صفحه جوان

راه هاي رسيدن به موفقيت

براي رسيدن به موفقيت، توجه و به كارگيري ابزارهاي دروني و بيروني بسيار مهم است. عمدة اين شيوه‎ها از زندگي افراد و الگوهاي موفق جوامع به دست آمده است؛ كساني كه خود شاهد موفقيت را در آغوش خود لمس كرده‎اند. در ذيل به اين ابزارهاي دروني فرد اشاره مي‎كنيم.

ابزارهاي دروني ابزارهايي هستند كه خداوند در نهاد انسان قرار داده و انسان وظيفه دارد از آن‎ها به بهترين نحو براي رسيدن به كمال استفاده كند:

1. خواستن موفقيت: اولين قدم، خواستن خود فرد است. انسان اگر به‌طور جدي خواهان امري باشد دنبال راهكارها مي‎رود و با پشت سرگذاشتن سختي‎ها به آن مي‎رسد.

2. نياز و انگيزه: دو اهرم رواني هستند كه به انسان قدرت، پويايي و حركت مي‎بخشد و انسان را به سوي هدف(موفقيت) مي‎كشانند. گاهي انسان مي‎تواند در خود ايجاد انگيزه و نياز كند مثلا آن را وظيفه و مسؤوليت ديني خود بداند كه انجام ندادن آن عقاب دارد يا با افراد موفق معاشرت كند و تصميم خود را به ديگران بگويد، به موفقيت‎هاي خود پاداش بدهد و تنبلي‎هاي خودش را تنبيه و جريمه كند، مثلا مطالعه نكردم، سه ماه از پول تو جيبيم صرف نظر مي‎كنم و از كلمات تاكيدي مثبت استفاده كند، مثلاً بگويد من مي‎توانم، من خسته نمي‎شوم، خدا همراه من است.

3. پرهيز جدي از تاخير: هر گاه تصميم گرفتيد كاري را انجام دهيد، بلافاصله قدم‎هاي اوليه را معقولانه برداريد. مطمئن باشيد آن فردايي كه مي‎گوييد نخواهد آمد، همين الان را غنيمت بشماريد.

4. تقويت اراده: عزم و اراده و اعتماد به نفس خود را تقويت كنيد. از خوردن غذاهاي پرچرب و انرژي زياد پرهيز كنيد. ورزش و تمرين را جدي بگيريد. از طبيعت لذت ببريد. با تقويت بعد معنوي(نماز، توسل و... ) بر بعد غريزي خود مسلط شويد تا اسير خواسته‎هاي مزاحم نشويد، اعتماد به نفس داشته باشيد و بدانيد كه انسان داراي نيروهاي بيكران است.

5. نظم در امور فردي و اجتماعي و برنامه ريزي

1 _ 5. دفتر مخصوص برنامه ريزي داشته باشيد تا ساعات مفيد و غيرمفيد خود را محسوس‎تر ببينيد و برنامه خود را به متخصص‎ها نشان دهد.

2 _ 5. از دو طرح بلند مدت(رسيدن به هدف) و كوتاه مدت(ساعات كار، مطالعه، رفع موانع فعلي) استفاده نمايد.

3 _ 5. در برنامه‎ريزي خود، امور مهم را مقدم بشماريد.

4 _ 5. بر برنامة خود كنترل و مراقبه داشته باشيد و در صورت خارج شدن از برنامه، سريع اصلاح كنيد و از سستي‎هاي خود نگذريد. هر روز و هر هفته محاسبه كنيد و ارزيابي كنيد كه موفق بوديد يا نه.

5 _ 5. توجه داشته باشيد كه مانع‎ها و پيشامدها توجه و تمركز شما را به هم نزند. عمدة توجه و انرژي خود را به مشكل گشايي و حل آن اختصاص دهيد و در آن مضطرب نشويد. اضطراب زيادي كار شما را مختل مي‎كند.

6 _ 5. در ساعات خود به صرف انرژي اهميت زيادي بدهيد. تماشاي زياد تلويزيون، گردش‎هاي نامناسب، جلسه‎هاي طولاني غير علمي عمده انرژي شما را صرف مي‎كند. در موقع نشاط به اصل برنامة خود بپردازيد و در اوقات ديگري انرژي خود را شارژ كنيد(تفريح، طبيعت، حمام آب گرم، تغذيه مناسب با كيفيت، خواب متناسب، ورزش ملايم نشاط بخشند).

