صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان با ايشان؛
در مذاكرات بايد دقت لازم در خصوص بحث نقض برجام انجام مي گرفت تا اين گونه نشود

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، در بخشي از سخنانشان به برخي مسائل و مشكلات از جمله مشكلات اقتصادي اشاره كردند و گفتند: آحاد مردم و همچنين مسؤولان كشور بدانند، حل مشكلات اعم از اقتصادي و فرهنگي، تنها به دست خودِ مردم و اتكا به توان و ظرفيت‎هاي داخلي امكان‎پذير است و نه با اتكا به بيگانه.

ايشان خاطرنشان كردند: اين موضوع بايد آن قدر در جامعه تكرار شود تا به‎صورت يك گفتمان رايج و قطعي درآيد؛ زيرا كشور، جوان‎هاي پرانگيزه و افراد توانا و صاحب فكر و ايده و خلاقيت در بخش‎هاي مختلف توليدي و علمي و آموزشي دارد كه بايد از آنان استفاده شود.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين‎كه بيگانه نمي‎تواند مشكلات كشور را حل كند، افزودند: من نمي‎گويم با دنيا قطع رابطه كنيم و از اول انقلاب تاكنون همواره بر ارتباطات گسترده با دنيا تأكيد داشته‎ام اما مي‎گويم «پاي قدرتمند خود را با عصاي بيگانه عوض نكنيد!»

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي در خصوص موضوع اتكا به بيگانه، به مذاكرات هسته‎اي اشاره كردند و گفتند: اشكالي كه نسبت به مذاكرات هسته‎اي داشته و داريم و مكرر نيز در جلسات با مسؤولان مطرح كرديم اين است كه مذاكره اشكالي نداشت اما بايد در اين مذاكره مراقبت و دقت لازم انجام مي‎گرفت تا اين‎گونه نباشد كه هر غلطي كه طرف مقابل انجام بدهد، نقض برجام محسوب نشود اما هر اقدام ايران، نقض برجام محسوب شود.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: بايد با دنيا كار كنيم و الزامات آن را هم مي‎پذيريم اما نبايد به بيگانه چشم دوخت.

حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي با تأكيد بر اين‎كه در مقابل جمهوري اسلامي، جبهه‎اي از دشمنان وجود دارد، خاطرنشان كردند: نظام اسلامي به لطف خداوند، تاكنون به جبهه دشمن ضربه وارد كرده و آن‎ها را عقب رانده است و در آينده نيز به همين صورت خواهد بود اما بايد بدانيم كه در مقابلِ ما يك «نقطه» به‎عنوان دشمن قرار ندارد بلكه با يك «جبهه» مواجهيم.

ايشان يكي از دلايل اصلي عصبانيت بدخواهان ملت ايران را پيشرفت روزافزون نظام اسلامي در مسائل منطقه‎اي و جهاني دانستند و با اشاره به سخنان رئيس جمهور آمريكا در مجمع عمومي سازمان ملل، گفتند: علتِ نطق ابلهانه و بسيار زشت و سخيف و با ادبيات گانگستري و كابويي و سراسر دروغ محض و با آشفتگي رئيس جمهور آمريكا، عصبانيت و درماندگي و سبك‎مغزي آن‎ها است.

يكي از علماي مسيحي لبنان:
امام حسين(ع) تنها مختص شيعيان نيست

كاردينال «مار بشاره پطرس الراعي» اسقف ماروني‎هاي انطاكيه و مناطق شرقي در پيامي به بيان پيامدهاي عاشورا پرداخت.

وي گفت: حادثه ديني از چارچوب زماني و مكاني و تاريخي خارج است و بر اين اساس مراسم عاشورا تنها براي يادآوري دوران گذشته نيست بلكه در چارچوب زندگي كنوني ما قرار دارد.

به گزارش خبرگزاري رسا، كاردينال الراعي افزود: پيرو و دوستدار حسين(ع) با احياي عاشورا اراده الهي را لمس مي‎كند. مومنان با يادآوري خاطره كربلا به معنويت و ايمان بيش‎تري دست يافته و بيش از گذشته به حق و حقيقت پايبند مي‎مانند.

