تاكيد كرد: با فضاي مجازي كه اختيارش دست ديگران باشد امنيت خانواده و جامعه به خطر مي‎افتد و نتيجه اين مي‎شود كه آمار طلاق افزايش يابد، اعتقادات مردم با ايجاد شبهه بدون پاسخ صحيح ضعيف و به مقدسات توهين شود و افكار انحرافي خود را ترويج و فتنه‎انگيزي كنند. مسؤولان هرچه زودتر به اين خواسته حوزه توجه جدي كنند و به آن جامه عمل بپوشانند.

حضرت آيت‎ا... مكارم با اشاره به مطالبات مردم:
خاموش شدن فتنه به معناي فراموش شدن مطالبات نيست

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي در ديدار جمعي از طلاب و اساتيد مطالبه كننده حقوق مردم كه در مدرسه اميرالمؤمنين(ع) در قم تجمع كرده بودند، از حضور مردم در حماسه 13 دي قدرداني كرد و گفت: بر اساس اطلاعات، اين فتنه از مدت‎ها طراحي شده بود و مايل بودند اين را مقدمه براي فرو پاشي نظام قرار دهند، ولي بيداري مردم باعث شد تيغ آن‎ها به سنگ بخورد.

به گزارش خبرگزاري«حوزه»، ايشان با بيان اين‎كه فتنه اخير خاموش شد، ولي فراموش نشده است گفت: امروز انقلاب اسلامي درمقابل زورگويان دنيا ايستاده و اگر بخواهيم در مقابل اين‎ها قرار نگيريم بايد مسائلي مانند به رسمت شناختن اسرائيل و تحريم‎هاي ديگر را قبول كنيم.

حضرت آيت‎ا... مكارم شيرازي اظهار داشت: اين راهپيمايي نشان داد كه مردم با وجود همه مطالبات، در برابر دشمن وحدت دارند و در برابر خاموش كردن فتنه به ميدان آمده اند؛ نبايد كسي به خود اجازه دهد پرچم را آتش زند و به نظام و مقدسات توهين كند، هرچند با نظر ديگران اختلاف داشته باشد، اختلاف را بايد به‎صورت مسالمت آميز حل و فصل كرد.

ايشان ادامه داد: اين بيداري اجتماعي و هوشياري درمقابل فتنه جاي تشكر دارد و آن‎چه ضرورت دارد، حفظ يكپارچگي است. خاموش شدن فتنه به معناي فراموش شدن و عدم رسيدگي به مطالبات نيست، بلكه بايد به مطالبات مردم رسيدگي شود. اكنون اقتصاد و فضاي مجازي دو مشكل بزرگ جامعه است. بايد با كمك هم مشكلات را حل كرد و كار كرد كشور مانند سابق بدرخشد.

اين مرجع تقليد افزود: اين برنامه بودجه‎اي كه تنظيم شده بايد بار مشكلات را سبك كند و مجلس و دولت توجه كنند بودجه مشكلات جديدي براي مردم درست نكند؛ نبايد توجيه‎گري كنند و مطالبات مردم را نايده بگيرند، اين توجيه‎گري مشكل را حل نمي‎كند.

حضرت آيت‎ا... علوي گرگاني:
دولت با حذف خرج هاي بيهوده، به مطالبات رسيدگي كند

حضرت آيت‎ا... سيد محمدعلي علوي گرگاني استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم در اجتماع باشكوه طلاب مطالبه گر حوزه علميه قم كه به منظور مطالبه از دولت براي حل مشكلات مردم به‎ويژه در عرصه اقتصادي و معيشتي برگزار شده بود، از طلاب انقلابي قدرداني كرد.

ايشان افزود: بعد از استعانت از خدا و اهل بيت طاهرين(ع) بايد زير سايه ولايت فقيه حركت كنيم، اگر زير سايه ولايت فقيه حركت كنيم پيروز و موفق خواهيم شد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه رمز پيروزي انقلاب اسلامي تبعيت مردم از امام راحل به‎عنوان ولي فقيه بود، اظهار داشت: اگر ولايت فقيه نبود و مردم تبعيت نمي‎كردند انقلاب اسلامي به پيروزي نمي‎رسيد.

