صفحه كلبه سبز

اين‎جوري همسرت رو تغيير بده!

اشتباه است اگر فكر كنيم بعد از ازدواج كردن مي‎توانيم همسرمان را به كلي تغيير دهيم. اصلاً اشتباه است اگر فكر كنيم مي‎توانيم كسي را تغيير دهيم. تنها چيزي كه مي‎توان به كمي تغيير در آن اميد بست، نمودهاي رفتاري است كه آن هم بايد با ملاحظاتي ويژه انجام شود. به عبارت ديگر، اعمال اين تغييرات كار هر كسي نيست پس...

اگر مي‎خواهيد راحت زندگي كنيد، به خودتان رحم كنيد و درصدد تغيير كسي برنياييد. تلاش كنيد در رابطه با ديگران و عادات و رفتارهايشان، از اين سه راهكار استفاده كنيد: بشناسيد، بپذيريد و مديريت كنيد.

شايد با خودتان بگوييد در اين صورت چرا برخي دانشمندان علوم رفتاري تلاش مي‎كنند با نوشتن كتاب‎هاي مختلف و برگزاري كارگاه‎هاي آموزشي، به ديگران كمك كنند عادت‎ها و رفتارهايشان را بهبود دهند. در پاسخ به اين سؤال بايد به دو مطلب اشاره كرد:

1- آن‎ها متخصص علوم رفتاري هستند!

2- آن‎ها سعي مي‎كنند با آموزش دادن مهارت‎هاي ارزشمند زندگي، به افراد كمك كنند كيفيت زندگيشان را بهبود دهند(يعني تلاش نمي‎كنند شخصيت كسي را تغيير دهند.)

به رغم تمام اين مسائل، هنوز هم كساني هستند كه با هزاران اميد و آرزو تصميم مي‎گيرند برخي رفتارهاي شريك زندگي خود را تغيير دهند. كلي نقشه مي‎كشند و دست به كار مي‎شوند. اما دست آخر يا نتيجه نمي‎گيرند يا نتيجه عكس مي‎گيرند و يا مجبور مي‎شوند خود را تغيير دهند.

در اين نوشته تصميم داريم روش‎هاي اشتباهي را كه معمولاً زوج‎هاي جوان براي تغيير دادن رفتار همسرشان به كار مي‎بندند، به شما معرفي كنيم.

اجبار

گاهي مي‎خواهيم به هر قيمتي كه شده رفتار همسرمان را تغيير دهيم، بنابراين به اهرم زور متوسل شده و از قدرتمان استفاده مي‎كنيم. اين قدرت نمايي از اخم و تخم شروع مي‎شود و تا كتك كاري و تهديد به جدايي پيش مي‎رود. بايد دانست كه جنگ قدرت اگر تغييري هم ايجاد كند، تغييري ظاهري و از روي ترس است و تا زماني ادامه پيدا مي‎كند كه قدرت دست شماست! در هر جنگ قدرتي، يك برنده هست و يك بازنده و شخص بازنده(ترسيده) هر زمان فرصتي پيدا كند به رفتار خود برمي گردد و درصدد تلافي برمي‎ايد تا مرهمي بر احساسات جريحه دار خود بگذارد. بايد به دنبال راه حل‎هاي برد- برد بود كه در آن هر دو طرف برنده باشند و بازنده‎اي وجود نداشته باشد.

تكرار

در بعضي مواقع براي تغيير رفتار همسرمان، به تكرار بيش از حد متوسل مي‎شويم يعني سوزن‎مان گير مي‎كند و مرتب رفتار فرد را به رويش مي‎آوريم و از او مي‎خواهيم آن را تغيير دهد. وقتي مساله‎اي بيش از حد تكرار شود، جايگاه واهميت خود را از دست مي‎دهد و به مساله‎اي پيش پاافتاده تبديل مي‎شود، ضمن اين كه ما با پياده‎روي روي اعصاب طرف مقابل، امكان موفقيت را از دست مي‎دهيم. همسرمان يا براي خلاصي از غرغرهاي دائمي، در پيش روي ما رفتار ديگري نشان مي‎دهد يا اين‎كه مقابله به مثل كرده و كاري مي‎كند ما احساس كنيم چقدر رفتار پيشين او دوست داشتني بود!

