صفحه بين الملل

طرح سعودي براي فلسطين روي صهيونيست ها را سفيد كرد!

نامش ياسرعرفات باشد يا اردوغان. انورسادات يا خادم الحرمين. فرقي نمي‎كند. مهم اين است كه آينده قبله اول مسلمانان را با عينك آمريكايي‎ها ترسيم مي‎كند يا آينده كودكان فلسطيني و امت اسلامي را در نظر مي‎گيرد. اما اين روزها خبرهاي مناسبي از پشت پرده معاملات در خصوص فلسطين و طرح سعودي‎ها به گوش نمي‎رسد

به گزارش رجانيوز، در روزهاي گذشته و با تصميم ترامپ در به رسميت شناختن قدس به‎عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي احساسات ضداسراييلي بسياري از خيابان پايتخت كشورهاي اسلامي را مملو از راهپيمايي‎ها كرده است. با افزايش امواج ضدصهيونيستي بسياري از حكام عرب و دست نشاندگان آمريكا در منطقه نيز كه توان مقابله با افكارعمومي را نداشتند اين اقدام را محكوم كردند اما شواهد و اخبار نشان مي‎دهد حاكمان بسياري از اين كشورها در حالي از فلسطين صحبت مي‎كنند كه خود در حال تكميل كردن پازل صهيونيست‎ها و همكاري‎هاي فراوان با آن‎ها هستند.

به‎عنوان مثال تركيه در حالي خود را قهرمان مبارزه با اين رژيم مطرح مي‎كند كه سفارتخانه و كنسول‎گري اين رژيم در تركيه در حال فعاليت است. اردن تفكرات ضداسراييلي را به شدت سركوب مي‎كند. مصر با سياست‎هاي يك بام و دوهوا زندگي را بر ساكنان نوارغزه تلخ كرده است و عربستان عملا به‎عنوان كارگزار آمريكا در منطقه طرحي خطرناك در خصوص فلسطين را پيگيري مي‎كند.

استفاده از كلماتي چون «به رسميت شناختن مرزهاي 1967» و «حاكميت دو دولت» و«احترام به مرزهاي دو كشور» در ادبيات قهرمانان(!) حامي فلسطين موج مي‎زند كه خود اين ادبيات يعني پذيرش حق حاكميت براي صهيويست‎ها، چرا كه هر كدام از اين مفاهيم منجر به حاشيه‎اي شدن مشكل اصلي يعني نامشروع و غاصب بودن اين رژيم است.

قبلا اشخاصي چون پادشاه اردن به معامله با صهيونيست‎ها دست زده بودند. در سال 1948 «ملك عبدا...» پادشاه وقت اردن در ديدار با «بن گورين»طي توافقي اعلام كردند كه كرانه باختري به اردن و غزه به مصر واگذار شود. ياسرعرفات رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين در مذاكرات اسلو و يا انورسادات در پيمان كمپ ديويد نيز بر سر حق مسلم جهان اسلام معامله كردند اما نه تنها وضعيت فلسطيني‎ها بهتر نشد كه هر بار پيشروي صهيونيست‎ها بيش‎تر شد. نگاهي به نقشه فلسطين اشغالي نشان مي‎دهد بعد ازهربار معامله سران عرب با صهيونست‎ها اين رژيم قسمت‎هاي بيش‎تري از سرزمين‎هاي فلسطين را به تصاحب خود درآورده است.

اين بار نيز درحالي زياده‎خواهي‎هاي آمريكا و رژيم صهيونيستي در خصوص شهر قدس مطرح شده و ژست‎هاي مختلف برخي حاكمان منطقه را در پي داشته كه در پشت پرده، توطئه‎اي بزرگ براي اين كشور در حال رقم خوردن است.

اين بار اما سعودي‎ها طرحي را در ذهن دارند كه روي صهيونيست‎ها را سفيد كرده است. در همين خصوص چندي قبل نيويورك تايمز خبر داد بن سلمان طرحي را به محمودعباس پيشنهاد كرد كه حتي از پيشنهاد دولت آمريكا هم بيش‎تر به نفع اسرائيل بود و هيچ رهبر فلسطيني احتمالا نمي‎تواند آن را بپذيرد.

طبق اين طرح، فلسطينيان دولت خود را خواهند داشت اما تنها بخش‎هاي ناهمجوار كرانه باختري و تنها با حاكميت محدود بر قلمرو خود. بخش‎هاي اعظمي از شهرك‎هاي رژيم صهيونيستي در كرانه باختري كه از نظر جامعه جهاني غيرقانوني است، برجاي خود باقي مي‎ماند. قدس شرقي به‎عنوان پايتخت به فلسطينيان داده نمي‎شود و آوارگان فلسطيني و فرزندانشان حق بازگشت ندارند.