ايشان ادامه داد: امام زمان(عج) مي‎فرمايد در حوادثي كه پيش مي‎آيد مردم بايد به راويان حديث ما مراجعه كنند، حوادث هميشه هست و ما بايد هوشيار باشيم كه در هرحادثه‎اي چگونه برخورد كنيم. اگر همه تحت فرمان رهبري باشيم و دنبال ولايت فقيه برويم صددرد پيروزي حاصل خواهد شد و كارها اصلاح مي‎شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه بايد به وجود رهبري عالم، فداكار، مدير، شجاع و مدبر در كشور افتخار كنيم، گفت: رهبر انقلاب عملا اين صفات عالي را اثبات كردند و تا كنون انقلاب را از توطئه‎هاي دشمن نجات داده‎اند كه اميدواريم وجود ايشان زير سايه امام زمان(عج) از بلايا محفوظ باشد.

ايشان افزود: رئيس جمهور و مسؤولان بايد به مطالبات مردم رسيدگي و براي معيشت و اشتغال جامعه چاره انديشي كنند، در كشور خرج‎هاي بيهوده و اسراف‎ها مي‎شود، چه ضرورتي دارد در كشوري كه جوانان بيكار هستند و مشكلات معيشتي وجود دارد دنبال حاشيه‎ها، هزينه‎ها و خرج‎هاي آن‎چناني باشيم، مسؤولان بايد مراقب هزينه باشند و با كم كردن حواشي به متن كار بپردازند.

روايت آيت‎ا... شب زنده دار از ديدار با رهبر انقلاب؛
سكوت هر كس كه مي تواند اسلام و نظام را ياري كند حرام است

آيت‎ا... محمدمهدي شب زنده دار عضو فقهاي شوراي نگهبان در درس خارج خود كه در دارالتلاوه حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، به ديدار اخير خود با رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: شب پنجشنبه در جلسه‎اي كه خدمت رهبر معظم انقلاب بوديم، ايشان بسيار با آرامش قلب در قبال برخي از دوستان كه در جريانات اخير دغدغه خاطر داشتند و ناراحت بودند، مواجه شدند.

وي افزود: رهبر انقلاب با قلبي مطمئن فرمودند «هيچ مسأله‎اي نيست و از ابتداي پيروزي انقلاب تاكنون از اين فراز و نشيب‎ها فراوان داشته ايم، امروز جنگ اسلام و كفر است كه كفر مي‎خواهد مسلط شود و جلوي پيشروي اسلام و جلوي ارزش‎ها و آرمان‎هاي الهي را بگيرد، دشمنان ناراحت هستند و اين كارها را انجام مي‎دهند و افرادي هم در داخل دارند اما هيچ گونه دغدغه خاطري نبايد داشته باشيم.»

آيت‎ا... شب زنده دار با اشاره به تأكيد رهبري مبني بر اين‎كه «اگر به وظيفه الهي خود عمل كنيم خداوند ياري خواهد كرد»، اظهار داشت: همان گونه كه توكل به خداوند متعال و ايمان به نصرت الهي در قلب امام راحل وجود داشت در قلب رهبر معظم انقلاب هم وجود دارد و قسمت اعظم اراده ما به ايشان همين مسأله است.

وي ادامه داد: تا وقتي چنين رهبري وجود دارد كه دل به خدا بسته و با توكل الهي كار مي‎كند و قصد و نيت ايشان خالص بوده و با خداوند و اولياي الهي پيوند دارد مسائلي كه پيش مي‎آيد از بين خواهد رفت كه البته براي عده‎اي هم امتحان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري رسا، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند «هركس از دستش كاري براي نصرت اسلام و نظام بر مي‎آيد حرام است كه سكوت كند و كاري انجام ندهد، متأسفانه ديده مي‎شود كه برخي آن گونه كه دستشان مي‎آيد در برابر مشكلات ايستادگي نمي‎كنند.»

