صفحه آخر

عضو برجسته دفتر امام(ره):
يادگاران امام(ره) مراقب باشند اغفال نشوند

حجت‎الاسلام‎والمسلمين محمدحسن رحيميان عضو برجسته دفتر امام(ره)، رئيس شوراي مركزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي و توليت مسجد مقدس جمكران در پي درگذشت ابراهيم يزدي دبيركل نهضت منحله آزادي در گفت‎و‎گويي مشروح با خبرگزاري فارس، به تبيين نقاط اشتراك جريان چپ دهه 60 و اصلاح‎طلبان پرداخت و از همگرايي برخي مدعيان خط امام با اين نهضت انتقاد كرد. گزيده‎اي از اين گفت‎وگو را ملاحظه مي‎كنيد.

نظر شما درباره تجليل برخي چهره‎هاي مدعي خط امام از جريانات مطرود امام به بهانه درگذشت دبيركل نهضت آزادي چيست؟

رحيميان: برخي افرادي كه همسو با مواضع حضرت امام در مواردي مانند قضيه آقاي منتظري و نهضت آزادي تندترين مواضع را در سابقه خود دارند، باگذشت زمان 180 درجه تغيير موضع داده و در بسياري از موارد در تقابل آشكار با مواضع صريح امام قرارگرفته‎اند، عليرغم نظر مكتوب، صريح و قاطع حضرت امام درباره جريان آقاي منتظري و نهضت آزادي مغضوب امام مدعي شدند كه اين نامه‎ها دستخط امام نيست و امروز شاهديم كه جريان نهضت آزادي، جريان آقاي منتظري و برخي مدعيان خط امام و اصحاب جماران به هم‎آميخته و در كنار هم عكس يادگاري مي‎گيرند.

* آقايان پيام‎هاي امام درباره نهضت آزادي را فراموش كرده‎اند

پس از فوت مرحوم يزدي شاهد حجم انبوه خبر و گزارش و توصيفات عجيب‎و غريب درباره مرحوم ابراهيم يزدي در روزنامه‎هاي زنجيره‎اي و دولتي و سايت خبري جماران بوديم، ارزيابي شما از اين موضوع چيست؟

رحيميان: آيا اين آقايان مدعي خط امام و منسوبان جماران پيام‎هاي قاطع و روشن امام درباره انحراف و خيانت نهضت آزادي را فراموش كرده‎اند؟ امام درباره نهضت آزادي در پاسخ ‎نامه وزير كشور وقت فرموده بودند: «به‎حسب اين پرونده‎هاي قطور و نيز ملاقات‎هاي مكرر اعضاي نهضت، چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمريكا و به‎حسب آن‎چه من مشاهده كردم از انحرافات آن‎ها كه اگر خداي متعال عنايت نفرموده بود و مدتي در حكومت موقت باقي‎مانده بودند ملت‎هاي مظلوم به‎ويژه ملت عزيز ما اكنون در زير چنگال آمريكا و مستشاران او دست‎وپا مي‎زدند و اسلام عزيز چنان سيلي از اين ستمكاران مي‎خورد كه قرن‎ها سربلند نمي‎كرد».

* خائن ناميدن سران نهضت آزادي از سوي روحاني و تجليل از يزدي براي تلاش در كنار امام

حالا رئيس دولت اصلاحات سران نهضت آزادي را «از سابقان انقلاب اسلامي و خواستار عزت اسلام، استقلال ايران و آزادي و سربلندي ملت» معرفي مي‎كند و رئيس‎جمهور كه در كتاب خاطراتش سران نهضت آزادي را خائن توصيف كرده است، از تلاش آن‎ها در كنار حضرت امام تجليل مي‎كند! آيا ابراهيم يزدي از مهندس بازرگان متدين‎تر و انقلابي‎تر بود؟ درحالي‎كه حضرت امام در مورد نهضت آزادي تحت رياست مهندس بازرگان در همان نامه به آقاي محتشمي مي‎نويسند: «نهضت به‎اصطلاح آزادي صلاحيت براي هيچ امري از امور دولتي يا قانون‎گذاري يا قضايي را ندارند و ضرر آن‎ها، به اعتبار آن‎كه متظاهر به اسلام هستند و با اين حربه جوانان عزيز ما را منحرف خواهند كرد و نيز با دخالت بي‎مورد در تفسير قرآن كريم و احاديث شريفه و تأويل‎هاي جاهلانه موجب فساد عظيم ممكن است بشوند، از ضرر گروهك‎هاي ديگر، حتي منافقين اين فرزندان عزيز مهندس بازرگان، بيش‎تر و بالاتر است»

