صفحه اخبار

حضرت آيت‎ا... جوادي آملي مطرح كرد؛
اقتصاد مقاومتي با بانكداري ربوي تحقق نمي يابد

حضرت آيت‎ا... جوادي آملي در مراسم عزاداري شب تاسوعا در مسجد مؤسسه اسراء با اشاره به اين‎كه پيام عاشورا عبارت از تحقيق علمي و تحقق عملي است، گفت: جامعه‎اي مي‎تواند حسيني باشد كه در معارف دين محقق بوده و در مسائل عملي متحقق باشد.

مفسر برجسته قرآن كريم ادامه داد: جامعه اسلامي بايد به سويي برود كه هر آن‎چه از سوي شرع محقق شده را محققانه بپذيرد و هر آن‎چه را شرع باطل كرده محققانه باطل كند.

به گزارش خبرگزاري رسا، ايشان ادامه داد: پيامبر اكرم(ص) فرمودند سه چيز است كه صداي آن‎ها به عرش الهي مي‎رسد: صداي قلم علما، صداي كفش رزمندگان اسلام و صداي چرخ بافندگي و ريسندگي زنان؛ اين‎ها يعني اقتدار اسلام مبتني بر وجود فرهنگ و علم و دانش حوزويان و دانشگاهيان، بخش‎هاي رزمي و مجاهدت رزمندگان و اقتصاد مقاومتي است.

حضرت آيت‎ا... جوادي آملي، وجود كارگاه‎هايي براي توليد و اشتغال را الزامي دانست و خاطرنشان كرد: به تعبير قرآن كريم وقتي ملتي جيب و كيفش خالي باشد، آن ملت فقير است؛ اين يعني آن ملت زمين‎گير شده و ستون فقرات خود را از دست داده اند؛ دستور قرآن كريم اين است كه ملت اسلامي بايد روي پاي خود بايستد تا اسلام سر پا بماند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه هر هدفي راهي دارد، ابراز داشت: امام حسين(ع) فرمودند «هركس بخواهد از راه حرام راه به‎جايي ببرد زودتر از ديگران مي‎افتد»؛ بنابراين هرگز هدف وسيله را توجيه نمي‎كند؛ اگر بخواهيم اقتصاد مقاومتي شكل بگيرد بايد بدانيم نيل به آن از راه بانكداري ربوي غير ممكن است.

آمار دردناك وزير كشور؛
بيكاري 60 درصدي در برخي شهرهاي كشور!

عبدالرضا رحماني‎فضلي وزير كشور در خصوص زمان ارائه گزارش بعدي آسيب‎هاي اجتماعي به مقام معظم رهبري گفت: پنجمين جلسه بايد در اوايل ارديبهشت ماه برگزار مي‎شد كه با توجه به وجود فضاي انتخابات و ترافيك كاري همه مسؤولان و دستگاه‎ها در حوزه‎هاي مختلف برگزاري انتخابات و همچنين تراكم برنامه‎هاي رئيس‎جمهور در انتخابات، تقاضا كرديم كه اين جلسه پس از انتخابات برگزار شود كه مورد موافقت قرار گرفت. تلاش مي‎كنيم كه مهر ماه مقام معظم رهبري محبت بفرمايند و جلسه برگزار شود. ما هم گزارش مناسبي داريم و ان شاءا... ايشان خرسندتر خواهند شد. البته راه بسيار طولاني در پيش است.

به گزارش مشرق، ‎ رحماني فضلي با اشاره به زنجيره‎اي و چند بعدي بودن آسيب‎هاي اجتماعي، تاكيد كرد: با آسيب‎هاي اجتماعي متفاوتي از جمله اعتياد، حاشيه‎نشيني و طلاق در كشور مواجه هستيم و در اين ميان در برخي مناطق كه ميزان بيكاري در آن‎ها بالاست، اين آسيب‎ها حادتر هستند.

به گفته وزير كشور به نقل از ايسنا، عليرغم اعلام رقم 12 درصد بيكاري در كل كشور به‎صورت ميانگين، شاهد هستيم كه در برخي شهرها ميزان بيكاري به 60 درصد رسيده است. متأسفانه در بين تحصيلكرده‎هاي ما رقم بيكاري بسيار بالاتر از آن‎چه به‎طور متوسط اعلام مي‎شود، است.