كنترل احساسي

آخرين روش، تلاش براي تغيير دادن رفتار همسر به وسيله اعمال فشار احساسي است. مطمئناً جمله‎هايي مانند “اگر من را دوست داري پس... ” يا “با اين كارت نشان دادي كه مرا دوست نداري “، به گوش شما هم آشناست. در اين شيوه، همسران سعي مي‎كنند با به غليان در آوردن ديگ احساسات يكديگر بر روي هم تأثير بگذارند. ممكن است اين روش براي مدت كوتاهي جواب دهد اما موارد ضمني ناراحت كننده‎اي به دنبال دارد: اگر يك بار ديگر آن رفتار تكرار شود، آيا به اين معناست كه همسرتان دوستتان ندارد؟ آيا همسرتان با طيب خاطر رفتارش را تغيير مي‎دهد يا فشاري ناخوشايند را بر روي خود احساس مي‎كند؟ آيا دور از انصاف نيست كه عشق زيباي همسري را منوط به مواردي اين‎چنين و گاه پيش پا افتاده بنماييم؟ اين تغيير رفتار چقدر دوام خواهد داشت؟ پاسخ اين پرسش‎ها را به عهده خودتان مي‎گذاريم.

توصيه مهم روانشناسي:

«بهترين، زيباترين و منطقي ترين، راهي كه يك زن مي‎تواند انتخاب كند و براي تغيير روابط با شوهر خويش(در جهت مثبت) به آن متوسل شود، اين است كه زندگي را از نگاه شوهرش براي خود ترسيم كند! به عبارت ديگر، تلاش كند تا براي صميمي‎تر شدن رابطه خود با شوهرش، به جاي اين‎كه پافشاري و اصرار بيش از حد از خودش نشان دهد، اندكي واقع‎بينانه‎تر، منطقي‎تر و عاقلانه‎تر به او و زندگي اش نگاه كند. آن گاه خواهيد ديد كه شوهرش چه نگرش و ديدگاهي در زندگي مشترك خواهد داشت. اين گونه بهتر مي‎توان به نتيجه دلخواه و مورد نظر رسيد و اين حقيقتي است كه در علم نوين روانشناسي و در روابط زنان و مردان در زندگي مشترك زناشويي به وضوح ديده مي‎شود!»

سه راهكار طلايي روانشناسي براي ايجاد تغييرات مثبت و اساسي در روند زندگي مردان:

1ـ شما نمي‎توانيد صرفاً مردي را براي تغيير دادن دوست بداريد.

در واقع شما خانم‎ها هر چه محبت و توجه خود را به شوهرتان بيش‎تر از گذشته كنيد، بي‎شك بيش از گذشته او را از خود جدا خواهيد ساخت.

توضيح اين‎كه، زني كه شوهرش را بيش از اندازه دوست مي‎دارد، باعث خواهد شد كه همسرش او را بسيار نيازمند تصور كند و چون نمي‎تواند تمام خواسته‎هايش را برآورده سازد، احساس شرمساري و خجالت خواهد كرد.

2ـ شما(خانم‌ها) براي ايجاد تغيير مثبت در شوهرتان، قبل از اين‎كه به چگونه رفتار كردن در روابط خود فكر كنيد، بايد به اين مهم برسيد كه شوهرتان چه احساسي نسبت به خودش دارد.

اين رويكرد به مرد كمك خواهد كرد تا براي ايجاد تغيير مثبت در خود و نيز فائق شدن بر مسائل و مشكلات جاري به همسرش تكيه كند و او را پشتوانه خوب و قابل اعتماد ببيند و تمام تلاش و كوشش خود را در اين راه به كار گيرد.

3ـ بهترين و اساسي‎ترين روش براي ايجاد تغيير مثبت در شوهرتان، پي بردن به رفتارها و عكس‎العمل‎هايي از جانب شماست كه باعث پيدايش واكنش و بازتاب‎هاي منفي و مهلك در او مي‎گردد.

آيا توانايي‎هاي مردان را مي‎توان آشكار ساخت؟!

