صفحه بين الملل

از ميانمار تا فلسطين؛ آيينه تمام نماي وضع كنوني مسلمانان

هم‎زمان با فرارسيدن ايام حج ابراهيمي، حضرت آيت‎ا... خامنه‎اي رهبر انقلاب اسلامي پيامي خطاب به حجاج بيت‎ا... الحرام صادر كردند. ايشان در اين پيام با اشاره به سياست‎هاي تفرقه‎افكنانه‎ نظام سلطه در ميان مسلمانان، رؤساي كشورهاي اسلامي و نخبگان سياسي و ديني و فرهنگي در دنياي اسلام را به تلاش براي متوقف ساختن فوري وقايع فاجعه‎بار و جنگ‎هاي داخلي در دنياي اسلام و توجه به مقابله با دشمن اصلي فراخواندند. دكتر سعدا... زارعي استاد دانشگاه و كارشناس مسائل سياسي و بين‌المللي در يادداشت زير به بررسي پيام حج رهبر انقلاب پرداخته است؛

آن‎چه طي لااقل دو سده گذشته بر اسلام رفته است حكايت از وجود برنامه‎اي مستمر براي ممانعت از قدبرافراشتن اين كامل‎ترين دين ابراهيمي از سوي دشمنان شناخته‎شده و به‎ويژه كشورهاي مسلط غربي دارد. در سطح منطقه نيز مبارزه‎ فراگير ايدئولوژي‎هايي نظير وهابيت و ناسيوناليسم براي سركوب ايده‎ها و راه‎حل‎هاي اسلامي كاملاً واضح است. نتيجه‎‎ اين درگيري، جنگ‎هايي است كه اشغالگران غربي و گروه‎هاي تروريستي بر اين منطقه تحميل كرده‎اند.

* تحميل ۹ جنگ به منطقه؛ فقط به‎خاطر اسلام!

ما متأسفانه طي حدود ۱۵ سال، ۹ جنگ را شاهد بوده‎ايم: جنگ آمريكا و انگليس عليه افغانستان در سال ۱۳۸۰، جنگ آمريكا و انگليس عليه عراق در سال ۱۳۸۲، جنگ رژيم صهيونيستي عليه لبنان در سال ۱۳۸۵، جنگ‎هاي سريالي اسرائيل غاصب عليه مردم بي‎پناه غزه در سال‎هاي ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳، جنگ تكفيري‎ها عليه سوريه در سال ۱۳۹۱، جنگ تكفيري‎ها عليه عراق در سال ۱۳۹۳ و جنگ متجاوزان سعودي به يمن در سال ۱۳۹۴؛ يعني منطقه‎ مركزي زندگي مسلمانان در ۱۵ سال اخير هر ۲۰ ماه يك جنگ پرخسارت را تجربه كرده و از اين جهت مي‎توان گفت با هيچ منطقه‎ ديگري در جهان طي بيش از ۲۰۰ سال اخير قابل مقايسه نيست. نه قاره‎ آمريكا، نه قاره اروپا، نه مناطق فرااسلامي قاره‎ آسيا و نه قاره آفريقا اين تعداد جنگ را در يك دوره‎ كوتاه شاهد نبوده است؛ چرا؟ دليل آن اسلام است؛ البته نه به اين معنا كه اسلام، عامل يا مشوق شروع و ادامه‎ جنگ باشد بلكه به اين معنا كه اين جنگ‎هاي پي‎درپي را براي آن‎كه اسلام سر برنياورد و وارد حيات اجتماعي جوامع بشري نشود، راه انداخته‎اند.