وي حل آسيب‎هاي اجتماعي را نيازمند مشاركت اجتماعي مردم خواند و گفت: مردم بايد بدانند كه در قالب تشكل‎هاي اجتماعي سمن‎ها، احزاب و گروه‎ها و يا به‎صورت فردي بايد پاي كار بيايند تا بتوان آسيب‎هاي اجتماعي را حل و فصل كرد. بي‎ترديد در بسيج مردم نيز فعال‎ترين عنصر رسانه‎ها هستند.

در مراسم معارفه استاندار جديد تهران مطرح شد
ماجراي تماس تلفني مرحوم هاشمي درباره آراي آيت ا... جنتي در تهران!

به گزارش جهان نيوز؛ سيدحسين هاشمي استاندار سابق تهران در مراسم توديع خود با تشكر از وزير كشور در اعتماد به وي، گفت: افتخار مي‎كنم در اين 4 سال پليس در تهران به معناي واقعي كلمه وظيفه تأمين امنيت را انجام‎ داد.

وي افزود: ما در طي اين مدت تخلفات اخلاقي و‎ مالي را به‌عنوان خط قرمز در استانداري تهران تعيين كرديم، تنظيم روابط را به گونه‎اي تنظيم كرديم كه همه سياست‎هاي دولت را اجرايي كنند.

استاندار سابق تهران، انتخابات برگزار شده در دولت يازدهم را مورد توجه قرار داد و‎ با اشاره به انتخاب آيت‎ا... جنتي در انتخابات خبرگان استان تهران‎، اظهار داشت: وقتي آقاي جنتي رأي مردم تهران را كسب كردند، مرحوم‎ آيت‎ا... هاشمي‎رفسنجاني به من زنگ زدند و‎ گفتند آقاي جنتي اين رأي را آورده؟ و‎ من گفتم‎ بله! تمامي آرا براي خودش است، حقيقتا هم رأي خودش بود، ايشان در سه شهرستان ورامين، قرچك و‎ پيشوا رأي اول را آورده بود. حتي از اعضاي شوراي نگهبان هم تماس گرفتند كه فلاني اين رأي را آوردند كه گفتم وا... رأي براي خودش است؛ ما امانت‎دار رأي مردم بوديم و در انتخابات رياست‎جمهوري و‎ شوراها همين سياست را پياده كرديم.

گنبد مطهر امام حسين(ع) مرتفع تر مي شود

حسن پلارك رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات در گفت‎وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران پويا درباره تازه‎ترين برنامه‎هاي اجرايي اين ستاد گفت: سواي از صحن عقيله بني‎هاشم حضرت زينب(س)، ساير برنامه‎هاي اجرايي همانند لاغر سازي ستون‎ها و ترفيع گنبد مطهر امام حسين(ع) با جديت در حال انجام است.

وي افزود: تاكنون 2 ستون از 4 ستون حرم مطهر امام حسين(ع) لاغر سازي شده و عمليات سومين ستون نيز به تازگي پايان يافته است.

پلارك يادآور شد:در حال حاضر عمليات لاغر سازي ستون‎ها موقتا انجام نمي‎شود و بعد از ايام اربعين كارگاه لاغر سازي آخرين ستون نيز مجددا فعاليت خود را آغاز مي‎كند.

وي با اشاره به اين‎كه لاغر سازي هركدام از ستون‎هاي حرم مطهر امام حسين(ع) موجب افزايش فضاي موجود در حرم شده است، گفت: پيش از لاغرسازي ستون‎ها فاصله هر كدام از ستون‎ها تا ضريح مطهر يك متر و نيم بوده است اما بعد از لاغر سازي هر كدام از ستون‎ها اين فاصله به 4 متر افزايش يافته كه قطعا در گنجايش حضور زائران اثرگذار است.