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس:
جبران كسري بودجه 97 با تغيير دكوراسيون مديران امكان پذير نخواهد بود

حسينعلي حاجي دليگاني گفت: دولت بايد براي جبران كسري بودجه و تنزل تدريجي سهم نفت از آن به كاهش هزينه‎هاي خود اقدام كند.

وي تاكيد كرد: معتقدم دولت با اين دستور كار، حداقل قريب به 50 هزار ميليارد تومان از هزينه‎هاي خود را كاهش خواهد داد. اين امر هيچ ضربه‎اي به پروژه‎ها و امور قوه مجريه وارد نخواهد كرد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در تشريح برخي هزينه‎هاي اضافي دولت گفت: برخي از اداره‎ها به طور مرتب در حال تعويض دكوراسيون خود هستند. چرا بايد با ورود هر استاندار يا فرماندار جديد دكوراسيون دفتر كار يا مجموعه او تغيير يابد؟ حتي در مجلس هم به طور مرتب شاهد اين تغيير و تحولات هستيم.

حاجي دليگاني در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: ساخت و ساز و نگهداري مهمان‎سرا‎ها يكي ديگر از اين موارد است كه بسيار پر هزينه است و دولت مي‎تواند با فروش آن‎ها ضمن رهايي از نيروي انساني و هزينه‎هاي ناشي از نگهداري اين ساختمان‎ها، درآمد حاصل از اين سرمايه بزرگ را صرف اداره امور كشور كند.

وي اضافه كرد: حقوق‎هاي نجومي هم يكي از اقدام‎هاي تاثيرگذار دولت در افزايش هزينه‎ها به شمار مي‎رود. بنابراين قوه مجريه بايد از تفسير، تعبير و تعديل قانون به نفع افراد دريافت‎كننده حقوق‎هاي نجومي دست بردارد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: چرا وقتي كشور در اين وضع به سر مي‎برد، وزارتخانه‎ها، اداره‎هاي كل و ديگر دستگاه‎ها اقدام به خريد خودرو‎هاي لوكس آن‎چناني مي‎كنند؟! آيا اين گونه هزينه‎ها سزاوار است؟

حاجي دليگاني با تاكيد بر اين‎كه بايد مسافرت‎هاي خارجي مسؤولان ارشد كشور جز در موارد بسيار ضروري حذف و تعداد همراه‎هاي آن‎ها كاهش يابد، افزود: بايد اين قبيل از هزينه‎هاي افراطي و تحميلي براي هميشه به پايان برسد.

نماينده بسيج دانشجويي مطرح كرد؛
اشرافي گري و كاخ نشيني؛ مانع دستيابي به اهداف انقلاب

نماينده بسيج دانشجويي در سخنراني پيش‎ از خطبه‎هاي نماز جمعه تهران گفت: با توجه به منابع طبيعي و خدادادي و همچنين جوانان تحصيل كرده آيا راهي براي برون رفت از مشكلات وجود ندارد؟ مردم ما مشكلاتي دارند كه هر وقت مي‎خواهند آن‎ها را بگويند چون با سوءاستفاده دشمنان مواجه مي‎شوند نجيبانه طرح مشكلات را براي آينده مي‎گذارند، اما آيا مسؤولان نبايد خودشان فكري به حال مشكلات مردم كنند؟

وي اظهار داشت: آيا نمي‎شد كه انقلاب اسلامي ظرف 10 سال به همه قله‎ها برسد؟ مشكل كجا بوده است كه نشد به اين پيشرفت‎ها برسيم؟ مشكل، رانت‎خواري و فيش‎هاي حقوقي است كه هر سه قوه صلاح نديدند به آن رسيدگي كنند. مشكل خصوصي‎سازي، مناطق آزاد، اتاق بازرگاني، آقازادگي، ژن خوب، آي‎كيو بالا و سلبريتي‎هايي هستند كه هم‎نوا با دشمنان پيش مي‎روند. همه اين‎ها از همان جايي شروع شد كه آقايي براي تفريح به همان جايي رفت كه شاه مي‎رفت يعني سدلتيان، آقايي دفتر كارش را به كاخ سعدآباد برد.