* دولت‎هاي بحران و ناامني

بر اين اساس مي‎توانيم بگوييم آتش درگيري را قدرت‎هايي فراهم مي‎كنند كه «اسلام بالنده» را برهم‎زننده‎ موقعيت و منافع خويش مي‎دانند. به اين قدرت‎ها بايد جريان‎هاي خاص منطقه‎اي را هم اضافه كنيم كه ازقضا به‎نام اسلام و مسلمانان بر اين منطقه حكومت مي‎نمايند. آمريكا، رژيم صهيونيستي و انگليس، حسب كارنامه‎ سياهي كه دارند و اسناد و شواهد فراوان، مسؤول اصلي جنگ‎هاي ۹ گانه‎اي هستند كه گاه با ارتش‎هاي كلاسيك و گاه با گروه‎هاي مسلح تعليم‎ديده‎ غير كلاسيك در اين منطقه روي داده‎اند. اما درعين‎حال اين آتش به هيمه‎هايي از همين منطقه و در دسترس نياز داشته تا برافروخته نگه داشته شود و دوام اين شعله‎هاي منحوس در منطقه، نشان مي‎دهد، دولت‎هايي در منطقه دست‎اندركار بقاي بحران و ناامني هستند؛ همان‎ها كه دين و عقل حكم مي‎كند در كنار ملت‎ها و در مقابل آتش‎افروزان باشند؛ همان‎ها كه به تعبير رهبر انقلاب اسلامي در پيام حجشان، هم «أشِدّاءُ عَلَي الكُفّار» را و هم «رُحَماءُ بَينَهُم» را از ياد برده‎اند و نتيجه‎ آن پُررو شدن صهيونيست‎ها شده است.

* فلسطين و ميانمار؛ آيينه تمام‎نماي وضع كنوني مسلمانان

راه علاج مشكلات منطقه كاملاً معلوم است؛ «وحدت و برحذر داشتن همگان از ستيزه‎گري‎هاي قومي و مذهبي» از يك‎سو و «نشانه رفتن دشمنان آتش‎افروز» و «مجهز شدن مسلمانان به هر آن‎چه در ميدان‎هاي گوناگون جنگ نرم و سخت» به آن نياز دارند، از سوي ديگر مي‎باشد. «فلسطين» و «ميانمار» دو نمونه‎اند كه وضع فعلي‎شان نتيجه‎ واگذاشتن صحنه به دشمنان و گلاويز شدن مسلمانان با يكديگر است؛ يك جا سرزمين «اكثريت بوميان» به اشغال «اقليت مهاجمان» درمي‎آيد و در جاي ديگر «اقليت» به‎دست يك دولت قتل‎عام مي‎شود. بله، فلسطين و ميانمار، اين دو، آيينه تمام‎نماي وضع كنوني مسلمانان هستند و به‎خوبي از غربت اسلام و پيام‎هاي نجات‎بخش آن در بخش بزرگي از جهان اسلام حكايت مي‎كنند.

* «سستي مسلمانان» بيش از «استعمار» مسبب وضع كنوني است

رهبر معظم انقلاب در پيام حجشان، مسلمانان و بخصوص دولت‎هاي اسلامي را به تأمل در وضع خود و تجديدنظر در شيوه‎هاي خودستيزانه فراخواندند. سرّ مطلب اين است كه وضع كنوني كشورهايي كه اين روزها درگير بحران‎هاي امنيتي هستند، نتيجه‎ سستي مسلمانان است، بيش از آن‎كه نتيجه سياست‎هاي استعماري باشد. بله، انحراف از مبارزه با استعمار و درگير شدن با خودي، خود يك موضوعي است كه با سياست‎هاي استعمار همخواني كامل دارد. اما واقعيت اين است كه پاي‎بست خانه بايد بهبود پيدا كند تا رهگذاران و حراميان از خرابه‎هاي آن بهره‎مند نگردند.

استعمار در اين منطقه به‎دنبال تداوم استيلا است و اين را از طريق فروكاستن توأمان قدرت مسلماناني دنبال مي‎كند كه بعضي از آنان ازقضا آتش‎بياران معركه‎ نامسلمان‎ها هستند. بر اين اساس رهبر انقلاب در پيام خويش بيش از استعمارگران، خود مسلمانان را خطاب قرار داده و خواهان بازخواني نتايج سياست‎هايي شدند كه با طراحي غرب و كار يدي برخي كشورها در اين سال‎ها در منطقه به اجرا گذاشته شده است.

