صفحه كلبه سبز

يگانه حامي همسرتان باشيد

از همان زماني كه با لباس سفيد يا كت دامادي به خانه بخت رفتيد در زندگي مهم‎ترين چيزي كه مي‎خواستيد، آرامش و يك زندگي خوب بود. مي‎خواستيد كه در پيري هم‎صحبت و مونسي داشته باشيد؛ كسي كه شما را بفهمد و به نوعي تكيه‎گاهتان باشد. درست از همان موقعي كه بله را به همسرتان گفتيد دلتان مي‎خواست كه همسرتان از شما دفاع كند و حاميتان باشد.

بدين‎ترتيب شما با نياز به حمايت و احترام از طرف همسرتان زندگي زير يك سقف را شروع كرديد. اما حال بياييد كمي با هم صادق باشيم. شما چه انتظاري از همسر يا يگانه حامي خود داريد؟آيا يك همسر تنها با دفاع كردنش مي‎تواند حامي شما باشد؟حامي بودن به چه معناست؟

يادم مي‎آيد كه مادر بزرگم رسماً عاشق پدر بزرگم بود. يك روز به او گفتم حيف اين همه احساست، پدر بزرگ من مگر چه دارد كه شما آن‎قدر عاشق او هستيد؟!

مادر بزرگ اخم دلپذيري به من كرد و گفت: دلسوز نيست كه هست، حواسش به قرص و دواهاي من نيست كه هست، ...

پدر بزرگ تو داناست! نمي‎فهمي دختر، داناست ... او مرا مي‎فهمد، رگ خواب مرا مي‎داند، غمخوار و تكيه گاه من است ...

من ماتم برده بود!آن جا بود كه فهميدم "چهار عنصر عشق: دلسوزي، احساس مسؤوليت، احترام و دانايي است!"يعني يك همسر حامي ...

هر كسي مي‎تواند در جايگاه خودش يك حامي خوب باشد؛ دوست، فرزند، والدين و شريك زندگي. حمايت و حامي بودن والدين كه قابل وصف نيست. از عمق وجودشان براي فرزندانشان مايه مي‎گذارند و يك حامي تمام عيار هستند اما هر چقدر هم والدين حامي خوبي باشند يك جاهايي در زندگي است كه احساس مي‎كنيد نياز به يك تكيه گاه از جنس خاص داريد. كسي كه به حرف هايتان گوش كند، به شما محبت كند، دلسوز شما باشد، عشق و علاقه اش را از شما دريغ نكند و در نهايت از شما دفاع كند.

حامي شوهرتان باشيد

صبح‎ها هنگام خروج همسرتان از خانه به بدرقه او مي‎رويد يا از همان اتاق خواب با او خداحافظي مي‎كنيد؟ عصرها چي؟ وقتي همسرتان از سركار به خانه مي‎آيد به استقبال او مي‎رويد يا نه از توي آشپزخانه به او سلام مي‎دهيد؟ آيا به همسرتان غر مي‎زنيد؟! مثلا تلويزيون تماشا مي‎كند بگوييد:" تو كه همش چشمت تو اين تلويزيون باشه ها! "يا وقتي كه همسرتان كارش را به خانه مي‎آورد بگوييد:" شد يه دفعه كارت رو نياري تو خونه!"

اگر موارد فوق تا حدودي در مورد شما صادق است بايد بگوييم كه شما حامي خوبي براي همسرتان نيستيد.

با همسرتان به‎گونه‎اي برخورد كنيد كه مايه تجديد قواي او شويد. همسر شما به اندازه كافي در خارج از منزل با معضلات فراواني دست و پنجه نرم مي‎كند، او نياز به تشويق و حمايت شما دارد.