نماينده بسيج دانشجويي خاطرنشان كرد: مسؤولان بدانند اين خوي‎اشرافي‎گري پاسخگويي را كم مي‎كند و ناخواسته به خود مي‎آيند و مي‎بينند با كفش روي فرش زلزله‎زده‎ها ايستاده‎اند. ما چگونه بند دوستي اين آقايان را از آمريكا جدا كنيم؟ ما خنده‎هاي آزاردهنده اين‎ها را چگونه تحمل كنيم؟

كياني تصريح كرد: بايد از كاخ‎هايتان بيرون بياييد، زندگي‎تان را به زندگي مردم نزديك كنيد، مثل امام جماران‎نشين كه حتي اجازه گچ‎كاري حسينيه را هم نمي‎داد. اگر نمي‎توانيد، برويد به دنبال كار خصوصي‎تان باشيد. جوانان انقلابي مصمم هستند كه اين آدرس و منش غلط را اصلاح كنند و مي‎كنند.

نويسنده مشهور برزيلي خطاب به رضا پهلوي:
خفه شو! ساواك مرده است

پائلو كوئيلو، نويسنده برزيلي كه از دهه 1370 و با ترجمه برخي آثارش در ايران به شهرت رسيد در توئيترش نسبت به سخنان اخير رضا پهلوي(فرزند آخرين شاه ايران) واكنش نشان داد. وي در اين توئيت خطاب به رضا پهلوي نوشت: «خفه شو! ساواك مرده است، و اگر تو به دنبال يك كودتاي ديگر باشي، مانند كودتايي كه سازمان سيا در سال ۱۹۵۳ سازماندهي كرد، مردم ايران براي حمايت از كشورشان برمي‎خيزند.»

منظور اين نويسنده برزيلي از كودتاي 1953، كودتاي آمريكايي - انگليسي 28مرداد 1332 است كه با هدف بازگرداندن شاه فراري از كشور و به قدرت نشاندن او صورت گرفت كه به سرنگوني دولت مصدق انجاميد.

در پي اغتشاشات اخير سلطنت‎طلبان همراه با منافقين، آل‎سعود و... به وجد آمده بودند. به همين واسطه رضا پهلوي در گفت‎وگويي دخالت آمريكا را در امور كشورمان خواستار شد؛ همان گونه كه پدرش در مرداد 1332 دست به دامن آمريكايي‎ها شد. رضا پهلوي از آمريكا خواسته بود كه به اغتشاشگران و بر هم زنندگان امنيت ايران خدمات ويژه ارائه بدهد.

پس از اين توئيت، يكي از سلطنت‎طلب‎ها در توئيتر خود عكسي را از سوزاندن كتاب‎هاي پائولو كوئيلو منتشر كرد كه كوئيلو ضمن بازنشر توئيت اين سلطنت‎طلب به آن واكنش نشان داده و نوشت: «من در سال‎هاي اخير به اين صحنه‎هاي سوزاندن كتاب‎هايم در بسياري از كشورهايي كه مي‎خواهند رسم نازي‎ها را در سوزاندن كتاب زنده نگه‎دارند، عادت كرده‎ام و معتقدم ايراني‎ها بدون دخالت خارجي، خودشان حرف آخر را درباره سرنوشتشان مي‎زنند، آن‎ها به اندازه كافي قوي و باهوش هستند.» كوئيلو در پاسخ به يك كاربر ديگر نوشته است: «حمايت من از مردم ايران است و نه از افراد سبك‎مغزي مانند اين وارث تاج و تخت [رضا پهلوي] كه مانند برخي ديگر در همين توييتر خواستار دخالت خارجي هستند.»

آيت‎ا... قرهي:
مردم از اختلاس‎، حقوق هاي نجومي، تبعيض و فقر ناراحت هستند

آيت‎ا... روح‎ا... قرهي مؤسس حوزه علميه امام مهدي(عج) در جلسه درس حديث نفس كه در شهر انديشه كرج برگزار شد، گفت: وقتي انسان نسبت به نفس خود شناخت پيدا نكند از سوي شيطان گمراه مي‎شود.