* نوبت جنگ نرم

پيام امسال حضرت آقا يك نكته‎ «نهفته» نيز -نسبت به پيام‎هاي سال‎هاي اخير- داشت و آن نكته‎ مهم اين بود كه به‎هرحال منطقه درحال عبور از شرايطي است كه به گمان دشمنان اسلام، مثل يك طوفان بر سر منطقه فرود آمد. از نظر رهبري با شكست دشمن در حوزه‎ جنگ سخت، نوبت به تأكيد بيش‎تر بر جنگ نرم است و ازاين‎رو همه كشورها بايد كمك كنند تا دشمن نتواند سياست‎هاي دوره‎ جديد خود را به اجرا درآورد.

وزير امور خارجه واقعي آمريكا كيست؟

در حالي كه در ظاهر «ركس تيلرسون» در سمت رياست وزارت امور خارجه آمريكا قرار گرفته است، اما در باطن اين «نيكي هيلي» نماينده دائم آمريكا در سازمان ملل است كه با واكنش‎هاي خود به وقايع مهم روز جهان، سمت تيلرسون در ساختمان سياست گذاري‎هاي خارجي آمريكا را تسخير كرده است.

به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري تسنيم،‎ براي مثال در قبال بن بست اخير آمريكا با كره شمالي و همچنين موضع واشنگتن در قبال برنامه هسته‎اي ايران، اين هيلي بوده است كه بيانيه‎هاي شديد الحني عليه اين كشورها منتشر كرده و اين بيانيه‎ها نيز به تيتر غالب رسانه‎هاي خبري تبديل شده‎اند و مي‎توان گفت كه هيلي با اين رويكرد، جايگاه تيلرسون در وزارت خارجه آمريكا را كمرنگ كرده است.

بسياري از مقامات آمريكايي هيلي را در مقامي به مراتب پيشرفته‎تر از جايگاه فعلي‎اش متصور شده‎اند و حتي او را جايگزين احتمالي تيلرسون مي‎دانند و بر اين باورند كه حتي اين امكان وجود دارد كه هيلي روزي رياست كاخ سفيد را نيز در دست بگيرد.

با اين وجود، تيلرسون 65 ساله كه رئيس سابق شركت بزرگ نفتي «اكسون موبيل» بوده است، نشانه‎اي مبني بر اين‎كه به اين زودي‎ها درصدد كناره‎گيري از دولت ترامپ باشد، از خود بروز نداده اما با اين حال حوادث روزهاي اخير تفاوت و اختلاف بارز بين سبك رياست تيلرسون در وزارت خارجه آمريكا و همكاران جوان او را به نمايش گذاشته و همين تفاوت‎ها موجب شده است كه شايعه‎هايي در ارتباط با تغيير در رياست وزارت خارجه آمريكا به وجود آيد.

در حالي كه آزمايش موشكي اخير كره شمالي كه قدرتمندترين تست سلاح هسته‎اي پيونگ يانگ به‎شمار مي‎آيد با نشست ترامپ و مقامات ارشد امنيت ملي آمريكا و هشدار جيمز ماتيس وزير دفاع آمريكا در ارتباط با واكنش نظامي گسترده به كره شمالي همراه بود اما تيلرسون در تمام اين مدت مشغول سپري كردن تعطيلات خود در تگزاس بود و هيچ واكنش علني و صريحي درباره اين چالش بزرگ ديپلماتيك پيش روي آمريكا با پيونگ يانگ نداشت.

در عوض اين هيلي بود كه در شوراي امنيت سازمان ملل خواستار اعمال تحريم‎هاي سختگيرانه‎تر عليه كره شمالي شد و با موضع خود به تيتر اول رسانه‎هاي خبري تبديل گرديد.

هيلي تاكيد كرده است كه آزمايش‎هاي موشكي كره شمالي و تهديدهاي هسته‎اي اين كشور به معناي اين است كه رهبر جوان و خودكامه كره شمالي براي شروع جنگ التماس مي‎كند.

با اين حال،‎ تيلرسون كه به واشنگتن برگشته همچنان موضع صريحي در قبال ازمايش‎هاي موشكي كره شمالي نگرفته و وزارت امور خارجه آمريكا نيز از زمان بازگشت تيلرسون هيچ كنفرانس مطبوعاتي‎اي برگزار نكرده است.

