صفحه بين الملل

شبكه خبري تركيه‎اي مطرح كرد:
مقام ارشد سازمان سيا در پشت پرده اغتشاشات اخير ايران

در چند سال اخير روساي جمهور ايالات‎متحده آمريكا همچون باراك اوباما و دونالد ترامپ همواره از سياست‎هاي جديد خود درباره ايران سخن رانده‎اند و ادعا كرده‎اند كه برنامه‎ها و سياست‎هاي جديد عليه ايران را تحت نظارت و كنترل كامل خوددارند.

سازمان سيا ۶ ماه قبل مايكل دي آندريا «MICHAELD’ANDREA» افسر سازمان سيا را به‎عنوان مدير جديد اداره عمليات مخفي اين سازمان در ايران منصوب كرد. آندريا پس از ازدواج با يك زن مسلمان به دين اسلام گرويده و نام خود را به آيت‎ا... مايك تغيير داد. او بلافاصله پس از اسلام آوردن به‎سرعت مشغول كار در مورد عمليات مخفي سازمان‎ سيا در ايران شد. او به خاطر داشتن نقش اصلي و محوري در عمليات دستگيري و قتل اسامه بن‎لادن، تسلط و آشنايي كامل بر اوضاع و شرايط منطقه خاورميانه دارد. او همچنين يكي از بهترين افراد(CIA) در زمان حضور نيروهاي آمريكايي در كشور عراق بود. آيت‎ا... مايك(مايكل دي آندريا) در كشورهاي خاورميانه عمليات مخفي بسيار زيادي را با موفقيت انجام داده است. با توجه به كارنامه و سابقه كاري مايكل دي آندريا درگذشته، به‎روشني مي‎توان فهميد كه در پشت ناآرامي‎ها و اغتشاشات ايران چه كسي قرار دارد. از طرفي هم ايالات‎متحده آمريكا آشكارا حمايت خود را از اين ناآرامي‎ها در ايران اعلام كرده است.

دي آندريا در ويرجينياي شمالي بزرگ‎شده و حدوداً ۶۰ ساله است. وي در سال ۱۹۷۹(۱۳۵۷ شمسي) به سازمان سيا پيوست و در ابتدا به‎عنوان نيرويي مبتدي در اردوگاه نظامي پيري در ايالت ويرجينيا مشغول به خدمت شد. طبق گزارش‎هايي كه در دست است، دي آندريا مأموريت‎هاي فرامرزي خود را در آفريقا آغاز كرد و به‎عنوان افسر خدمات خارجي در سفارت ايالات‎متحده آمريكا در دارالسلام، تانزانيا مشغول به خدمت شد. دي آندريا سابقه حضور مخفيانه، به‎عنوان فرمانده عمليات اطلاعاتي سيا در مصر و عراق را در كارنامه خود دارد. دي آندريا در سال ۲۰۰۶ به سمت رياست مركز مبارزه با تروريسم سازمان سيا منصوب و جايگزين رابرت گرنير شد. وي در طول ۹ سال تصدي اين سمت، فرماندهي بيش از صدها مورد از حملات پهپادي آمريكا در پاكستان و يمن را بر عهده داشت و براي توجيه و دفاع از اين حملات در كنگره ايالت متحده امريكا حضور مي‎يافت.

دي آندريا با همسرش «فريده كارم جي» در جريان اولين مأموريت خارجي خود در شرق آفريقا آشنا شد. فريده دختر خانواده‎اي ثروتمند در جزيره موريس و با اصالتي گجراتي است و ۱۰ سال از دي اندريا بزرگ‎تر است. او در مجموعه خانوادگي خود مشغول به كار است. شركتي كه در حوزه‎هاي مختلف مثل تلكام، رسانه، املاك، توريسم، امور مالي و انرژي فعاليت مي‎كند. فريده يكي از مديران ارشد گروه كارم جي است و شركت‎هاي خانوادگي او مي‎توانند به‎عنوان پوششي براي عمليات سيا مورد استفاده قرار گيرند.