اصولاً زنان توانايي‎هاي بسياري براي دگرگوني نقاط قوت و قابل توجه رفتار شوهرشان دارند!

توجه كنيد، وقتي كه زني هميشه با شوهرش از دريچه عصبانيت، خشم، سرزنش و نامهرباني وارد مي‎شود، مرد(شوهرش) نيز تلاش مي‎كند در قبال اين رفتار، به نوعي از خود دفاع كند و در اين موقع است كه نابساماني‎هاي رفتاري مرد آشكار مي‎شود! اما زماني كه زن با اعتماد به نفس و اطمينان خاطر و آرامش به سوي شوهرش برود و او را بهترين مرد دنيا براي خود تلقي كند، متقابلاً مرد نيز سعي مي‎كند بهترين ويژگي‎هاي رفتاري اش را به همسرش نشان دهد. اين همان برقراري يك رابطه زناشويي به معناي واقعي كلمه است! اما در همين بين بايد به نكته قابل ملاحظه‎اي اشاره كنيم و آن اين‎كه زنان سعي نمي‎كنند تا «بهترين وجه شخصيتي و رفتاري خود» را به شوهرانشان نشان دهند و زماني اين كار را انجام مي‎دهند كه تصور مي‎كنند رابطه شان با او به نوعي دچار تزلزل شده و در حال از هم گسيختگي است. پس اين طرز رفتار و نگرش زنان مناسب و معقول نيست و آن‎ها بايد اندكي بيشتر با خود بينديشند. براي چراهاي شرفتار خود پاسخ يا پاسخ‎هايي معقول و غير احساسي پيدا كنند و درگير و دارآشفتگي‎هاي روحي و رواني خود، به ناگهان تصميم ناشايست و غير معقولي نگيرند. اين‎گونه مي‎توان به پايداري و استواري رابطه اطمينان داشت.

و كلام آخر اين‎كه:

يادمان باشد، اگر مي‎خواهيم از زندگي‎مان نهايت استفاده و لذت را ببريم، بايد اندكي گذشت را سرلوحه كارمان قرار دهيم. يادمان باشد كه زندگي مشترك يعني رسيدن به آمال و آرزوهاي مشترك، نه فقط انديشيدن به آرزوهاي شخصي. يادمان باشد كه، عشق را در فرآيند روابط زناشويي به گونه‎اي به كار گيريم كه به معناي واقعي‎اش، عاشق يكديگر باشيم؛ چرا كه عشق زيباترين موهبتي است كه خداوند به انسان عطا كرده تا از آن براي رسيدن به معشوقش بهره بگيرد!

منابع: دنياي زنان -ش 64 / نمناك

 كلبه سبز

ره‌نمايي خوبان
گل يا تربچه

 خانم نيلچي زاده

خانمي با بنده تماس گرفتند كه همسر من ويژگي‎هاي بسيار خوبي دارد؛ از قاري‎هاي قرآن است و... اما يكي از مشكلات من با او اين است كه به من مي‎گويد: خانم! من هرچي به شما مي‎گويم، بگو چشم! مي‎گفت: من براي خودم نظر دارم، ديدگاه دارم تصميم‎هايي دارم، به چه دليلي بايد هرچه همسرم مي‎گويد من بگويم چشم؟
من براي اين‎كه بتوانم مسأله‎شان را حل كنم مقداري درباره روحيات ايشان و همسرشان سؤال كردم. توضيح كه دادند ديدم من و منيت هر دوتاي آن‎ها خيلي زياد است. براي همين مدام با همديگر تصادم اخلاقي پيدا مي‎كنند. جمله‎اي كه به آن‎ها گفتم اين بود: دخترم! تا آن‎جايي كه من اطلاع دارم تا حالا هيچ خبرگزاري و هيچ تلكسي خبري مخابره نكرده كه زني در اثر زياد چشم گفتن به همسرش مرده است! خب بگو چشم. چشم گفتن زن را نور چشمي مي‎كند. اين چشم گفتن ويتامين تقويت روحيه آقايان است. اگر خانمي در زندگي، قاعده اصلي‎اش چشم گفتن باشد، يعني اهل جدال نباشد، اهل مشاجره نباشد، اهل سلم و سلام باشد، اثرش را مي‎بيند. خانم‎ها مي‎خواهند نمره عاطفي‎شان در خانه بيش‎تر باشد يا مي‎خواهند حرفشان به كرسي بنشيند؟ فرمول، خيلي روشن است. به قول شاعر: همواري اين راه مرا سر به هوا كرد.
يك روز كه من قاعده چشم گفتن را مي‎گفتم، يكي از خانم‎ها گفت: خانم نيلچي! نمي‎شود به جاي چشم، بگوييم «باشه»؟ گفتم چرا، اما تفاوتش مثل اين است كه همسرتان به جاي هديه يك شاخه گل سرخ، يك شب كه مي‎آيد منزل يك دسته تربچه نقلي خيلي خوب برايتان بياورد. پيش خودش هم گفته باشد: قرمز كه هست، خوش رنگ هم هست، گياه هم هست، تازه خوردني هم هست. حس شما نسبت به اون گل چيست؟ نسبت به اين تربچه چه جوري است؟

