صفحه در مكتب عرشيان

به مناسبت سالروز شهادت محمدعلي جهان آرا، فرمانده سپاه خرمشهر

ولادت

شهيد محمدعلي جهان‎آرا، در سال 1333 در خانواده‎اي با ايمان ديده به جهان گشود. او همچون ساير اعضاي خانواده خويش، عشق فراواني به خاندان عصمت و طهارت داشت. جهان‎آرا از 15 سالگي به صف مبارزه ضد طاغوت پيوست و در سال 1349، به عضويت گروه حزب‎ا... خرمشهر درآمد و پابه پاي افراد اين گروه، تلاش وسيعي را در براندازي رژيم پهلوي آغاز كرد. او هيچ گاه از مبارزه ضد نظام ستمشاهي غفلت نكرد و تا پيروزي انقلاب اسلامي، بر اين كار تأكيد فراوان داشت.

نقش جهان‎آرا در پيروزي انقلاب

شهيد جهان‎آرا، از جمله مجاهداني بود كه در به ثمر رساندن انقلاب اسلامي سهم عمده‎اي داشت. او نجات مردم مسلمان ايران و استقرار احكام خدا را، در سرنگوني رژيم تحت سلطه استكبار مي‎دانست؛ از اين رو پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، براي تحقق آرمان‎هاي والاي امام خميني رحمت ا... عليه از هيچ كوششي دريغ نكرد. با پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن سال 1357، آرزوي ديرينه شهيد جهان‎آرا به تحقق پيوست و وي شادمان از پيروزي انقلاب اسلامي، كوشش بي‎وقفه‎اي را در راه حراست از دستاوردهاي انقلاب آغاز كرد.

جهان‎آرا و تشكيل سپاه خرمشهر

شهيد جهان‎آرا از بزرگمرداني بود كه نقش بسيار مهمي را در تشكيل سپاه پاسداران خرمشهر ايفا كرد. او پس از تشكيل سپاه خرمشهر، به مبارزه خويش با عوامل استكبار و منافقان سرعت بيش‎تري بخشيد و با عوامل مزدوري كه از خارج مرزها تحريك و تغذيه مي‎شدند. مردانه جنگيد. جهان‎آرا با ابراز لياقت خود در اين راه، به فرماندهي سپاه خرمشهر منصوب گرديد و در اين سمت، بسياري از توطئه‎هايي را كه ضد نظام اسلامي طراحي مي‎شد، خنثي كرد. فداكاري و از جان گذشتگي اين سردار شهيدْ در جريان رزم خونين خرمشهر زبانزد همگان و نام او، تداعي كننده استقامت و پايداري در برابر تجاوز بعثيان بود.

در عرصه جهاد و شهادت

شهيد جهان‎آرا، از نام آوران عرصه جهاد و شهادت بود. او مبارزه‎اي را كه از دوران پيش از پيروزي انقلاب اسلامي شروع كرده بود، در دوره انقلاب شدت بخشيد و پركارتر و با نشاط‎تر از گذشته، به جهاد و مبارزه ضد دشمن متجاوز ادامه داد. او پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در سركوب منافقان و دشمنان قسم خورده انقلاب نقش فعالي داشت و در اين راه، تلاش بسياري از خود نشان داد. او به راستي پاسداري نمونه و اسوه بود كه با دلسوزي فراوان، در راه پيروزي ارتش اسلام بر كافران بعثي تلاش مي‎كرد و سرانجام در اين راه جان خويش را به جان آفرين بخشيد. ياد اين سرار شهيد همواره در خاطر دل‎ها مستدام باد!

مبارزه ضد رژيم شاه

دوران جواني شهيد جهان‎آرا، همزمان با حكومت پهلوي و همراه با رنج و محنت بود. مشاهده اوضاع نابسامان كشور، مخالفت صريح رژيم تحت سلطه آمريكا با روحانيان مبارز، محدود كردن مجاهدان مسلمان، ترغيب مردم به بي‎ديني و فساد، گسترش بي‎بند و باري و... ، موجب شد كه او به صف مبارزان مسلمان بپيوندد و ضد رژيم قيام كند. بر همين اساس بود كه به صف حزب ا... خرمشهر پيوست و عليه رژيم لب به اعتراض گشود. پس از مدتي فعاليت، ساواك وي و يارانش را شناسايي كرده و به زندان افكند، ولي شكنجه و زندانْ هيچ گاه وي را از مبارزه و قيام ضد رژيم و جان فشاني در راه آرمان‎هاي مقدس امام خميني رحمت ا... عليه باز نداشت.

جهان‎آرا در خونين شهر

نام «خونين شهر» براي هميشه در تاريخ پرافتخار اين سرزمين مي‎درخشد. خرمشهر مظهر مبارزه، فداكاري، ايثار و از خودگذشتگي جواناني است كه چون شمع سوختند تا ارزش‎هاي انقلاب زنده بماند.