*چگونه مي‎شود هم مدعي خط امام بود و هم از كساني كه امام آن‎ها را منحرف مي‎دانند، تعريف كرد؟!

چرا اصلاح‎طلبان به اين قرابت سياسي با نهضت آزادي رسيده‎اند، مگر خط نهضت آزادي به خط امام تغييريافته است؟

رحيميان: خوب است اظهارنظر امام خميني درباره نهضت آزادي در منشور روحانيت را مرور كنيم؛ ‎امام فرمودند: «... الآن هم سخت معتقدم كه آن‎ها (عناصر دولت موقت) به چيزي كم‎تر از انحراف انقلاب از تمامي اصولش و هم حركت به‎سوي آمريكاي جهان‎خوار قناعت نمي‎كنند»، اي‎كاش اين آقايان با صداقت به مردم مي‎گفتند كه آيا خط نهضت آزادي به خط امام نزديك شده يا آن‎كه خودشان از خط امام فاصله گرفته‎اند؟ فرض اول را كه خود نهضت آزادي هم مدعي نيست؛ پس در فرض دوم آقايان بايد اين تناقض را براي جامعه توجيه كنند كه چگونه مي‎شود هم مدعي خط امام بود و هم از كساني كه امام آن‎ها را منحرف و مضر براي كشور و انقلاب مي‎دانند، تعريف و تمجيد كرد؟

* يادگاران امام مراقب باشند به تعبير امام سالوسان، اسلام‎نماها و دغل‎بازان آنان را اغفال نكنند

درباره كساني سخن مي‎گويم يا از اول اعتقادي به امام و راه امام نداشته‎اند و به تعبير خود امام با سالوسي خود را وفادار و متعهد به جمهوري اسلامي مي‎نماياندند و يا كساني كه روزگاري واقعاً با امام و پيرو امام بودند ليكن وضعيت امروزشان انسان را به ياد طلحه و زبير مي‎اندازد. متأسفانه اين جريان‎ها امروز باهم گره‎ خورده‎اند و تلاش مي‎كنند انحرافشان را از خط امام با احاطه برخي از منسوبان امام و بديل‎سازي به‎جاي امام، بپوشانند.

يادگاران امام با تأمل در سطور آخر وصيت‎نامه امام راحل، مراقب باشند به تعبير خود امام "سالوسان، اسلام‎نماها و دغل‎بازان آنان را اغفال نكنند" و فراموش نكنند آن‎هايي كه به امام باور ندارند به‎طريق‎اولي منسوبان امام را هم جز در حد استفاده ابزاري و هزينه كردن براي اهدافشان باور نخواهند داشت.

چند نكته پيرامون ممنوعيت فروش هواپيما به ايران

مجلس نمايندگان آمريكا اخيرا مصوبه‎اي را به تصويب رساند كه مطابق با آن فروش هواپيماهاي مسافربري به ايران ممنوع اعلام شده است.

به گزارش رجانيوز درباره اين مصوبه بايستي به چند نكته اشاره كرد:

1- مطابق با برجام آمريكا متعهد به صدور مجوز فروش هواپيما و خدمات و قطعات آن‎ در روز اجرا (IMPLEMENTATIONDAY) - 26 دي ماه 1394- به ايران بود كه با وجود گذشت 20 ماه، از اجراي آن سرباز زده است.

