صفحه بين الملل

سيد حسن نصرا...:
اگر از جهاد و تكليف خود دست برمي داشتيم...

سيدحسن نصرا... دبيركل حزب‎ا... لبنان در نشست داخلي و ساليانه خود با مداحان و مبلغين ايام سوگواري سيد و سالار شهيدان تأكيد كرد: ما نسبت به اين جنگ [در سوريه] بصيرت داريم و شهدا و زخمي‎ها و اسرا و مردم ما معادله‎ها را تغيير مي‎دهند و تاريخ نه تنها لبنان بلكه منطقه را مي‎سازند.

وي تأكيد كرد ما در جنگ (سوريه) پيروز شديم و در درگيري‎هاي متفرقه‎اي كه در اين كشور باقي مانده نيز پيروز هستيم.

نصرا... ادامه داد: پروژه طرف مقابل شكست خورده و آن‎ها به دنبال مذاكره هستند تا برخي دستاوردها را براي خود محقق كنند. وي با قطع و يقين تأكيد كرد: روند پروژه‎هاي طرف مقابل شكست خورده و روند پروژه ما كه در مسير آن سختي‎ها و مصيبت‎هاي زيادي هم ديده‎ايم، پيروز شده و نتايج بزرگي را به دست آورد كه معادلات منطقه را به نغع امت اسلام تغيير خواهد داد.

دبير كل حزب‎ا... افزود: ما از سال 2011 يقين داشتيم اتفاق‎هايي كه دنبال مي‎شود فتنه بزرگي است و پروژه آمريكايي – اسرائيلي - قطري - سعودي براي از بين بردن محور مقاومت و به زمين زدن آرمان فلسطين دنبال مي‎شود.

وي در بيان خاطره‎اي اعلام كرد كه پس از آغاز حوادث سوريه به ايران سفر كرده و با امام خامنه‎اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران ديدار كرده است.

او افزود: در آن زمان همه به اين نتيجه رسيده بودند كه دولت سوريه بعد از دو يا سه ماه ساقط خواهد شد. ما براي ايشان پروژه‎هاي طرف متخاصم را تشريح كرديم و گفتيم كه اگر در دمشق مبارزه نكنيم، در الهرمل و بعلبك و ضاحيه و الغازيه و بقاع جنوبي و جنوب لبنان مبارزه خواهيم كرد. ايشان ضمن موافقت، سخنان ما را تكميل كرده و افزودند: نه تنها در اين مناطق، بلكه در كرمان و خوزستان و تهران نيز مجبور به مبارزه خواهيم بود.

نصرا... تاكيد كرد كه اين جبهه [مقاومت] شامل چند محور مي‎شود: محور ايران، محور لبنان و محور سوريه. فرمانده اين محور بشار اسد است و بايد تلاش كنيم كه او پيروز شود و پيروز خواهد شد. يك و نيم يا دو سال بعد از آغاز جنگ، عربستان سعودي پيامي را براي بشار اسد فرستاد مبني بر اين‎كه در يك كنفرانس مطبوعاتي بگويد كه روابط خود را با حزب‎ا... و ايران قطع مي‎كند و اين بحران به پايان برسد؛ ولي ايشان آن را نپذيرفت.

دبيركل حزب‎ا... افزود: ما به برادران خود در عراق از همان ابتدا هشدار داديم كه اگر با تروريست‎هاي داعش مبارزه نكنند و آن‎ها بتوانند تسلط ديرالزور را در دست بگيرند، هدف آينده آن‎ها ورود به عراق خواهد بود. پيش‎بيني‎هاي ما درست از آب درآمد و اين گروه تروريستي مدتي بعد توانست دو سوم خاك عراق را در كنترل بگيرد و به فاصله 20 كيلومتري كربلا و 40 كيلومتري بغداد و 200 متري حرمين عسكريين در سامرا برسد.

نصرا... در ادامه اين سؤال را مطرح كرد كه: اگر ما از جهاد و تكليف خود دست برمي‎داشتيم، در لبنان چه اتفاقي مي‎افتاد و اگر مردم عراق از پاسخ مثبت به فتواي جهاد كفايي سيد علي سيستاني مرجعيت شيعه در سال 2014 براي مبارزه با تروريست‎هاي داعش، دست برمي‎داشتند، در عراق چه مي‎شد؟

راهبردهاي متقابل ايران و امريكا در شرايط جديد را بهتر بشناسيم

 مهدي محمدي

در حوزه منازعه راهبردي ايران و آمريكا به‎ويژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابي در حال وقوع است كه نه افكار عمومي و نه نخبگان ايراني به اندازه كافي به آن توجه نكرده‎اند، لذا در محيط گفت‎وگوهاي عمومي در كشور، نشان چنداني از بحث درباره آن‎ها ديده نمي‎شود.