اما هيلي در مصاحبه با سي ان ان‎كه چندي پيش منتشر شد گفت كه پيشنهاد ترامپ را در سال 2016 براي تصدي وزارت خارجه را نپذيرفته و معتقد بود رئيس جمهور منتخب آمريكا مي‎تواند فرد بهتري‎ براي اين سمت پيدا كند.

 بين الملل

كره شمالي 60 موشك اتمي آماده شليك دارد

يك نشريه آمريكايي به نقل از تحليلگران و كارشناسان اين كشور گزارش كرده كه پيونگ‎يانگ 60 بمب اتمي در اختيار دارد كه مي‎تواند آن‎ها را بر روي موشك قرار دهد و عليه اهداف موردنظر استفاده كند. كره‎شمالي چندي پيش يك بمب هيدروژني بسيار قدرتمند را آزمايش كرد كه وحشت زيادي را بين متحدان آمريكا يعني ژاپن و كره‎جنوبي رقم زد و كشورهاي جهان را به‎شدت نگران كرد.
«مايكل آسلين» تحليلگر مسايل آسيا در واكنش به اين اخبار گفته؛ «توانايي نظامي هسته‎اي كره‎شمالي يك واقعيت غيرقابل تغيير بوده و ما براي سال‎ها منتظر مانديم كه ببينيم كه برنامه موشكي كره شمالي تا كجا پيش مي‎رود و سرانجام ديديم كه موشك قاره‎پيماي خود را آزمايش كردند. اين يعني تهديد سرزميني كشورمان.»پيونگ‎يانگ پس از آزمايش بمب هيدروژني كه به وقوع زمين‎لرزه‎اي به بزرگي 6/3 ريشتر منجر شد اعلام كرد «اين بمب مي‎تواند به صورت كلاهك روي موشك‎هاي قاره‎پيما نصب شود.» اين اقدام با محكوميت همراه با نگراني بين‌المللي روبه‎رو شد. آمريكا، كره جنوبي و ژاپن اين كشور را تهديد كردند اما يك ديپلمات ارشد كره شمالي تاكيد كرد، «پيونگ‎يانگ هداياي بيش‎تري را براي آمريكا آماده كرده است.»
به كره شمالي حمله كنيد!
موشه يعلون وزير جنگ سابق اسرائيل اما رسما از آمريكا درخواست كرده به كره‎شمالي حمله كند تا ديگر كشورها از آن درس عبرت بگيرند! يك روزنامه صهيونيستي به نقل از «موشه يعلون» نوشته «مذاكرات با كره شمالي به مدت دو سال طول كشيد اما به نتيجه‎اي نرسيد، از اين رو ممكن است چنين شرايطي درمورد ايران نيز تكرار شود، بايد از تجربه كره شمالي درس بگيريم تا به ايران اجازه رفتار مشابهي را ندهيم!» به اعتقاد اين مقام صهيونيست، «با اين‎كه آزمايش موشكي كره به ما مربوط نمي‎شود، اما بايد از پيامدهاي آن بيمناك باشيم چراكه پاسخ جامعه بين‌الملل به اقدامات كره شمالي بر روي رفتارهاي ايران در آينده نزديك نيز سايه مي‎اندازد.»
تنش‎ها بين كره‎شمالي و آمريكا تقريبا تمام دنيا را نسبت به وقوع جنگ بين اين دو كشور به شدت نگران كرده است. با توجه به اين‎كه وقوع هرگونه جنگي بين اين دو مي‎تواند خيلي زود به جنگ هسته‎اي ختم شود، اين نگراني‎ها قابل توجه و درك هستند. اما در چنين شرايطي و درحالي كه گفته مي‎شود وقوع جنگ اتمي بين كره شمالي و آمريكا به مرگ ميليون‎ها نفر منجر خواهد شد، رژيم صهيونيستي درخواست حمله نظامي به كره شمالي را كرده است كه در جاي خود قابل تامل است!