6. استعداديابي: با توجه به تمركز كاري خود در گذشته، علايق، اهميت دادن‌ها، بررسي دروس مورد علاقه و نمرات آن‎ها استعداد خود را به دست آوريد. گاهي مواقع شكست موجب استعداديابي مي‎شود، همان گونه كه مثلاً مي‎گويند شكسپير به خاطر فقر دزدي كرد، وقتي به زندان افتاد، شعري در مذمت ظلم حاكم گفت و همان جا متوجه ذوق شعري خود شد و يا هجرت‎هاي او از زن و فرزندانش اگرچه تلخ بود، اما شيرين‎ها به همراه داشت(رنج‎ها گنج آورند). شكست مقدمه پيروزي است. از سختي‎ها نبايد ترسيد. بايد بدانيم كه از پس هر سختي، آسايش و راحتي است. (إن مع العسر يسرا).

7. تمركز بر موضوع: نقش ذره بين را در تمركز نور و سوزاندن ايفا مي‎كند. با حوصله و صبر از پراكنده كاري به شدت دوري كنيد. معصوم مي‎فرمايند: كار كمي كه دوام داشته باشد از كار زياد ملال آور برتر است. حوصله و صبر به قول شهيد مطهري دركارهاي بزرگ دخالت زيادي دارد. از شاخه به شاخه‎اي ديگر پريدن مانع موفقيت است. مردم در اختراع‎ها اول چيزي كه به ذهنشان خطور مي‎كند نبوغ، هوش و فكر بلند مخترع است. فكر مي‎كنند با نبوغ مي‎توان ظرف چند روز يا ساعت به موفقيت رسيد. و هيچ متوجه يك ركن اساسي در موفقيت يعني حوصله زياد نيستند. صفات بد اخلاقي(حسد، كينه، غيبت،... ) سلامت رواني و ذهني و حتي جسمي ما را به هم مي‎زند و مانع تمركز مي‎شود؛ چرا كه اين صفات بد دائماً با صفات عالي انساني ما كه اصلاحگر هستند، در جنگ رواني مي‎باشند(صفات عالي مثل فطرت الهي، وجدان، دل و عقل) و حتي گاهي اين امر به صورت سردرد، زخم معده و. بروز مي‎كند.

8. مستقل و خلاق بودن: انسان نبايد شخصيت زده باشد، بايد حرف ديگران را به دليل و تفكر، تحليل و بررسي نمود، حتي افراد مورد علاقه خود. بايد خلاق بود يعني هميشه نبايد دنبال رو بود، از شكست‎هاي ديگران درس گرفت. بايد شجاعت و شهامت داشت؛ چه بسا به خاطر احتمال خطر نامعقول ازكارهاي خوب و اهداف عالي باز ماند.

9. حفظ تعادل در ابعاد شخصيت: تعادل امري است كه در زندگي بسيار ضروري است. انسان داراي دو بعد ملكوتي و جسماني است و اسلام به تغذيه هر دو بعد توجه و تاكيد دارد، عدم ارضاي معقول و مشروع هر كدام مي‎تواند مصيبت آور باشد. البته چون كه اصل و جوهرة انسان روح اوست، بايد به آن توجه بيش‎تر شود و اين بعد بايد بر جسم(غرائز و نفس اماره) غلبه داشته باشد و اين يعني حقيقت اراده، چون بي‎ارادگي بيش‎تر با غلبه غرائز(شهوت، پرخوري، خواب، تنبلي و... ) نمود پيدا مي‎كند. پس بايد با نماز، ادعيه، نيايش، تامل در خلقت، انفس و آفاق و نعمت‎ها بعد روحاني خود را قوي نمود و غرائز را به‌طور مشروع ارضاء كرد، عدم تعادل رشد سرطاني شخصيت و انحراف را به همراه دارد.