نام شهيد جهان‎آرا با مبارزات خرمشهر عجين است؛ بزرگ مردي كه با مقاومت و درايت وي، خرمشهر نه تنها خونين شهر شد، بلكه چشمه جوشان و موج خروشانِ خون شدند كه رژيم بعث را به شسكت واداشت وسراسر ميهن اسلامي را گلستان ساخت. شهيد محمد جهان‎آرا، يكي از هزاران شهيد گلگون كفن اين انقلاب از خطه خونين شهر است كه فرماندهي سپاه شهيدان اين شهر را به عهده داشت. افسوس كه خورشيد وجودش زود غروب كرد و به خيل ياران شهيدش پيوست.

عشق به اسلام و امام

اخلاص و ارادات شهيد جهان‎آرا به امام خميني رحمت ا... عليه زبانزد همگان بوده و او به خاطر همين عشق به اسلام و امام، خستگي نمي‎شناخت. جهان‎آرا در دوران سخت دفاع مقدس، در مسير به بار نشستن خون شهيدان، آسايش و آرامش را بر خود حرام كرده، مردانه در مقابل متجاوزان بعثي ايستاد. او از رادمردان خط مقدم مبارزه در شهرهاي آبادان و خرمشهر بود. شهيد جهان‎آرا همچنين در هدايت حركت‎هاي مردمي و بسيج نيروهاي نظامي و سازماندهي آنان ضد نيروهاي بعثي و منافقانْ نقش عمده‎اي به عهده داشت؛ زيرا از نظر وي، كساني كه در مقابل انقلاب و امام ايستاده بودند، قابل گذشت نبودند. خواهر ايشان در اين باره چنين مي‎گويد: «يكي از خصوصيات او اين بود كه وقتي انسان با او برخورد مي‎كرد، خيلي آرام بود، ولي در برابر كساني كه در مقابل انقلاب ايستاده بودند اصلاً گذشت نداشت».

اوصاف معنوي

تهذيب نفس، پالايش روان از آلودگي‎هاي دنيوي، تواضع و فروتني، اخلاص و خدابيني، از اوصاف معنوي شهيد جهان‎آرا بود. او همواره چنان عمل مي‎كرد كه گويي خدا را در همه كارهايش به روشني مي‎بيند. هيچ وقت تكبر و خودنمايي در كارهايش راه نمي‎يافت. با اين‎كه فرماندهي سپاه خرمشهر و اهواز را برعهده داشت، هيچ گاه احساس برتري بر ساير رزمندگان در او مشاهده نمي‎شد. پدر ايشان در اين باره مي‎گويد: «محمد جهان‎آرا با ديگر سپاهيان هيچ فرقي نمي‎كرد و عنوان فرماندهي مطرح نبود». شهيد جهان‎آرا از خودنمايي، تظاهر و شهرت طلبي گريزان بود.

ويژگي‎هاي شخصيتي جهان‎آرا

شهيد محمد جهان‎آرا، مرد فضيلت و تقوا و نمونه‎اي از مردان خدا بود. او از نظر فروتني در مرتبه‎اي عالي قرار داشت و براي ديگران احترام و ارزش فراواني قائل بود و براي رزمندگان سپاه خرمشهر و اهواز، پدري مهربان و شايسته به شمار مي‎آمد. براي خدا سخن مي‎گفت و پيوسته به ياد خدا بود. خواهر ايشان در اين باره مي‎گويد: «از آن‎جا كه عاشق اسلام و امام بود، آرامش نداشت و شبانه روز در اختيار مردم بود و كار مي‎كرد. وقتي با او درباره امام بحث مي‎شد، آن‎چنان از امام صحبت مي‎كرد و آن‎چنان از خصوصيات امام مي‎گفت كه گويي امام در جلوي او نشسته است. او با تمام وجود امام را درك مي‎كرد».

فرمانده رشيد

سلام بر خرمشهر، سلام بر شهيدان سرافراز خونين شهر. سلام بر جهان‎آرا، بزرگمردي كه با شهادت خويش، درد را به مهماني دل‎ها فرستاد. جهان‎آرا، فرمانده رشيد و سربلندي بود كه خرمشهر و اهواز، سرفرازي و عزت را با رشادت‎هاي او به نظاره نشست. از اين رو، هنگامي كه خبر شهادت وي به گوش مردم رسيد، چه بسيار سينه‎هايي سوزان و چشمان پر اشك كه او را بدرقه كردند و عاشقانه بر مزار پاكش گريستند. روح اين شهيد والامقام شاد، و نامش در دفتر عشق و ايثار جاودان باد.

