صفحه بين الملل

سخنگوي شوراي علماي فلسطين:
حاكمان عرب، جرأت سردار سليماني را ندارند

اشاره: شيخ محمد الموعد، سخنگوي رسمي شوراي علماي فلسطين، درباره آخرين تحولات فلسطين و اقدام اخير ترامپ به گفت‎وگو با خبرنگار بين الملل خبرگزاري رسا پرداخته است كه در ادامه متن اين گفت‎وگو را مي‎خوانيد؛

خبرگزاري رسا: حماقت ترامپ به سود فلسطين تمام مي‎شود

بالاخره ترامپ تصميم خود در خصوص انتقال سفارت آمريكا به قدس را عملي كرد. شما اين اقدام و ابعاد آن را چگونه ارزيابي مي‎كنيد؟

شيخ الموعد: اين اقدام ترامپ، ظالمانه است اما به هيچ وجه نمي‎توان آن را جديد و تعجب برانگيز دانست. آمريكا ساليان سال است كه به حمايت و طرفداري از صهيونيست‎ها مي‎پردازد. آمريكايي‎ها چه در زمينه حمايت مالي و چه در موضع گيري سياسي حامي رژيم صهيونيست بوده و همواره براي استفاده از حق وتو در حمايت از اشغالگران صهيونيست حاضر بوده‌اند. به نظر من تصميم ترامپ مبني بر انتقال سفارت آمريكا به قدس به نفع مساله فلسطين تمام خواهد شد. او با اين اقدام احمقانه بار ديگر مساله فلسطين را در دستور كار جهان اسلام قرار داد به‌ويژه پس از سال‎ها درگيري داخلي در خاورميانه ما امروز شاهد خروش اسلامي هستيم. كنفرانس‎هاي مختلفي برگزار شد و اظهار نظرهاي وسيعي صورت پذيرفت. همه اين‎ها را مي‎توان به فال نيك گرفت.

اقدام ترامپ مقدمه‎اي براي اعلام يهوديت فلسطين اشغالي است

خبرگزاري رسا: اما در هر صورت نمي‎توان خطرهاي آن را منكر شد.

شيخ الموعد: ببينيد ما معتقد هستيم كه اين تصميم تاثير مخربي بر مساله فلسطين نخواهد داشت؛ زيرا مدت‎هاست كه فلسطينيان با يهودي‌سازي قدس دست و پنجه نرم مي‎كنند. اما از سوي ديگر نمي‎توان به آن بي‎اهميت بود. مساله حائز اهميتي كه كم‎تر كسي به آن توجه مي‎كند تلاش براي فراهم كردن شرايط به منظور اعلام كردن فلسطين اشغالي به‌عنوان دولتي يهودي است. اين اقدام ترامپ پيش زمينه‎اي براي اعلام اين موضوع است. اگر اين اقدام صورت بپذيرد به اين منزله است كه ديگر در فلسطين اشغالي جايي براي زندگي مسلمانان عرب و مسيحيان وجود ندارد.

ابومازن بايد آغاز انتفاضه سوم را اعلام كند

خبرگزاري رسا: با توجه به اين‎كه حكومت خودگردان به همان تهديدها و اقدامات سابق بسنده كرده است، اوضاع در كرانه باختري را چگونه مي‎بينيد؟

شيخ الموعد: آن‌چه مي‎توان از آن اطمينان داشت مقاومت مردم فلسطين در كرانه باختري و نوار غزه است؛ چرا كه اين ملت نشان داده حاضر است در راستاي دفاع از سرزمين و مقدسات خود جانفشاني كند. اما در كنار مردم، حكومت خودگردان هم بايد اقداماتي را براي مقابله با صهيونيست‎ها و حاميان آن انجام دهد. حكومت خودگردان بايد به همه مذاكرات و همكاري‎هاي امنيتي با رژيم صهيونيستي پايان دهد. خبرهايي در اين راستا مخابره شد كه هنوز از صحت و سقم آن آگاه نيستيم اما اميدواريم كه حكومت خودگردان تصميم به متوقف كردن معاهده اسلو و هرگونه مذاكره با صهيونيست‎ها را گرفته باشد. اين مي‎تواند خبر خوشايندي براي ما باشد اما به هيچ وجه كافي نيست. ما از محمود عباس مي‎خواهيم كه آغاز انتفاضه سوم را اعلام و راه را براي مقاومت مسلحانه و اتحاد گروه‎هاي مختلف فلسطيني باز كند.

