صفحه فرهنگي-اجتماعي

جشنواره‎اي براي تكثير همت آويني
دستكش ننه عصمت امسال در دستان مهدي نقويان جاي گرفت

مراسم افتتاحيه هشتمين جشنواره مردمي فيلم عمار در حالي به روال هر ساله با حضور پررنگ خانواده‎هاي معظم شهدا برگزار شد كه اتفاق‎هاي جالب توجهي در جريان برگزاري اين مراسم به وقوع پيوست؛ اهداي هديه ويژه مقام معظم رهبري به علامه سيدعيسي طباطبايي كه قرآني منقش به دستخط رهبر انقلاب بود و همچنين اهداي جايزه دستكش ننه‎عصمت به مهدي نقويان، مستندساز جوان كشورمان از جمله مهم‎ترين اين اتفاقات بود. به گزارش وطن‎امروز، در اين مراسم كه با حضور جمعي از خانواده‎هاي معظم شهدا و اهالي فرهنگ، هنر و رسانه برگزار شد، پس از قرائت قرآن توسط فرزند شهيد سبزعلي، نادر طالب‎زاده دبير جشنواره عمار در سخناني در ارتباط با اهميت برگزاري اين جشنواره اظهار كرد: جشنواره عمار پايگاه رسانه‎اي جديدي است كه با همت آقاي جليلي و دوستان‎شان كار خود را آغاز كرده است. اين دوستان كاري تخصصي را انجام مي‎دهند و كاري را دنبال مي‎كنند كه حتي خيلي از وزرا هم نمي‎توانند آن را انجام بدهند يا حتي مطرح كنند. جشنواره فيلم مردمي عمار شبيه به تكثير نيت و همت شهيد آويني است و علاوه بر آن به‎صورت توأمان آموزش دارد. اين جشنواره در بخش مستند توانسته است جايگاه والاي خود را پيدا كند و البته در چند سال اخير شاهد ظهور كارهاي دقيق علمي فيلمسازي در بخش داستاني هستيم. متأسفانه خيلي از دانشگاه‎ها در ايران اصول درست كارگرداني يعني تقطيع را به‎درستي آموزش نمي‎دهند در حالي كه بچه‎هاي عمار چندسالي است به‎صورت تخصصي وارد اين آموزش‎ها شده‎اند. به‎نظرم يكي از بركات روزگار ما همين جشنواره عمار است.

عمار؛ احياگر روحيه جهادي در رسانه

اين كارگردان و مستندساز به حضور آثار برگزيده جشنواره عمار در شبكه افق اشاره كرد و گفت: از شبكه افق با بنده تماس گرفتند و گفتند آثار داستاني خوب را به آن‎ها معرفي كنيم و من تعدادي از اين آثار خوب را براي نمايش به آن‎ها معرفي خواهم كرد. به‎نظر من درباره انقلاب، انقلابي‎ها بايد حرف بزنند و بايد كار را از دست بسازبفروش‎ها دربياوريم و به دست دغدغه‎مندان انقلاب بدهيم. اين موضوع چه در عرصه داستاني و چه در عرصه مستند وجود دارد. معتقدم كه جشنواره عمار شبيه جهاد سازندگي در اوايل انقلاب است كه متأسفانه بعد از فوت امام آن را منحل كردند و روح جهادي‎گري را از جامعه گرفتند. به‎نظرم در اين كار عمدي وجود داشت. جشنواره عمار احياي حال جهادي در بخش رسانه‎اي است كه نيازمند آموزش است. خوشبختانه اخبار خوبي از نوع فيلم‎هايي كه به جشنواره رسيده است دارم و خدا را شكر مي‎كنم كه به اين دستاوردها رسيديم و از اين بابت بسيار خوشحالم.