وي تصريح كرد: با يادآوري مظلوميت‎هاي امام و در رثاي شهادت ايشان و قتل اهل بيت و همچنين اسارت خانواده اين امام دل‎ها مي‎سوزد و با اشك‎هايي كه ريخته مي‎شود، كينه‎ها برطرف مي‎شوند. معاني و پيامدهاي حادثه عاشورا به يك زمان اختصاص نداشته و به مساله‎اي انساني روزانه براي همه طيف‎ها و اديان مبدل شده است.

اين عالم مسيحي ادامه داد: عاشورا حادثه‎اي ايماني به شمار مي‎آيد كه يكي از عوامل قدرت مومنان مبدل شده است. مجالس عزاي حسيني كه با حضور پيروان همه اديان و مذاهب در لبنان برگزار مي‎شود روحيه جهاد در راه حق و اراده‎اي فولادين را به همراه داشته و ما را به سوي مبارزه با ظلم و انحراف و رسوا كردن فساد و مفسدان سوق مي‎دهد.

وي خاطرنشان ساخت كه مسيحيان در كنار برادران مسلمان در مراسم عزاي حسيني شركت مي‎كنند و اهل تسنن نيز در جوار شيعيان حضور مي‎يابند تا در شهادت نوه رسول اكرم(ص) به عزاداري بپردازند. حسين(ع) تنها به شيعه تعلق ندارد بلكه از آن اهل تسنن نيز محسوب شده و اين نشان دهنده فرهنگ مشترك ميان لبناني‎ها در اين زمينه است.

سيدحسن نصرا...:
اگر فتواي مرجعيت شيعه نبود امروز كربلا و عربستان در تسخير داعش بود

دبيركل جنبش حزب ا... لبنان در جمع عزاداران حسيني در مجتمع سيدالشهدا(ع) واقع در ضاحيه بيروت، عمل به فتواي مرجعيت عراق را عامل شكست داعش در اين كشور دانست.

به گزارش ايسنا، سيد حسن نصرا... تاكيد كرد: «اگر فتواهاي مرجعيت عراق نبود، داعش كربلا، بصره، كويت و عربستان را ‎اشغال مي‎كرد.»

وي به مقاومت اسلامي لبنان در برابر تروريست‎ها نيز ‎اشاره كرد و گفت: «اين مقاومت بر اساس تكليف شرعي و الهي صورت گرفته است و به نفع امت اسلام بوده و طرح «اسرائيل بزرگ» در منطقه را باطل كرد.»

نصرا... افزود: «اگر مردم در سوريه، عراق و لبنان مانع رفتن فرزندانشان به جبهه‎هاي مقاومت عليه داعش مي‎شدند، همه ذبح مي‎شدند و به نواميس مردم هتك حرمت مي‎شد.»

عضو ارشد حزب ا…:
قدرت ما از بركت وابستگي به سيدالشهدا(ع) است

حجت الاسلام شيخ نبيل قاووق عضو شوراي مركزي حزب ا... لبنان در مراسم عزاي حسيني كه در منطقه بنت جبيل برگزار شد، اقدام نظامي رژيم صهيونيستي عليه سوريه را نشان دهنده ناكامي پروژه رژيم در اين كشور توصيف كرد و گفت: رژيم صهيونيستي به اين دليل مجبور شد از چهره اصلي خود به‎عنوان حامي داعش و جبهه النصره رونمايي كند.

اين روحاني لبناني تصريح كرد: متاسفانه اتحاديه عرب و دولت‎هاي عربي در قبال حملات صهيونيست‎ها عليه سوريه سكوت اختيار كرده‎اند اين در حالي است كه عربستان سعودي در اين حملات با رژيم صهيونيستي همدست است.

وي اظهار داشت كه سوريه پس از 7 سال جنگ بي‎نتيجه، امروزه با دعوت و حمايت عربستان سعودي با جنگي خارجي روبه‎روست اما محور مقاومت به‎ويژه حزب ا... در حال فراهم كردن مقدمات دفن داعش در سوريه است.

