صفحه اخبار

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در پيام به اجلاس سراسري نماز:
دعوت به نماز، دعوت به زيباترين جلوه هاي زندگي است

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در پيامي به بيست و ششمين اجلاس سراسري نماز، با تأكيد بر لزوم به كارگيري همه‎ امكانات براي دعوت به نماز، گفتند: برگزاركنندگان اين گردهمايي ساليانه، اين توفيق بزرگ الهي را قدر بدانند و با پافشاري بر اين خط مستقيم، بدانند كه خدا با صابران و استقامت‎ورزان است.

متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

دعوت به نماز، دعوت به زيباترين جلوه‎هاي زندگي است؛ زيرا نماز، فصلي از زندگي است كه در آن انسان در برابر آفريننده و دارنده‎ همه‎ نيكي‎ها و زيبايي ها، به عرض نيازي عاشقانه مي‎پردازد و بر عيار زيبايي و نيكي روان و دل خويش مي‎افزايد. اين حجم عظيم و زبان مؤثرِ توصيه به ذكر و نماز در قرآن و حديث، نشانه‎ همين ويژگي در دعوت به نماز است. بندگان صالح و نيكوكار خداوند بايد اين را درسي براي خود بدانند و به نماز دعوت كنند. مسؤولان مؤمن در نظام اسلامي بايد امكانات گسترده‎ خود را در خدمت اين دعوت بگذارند. روحاني، معلّم، مربّي، مدير و مسؤول در همه جا مخاطبان و دائره‎ نفوذ خود را به اين سو بكشانند و از آنان دعوت‎كننده به خدا و نماز بسازند.

شما برگزاركنندگان اين گردهمايي ساليانه به‎ويژه عالم مجاهد و با اخلاص حجة‎الاسلام آقاي قرائتي، اين توفيق بزرگ الهي را قدر بدانيد و بر اين خط مستقيم پاي بفشاريد و بدانيد -و مي‎دانيد- كه خدا با صابران و استقامت‎ورزان است.

والسلام عليكم و رحمه ا...

سيد علي خامنه‎اي

حضرت آيت‎ا... علوي گرگاني تأكيد كرد؛
تبليغ دين با شناخت اقتضائات زمان باشد

حضرت آيت‎ا... سيد محمدعلي علوي گرگاني در ديدار با اعضاي گروه‎هاي علمي مهارتي حوزه‎هاي علميه، با اشاره به اهميت استفاده از ابزارهاي جديد در تبليغ دين گفت: بايد ببينيم دشمن با چه سلاحي به مقابله با ما آمده است تا ما نيز از آن سلاح استفاده كنيم.

ايشان افزود: عصر كنوني عصر علم و دانش است و دنيا در اين حوزه‎ها مانور مي‎دهد و ما نبايد در اين مسائل از دشمن عقب بمانيم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، استاد برجسته درس خارج حوزه علميه تصريح كرد: به فرموده امام صادق(ع)، عالم كسي است كه به زمانش آگاه باشد و با توجه به اقتضائات زماني خود حركت كند و شأن و شؤون را در عصر خود حفظ كند.

ايشان اضافه كرد: اگر امروز دشمن از طريق فضاي مجازي با ما مقابله مي‎كند، ما نيز بايد از فضاي مجازي استفاده كنيم و در حقيقت تبليغ دين بايد با اقتضائات زمان صورت گيرد.

حضرت آيت‎ا... علوي گرگاني ادامه داد: اميرمؤمنان(ع) بر داد و ستد علمي در جامعه تأكيد داشتند و فعاليت‎هاي مهارتي حوزه علميه هم در راستاي همين فرمايش است.