چنان‎كه در بند 22 و 5/1 برجام در اين‎باره مي‎خوانيم:

22. THEUNITEDSTATESWILL, ASSPECIFIEDINANNEXIIANDINACCORDANCEWITHANNEXV, ALLOWFORTHESALEOFCOMMERCIALPASSENGERAIRCRAFTANDRELATEDPARTSANDSERVICESTOIRAN; LICENSENON-U. S. PERSONSTHATAREOWNEDORCONTROLLEDBYAU. S. PERSONTOENGAGEINACTIVITIESWITHIRANCONSISTENTWITHTHISJCPOA; ANDLICENSETHEIMPORTATIONINTOTHEUNITEDSTATESOFIRANIAN-ORIGINCARPETSANDFOODSTUFFS.

(ترجمه وزارت خارجه)

22- ايالات متحده، به نحو مشخص شده در پيوست 2و منطبق با پيوست 5، اجازه فروش هواپيماهاي تجاري مسافربري و قطعات و خدمات مربوطه به ايران؛ مجوز اين‎كه اشخاص غيرآمريكايي كه در مالكيت يا كنترل اشخاص آمريكايي هستند، به نحو منطبق با اين برجام با ايران تعامل نمايند؛ و مجوز واردات فرش و مواد غذايي از مبدا ايران به آمريكا را صادر خواهد نمود.

5. OTHERTRADEMEASURES

5. 1. THEUNITEDSTATESCOMMITSTO: 11

5. 1. 1. ALLOWFORTHESALEOFCOMMERCIALPASSENGERAIRCRAFTANDRELATEDPARTSANDSERVICESTOIRANBYLICENSINGTHE (I) EXPORT, RE-EXPORT, SALE, LEASEORTRANSFERTOIRANOFCOMMERCIALPASSENGERAIRCRAFTFOREXCLUSIVELYCIVILAVIATIONEND-USE, (II) EXPORT, RE-EXPORT, SALE, LEASEORTRANSFERTOIRANOFSPAREPARTSANDCOMPONENTSFORCOMMERCIALPASSENGERAIRCRAFT, AND (III) PROVISIONOFASSOCIATEDSERVICED, INCLUDINGWARRANTY, MAINTENANCE, ANDREPAIRSERVICESANDSAFETY-RELATEDINSPECTIONS, FORALLTHEFOREGOING, PROVIDEDTHATLICENSEDITEMSANDSERVICESAREUSEDEXCLUSIVELYFORCOMMERCIALPASSENGERAVIATION;.

(ترجمه وزارت خارجه)

ايالات متحده متعهد مي‎شود:

اجازه فروش هواپيماي مسافربري تجاري و قطعات و خدمات مربوطه به ايران از طريق اعطاي امتياز در موارد زير داده خواهد شد: الف) صادرات، فروش، اجاره يا انتقال هواپيماي مسافربري تجاري انحصارا با كاربري غير نظامي، ب) صادرات، فروش، اجاره يا انتقال قطعات يدكي و قطعات عمده براي هوايپماي مسافربري تجاري به ايران، و ج) ارائه خدمات تبعي، از جمله ضمانت، نگهداري، و خدمات تعمير و بازبيني‎هاي ايمني براي كليه موارد مذكور، مشروط به اين‎كه قطعات و خدمات مجوز داده شده انحصارا براي هوانوردي تجاري مسافري مورد استفاده قرار گيرند؛

لذا مشخص است كه عدم اجراي اين بند از برجام مربوط به تصويب مصوبه امروز نبوده است و آمريكا 20 ماه است كه با عدم اجراي بند 22 و 5/1 برجام، به شكل آشكاري توافق هسته‎اي را نقض كرده است.

2- ضعف و انفعال تيم مذاكره كننده هسته‎اي كشورمان طي 20 ماه گذشته منجر به زياده خواهي آمريكا شده است. به عبارتي ديگر عدم اعتراض و بي‎اعتنا بودن مذاكره كنندگان هسته‎اي كشورمان به نقض آشكار برجام توسط آمريكا اين پيام آشكار را به طرف مقابل رسانده‎ است كه تيم ايراني در برابر وضع تحريم‎هاي جديد تنها به بيانيه خواني مي‎پردازد و واكنش متقابلي به نقض برجام نمي‎دهد. همين مساله نيز موجب شده كه آمريكا پس از عدم اجراي 20 ماهه تعهدات خود، يك گام ديگر به جلو بيايد و نقض برجام را به شكل قانوني مكتوب دربياورد!

