صفحه بين الملل

سيدحسن نصرا...:
اگر جنگي آغاز شود فرصت ترك فلسطين را هم ندارند

سيد حسن نصرا... دبير كل حزب‎ا... لبنان در جمع باشكوه عزاداران حسيني(ع) گفت: داعش از خطرناك‎ترين تهديدهايي است كه براي امت اسلامي به وجود آمده است. نگاه كنيد ببينيد چه حجم خسارتي به منطقه زده است و تا چه اندازه چهره اسلام و پيامبر گرامي را مخدوش كرده است. ببينيد تا چه اندازه به طرح‎هاي آمريكا و اسرائيل خدمت كرده است.

امروز اعلام مي‎كنيم كه براي نابودي داعش و تمام كردن ظلم و فساد و وجود آن در همه جا نبرد را ادامه مي‎دهيم. بايد ديد كه چه كساني آن را ساخته، حمايت مالي و تسليحاتي مي‎كنند. بايد مشخص شود كه چه كساني اين كارها را مي‎كنند. صدها نفر كشته شده‎اند. چهره اسلام مخدوش شده است. به واسطه اين، چهره نادرستي از پيامبر گرامي مخابره شده است. بايد عوامل اين مساله روشن شوند تا مردم بدانند و بشناسند و تا حد امكان اين افراد مؤاخذه شوند.

بايد روشن شود كه چه كساني مسؤول اين همه جنايت هستند. مسلمانان در جهان اسلام، علماي آنان، نخبگان بايد همايش‎ها و سمينارهايي برگزار كنند تا عوامل اين پديده را بشناسند و تكفير را بشناسند. بايد تفكر وهابي را بشناسند تا در هر زمان و مكان و كشوري، تكرار نشود.

به گزارش خبرگزاري فارس، نصرا... در خصوص تهديدهاي رژيم صهيونيستي نيز صحبت كرد و به يهوديان هشدار داد كه سرنوشت خود را به دست دولت رژيم صهيونيستي ندهند.

دبير كل حزب‎ا... گفت: اسرائيل از ارسال هيچ تهديدي براي لبنان، دريغ نمي‎كند؛ قبل از رزمايش تيپ شمالي و نيز بعد از آن، در حالي كه تجاوزش به سوريه را تحت بهانه‎هايي مانند نرسيدن قدرت‎هاي جديد نظامي به مقاومت در لبنان، نقض حريم لبنان را ادامه داده و جنگ را به سوي جنگي جديد سوق مي‎دهد.

اگر جنگي آغاز شود، اسرائيل ارزيابي دقيقي از آن نخواهد داشت

به اسرائيلي‎ها اعلام مي‎كنم كه ما در مقاومت، از ابتدا اعلام كرده‎ايم كه جنگ [اصلي] ما با اشغالگران صهيونيست است نه با يهوديان به‌عنوان اتباع يك دين آسماني. جنبش صهيونيسم، از يهود سوء استفاده كرده تا طرح اشغالگري شهركسازي خود در فلسطين را پيش ببرد. يهوديان سوخت جنگ جديد آمريكا عليه مردم عربي در اين منطقه هستند. اگر زماني مردم ما به پا خيزند و از خود، خاك و عرضشان دفاع كنند، به دروغ مي‎گويند كه اين‎ها ضد يهود هستند. من به علماي يهود مي‎گويم كه كساني كه شما را به اين‎جا [فلسطين] آورده‎اند، براي نابودي شما در نهايت كار، تلاش مي‎كنند. دولت نتانياهو مردم شما را به سوي نابودي سوق مي‎دهد. او دارد منطقه را به سوي جنگ مي‎كشد و اين جنگ به زيان شماست و شما تاوان سنگين ان را خواهيد داد. نتانياهو منطقه و لبنان و سوريه را به سوي جنگ لفظي و پيشدستانه مي‎كشاند اما نه او نه دولتش هيچ ارزيابي دقيقي از جنگ آينده و نتيجه آن ندارند و نمي‎دانند كه اگر آغازش كنند، چگونه تمام خواهد شد. آن‎ها تصور درستي از اين جنگ ندارند اگر دست به اين حماقت بزنند.

يهوديان حساب خود را جدا كنند

نصرا... گفت: امروز همه يهوديان غيرصهيونيست را دعوت مي‎كنم تا حساب خود را از حساب صهيونيست‎هايي كه خود را به سوي هلاكت حتمي مي‎كشانند، جدا كنند. آن‎ها را دعوت مي‎كنم كه فلسطين را ترك كنند و به‎جايي بروند كه از آن‎جا آمده‎اند. نتانياهو اگر جنگ جديدي در منطقه آغاز كند، اين يهوديان فرصت ترك فلسطين را نخواهند داشت. دولت دشمن بايد بداند كه زمانه تغيير كرده و كساني كه [يعني دولت‎هاي عربي كه] روي ائتلاف با آنان حساب كرده‎ايد، وبال گردن شما خواهند شد. به اسرائيلي‎ها مي‎گويم كه مي‎دانيد كه آن‎چه سران شما درباره يكسره كردن نتيجه جنگ آينده به شما مي‎گويند، توهم و دروغ است؛ لذا به سران احمق خود اجازه ندهيد كه با شما ماجراجويي كنند كه [اين ماجراجويي] پايان همه‎ چيز [براي شما يهوديان‎] باشد.