وي تأكيد كرد: ان شاءا... با اين برنامه‎ها بتوان حوزه‎هاي علميه را پرفايده‎تر كرد و بايد توجه كرد كه اين تلاش‎ها در جهت تقويت حوزه‎هاي علميه است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه در پايان خاطرنشان كرد: حركت ما در تمام زمينه‎ها بايد حركتي پرشتاب باشد و بايد از سكون و سكوت در برابر دشمن دوري كرد.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني:
فرهنگ ايثار و جهاد در جامعه ترويج شود

حضرت آيت‎ا... حسين نوري همداني در ديدار جمعي از پاسداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به اهميت جهاد در اسلام گفت: جهاد، عامل عزت و اقتدار اسلام است و اگر فرهنگ جهاد از ميان برود، عزت اسلام از بين خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، ايشان افزود: به فرموده قرآن، اولين كار پيامبران مبارزه با طاغوت است و انبياي الهي ابتدا به شيوه نصيحت و با استفاده از منطق و استدلال با آن‎ها مقابله كردند و اگر اين روش اثرگذار نبود، از سلاح جهاد استفاده مي‎كردند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم حب مال و مقام را از مهم‎ترين آفت‎هاي ديني دانست و خاطرنشان كرد: پيامبر اسلام(ص) فرمودند«اگر دو گرگ گرسنه وارد گله‎اي شوند، فساد آن‎ها به اندازه فساد حب مال و مقام در بين مسلمانان نيست» و اين نشان دهنده آفت اين دو موضوع براي مسلمانان است.

حضرت آيت‎ا... نوري همداني اضافه كرد: حب مال است كه قارون را پرورش مي‎دهد و حب مقام نيز ابوجهل و ابولهب را به وجود مي‎آورد كه فساد اين موضوعات از گرگ درنده بيش‎تر است.

اين مرجع تقليد ادامه داد: اگر ملتي جهاد كرده و با ايثار و شهادت بر دشمن غلبه كند، خداوند حكومت، ارزش و علم را به آن‎ها مي‎دهد و در واقع حكومت و علم و ارزش‎ها به وسيله جهاد به دست مي‎آيد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه در پايان خاطرنشان كرد: عظمت و اقتدار انقلاب اسلامي به خاطر فرهنگ جهاد است و امروز بايد تلاش كرد تا فرهنگ ايثار و جهاد در جامعه ترويج شود.

محسني‎اژه‎اي:
عمده درخواست هاي شنود از طرف دولت است

سخنگوي قوه قضاييه گفت: وزارت اطلاعات يكي از دستگاه‎هاي اصلي امنيت ماست كه پيگير خنثي‎كردن توطئه‎هاست.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، حجت‎الاسلام محسني‎اژه‎اي در نشست خبري ادامه داد: وزارت اطلاعات زيرمجموعه خود دولت است و بخش عمده‎اي از درخواست‎هاي شنود توسط خود دولت يعني وزارت اطلاعات انجام مي‎شود كه همه را قضات موافقت نمي‎كنند و موارد خاصي را با يك شرايط خاص و زمان محدودي اجازه مي‎دهند. البته نيروي انتظامي هم در پاره‎اي از پرونده‎هايي كه در اختيار دارد، امكان دارد درخواست كند. ممكن است سازمان اطلاعات سپاه هم مواردي را درخواست كند ولي عمدتاً تقاضاها از طرف وزارت اطلاعات منعكس مي‎شود.

دست كم نمايندگان را درباره افزايش حقوق توجيه كنيد!

رئيس مجلس در حالي افزايش 70 درصدي حقوق نمايندگان را تكذيب مي‎كند كه برخي نمايندگان آن را تأييد مي‎كنند يا حتي آن‎ها نيز در جريان واقعيت نيستند.

«تابناك» با انتشار اين مطلب نوشت: سخنان رئيس مجلس و تكذيب افزايش به ناگاه هفتاد درصدي حقوق نمايندگان جاي بسي اميدواري دارد؛ اما رئيس محترم مجلس بايد بداند كه واقعاً همه ما از اين همه اظهارنظر ضد و نقيض، سرگيجه گرفته‎ايم؛ اظهارات ضد و نقيض درباره بودجه مجلس، البته فقط سرگيجه نمي‎آورد، بلكه اعتماد را هم از بين مي‎برد! كافي است، رئيس مجلس به چند اظهارنظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نگاهي بيندازند.