پس از انتخاب مايكل دي اندريا به‎عنوان مدير عمليات سري سازمان(CIA) در ايران، مقاله‎اي به قلم «ماتيو روزنبرگ» و «ادام گلدمن»(MATTHEWROSENBERGVEADAMGOLDMAN) در روزنامه نيويورك‎تايمز(NEWYORKTIMES) به چاپ رسيد. اين مقاله به يك نقشه بسيار دقيق و حساب‎شده سازمان سيا كه از طرف شخصي با نام آيت‎ا... مايك يا شواليه تاريكي در حال عملياتي و اجرايي شدن بود اشاره مي‎شود و نويسندگان اعلام مي‎دارند كه اين فرد از طرف شخص رئيس‎جمهور ترامپ(و به عبارت بهتر از طرف ايالات‎متحده آمريكا) به‎عنوان مسؤول مستقيم در حال طراحي و آماده‎سازي طرح و نقشه‎اي است كه اوضاع را براي ايران سخت و مشكل خواهد كرد. در اين مقاله با دلايل و شواهد اثبات مي‎شود كه رئيس سازمان سيا «مايك پومپو»(MIKEPOMPEO) و مسؤول بخش مبارزه با تروريست و فرد ديگري كه نام او فاش نشده است(ولي گفته‎شده كه داراي ويژگي‎هاي به‎مانند مايكل دي اندريا است) از زمان روي كار آمدن دولت ترامپ در آمريكا، طرح‎هاي بسيار دقيق و سخت‎گيرانه‎اي تهيه و عملياتي كرده‎اند كه نمونه آن‎ها را مي‎توان در تغييرات سياسي اخير به‎وضوح مشاهده و احساس كرد.

در اين مقاله آمده است كه به خاطر با اهميت بودن موضوع ايران، باتجربه بودن دستگاه امنيتي و اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران و از همه مهم‎تر نداشتن سفارت و يا هر ارگان رسمي ديگري(از طرف ايالات‎متحده آمريكا) در ايران، باعث شده تشكيل يك شبكه يا منبع اطلاعاتي و جاسوسي براي دولت آمريكا در داخل خاك ايران خيلي سخت و حتي غيرممكن باشد.

انتخاب شخص باتجربه‎اي همچون مايكل دي اندريا براي چنين مأموريت سخت و دشواري گزينه به‎ظاهر بسيار مناسبي به نظر مي‎رسد؛ زيرا نام اندريا در محافل(CIA) به‎عنوان فرد شماره ۱ عمليات عليه القاعده يعني كسي كه القاعده را به ادعاي رسانه‎هاي غربي به‎زانو درآورده است برده شده و از او به‎عنوان كسي كه در منطقه خاورميانه عمليات مخفي بسياري زيادي براي(CIA) انجام داده يادشده است.

ديدگاه‎هاي شخصي وي در مورد ايران براي عموم مردم ناشناخته است و مطلبي دراين‎باره نوشته‎نشده است. در مقاله نيويورك‎تايمز اين مسأله اصلاً مهم نيست چون‎كه وظيفه دي اندريا در مورد سياست‎گذاري نيست بلكه اجراي مأموريتي است كه در مورد ايران بر عهده او گذارده شده است. شخصيت خشن اندريا، روش و منش او تا به امروز و روش‎هاي بي‎رحمانه او در كشورهايي همچون افغانستان، پاكستان، يمن به‎عنوان نشانه‎ايست كه بيانگر دستپاچگي و خشونت سياست جديد آمريكا عليه ايران است. در اين مقاله درباره اندريا سؤالات ديگري هم پرسيده مي‎شود كه به خاطر محرمانه بودن آن‎ها CIA از پاسخ دادن به آن‎ها امتناع مي‎كند.

 بين الملل

وزير خارجه مطلوب جريان غرب گرا هم لگد پراني كرد
جان كري هم از اغتشاشات و اعتراضات به دولت روحاني حمايت كرد / امضاي كري واقعا تضمين است!