نبايد به برگزاري همايش‎هاي متفرقه قانع شد

خبرگزاري رسا: آيا حكومت خودگردان حاضر خواهد بود چنين اقداماتي را انجام دهد؟

شيخ الموعد: محمود عباس و حكومت خودگردان اگر مي‎خواهند كاري براي مساله فلسطين انجام دهند كافي است كه عنان كار را به ملت فلسطين واگذار كنند تا فلسطيني‎هاي كرانه باختري خود زمام امور را به دست گرفته و به مقابله با صهيونيست‎ها بپردازند. باور بفرماييد اين مساله به بيرون راندن صهيونيست‎ها منجر خواهد شد. همچنين ملت‎هاي اسلامي و عربي بايد فعاليت‎هاي فراگيرتري صورت دهند و به حمايت از برادران خود در فلسطين بپردازند. برگزاري همايش‎ها و نشست‎هاي پراكنده و تظاهرات و تجمع‎هاي كوچك نمي‎تواند قانع كننده باشد. سخنان مهم و روشنگر سيد حسن نصرا... در اين رابطه از نقطه‎هاي روشن و اميد بخش مدت اخير بود كه با استقبال لبناني‎ها مواجه شد. براي نمونه، ما تظاهرات باشكوه در ضاحيه جنوبي بيروت را مشاهده كرديم كه بسيار ستودني بود. اعتراض‎هايي از اين دست مي‎تواند به كمك ملت فلسطين بيايد.

قطع روابط ديپلماتيك بديهي‎ترين اقدام مورد انتظار است

خبرگزاري رسا: از كشورهاي عربي و اسلامي در خصوص مقابله با يهودي‌سازي قدس چه انتظاري مي‎رود؟

شيخ الموعد: يكي از اقدامات بديهي كه بايد براي مقابله با اقدام ترامپ صورت بپذيرد قطع روابط ديپلماتيك كشورهاي عربي و اسلامي با رژيم صهيونيستي و اخراج سفراي رژيم صهيونيستي است. واقعا هيچ عذر و بهانه‎اي در اين خصوص پذيرفتني نيست. كشورهايي مانند مصر، اردن، قطر، بحرين، تركيه كه به عادي سازي روابط پرداخته‎اند بايد اين اقدامات را متوقف كنند. از سوي ديگر بايد به هرگونه رابطه اقتصادي با اسرائيل پايان داد. حتي در خصوص آمريكا هم بايد اقدامات ديپلماتيك و اقتصادي صورت داد تا آمريكايي‎ها از تصميم اخير خود عقب نشيني كنند. آزادسازي فلسطين نيازمند اقدامات و گام‎هاي عملي است تا طرف مقابل تصور نكند جهان اسلام در خواب خرگوشي به سر مي‎برد.

گروه‎هاي فلسطيني در راستاي محور مقاومت عمل كنند

خبرگزاري رسا: در اين وضعيت نگران كننده محور مقاومت را مي‎توان تنها گزينه دانست. اين طور نيست؟