خانم پروانه معافي، نماينده همين مجلسي است كه آقاي لاريجاني رياست آن را برعهده دارد؛ وي درباره افزايش 70 درصدي حقوق نمايندگان مي‎گويد: «من نمي‎دانم صحت دارد يا نه، چون وقتي معلوم مي‎شود كه در حقوق ما اعمال شود و تا به امروز چيزي به دست ما نرسيده است. اما اگر بخواهيد واقعيت قضيه را نگاه كنيد براساس قانون خدمات كشوري هر نماينده در تراز وزير محسوب مي‎شود، چون در اين قانون حقوق وزرا و معاونان مبلغ ده ميليون تومان پيش‎بيني شده است، نمايندگان هم بايد برابر با آنان دريافتي داشته باشند. به همين جهت هيئت رئيسه مجلس كميته‎اي تشكيل داده است تا اين موضع را بررسي كنند و هم‎ترازي اعمال شود». اين نماينده مجلس هم از تشكيل كميته سخن مي‎گويد و هم وظيفه‎اش يعني اعمال هم‎ترازي و رساندن حقوق نمايندگان به وزرا به 10 ميليون تومان! يعني افزايش 50 تا 70 درصدي!

هشدار رئيس كميسيون اقتصادي:
تورم تك رقمي‎ را سال ۹۷ از دست مي دهيد

محمدرضا پورابراهيمي با اشاره به اين‎كه قانون هدفمندي يارانه‎ها يكي از قانون‎هاي خوبي بود كه در كشور تدوين شد اما متأسفانه در اجراي آن ناقص عمل شد، اظهار‎ داشت: خشت كج يارانه‎ها در دولت نهم و دهم گذاشته شد كه از قانون هدفمندي يارانه عدول صورت گرفت و دولت فعلي همان خشت كج را ادامه مي‎دهد.

وي با بيان اين‎كه «در قانون هدفمندي يارانه‎ها مطرح شد كه اگر ما مي‎خواهيم تغييرات قيمتي داشته باشيم يك بخشي از مابه‎التفاوت آن بايد در قالب يارانه نقدي و غيرنقدي به مردم داده شود» تصريح كرد: قرار بود بخش ديگر در حوزه سرمايه‎گذاري توليد و اشتغال كشور تخصيص داده شود تا تفاوت قيمت‎هاي انرژي و هزينه‎هاي بنگاه‎هاي اقتصادي را به‎نحوي جبران كنيم.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با تسنيم، با تصريح به اين‎كه «به‎دليل حساسيتي كه قيمت حامل‎هاي انرژي در حوزه حمل‎ونقل دارد با رويكرد كارشناسي در مجلس اين موضوع را جلو مي‎بريم»، خاطر‎نشان كرد: در حال حاضر دولت يكي از دستاوردهاي خود را تك‎رقمي شدن تورم در اقتصاد مي‎داند كه يك بخش آن به‎خاطر شرايط موقعيت‎هاي جهاني بابت كالاهاي اساسي بوده كه يك توفيق اجباري است و يك بخش ديگر آن انضباط مالي بوده و اين‎كه به تورم تك‎رقمي رسيديم يك كار ارزشمندي بوده است.

نماينده مردم كرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر اين مسير تحت تأثير تغيير قيمت‎ حامل‎هاي انرژي باشد، دولت اين دستاورد را در سال 97 از دست مي‎دهد و يكي از موضوعاتي است كه خود دولت بايد روي آن تأكيد داشته باشد.

موافقت ترامپ با ارسال صدها ميليون دلار سلاح براي تروريست ها در سوريه!

در حالي كه تحولات در سوريه به سرعت به سمت آرامش پيش مي‎رود و مردم اين كشور نيز با حضور گرم و شكوهمندانه خود در جشن‎هاي ملي(از جمله جشن شهر حلب)، حمايت خود را از «بشار اسد» رئيس جمهور سوريه، به نمايش مي‎گذارند، آمريكا براي تغيير اين روند، تلاش خود را دو چندان كرده است.

