صفحه سياسي

خاموشي فتنه با حماسه 9 دي

 دكتر محمد ملك زاده

همزمان با دعوت شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي از مردم هوشيار و ولايي ايران در پاسخ به اغتشاش هواداران جنبش سبز در عاشورا و تاسوعاي حسيني سال 1388، حماسه‎اي رقم خورد كه در مفهوم واقعي تجلي ميثاق امت با ولايت بود. در سالروز اين حماسه باشكوه مروري اجمالي خواهيم داشت بر حواشي اين پديده از آغاز فتنه 88 تا غروب اين فتنه بزرگ كه با حماسه 9دي تحقق يافت. در اين مقال، اين واقعه را با استناد به بيانات رهبر معظم انقلاب كه حماسه 9دي به نام و در حمايت ايشان رقم خورد مورد توجه قرار مي‎دهيم:

مفهوم فتنه و تطبيق آن بر حوادث سال 88

رهبر انقلاب با اشاره به مفهوم فتنه، در تطبيق آن با حوادث پس از انتخابات 88 مي‎فرمايد:

فتنه معنايش اين است كه يك عده‎اى بيايند با ظاهرِ دوست و باطنِ دشمن وارد ميدان شوند، فضا را غبارآلود كنند؛ در اين فضاى غبارآلود، دشمنِ صريح بتواند چهره‎ خودش را پنهان كند، وارد ميدان شود و ضربه بزند... فتنه‎گر يك تكه حق، يك تكه باطل را مي‎گيرد، اين‎ها را با هم مخلوط مي‎كند، در كنار هم مي‎گذارد؛ «فحينئذٍ يشتبه الْحَقِّ عَلَى أَوْلِيائِهِ»(1)؛ آن وقت كسانى كه دنبال حقند، آن‎ها هم برايشان امر مشتبه مي‎شود.(2)

وظيفه مردم در زمان فتنه

رهبر انقلاب با تاكيد بر وجود حجت الهي در زمان فتنه، وظيفه مردم را هوشياري و بصيرت مي‎داند:

در شرايط فتنه، كار دشوارتر است؛ تشخيص دشوارتر است. البته خداى متعال حجت را هميشه تمام مي‎كند؛ هيچ وقت نمي‎گذارد مردم از خداى متعال طلبكار باشند و بگويند تو حجت را براى ما تمام نكردى، راهنما نفرستادى، ما از اين جهت گمراه شديم. در قرآن مكرر اين معنا ذكر شده است. دست اشاره الهى همه جا قابل ديدن است؛ منتها چشم باز مي‎خواهد. اگر چشم را باز نكرديم، هلال شب اول ماه را هم نخواهيم ديد؛ اما هلال هست.(3)

مفهوم بصيرت و ابعاد آن

بصيرت مورد تاكيد رهبر انقلاب داراي مفهومي همه جانبه از سوي همگان و در تمام ابعاد زندگي است:

در زندگىِ پيچيده‎ اجتماعىِ امروز، بدون بصيرت نمي‎شود حركت كرد. جوان‎ها بايد فكر كنند، بينديشند، بصيرت خودشان را افزايش بدهند. معلمان روحانى، متعهدان موجود در جامعه‎ ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهى و حوزوى، بايد به مسأله‎ بصيرت اهميت بدهند؛ بصيرت در هدف، بصيرت در وسيله، بصيرت در شناخت دشمن، بصيرت در شناخت موانع راه، بصيرت در شناخت راه‎هاى جلوگيرى از اين موانع و برداشتن اين موانع؛ اين بصيرت‎ها لازم است. وقتى بصيرت بود، آن وقت شما مي‎دانيد با كِى طرفيد، ابزار لازم را با خودتان برمي‎داريد.(4)... فتنه مثل يك مه غليظ، فضا را نامشخص مي‎كند؛ چراغ مه‎شكن لازم است كه همان بصيرت است.(5)

