صفحه آخر

حضرت آيت‎ا... مصباح:
لباس روحانيت، مردم را به ياد امام(ره) و انقلاب مي اندازد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مراسم جشن عمامه گذاري طلاب، با اشاره به اهميت تلبس به لباس مقدس روحانيت اظهار داشت: اصولا و به‌طور طبيعي، هر كس به هر چيزي علاقه داشته باشد، دوست دارد به آن انتساب و شباهتي پيدا كند.

علامه مصباح يزدي با اشاره به خاطره‎اي اظهار داشت: قبل از انقلاب وقتي امام(ره) درس اخلاق مي‎گفتند، برخي از دوستان ايشان از روي محبت و عشقي كه به ايشان داشتند، ناخودآگاه راه رفتن و حرف زدن و حركاتشان نيز شبيه امام(ره) شده بود؛‎ زيرا محبت سبب مي‎شود كه نشانه‎اي از فرد مورد علاقه در شخص ايجاد شود.

ايشان با اشاره به اين‎كه انسان به صورت‎هاي مختلفي مي‎تواند ديگران را به دين و ارزش‎هاي ديني دعوت كند، ادامه داد: ظاهراً زبان و قلم از جمله راه‎هاي دعوت است؛ اما يك راه طبيعي ديگر، دعوت ديگران با رفتار است؛ و فردي كه لباس روحانيت را مي‎پوشد و در خيابان ظاهر مي‎شود، مردم ناخودآگاه به ياد دين مي‎افتند؛ ولو اين‎كه برخي از مردم خوششان نيايد كه به ياد دين بيفتند؛ لذا وجه ديگر اهميت اين لباس آن است كه مردم را به ياد دين و وظايف شرعي مي‎اندازد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به نعمت انقلاب و تأثير آن در جوامع ديگر اظهار داشت: البته هنوز زود است كه بتوان آثار اين انقلاب را در جهان را ارزيابي كرد؛ اما اين انقلاب با اسم روحانيت و لباس روحانيت توأم شده است؛ لذا هركسي ملبسين به اين لباس را ببيند، ياد امام(ره) و انقلاب مي‎افتد.

اين فيلسوف اسلامي با اشاره به خاطره‎اي از حضور خود در آمريكا اظهار داشت: در آمريكا برخي سربازان به بنده احترام نظامي مي‎گزاردند؛ در واقع آن‎ها هر چند نه ارادتي به امام(ره) داشتند و نه وظيفه‎اي نسبت به اداي احترام داشتند، اما با ديدن لباسي كه شبيه لباس امام(ره) است، احترام نظامي مي‎گزاردند. يعني هيبت امام(ره) چنان بود كه لباس شبيه ايشان هم سبب شده بود تا از كنار هر مركز سياسي رد مي‎شديم، محافظان آن احترام بگزارند.

ايشان با اشاره به اين‎كه حضرت امام(ره) از نظر مالي و امكانات بسيار ضعيف بود، افزود: اخلاص امام(ره) كاري كرد كه كاخ زورگويان عالم به لرزه درآيد، و از اين رو، لباس روحانيت از جهت شباهت به امام، افراد را به ياد انقلاب مي‎اندازد، ولو ضد انقلاب باشند.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به بهانه گيري‎هاي عده‎اي از طلاب براي عدم تلبس گفت: در پاسخ كساني كه مي‎گويند هنوز لياقت نداريم، بايد گفت: مگر انسان كه انسان شده، لياقت خودش بوده است؟ آيا غير از فضل و رحمت الهي بوده است؟ انسان از يك نطفه نجس و بدبويي خلق شده و خداوند به او نعمت و كرامت بخشيده است. لذا همه آن‎چه داريم و مخصوصا قدمي كه در راه اهل بيت(ع) برمي‎داريم، همه از رحمت و فضل خداست، و اين تلبس هم نعمت اوست؛ و البته همه نعمت‎هايي كه خدا به ما داده، وسيله‎اي براي امتحان و آزمايش است؛ لذا اگر هم فضيلتي داريم در اصل مال خداست و بالعرض به ما نسبت داده مي‎شود.