دستكش ننه‎عصمت در دستان مهدي نقويان

بخش بعدي اين برنامه به اهداي جايزه دستكش ننه‎عصمت اختصاص داشت؛ دستكشي كه به‎صورت سالانه به يكي از چهره‎هاي فعال در عرصه فرهنگ و هنر كشور اهدا مي‎شود و امسال نوبت مهدي نقويان مستندساز كشورمان بود تا اين جايزه را با خود به خانه ببرد. نقويان كه اين روزها با كارگرداني مستند در حال پخش «خارج از ديد» مورد توجه بسياري از اهالي رسانه قرار گرفته، اين جايزه را از دست 3 خانواده شهيد كارگر گرفت. نقويان بعد از دريافت اين جايزه گفت: لطف بچه‎هاي عمار باعث دلگرمي من است. اندك پيشرفت من در اين سال‎ها به‎دليل حمايت‎هاي جشنواره عمار از من بود. قبل از پديدار شدن اين جشنواره اكثر كارهاي من در آرشيو مي‎ماند و ديده نمي‎شد اما اكنون فضايي باز شده است كه آثارم در اين جشنواره ديده شود.

هديه ارزشمند رهبر انقلاب براي مجاهد مخلص

اما يكي از اتفاق‎هاي ويژه آيين افتتاحيه اين دوره از جشنواره مردمي فيلم عمار، مراسم تقدير از علامه سيدعيسي طباطبايي بود. ايشان كه از ياران امام خميني(ره) و مؤسس بسياري از نهادهاي انقلابي ايران و لبنان است در اين مراسم با حضور خانواده شهدا و با اهداي هديه ويژه مقام معظم رهبري مورد تقدير قرار گرفت. در اين مراسم، فرزند حجت‎الاسلام والمسلمين طباطبايي به‎نيابت از ايشان، هديه ارزشمند رهبر انقلاب را كه يك جلد قرآن كريم منقش به دست‎خط مقام معظم رهبري بود دريافت كرد. متن دست‎نويس ابتداي اين قرآن اهدايي رهبر انقلاب، چنين بود: «خداوند وجود شريف جناب حجت‎الاسلام والمسلمين سيدعلي طباطبايي را محفوظ دارد و خدمت باارزش ايشان را قبول بفرمايد». همچنين نادر طالب‎زاده در اين مراسم ضمن تقدير از زحمات حجت‎الاسلام والمسلمين طباطبايي در شبكه المنار كه توسط ايشان تأسيس شده، در سخناني اظهار كرد: من آثار حجت‎الاسلام والمسلمين طباطبايي را بخوبي مي‎شناسم، چرا كه توفيق آموزش بچه‎هاي شبكه المنار را دارم. اين شبكه‎اي است كه اسرائيل را مي‎ترساند و اثر آن متفاوت با بقيه است. اين شبكه مركز اصلي جنگ رواني عليه اسرائيل بوده و اميدوارم خداوند به مؤسسان آن خير بدهد.