وجود دائمي فتنه، هوشياري دائمي را مي‎طلبد

رهبر معظم انقلاب با تاكيد بر وجود دائمي فتنه در زندگي بشر، بر ضرورت هوشياري و بصيرت دائمي انسان تاكيد مي‎ورزد:

فتنه‎گر و دشمن هميشه هست؛ امروز يك دشمن است، فردا يك دشمن ديگر است، پس‎فردا يك كس ديگر است، يك جور ديگر است. يك ملت وقتى بيدار بود، آگاه بود، عازم بود، ايمان خودش را حفظ كرد، زنده بود، رويش داشت، با همه‎ اين معارضه‎ها با آسانى - كه روزبه‎روز آسان‎تر هم خواهد شد - ايستادگى مي‎كند، دست و پنجه نرم مي‎كند، بر همه‎ اين معارضه‎ها هم فائق مى‎آيد.(6)... هوشياري و موقع سنجي لحظه‎اي، خصوصيت برجسته‎اي است كه مردم همواره بايد به آن توجه داشته باشند و به محض توطئه دشمن، به‎صورت لحظه‎اي واكنش نشان دهند.(7)

طراحان اصلي فتنه 88

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي با تاكيد بر نقش بيگانگان به‎عنوان طراح اصلي فتنه 88، و فتنه‎هاي ديگر، عوامل داخلي را فريب خوردگاني مي‎دانند كه در زمين دشمن بازي كردند:

شواهد و قرائن فراوان اثبات مي‎كند كه حوادثي كه گاه در كشور رخ مي‎دهد از جمله حوادث سال 78 و فتنه 88، از نتايج برنامه‎ريزي‎هاي ميان مدت و بلندمدت دشمن است.(8)...در آن فتنه(سال 88)، طراح و نقشه كش و مدير در بيرون از مرزها بوده و هست و عده‎اي به‎خاطر حب به نفس و حب به مقام اسير توطئه آن‎ها شدند و دانسته يا ندانسته با آن‎ها همكاري كردند.(9)... دشمن محاسبات خيلى دقيقى كرده بود؛ منتها خوب، محاسباتش غلط از آب درآمد؛ ملت ايران را نشناخته بود. دشمن در پشت صحنه، همه‎ چيزها را مشاهده كرده بود. اين كسانى كه شما بهشان مي‎گوييد سران فتنه، كسانى بودند كه دشمن اين‎ها را هل داد وسط صحنه. البته گناه كردند. نبايستى انسان بازيچه‎ دشمن شود؛ بايد فوراً قضيه را بفهمد.(10)

از ديدگاه رهبر انقلاب، گناه اصلي عاملان داخلي عدم تمكين به قانون بود:

گناه آتش‎افروزان فتنه‎ 88 همين بود كه به قانون تمكين نكردند، به رأى مردم تمكين نكردند. ممكن است كسى بعد از انتخابات اعتراض داشته باشد؛ خيلى خوب، اين اعتراض ايرادى ندارد؛ اما راهِ قانونى دارد كه چگونه بايد اين اعتراض را بيان و دنبال كرد. اگر قانون را قبول داريم، بايد از آن راه برويم.(11)

گناه ديگر عاملان داخلي، عدم توجه به بينات آشكاري بود كه مي‎توانست آن‎ها را متنبه كند:

آن كسى كه براى انقلاب، براى امام، براى اسلام كار مي‎كند، به ‎مجردى كه ببيند حرف او، حركت او موجب شده است كه يك جهت‎گيرى‎اى عليه اين اصول به وجود بيايد، فوراً متنبه مي‎شود. چرا متنبه نمي‎شوند؟ وقتى شنفتند كه از اصلى‎ترين شعار جمهورى اسلامى - «استقلال، آزادى، جمهورى اسلامى» - اسلامش حذف مي‎شود، بايد به خود بيايند؛ بايد بفهمند كه دارند راه را غلط مي‎روند، اشتباه مي‎كنند؛ بايد تبرى كنند. وقتى مى‎بينند در روز قدس كه براى دفاع از فلسطين و عليه رژيم غاصب صهيونيست است، به نفع رژيم غاصب صهيونيست و عليه فلسطين شعار داده مي‎شود، بايد متنبه بشوند، بايد خودشان را بكشند كنار، بگويند نه نه، ما با اين جريان نيستيم. وقتى مى‎بينند سران ظلم و استكبار عالم از اين‎ها حمايت مي‎كنند، رؤساى آمريكا و فرانسه و انگليس و اين هايى كه مظهر ظلمند - هم در زمان كنونى، هم در دوره‎ تاريخىِ صد سال و دويست ساله‎ تا حالا - دارند از اين‎ها حمايت مي‎كنند، بايد بفهمند يك جاى كارشان عيب دارد؛ بايد متنبه بشوند.(12)