شيخ الموعد: بله، همين طور است كه مي‎فرماييد. در اين رابطه گروه‎هاي فلسطيني هم بايد جزئي از پازل محور مقاومت باشند و در يك راستا حركت كنند. محور مقاومت امروز هزينه‎هاي بسيار را به خاطر فلسطين مي‎پردازد. همه ما بايد به حمايت از اين محور بپردازيم. اساس حمايت جمهوري اسلامي ايران از محور مقاومت به خاطر فلسطين است. هر انسان آگاهي مي‎داند كه حمايت ايران از فلسطين بيش از آن‎كه براي ايران داشته‎اي داشته باشد هزينه‎هايي را متوجه اين كشور كرده اما رهبران ايران اسلامي براي حمايت از اسلام و دفاع از مظلوم در برابر ظالم به وظيفه خود در خصوص قضيه اصلي جهان اسلام عمل مي‎كنند. اين يك وظيفه شرعي و انساني است كه ايران برخلاف بسياري از كشورهاي اسلامي به آن عمل مي‎كند. فلسطيني‎ها نيز در اين خصوص چيزي ندارند جز اين‎كه بگويند: از ايران متشكريم!

اعراب جرات سردار سليماني را ندارند

خبرگزاري رسا: اخيرا سردار سليماني هم با فرماندهان نظامي قسام و جهاد اسلامي تماس گرفته است.

شيخ الموعد: تماس تلفني سردار قاسم سليماني با فرماندهان نظامي جهاداسلامي و جنبش حماس اقدام مهمي و حاوي پيام‎هاي بسياري بود. كدام يك از اعراب جرات دارد مانند سردار سليماني با گروه‎هاي مقاومت تماس برقرار كند و آن را اعلان كند. كدام يك از كشورهاي خليج(فارس) مانند عربستان، بحرين و امارات جرات چنين اقدامي را دارند؟

ننگ بر پادشاه و حكومت بحرين

خبرگزاري رسا: به نظر مي‎رسد كشورهاي حاشيه خليج فارس در خصوص ارتباط با اسرائيل بايكديگر مسابقه گذاشته‌اند. اين موضوع را چگونه ارزيابي مي‎كنيد؟

شيخ الموعد: واقعا خنده دار است در روزهايي كه همه عليه ترامپ و نتانياهو تظاهرات مي‎كنند مشاهده مي‎كنيم كه هياتي از بحرين به فلسطين اشغالي سفر مي‎كند. ننگ بر پادشاه بحرين و ننگ بر حكومت بحرين كه چنين اقدامي را انجام مي‎دهند. فلسطين براي كدام يك از اين رژيم‎ها اهميت دارد؟ تنها مي‎توان تعبير خيانت عربي را براي آنان به كار برد. هواپيماهاي سعودي هر روز ده‎ها غيرنظامي را در يمن به قتل مي‎رسانند اما حاضر نيستند كه كوچك‎ترين اقدامي عليه رژيم صهيونيستي انجام دهند.

من اين را به صورت علني و در گفت‎وگو با يك رسانه ايراني اعلام مي‎كنم: به خدا سوگند اگر عربستان و امارات و بحرين حاضر باشند مانند ايران از فلسطين حمايت مادي و نظامي كنند ما با آن‎ها خواهيم بود. به خدا سوگند كه آن‎ها را روي سرمان مي‎گذاريم اما متاسفانه آن‎ها با بزرگ‎ترين دشمن جهان اسلام همكاري مي‎كنند. كيست كه نداند اسرائيل به عربستان، بحرين و امارات طمع دارد؟ شعار آن‎ها «اسرائيل؛ از نيل تا فرات» همچنان پا برجاست. اسرائيل، با وجود همه خيانت‎ها در تاريخچه‎اي از شكست در برابر مقاومت اسلامي در چند دهه اخير با خود دارد كه نمي‎توان آن را انكار كرد.