فرض كنيد روزي همسرتان به خانه مي‎آيد و به شما اعلام مي‎كند كه تصميم دارد از شغل فعلي‎اش استعفا دهد و براي خودش مغازه‎اي را دست و پا كند. با خود مي‎گوييد خب اين چه كاري است. نه بيمه‎اي در كار است، نه مرخصي. حقوقش هم كه كم‎تر است. دوست داريد جيغ بكشيد و به هر نحوي شده اون رو از تصميش منصرف كنيد اما او مصمم است كه حتما در اين كار موفق خواهد شد و نياز به حمايت شما دارد.

به نوشته تبيان، مردان به گونه‎اي هستند كه دوست دارند مورد همراهي همسرشان قرار بگيرند. حتي اگر مخالف تصميم همسرتان هستيد بهتر است در ابتدا با دلايل منطقي مخالفت خود را ابراز كنيد و در نهايت به او حس اعتماد دهيد.

سعي كنيد دلسوز همسرتان باشيد. هر از گاهي از او به خاطر زحماتش قدرداني كنيد. بگذاريد احساس كند كه در منزل به وجودش نياز است. به ياد داشته باشيد كه پشت هر مرد موفق يك زن دلسوز است. پس با دلسوزي و مهرباني و حمايت‎هاي خود موجب تقويت و پيشرفت همسرتان شويد و او را باور داشته باشيد.

حامي از جنس مردانه

حتما در بين برخي از مردان شنيده‎ايد كه مي‎گويند: به زنان نبايد بال و پر داد، پرو مي‎شوند! يا زياد به زن نگوييد دوستت دارم خودش را مي‎گيرد! و يا زياد به زن توجه نكنيد خودش را گم مي‎كند و ... در حالي كه ذات زن به‎گونه‎اي است كه چون خود سرشار از احساسات است به ابراز محبت از طرف همسرش هم نيازمند است. كمبود محبت او را پژمرده مي‎كند. زن، قلب خانه است كه اگر شاد باشد قلب خانه مي‎تپد.

براي شاد شدن يك زن، مردانه از همسرتان حمايت كنيد. در برابر ديگران به هيچ وجه از او انتقاد نكنيد و گاهي از همسرتان به خاطر كارهاي خانه تشكر كنيد.

در نهايت، كاري كنيد كه اولين، محكم‎ترين و مانوس‎ترين پناهگاهي باشيد كه همسرتان به آن پناه مي‎برد؛ به طوري كه در هر مصيبت و موقعيت دشواري به حمايت و حضور شما اطمينان داشته باشد.

سلامت خانواده
سردي يا گرمي «شير مادر» چه تأثيري در رشد نوزاد دارد؟

بخش زيادي از سؤالاتي كه در طب سنتي و بيماري‎هاي مختلف مطرح مي‎شود، مي‎تواند سؤال مشترك بسياري از افراد باشد لذا تلاش داريم در قالب انتشار اين سؤالات و ارائه پاسخ به آن‎ها، گامي در راستاي حل اين مشكلات برداشته باشيم.

در ادامه سؤالاتي درباره گرمي يا سردي شير مادر آمده كه دكتر محمدمهدي شير‎محمدي، پژوهشگر طب سنتي به آن‎ها پاسخ داده است:

1. اگر شير مادر گرم يا سرد باشد چه‎تأثيري بر رشد نوزاد دارد؟

2. درست است كه اگر شير سرد باشد بر هوش نوزاد اثر منفي دارد؟

3. نشانه‎هاي شير گرم يا سرد در نوزاد چيست؟

4. آيا مي‎توان بدون اين‎كه نوزاد شير را بخورد، گرمي يا سردي آن را متوجه شويم؟

5. آيا مي‎توان مزاج شير مادر را گرم كرد و با چه‎روشي؟

پاسخ پرسش اول: شير گرم، مرطوب و لطيف، رشد نوزاد را سرعت مي‎بخشد همان‎طور كه هواي گرم و مرطوب بهار، گياهان و شكوفه درختان را رشد مي‎دهد؛ بنابراين مادر بايد بكوشد شير گرم، لطيف و مرطوب داشته باشد و اين كوشش با بهبود تعذيه ممكن مي‎شود.