پلارك همچنين درباره عمليات ترفيع گنبد مطهر امام حسين(ع) گفت: سازه گنبد مطهر در حال حاضر آماده شده و برنامه‎ريزي براي ساير بخش‎ها مانند ساخت خشت‎ها نيز در حال انجام است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات افزود: كار تهيه خشت‎ها تا چند ماه آينده با مشاركت مردم آماده مي‎شود و به‎طور حتم اين بخش‎ها حدود 6 ماه زمان‎ خواهد برد. به غير از كار تهيه سازه و خشت‎ها ساير زيرساخت‎ها در گنبد مطهر هم بايد آماده شود.

فرمانده الحشد الشعبي:
كار داعش در عراق از لحاظ نظامي تقريبا تمام است

«ابو مهدي المهندس» جانشين فرمانده كل نيروهاي الحشد الشعبي عراق درخصوص آينده داعش و وعده فرمانده نيروي قدس سپاه مبني بر نابودي اين گروه تروريستي تا دو ماه آينده گفت: كار داعش از لحاظ نظامي تمام شده است.

ابومهدي در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در منطقه عمليات الحويجه گفت: كار داعش تقريبا تمام شده است و الان هم مشغول مقابله با آن‎ها در مناطق شمالي مانند الحويجه هستيم كه پيش‎بيني مي‎شود اين عمليات هم طي روزهاي آينده تمام شود.

وي در خصوص مناطق باقيمانده تحت اشغال داعش گفت: تنها مناطقي مانند غرب الانبار مانده و ما بايد چيزي حدود 200 تا 250 كيلومتر مرز سوريه با عراق را ببنيديم؛ يعني منطقه القائم و در سمت سوريه هم منطقه البوكمال.

فرمانده الحشد الشعبي عراق توضيح داد: البته اين مناطق هم كه روي رود فرات است مهم است و بيابان‎هاي ديگري هم وجود دارد كه تروريست‎ها در آن تردد دارند.

ابومهدي تأكيد كرد: داعش به لحاظ نظامي آخرين نفس‎هاي خودش را مي‎كشد اما به لحاظ امنيتي ممكن است چند سال طول بكشد؛ چون اين‎ها به ميان مردم مي‎روند و اين نيازمند كار امنيتي جدي است.

بارزاني:
حالا مي توانم با خيال راحت بميرم!

«مسعود بارزاني» رئيس منطقه كردستان عراق در اولين مصاحبه‎اش پس از برگزاري همه‎پرسي، هدف از اين اقدام را آغاز گفت‎وگو با بغداد اعلام كرد و گفت اين همه‎پرسي تنها مربوط به كردهاي عراق است و مداخله‎اي در امور كشورهاي همسايه نيست.

وي در مصاحبه‎اي با «برنارد هنري لوي» فرانسوي كه در پايگاه «تبلت» منتشر شده، گفته است: «يكي به من مي‎گفت كه بعد از پيروزي فرانسه بر آلمان در سال ۱۹۱۸، يكي از سياستمداران شما گفته است كه "حالا مي‎توانم بميرم". اين احساسي است كه من امروز صبح داشتم.»

به گزارش فارس، بارزاني كه دوره قانوني رياستش چند سال است كه به پايان رسيده، با بيان اين‎كه سال‎ها براي مشاهده چنين روزي تلاش كرده، گفت پيشنهاد لغو يا تعليق همه‎پرسي را از آن‎جا رد كرده كه مي‎خواسته بتواند «در چشم كساني كه مستقيم به من رأي دادند، نگاه كنم.»

گفتني است همه‎پرسي دوشنبه كردستان عراق در حالي برگزار شد كه هم دولت و پارلمان آن را غيرقانوني ‎دانستند و هم ديوان عالي عراق به‌عنوان عالي‎ترين مرجع حل اختلاف در اين كشور، برگزاري آن را خلاف قانون اساسي اعلام كرده بود.

وزير خارجه آلمان:
لغو برجام، اعتبار آمريكا را تضعيف مي كند

«زيگمار گابريل» وزير خارجه آلمان از پيشنهاد آمريكا براي گفت‎وگوي مستقيم با كره شمالي استقبال كرد و گفت واشنگتن بايد در قبال ايران هم موضع مشابهي بگيرد.