از اين رو رهبر انقلاب تركيب جمعيتي فتنه را نه از توده مردم انقلابي بلكه گروهي جاهل و يا لجوج توصيف مي‎كنند كه عملا همان نقش ضد انقلاب را ايفا نمودند:

كساني كه در مقابل عظمت ملت ايران در انتخابات ايستادند، از ملت نيستند بلكه افراد ضد انقلاب صريح(منافقان، سلطنت طلبان و...) و يا افرادي هستند كه بر اثر جهالت و لجاجت خود همان كار ضد انقلاب را انجام مي‎دادند و ربطي به توده مردم ندارند.(13)... اين هايى كه عامل فتنه بودند - توى خيابان، يا بعضى از سخنگويان‎شان - اغلب ندانسته وارد اين ميدان شده بودند؛ اما دست‎هايى اين‎ها را هدايت مي‎كرد، نمي‎فهميدند.(14)

اهداف فتنه 88

از ديدگاه رهبر انقلاب، يكي از اهداف فتنه 88 نابودي اصل دين و اساس جمهوري اسلامي بود. طراحان فتنه سال 88 اين فتنه را براي زمين زدن نظام جمهوري اسلامي به راه انداختند.(15) زيرا آنان گمان مي‎كردند جمهوري اسلامي ضعيف شده و مي‎توانند حقيقت دين، و شعارهاى دينى را در ايران از بين ببرند.(16) هدف ديگر تسخير مجدد ايران و سلطه بر اين كشور بود: «توطئه‎ بزرگى پشت فتنه‎ سال 88 بود. اين فتنه خيلى چيز مهمى بود، قصدشان خيلى قصد عجيب و غريبى بود؛ در واقع مي‎خواستند ايران را تسخير كنند.»(17)

زمينه‎هاي شكل‎گيري حماسه 9دي

در بررسي ديدگاه‎هاي رهبر معظم انقلاب عوامل گوناگوني موجب خلق حماسه 9دي گرديد. از جمله مهم‎ترين آن‎ها عبارتند از:

1. حمايت بيگانگان و دشمنان انقلاب از فتنه

آمريكا، انگليس، كشورهاي غربي، منافقان و سلطنت طلبان از فتنه پس از انتخابات حمايت كردند. همراهي دشمنان و فتنه‎گران به تجلي عظمت پرشكوه ملت ايران در 9 دي و 22 بهمن 88 منجر شد.(18)