نصرا... تأكيد كرد: در صورتي كه جنگي عليه لبنان آغاز شود، هيچ كجاي فلسطين امن نخواهد بود.

طرح واقعي آمريكا تجزيه منطقه است

نصرا... با بيان اين‎كه مردم براي مبارزه با دشمن بايد متكي به خود باشند، گفت:‎اگر عراقي‎ها، ‎سوري‎ها يا ايراني‎ها منتظر ائتلاف بين‎المللي [مبارزه با داعش به رهبري آمريكا] مي‎ماندند، داعش اكنون پابرجا باقي بود. داعش شعارش اين بود كه «باقية و تتمدد»(باقي هستيم و گسترش پيدا مي‎كنيم). ما الان با خطر تجزيه در منطقه روبه‎روييم. اگر مردم به آمريكا اعتماد كنيد، تجزيه عملي خواهد شد و تجزيه طرح واقعي آمريكا در منطقه است.

دبير كل حزب‎ا... افزود: امروز ملت عراق و همه ملل منطقه را دعوت مي‎كنيم كه دوست و دشمن‎شان را خوب بشناسند و به آمريكايي‎ها اعتماد نكنند. به خود اتكا كنيد و از دوستان واقعي خود كمك بگيريد. آمريكا علت اصلي همه بدبختي‎هايي است كه در منطقه رخ مي‎دهد. دولت جديد آمريكا براي جنگ‎هاي جديدي از كره شمالي گرفته تا ونزوئلا و كوبا. ما با دولتي مواجهيم كه علت اصلي همه بدبختي‎هاست و نمي‎توان به آن اطمينان كرد؛ زيرا برايش خيلي ساده است كه مثل آب خوردن زير توافق‎هايش بزند.

مردم يمن پيروز نهايي خواهند بود

نصرا... در ادامه سخنراني به موضوعات ديگر منطقه مثل يمن، ‎ بحرين و ديگر مسائل اشاره كرد و در خصوص يمن اعلام كرد كه اين «جنگ ظالمانه» كه «حكام عربستان سعودي نتوانستند، اهداف خودشان را در آن محقق كنند» بايد متوقف شود. «ما دوباره اين جنگ آمريكايي سعودي را محكوم مي‎كنيم»؛ جنگي كه كشتار مردم در آن روزانه شده است و مردم در خانه‎ها بازارها و امكان غيرنظامي كشته مي‎شوند.

دبير كل حزب‎ا... با طرح اين سوال كه «آيا وقت آن نرسيده كه حكام سعودي بفهمند كه جنگشان هيچ افقي ندارد»، به مقاومت مردم يمن اشاره كرد و گفت: اين مردمي كه ميادين را با تظاهرات خود پر مي‎كنند، جبهه‎هاي نبرد را پر كرده‎اند تا مقاومت و ايستادگي خودشان را نشان بدهند، در نهايت بر اثر همين پايداري و دلاوري، پيروز نبرد خواهند بود و فرقي نمي‎كند، هزينه اين نبرد چقدر باشد؛ زيرا هزينه ايستادگي كم‎تر از هزينه تسليم خواهد بود.

نصرا... در ادامه با اشاره به بحرين و ميانمار نيز گفت: امروز از مردم مظلوم بحرين هم ياد مي‎كنيم كه حريمشان شكسته و فرزندانشان به زندان انداخته مي‎شود و علماي بحرين تحت فشار قرار مي‎گيرند تا منامه به سوي عادي‎سازي روابط با رژيم [صهيونيستي] دشمن حركت كند.

دبير كل حزب‎ا... گفت، با «مسلمانان ميانمار هم اعلام همبستگي مي‎كنيم؛ فاجعه جديدي كه بر سر امت ما آمده است. جنايت‎هايي كه در ميانمار مي‎شود، نشان‎دهنده شكست سازمان همكاري اسلامي است كه نتوانسته حتي كم‎ترين مسؤوليت‎هاي خود را بر عهده بگيرند. مسؤوليت بزرگ بر دوش كشورهاي اسلامي است كه بايد قبل از آن‎كه دير شود، حركت كند. ما همه بايد بدانيم كه مسؤوليت اين مشكل بر عهده دولت نژادپرست و فاشيست [ميانمار] است».