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري فارس، «ركس تيلرسون» وزير خارجه آمريكا گفت واشنگتن كانال ارتباطي مستقيمي با كره شمالي ايجاد كرده و در حال «بررسي» امكان گفت‎وگو با پيونگ يانگ است.

به نوشته خبرگزاري آلمان، گابريل در اين باره گفت: «اين مسيري درست و گامي بزرگ و شجاعانه براي ايالات متحده است.»

وزير خارجه آلمان به مقام‎هاي كره شمالي توصيه كرد كه پيشنهاد آمريكا براي گفت‎وگو را بپذيرند.

گابريل افزود: «واقعا اميدوارم كه پيشنهاد مشابهي را بر هم ايران شاهد باشيم. لغو توافق هسته‎اي با ايران توسط ايالات متحده، اعتبار پيشنهاد اين كشور به كره شمالي را تضعيف مي‎كند.»

آلمان پيش از اين هم به آمريكا توصيه كرده بود براي حل مناقشه اتمي شبه جزيره كره، روندي مشابه مذاكرات گروه ۱+۵ با ايران را آغاز كند.

نگراني از افزايش چشمگير نفوذ ايران در منطقه

مقابله با گسترش نفوذ تهران در خاورميانه، موضوع بحث و بررسي يك نشست كارشناسي بود كه روز جمعه در انديشكده‎ هادسن در شهر واشنگتن پايتخت ايالات متحده برگزار شد.

به گزارش صداي آمريكا در اين نشست، مايكل پريجنت كارشناس ارشد انديشكده‎ هادسن كه پيش‎تر به‌عنوان مامور سازمان سيا انجام وظيفه كرده بود؛ با توضيحاتي در مقابل نقشه عراق گفت: ايران توانسته از سه مسير خود را به سوريه برساند: دو مسير از بغداد، و سومي از طريق موصل به تازگي آزاد شده از اشغال داعش، در شمال عراق است.

به گفته اين مامور پيشين امنيتي آمريكا، نيروي پليس تحت امر وزارت كشور عراق و نيروي ارتش آن كشور، در كنار شبه نظاميان شيعه حشدالشعبي، در نقل و انتقال نيروهاي سپاه پاسداران براي رساندن تجهيزات و پرسنل به سوريه نقشي حياتي دارند.

پريجنت گفت: من به تازگي از سفر چند هفته‎اي از عراق برگشتم. با تعدادي از روساي قبايل عرب سني صحبت كردم، به ويژه در اطراف شهر موصل، اميدوار بودم كه آن‎ها براي انجام اقدامات تلافي‎جويانه عليه ايران آماده باشند. اما آن‎ها به نوعي از وضع موجود يعني حضور ايران به‌عنوان قوي‎ترين نيرو در عراق راضي هستند.

ايلان برمن كارشناس ارشد امور استراتژيك در انديشكده شوراي روابط خارجي نيز كه در اين نشست شركت داشت، معتقد بود ايران در حال تقويت به گفته وي «امپراتوري شورش» است.

به گفته اين كارشناس «فعلا ما شاهد افزايش به مراتب بيش‎تر نفوذ ايران در منطقه هستيم. تهران براي پايداري و ادامه به اصطلاح امپراتوري شورش خود، نياز به خطوطي ارتباطي و امدادي دارد كه هم‎اكنون به آن‎ها دست يافته است.»

سخنگوي صادركنندگان فرآورده‎هاي نفتي:
هيچ بانكي بعد از برجام ال.سي باز نمي كند!

سيد حميد حسيني در گفت‎وگو با خبرگزاري مهر با بيان اين‎كه پس از برجام و لغو تحريم‎ها گشايش‎هايي در بخش نقل و انتقالات بانكي رخ داد، گفت: پس از برجام، نظام بانكي كشور تلاش كرد تا با اتصال به شبكه بين‎المللي بانكي نقل و انتقالات بين‎المللي درآمدهاي صادرات را تسهيل كند، اما به دليل به جا ماندن برخي از تحريم‎هاي آمريكا كه شامل برخي از افراد و شركت‎هاي ايراني مي‎شد، بانك‎هاي بين‎المللي درباره مراودات بانكي سختگيرانه‎تر برخورد مي‎كردند، چرا كه بايد اطمينان حاصل مي‎كردند نتيجه اين مراودات بانكي شامل حال ليست خاص تحريمي آمريكا نشود.