ايشان با اشاره به اين‎كه گاهي شايعات و گاه عملكرد اشتباه برخي روحانيون سبب شده تا عده‎اي از مردم به روحانيت بدبين شوند، ادامه داد: فداكاري‎ها و گذشت و ايثار روحانيان در نهضت اسلامي سبب شد تا بدبيني‎هايي كه عده‎اي نسبت به روحانيت داشتند، ترميم شود، اما هنوز هم برخي رفتارهاي اشتباه و بدبيني‎ها وجود دارد؛ همچنين ممكن است برخي از مردم توقعاتي از نظام داشتند كه برآورده نشده و روحانيان را مسؤول آن مي‎دانند!

حضرت آيت‎ا... مصباح راه مبارزه با اين شايعات و سوءتفاهم‎ها را مراقبت و خدمت صادقانه دانست و ادامه داد: نبايد به خاطر اين موارد، سرشكسته شد؛علاج آن هم ملبس نشدن نيست؛ بلكه بايد به مردم خدمت صادقانه كنيم تا نظر آن‎ها را اصلاح كنيم؛ حتي بدي‎هاي آن‎ها را با رفتار خوب، پاسخ دهيم تا متوجه شوند نبايد بدبيني نسبت به برخي روحاني‎نمايان را به همه تعميم دهند.

ايشان افزود: به خاطر همين ويژگي ها، به‌عنوان روحاني بايد توجه داشته باشيم كه ناخودآگاه رفتاري از ما سر نزند كه موجب بدبيني و ضعف ايمان افراد شود؛ و همين مسائل سبب مي‎شود تا افرادي كه ملبس به لباس روحانيت شده‎اند، بيش‎تر مراقبه داشته باشند و مسائل شرعي و اخلاقي و اجتماعي را بيش‎تر رعايت كنند.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
همانا چون قائم ما قيام كند لباس علي(ع) را بپوشد و براساس شيوه و سيرهِ او رفتار نمايد.
وسايل‎الشيعه، ج 3، ص 348

 راه امام

تا به اسلام رسول ا...(ص) بر‎نگرديم مشكلات مان باقي‎ است

ما تا به اسلا‎م برنگرديم، اسلا‎م رسول ا...، تا به اسلا‎م رسول ا... برنگرديم، مشكلا‎ت‎مان سر جاي خودش هست، نه مي‎توانيم قضيه فلسطين را حلش كنيم و نه افغانستان را و نه ساير جاها را. ملت‎ها بايد برگردند به صدر اسلا‎م. اگر حكومت‎ها هم با ملت‎ها برگشتند كه اشكالي نيست و اگر برنگشتند ملت‎ها بايد حساب خودشان را از حكومت‎ها جدا كنند و با حكومت‎ها آن كنند كه ملت ايران با حكومت خودش [در دوران شاه]كرد تا مشكلا‎ت حل بشود.
صحيفه نور، ج 12، ص 282

 در پرتو خورشيد

روحيه بخشيدن به رزمندگان

حضرت آيت ا... خامنه‎اي از ابتداي شروع جنگ تحميلي، همراه شهيد چمران، حضوري نزديك و فعال در جبهه‎ها داشتند؛ اسلحه به دوش مي‎گرفتند و شب‎ها نيز در عمليات‎هاي شناسايي شركت مي‎كردند.
ايشان رزمندگان را حمايت مي‎نمودند و به آنان روحيه مي‎دادند. در اواخر جنگ كه وضعيت جبهه‎ها حساس شد و برخي روحيه خود را از دست داده بودند، معظم له با اين كه در آن موقع رئيس جمهور بودند، لباس رزم پوشيدند و با يك برنامه منظم، به جبهه آمدند.
حضور آقا در جبهه در روحيه رزمندگان بسيار مؤثر بود؛ تا آن‎جا كه مدافعان واقعي انقلا‎ب توانستند با انسجام و تداوم رزم، تجاوزهاي دشمن بعثي را خنثي كنند و جنگ را به نفع جمهوري اسلا‎مي پايان دهند.
سردار سرتيپ عبدا... عراقي