نكات ريز خانه‌داري
چطور انواع لكه ها را از روي لباس پاك كنيم؟

همه ما از لكه‎هايي كه به هر طريقي روي لباس‎هايمان جا خوش كرده‎اند، بيزاريم. تا جايي كه گاهي قيد پوشيدن دوباره آن لباس را مي‎زنيم و كوچك‎ترين تلاشي براي پاك كردن آن از محل مورد نظر نمي‎كنيم.
اما اگر مي‎دانستيد كه همين لكه‎هاي مزاحم چطور به‎راحتي از روي لباس شما محو مي‎شود حتما يك‎بار براي هميشه راه از بين بردن آن‎ها را امتحان مي‎كرديد. در اين بخش به شما خواهيم گفت كه چطور انواع لكه‎ها را از روي لباس خود پاك كنيد.
لكه چاي:
يكي از اتفاق‎هاي هميشگي ما در مهماني، منزل يا محل كار ريختن قطراتي از فنجان يا ليوان چاي روي لباسمان است در اين مواقع محل لكه را به سرعت با دستمال مرطوب پاك كنيد در اولين فرصت محل مورد نظر را با آب سرد و مايع ظرفشويي بشوييد. استفاده از سركه سفيد هم راه حل ديگري است كه مي‎توانيد چند قطره از آن را روي لكه بريزيد و بعد از 20 دقيقه با پودر يا صابون بشوييد. نگران بوي سركه هم نباشيد چون با پهن كردن آن در فضاي آزاد هيچ اثري از آن باقي نخواهد ماند.
لكه آدامس:
اين بدترين اتفاقي است كه مي‎تواند براي لباس مهماني شما بيفتد، اما بهتر است در اين موقعيت خودتان را كنترل كنيد و به سرعت سراغ قطعه‎اي يخ برويد و آن را چند بار روي آدامس بكشيد تا جدا شود. اما اگر به‎قدر كافي فرصت داريد مي‎توانيد آدامس چسبيده را از لباس جدا كنيد و به كمك مواد شوينده، قسمت لك شده را مرتب روي هم بماليد و سپس با آب گرم بشوييد. اين فرآيند را تا پاك شدن كامل لكه تكرار كنيد.
لكه عرق:
براي پاك كردن لكه زرد شده زيربغل پيراهن سفيد، آن را درون كاسه‎اي كه با يك فنجان سركه و دو فنجان آب گرم پر شده به مدت 20 دقيقه خيس كنيد. حالا نصف فنجان جوش شيرين و يك قاشق غذاخوري نمك طعام و يك قاشق غذاخوري پودر پراكسيد هيدروژن را با هم مخلوط و به شكل خمير در آوريد. حالا پيراهن خيس خورده در آب و سركه را درآورده و بچلانيد و بعد از پهن كردن آن روي سطحي صاف و تميز، خمير به‎دست آمده را روي زير بغل‎هاي رنگ گرفته خود بماليد و 20 دقيقه زمان بدهيد تا زردي رنگ آن از بين برود.در آخر پيراهن را با پودر شوينده بشوييد و آبكشي كنيد.ديگر اثري از آن لكه بزرگ زردرنگ نخواهد بود.