گفته مي‎شود «جرد كوشنر» و «محمد بن سلمان» طرحي را براي مساله فلسطين تهيه كرده‎اند كه اساسا نام فلسطين هم در آن نيامده و فقط به اسكان فلسطيني‎ها در بخشي از صحراي سينا اشاره شده است؛ طرحي كه انتقال سفارت آمريكا به قدس هم بخشي از آن است.

روزنامه هاآرتص اسرائيل هم قبلا خبر از مذاكره برخي شاهزادگان سعودي با صهيونيست‎ها را داده بود. پيش از آن نيز وزير انرژي اسرائيل، از ارتباط مخفيانه اين رژيم با عربستان سعودي سخن گفته بود.

يووال اشتاينيتز گفته بود: «طرف مقابل است كه علاقه دارد اين روابط بي‎سر و صدا بماند. از نظر ما معمولا مشكلي نيست، اما ما به خواست طرف ديگر احترام مي‎گزاريم، چه عربستان سعودي باشد يا ديگر كشورهاي عرب و اسلامي. بيش‎تر از اين هم هست اما ما آن را محرمانه نگه مي‎داريم.»

رئيس ستاد كل ارتش اسرائيل هم در مصاحبه‎اي كم‎سابقه با روزنامه اينترنتي ايلاف عربستان سعودي، ايران را 'بزرگ‎ترين تهديد براي منطقه' خوانده و گفته بود اسرائيل و عربستان سعودي درباره نيات ايران در منطقه اتفاق‎نظر دارند.

گادي آيزنكوت همچنين گفته بود اسرائيل آماده است براي مقابله با نفوذ ايران در منطقه، با عربستان سعودي و 'ساير كشورهاي ميانه‎روي عربي' تبادل اطلاعات كند.

اين صحبت‎ها از جانب مقام‎ها و رسانه‎هاي صهيونيستي هيچ‎گاه توسط سعودي‎ها تكذيب نشده است.

اين بار اما حجم توطئه عليه فلسطيني‎ها آن قدر بالاست كه صداي محمودعباس را هم درآورده است. محمودعباس كه خود به مماشات بر سر آرمان فلسطين متهم است هفته گذشته در اعتراض به تصميم آمريكا در به رسميت شناختن قدس به‎عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي، ديدار خود با «مايك پنس» معاون اول رئيس جمهوري آمريكا در سفري كه به كرانه باختري داشت را لغو كرد. بعد از آن بود كه روزنامه القدس العربي در گزارشي نوشت كه ايالات متحده آمريكا و رژيم صهيونيستي تلاش دارند جايگزيني براي رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين پيدا كنند.

فلسطيني‎ها نيز براي اولين بار در تظاهرات خود تصاوير محمدبن سلمان وليعهد و تصميم گير اصلي سعودي‎ها را در كنار تصاوير سعودي‎ها به آتش كشيدند. حالا بايد ديد آيا اين بار مردم منطقه به توطئه دشمنان پي برده و در مقابل سياست‎هاي استكباري عليه جهان اسلام ايستادگي خواهند كرد؟

شمار مبتلايان به وبا در يمن از يك ميليون نفر گذشت
واشنگتن پست: زمان تعقيب بن سلمان به عنوان جنايتكار جنگي فرا رسيده است

همزمان با گسترش شمار مبتلايان به وبا و تشديد بحران يمن، رسانه‎ها و نهادهاي حقوق بشري خواستار تحريم وليعهد عربستان شدند.

بحران يمن كه بزرگ‎ترين بحران در شرايط كنوني در جهان است همچنان در حال گسترده شدن است. صليب سرخ جهاني در بيانيه‎اي رسمي اعلام كرد آمار مبتلايان به بيماري وبا در يمن، از مرز يك ميليون نفر گذشت. بيش از ۸۰ درصد از مردم اين كشور به آب آشاميدني، غذا، سوخت و تجهيزات بهداشتي دسترسي ندارند. اين مساله باعث ايجاد وضعيت بحراني در يمن شده است. سازمان آكسفام نيز با انتشار بيانيه‎اي در هزارمين روز از جنگ عليه يمن هشدار داد، ساكنان يمن در نتيجه محاصره اعمال شده بر بنادر اصلي اين كشور كه آن‎ها را از مواد غذايي، سوخت و دارو محروم كرده، سريع‎تر از هر زمان ديگري در آستانه خطر قحطي قرار دارند. آكسفام با هشدار نسبت به اين‎كه يك ميليون كودك در معرض خطر ابتلا به ديفتري قرار دارند، اعلام كرد، با گذشت هزار روز از جنگ و محاصره، قحطي سريع‎تر از هر زمان ديگري به مردم يمن نزديك مي‎شود. آكسفام خطاب به ائتلاف سعودي اعلام كرد، سلاح «گرسنگي» در يمن دور از اخلاق و انسانيت است.