وي قطع رابطه ۱۰ ساله نظام بانكي كشور با نظام بانكي بين‎المللي را علت تاخير در عدم تطبيق با استانداردهاي اين سيستم بين‎المللي دانست و ادامه داد: به دليل اين دوري ۱۰ ساله، تطبيق دادن نظام بانكي كشور با استانداردهاي بين‎المللي زمان‎بر است؛ به همين سبب در اين مدت توانسته‎ايم تنها با بانك درجه۲ آسيايي و اروپايي ارتباط برقرار كنيم. البته در زمينه انتقال درآمدهاي نفت خام در اروپا، چين، كره جنوبي و هندوستان مشكل خاصي وجود ندارد.

بر اساس گفته‎هاي حسيني، هيچ كشوري تاكنون نتوانسته است براي ايران ال.سي باز كند تا از طريق آن بتوانيم نقل و انتقالات مالي داشته باشيم. از سويي ديگر فشارهاي آمريكا بر هالك بانك تركيه و اتهام وارد كردن به برخي مقام‎هاي بلندپايه اين كشور به بهانه دور زدن تحريم‎ها و كمك به ايران، موجب شد تا بانك‎هاي اين كشور نيز با احتياط با بانك‎هاي ايراني همكاري كنند. به اين ترتيب انتقال درآمدهاي صادراتي فرآورده‎هاي پتروشيمي در حال حاضر يا به‎صورت تهاتر انجام مي‎شود يا در قالب ترنسفر(انتقال نقدي) پولي انجام مي‎شود.

موضع متناقض لاريجاني؛
براي احمدي نژاد حرام؛ براي روحاني حلال!

قراردادهاي اخير دولت دوازدهم براي جذب ميلياردها دلار فاينانس و وام خارجي، ‎انتقادهاي گسترده‎اي را در بين برخي كارشناسان به دنبال داشته كه معتقدند جذب اين حجم فاينانس، مي‎تواند كشور را دچار بدهي ارزي كند.

با اين حال، بررسي مواضع علي لاريجاني رئيس مجلس نسبت به فاينانس، در سال‎هاي اخير قابل تامل است.

به گزارش مشرق، سال ۱۳۸۹ در زمان دولت دهم هنگام بررسي پيشنهادات دولت وقت براي اخذ فاينانس، لاريجاني معتقد بود منبع فاينانس خارجي و ربوي است.

لاريجاني اين موضع را در جلسه علني يكشنبه ۱۲ دي ۱۳۸۹ مجلس هنگام بررسي مواد مربوط به اخذ فاينانس در لايحه برنامه پنجم توسعه بيان كرد.

با اين حال، در سال‎هاي اخير و در دولت حسن روحاني، علي لاريجاني از اخذ فاينانس دفاع كرده است. از جمله سه‎شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين‎كه پروژه‎هاي عمراني از قبيل راه‎آهن و جاده نيازمند فاينانس هستند، گفت: منابع مالي دولت محدود بوده و به همين دليل مي‎توان پروژه‎هاي نيمه تمام را از طريق فاينانس تكميل كرد.

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ هم لاريجاني در نشستي خبري كه در آن از رفاقتش با روحاني گفت، درباره فاينانس اين‎طور موضع گرفت:‎ يكي از مسائل كشور بهره وري كم است و با توجه به پيش‎بيني رشد ۸ درصد، ۲.۸‎درصد آن از طريق بهره‎وري خواهد بود و براي اين‎كه به نرخ رشد ۸ درصد برسيم بايد سرمايه‎گذاري‎هاي سالم از طريق فاينانس انجام شود.