2. انقلابي و متدين بودن مردم ايران

در قضيه‎ 9 دى سال 88 يك نكته اساسى است و آن نكته برمي‎گردد به هويت انقلاب و ماهيت انقلاب. يعنى همان روحى كه حاكم بود بر اصل انقلاب ما و آن حضور عظيمِ بى‎نظيرِ تاريخى در سال 57، همان روح در ماجراى 9 دى نشان داده شد؛ كما اين‎كه در قضاياى گوناگونِ ديگر هم نشان داده شده، ليكن در 9 دى به شكل بارزى نشان داده شد؛ به طورى كه جاى انكار و ترديد و تأمل براى هيچ كس از بدخواهان و دوستان و دشمنان و ديگران باقى نگذارد. آن روح چه بود؟ روح ديانتِ حاكم بر دل‎هاى مردم بود. پس اين‎جا ما دو تا عنصر در كنار هم داريم: يك عنصر، عنصر مردم است؛ كه مردم در هر كشورى، در هر جامعه‎اى، اگر چنآن‎چه همت كنند، بصيرت به خرج بدهند، عمل كنند و وارد ميدان بشوند، مي‎توانند همه‎ مشكلات را حل كنند. يعنى بزرگ‎ترين كوه‎ها در مقابل حضور مردم از بين مي‎رود؛ مي‎توانند كوه‎هاى بزرگ را جابه‎جا كنند. اين يك حقيقت آشكارى است كه بسيارى از تحليلگران اجتماعى در كشورهاى اسلامى و ديگر كشورها آن را درست لمس نكردند، درك نكردند؛ ما اين را لمس كرديم. هنر بزرگ امام بزرگوار ما هم همين بود. عنصر دوم هم عنصر ايمان دينى مردم است. ايمان دينى، آن معجزه‎گرى است كه قادر است اولاً همه‎ مردم را بسيج كند و بياورد، ثانياً آن‎ها را در صحنه نگه دارد، و ثالثاً سختى‎ها را براى آن‎ها هموار و آسان كند؛ هيچ ايمان ديگرى اين خصوصيت را ندارد.(19)... مردم احساس وظيفه‎ دينى كردند و دنبال اين وظيفه، عمل صالحِ خودشان را انجام دادند. عمل صالح اين بود كه توى خيابان بيايند، نشان بدهند، بگويند مردم ايران اينند. با اين حركت مردم، آن حجم عظيم تبليغات دشمن كه مي‎خواست فتنه‎گران را مردم ايران معرفى كند و اين جور نشان بدهد كه مردم ايران از انقلاب‎شان، از نظام‎شان برگشتند، به‎كلى نقش بر آب شد؛ يعنى مردم نشان دادند كه اين، مردم ايران است.(20)... وقتى امتحانِ خوب بدهيد، خدا شما را بالا مي‎برد. امروز خط اسلام، خط ايمان باللَّه، خط انقلاب در كشور و در ميان ملت، خيلى قوى‎تر، پررنگ‎تر و بالاتر است از آن‎چه كه قبل از اين فتنه بود. چرا؟ چون مردم، خوب امتحان دادند.(21)

3. توهين به عاشوراي حسيني

يكى از خصوصيات ديگرى كه در حادثه‎ 9 دى هست، كه باز آن را كاملاً به حوادث انقلاب نزديك مي‎كند، مسأله‎ عاشوراست. در قضيه‎ 9 دى هم باز پاى امام حسين عليه السلام در ميان بود، پاى عاشورا در ميان بود. اگر آن حركات سخيف و در واقع گريه‎آور از سوى اين گروه‎هاى ايضاً سخيف، در عاشورا پيش نمى‎آمد، اين حركت عظيم و اين تحرك عمومى مردم معلوم نبود به اين شكل به وجود بيايد. اين‎جا هم پاى عاشورا در ميان بود.(22)

در بيانات رهبر معظم انقلاب به خوبي مفهوم فتنه، آثار و پيامدهاي آن و چگونگي غروب آن با حضور مردم در صحنه انقلاب تبيين گرديده است. بي‎گمان اين نكات ارزشمند با توجه به احتمال در پيش بودن فتنه‎هاي مجدد مي‎تواند بهترين الگوي جامعه اسلامي ايران براي مقابله با تندبادهاي فتنه‎هاي احتمالي قرار گيرد.

پي‎نوشت ها

1. خطبه 50 نهج البلاغه.

2. 29/10/1388.

3. 19/10/1388.

4. 15/7/1388.

5. 2/4/1389.

6. 29/10/1388.

7. 19/7/1391.

8. 4/8/1389.

9. 15/11/1389.

10. 19/10/1389.

11. 20/7/1390.

12. 22/9/1388.

13. 19/11/1388.

14. 12/8/1389.

15. 16/5/1390.

16. 19/10/1389.

17. 12/8/1389.

18. 14/3/1389.

19. 21/9/1390.

20. 21/9/1390.