پيش از اين و در هفته‎هاي گذشته خبر رسيده بود كه مربيان آمريكايي عناصر شكست‎خورده داعش را در پايگاه آمريكايي «الرميلان» ‎استان «حسكه» سوريه، دوباره سازماندهي مي‎كنند و به آن‎ها آموزش مي‎دهند.

در ادامه اين روند، اخيرا خبرگزاري صدا و سيما به نقل از روزنامه «حريت» چاپ تركيه، گزارش داد، «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا با ارسال سلاح به ارزش صدها ميليون دلار، براي تروريست‎ها در سوريه، موافقت كرده است. ترامپ در واقع، فهرست تسليحاتي را كه پنتاگون 12 دسامبر(22 آذر) براي وي فرستاده بود، امضا كرد.

اين اقدام رئيس جمهور آمريكا درست برخلاف خواسته دولت و ملت سوريه است. با موافقت ترامپ، هزاران قبضه مسلسل سنگين، موشك‎هاي ضد تانك، خمپاره و راكت‎انداز به سوريه ارسال خواهد شد.

تاكنون بارها دولت سوريه به حضور نظامي آمريكا در خاك اين كشور، اعتراض كرده است.

آمريكا در حال حاضر بيش از 12 پايگاه نظامي در خاك سوريه دارد كه بيش‎تر آن‎ها در استان كردنشين «حسكه» واقع شده‎اند.

شهر «رقه» نيز تحت اشغال كردهاي مورد حمايت آمريكا موسوم به «نيروهاي دموكراتيك سوريه» قرار دارد.

نيويورك تايمز:
آمريكا در حال از دست دادن اقتدار خود است

همزمان با عقب‎نشيني پي‎درپي آمريكا از جايگاه قبلي‎اش در جهان، يك مقام امنيتي سابق اين كشور طي مطلبي از «نيويورك تايمز» در مورد به خطر افتادن اقتدار جهاني آمريكا، هشدار داد.

«سوزان رايس» مشاور امنيت ملي سابق آمريكا، طي مطلبي در «نيويورك تايمز»، نسبت به وضعيت شكننده فعلي آمريكا در جهان، ابراز نگراني كرد و نوشت: آمريكا در حال از دست دادن اقتدار اخلاقي خود در جهان است.

وي در ادامه، تلاش كرد كه وضعيت رو به افول آمريكا را به «دونالد ترامپ» رئيس جمهور فعلي ربط بدهد، اين در حالي است كه سال‎ها قبل از روي كارآمدن ترامپ، آمريكا در وضعيت سراشيبي قرار گرفته بود. در حال حاضر بدهي دولت آمريكا از مرز 20 تريليون دلار گذشته است. ملت‎هاي جهان نيز از اين كشور به شدت متنفر هستند.

قتل يك سرلشكر رژيم سعودي به دست شكنجه گران آل سعود

يك منبع سعودي فاش كرد كه مدير دفتر امير سابق منطقه رياض تحت شكنجه ماموران امنيتي عربستان كشته شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه خبري الجزيره، رسانه‎هاي عربي به نقل از اين منبع سعودي كه نامش فاش نشده اعلام كردند: سرلشكر علي بن عبدا... القحطاني، مدير دفتر امير سابق منطقه رياض كه آبان ماه بازداشت شده بود، به خاطر شكنجه جان خود را از دست داد. گفته مي‎شود وي كه عضو نيروهاي گارد پادشاهي بوده، از زمان بازداشت در معرض شكنجه رواني و جسمي قرار گرفته است.

اخيرا به دستور محمد بن سلمان، وليعهد عربستان كمپين گسترده‎اي براي بازداشت شاهزادگان و مسؤولان سابق و كنوني به راه افتاده كه به گفته وليعهد، هدف از اين كمپين مبارزه با فساد است. منبع عربستاني مذكور اعلام كرد: «القحطاني تا زمان مرگش بر اثر شوك الكتريكي در معرض انواع شكنجه‎هاي شديد قرار گرفته بود به‎گونه‎اي كه خانواده‎اش در زمان دريافت جسدش به سختي توانستند هويت او را تشخيص دهند.»