شهادت

هشتم مهرماه سال 1360 در حالي كه سرداران و سربازان فاتح ارتش اسلام پس از رزمي بي‎امان با بعثيان متجاوز، با سرافرازي از جبهه نبرد حق عليه باطل بر مي‎گشتند، هواپيمايي كه اين عزيزان را به تهران مي‎آورد، درحوالي كهريزك دچار سانحه غم انگيزي گشته و سقوط كرد. در اين حادثه، علاوه بر شهيد شدن تعدادي از رزمندگان اسلام، فرمانده سرافراز و نامور سپاه خرمشهر، محمدعلي جهان‎آرا به همراه چهار سردار بزرگ اسلام سرلشگر فلاحي جانشين رئيس ستاد مشترك ارتش، سرتيپ نامجو وزير دفاع، سرتيپ فكوري جانشين رئيس ستاد مشترك ارتش و شهيد يوسف كلاهدوز قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به شهادت رسيدند. ياد همه شهداي انقلاب اسلامي گرامي و نامشان پررهرو باد.

 در مكتب عرشيان

تفحص عشق
زيارت عاشورا

وسط ميدان مين بوديم. اين‎جا را بارها گشته بوديم، اما امروز حس ديگري داشتم. گفتم: «بچه‎ها امروز بيش‎تر دقت كنيد. مثل اين‎كه قراره خبري بشه». يكي از بچه‎ها به شوخي گفت: «ا... اكبر! لشكر ما هم مي‎خواهد شهيد بشه، شفاعت يادش نره. » هم شوخي بود هم باعث رفع خستگي وخنده بچه‎ها شد. بعد از چند ساعت، يكي از بچه‎ها من را صدا كرد. به طرفش رفتم. تكه‎هاي لباسي از زير خاك بيرون بود. شروع به كندن زمين كرديم. پيكر شهيد را از دل خاك در آورديم. واقعاً غم انگيز است وقتي به شهيدي برسي كه مدرك هويتي ندارد. يك پاي شهيد هم نبود. به دنبال پلاك و پاي شهيد در ميدان مين شروع به جست وجو كرديم؛ اما هيچ اثري پيدا نكرديم. نذر كرديم هر جا پلاك پيدا شد، يك زيارت عاشورا بخوانيم. يكي از بچه‎ها به شوخي گفت: «يكي هم براي پيدا شدن پايش بخوانيم.» ديگري گفت: «شانس آورديم كه يك پا و يك پلاكش نيست، وگرنه دو سه روز بايد اين‎جا مي‎مانديم و مفاتيح را دوره مي‎كرديم، آن وقت از كار بقيه شهدا مي‎مونديم!»
چند دقيقه بعد پاي شهيد پيدا شد. توي پوتين بود و از مچ قطع شده بود. من همان جا نشستم و زيارت عاشورا را شروع كردم. تا غروب، هر چه گشتيم پلاك پيدا نشد. به مقر برگشتيم. همان كسي كه خيلي شوخي مي‎كرد، آمد داخل چادر و گفت: زيارت عاشوراي دوم را هم بخوان، هويت شهيد روي زبانه پوتين كاملاً نوشته شده بود. همان جا خواندم: السلام عليك يا ابا عبدا... ...
منبع: آسمان مال آن‎هاست، ص 22

 شهدا

كرامت شهيد
پيشاني و شهادت

شب عمليات كربلاي 5، توي سنگر نشسته بوديم. از هر دري صحبتي بود. در عمليات قبلي - كربلاي 4- همه نگران اين بودند كه «مير حسيني» آسيب ببيند.
چون عملياتي نبود كه او مجروح از صحنه نبرد خارج نشود. قبل از عمليات كربلاي 4 بود كه گفت: «نترسيد، توي اين عمليات شهيد نمي‎شوم؛ حتي مجروح هم نمي‎شوم.»
ولي آن شب، اشاره به پيشاني‌اش كرد و گفت: «تير به اين جاي من مي‎خورد. من شهيد مي‎شوم.»... و همان شد كه گفت.
او جانشين فرمانده لشگر ثارا...(ع)، حاج قاسم ميرحسيني بود.
راوي: حاج قاسم سليماني
منبع: كرامات شهدا، ص60

پيام شهيد
حسين زمان را تنها نگذاريد!

«كساني كه به ولايت امام اعتقاد ندارند بر جنازه من حاضر نشوند، سلام مرا به رهبر عزيزم، پدر يتيمان برسانيد و به خانواده شهدا بگوييد كه تا آخرين قطره خونمان صحنه‎هاي نبرد حق عليه باطل را ترك نخواهيم كرد، و با خداوند پيمان مي‎بنديم كه در تمام عاشورا و كربلاها، حسين(ع) زمان را تنها نگذاريم، و سنگرها را خالي نخواهيم كرد و تا هنگامي كه پرچم لااله الا ا... در تمام جهان به اهتزاز درنيايد و احكام اسلام و قرآن در زير پرچم توحيد و اسلام به اجرا درنيايد ساكت نخواهيم نشست.»