از ترخيص و قائم‎مقام تا انگيزه اربعين و ثريا

بخش ديگري از اين مراسم به اهداي جوايز چند بخش از جشنواره عمار اختصاص داشت. در بخش پوستر فيلم كه با حضور خانواده شهيدان حسين غلام كبيري و باغباني جوايز آن اهدا شد، داوران از ميان نامزدهاي اين بخش، ضمن تقدير از پوسترهاي «تخريب بهشت» با طراحي «حسين شهرياري» و پوستر «قصرقند» با طراحي «مهدي خوش‎نژاد»، لوح افتخار اين بخش را به پوستر «نبرد مهندسي» با طراحي سيداحمد باقريان‎موحد اهدا كردند. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به پوستر «رؤياي خلافت» با طراحي حامد مغروري اهدا كرد. جايزه ويژه اين بخش نيز به پوستر «ترخيص» با طراحي مهدي انصاري اهدا شد. در بخش «تيزر فيلم»، هيأت داوران ضمن تقدير از تيزر فيلم «كارخانه جهان» به كارگرداني مصطفي رمضان‎خاني و تيزر فيلم «تلكه» به كارگرداني مسعود كارگر، لوح افتخار اين بخش به تيزر فيلم «ترمينال غرب» به كارگرداني مجيد رياضي‎رستگار و تيزر فيلم «ارثيه پدري» به كارگرداني حسن جعفري اهدا كرد. همچنين فانوس اين بخش به تيزر فيلم «قائم‎مقام» به كارگرداني سيدمحمدعلي صدري‎نيا اهدا شد. در ادامه هيأت داوران ضمن تقدير از آگهي‎هاي تبليغاتي «اولين درآمد» به كارگرداني مجيد رياضي‎رستگار و «باران باشيم» به كارگرداني سيدمرتضي فاطمي، لوح افتخار اين بخش را به آگهي‎هاي تبليغاتي «راه رفتني» به كارگرداني محمدرضا فرزادمهر و «پنجمين نمايشگاه ايران نوشت» به كارگرداني مهدي بخشي‎مقدم اهدا كرد. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به آگهي تبليغاتي «نوشت‎افزارهاي قهرمان‎هاي ايراني 2» به كارگرداني علي محبي و سعيد تاري‎وردي اهدا كرد. در قسمت ديگري از اين مراسم برگزيدگان بخش‎هاي نقد مقالات و پژوهش‎هاي سينمايي و همچنين «فيلم ما» جوايز خود را دريافت كردند و سپس در بخش ديگري از اين مراسم جوايز «برنامه تلويزيوني» اهدا شد. هيأت داوران در بخش كليپ لوح افتخار اين بخش را به اثر«انگيزه اربعين» به كارگرداني «سيدمحمدرضا علوي» اهدا كرد. در بخش برنامه تلويزيوني و تلويزيون اينترنتي، داوران جشنواره، ضمن تقدير از برنامه تلويزيوني «جهان‎آرا» لوح افتخار اين بخش را به مستند خبري «يد واحد» به تهيه‎كنندگي «سميه نجفيان» اهدا كردند. همچنين هيأت داوران فانوس اين بخش را به برنامه تلويزيوني «ثريا» به كارگرداني «محسن مقصودي» اهدا كرد‎.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

ترجمه
به اهل كتاب فرمانى داده نشده جز آن كه خدا را بپرستند در حالى كه دين را براى او خالص ساخته و گرايش به حق داشته باشند و نماز را به پا دارند و زكات بپردازند و اين است دين استوار.
(بينه، 5)
پيام ها
1. سليقه‎ها و هوس‎هاى ديگران متغير است. دين پايدار و ثابت، سرسپردگى خالصانه به خداى ثابت است.
2. ايمان بدون نماز و زكات استوار نيست.
3. توجه به سابقه لجاجت‎ها و تفرقه‎ها، سبب تسلّى پيامبر و پيروان است.
4. توحيد و پرستش خالصانه خداوند، عامل وحدت است.
5. پيامبران، مردم را به سوى خدا دعوت مى‎كردند نه خود.
6. خالص و بى پيرايه بودن، رمز بقاء است.
7. فرمان توحيد و نماز و زكات در تمام اديان آسمانى بوده است.

 پرتوي از حكمت

سوراخ شدن كيسه اعمال!

مرحوم آيت‎ا... خوشوقت:
كسي كه اخلاق خوش در خانه دارد مانند كسي است كه روزها را روزه دارد و شب‎ها عبادت مي‎كند. در يك كلام زبان باعث سوراخ شدن كيسه اعمال است هر چه اعضا زحمت مي‎كشند و جمع مي‎شود يك حركت زبان، كيسه را سوراخ مي‎كند اگر از زن و فرزند غضبناك شديد بايد از مهلكه خارج شويد وگرنه قطعا زمين خواهيد خورد.

 بوستان حكايت

شفاعت حضرت معصومه(س)

شيخ عباس قمي(رحمت ا... عليه) كه به محدث قمي نيز معروف است، مي‎گويد: درعالم رؤيا مرحوم ميرزاي قمي اعلي ا... مقامه الشريف را ديدم، از ايشان سؤال كردم: آيا اهل قم را حضرت فاطمه معصومه(سلام ا... عليها) شفاعت خواهند كرد؟ ميرزا چون اين سخن را شنيد ناراحت شد و نگاه تندي به من كرد و فرمود: چه گفتي؟ من دوباره سؤالم را تكرار كردم، باز با تندي به من فرمود: شيخ، تو چرا چنين سؤالي مي‎كني!؟ شفاعت اهل قم با من است، حضرت فاطمه معصومه(سلام ا... عليها) تمام شيعيان جهان را شفاعت خواهند كرد.
كتاب مردان علم در ميدان عمل، ج ۳، ص ۳۶