محسن هاشمي:
حماسه ۹ دي «نه» به فتنه ۸۸ بود

محسن هاشمي درباره 9 دي و حماسه حضور مردم اظهار داشت: تظاهرات 9 دي با فراخوان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي به رياست آيت‎ا... جنتي و در واكنش به اعتراضات ناشي از انتخابات 88 انجام شد.

وي افزود: با توجه به اين‎كه در عاشورا و تاسوعا به مقام امام حسين‎(ع) توهين‎هايي شده بود، وقتي كه تظاهرات 9 دي شكل گرفت نه به ادامه اختلافات بود و دوستداران انقلاب به ميدان آمدند و پايان تظاهرات بود.

به گزارش فارس، هاشمي بيان داشت: مقام معظم رهبري نيز تعريفي داشتند از موضوع فتنه كه خيلي مهم است؛ ايشان فرمودند عده‎اي مي‎آيند با لباس دوست كارهايي انجام مي‎دهند ولي در باطن دشمن هستند و بعضي‎ها هم دشمن هستند و با لباس دوست اقداماتي را انجام مي‎دهند؛ بنابراين ما بايد كاملاً‎ مراقب باشيم و با بصيرتي كه داريم بتوانيم آن غباري كه روي اين موضوعات مي‎افتد كنار بزنيم و دشمن را از دوست جدا كنيم.

وي ادامه داد: بعضي از كشورهاي فتنه‎گر نيز روي اين موضوع سوار شدند و عملاً اختلافات را به سمتي مي‎بردند كه انقلاب زير سؤال برود و مشكلاتي پيش بيايد.

هاشمي گفت: مي‎توانيم نسبت به فتنه‎اي كه ايجاد شده بود با بصيرت كامل نظر بدهيم و هوشياري مردم باعث شد اين اختلافات صدمه‎اي به انقلاب نزند.

تحقيقات جديد نشان داد
آزمايش هاي اتمي آمريكا جان صدها هزار شهروند اين كشور را گرفته است

به گزارش خبرگزاري فارس، يك محقق آمريكايي در تلاش براي يافتن عددي دقيق‎تر از قربانيان آزمايش‎هاي هسته‎اي آمريكا در داخل خاك اين كشور كه در دوره رقابت‎هاي اتمي جنگ سرد با اتحاد جماهير شوروي به امري معمول تبديل شده بود، به آمار جديد و البته هولناكي از تأثير اين آزمايش‎ها بر مردم آمريكا دست يافته است.

به نوشته پايگاه «كوارتز»، «كيث مِيرز» استاد دانشگاه آريزونا در نتيجه تحقيقات خود گفته كه رقم گزارش شده از تعداد آمريكايي‎هايي كه بر اثر قرار گرفتن در معرض تشعشات راديواكتيو جان خود را از دست داده‎اند، خيلي بيش‎تر از برآوردهاي قبلي بوده و آمار صحيح قربانيان، چيزي بين 340 هزار تا 690 هزار شهروند آمريكايي است.

بين سال‎هاي 1951 تا 1963، دولت وقت آمريكا چندين آزمايش اتمي در صحراي نوادا انجام داد.

در گزارش مِيرز به بي‎مبالاتي و شايد بي‎ارزش دانستن جان مردم از سوي دانشمندان آمريكايي اشاره شده و آمده است: «محققين يا به خاطر بي‎اطلاعي از خطر موجود و يا خيلي ساده به خاطر بي‎توجهي به اين خطر، هزاران كارگر را در معرض تشعشعات سرطان‎زاي اتمي قرار دادند.»