وي افزود: بشر به هيچ عنوان اختيار تام و تمام از خود ندارد بلكه اختيار او يا در دست شيطان يا در دست خدا مي‎سپارد، كسي كه اختيارش را به خدا سپرد عبدا... و كسي كه اختيارش را به شيطان سپرد عبدالشيطان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، آيت‎ا... قرهي عنوان كرد: انسان اختيار دارد كه بين عبدا... يا عبد شيطان بودن انتخاب كند؛ كسي كه از بند شيطان آزاد باشد به حريت رسيده است.

وي افزود: عالم، عالم بندگي است همه بدون استثناء عبد هستند، وقتي انسان معرفت به نفس پيدا كرد و عبدا... شد ديگر خود را عبد شيطان قرار نمي‎دهد.

مؤسس حوزه علميه امام مهدي(عج) با بيان اين‎كه هوشياري مردم فتنه دشمنان را از بين مي‎برد گفت: رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند كه به مساله اقتصادي توجه كنيد چراكه دشمنان با اقتصاد نفوذ كرده و قصد فتنه مي‎كنند.

آيت‎ا... قرهي اظهار داشت: انقلاب اسلامي ايران شايد به مو برسد اما پاره نمي‎شود چراكه اين انقلاب متعلق به حضرت مهدي(عج) است.

وي بيان داشت: در روايتي از پيامبر(ص) است كه مردمي از مشرق خروج مي‎كنند و سبب مي‎شوند كه امام زمان(عج) سلطه پيدا كند.

مؤسس حوزه علميه امام مهدي(عج) گفت: امروز مردم به لحاظ اقتصادي دچار مشكلات هستند به‎ويژه طلاب و روحانيت بيش از ديگران در سختي و رنج هستند، دولت بايد به داد مردم برسد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اكثر مردم ما با انقلاب هستند برخي هم اگر صدايشان درآمد در نقد عملكرد دولت است البته بحث معترضان به عملكرد دولت با اغتشاشگران جدا است، مردم از اختلاس‎ها، حقوق‎هاي نجومي و تبعيض و فقر ناراحت هستند.

وزير اسبق نفت:
گشايش در فروش نفت ربطي به برجام ندارد

سيدمسعود ميركاظمي در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، با ‎اشاره به هشدارهايي كه از سوي آمريكا براي تحريم ايران داده مي‎شود، اظهار كرد: بالا رفتن و يا كاهش فروش نفت ايران نه ربطي به برجام دارد و نه به دولت زيد و عمر كه در راس كار است. اين موضوع به طور مستقيم به گزارشي باز مي‎گردد كه اداره اطلاعات انرژي آمريكا منتشر و در آن درجه تحريم نفت ايران را به گونه‎اي مشخص مي‎كند كه قيمت نفت درجهان بالا نرود.

وزير نفت دولت دهم درباره سابقه اين موضوع ادامه داد: در سال‎هاي 91 تا همين اواخر، تحريم يك ميليون بشكه را پيشنهاد دادند، يعني اگر شما ايران را تا يك ميليون بشكه محدود كنيد خللي به قيمت جهاني نفت وارد نمي‎شود ولي اگر بيش‎تر باشد، قيمت نفت بالا خواهد رفت و اين‎ها علاقه‎مند به افزايش قيمت نفت نيستند.

ميركاظمي افزود: امروز مي‎بينيم بعد از امضاي برجام هنوز تحريم بانكي و نفتي پا برجاست، اگر تحريم نفتي برداشته شده چرا پول نفت وارد بازار نمي‎شود در صورتي كه بايد پول آن وارد بازار مي‎شد. چرا پول گاز به تركمنستان را ندادند كه اگر در زمستان امسال مصرف بالا رود شاهد ناپايدارى فشار گاز در استان‎هاى شمالى و يا قطع گاز باشيم، اين‎ها و موارد ديگر همه سؤالاتي هستند كه بايد پاسخگو باشند.