خلاصه آن‎چه در حال رخ دادن است، چنين است:

۱- دولت آمريكا به‎طور واضح در مسير يك تجديدنظر راهبردي قرار دارد كه هدف آن افزايش شديد فشار بر ايران است. اعلام احتمالي عدم پايبندي ايران در ۲۵ مهر به كنگره، اجراي قانون جديد تحريم‎ها با عنوان «مهار دشمنان آمريكا از طريق تحريم‎ها» (كاتسا) و تشديد فشار بر ايران در حوزه بازرسي‎ها و در نهايت تجميع ابزارها براي متوقف كردن ايران در منطقه، بخش‎هاي اصلي مسير جديد فشار است.

۲- در حالي كه آمريكا در مسير جديد گام برمي‎دارد، عوايد اقتصادي بسيار محدود ناشي از برجام هم روز به روز در حال تحليل رفتن و كم شدن است به گونه‎اي كه مي‎توان گفت در ۳ حوزه اصلي بانك، بيمه و نفت، وضعيت ايران تفاوت اندكي با دوران تحريم‎ها دارد. اين بدان معناست كه اگر توجه كنيم هدف اصلي برجام، كاهش تحريم‎ها و مسدود كردن مسير تحريم براي فشار به كشور بود، اين هدف تقريبا به‎طور كامل بدل به يك امر موهوم شده است.

۳- در همين حال، در داخل كشور جريان مشكوكي در پي آن است كه هزينه‎هاي اقدام عليه ايران از سوي آمريكا را به حداقل مقدار ممكن كاهش دهد. اين كار به دو طريق در حال انجام است. نخست اعلام صريح اين موضوع كه ايران حتي در صورت خروج آمريكا از برجام به آن متعهد خواهد ماند كه در واقع هيچ معنايي جز راحت كردن خيال آمريكا و اروپا از اين‎كه مي‎توانند با هزينه صفر، دوران جديدي از تحريم و فشار را آغاز كنند، ندارد. و دوم، تلاش عملي- و عموما اعلام نشده- براي اعمال تحريم داخلي عليه نهادهاي انقلابي كه در واقع محقق كردن هدف آمريكا در داخل كشور به دست عوامل داخلي و با مكانيسم‎هاي داخلي است.

۴- تركيب اين موضوعات با شرايط جديدي كه در منطقه در حال وقوع است، پازل را كامل مي‎كند. شواهد نشان مي‎دهد آمريكا با علم قطعي به شكست راهبرد خود در سوريه (به‎ويژه تشكيل كشور سني در شرق اين كشور) و با نزديك شدن داعش به پايان عمر خود، درصدد به هم زدن ميز بازي است و اقدامات جديد در شمال فرات در سوريه، تلاش براي به هم زدن انسجام راهبردي شيعه و مقاومت در عراق و ديگر كشورها و همچنين برگزاري همه‎پرسي در كردستان عراق با صحنه‎گرداني آشكار اسرائيل، گام‎هاي كليدي آن در اين مسير است.

با توجه به اين نكات، مي‎توان گفت يكي از راهبردي‎ترين مقاطع تاريخ سياست‎گذاري امنيت ملي دهه‎هاي اخير براي ايران فرارسيده است. اكنون بايد راهبردي اتخاذ شود كه:

اولا- جلوي فشار تحريمي و بازرسي جديد آمريكا عليه ايران را بگيرد يا آن را به شدت هزينه‎مند كند.

ثانيا- محاسبات راهبردي آمريكا در اين‎باره را كه مي‎تواند برجام را بدل به زيرساختي براي اعمال پي در پي تحريم‎ها و فشارهاي جديد عليه ايران كند به هم بزند.

ثالثا- اجماع و اتفاق نظر ملي در زمينه بدعهدي آمريكا و ضرورت ايستادگي مقابل فشارهاي آن را تحكيم كند.

رابعا- از دستاوردهاي تاريخي منطقه‎اي ايران صيانت كند.

بار اصلي اين راهبرد بر دوش دولت آقاي روحاني قرار دارد. واقعيت اين است كه نظام با وجود علم تقريبا قطعي كه چنين روزهايي بالاخره از راه خواهد رسيد، اجازه امضا و اجراي برجام را صادر كرد. اگرچه كارنامه برجام چنگي به دل نمي‎زند اما تجربه برجام كه همان تجربه بي‎اعتمادي به آمريكا و نادرست بودن مسير «اعتماد به بيرون» است، روز به روز بالغ‎تر شده و اكنون در حال رسيدن به نقطه اوج خود است. تحليل رفتار دولت آمريكا به خوبي نشان مي‎دهد «هزينه سازش»، نه فقط تحريم‎هاي بيش تر، بلكه قرار دادن كشور در آستانه جنگ از طريق تضعيف بنيه دفاع ملي و به هم زدن اجماع داخلي است.