مِيرز به يك مورد عجيب از تلاش دانشمندان دهه 60 و 70 ميلادي براي ثابت كردن بي‎خطر بودن انفجارهاي هسته‎اي اشاره كرده و نوشته: «حتي در يك مورد، چند نفر داوطلب شدند كه در زير تشعشات يك بمب اتمي كه در آسمان منفجر شده بود، بايستند تا محققان به جامعه آمريكا ثابت كنند كه اين تسليحات چقدر ايمن است.»

استاد دانشگاه آريزونا اما معتقد است كه تشعشعات فقط به سايت انفجار محدود نشد و در اتمسفر پخش شد.

مِيرز از مجبور شدن دانشمندان آن روزها به اعتراف مي‎گويد و نوشته: «نرخ ابتلا به سرطان در جوامع محلي اطراف به ناگاه بالا رفت و آن روز بود كه دولتمردان آمريكا ديگر نمي‎توانستند عواقب استفاده از اين سلاح را رد كنند.»

سردار نقدي:
مقاومت سخت است اما سازش نكبت اندر نكبت مي آورد

سردار محمد رضا نقدي در يادواره ۴۴ شهيد دانشكده شهيد منتظري مشهد گفت: شهدا بزرگترين آموزگاران تاريخ هستند كه با عمل خود درس جادوانه براي تمامي بشريت باقي گذاشتند و راه رسيدن به كمال ادامه مسير شهدا و سيداءالشهدا(ع) است.

معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه انقلاب اسلامي در ادامه با بيان اين‎كه در مقابل طاغوت بايد ايستاد، حتي اگر آنان امكانات بيش‎تري داشته باشند، افزود: ايستادگي در برابر طاغوت، خواست خدا است كه وعده پيروزي آن را نيز داده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجو وي بيان كرد: نمونه اين ايستادگي در قبل از انقلاب اسلامي است كه مردم با وجود اين‎كه فقط پنج درصد امكانات در اختيار داشتند در مقابل دشمن تا دندان مسلح ايستادگي كردند و نتيجه آن پيروزي بود.

نقدي ضمن اشاره به اين‎كه مردم در قبل انقلاب به نداي مرجع خود لبيك گفتند و به ميدان آمدند، خاطرنشان كرد: اين مقاومت تا به امروز استمرار داشته است و مردم مقاومت را ادامه خواهند داد.

معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه انقلاب اسلامي متذكر شد: مقاومت سخت است و هزينه دارد؛ اما سازش نكبت اندر نكبت مي‎آورد و با اين كار انسانيت و شرافت خود را مي‎فروشند و در اختيار طاغوت قرار مي‎گيرند.

وي تصريح كرد: چنان‎چه كسي از ترس ظالم تن به سازش دهد، عاقبت بهتر نخواهد داشت و مدل اين سازش‎ها در كشورهاي منطقه وجود دارد، مانند آل سعود كه امروز مجبور است بيش از ۴۰۰ ميليارد دلار بابت سازش به آمريكا بدهد.

معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه انقلاب اسلامي با يادآوري اين نكته كه اشكالاتي در كشور وجود دارد كه بايد آن‎ها را حل كرد، تصريح كرد: هر جا احكام اسلام و فرمان رهبري انقلاب اجرا شده، موفقيت به دست آمده است.

گران كردن؛ راه حل دولت براي اداره مملكت!

روزنامه آفتاب يزد در سرمقاله خود نوشت: «كماكان «گران كردن» اولين و تنها راه‎حل مسؤولان براي اداره مملكت است. پس از بحث‎هاي مربوط به عوارض خروج از كشور و افزايش قيمت بنزين و حامل‎هاي سوخت، مديران شهري تهران از طرحي خبر داده‎اند كه در پي اجراي آن مجوزهاي طرح ترافيك حذف و تمام خودروهاي پايتخت براي عبور و مرور در تمام مناطق بايد عوارض خاص خود را دهند.»

در حالي كه دولت قيمت برخي اقلام ضروري مردم نظير حامل‎هاي انرژي را به بهانه ايجاد‎ اشتغال در لايحه بودجه سال آينده تا 50 درصد گران كرده است برخي كارشناسان معتقدند در صورت تصويب نهايي اين لايحه در مجلس گراني‎هاي ناشي از آن بلافاصله عملياتي مي‎شود؛ اما ‎اشتغال ادعايي، در خوشبينانه‎ترين حالت نسيه خواهد بود.