افزايش يكباره تعرفه برق خانگي و نامه دوباره به روحاني

افزايش يكباره و غير معمول تعرفه اشتراك برق خانگي توسط وزارت نيرو باعث شد تا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بار ديگر به اين موضوع واكنش نشان داده و طي پيگيري‎هاي مجدد خواستار توقف افزايش تعرفه اشتراك برق خانگي شوند.

براساس گزارش فارس، از سال گذشته كه وزارت نيرو طي تصميمي اقدام به افزايش بهاي تعرفه اشتراك برق خانگي بدون در نظر گرفتن تبعات احتمالي و مشكلات آن كرد، عامه مردم و شهروندان با مراجعات مكرر به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نسبت به اين اقدام دولت و بهاي گزاف اشتراك برق مصرفي خانگي اعتراض خود را اعلام داشته و آن را خارج از توان خود توصيف كردند... باز هم وزارت نيرو در دوره جديد و در دولت دوازدهم در اقدامي در همان راستا بدون اعلان قبلي به يكباره اقدام به افزايش تعرفه اشتراك برق خانگي از حدود دو ميليون ريال در سال 92 به بالاي 16 ميليون ريال در سال 96 براي شهرهاي كوچك و 20 ميليون ريال براي شهرهاي بزرگ كرده است.

در پي اين تصميم وزارت نيرو، غلامرضا كاتب رئيس فراكسيون توليد و اشتغال مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با فارس از ارسال نامه‎اي در اين باره به رئيس‎جمهور خبر داد و اظهار داشت:‎ طي نامه سرگشاده ديگري به رئيس‎جمهور با تشريح عواقب و پيامدهاي منفي اجتماعي و اقتصادي چنين اقدامات غيركارشناسي از سوي وزارت نيرو خواستار بازنگري و كاهش تعرفه اشتراك برق خانگي شدم.

جان كري:
برخي محدوديت هاي برجام براي ايران ابدي هستند!

جان كري، وزير امور خارجه سابق آمريكا در يادداشتي در روزنامه واشنگتن‎پست به دونالد ترامپ، رئيس‎جمهور آمريكا درباره خروج از برجام هشدار داده است.

به گزارش گروه بين‎الملل خبرگزاري تسنيم، وي نوشت: «ايالات متحده از طريق ديپلماسي توانسته بود متحدان اروپايي خودش و كشورهاي بي‎ميل- مانند چين، روسيه، هند و تركيه - را براي اجراي تحريم‎هاي فلج‎كننده عليه ايران همراه كند، اما حتي اين موضوع از سرعت پيشرفت ايران براي تبديل چند صد سانتريفيوژ به هزاران سانتريفيوژ جلوگيري نكرد. تنها با مذاكره مي‎شد برنامه هسته‎اي ايران را متوقف كرده و آن را به عقب راند.»

جان كري با اشاره به اين‎كه برخي مي‎پرسند چرا در اين توافق، مفادي براي متوقف كردن «رفتارهاي بي‎ثبات‎كننده ايران»، حمايت اين كشور از حزب‎ا... و دولت سوريه گنجانده نشده مي‎نويسد: «اين سوالي خوب، با پاسخ‎هايي خوب است.»

وي اضافه مي‎كند: «قرار نبود ما با چانه‎زني، هيچ چيزي ديگري را به بهاي از دست دادن اطمينان در موضوع هسته‎اي از دست بدهيم. ما اختلافات شديدي با ايران داشته و هيچ اعتمادي به آن‎ها نداشتيم، از سال 1979 با آن‎ها گفت‎وگو نكرده بوديم و با نزديك شدن عقربه‎هاي ساعت به زمان گريز ايران، در حال حركت به سمت مسير تقابل نظامي با ايران قرار داشتيم.»

كري مي‎نويسد: «جهان تنها در يك موضوع، متحد بود: توان هسته‎اي ايران. با اضافه كردن موضوعات ديگر ما نمي‎توانستيم به اتحاد دست پيدا كرده و يا نظام تحريم‎ها را پابرجا نگاه داريم. اما معتقد بوديم كه حل ساير اختلافات با ايران، زماني كه همزمان با يك حكومت هسته‎اي تقابل نداشتيم، آسان‎تر بود.»