وزير بازرگاني دولت نهم درباره آماده‎سازي آمريكا براي اعمال تحريم‎هاي جديد نفتي ايران تصريح كرد: آقاي ترامپ يكى دوماه پيش صحبتي كرد در مورد تحريم نفت ايران و گفت من تحريم را تشديد مي‎كنم و در ادامه گفت گزارش‎هاي اداره اطلاعات انرژي را هم مطالعه كردم و آن تاييد مطلب من است. پس اين‎كه بعضي از آقايان آمدند و گفتند ما گشايشي كرديم در برجام اين اصلا صحيح نيست.

سخنگوي ارتش پاكستان:
آماده مقابله با هر نوع تهديد آمريكا هستيم

با افزايش تنش سياسي ميان اسلام‎آباد و واشنگتن، آمريكا كمك‎هاي مالي و امنيتي به پاكستان را قطع كرد و ارتش پاكستان نيز اعلام كرد كه براي مقابله با هر نوع تهديد آمريكا، آمادگي دارد.

سخنگوي وزارت خارجه آمريكا در كنفرانس خبري اعلام كرد كه واشنگتن كمك‎هاي مالي - امنيتي به پاكستان را به حال تعليق درخواهد آورد. «هيدر نائورت» همچنين افزود تا وقتي‎كه اسلام‎آباد تدابير لازم را عليه گروه‎هاي طالبان در افغانستان و شبكه حقاني انجام ندهد، اين تعليق در كمك‎ها ادامه خواهد داشت.

در پي اتهام‎زني آمريكا به پاكستان مبني بر عدم همكاري كامل اين كشور در جنگ عليه تروريسم، كمك‎هاي مالي - امنيتي 255 ميليون دلاري واشنگتن به اسلام‎آباد تعليق خواهد شد.

به گزارش تسنيم، تنش در روابط واشنگتن و اسلام‎آباد پس از آن تشديد شد كه «دونالد ترامپ» رئيس‎جمهوري آمريكا در حساب توييتري خود نوشت: «ايالات متحده آمريكا با حماقت بيش از 33 ميليارد دلار طي 15 سال گذشته به پاكستان كمك كرد و آن‎ها چيزي جز دروغ و نيرنگ تحويل ندادند و گمان كردند كه رهبران ما نادان هستند. آن‎ها پناهگاه‎هاي امن به تروريست‎هايي دادند كه ما در افغانستان آن‎ها را تعقيب مي‎كنيم و كمك اندكي كردند. ديگر كمكشان نمي‎كنيم.»

گفتني است كه اظهارنظرهاي تند مقامات آمريكايي با واكنش پاكستان نيز همراه بوده است. سفير و نماينده اين كشور در سازمان ملل گفت كه مبارزه اسلام‎آباد با تروريست‎ها در راستاي منافع ملي پاكستان است و ارتباطي با دلار‎هاي واشنگتن ندارد. «مليحه لودي» همچنين آمريكا را تهديد كرده كه در صورت ادامه يافتن جهت‎گيري‎هاي سياسي مشابه از سوي مقامات كاخ سفيد، پاكستان در مورد روابط خود با آمريكا تجديدنظر خواهد كرد. «آصف غفور»، سخنگوي ارتش پاكستان هم در پاسخ به گفتار تند آمريكايي‎ها گفته آماده مقابله با هرگونه تهديد آمريكا هستيم.