در حال حاضر، انتقادهاي بسيار جدي درخصوص عملكرد دولت دوازدهم در افكار عمومي ايجاد شده است.كارنامه ضعيف حتي صداي كارشناسان حامي دولت را نيز درآورده است.

در روزهاي گذشته «عبدا... ناصري» فعال سياسي اصلاح‎طلب گفته بود:«روحاني با وجود اين‎كه شرايط مديريت كشور نسبت به چهار سال قبل خيلي سخت‎تر شده است، تغيير چنداني نداشته است... به اعتقاد من مطالبه اصلي مردم در اين دوره از رياست‎جمهوري روحاني سامان‎ دادن به وضعيت اقتصادي و معيشتي است اما چشم‎انداز روشني براي آن وجود ندارد. هنوز برنامه اقتصادي دولت مشخص نيست.»

حسين راغفر - كارشناس اقتصادي حامي دولت - نيز در واكنش به گزارش ۱۰۰ روزه روحاني گفته بود: «من به حدي از گزارش اقتصادي آقاي روحاني عصباني شدم كه تلويزيون را خاموش كردم. شيوه بيان روحاني و گزارش او به مردم حكايت از اين دارد كه مسؤولين هر روز با واقعيت‎هاي زندگي مردم فاصله مي‎گيرند. اين فاصله، فاصله زيادي شده است».

 اخبار ويژه

وقتي از كره مريخ برمي گشتم ديدمش!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: مركز آمار اعلام كرده كه تورم آذرماه 8 درصد بوده است!
گفتم: ايول! يعني باز هم اصرار دارند كه تورم را تك رقمي اعلام كنند؟!
گفت: چه عرض كنم؟! ولي در همين آذرماه قيمت برخي از كالاها افزايش يافته و خبر قابل توجهي هم از كاهش قيمت‎ها نبوده است. آقاي جهانگيري به سختي معيشت مردم اشاره كرده و آقاي رئيس جمهور هم كه گفته بودند ملاك تورم جيب مردم است!
گفتم: شايد تهيه‎كنندگان اين آمار در كره ماه زندگي مي‎كنند؟!
گفت: روزنامه‎هاي زنجيره‎اي حامي دولت چي؟ آن‎ها كجا زندگي مي‎كنند كه صدايشان در نمي‎آيد و اين آمار را تكذيب نمي‎كنند؟
گفتم: رئيس ‎اداره از كارمندي كه غيبت كرده بود پرسيد؛ چرا سر كارت نبودي؟ جواب داد؛ شايد باور نكنيد، ولي براي شام رفته بودم كره ماه دير رسيدم! رئيس‎گفت؛ انتظار داري حرفت را باور كنم؟! در همين حال يكي ديگر از كارمندان كه غيبت كرده بود گفت؛ آقاي رئيس ‎راست ميگه، ديشب كه از كره مريخ بر مي‎گشتم او را ديدم كه روي كره ماه سر سفره شام نشسته بود و برايم دست هم تكان داد!!

اين روزنامه در ستون ديگري نوشت:
گفت: نماينده عربستان در سازمان ملل عليه ايران شاخ و شانه كشيده و كلي قمپز در كرده!
گفتم: حيوونكي حق داره! چون با وجود صدها ميليارد دلار تسليحات مدرن كه آمريكا بهشون قالب كرده بدجوري در مقابل نيروهاي مقاومت منطقه تحقير شده‎اند.
گفت: ايول! و در سوريه و عراق كه از دست اربابان و ولي‎نعمت‎هايش يعني آمريكا و اسرائيل و انگليس و فرانسه و... هم كه هيچ غلطي برنيامد.
گفتم: قرار بود ظرف يك هفته كار يمن را تمام كنند ولي ۳‎سال است كه مثل آن حيوان زحمتكش كه فقط دمش به تمام خاندان آل‎سعود شرف دارد، توي گِل مانده‎اند و نه راه پس دارند و نه راه پيش!!
گفت: با اين حساب آل‎سعود بايد زار زار‎گريه كنند نه اين‎كه رجز بخوانند!
گفتم: روي سنگ قبر پدر يارو به‎جاي «درگذشته» نوشته شده بود«در رفته» و فرزندانش هر وقت سر خاك او مي‎رفتند به‎جاي اين‎كه ‎گريه كنند به قبر پدرشان مي‎خنديدند!!