عضو ارشد مقاومت خاطرنشان ساخت: تلاش‎هاي آمريكا، رژيم صهيونيستي و عربستان براي تضعيف مقاومت بي‎فايده است؛ زيرا قدرت مقاومت در پول و ليست‎هاي بين‎المللي نيست بلكه از وابستگي به امام حسين(ع) و كربلا نشأت مي‎گيرد.

امتيازهاي يامفت و استمرار بي چشم و رويي فرانسه!

عقب‎نشيني صورت گرفته در مساله‎ هسته‎اي كه به برجام انجاميد نه‎تنها باعث كاهش بهانه‎هاي نظام استكباري نشد بلكه اين روزها شاهد زياده‎خواهي‎هاي روزافزون اين كشورها نيز هستيم. درهمين راستا درحالي‎كه دولتمردان از كشورهاي اروپايي انتظار داشتند كه در برابر نقض عهدهاي مكرر آمريكا درقبال برجام در برابر اين كشور قرار بگيرند، اين كشورها نه‎تنها با آمريكا مقابله به مثل نكردند بلكه با اين كشور همراه نيز شدند چنان‎كه رئيس‎جمهور فرانسه در ديدار با حسن روحاني «چشم‎انداز مذاكرات هسته‎اي جديد با ايران بعد از سال 2025» را مطرح كرد. امانوئل مكرون به روحاني هشدار داده است تهران بايد تحريك آمريكا ازطريق فعاليت‎هاي منطقه‎اي‎اش را متوقف كند.

ماكرون در سخنان خود در مجمع عمومي سازمان ملل نيز گفت: اميدوارم كه بتوانيم بر روي محدود كردن برنامه موشك‎هاي بالستيك ايران هم كار كنيم. ما بايد بر روي راهكاري براي دوره پس از 2025 كار كنيم.

رجانيوز افزوده است: صحبت‎هاي رئيس‎جمهور فرانسه كه همان تاكيد بر برجام دو و يا برجام مكمل است نشان مي‎دهد كه امتيازات فراوان دولت يازدهم و دوازدهم به 5+1 رضايت كامل اين كشورها را به ارمغان نياورده و فرانسه نيز به شكل آشكاري در پي ايجاد محدوديت‎هاي جديدتري بر روي ايران است. در واقع نظام استكباري قدم به قدم جلوتر آمده و به دنبال ايجاد سدهاي جديد در برابر پيشرفت‎هاي ايران در زمينه‎هاي مختلف چون موشكي و منطقه است.

دم خروس وليعهد بحرين!

روزنامه «اورشليم پست» فاش كرد، «ناصر بن حمد آل خليفه»، وليعهد بحرين در مراسمي كه چندي پيش مركز صهيونيستي «شمعون ويزنتال» در لس‎آنجلس برگزار كرده بود با همراهي هيأتي متشكل از ۴۰ تن، با هدف امضاي بيانيه «محكوميت ناسازگاري مذهبي و خشونت»حضور يافته و هنگامي كه اركستر ملي بحرين سرود رژيم صهيونيستي را مي‎نواخته، مقام‎هاي عرب به احترام آن ايستاده‎اند. پيش از سرود رژيم صهيونيستي، سرود ملي بحرين و آمريكا نواخته شده بود.

به گزارش ايسنا، اين روزنامه صهيونيستي در ادامه نوشت: «خاخام راف آبراهام كوپر»، اين مناسبت را براي نشان دادن موضع پادشاه بحرين درباره تحريم شدن اسرائيل انتخاب كرده بود. كوپر گفته: «پادشاه بحرين تحريم كشورهاي عربي عليه اسرائيل را محكوم كرده و به او گفته كه با وجود عدم روابط ديپلماتيك با اسرائيل، مردم بحرين در سفر به اسرائيل آزاد هستند.»

