صفحه كلبه سبز

سالمندان؛ نعمت هاي آسماني

پيرمرد صداي راديوي جيبي قديمي خود را زياد كرد؛ صداي ربناي مؤذن، قلب او را سرشار از معنويت كرد. او در ذهنش بچه هايش را به همراه نوه‎ها در فضاي خانه قديمي تصور مي‎كرد كه سفره افطار پهن و پدربزرگ بالاتر از همه نشسته و با گفتن دعاي قبل از افطار همه اهل خانه روزه‎هاي خود را باز مي‎كنند. پيرمرد ناگاه به خود مي‎آيد، ديگر از سفره افطار و صداي بچه‎ها خبري نيست و او اكنون حتي قدرت تكان خوردن را ندارد و در گرداب تنهايي فقط نگاهي مهربان را جست‎وجو مي‎كند.

غبار خستگي زمان، طراوت و جواني‎اش را در لابه‎لاي چين و چروك‎ها پنهان كرده و تجربه ساليان دراز پشتش را چون كمان خميده كرده است.

دين اسلام و سنت‎هاي اصيل بومي ما از سالمند به‎ عنوان بركت خانه ياد كرده است ولي اين‎كه مي‎گويند پدرها و مادربزرگ‎ها بركت خانه هستند را شايد گروهي باور ندارند و دليل آن پر بودن خانه‎هاي سالمندان و تعدد اين آسايشگاه هاست.

با گذشت دوران جواني و سپري شدن ميان‎‎سالي، گرد و غبار پيري و فرتوتي و لرزش دست‎ها و نداشتن شنوايي و بينايي و ضعف بنيه، به زودي خواسته يا ناخواسته گريبان همه ما را مي‎گيرد و آن‎گاه چه انتظاري از فرزندانمان داريم، آيا خانه سالمندان آخرين جايگاه ماست؟

مي‎گويند سالمندان در گذشته زندگي مي‎كنند و جوانان در آينده و زيستن در گذشته از مهم‎ترين خصوصيات پيري است. آن‎ها ديگر قدرت جسمي و توانايي‎هاي جواني را از دست داده‎اند و با يادآوري آن دوران به وضع كنوني خود معنا مي‎بخشند.

آن‎ها مي‎خواهند با تعريف و بازسازي گذشته، احترام و نظر ديگران را به دست آورند و احساس مي‎كنند كه چون توانايي گذشته را ندارند از احترامشان كاسته شده است. و اين تصور را دارند كه عضو اضافي خانه هستند و تاريخ مصرفشان به پايان رسيده و به همين سبب از نظر روحي و رواني دچار افسردگي و انزوا مي‎شوند.

طبق آمار منتشره از سوي سازمان ملل، 600 ميليون نفر سالمند در سراسر جهان زندگي مي‎كنند كه سهم كشور ما در اين آمار چهار و نيم ميليون سالمند است.

در كلان شهر تهران طبق آمار بهزيستي كشور، 54 مركز نگهداري سالمندان وجود دارد كه عمدتا دولتي و خيريه و تعدادي هم به صورت خصوصي اداره مي‎شوند و جاي بسي خوشحالي است كه طبق همين سند، 91درصد سالمندان با خانواده‎هاي خود زندگي مي‎كنند و اين نشان مي‎دهد كه اكثر پدران و مادران سالخورده، هنوز در جمع فرزندان و كانون گرم خانواده‎ها روزگار را سپري مي‎كنند و هنوز فضاي خانواده‎ها بهترين مكان براي نگهداري سالمندان است.

توجه عاطفي و ابراز محبت و حس احترام نسبت به پدران و مادران و افراد سالخورده و كساني كه در دوران كودكي به آن‎ها احتياج داشتيم و آن‎ها تمام توان خود را براي رشد و نمو ما به كار گرفته و شب‎ها تا صبح ما را در آغوش خود از گزند و بلاها حفظ نموده اند، چيز زيادي نيست كه امروز بايد به آن‎ها هديه كنيم و شايد كم‎ترين وظيفه‎اي است كه در قبال آن‎ها به عهده داريم.