21. 19/10/1389.

22. 21/9/1390.

روزنامه اصلاح‎طلب آفتاب‎يزد اعتراف كرد
برخلاف ادعاي حاميان دولت، كمپين «#پشيمانيم» مردمي است

روزنامه آفتاب يزد نوشت: برخلاف ادعاي حاميان دولت، جنبش ما پشيمان هستيم، از مردم نشات گرفته است، به عبارتي اگر چنين جنبشي حتي از دل مردم هم ايجاد نشده باشد، اما در دل مردم جاي گرفته است و اين يك زنگ هشدار است.

به گزارش خبرگزاري فارس، بخش‎هايي از گزارش آفتاب يزد در ادامه مي‎آيد:

هنوز يك روز از ارائه لايحه بودجه حسن روحاني براي سال 97 نگذشته بود كه اين بار هم سلبريتي‎هاي ايران آغازگر راهي شدند با درونمايه سياسي، اين بار اما به‎جاي آن‎كه انگشت‎هاي مهر شده آغشته به رنگ بنفش به معناي حمايت از حسن روحاني را نشان دهند و مردم را به راي دادن به او ترغيب كنند از آن طرف اين بام افتادند.

حاميان مشهور حسن روحاني به يكباره علمدار مخالفت با او شدند. در راس اين چهره‎ها هم كه كساني مثل علي كريمي و رضا صادقي بودند، حرفشان هم اين بود كه شرايطي چون، تعرفه سه برابري خروج از كشور، قطع يارانه 35 ميليون نفر، بنزين 1500 توماني، دلار 4200 توماني و در مقابل، افزايش بودجه مراكز و مؤسسات بلااستفاده نورچشمي را نمي‎توانند بپذيرند. آن‎ها به گونه‎اي رويگرداني از رئيس دولت دوازدهم را كليد زدند و مردم هم خيلي سريع هشتگ «پشيمان هستيم» را در شبكه‎هاي مجازي فراگير كردند؛ «پشيمان هستيم كه به روحاني راي داديم». نتيجه چنين جوي اين شد كه رئيس دولت چند روز بعد در سخنراني اش اعلام كند او پاي قول هايش مي‎ايستد و مردم نيز پاي قولشان نسبت به وفاداري به او بايستند. جمله‎اي كه بيانگر اين بود؛ حسن روحاني صداي اعتراض مردم را شنيده و البته از اين موضوع سخت به دلش هراس افتاده چرا كه تنها پشتوانه خود را كه اين ملتند ازدست رفته مي‎بيند.

بعد از موج «پشيمان هستيم» اما سعي شد به طور موازي موج ديگري با عنوان «ما پشيمان نيستيم» به راه افتد، موجي كه البته بازهم قرار بود از سوي برخي از سلبريتي‎ها مثل باران كوثري، همين طور اصلاح طلبان و هواداران حسن روحاني به راه افتد. اما در عمل آن‎چه روي داد اين بود؛ كمپين «ما پشيمان نيستيم» هرگز به مانند «ما پشيمان هستيم» فراگير نشد.

نكته‎اي كه مي‎توانست بيانگر يك موضوع باشد؛ اين‎كه حتما مردم پشت اين كمپين ضدروحاني بوده‎اند تا دسيسه.

در حالي كه بسياري از چهره‎هاي اصلاح طلب و همين طور نزديكان روحاني عملا تلاش داشتند تا نشان دهند كه اين كمپين، برنامه‎ريزي شده از سوي جناح راست براي هجمه به حسن روحاني است اما شواهد نشان مي‎دهد كه ماجرا چيزي فراي اين است.