سردار حاجي‎زاده:
اگر نيروي قدس نبود، جنگ با داعش 30 سال طول مي كشيد

سردار اميرعلي حاجي‎زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه در ديدار با كاركنان شركت فرودگاه‎ها و ناوبري كشور با ذكر خاطره‎اي از شهيد حسن طهراني مقدم گفت: اين شهيد هميشه مي‎گفت جنگ تمام شده ولي بايد خود را مجهز كنيم تا اگر اسرائيل و آمريكا خواستند از پايگاه‎هاي دوردست به ما حمله كنند به آنان دسترسي داشته باشيم. بدين ترتيب روز پايان جنگ، روز اول كار حاج حسن بود و توانستيم برد موشك‎هايمان را به تدريج به دو هزار كيلومتر برسانيم و اين موشك اخير خرمشهر با 13 متر طول و 1800 كيلوگرم سرجنگي قادر است به‎جاي يك هدف، چندين هدف را در فاصله دو هزار كيلومتري منهدم كند.

فرمانده نيروي هوافضاي سپاه در ادامه با اشاره به شيطنت آمريكايي‎ها در منطقه گفت: زماني كه داعش به عراق و سوريه حمله كرد آمريكايي‎ها گفتند جنگ با داعش سي سال طول مي‎كشد و اگر كمك سپاه پاسداران با محوريت نيروي قدس انجام نمي‎شد جنگ با داعش با حمايت‎هاي همه جانبه آمريكا از آنان، سي سال طول مي‎كشيد.

به گزارش خبرگزاري فارس، همچنين حاجي زاده با اشاره به هيمنه پوشالي آمريكا در منطقه گفت: چند روز پيش شنيديم ناو هواپيمابر آمريكا به پهپادهاي ما هشدار مي‎دهد و ما ديديم كه پهپادي در آسمان در لحظه هشدار آمريكايي‎ها نداشتيم! واقعاً آمريكايي‎ها زماني‎كه مي‎خواهند وارد خليج فارس شوند ترس و توهم آن‎ها را فرا مي‎گيرد و بيخود هشدار مي‎دهند.

دريادار فدوي مطرح كرد
ترس نيروهاي آمريكايي از احتمال رويارويي با سپاه در خليج فارس

دريادار علي فدوي، فرمانده نيروي دريايي سپاه در واكنش به اظهارات رئيس‎جمهور آمريكا در سازمان ملل، اظهار داشت: تب بالاي استيصال، درماندگي و عصبانيت از روند رو به رشد انقلاب اسلامي و ناكام ماندن نقشه‎ها و دسيسه‎هاي آمريكا در منطقه، رئيس‎جمهور اين كشور را به هذيان‎گويي دچار كرده است.

وي افزود: عقلاي آمريكا و مشاوراني كه از سلامت برخوردارند، بايد فكري به حال افسارگسيختگي موجود خطرناكي كنند كه سكان‎داري كشتي آمريكا در درياي متلاطم رويدادهاي غير قابل پيش‎بيني جهان به چنگال‎هاي او سپرده شده است.

به گزارش تسنيم، دريادار فدوي تأكيد كرد: تا گزافه‎گويي‎هاي رئيس‎جمهور آمريكا كار دست مردم اين كشور نداده است، بايد به‎عنوان آرام‎بخش، نكاتي را به او يادآوري و تزريق كنند كه انتقال ميزان ترس و وحشت فرماندهان نظامي آمريكا حتي از احتمال مواجهه با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران يكي از آن‎ها است.

فرمانده نيروي دريايي سپاه با بيان اين‎كه آمريكايي‎ها توان نظامي دريا پايه داشته و قدرت نظامي آن‎ها در نيروي دريايي متجلي مي‎شود، بيان داشت: فرماندهان و كارشناسان نظامي آن‎ها در طي سال‎هايي كه ما در نزديك‎ترين فاصله ممكن با آن‎ها در دريا قرار داريم، به قدرت و اقتدار جمهوري اسلامي ايران در دريا اعتراف دارند و با دركي كه از قدرت و توانمندي ما پيدا كرده‎اند، از حضور در خليج‎فارس و تنگه هرمز و رويارويي با توان دريايي بازدارنده جمهوري اسلامي ايران دلهره و هراس دارند.