پاسخ پرسش دوم: بله! چنان كه در پاسخ به پرسش پيشين گفتيم، شير سرد همانند ريختن آب يخ پاي گل‎ها كه ريشه گياه را سرد و سست مي‎كند، موجب كندي رشد مي‎شود و بر هوش او نيز اثر منفي مي‎گذارد و كودك را كُندذهن و كم‎هوش مي‎كند.

در يك معاينه شاهد بودم كه استاد خيرانديش، مادري را كه به افسردگي شديد دچار بود، از شير دادن به طفل منع كرد و گفت: "شير اين مادر، كودكش را هم افسرده مي‎كند؛ مدتي كودك از دايه شير بخورد و براي اين‎كه شير مادر قطع نشود، آن را بدوشد و همزمان، به‎سرعت براي درمان افسردگي او اقدام كنند".

پاسخ به پرسش سوم: تظاهرات گوارشي، چهره و چشم‎هاي كودك، به‎وضوح سردي شير را افشا مي‎كند؛ شير اگر سرد باشد، نوزاد مدام رفلكس معده و برگردان شير دارد، همچنين آب دهانش مدام سرريز مي‎شود و دفع او دشوار است؛ صورتش لَخت و افتاده و حالات چشمانش خمار و فاقد نشاط و روشني است، لب‎ها هم افتاده و مشابه لب فردي غمگين است اما شير گرم، رفلكس معده ندارد، كودك پرزور و راحت دفع مدفوع دارد و مدفوع او بو دارد و اگر شير گرم و خشك باشد، بوي آن هم تند است، نگاهش نيز نافذ و پرنشاط و خندان است.

پاسخ به پرسش چهارم: بله! با يك آزمايش ساده، پيش از خوراندن شير، مي‎توانيد بفهميد شيرتان گرم است يا سرد؛ مادر يك قطره شير را روي ناخن خود، بچكاند. شير، يكي از اين دو حالت را خواهد گرفت يا شل و وارفته روي ناخن پخش مي‎شود كه يعني شير "سرد" است يا مانند يك دانه مرواريد به‎هم‎پيوسته، روي ناخن مي‎ماند يعني شير "گرم" است.

پاسخ به پرسش پنجم: بله! مادر مي‎تواند شير خود را با رژيم غذايي مناسب گرم كند؛ براي درمان، مادر روزانه يك ليوان عرق رازيانه با عسل ميل كند؛ اين شربت، شيرافزا نيز هست. همچنين خرما، بادام، عسل، مويز و كشمش، انگور و كنجد، ارده، عسل، زيتون، روغن زيتون، روغن حيواني، به، سيب، گلابي، انار شيرين، دستنبو و از ميان غذاها، آبگوشت، فسنجان، فسنجان بادام، حليم، انواع آش و اغلب ادويه‎جات، شير را گرم مي‎كنند البته ادويه زياد مصرف نكنند؛ زيرا شير را گرم و خشك مي‎كند و از رطوبت و لطافت آن كم مي‎كند.

البته براي درمان سردي شديد دستگاه گوارش كودك مي‎توان هر 12 ساعت، يك قاشق چايخوري شيره انگور به كودك بخورانند.