حسام الدين آشنا مشاور حسن روحاني يكي از چهره‎هايي است كه اين كمپين را به گردن جريانات مخالف حسن روحاني و احمدي نژادي‎ها انداخته است. چهره‎هايي مثل مرتضي مبلغ اصلاح طلب هم با بيان اين‎كه «دست‎هاي خاصي پشت كمپين پشيماني به زودي نمايان خواهد شد و معتقدم اين كمپين به هيچ وجه موجوديت واقعي ندارد.» صورت مساله را پاك كرده‎اند. كساني مثل عبدا... ناصري هم به تاييد اين موضوع كه پشت پرده‎اي در جريان كمپين «پشيمان هستيم» در كار است، پرداختند. اما به راستي اگر دست‎هاي پنهاني در كار است و اصولگرايان يا احمدي نژادي‎ها براي فشار به دولت چنين كمپيني را به راه انداخته‎اند و اثري از مردم پشت آن نيست، پس چرا تا اين حد فراگير شده؟ آيا اين فراگيري غير از اين است كه - حتي اگر منشأ كمپين مردم نباشد - مردم از آن حمايت مي‎كنند؟ پرواضح است كه فراگيري كمپين «پشيمان هستيم» را نمي‎توان به حساب يك جريان كوچك گذاشت، كه اگر اين بود روحاني چند روز بعد از اين موج، از ايرانيان نمي‎خواست تا بر سر پيمان شان با او باقي مانده و به وي پشت نكنند.

انكار مردمي اين جريان چيزي جز فريفتن خود نيست اما اگر امروز كسي اين سوال را بپرسد كه «چه طور مردم اين سرزمين تنها 6 ماه بعد از روي كار آمدن دولت دوازدهم كه خود به آن راي داده اند، اين‎گونه به ستوه آمده و از آن رويگردان شده أند؟» قابل بررسي است، آيا 6 ماه زمان مناسبي براي اين پشيماني و رويگرداني است؟

 يادداشت هفته

سيلي جهان بر صورت تنهاترين رئيس جمهور!