10. حذف عادت‎هاي پست: بايد عادت‎هاي بد را حذف كنيد و خود را به كارهاي خوب، با تكرار و تمرين عادت دهيد. بهتر است براي عادت حذف شده، جايگزين بگذاريد.

11. مرد عمل بودن: عاقل باشيم نه عالم فقط، عاقل عالم به تجزيه تحليل مي‎پردازد و به دانسته‎هاي خود عمل مي‎كند، ولي عالم مثل طوطي محفوظات را در ذهن انبار مي‎كند و جلوي خلاقيت خود را مي‎گيرد.

12. غنيمت شمردن فرصت ها: حضرت علي عليه السلام مي‎فرمايند: فرصت‎ها را غنيمت بشماريد كه مثل ابر گذرا هستند. از گذشته درس و عبرت براي خود بگيريد(افرادي كه دائم در گذشته و خاطرات آن و آينده و حوادث و. آن سير مي‎كنند از سلامت رواني برخوردار نيستند). توجه به نشاط جواني، توجه به عدم مشغله‎هاي زندگي قبل از كار و ازدواج، استفاده از دوستان اهل مطالعه، توجه به الگوهاي سالم موفق و هجرت لازم از وطن براي ارتقاء.

13. ليست موفقيت‎ها و توجه به نقش كلمات در موفقيت: ليستي از موفقيت‎هاي كامل و نسبي از گذشته خود تهيه كنيد و با نگاه به آن‎ها به توانايي‎هاي خود اعتماد كنيد. به كلماتي كه به كار مي‎بريد عنايت داشته باشيد، به جاي گفت «بدبخت شدم» بگويد صدمه ديدم، به جاي گفتن كار تمام شد و بيچاره شدم، بگويد: از وقت مي‎توانستم بهتر استفاده كنم. از دوستاني كه دائم آيه يأس مي‎خوانند و منفي بافي‎اند به شدت پرهيز كنيد. نسبت به موفقيت ديدگاه مثبتي داشته باشيد تا از يأس و درنتيجه تنبلي و شكست در امان باشيد.

14. توكل به خدا: در هر كاري بعد از تصميم‌گيري و اراده قاطع، بايد به خدا توكل كرد و قدم‎هاي استوار براي رسيدن به هدف برداشت.

منبع: انديشه قم

 جوان

حديث جوان
امام جواد عليه السلام:

هر كه به خواستگاري دختر شما ‎ايد و به تقوا و تدين و امانتداري او مطمئن مي‎باشيد با او موافقت كنيد وگرنه شما سبب فتنه و فساد بزرگي در روي زمين خواهيد شد.
تهذيب الأحكام، ج 7، ص 396

ولايت و جوانان
خيلي بايد تلاش كنيم

امروز در كشور ما خوشبختانه تحرك و تلاش كار، تلاش خوبي است. مجموعه‎ دست‎اندركاران توليد، تلاش خوبي را انجام دادند و پيشرفت كردند؛ ولي ما هنوز در اوايل راهيم. ما بايد خيلي جلو برويم، خيلي بايد تلاش كنيم. هم وجدان كاري، محكم‎كاري و درستكاري در مجموعه‎ توليد - يعني كارگر و مولد كار و توليدكننده كار - لازم است، هم در مسؤولين دولتي و مسؤولين رسمي، رعايت و مراقبت و توجه لازم است كه اين حركت، حركت صحيح و متعادلي باشد و انجام بگيرد. 04/02/1387