 اخبار ويژه

ماجراي خواندني نامه تند و تيز به شاه!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: جمعي از مدعيان اصلاحات كه برخي از آن‎ها ننگ خيانت در فتنه آمريكايي - اسرائيلي ۸۸ را دارند با صدور بيانيه‎اي درباره آشوب‎هاي اخير، اعلام كرده‎اند كه بارها در خصوص مشكلات معيشتي مردم هشدار داده بودند ولي اين هشدارها مورد توجه قرار نگرفته است!
گفتم: كي و كجا هشدار داده بودند؟! آن‎چه از اين جماعت منتشر شده است حمايت از دولت و ناسزاگويي به منتقداني بوده است كه شرايط كنوني و فشارهاي اقتصادي ناشي از آن را پيش‎بيني كرده و هشدار داده بودند.
گفت: هشدارها و انتقادهاي دلسوزانه منتقدان در رسانه‎ها منتشر شده و موجود است ولي از اين آقايان غير از حمايت تمام‎قد از برنامه‎هاي اقتصادي دولت و ناسزاگويي به منتقدان چيزي ديده نمي‎شود!
گفتم: اين عده به‌خاطر تخريب اقتصادي و تحميل شرايط سخت معيشتي به ملت، از خجالت آب نمي‎شوند كه بايد بشوند، لااقل بايد شرمنده باشند و از مردم معذرت بخواهند.
گفت: حالا كه دست پيش را گرفته و ادعا مي‎كنند به دولت هشدار داده بودند!
گفتم: بعد از انقلاب از يك شخصيت مطرح پرسيدند؛ چرا در مقابل جنايات شاه ساكت بودي و لام تا كام اعتراضي نكردي؟ گفت؛ اختيار داريد! بنده يك نامه تند و تيز خطاب به شاه نوشتم. پرسيدند؛ پس چرا هيچ اثر و انعكاسي از آن ديده نشد؟! گفت؛ خب براي اين‎كه آن را نفرستادم و گذاشتم زير فرش اتاقم!!

دولت به جاي كاهش روي كاغذ، تورم را واقعا حل كند

به گزارش «تابناك» رمضانعلي سبحاني‎فر از نمايندگان حامي دولت اظهار داشت: تورم اعلام شده از سوي دولت، با چيزي كه در سر سفره مردم وجود دارد به هيچ عنوان همخواني ندارد. مردم چيزهايي را كه دولت و بانك مركزي اعلام مي‎كنند، حس نمي‎كنند. همه چيز در حال گران شدن است و همه اقلام به ساعت در حال تغيير قيمت هستند، اين موضوع باعث فشار بسيار بر مردم شده و مردم ديگر تاب و تحمل اين ميزان از فشارها را ندارند.
اين نماينده گفت: تورم عملياتي كه بانك‎ها اعلام مي‎كنند با تورمي كه امروز مردم در جامعه با آن دست و پنجه نرم مي‎كنند، متفاوت است و اساساً هيچ نوع همخواني بين آن وجود ندارد.
رسول خزري، ديگر نماينده مجلس نيز در اين باره مي‎گويد: تورم موجود جامعه با آن‎چه ما بر سفره مردم مي‎بينيم همخواني ندارد. متأسفانه بودجه امسال هم در شعار زيباست، ولي در ماهيت عكس شعارهايي است كه گفته و نوشته شده است.
اين نماينده مجلس ادامه داد: ما نمي‎توانيم 80 ميليون ايراني را تحت فشار قرار دهيم تا شعار ايجاد اشتغال براي 700 تا 800 هزار نفر كه دولت داده است، محقق شود. راه اشتغال‎زايي از طريق وام گرفتن و افزايش قيمت سوخت نيست.
وي همچنين افزود: افزايش حامل‎هاي انرژي، تورم موجود را دو برابر خواهد كرد و اين تورمي كه دولت ادعا دارد، تك‎رقمي شده، به يك عدد درشت دو رقمي تبديل خواهد شد.
محمدعلي پورمختار هم اظهار داشت: سطح جامعه از افزايش بي‎رويه قيمت‎ها به شدت گلايه‎مند است و تصور من اين است كه تورم كنوني در جامعه، چيزي حدود 25 تا 35 درصد است و اين چيزي نيست كه كسي نداند.

فاصله درآمدي ثروتمندان و فقرا در دولت روحاني 13 برابر شد!