زمان آن رسيده است كه اين تجربه به يك استراتژي جديد تبديل شود. هدف اين استراتژي جديد بايد «هزينه‎مند كردن فشار» براي دشمن و «كاهش هزينه مقاومت در داخل» باشد به گونه‎اي كه از طريق تركيب نقاط قوت دروني با نقاط ضعف دشمن، وضعيتي ايجاد شود كه دشمن مطمئن شود هزينه راهبردي تداوم مسير فشار براي آن بسيار بيش‎تر از دستاوردهاي اين مسير خواهد بود. همه اطمينان‎هاي كاذبي كه دشمن درباره «فشارپذير» و «فاقد گزينه» بودن ايران براي خود ايجاد كرده بايد در هم شكسته شود. دل بستن به دشمن كوچك (اروپا) در اين مسير اشتباهي راهبردي است كه تاريخ يك دهه گذشته را به نحو فاجعه‎بارتري تكرار خواهد كرد.

تجربه به ما مي‎گويد نه اهداف راهبردي اروپا با آمريكا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعيتي است كه مقابل تحريم‎هاي ثانويه آمريكا مقاومت كند، لذا اميد به اين‎كه مي‎توان با اروپا برجام را ادامه داد در واقع به معني خوردن چوب و پياز با همديگر است؛ هم محدوديت‎هاي برجام حفظ مي‎شود و هم آمريكا با اعمال كامل تحريم‎ها، اروپا را نيز از پايبندي نصفه و نيمه فعلي به تحريم‎ها بازخواهد داشت.

بدتر از آن، وقتي شما رسما اعلام مي‎كنيد بدون آمريكا، برجام را با اروپا ادامه خواهيد داد، در واقع در حال ارسال اين پيام براي آمريكا هستيد كه با خيال راحت تحريم‎هاي خود را اعمال كند و از هيچ واكنشي از ناحيه ايران هم بيم نداشته باشد.

اگر چنين اتفاقي رخ دهد، بيش از همه كساني مقصر خواهند بود كه آدرس ضعف، سستي و ناتواني را از داخل كشور به دشمن ارسال كردند و در حالي كه دولت و ملت ايران از هر زمان ديگري براي ايستادن مقابل دشمن توانمندتر است، سبد گزينه‎هاي ايران را تهي نشان دادند. اساسا در گذشته هم اين‎چنين بوده است كه آمريكا با مشاهده ضعف داخلي يا آن هنگام كه دريافته مي‎تواند از طريق فشار از بيرون اختلاف‎هاي داخلي را تشديد كند، فشارها بر كشور را تا سرحد ممكن تشديد كرده است و هر زمآن‎كه وحدت و انسجام داخلي برقرار بوده، دشمن استفاده از ابزار فشار و تحريم را ناكارآمد يافته و كم‎تر به آن گرايش داشته است.

كارنامه برجام كه به‎جايي نرسيد اما وقت آن است كه دولت، سهم خود را در كامل شدن تجربه برجام به ميدان بياورد. اين هم ممكن نيست مگر اين‎كه گزينه غيرعقلاني «حفظ برجام به هر قيمت» كنار گذاشته شده و گزينه حفظ برجام در صورت عدم بازگشت تحريم‎ها به‎جاي آن بنشيند. يك ماه آينده زمان كمي است ولي كشور احتمالا تا سال‎هاي طولاني با تبعات تصميم‎هايي زندگي خواهد كرد كه در اين يك ماه اتخاذ مي‎شود.

مهدي محمدي

 بين الملل

سفير عراق در ايران:
امام خامنه اي پدر وحدت شيعه و سني هستند

راجح الموسوي سفير كشور عراق در جمهوري اسلامي ايران در بازديد از آستان مقدس امامزاده عباس(ع) ساري با بيان اين‎كه بنده وقتي در ايران هستم تصور مي‎كنم در كشور خودم حضور دارم، گفت: بعضي از كشورها تلاش مي‎كنند وحدت ايران اسلامي و عراق از بين برود؛ چون مي‎دانند اگر ايران و عراق متحد شوند در منطقه قدرتمند خواهند بود.
به گزارش خبرگزاري فارس، راجح الموسوي با بيان اين‎كه وحدت ايران و عراق از بين نمي‎رود، افزود: اربعين حسيني ارتباط ايران و عراق را چندين برابر كرد كه از بركات امام حسين(ع) است.
وي با اشاره به اين‎كه امام خميني(ره) انسان بسيار بزرگي هستند و دنيا جايگاه ايشان را مي‎دانند، ادامه داد: ارتباط بين ايران و عراق بايد بيش‎تر شود و امام خميني(ره) و امام خامنه‎اي (مدظله‎العالي) رابطه خوبي بين اين دو كشور ايجاد كرده‎اند.
سفير كشور عراق همچنين تاكيد كرد: امام خامنه‎اي فقط براي ايران نيست بلكه براي همه مسلمانان جهان هستند.
وي با تاكيد بر اين‎كه با حضور امام خامنه‎اي، جمهوري اسلامي ايران در منطقه مظهر قدرت است، بيان كرد: امام خامنه‎اي در جهان اسلام محبوب هستند.
سفير كشور عراق در جمهوري اسلامي با بيان اين‎كه وقتي سيد الخامنه‎اي را مي‎بينم خوشحال مي‎شوم و چفيه آقا را دوست دارم، گفت: حضرت امام خامنه‎اي پدر وحدت شيعه و سني هستند.