وي سخنان رئيس‎جمهور آمريكا در سازمان ملل را سخيف و نشان از كوچكي و زبوني توصيف كرد و گفت: هرزه گويي رئيس‎جمهور آمريكا لياقت جواب دادن را ندارد و تنها مي‎توان اعترافات و عجز فرماندهان نيروي دريايي آمريكا در مقاطع مختلف و وحشتي كه آمريكايي‎ها زماني كه از اقيانوس هند به طرف خليج‎فارس مي‎آيند و باور و اذعان دارند كه وارد جهنم شده‎اند را به آن‎ها يادآوري كرد.

اي بابا! اين هم كه تقصير دولت قبل است!

روزنامه ايران در گزارشي با عنوان «فرجام «هپكو» زنگ هشداري براي توليد داخلي» به انتشار كليپي در فضاي مجازي ‎اشاره كرد كه در آن كارگر يكي از كارخانه‎هاي صنعتي كشور چند ماهي است كه حقوق نگرفته و علاوه بر اين‎كه براي ادامه كارش نگراني دارد، شرمنده خانواده خود شده است. روزنامه ايران همچنين از قول رئيس ‎مجمع كارگران استان تهران نوشت: «با توجه به فرارسيدن مهرماه و سال تحصيلي فرزندان كارگران و لزوم پرداخت هزينه‎هاي مرتبط، كارفرمايان شركت‎هاي آذرآب و هپكو به‎جاي كمك، به مشكل كارگران دامن زدند و آن‎ها را خجالت‎زده خانواده كرده‎اند و كانون گرم خانواده بعضي از آن‎ها فروپاشيده است.»

اما نكته تأسف‎بار در اين گزارش آن است كه اين روزنامه تلاش كرده اوضاع اقتصادي امروز را مناسب جلوه دهد و مشكلات اين كارخانه و بيكاري كارگران را به دولت نهم مربوط كند! اين در حالي است كه بي‎توجهي به سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي، گره زدن حل معضلات اقتصادي به رفع تحريم‎ها و توافق هسته‎اي در دولت يازدهم، دومينوي تعطيلي كارخانه‎ها و مراكز توليدي و بيكاري كارگران را به دنبال داشت.

ايران در بخش ديگري از اين گزارش به دست‎اندازهاي بانكي در راه شكوفايي توليد پرداخت و نوشت: «مطالبات بانكي و بهره بالاي آن‎ها، يكي از اصلي‎ترين دلايلي است كه اوضاع امروز را رقم زده و دود آن بيش‎تر از همه چشم كارگران را سوزانده است.»

براساس آمار رسمي
موجودي صندوق توسعه ملي طي 4 سال اخير 20 ميليارد دلار كاهش يافته است

در حالي‎كه موجودي صندوق توسعه ملي در ابتداي دولت روحاني 33 ميليارد دلار بود، رئيس‎هيات عامل صندوق توسعه ملي اعلام كرد هم اكنون موجودي صندوق توسعه ملي 12 ميليارد دلار است.

احمد دوست‎حسيني در گفت‎وگو با فارس، با ‎اشاره به سپرده‎گذاري صندوق توسعه ملي در بانك‎ها، اظهار داشت: اين منابع براي سرمايه در گردش و سرمايه‎گذاري جديد انجام مي‎شود و در اين راستا 6/2 ميليارد دلار سپرده‎گذاري ارزي براي پروژه تأمين مالي صورت گرفته است.

وي در مورد موجودي صندوق توسعه ملي گفت: موجودي معيار دارد و تا پايان سال 95 منابع صندوق در بانك مركزي كه تعهد نشده بالغ بر 12 ميليارد دلار بوده و همچنين مسدودي 33 ميليارد دلاري نيز جزو موجودي محاسبه مي‎شود.

رئيس‎هيات عامل صندوق توسعه ملي ادامه داد: بر اين اساس 13/5 ميليارد دلار با منابع موجود قرار داد منعقد و تعهد كرديم بانك‎ها به طرح‎ها تسهيلات بدهند.