 علي اكبر عالميان

واكنش جهاني به تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده مبني بر به‎رسميت شناختن بيت المقدس به‎عنوان پايتخت اسرائيل و انتقال سفارت آمريكا به اين شهر را بايد سيلي جهاني بر صورت رئيس جمهوري دانست كه به نظر مي‎رسد تنهاترين و منزوي‎ترين رئيس جمهور تاريخ ايالات متحده به شمار مي‎رود. بعد از اين‎كه اين اقدام عجولانه او مورد انتقاد فراوان در سطح جهان واقع گرديد و موجي از اعتراض‎ها را متوجه او نمود، مجمع عمومي سازمان ملل نيز با اكثريت چشمگير عليه تصميم ترامپ درباره بيت‎المقدس راي داد.راي ۱۲۸ كشور عليه اين تصميم وي در حالي صورت پذيرفته است كه اين تعداد كشور را عموم كشورهاي مسلمان، به همراه قدرت‎هاي مطرح اروپايي شامل مي‎شود و تنها ۹ كشور به آن راي موافق دادند كه اتفاقا كشورهاي همراه با آمريكا در اين راي‎گيري به جز آمريكا و اسرائيل، كشورهاي غير مهم و ناشناس در سطح جهان مي‎باشند. همراهي كشورهايي چون توگو، پالائو، نائورو، ميكرونزي، جزاير مارشال، هندوراس و گواتمالا نشانه بارزي از انزواي بي‎سابقه هيئت حاكمه آمريكا مي‎باشد. اين راي بي‎سابقه از چهار منظر نشان مي‎دهد كه اقدام اخير ترامپ علاوه بر اين‎كه به ضرر خودش تمام شد باعث شده است كه آمريكا را در برابر اكثر كشورهاي جهان قرار دهد:
اول اين‎كه همواره تصميم‎هاي سازمان‎هاي بين‎المللي به‎ويژه مجمع عمومي سازمان عمومي ملل، منافع قدرت‎هاي بزرگ به‎ويژه ايالات متحده را مد نظر دارند. اين بار اما بر اساس ضرب المثل معروف«آش آن قدر شور بود كه حتي خان هم فهميد!»، اقدام ترامپ به اندازه‎اي نابخردانه بود كه نتوانست سازمان ملل را هم مجاب كند تا بر ضد اين اقدام بيانيه صادر نكند.در قطعنامه مجمع عمومي سازمان عمومي ملل آمده است هر تصميمي كه به تغيير در هويت، وضعيت يا تركيب جمعيتي بيت المقدس منجر شود، ملغي محسوب مي‎شود و كشورهاي عضو سازمان ملل بايد مطابق قطعنامه‎هاي شوراي امنيت رفتار كرده و از گشايش نمايندگي‎هاي ديپلماتيك در اين شهر خودداري كنند.
نكته دوم اين‎كه در اين بيانيه اكثر قريب به اتفاق متحدان اين كشور در برابر اين اقدام موضع گرفتند و براي اولين بار در تاريخ اين‎گونه اجماع جهاني بر ضد آمريكا صورت گرفته است.آلمان، انگليس و فرانسه كه از متحدان قديمي آمريكا به شمار مي‎آيند، تصميم دونالد ترامپ را پرضرر و خطرناك خواندند.موضع مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز در اين مورد جالب توجه مي‎باشد. خانم فدريكا موگريني در پاسخ به اين اقدام ترامپ اعلام كرد كه بيت المقدس تنها در روزي پايتخت اسرائيل خواهد بود كه پايتخت فلسطين هم باشد. در اين ميان تنها دو رئيس دولت و دو سياست‎مدار افراطي در اروپا از اين اقدام حمايت كرده اند. مهم‎ترين حامي ترامپ بنيامين نتانياهو است كه ادعا كرده است تنها با به رسميت شناختن بيت‎المقدس به‎عنوان پايتخت اسرائيل است كه مي‎توان به صلح پايدار در خاورميانه دست يافت! ميلوش زمان رئيس جمهوري كشور جمهوري چك كه يكي از رهبران اسلام ستيز اروپايي به شمار مي‎آيد هم در به رسميت شناختن پايتخت اسرائيل از دونالد ترامپ حمايت كرده است. خرت ويلدر، نامزد راست گراي افراطي انتخابات اخير هلند هم در توئيتر خود نوشته است كه «بيت المقدس تقسيم شدني نيست و تنها پايتخت جاويدان اسرائيل خواهد بود.» هانس كريستين استراكه رهبر راست‎گرايان افراطي اتريش هم از تصميم دونالد ترامپ حمايت كرده است و از رهبران جهان دعوت كرده در حمايت از اسرائيل و تصميم جديد دولت ايالات متحده به اسرائيل سفر كنند. باقي دولت‎ها وكشورها اقدام ترامپ را محكوم كرده‎اند.
نكته سوم هم اين‎كه اين اجماع جهاني بر ضد آمريكا در حالي صورت پذيرفته است كه دولتمردان ايالات متحده ساير كشور‎ها را تهديد به مجازات كرده‎اند. نيكي هيلي، نماينده آمريكا در سازمان ملل، پيش از اعلام تصميم نهايي مجمع عمومي سازمان ملل، در سخناني هشدار داده بود كه تصميم مجمع عمومي روي نگاهي كه آمريكايي‎ها به سازمان ملل دارند تاثير خواهد گذاشت و اسم كشورهايي را كه عليه آمريكا راي دهند مي‎نويسد تا به دونالد ترامپ گزارش دهد. ترامپ نيز قبل از راي‎گيري در سازمان ملل تهديد كرده بود كه اگر كشورها به اين قطعنامه راي مثبت بدهند، آمريكا كمك‎هاي مالي خود به آن‎ها را قطع مي‎كند. اما كشورهاي دنيا بي‎اعتنا به اين تهديد آمريكا، در مقابل زياده خواهي اين دولت ايستادند تا جايي كه حتي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه كه از متحدان آمريكا به شمار مي‎آيد، ساعتي پيش از راي‎گيري، از كشورهاي عضو سازمان ملل خواست براي مشتي دلار رأي‎شان را به آمريكا نفروشند. جالب اين‎كه حتي پيش‎نويس قطعنامه را تركيه، به مجمع عمومي ارائه كرده بود.
نكته چهارم هم اين‎كه هدف ايالات متحده از اين اقدام، تقويت رژيم صهيونيستي در سطح منطقه و جهان بود اما اين اقدام ترامپ نتيجه معكوسي را رقم زد و جهان را بر ضد اين رژيم غاصب بسيج كرد. اين مساله حتي مورد اشاره صهيونيست‎ها هم قرار گرفته است و آنان را به اعتراف واداشته است. به‎عنوان نمونه باراك ربيد، تحليل‎گر سياسي شبكه ۱۰ تلويزيون رژيم صهيونيستي در يكي از برنامه‎هاي اين شبكه اذعان كرد نخست وزير اسرائيل و ترامپ بابت راي 128 كشور در مجمع عمومي ضربه‎اي مهلك خوردند. اين تحليلگر اسرائيلي همچنين افزود: به‎جاي اين‎كه مشروعيت بيش‎تري در خصوص قدس به دست بياوريم، مشروعيت كم‎تري به دست آورديم.
همه اين مسائل نشان مي‎دهد كه ترامپ از اين اقدام نتيجه كاملا معكوسي گرفته و افكار عمومي جهان را بر ضد خود بسيج كرده است. از اين رو بي‎راه نيست اگر بگوييم واكنش جهاني به تصميم جنجالي ترامپ در به رسميت شناختن بيت المقدس به‎عنوان پايتخت اسرائيل را بايد سيلي جهاني بر صورت تنهاترين و منزوي‎ترين رئيس جمهور تاريخ ايالات متحده قلمداد كرد.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

