صفحه آخر

در سخنراني آيت ا... مصباح يزدي مطرح شد
استقامت و پايمردي در مسير حق؛ رمز پيروزي مجاهدان الهي

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با جمعي از جانبازان و رزمندگان حزب‎ا... لبنان با اشاره به حديثي از پيامبر اكرم صلي‎ا... عليه وآله اظهار داشت: در طول عمر انسان، گاهي لحظات محدودي پيش مي‎آيد كه توفيقاتي بزرگ نصيب او مي‎شود و اين توفيقات، گاهي در مقياس فردي است و گاهي در مقياس يك امت.

ايشان ادامه داد: 14قرن از عمر امت اسلامي مي‎گذرد و در طول اين سده‎ها كم‎تر فرصت‎هايي پيش آمده كه مردم از توفيقات خاصي بهره‎مند شده باشند كه قبل و بعد از آن برايشان ميسر نبوده است. در زيارت حضرت سيدالشهدا عليه‎السلام كه از سنت‎هاي رايج شيعان است، مي‎خوانيم: يا ليتني كنت معكم فافوز فوزا عظيما؛ اين آرزويي است براي همه شيعيان؛ اما آن روز گذشت و تكرار نمي‎شود.

استاد اخلاق حوزه گفت: خداي متعال گاهي براي بعضي از توفيقات، بدل‎هايي را خلق كرده است و اين همان فرصت‎هايي است كه ما بايد منتظر آن باشيم و وقتي حاصل شد آن را غنيمت بشماريم و بهترين استفاده را از آن ببريم.

ايشان گفت: در طول اين 14قرن حيات اسلام، كم‎تر فرصتي مانند اين ايام براي شيعيان پيش آمده است. شيعيان ايران به بركت نهضت امام خميني(ره) از توفيقي خوب بهره‎مند شدند و مشابه آن، توفيقات خاصي است كه نصيب شيعيان لبنان و منطقه شام شد.

آيت‎ا... مصباح ضمن يادآوري نصرت‎هاي الهي براي مجاهدان لبناني در مواجهه با رژيم صهيونيستي در جريان جنگ 33 روزه، اظهار داشت: آن آرزويي كه شيعيان براي بودن در ركاب حضرت سيدالشهدا عليه‎السلام داشتند، در اين زمانه محقق شده است.

ايشان با اشاره به دستور خداوند به پيامبر مبني بر انذار اقربين و جانشيني اولين مؤمن، و مسخره‎كردن ايشان توسط مشركان قريش به دليل آن‎كه آينده‎اي براي اين دعوت نمي‎ديدند، گفت: شايد وقتي سيد عباس موسوي و سيد حسن نصرا... به دستور امام(ره) حركت نظامي در لبنان را سامان‎دهي مي‎كردند، برخي مي‎گفتند كه فعاليت اين چند طلبه چه فايده‎اي دارد؟ اما اكنون مي‎بينيم كه همه كشورهاي استعماري با همه قدرتي كه دارند از نام حزب‎ا... بر خود مي‎لرزند.

حضرت آيت‎ا... مصباح گفت: وعده‎هاي الهي حق است و اگر ما به وظيفة خود عمل كنيم، استقامت داشته باشيم، و در ادامه ‎دادن راه ترديد به خود راه ‎ندهيم، و در فداكاري‎هاي خود كوتاهي نكنيم، پيروزي حتمي از آن ما است.

ايشان در پايان با اشاره به عنايت خداوند به جعفر طيار در بهشت، تأكيد كرد: براي لحظه‎هاي حضور خود در جبهه‎ها شكرگزار خداوند باشيد؛ چراكه به شما توفيق درك چنان لحظه‎هاي بهشتي را عنايت فرموده و شما را سبب عزت اسلام قرار داده است. سختي‎هايي كه شما در اين راه تحمل مي‎كنيد، و فقدان عزيزان‎تان نيز از ديگر اسباب شكرگزاري به درگاه خداوند است، و مطمئن باشيد هر آنچه در راه او از دست برود، ضايع نمي‎شود و او به بهترين و برترين شكل جبران خواهد كرد.

وزير امور خارجه: كابوس سوريه با گفت وگو به پايان رسيد!
كدام «گفت و گو» بحران سوريه را تمام كرد آقاي ظريف؟!

اين روزها همه اهالي سياست از پايان كار داعش سخن مي‎گويند؛ گروهي تروريستي كه حدود پنج سال منطقه را به‎طور جدي درگيري حضور خود كرده بود و حالا به انتهاي خط رسيده است. سرلشگر قاسم سليماني چندي پيش، از اتمام پروژه داعش تا كم‎تر از دو ماه خبر داده بود؛ وعده‎اي كه به نظر مي‎رسد در آستانه‎ تحقق است.

به گزارش رجانيوز، در اين ميان برخي از سياسيون تلاش مي‎كنند تا اين موفقيت بزرگ و دستاورد عظيم براي منافع ملي ايران را مصادره و ريشه‎هاي دستيابي به آن را به منظور دستاوردهاي جناحي خود تحريف كنند؛ اقدامي كه مي‎تواند رويكردي خطرناك براي منافع ملي كشورمان محسوب شود.