در همين باره رسانه‎ها و نهادهاي بين‎المللي با مقصر معرفي كردن محمد بن سلمان وليعهد سعودي در بحران يمن خواستار تحريم وي شدند. سازمان ديده‎بان حقوق بشر در بيانيه‎اي اعلام كرد وقت آن رسيده كه سازمان ملل تحريم‎هايي عليه محمد بن سلمان وليعهد عربستان به‎عنوان مسؤول تجاوزها در جنگ يمن وضع كند. اين سازمان افزود:«جاي بن سلمان در فهرست تحريم‎هاي شوراي امنيت است نه اين كه او به‎عنوان شخصيت سال در مجله تايم معرفي شود، زيرا او اولين مسؤول ادامه فاجعه انساني در يمن است.» اين بيانيه مي‎افزايد: «با توجه به نقش برجسته‎ محمد بن سلمان به‎عنوان وزير دفاع كشوري كه ائتلاف نظامي در يمن را مديريت مي‎كند، او مسؤول نقض حقوق بشري است كه ائتلاف متجاوز سعودي آن را مرتكب مي‎شود.»

ديده‎بان حقوق بشر در بخش ديگري از اين بيانيه تاكيد كرد: «نبايد وليعهد عربستان براي انجام اين كارها آزاد باشد، بلكه بايد تحريم‎هايي عليه او و ديگر فرماندهان بلندپايه اين ائتلاف وضع شود.» اين سازمان خاطر نشان كرد كه شوراي امنيت اختيار تحميل هرگونه تحريم عليه هر طرفي كه قوانين جنگي را نقض مي‎كند، دارد و اين شرط بر همه فرماندهان ائتلاف از جمله محمد بن سلمان، قابل اجرا است. سازمان ديده بان حقوق بشر درباره دفاع از سياست‎هاي عربستان هشدار داد و افزود: «اين اقدام، ميليون‎ها يمني را در چنگال مرگ و بدبختي رها مي‎كند.» ديده‎بان حقوق بشر تاكيد كرد كه نبايد بن سلمان با سخن گفتن از اصلاحات در داخل، بر تخلفات خود در خارج، سرپوش بگذارد.

روزنامه آمريكايي واشنگتن‎پست نيز طي يادداشتي به قلم «آكشايا كومار» معاون رئيس‎ديده‎بان حقوق بشر سازمان ملل تأكيد كرد زمان آن رسيده است كه سازمان ملل، «محمد بن سلمان» وليعهد عربستان را تحريم كند. واشنگتن‎پست تاكيد كرد كه مسؤوليت فاجعه انساني در كشور يمن برعهده وليعهد عربستان مي‎باشد. طبق اين گزارش، محدوديت‎هايي كه رياض براي واردات كمك‎هاي انسان‎دوستانه به يمن به وجود آورد، موجب شد ميليون‎ها يمني بيش‎تر دچار قحطي شدند.

واشنگتن‎پست با ‎اشاره به اين موارد نوشت كه محمد بن سلمان نبايد رهايي يابد و در عوض وي و ديگر رهبران ارشد ائتلاف تحت رهبري رياض بايد با تحريم‎هاي بين‎المللي روبه‎رو شوند.

 بين الملل

يك روزنامه چاپ تركيه:‎
امارات براي ترور رهبران حماس با موساد همكاري مي كند

يك روزنامه چاپ تركيه از همكاري دولت امارات با شبكه جاسوسي «موساد» براي ترور فرماندهان برجسته شاخه نظامي «حماس»، پرده برداشت.
به گزارش فارس، روزنامه «خبر-7» چاپ تركيه فاش كرد، مقام‎هاي اماراتي براي ترور «محمود المبحوح» از فرماندهان برجسته شاخه نظامي حماس، با موساد همكاري كردند. اين روزنامه مشخصا نام «محمدبن زايد» وزير خارجه امارت را برد و نوشت، محمدبن زايد به يك تيم موساد كمك كرد تا المبحوح را در هتلي در بندر «دوبي» ترور كنند. جسد المبحوح كه از بنيانگذاران «گردان‎هاي عزالدين قسام» شاخه نظامي حماس بود، 19 ژانويه سال 2010(29 دي 1389) در هتل «روتانا» ي دوبي كشف شد. طبق گزارش روزنامه مذكور، چندين جاسوس موساد قبل از ترور المبحوح، با گذرنامه‎هاي جعلي وارد امارات شده و خود را به هتل مذكور رسانده بودند. المبحوح با تزريق ماده به بدنش، شهيد شد.