تظاهرات مردم ژاپن، كره جنوبي و فيليپين به‎خاطر ورود ترامپ به اين كشورها خود مؤيد اين مسأله است كه: جنايات وحشيانه سياسيون آمريكا به‎قدري گسترده بوده كه افكار عمومي دنيا را به اين باور رسانده كه داشتن رابطه با آمريكا پذيرفتن ناامني و ذلت سياسي است.
0918...5411

راهپيمايي عظيم مردم يمن درصنعا به خوبي از اتحاد ملت يمن و نيروهاي مبارز انصارا... در دفع فتنه سعودي‎ها حكايت دارد. آل‎الشيطان سعودي بايد دريابد با ترور و محاصره غذايي نمي‎تواند خللي در عزم استقلال‎طلبانه مردم يمن ايجادكند. آل‎سقوط اين را هم بايد بداند خدا انتقام خون زنان و كودك‎ها را در يمن كه در اثر بمباران وحشيانه ائتلاف سعودي شهيد شده‎اند از آل‎سعود خواهد گرفت (انتقامي كه به شكل اصابت موشك‎هاي انصارا... به مواضع نظامي و حساس آل‎سعود، آل‎سعود را كاملاً زمين‎گيركرده است) و سرنوشتي بدتر از صدام و قذافي در انتظار آل‎سقوط است.
يك شهروند

نوع قيمت‎گذاري اجناس ماكول و غير آن و منقول و غير آن و حمل و نقل توسط مسؤولان گوياي آن است كه آن‎ها درد مردم را ندارند و نمي‎دانندكه در بازار و جامعه، روند كار و امور چگونه مي‎گذرد كه البته ده‎ها دليل و نمونه ديگر هست.
0919...8895

آل‎سعود خبيث ديدندكه خدا با قذافي و صدام شيعه‎كش چه كرد و به بشار اسد مدافع مسلمآن‎چه عزتي داد؟! ما منتظريم كه ببينيم خدا چگونه دمار از روزگار شما و حاميان شما برخواهد آورد!
0919...8313

اين‎كه دولت در بودجه 97 تصميم گرفته حامل‎هاي انرژي و بنزين را گران كند و از طرفي يارانه عده‎اي از مردم را قطع و براي ما بقي نيز يارانه همان 45 هزارتومان باشد عملاً فشار مالي را بر اقشارمتوسط به پايين جامعه كه طيف وسيعي ازمردم راشامل مي‎شود صدچندان كرده و راه تنفس اقتصادي ملت را مي‎بندد.
يك شهروند