كشور ما در حال حاضر كشوري جوان است و همه كوشش مسؤولان ذيربط به دنبال اشتغال و ازدواج و... جوانان است و تاكنون توجه چنداني به سالمندان صورت نگرفته است. كشورهاي اروپايي كه سال هاست به اين مقوله پرداخته‎اند و تجربيات زيادي كسب نموده‎اند اكنون بعد از گذشت سال‎ها اعلام مي‎كنند كه در برخورد با اين مشكل، غافلگير شده اند. در كشور ما مسأله سالمندان هنوز به معضل تبديل نشده و هنوز اكثر سالخوردگان با احترام در خانه‎ها زندگي مي‎كنند، جا دارد مسؤولين بهزيستي و ساير ارگان‎ها با برنامه‎ريزي‎هاي كلان براي آينده آنها تصميمات اساسي اتخاذ كنند، و اينگونه نباشد كه در هفته پاسداشت سالمند و روزي كه سازمان ملل به سالمندان اختصاص داده است، صحبتي شود و همايشي برگزار گردد و بعد همه چيز به فراموشي سپرده شود و تا سال ديگر و همايشي ديگر.

اگر سري به سراي سالمندان بزنيم، چشمان منتظر پدران و مادران زيادي را مي‎بينيم كه به در دوخته شده تا شايد عزيزي از راه برسد و دل‎هاي شكسته و افسرده آنها را شاد كند.

امروز سالمند به اميد نگاهي مهربان و شنيدن صدايي گرم و آشنا و دستي نوازشگر است تا از تنهايي و انزوا خارج شود و احساس كند كه بركت خانه است و اين چهار ديواري خانه سالمندان پاداش زحمات و عشق او به خانواده و فرزندانش نبوده است.

درحال حاضر جايگاه حقوقي و ارزشي سالمندان با توجه به رشد پديده پيري و كهنسالي در جامعه ما و در سياست گذاري كلان فرهنگي و اجتماعي مسؤولان، از موقعيت مناسبي برخوردار نيست.

كشور ژاپن كه بالاترين حجم سالمند را دارد، روزي را در اين كشور به نام سالمند نام گذاري كرده است و در اين روز سراسر كشور تعطيل عمومي است و مردم به خانه‎هاي سالمندان و كهنسالان مي‎روند و از آن‎ها قدرداني مي‎كنند.

دولت ژاپن براي تسهيل رفت و آمد سالمندان در ايستگاه‎هاي مترو و قطار با ايجاد پله‎هاي برقي و ساختن اتوبوس‎هايي فاقد پله براي سوار شدن پيران و معلولان اقدام كرده و به شعار و حرف بسنده نكرده است و ما بايد از پيشرفت و تجربيات آن‎ها در اين باره استفاده كنيم.

به ياد داشته باشيم كه روزگار به سرعت سپري مي‎شود و طوفان پيري و سالخوردگي از راه مي‎رسد و توان جسمي و زيبايي چهره و قامت رشيد و هر چه را كه داريم با خود مي‎برد و تني نحيف و چروكيده و موهايي سپيد برجاي مي‎گذارد. پس تا آن روز، قدرشناس پيرانمان باشيم و بوسه بر دستانشان بزنيم.