به گفته دوست حسيني، به دليل گردش داشتن منابع، ‎اشكالي ندارد كه بيش از موجودي، قرارداد عامليت منعقد شود؛ چون فرآيند تصويب، دريافت مجوزها و امور اداري زمان‎بر است. وي در مورد تضامين دريافت تسهيلات گفت: برخي طرح‎ها علاوه ‎بر اين‎كه خود پروژه به تضمين گرفته مي‎شود، بايد تضامين ديگر نيز دريافت شود كه اين مسؤوليت برعهده بانك است.

رئيس‎هيئت عامل صندوق توسعه ملي تأكيد كرد: منابع صندوق بين‎النسلي و حق‎الناس است و توجه و دقت مضاعفي مي‎خواهد تا از آن صيانت شود. امروز حدود 70 ميليارد دلار منابع صندوق تسهيلات داده شده، بايد به گونه‎اي باشد كه ارزش منابع حفظ شود.

پاسخ دختر شهيد كاوه به ياوه‎گويان:
يتيم شدم تا ملّتي زير چكمه هاي بيگانگان، ذليل نشود

فرزند سردارشهيد محمود كاوه از فرماندهان جنگ تحميلي به برخي از اظهارنظرهاي غرض‎ورزانه كه با شروع هفته دفاع مقدس شدت گرفته واكنش نشان داد.

به گزارش فارس، وي، با انتشار تصويري از دوران كودكي‎اش نوشت:

اين روزها كه پس از سال‎ها عبور از چرايي علل خاتمه جنگ مجددا به بهانه هفته دفاع مقدس شاهد تحليل‎هاي شبهه روشنفكري هستيم لازم دانستم دو نكته را به عرض برسانم:

اول) ما درد يتيمي و فقدان بزرگ‎ترين تكيه‎گاه زندگي يعني «پدر» را با گوشت و خون لمس كرده‎ايم و آثار آن را تا پايان حياتمان حس خواهيم كرد.

آن‎چه سبب آرامشمان مي‎شود امنيت و عزت ملت بزرگ و متمّدن ايران است. اگر من درد يتيمي را درك مي‎كنم اما امروز ملّتي در زير چكمه‎هاي بيگانگان، ذليل نشدند.

اين امنيت و آرامش گواراي مردم وفادارمان باد.

دوم) هشت سال دفاع مقدس براي ملت بزرگ ايران فقط دفاع از مرزهاي جغرافيايي نبود بلكه حراست از مرزهاي عقيدتي هم بود. شهداي ما با پيشاني بند هيهات منّا الذله، عاشقانه به معبودشان لبيك گفتند. ما امروز و پس از سال‎ها شاهديم كه در قلب ليبرال دموكراسي غرب، از جنگ‎هايي تجليل و تقدير مي‎شود كه نه براي خدا و نه در راه حسين بن علي، بلكه براي دنيايشان رُخ داد. غربيان از جنگ جهاني تجليل مي‎كنند كه علت آغازش كشور‎گشايي و خونريزي بود. شهداي ما براي دفاع از كيان و عزتمان رفتند.

در پايان به آن‎ها كه عادت دارند نشخوار جويده غربي‎ها را بجوند اعلام مي‎داريم كاتوليك‎تر از پاپ نشويد و لااقل نحوه قدرداني از جنگ را هم از آنان بياموزيد.

كريستين ساينس مانيتور:
ترامپ از برجام كنار نمي كشد / هدف افزايش فشار به ايران است

به گزارش فارس، روزنامه آمريكايي «كريستين ساينس مانيتور» در مطلبي درباره آخرين تحولات توافق هسته‎اي ايران با قدرت‎هاي جهاني بعد از لفاظي‎هاي «دونالد ترامپ» رئيس‎جمهور آمريكا نوشت: اين احتمال وجود دارد كه ترامپ دست‎كم تا ماه‎هاي آينده به توافق با ايران پايبند باشد و شركاي آمريكا را با بيان اين‎كه او كاستي‎هاي شديدي را در اين توافق مي‎بيند، به چالش بكشد.