شعار بدهيد: حسين(ع)! ما تو را رها نكرديم

سيد حسن نصرا... در پايان سخنراني، در پاسخ به شعار مردم «لبيك يا حسين»، اعلام كرد، «ما زماني‎كه مي‎گوييم، لبيك يا حسين، صادقانه بيان مي‎كنيم و بايد اين جمله را نيز به شعارهاي عاشورايي اضافه كنيم كه «اي حسين! ما تو را رها نكرده‎ايم». شمايي كه ميادين را پُر مي‎كنيد. كساني كه در نبرد شهيد مي‎شوند و كساني كه مجروح مي‎شوند همه مي‎گويند كه‎اي حسين! ما تو را رها نكرده‎ايم... همه دنيا بداند وا... يا اباعبدا... اگر ما را بكشند و بسوزانند و خاكستر ما را در هوا پراكنده كنند و هزار بار اين را تكرار كنند مي‎گوييم كه‎اي حسين! ما تو را رها نخواهيم كرد.

 بين الملل

معاون هماهنگ‎كننده سابق برجام در وزارت خارجه آمريكا در يادداشتي براي رويترز:
لغو برجام براي رابطه آمريكا - اروپا فاجعه بار خواهد بود

‎ «دونالد ترامپ» رئيس‎جمهور آمريكا به ضرب‎الاجل مهم در خصوص سياستي كه قرار است در قبال ايران اتخاذ كند، نزديك مي‎شود.
«جرت بلانك»، معاون سابق هماهنگ‎كننده امور برجام در وزارت امور خارجه آمريكا طي يادداشتي در خبرگزاري رويترز با اين مقدمه نوشت كه ترامپ از زمان به دست‎گيري مسؤوليت رياست‎جمهوري آمريكا، دو مرتبه از روي اكراه پايبندي ايران به برجام را تأييد كرده است اما سخنراني خصمانه وي در سازمان ملل در خصوص توافق هسته‎اي ايران و 1+5(آمريكا، انگليس، ‎فرانسه، روسيه، چين بعلاوه آلمان) نشان مي‎دهد كه احتمالاً وي قصد ندارد در گزارش 15 اكتبر سال جاري ميلادي(23 مهرماه)، پايبندي ايران به برجام را تأييد كند.
به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري فارس، بنا به گزارش رويترز اگر ترامپ، پايبندي ايران به برجام را تأييد نكند، همپيمانان اروپايي واشنگتن مجبور خواهند بود بين ارتكاب جرم و ارتكاب اشتباه يك گزينه را انتخاب كنند. هر تصميمي كه اتخاذ كنند، قدرت ائتلاف ترانس آتلانتيك-مهم‎ترين و قابل اعتمادترين مشاركت آمريكا- را دچار ترديد مي‎كند.
بنا به گزارش رويترز، ايران به برجام پايبند است. جامعه اطلاعاتي آمريكا به‎طور مداوم اين مسأله را تأييد كرده است و آژانس‎هاي اطلاعاتي شريك و همچنين آژانس بين‎المللي انرژي اتمي نيز پايبندي ايران به برجام را تأييد كرده‎اند.
از طرف ديگر، رهبران كشورهاي اروپايي مخالف تأييد نكردن پايبندي ايران به برجام هستند؛ زيرا اين اقدام مي‎تواند وضع مجدد تحريم‎هاي كنگره آمريكا عليه ايران را به همراه داشته باشد.
رويترز گزارش كرد، اگر آمريكا از برجام كناره‎گيري كند، اتحاديه اروپا به وضوح اعلام كرده است كه هر آن‎چه در اختيار دارد را از طريق حفظ روابط تجاري با ايران، براي حفظ برجام انجام مي‎دهد.
اين گزارش ادامه داد: عقب‎نشيني آمريكا از برجام به شدت به ايران ضربه اقتصادي وارد مي‎كند اما آن تأثيرات شديدي كه ائتلاف گسترده بين‎المللي قبل از برجام بر ايران داشت را نخواهد داشت.
اين گزارش با اشاره به اين موارد نوشت: شكاف عميق ميان آمريكا، سازمان ملل و اروپا شرايط را براي آمريكا به منظور به وجود آوردن يك فشار اقتصادي بين‎المللي قدرتمند عليه ايران دشوار مي‎كند.
ترامپ هفته گذشته در سخنراني خود در سازمان ملل، برجام را مايه شرمساري آمريكا خطاب كرد و بنا به گزارش رويترز، هفته‎اي كه به ضرب‎الاجل 15 اكتبر ختم مي‎‎شود، شايد آخرين و بهترين فرصت براي اروپا است تا به ترامپ و مشاورانش توضيح دهند كه تضعيف برجام، نه تنها براي هدف جلوگيري ايران از گسترش سلاح هسته‎اي فاجعه بار خواهد بود بلكه براي رابطه ميان آمريكا و اروپا فاجعه خواهد بود و تنها برندگان اين اقدام آمريكا، دشمنان اروپا و آمريكا خواهند بود.