حكايت
سخن حق از يك جوان

روزي حضرت رسول به همراه برخي از اصحاب خود از محلّي عبور مي‎نمود كه به نوجواني برخوردند و پيامبر خدا به آن نوجوان سلام كرد. نوجوان بسيار شادمان و خندان گرديد؛ رسول خدا به او خطاب نمود و فرمود: آيا مرا دوست داري؟ گفت: آري، به خدا قسم! تو را دوست دارم.
حضرت فرمود: همانند چشمانت؟ گفت: بهتر و بيش‎تر. حضرت افزود: همانند پدرت؟ گفت: بيش‎تر. فرمود: همانند مادرت؟ گفت: بيش تر. نيز فرمود: همانند جان خودت؟ گفت: يا رسول ا... ! بيش‎تر از هر چيزي، به تو علاقه مندم و تو را دوست دارم.
در اين هنگام حضرت اظهار نمود: آيا همانند پروردگارت و خدايت مرا دوست داري؟ نوجوان در اين لحظه اظهار داشت: خدا، خدا، خدا، نه؛ يا رسول ا... ! هيچ چيزي در مقابل خداوند متعال ارزش ندارد و هيچ كس را بر او برتري و فضيلتي نيست؛ يا رسول ا... ! تو را به جهت عشق و ايمان به خدا دوست دارم.
حضرت رسول با شنيدن چنين سخن و اعتقادي راسخ، متوجّه همراهان خود شد و فرمود: شما نيز اين چنين عشق و ايمان داشته باشيد و خدا را اين چنين دوست بداريد؛ چه اين كه آن‌چه ازنعمت‎ها و سلامتي در اختيار داريد، همه از الطاف خداوند متعال است. سپس افزود: و اگر مرا دوست داريد، بايد به جهت دوستي و ايمان به خداي سبحان باشد.

پند و اندرز
گاهي لازم است بدي را با خوبي پاسخ دهيد

اگر انسان توانست بايد علاوه بر اين‎كه به كسي بدي نگويد، او را نصيحت هم بكند، با زبان نيك و اخلاق پسنديده و روي گشاده به جهت خيرخواهي؛ مثلا بگويد شما شخص محترم و مورد نظر مردم هستيد، حيف است كه شخصيت خودتان را پايين بياوريد، شايد التفات نداشتيد.
اگر به زبان خوش با او برخورد نمايد يعني: «بدي را به نيكي پاسخ بدهد» مصداق آيه شريفه مي‎شود كه مي‎فرمايد: «بدي و نيكي يكسان نيست(يعني پر واضح است كه نيكي بهتر از بدي است و اين مطلب را همه درك مي‎كنند، حال كه چنين است پس:) به آن‌چه بهتر است پاسخ بده، در اين هنگام بين تو و آن كس كه دشمني است مثل اين است كه او دوست و خويشاوند تو است».
اگر مسلمان توانست در برابر بدي، خوبي بگويد و در برابر بد رفتاري، خوشرفتاري نمايد مثلا شما حاجتي داشتيد، روا نكرد ولي به شما براي حاجتي روي آورد، اجابت كرديد، در برابر بدي اگر كسي بتواند خوبي كند، دشمني و كينه از ميان مي‎رود و مانند دوست بلكه خويشاوند مي‎گردد.
البته كار همه كس نيست بلكه كساني كه مرتبه عاليه‎اي از ايمان داشته باشند و بهره كافي از ملكات پسنديده برده باشند، همان طوري كه در آيه بعدش مي‎فرمايد: «به اين معنا نمي‎رسد مگر كساني كه بردبار باشند و كساني كه صاحب بهره بزرگ(از ايمان و اخلاق پسنديده) باشند».
راستي هم مشكل است و صبر مي‎خواهد و پا روي ميل نفس گذاشتن مي‎خواهد. اگر كسي مذمت شما را كرده، شما خوبي‌اش را گفتيد، دفع به احسن به خود شخص برمي گردد.
اگر لذت ترك لذت بداني - دگر لذت نفس، لذت نخواني
اگر آدمي فحشي شنيد، عوضش خوبي كرد اول سخت است ولي بعد خوشحال مي‎شود. بسياري از مردم براي اين‎كه دلشان خنك شود يك فحش را ده برابر پاسخ مي‎دهند در حالي كه نه تنها دل خنكي نمي‎آورد بلكه عصبانيت و ناراحتي و به دنبالش كينه و دشمني را مي‎افزايد.
اگر راه صحيحش را مي‎خواهيد بدانيد همين راهنمايي آيه شريفه است. راستي كسي كه خشم خود را فرو خورد بلكه مردانگي كرد و دفع به احسن نمود، در برابر ناسزايي كه شنيد، به طرف، نيكي گفت، آرام مي‎شود، دلش خنك مي‎گردد طرف را خجل و شرمنده مي‎كند و پشيمان مي‎شود كه چرا به شما چنين گفته است.
شهيد آيت‌ا... دستغيب