كوتوله‎هاي فكري در برابر قضيه شامخ فلسطين جايي ندارند

خبرگزاري رسا: آيا صهيونيست‎ها مي‎توانند همچنان روي اختلافات جهان اسلام براي پيشبرد اهداف خود حساب باز كنند؟

شيخ الموعد: خب، امروز پس از شكست پروژه فتنه مذهبي و شكست تكفيري‎ها در منطقه شاهد تبلور وحدت اسلامي هستيم. رژيم صهيونيستي اين وحدت را هدف قرار داده است. پس از شكست اين پروژه شاهد موج جديدي از عادي سازي روابط با اسرائيل هستيم تا جايي كه شاهد هستيم برخي از به اصطلاح روشنفكران و اصحاب رسانه و قلم در اين راستا گام برمي‎دارند و منكر موجوديت فلسطين مي‎شوند. افرادي از اين دست، كوتوله‎هاي فكري هستند كه در برابر مساله شامخ فلسطين جايي براي عرض اندام ندارند. اسامي اين افراد را بعدها بايد در زباله دان تاريخ جست‎وجو كرد. آن‎ها نه در دنيا عزتمند خواهند بود و نه در آخرت. با وجود همه اين كارشكني‎ها قدس پيروز مي‎شود و تا ابد پايتخت فلسطين باقي خواهد ماند. همان گونه كه امام خميني فرمود رژيم صهيونيستي غده‎اي سرطاني است كه به هيچ وجه نمي‎توان با آن كنار آمد.

 بين الملل

ولايتي:
فرانسه نوچه ترامپ در اروپا است

علي اكبر ولايتي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در حاشيه گردهمايي معاونان پژوهشي واحدهاي دانشگاه آزاد گفت: خانمي كه نماينده ايالات متحده آمريكاست، متوجه نمي‎شويم متخصص حوزه بين‎الملل يا موشكي است كه چيزي را نشان مي‎دهد و مي‎گويد ايراني‎ها اين كار را كرده‎اند كه اين حرف تنها يك ادعاست.
ولايتي افزود: اين فرد حداقل اطلاعات و علم لازم را براي صحبت ندارد و ادب لازم را نيز ندارد و حرف بدون پايه و اساس مي‎زند.
وي در ادامه گفت: متخصصان به حرف‎هاي اين خانم با پوزخند نگاه مي‎كنند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: به هيچ وجه جمهوري اسلامي ايران موشكي به يمن نداده است.
ولايتي درخصوص اجازه كشور فرانسه به تجمع منافقين در كشور گفت: فرانسه از ابتداي انقلاب تا كنون كم‎تر صداقت نشان داده است.
وي تصريح كرد: استفاده از عده‎اي مزدور به‌عنوان منافق كه به كشور خيانت كرده‎اند، در كشور فرانسه، يك اسلحه كهنه و يكبار مصرف است و فرانسه اگر مي‎خواهد به دنبال حيثيت بين‎المللي باشد نبايد اين طور تابع محض آمريكا باشد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: فرانسه نوچه ترامپ در اروپا است.
ولايتي در ادامه گفت: نه عربستان عددي است كه بتواند كاري عليه ايران كند و نه رژيم صهيونيستي.
وي عنوان كرد: از ابتداي تأسيس رژيم صهيونيستي، عربستان ارتباطات پشت صحنه‎اي با صهيونيست‎ها داشته است و اكنون نيز اين ارتباط آشكارا شده است كه اين موضوع نهايت ضعف عربستان است كه فكر مي‎كنند با تكيه بر صهيونيست‎ها مي‎توانند كاري كنند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: صهيونيست‎ها اگر مي‎توانستند كاري كنند، حصارهاي دور شهرك‎هاي خود را بلندتر مي‎كشيدند كه علاوه‎بر اين‎كه فلسطيني‎ها نتوانند از آن‎ها رد شوند، بتوانند جلوي مهاجرت مردم خود را بگيرند.
به گزارش مهر، ولايتي در بخش ديگري از سخنان خود درخصوص برجام نيز تأكيد كرد: اروپايي‎ها نقش بازي مي‎كنند و مشخص است كه برخي از كشورهاي اروپايي تقسيم نقش كرده‎اند. برخي از اروپايي‎ها، حرف‎هايي مي‎زنند كه تكرار حرف‎هاي ترامپ و آمريكا است.