وزير خارجه سابق آمريكا با رد ادعاهاي برخي منتقدان كه مي‎گويند توافق هسته‎اي، امتيازات ايران را پيشاپيش به اين كشور داده است نوشته است: «بر خلاف برخي گزارش‎ها، ايران مجبور به پيش‎پرداخت(امتيازات) بود.»

او درباره مفاد موسوم به «غروب آفتاب» كه مدعي هستند محدوديت‎ها عليه برنامه هسته‎اي ايران ظرف 10 تا 15 سال آينده منقضي مي‎شوند هم نوشته است: «توجه زيادي به 'مفاد غروب آفتاب' در اين توافق شده است. استفاده از اين لفظ براي توافقي كه مفاد آن تا 10، 15، 20 و 25 سال طول مي‎كشند و برخي تا ابد دوام مي‎آورند، مناسب نيست.»

وي نوشته است: «ما اطمينان خاطر داشتيم چون سقف ذخاير اورانيوم كم‎غناي ايران تا سال 2030 دوام دارند. توليد سلاح هسته‎اي با 300 كيلوگرم اورانيوم كم‎غني‎شده امكان ندارد.»

وي ادامه داده است: «ما همچنين اطمينان خاطر داشتيم، زيرا تمهيدات بي‎سابقه نظارتي و راستي‎آزمايي كه به آن‎ها دست پيدا كرديم، هرگز منقضي نمي‎شوند. به خاطر بازرسي‎هاي دائمي آژانس بين‎المللي انرژي اتمي، اگر ايران بخواهد آن‎قدر حماقت به خرج دهد كه به دنبال سلاح باشد، دنيا از آن آگاه خواهد شد.»

كري نوشته است: «حال كه اين را گفتيم، بايستي بدانيم كه تقريباً توافق‎هاي كنترل تسليحاتي شامل مفاد زماني هستند و به همين دليل هم هست كه آن‎ها بعد از اعتمادسازي ميان طرفين، به حصول توافق‎هاي تعقيبي منجر مي‎شوند.»

 اخبار ويژه

نظر آيت ا... وحيدخراساني و آيت ا... سيستاني درباره قمه زني چيست؟

به گزارش رجانيوز، حدود يك سال پيش بود كه فيلمي از حضرت آيت‎ا... وحيد خراساني منتشر شد كه در آن ايشان برخلاف نظر دفترشان مي‎فرمايند لعن علني جايز نيست! پس از آن گزارش‎هايي از نظر ايشان مبني بر حرمت قمه زني رسيد.بعد از اطمينان از اين گزارش‎ها و به علت مخالفت دفتر اين مرجع تقليد با مصاحبه و فيلمبرداري از شخص ايشان مجبور شديم مصاحبه‎اي اختصاصي با آيت‎ا... فقيه ايماني -نماينده مراجع تقليد در اصفهان- در خصوص حكم عدم جواز قمه زني توسط مراجع عظام تقليد وحيد خراساني، سيستاني و ناييني انجام داده و پرده‎اي ديگر از سانسور‎هاي صورت گفته بر نظر اصلي مراجع برداريم.
به گزارش رجانيوز به نقل از فتن، با اين حال دفتر اين مرجع بزرگوار از انتشار اين‎گونه مطالب خودداري مي‎كند و در تبليغات همچنان نظر اين مرجع در مورد لعن و قمه زني را مثبت اعلام مي‎كنند.
دفتر ايشان در گذشته نيز از انتشار اخبار ديدار سران نظام با آيت‎ا... وحيد، توصيه ايشان به وحدت اسلامي در حاشيه دروس، تماس تلفني وجويا شدن احوال آيت‎ا... مهدوي‎كني، ديدار نماينده و فرزند ايشان از رهبر انقلاب، منع از لعن خلفا در وسط درس خارج و موارد ديگر... خودداري كرده بود كه اين سانسورها آن هم از طرف دفتر يك مرجع تقليد شيعه تعجب برانگيز است.
آيت‎ا... فقيه ايماني در بخشي از اين گفت‎وگو مي‎گويد: يكي از افرادي كه خيلي مقيدند كه شخصيت و آبروي اسلام حفظ شود، آيت‎ا... وحيد هستند. باز هم مي‎گويم شما زانو به زانوي ايشان بنشينيد و ببينيد چگونه قمه زني را نفي مي‎كنند. بنده خودم نماينده‎ام را محضر آيت‎ا... وحيد فرستادم و ايشان به نماينده‎ام فرمودند كه در شرايط فعلي قمه‎زني حرام است. دفتر ايشان ممكن است پاسختان را كم و زياد بدهد!
وي ادامه داد: آيت‎ا... سيستاني هم قمه‎زني را حرام اعلام كردند و حرف‎هايي كه از جانب ايشان مبني بر جواز قمه زني مي‎زنند صحت ندارد.
آيت‎ا... فقيه ايماني در پاسخ به اين سوال كه نظر آيت‎ا... سيستاني درباره حرمت قمه زني چگونه براي حضرتعالي ثابت گرديد؟ گفت: پسر برادرم، داماد ايشان است. پسر برادرم را محضر ايشان فرستادم و ايشان هم مانند آيت‎ا... وحيد فرمودند كه قمه زني حرمت دارد.