البته برخي مقام‎هاي ارشد و كارشناسان منطقه‎اي نزديك به كاخ سفيد گفته‎اند كه لفاظي‎هاي شديد ترامپ به معناي قصد او در كنار كشيدن از توافق هسته‎ايبا ايران نيست.

«جيمز جفري» سفير سابق آمريكا در عراق و مشاور امنيت ملي در دولت «جورج بوش» رئيس‎جمهور سابق ايالات متحده مي‎گويد: «فكر نمي‎كنم ترامپ قصد خروج از توافق را داشته باشد. به نظرم وي قصد دارد رويكرد جامع‎تر بين‎المللي را در قبال ايران اتخاذ كند. مشاوران ارشد ترامپ به مشكلاتي كه به واسطه خروج از توافق ايجاد مي‎شود، ‎اشراف دارند. بنابر اين فكر مي‎كنم جهت‎گيري او ماندن در توافق بوده اما در پي فشار گسترده‎تر نيز است.»

 اخبار کوتاه

غلط مي كني كه غلط زيادي مي كني!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: آزمايش موفقيت‎آميز موشك جديد و دوربرد خرمشهر بدجوري آمريكا و اروپا و رژيم صهيونيستي و برخي از شيوخ عياش عرب را به وحشت انداخته است.
گفتم: چه بهتر از اين؟
گفت: اعلام كرده‎اند كه توان موشكي ايران براي اسرائيل و اروپا و برخي متحدان منطقه‎اي آمريكا يك تهديد جدي است.
گفتم: باز هم چه بهتر!
گفت: چند رسانه‎ آمريكايي نوشته‎اند آزمايش موشك خرمشهر پاسخ عملي ايران به اظهارات ترامپ و نتانياهو در مجمع عمومي سازمان ملل است.
گفتم: ايول! درست حدس زده‎اند. انگار شكسپير آمريكا و اسرائيل را نصيحت كرده كه گفته است؛ به اندازه آرزويت تلاش كن يا به اندازه تلاشت آرزو كن. يعني تو كه نمي‎تواني هيچ غلطي بكني، غلط مي‎كني كه غلط زيادي مي‎كني!
اين روزنامه همچنين نوشت:
گفت: «كيم جونگ ‎اون» رهبر كره ‎شمالي گفته است ترامپ يك ديوانه است و من او را رام خواهم كرد.
گفتم: از قديم و نديم گفته‎اند جواب«هاي»، «هوي» است.
گفت: حالا ترامپ كدام‎يك از تهديدهاي قبلي خود را توانسته است عملي كند كه باز هم پشت سرهم تهديد مي‎كند؟!
گفتم: تا حالا كه ترامپ فقط تهديد كرده ولي كره ‎شمالي دقيقا همان اقداماتي را انجام داده كه ترامپ به خاطر آن كره ‎شمالي را تهديد كرده بود.
گفت: حيوونكي ترامپ تصور كرده كه اگر خودش را به ديوانگي بزند، هر‎ غلطي كه دلش خواست مي‎تواند انجام بدهد!
گفتم: شخصي مي‎خواست به حمام برود، حمامي گفت حمام قرق است، چون يك ديوانه‎ وارد شده و همه را لت و پار مي‎كند، طرف گفت من مي‎روم و بعد لنگ حمام را دور دستش پيچيد و خودش را به ديوانگي زد و وارد شد. مدتي صداي شلپ و شولوپ آمد و ناگهان ديوانه در حالي كه سر و صورتش زخمي بود از حمام بيرون آمد و گفت اين ديگر چه ديوانه‎اي است كه به حمام راه داده‎ايد؟!

نه به آن وانت دادن و نه به اين نواختن كارگران!