محمدجواد ظريف چند روز پيش و در اظهارنظري عجيب كه حتي با ابراز شگفتي طرفدارانش نيز روبه رو شد، پايان كابوس داعش در سوريه را حاصل «گفت وگو» و اتمام بحران اين گروه تروريستي در منطقه را دستاورد «مذاكره» ناميد و حتي توصيه كرد تا از اين نسخه براي بحران‎هاي ديگر نظير مساله يمن استفاده شود!

اين توئيت عجيب وزير امور خارجه كشورمان در حالي مطرح شده كه از ابتداي شكل‎گيري بحران داعش در سوريه، چندين كنفرانس نمايشي به منظور گفت‎وگو درباره اين مساله برگزار شد كه با دخالت عربستان و آمريكا، حتي از ايران براي حضور در آن‎ها دعوت هم نشد. در كنفرانس ژنو2 هم كه سازمان ملل از تهران براي حضور در نشست همفكري درباره بحران سوريه دعوت كرد، در ميانه راه اين دعوت پس گرفته شد.

حضور مقتدرانه ايران در عرصه مبارزه با تروريسم در منطقه، يكي از مسائلي است كه حتي از سوي دولت‎هاي غربي هم به آن اذعان شده و رسانه‎هاي اروپايي و آمريكايي هم بارها تاكيد كرده‎اند كه نيروهاي نظامي ايران يكي از اصلي‎ترين مبارزان عليه داعش بوده‎اند و اگر ايستادگي ايران در برابر تكفيري‎ها نبود، امروز به جاي جشن پايان كار داعش بايد سوگواره‎ جديدي در يكي ديگر از كشورهاي منطقه برگزار مي‎شد.

نسخه‎ انحرافي آقاي ظريف كه مشخص نيست بر چه مبنايي و اساسا بر چه منطقي پيچيده شده، نه تنها مبتني بر اطلاعات دقيق و واقعيت‎هاي جاري در فضاي منطقه نيست بلكه تنها يك دستاورد دارد و آن هم تخريب منافع ملي ايران است.

در زماني كه جنايت‎هاي سعودي در يمن، نوعي اتحاد در ميان افكار عمومي و نخبگان جهان به وجود آورده و همه انگشت‎هاي اتهام را به سمت رياض نشانه رفته(تا جايي كه حتي رابرت فيسك، روزنامه‎نگار برجسته انگليسي هم به افشاگري مفصل عليه عربستان پرداخته است)، سخن گفتن از مذاكره بر سر يمن آن هم با حاكمان جديد عربستان، مصداق ناديده‎ گرفتن علم روابط بين‎الملل و بر روي ابرها سخن گفتن است.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام سجاد(ع):
كسي كه در زمان غيبت قائم ما بر ولايت ما ثابت و استوار باشد خداوند به او پاداش هزار شهيد از شهيدان بدر و احد عطا فرمايد.
بحار الانوار، ج 52، ص 152

 راه امام

آموزش در سايه پرورش

ما حساب اين را بكنيم كه قضيه پرورش و قضيه آموزش چه جور است. يعني آموزش اخلاقي و معنوي و قضيه تهذيب نفس، آن وضعش چطور است. ما اگر فرض كنيم كه دانشگاه ما يا فيضيه ما، علوم را به‎طور وافر مي‎دانند و تدريس هم مي‎كنند، لكن فرض بكنيم كه پرورش روحي و تهذيب نفس و اخلاق در آن نباشد، آيا از اين تربيت علمي فقط، منهاي تربيت‎هاي روحي و پرورش معنوي، چه حاصل مي‎شود براي كشورشان؟ و چه حاصل مي‎شود براي اسلام عزيز؟ و چه حاصل مي‎شود براي مردم، ملت؟ علم حاصل شد، اما اگر تربيت معنوي نباشد پهلوي علم، پرورش روحي نباشد، چه بسا كه - و بسيار هم شده است كه - همين علم، مايه فساد شده است. و همين عالمي كه تهذيب نفس نداشته است، و همين استاد دانشگاهي كه تهذيب نفس نداشته است، و همين اساتيد دانشگاهي كه مهذب نبوده اند، براي يك كشور تحفه فساد مي‎آورند، بهتر مي‎توانند فساد را در كشور ايجاد كنند.
صحيفه امام، ج 16، ص 497

 در پرتو خورشيد

روايتي خواندني از حافظه تحسين برانگيز مقام معظم رهبري

در يكي از ملاقات‎هايي كه نسبتا جلسه خصوصي بود و از هر چيزي صحبت مي‎شد، نام هفت، هشت نفر از بزرگان و بعضي از علما برده شد. نام هر عالمي را كه اعضاي جلسه مي‎بردند، ايشان تاريخ ولادت و رحلتش را مي‎گفتند. حتي درباره مرحوم حجت‎الاسلام فلسفي - كه واعظ مشهور ايران بودند - صحبت به ميان آمد، ايشان فرمودند: "يك بار گفتند 29، بار ديگر گفتند سال 27 و يك بار هم گفتند سال 28 ". به هرحال، عجيب اين بود كه ايشان كه سه تاريخ تولد شنيده بودند، ‎همه آن‎ها را به‎خاطر داشتند.
آيت‎ا... سيدابوالحسن مهدوي