منبع: تسنيم

 كلبه سبز

ره‌نمايي خوبان
رياست عاطفي با خانم هاست

حجت الاسلام پناهيان:
مهم‎ترين چيزي كه زن بايد نسبت به مرد و مرد نسبت به زن رعايت بكنه چيه؟
آقايون بايد مواظب باشن دل خانم را نشكنن، خانم‎ها بايد مواظب باشن غرور مرد را نشكنن، يك تعبير ديگه، اطاعت كردن زن از مرد، محبت كردن مرد به زن، تعادل بخش روح اين دو نفره
پيامبر اكرم(ص) فرمود مرد يكبار به خانمش مي‎گه دوست دارم تا آخر عمر او فراموش نمي‎كنه، اين معنايش اين نيست كه يكبار بگو بسشه، اين يعني اين‎كه چيز قشنگيه، او انقدر ازش لذت مي‎بره، خب ما بالاخره دريغ نكنيم، زن به محبت مرد احتياج داره، اين مهم‎تر از هر چيز ديگه است
زن‎ها نوعا دنبال اين نيستند كه مرد از اون‎ها اطاعت بكنه، البته باز تو روايت اطاعت از سر محبت هم داريم. مي‎فرمايد كه بعضي وقت‎ها حرف دل خانمت را گوش بده، حرف دلش حرف منطقي نيست نه اين‎كه حرف غلطي باشه، من اين گل را دوست دارم، بگو خانم هر طور كه تو دوست داري، مرد نگويد آقا من اطاعت نمي‎كنم من بايد رئيس باشم
يك نوع رياست را طبيعت به مرد داده، رياست عاطفي با زنه، رياست حقوقي، رياست در فرمان با مرده، اين‎ها روحياتشان با هم ديگه متفاوته....
درباره بچه‎ها هم همين طور:...خانم تو خونه به بچه مي‎گه از بابات اطاعت كن، بابا تو خونه به بچه مي‎گه به مامان محبت كن، دوباره اون وقت خود بابا به بچه محبت كردن به مامان را. نشون مي‎ده...
امام(قدس سره الشريف) چگونه اين را در خانه اجرا مي‎كرد؟ دخترانش كه سر سفره بودند، ‎خانمشان كه بلند مي‎شدند غذا را جمع كنند، ‎امام به دخترانشان مي‎گفت: دخترها مادر!

نكات ريز خانه داري

ـ براي اين‎كه كوفته‎هاي شما در آب از هم نپاشد، قدري آرد و تخم مرغ به آن بيفزاييد و حرارت آتش را زياد كنيد.
ـ در موقع پختن مرغ براي از بين بردن بوي زهم آن چند عدد هويج حلقه شده به آن اضافه كنيد، با اين كار هم بوي مرغ از بين مي‎رود و هم طعم بهتري پيدا مي‎كند.
ـ در هنگام آب پز كردن تخم مرغ دقت كنيد كمي آب ليمو در ظرف بريزيد تا سياه نشود.
ـ هنگام برداشتن تخم مرغ‎ها از شانه، انگشتان خود را نمدار كنيد. اين كار از لغزيدن و افتادن تخم مرغ جلوگيري مي‎كند.
ـ اگر مي‎خواهيد ظرف جا يخي شما در فريزر نچسبد زير آن يك حلقه پلاستيكي قرار دهيد.
ـ براي آن‎كه يخچال بوي خوبي بگيرد كمي وانيل را به پنبه‎اي آغشته كرده و درون يخچال بگذاريد.
ـ براي آن‎كه سالاد طعم بهتري داشته باشد، خيار را با پوست خرد كنيد.
ـ قبل از گذاشتن هويج در يخچال، سر هويج را ببريد. زيرا نوك آن رطوبت هويج را گرفته، خشك و پلاسيده مي‎شود.
- اگر مي‎خواهيد گل كلم هنگام پخت سفيد و درخشان شود، هنگام پخت كمي شير به آن اضافه كنيد.
- گذاشتن ظرف جوش شيرين در يخچال باعث مي‎شود كه بوي بد يخچال از بين برود.
- با گذاشتن ساقه كرفس داخل كيسه نان، مي‎توانيد مدت بيش‎تري آن را تازه نگه داريد.
- اگر مي‎خواهيد موز زمان بيش‎تري باقي بماند، بايد آن را در فويل آلومينيومي پيچيده و در يخچال بگذاريد.
- اگر مي‎خواهيد مغز گردو سالم خارج شود، آن را يك شبانه‎روز در آب نمك خيس كنيد و سپس بشكنيد.