جان كري وزير خارجه سابق آمريكا كه اصلاح‎طلبان و اعتداليون حتي در دوران ترامپ هم اميد زيادي به وي داشتند، اينك هم از اغتشاشات و هم به نوعي از اعتراضات به دولت روحاني حمايت كرده است.
اما جان كري يادآور اوج خوش باوري جريان غرب گرا در ايران هست در روزهاي كه تيتر مي‎زدند: «امضاي كري تضمين است»!
اين در حالي بود كه برخي از تئورسين‎هاي غرب‎گرا و همچنين روزنامه زنجيره‎اي داخل كشور حتي پا را فراتر مي‎گذاشتند و تبليغ مي‎كردند كه رابطه خوب ظريف با جان كري دشمني‎هاي آمريكا عليه ايران را نيز كاهش خواهد داد.
اما اينك نه تنها دشمني آمريكايي بيش‎تر از قبل شده بلكه خود جان كري هم به اعتداليون و اصلاح طلبان در اين روزها چنگ مي‎اندازد!
به گزارش جهان نيوز، جان كري، وزير امور خارجه پيشين آمريكا در توييتر نوشته است: "بايد فروتن باشيم و بپذيريم كه در مورد آنچه در ايران مي‎گذرد كم مي‎دانيم، هرچند اينقدر روشن است كه اين روزها متعلق به ايرانيان است نه هيچ كس ديگر. اما حق مردم براي اعتراض مسالمت‎آميز و بيان آرزوهايشان حقي جهاني است و دولت‎ها در همه جاي دنيا بايد آن را رعايت كنند."
اين در حاليست كه تا همين چند وقت پيش برغم كارنامه سياه آمريكا در اجراي تعهدات بين‎المللي و نقض‎عهدهاي مكرر در تعهدات مختلف و عهد شكني‎هاي مكرر پس از برجام، مقامات وزارت امور خارجه همچنان از لزوم اعتماد به قول آمريكايي‎ها سخن مي‎گفتند و روزنامه‎هاي زنجيره‎اي نيز كه ماموريت بزك برجام و چهره خبيث آمريكا را داشتند با ذوق‎زدگي خاصي تاكيد مي‎كردند كه بايد به قول آمريكايي‎ها در اجراي برجام اعتماد كرد.
براي نمونه، روزنامه زنجيره‎اي شرق-دي‎ماه ۹۴- در تيتر يك نوشت: «اطمينان تهران از اجراي برجام، امضاي كري تضمين است». در متن گزارش آمده بود: «به دنبال اعتراض ظريف[به قانون محدوديت ويزا كه نقض برجام از سوي آمريكا بود] جان كري، وزير خارجه آمريكا، در نامه‎اي خطاب به ظريف نوشت اين قانون به‎هيچ‎وجه مانع ما نمي‎شود كه تعهدات خود طبق برجام را اجرا كنيم... عباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران درباره اين نامه تأكيد كرد كه اين نامه، امضاي وزير خارجه آمريكا را دارد و اجراي موفق برجام را تضمين كرده است. عراقچي تاكيد كرد: آنچه براي ما مهم است اين است كه برجام در مرحله اجرا با هيچ‎گونه خدشه و صدمه‎اي مواجه نشود، آقاي كري اين تضمين را به‎عنوان وزير خارجه آمريكا به‎صورت كتبي با امضاي رسمي داده است»
هر چند بعدها ظريف در كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي به نوع نگاه و خوشبيني‎اش به آمريكايي‎ها در مذاكرات هسته‎اي اعتراف كرده و گفته بود در اين‎باره‎اشتباه كرده است. ظريف در آن نشست به صراحت گفته بود كه اعتمادش به قول جان كري درباره تحريم‎هاي ISA اشتباه بوده و به اين‎اشتباه اعتراف معترف است. 29 آذرماه سال گذشته محمدجواد ظريف و تعدادي از معاونانش كه به كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس رفته بودند تا درباره جديدترين وضعيت برجام بويژه پس از تمديد 10 ساله تحريم‎هاي ISA و چگونگي اين پيشامد كه خلاف پيش‎بيني‎هاي برجامي بود، توضيحاتي به نمايندگان مردم بدهند كه پس از اين نشست جواد كريمي‎قدوسي، عضو كميسيون امنيت ملي، برگه‎هايي را به خبرنگاران داد كه حاوي برخي رئوس اظهارات منتسب به ظريف در جلسه مذكور بود كه دو جمله در آن برجسته و البته بسيار تلخ بود: «اعتراف مي‎كنم‎اشتباه كردم كه به حرف جان كري، وزير خارجه آمريكا اعتماد كردم»