3- خسارت‎هاي نقض آشكار برجام براي ايران طي 20 ماه گذشته و با تصويب قانون جديد، به حدي بوده است كه بايد اقدام آمريكا را نقض بند 29 برجام نيز دانست. در همين راستا عدم صدور مجوز فروش قطعات هواپيما به ايران از طرف آمريكا موجب شده است كه دستكم 124 فروند از 298 فروند هواپيماي موجود در شبكه حمل و نقل هوايي كشور به علت نداشتن قطعات و لوازم يدكي مورد نياز، زمينگير و غيرفعال شود. ارزش تخميني اين تعداد هواپيما كه 41 درصد از ناوگان مسافربري ايران را تشكيل مي‎دهد در حدود 3 ميليارد و 720 ميليون دلار- 11 هزارو 904 ميليارد تومان مي‎باشد. لذا مصوبه مجلس نمايندگان آمريكا از يك سو و بدعهدي آمريكا طي 20 ماه گذشته از سويي ديگر از آن‎جايي كه تاثيرمنفي و مستقيم بر عادي‎سازي تجاري و روابط اقتصادي با ايران مي‎گذارد به شكل آشكاري نقض ماده 29 برجام است.

4- برجام به شكل آشكاري تبديل به يك توافق يك‎طرفه شده است؛ ساده‎تر اين‎كه ايران تعهدات خودش را اجرا مي‎كند اما آمريكا با همراهي و چراغ سبز اتحاديه اروپا، نه‎تنها از اجراي تعهداتش سرباز مي‎زند بلكه هر روز تحريم‎هاي جديد‎تري عليه ايران وضع مي‎كند كه وضعيت درواقع همان پاره كردن برجام است؛ اما از سويي ديگر اين اقدامات آمريكا با انفعال و ضعف تيم مذاكره كننده هسته‎اي كشورمان مواجه شده است. تداوم اين ضعف هم بي‎شك به تداوم تشديد تحريم‎ها خواهد انجاميد. به همين سبب به نظر مي‎رسد كه تيم مذاكره‎كننده هسته‎اي كشورمان يا بايد از وقايع 4 سال گذشته درس گرفته و اقدام متقابل متناسب- شامل اجراي بند 37 برجام و توقف كلي و يا جزئي تعهدات ايران- را دربرابر زياده‎خواهي‎هاي آمريكا انجام دهد و يا اگر توانايي مقاومت و ايستادگي اصولي دربرابر اتم استكبار جهاني را در خود نمي‎بيند شغل جديدي براي خود انتخاب كند تا حقوق ذاتي و طبيعي كشور بيش از شرايط كنوني پايمال نشود.

پيش‎بيني اقتصاددانان؛
با سياست هاي كنوني دولت، بيكاري و ركود ادامه خواهد يافت

تعدادي از اقتصاددانان با انتقاد از سياست‎هاي اقتصادي غلط دولت روحاني، از ادامه ركود و بيكاري در صورت تداوم روند فعلي خبر دادند.

به گزارش نود اقتصادي، 10 اقتصاددان ضمن واكنش نسبت به سياست‎هاي غلط دولتِ نخستِ حسن روحاني بخصوص در زمينه مسكن و ركود اقتصادي، از ادامه اين سياست‎ها در دولت دوازدهم انتقاد كردند.

عباسعلي ابونوري، رئيس سابق دانشكده اقتصاد تهران مركز، با اشاره به اين‎كه ركود ايجاد شده در بحث مسكن در كوتاه مدت برطرف نمي‎شود، اظهار داشت: وضعيت بيكاري و ركود وجود خواهد داشت و فكر نمي‎كنم تا چهار سال آينده از بين برود.

وي افزود: دولت مجبور است براي تعديل كردن ركود دست از سر نرخ تورم بردارد و اين ضعف دولت نيست و براي اين‎كه از ركود خارج شويم بايد تورم بالاتر برود.