ميانگين درآمد ثروتمندان در مقايسه با دهك‎هاي پايين، در دولت روحاني 13 برابر شده است.
رجانيوز با انتشار اين خبر نوشت: دولت مدعي عبور از ركود، افزايش حقوق كارمندان و كاهش وابستگي دولت به نفت است ولي آيينه تمام‎نماي عملكرد اقتصادي دولت، از افزايش فاصله طبقاتي در كشور و انحراف برنامه دولت اعتدالي از عدالت اقتصادي گواه مي‎دهد.
رئيس جمهور پيش از اين دورنماي اقتصادي كشور را با توجه به عملكرد دولت مثبت ارزيابي كرده و گفته بود: «دائم مي‎گويند ركود است و مي‎گويند پيشرفتي نمي‎بينيم. خب نمي‎بينيد، يك عينكي، چيزي، درماني بايد بكنند. بعضي‎ها مي‎گويند ما نمي‎بينيم؛ بروند فولاد را نگاه كنند، پارسال چه وضعي داشت و امسال چه وضعي دارد؟ ذوب‎آهن پارسال چه وضعي داشت، امروز چه وضعي دارد؟»
از سوي ديگر نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه مدعي است دخل و خرج دولت نسبت به درآمدهاي نفتي كاهش پيدا كرده و به جاي اين‎كه بودجه عمومي دولت به شير نفت وصل باشد، به سمت اخذ ماليات سوق پيدا كرده است:
«از سال 92 تا به امروز سهم درآمدهاي نفتي از كل منابع مالي دولت از 41 درصد به 26 درصد رسيده است. سهم نفت پايين آمده است.»
همچنين در گزارش اخير سازمان برنامه و بودجه آمده حقوق كارمندان در دولت يازدهم دو برابر و مستمري مددجويان كميته امداد و بهزيستي، 4/3 برابر افزايش پيدا كرده است. حقوق كارگران هم از تورم جا نمانده است. روحاني هم مدعي شد: «در اين دولت هر مقدار تورم بوده، حقوق كارگر بيش‎تر اضافه شده است.»
اما در ميان اعداد و ارقام اين گزارش ضريب جيني و افزايش فاصله دهك‎هاي درآمدي توجه را جلب مي‎كند. ضريب جيني در سال 94 و 95 روند صعودي داشته و از 38 صدم به 39 صدم رسيده است. همچنين نسبت هزينه دهك‎هاي بالا يعني ثروتمندان به هزينه دهك‎هاي پايين يعني فقرا در كل جامعه ايران از رقم 12/33 در سال 93 به 12/65 برابر در سال 94 و پس از آن به 12/99 برابر در سال 95 افزايش يافته است. خلاصه اين اعداد و ارقام اقتصادي مي‎گويد در دولت روحاني فاصله طبقاتي افزايش پيدا كرده است.
نسبت ده درصد ثروتمندترين به فقيرترين افراد كه شاخص ديگري براي سنجش وضعيت فاصله طبقاتي مي‎باشد، نشان مي‎دهد با اين‎كه در سه سال پاياني دولت قبل اين رقم از 14/7 به 10/7 كاهش پيدا كرد اما در دولت روحاني و با شروع مجدد روند افزايشي آن از 10 به 12/99 در سه سال نخست اين دولت افزايش پيدا كرده كه نشان مي‎دهد شكاف طبقاتي بيش‎تر شده است.

اون اغتشاشه نه اختشاش!

بازيگر پرحاشيه كه به لطف رسانه ملي مشهور شده است، در حمايت از اراذل و اوباش ضدانقلاب، از لغت اختشاش به‎جاي اغتشاش استفاده كرد!
ب. ر پس از پستي كه در توهين به جامعه ايراني بود، در پست ديگري از اراذل و اوباش كه نزديك به يك هفته امنيت مردم را سلب كردند، حمايت كرد. با مزه اين است كه اين خانم دارنده مدرك كارشناس ارشد ادبيات فارسي، اغتشاش را اختشاش تلفظ كرده و همان طور نوشته است.
بايد از امثال وي پرسيد كه اگر يكي از نزديكانش مثل دو نوجوان بي‎گناه اهل درود و خميني‎شهر، به‎دست اغتشاشگران به قتل مي‎رسيد، باز هم حاضر بود از اغتشاشگران حمايت كند يا همچنان آن‎ها را مردم معصوم و بي‎گناه مي‎دانست؟!