هفته‎نامه 9 دي در گزارشي نوشت: در ايام تبليغات انتخاباتي، تصويري از حضور يك كارگر در جمع هواداران روحاني در يكي از سفرهاي استاني او منتشر شد كه گوياي حرف‎هاي بسياري بود. انتقادهاي گسترده‎اي كه با دستمايه قراردادن همين تصوير از دولت يازدهم شد، تيم تبليغاتي روحاني را بر آن داشت تا در يك اقدام انتخاباتي، از آن كارگر توسط شخص روحاني تقدير به عمل‎ايد و يك وانت هم به او هديه داده شود تا همه مردم كاملاً شيرفهم شوند كه دولت اعتدال، اهل تكريم كارگران است!
اما اخراج و بيكار شدن كارگران و عدم پرداخت چند ماهه حقوق در بسياري از واحدهاي صنعتي و توليدي طي چهار سال گذشته چيزي نيست كه بتوان با يك نمايش تبليغاتي روي آن سرپوش گذاشت. نمونه آخرش همين هفته قبل در اراك اتفاق افتاد. شايد هنوز در اراك فصل گلابي نرسيده باشد تا كارگران اين دو كارخانه از نعمات برجام برخوردار شوند و كمي عجله كردند براي مطالبه حق و حقوقشان!
هفته گذشته كارگران دو كارخانه بزرگ و با سابقه هپكو و آذرآب اراك در اعتراض به تأخير چند ماهه براي دريافت حقوق خود در برابر اين دو كارخانه تجمع كردند. البته اين اولين تجمع اين كارگران نبوده و پيش از اين آن‎ها هم در برابر استانداري و هم در برابر اداره دادگستري استان مركزي تجمع كرده‎اند اما به گفته خودشان و براساس شواهد موجود جواب قانع كننده‎اي دريافت نكرده‎اند و گشايشي در كارشان ايجاد نشد و هر بار با انبوهي از وعده‎ها و شعارها دست به سر شده‎اند.
تجمع گسترده كارگران اين دو كارخانه به دليل گستردگي و ايجاد اختلال در نظم شهري با برخورد و درگيري معترضان با نيروهاي انتظامي همراه شد. كارگرآن‎كه طلب حقوق چهار ماهه خود را دارند و در رفع احتياجات زندگي خود دچار مشكلات جدي هستند، هرگز برخوردهاي قهري و بي‎توجهي مسؤولان و مديران شهري و استاني را بر نمي‎تابند و در برابر آن‎ها مي‎ايستند و همين موضوع موجب بالا گرفتن درگيري‎ها و مجروحيت چند نفر از معترضان شد... بي‎توجهي به خواسته بحق كارگران و عدم توجه به تجمعات قبلي آن‎ها سبب شد تا با كارگران، برخورد قهري صورت پذيرد و برخي از آن‎ها بر اثر شدت جراحات راهي بيمارستان شوند به‎طوري كه يك تجمع صنفي به يك معضل امنيتي تبديل شود.

مرزهاي هوايي ايران با اقليم كردستان عراق بسته شد

كيوان خسروي سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي اعلام كرد: به درخواست دولت مركزي عراق، كليه پروازهاي ايران به مقصد فرودگاه‎هاي سليمانيه و اربيل و همچنين پروازهاي عبوري از فضاي كشورمان از مبدأ اقليم كردستان متوقف شد.
وي اظهار داشت: با توجه به موثر واقع نشدن تلاش‎هاي سياسي خيرخواهانه كشورمان و اصرار مسؤولان اقليم كردستان براي برگزاري رفراندوم در اين منطقه با درخواست دولت مركزي عراق مرزهاي هوايي ايران بر روي پروازهايي كه مبدأ آن اقليم كردستان است، مسدود شد.
سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي افزود: بر اساس اين تصميم، كليه پروازهاي ايران به مقصد فرودگاه‎هاي اقليم كردستان نيز متوقف شده است.
خسروي در پايان خاطرنشان كرد: تصميم‎هاي عجولانه برخي مسؤولان اقليم كردستان ضمن محدود كردن قدرت بازيگري و گفت‎وگوي سازنده كردها در حاكميت عراق، امنيت مردم كرد، كشور عراق و منطقه را با چالش‎هاي جدي مواجه خواهد كرد.