محمدعلي احمدي، نماينده مجلس شوراي اسلامي، نيز بيان كرد: در بخش مسكن اگر سياست‎هاي گذشته اجرا شود احتمال ادامه ركود در اين حوزه وجود دارد اما اگر دولت رويكرد خود را به انبساط پولي تغيير دهد ممكن است مسكن از ركود خارج شود.

قدرت‎ا... امام‎وردي، عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي، هم خاطرنشان كرد: بعيد مي‎دانم كه وضعيت مسكن تغيير كند شايد در نيمه دوم چهار سال آينده يك رونق بسيار مختصري صورت بگيرد اما در كل آن‎چنان تغييري ايجاد نمي‎شود.

يحيي آل‎اسحاق، عضو اتاق بازرگاني و وزير اسبق بازرگاني گفت: چنانچه نگاه دولت تغيير نكرده و نتواند نرخ تك‎رقمي تورم را حفظ كند احتمالا از ماه‎هاي بعد تورم دو رقمي شده و كالاهاي ضروري مردم هم گران‎تر شود.

همچنين عزيز آرمن، رئيس دانشكده اقتصاد شهيد چمران اهواز، با اشاره به اين‎كه اگر درآمد نفتي افزايش يابد و بتواند هزينه‎هاي عمراني را تأمين كند احتمال اين‎كه مسكن تكان بخورد و از اين خمودگي رها شود وجود دارد، اضافه كرد: اما اين بستگي به درآمد نفت دارد و كماكان اقتصاد ايران در ركود گير افتاده است.

عبدالمجيد شيخي، نويسنده كتاب توسعه و برنامه‎ريزي، نيز گفت: وعده‎هاي تحقق نيافته بازار را دچار انبساط مي‎كند؛ بنابراين تورم افزايش خواهد يافت.

محمود عيسوي، عضو هيات علمي دانشگاه علامه، هم تصريح كرد: بهبود بازار مسكن به اراده دولت بستگي دارد؛ اگر روالي كه تاكنون دولت پيش گرفته ادامه دهد هيچ تغييري در وضعيت مسكن رخ نمي‎دهد.

وي ادامه داد: دولت معتقد است كه بانك‎ها مشكلي ندارند اما بانك مركزي اعلام كرد كه به دنبال ادغام بانك‎ها است و اين بدان معني است كه پذيرفته‎اند بانك‎ها مشكل دارند و با ورشكستگي مواجه هستند و به ناچار مجبورند آن‎ها را باهم ادغام كنند بنابراين دولت بايد اصلاح ساختاري جدي را در نظام بانكداري كشور به وجود آورد.

در اين باره بيژن عبدي، مسؤول كميته راهبري اقتصاد مقاومتي رسانه ملي، با بيان اين‎كه اگر دولت بخواهد سياست‎هاي چهار سال گذشته را ادامه دهد نتيجه‎اي جز تداوم ركود را شاهد نخواهيم بود، گفت: يك نگراني بزرگي كه در حوزه بانك وجود دارد افزايش حجم نقدينگي است كه با توجه به ولخرجي‎هاي دولت تشديد هم مي‎شود و اين خطر تورم زياد را در پي دارد.

همچنين موسي احمدي، عضو هيات علمي دانشگاه ابهر، تصريح كرد: با توجه به وضعيت ركود تورمي موجود در كشور ادامه سياست‎هاي كاهش تورم موجب اثرات ركودي بيش‎تر در اقتصاد خواهد شد و به نظر مي‎رسد لازم است سياست‎هايي در زمينه خروج غيرتورمي از ركود انديشيده شود.

آلبرت بغزيان، عضو تجديد نظر شوراي رقابت، نيز گفت: ركود در حال حاضر به شدت فراگير است. متاسفانه دولت روي كاهش تورم تمركز كرده و ركود را فراموش كرده است.

به گفته وي، به هيچ وجه اقتصاد ايران در شرايط كنوني از ركود خارج نشده است.

مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري:
هزينه 26 تصميم اشتباه براي صندوق ها پرداخت نشده است

محمود اسلاميان در همايش ملي گراميداشت روز خانواده و تكريم بازنشستگان، گفت: چالش‎هايي در صندوق‎هاي بازنشستگي وجود داشته و خوشبختانه اين دولت به اين مشكلات توجه كرده و آن را مورد واكاوي قرار داده است.