از كي اين ها هم دسيسه گر شدند؟!

خاتمي چگونه ورزشكاران و هنرمندان را كه تا ديروز نخبه‎خوانده مي‎شدند، به خاطر ابراز پيشماني از راي به روحاني «دسيسه‎گر» مي‎خواند؟!
جهان‎نيوز ضمن طرح اين پرسش نوشت: «دسيسه است»، «سلبريتي‎ها از سياست چيزي نمي‎فهمند»، «سلبريتي‎ها حق اظهار نظر ندارند» «پشيمان‎ها جوگير هستند»، «پشيمان‎ها و سلبريتي‎ها كم‎اطلاعي و درك نادرست خود از سياست را اثبات و اعلام كرده‎اند» و... فهرستي از واكنش‎هاي خاتمي و ديگر ياران اصلاح‎طلبش در مواجهه با «موج پشيمان هستيم» است كه برخي از چهره‎هاي مشهور فوتباليست و هنرمند آغازگر آن در شبكه‎هاي اجتماعي بودند.
در همين حال، همزمان با موج پشيماني از راي به روحاني و انتقاد فراگير مردمي به عملكرد دولت روحاني، رئيس‎دولت اصلاحات حمايت خود از حسن روحاني را اعلام كرد و گفت اين موج تخريبي به وجود آمده را هدفمند و دسيسه‎اي برنامه‎ريزي شده مي‎دانيم.
در همين حال، محمدعلي ابطحي رئيس‎دفتر خاتمي نيز در يادداشتي كه روزنامه شرق آن را منتشر ساخت با اذعان به اين‎كه مشكلات اقتصادي از جمله ركود سرجاي خود باقي است با‎ اشاره به اين‎كه مشكل جديدي به مشكلات سابق اضافه نشده است پشيماني برخي حاميان ديروز روحاني را جوگيري دانست!
پيش از اين، عباس عبدي هم پشيمان‎ها را ناآگاه نسبت به سياست معرفي كرد و در همين راستا نوشت: كساني كه مي‎گويند از رأي خود پشيمان شده‎اند، بيش از آن‎كه بدذاتي يا ناتواني راي‎گيرنده را اثبات كنند، كم‎اطلاعي و درك نادرست خود از سياست را اثبات و اعلام كرده‎اند.
از سوي ديگر روزنامه اصلاح‎طلب اعتماد نيز با حمله به سلبريتي‎ها نوشت: كسي كه كارش سياست نيست و چم وخم اين كار را نمي‎فهمد به چه دليل بايد حرف سياسي بزند؟ اگر كسي هنرپيشه خوبي است يا در زمين فوتبال مي‎درخشد به چه دليل بايد درباره سياست هم نظر بدهد؟
اما سؤال اساسي اين جاست كه چرا خاتمي «موج پشيمان هستم» را كه اتفاقا به‎صورت ناگهاني و با انتقاد چهره‎هايي همچون علي كريمي و مهدي فخيم‎زاده و ديگر سلبريتي‎ها آغاز شد دسيسه مي‎خواند؟ آيا از ديد او اين چهره‎ها دسيسه‎گر هستند يا ابزار دسيسه‎گري؟ چگونه كساني كه تا ديروز هنرمند و ورزشكار قهرمان و نخبه از طرف خاتمي و ديگر اصلاح‎طلبان خوانده مي‎شدند اينك دسيسه‎گر هستند؟