باز هم شايعه سازي ضد آيت‎ا... علم الهدي!

يكي از مسائلي كه طي چند سال اخير در آستانه ايام عزاي حسيني مورد بحث‎هاي مختلف قرار مي‎گيرد كيفيت برپايي عزا و چگونگي عزاداري خالي از شائبه وهن مذهب است.
افراد و علماي مختلفي در اين زمينه موضع گرفته و يكي از مواردي كه اغلب، آن را موجب وهن مذهب دانسته و از آن پرهيز مي‎دهند، قمه‎زني است كه زمينه‎ساز جدي تخريب شيعه توسط معاندين شده است.
به گزارش خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس، در روزهاي اخير فيلمي در برخي كانال‎هاي تلگرامي خاص منتشر شده است كه در آن آيت‎ا... علم‎الهدي، نماينده ولي فقيه در استان خراسان رضوي و امام جمعه مشهد در خطبه نماز جمعه به دفاع از قمه‎زني پرداخته و آن را امري مستحب مي‎داند! اين فيلم با واكنش‎ها و سوالات مختلفي مواجه شد، اما اصل ماجرا چيست؟
آيت‎ا... سيداحمد علم‎الهدي در نماز جمعه هشتم آذر ماه سال 1392 به سخنراني پيرامون مسائل مختلف و از جمله قمه‎زني پرداخت و در آن ضمن بيان نظرات مختلف علما پيرامون اين موضوع در نهايت بيان مي‎كند كه قمه‎زني حتي اگر بنا بر نظر برخي فقها استحبابي داشته باشد به دليل اين‎كه مطلقا وهن مذهب شيعه است قطعا حرام بوده و بايد آن را ترك كرد.

دستگاه قضايي عراق پيگرد مسؤولان همه پرسي را آغاز كرد

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از شبكه تلويزيوني الجزيره قطر، شوراي عالي قضايي عراق اعلام كرد كه درخواست ارائه شده به اين شورا را به دادگاه تحقيقات مركزي ارجاع داده است. اين درخواست خواهان اتخاذ اقدامات حقوقي عليه مقامات كردي است كه مسؤول برگزاري همه پرسي در اقليم كردستان عراق بوده‎اند.
قاضي عبدالستار البيرقدار سخنگوي رسمي شوراي عالي قضايي عراق در بيانيه‎اي اعلام كرد: دستگاه دادستاني كل براساس قانون، درخواست اتخاذ اقدامات حقوقي عليه مسؤولان برگزاري همه پرسي را مستقيما به دادگاه تحقيقات مركزي ارسال كرده است تا تحقيقات اوليه را انجام دهد.
وي افزود: اين اقدام براساس تصميم شوراي وزاري امنيت ملي گرفته شده است كه مجلس نمايندگان عراق آن را تصويب كرده است. اين اقدام همچنين به خاطر اين انجام شد كه همه‎پرسي بر خلاف حكم دادگاه عالي فدرال بوده است.