وي ادامه داد: يكي از عارضه‎ها و مشكلاتي كه هميشه وجود داشته اين است كه مسائل مورد واكاوي علمي قرار نمي‎گيرد و راه حلي هم برايش پيش‎بيني نمي‎شود. اما در صندوق بازنشستگي رويكردي جديد ايجاد شده و تلاش كرده‎ايم با استفاده از تجربه مديران بين‎المللي آن را برطرف كنيم.

به گزارش خبرنگار شهري رفاهي خبرگزاري فارس، اسلاميان گفت: يك واكاوي علمي دقيق در صندوق انجام شده، مشكلات بررسي و راه حل‎هايي براي آن در نظر گرفته شده است. زيرا همان‎گونه كه مي‎دانيم، طي سال‎هاي گذشته 26 تصميم اشتباه بدون آن‎كه هزينه‎هايش پرداخت شود براي صندوق گرفته شده است.

مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري، تصريح كرد: دراين 4 سال گذشته عقلانيت حاكم شده، تورم را كنترل كرده‎ايم و افزايش حقوق هم پاي تورم ايجاد شده به‎طوري كه توسط دولت 2هزار و 200 ميليارد تومان اعتبار گرفته‎ايم تا به‎طور ميانگين 18 و نيم درصد افزايش حقوق بازنشستگان را اجرا كنيم.

وي تصريح كرد: تبعيض حقوقي كه ميان بازنشستگان وجود داشت از مسائل و چالش‎هاي بزرگ است كه اميدواريم در يك دوره زماني بتوانيم آن را تعديل كنيم.

اسلاميان گفت: كاهش قدرت خريد بازنشستگان، چالش جدي ديگر بازنشستگان است كه در دولت قبلي اتفاق افتاد و افزايش حقوق‎ها زير نرخ تورم بود به‎طوري كه قدرت خريد بازنشسته را 67. 7 درصد كاهش داده بود.

مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري در مورد اقداماتي كه براي بازنشستگان در دستور كار است، گفت: وام ضروري بازنشستگان به 4 ميليون افزايش يافته و سقف آن 300 هزار تومان است و تا مهر ماه تمام اين وام‎ها به بازنشستگان پرداخت مي‎شود.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام سجاد(ع):
كسي كه در زمان غيبت قائم ما بر ولا‎يت ما ثابت و استوار باشد خداوند به او پاداش هزار شهيد از شهيدان بدر و احد عطا فرمايد.
بحار الا‎نوار، ج 52، ص 152

 راه امام

همه از هم بدتر

براي عالم مصيبت اين است كه كساني با ادعاي صلح دوستي و به ادعاي طرفداري از توده‎ها به همه مردم ظلم مي‎كنند. آن‎ها كه خودشان را طرفدار حضرت مسيح جا زدند و [... ] مي‎گويند ما طرفدار مسيح هستيم از آن‎هايي كه كمونيست هستند و اصلاً به خدايش اعتقاد ندارند، اين‎ها بدتر مي‎كنند. كه يعني ديگر نمي‎شود گفت اين از او بدتر، او از او بدتر، همه از هم بدتر.
صحيفه امام، ج 18، صص 498و499

 در پرتو خورشيد

به جز ايشان هيچ يك از شخصيت ها اجازه نداشت

در زمان ملاقات‎هاي بزرگ در حسينيه جماران كه شخصيت‎هاي طراز اول هم حضور مي‎يافتند و شلوغ مي‎شد، امام سفارش كرده بودند كه حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي را از مكان مخصوصي وارد كنند. لذا ايشان با ماشين تا نزديك‎ترين جاي ممكن مي‎آمدند و بعد پياده مي‎شدند و از داخل بيت امام و حياط اندروني عبور مي‎كردند و در جلسه ملاقات حضور مي‎يافتند. به جز ايشان هيچ يك از شخصيت‎ها اجازه نداشت كه از داخل بيت عبور كند.
حاج حسين سليماني از محافظان امام خميني(ره)