 كلبه سبز

مشاوره
داد زدن چه بر سر بچه ها مي آورد؟

اگر سعي داريد فرزندتان را از انجام كاري باز داريد، مدام داد و فرياد زدن راه درستش نيست. اگر به آرامي واكنش نشان دهيد، اطمينان و عشق را در فرزندتان پرورش خواهيد داد. اما عكس اين موضوع هم صدق مي‎كند؛ اگر مدام با داد و فرياد زدن كارتان را پيش ببريد، مغز فرزندتان وارد حالت جنگ و گريز خواهد شد.
داد زدن ممكن است باعث شود فرزندتان مقابله به مثل كند و رفتار تهاجمي به سمت شما داشته باشد و حتي بخواهد به شما آسيب بزند. همچنين داد زدن باعث مي‎شود كودك‎تان يا فرار كند و يا فقط با ترس و دلهره به شما خيره شود. داد زدن، در بلند مدت، بچه‎ها را تهاجمي‎تر مي‎كند؛ هم از لحاظ كلامي و هم از نظر فيزيكي.
در بيش‎تر موارد ما به اين اميد سر بچه‎ها داد مي‎زنيم كه آن‎ها ياد بگيرند دفعه‎ بعد بدون داد زدن ما، كاري را انجام بدهند يا ندهند. اما چيزي كه واقعيت دارد كاملا برعكس است! يعني ما به آن‎ها ياد مي‎دهيم تا زماني كه سرشان داد نزنيم، جدي نيستيم. در اين مطلب، چند توصيه‎ بسيار خوب براي شما داريم تا كمك‎تان كنيم بدون نياز به داد زدن، حس همكاري و همدلي بين شما و فرزندتان تقويت شود.
داد زدن، شكل درستي براي ارتباط نيست
گاهي وقت‎ها ما طبق اين باور نادرست داد مي‎زنيم كه، اگر با صداي بلند حرف بزنيم يا نكته‎اي را گوشزد كنيم، كودك‎مان راحت‎تر مي‎تواند آن نكته را به خاطر سپرده و جدي بگيرد. در حالي كه اين طور نيست. شايد در كوتاه مدت و بسيار سطحي از داد زدن‎تان نتيجه بگيريد، اما نكته‎اي كه به آرامي و با شيوه‎هاي درست گوشزد مي‎شود بسيار موثرتر و عميق‎تر در ذهن كودك جا مي‎افتد تا نكته‎اي كه با داد زدن به كودك منتقل مي‎شود.
با داد زدن نمي‎توانيد پيام‎تان را مستقيم به فرزندتان منتقل كنيد؛ زيرا بچه‎ها در دفاع از خودشان در برابر يك خطر احتمالي يا خطر واقعي بسيار پرتكاپو هستند و اصل مطلب را از دست مي‎دهند؛ اما اگر با آرامش حرف بزنيد، لزومي براي دفاع نمي‎بينند و روي همان چيزي كه هدف شماست تمركز خواهند كرد.

سلامت خانواده
فلفل دلمه اي؛ مانعي براي گرفتگي رگ ها

فلفل دلمه‎اي حاوي اسيد فوليك است و اين ويتامين از گرفتگي رگ‎ها و بروز بيماري‎هاي قلبي پيشگيري مي‎كند.
فلفل دلمه‎اي سرشار از ويتامين Cو A است كه آنتي اكسيدان‎هايي قوي هستند و بر راديكال‎هاي آزاد كه روي سلول‎ها اثر تخريبي دارند تأثير مي‎گذارند. فلفل دلمه‎اي رنگي‎تر(زرد قرمز) حاوي بتاكاروتن بيش‎تري است.
فلفل دلمه‎اي به دليل داشتن ويتامين A به تقويت چشم‎ها كمك مي‎كند و مصرف منظم اين ويتامين تا حد زيادي از بروز شب كوري و آب مرواريد پيشگيري مي‎كند.
به غير از ويتامين A لوتئين و گزانتئن موجود در فلفل دلمه‎اي نيز دركاهش احتمال بروز آب مرواريد چشم نقش دارند كه در فلفل دلمه‎اي به مقدار زياد وجود دارد.اسيدفوليك(فولات) يكي از ويتامين‎هاي گروه B است كه باعث كاهش ماده‎اي به نام هموسيستئين درخون مي‎شود. افزايش بيش از حد اين ماده مي‎تواند باعث تخريب رگ‎هاي خوني وافزايش احتمال سكته قلبي شود.
فلفل دلمه‎اي حاوي اسيد فوليك است و اين ويتامين از گرفتگي رگ‎ها و بروز بيماري‎هاي قلبي بخصوص در بيماران ديابتي جلوگيري مي‎كند.
فيبر موجود در فلفل دلمه‎اي نيز مي‎تواند كلسترول خون و حمله‎هاي قلبي و سكته را كاهش دهد.