صفحه حوزه و دانشگاه

حاشيه اي بر سخنان آيت ا... وحيد خراساني در ديدار رئيس دفتر رئيس جمهور

به گزارش مشرق؛ مهدي نصيري مدير مسؤول سابق روزنامه كيهان و نشريه صبح در يادداشت كوتاهي در كانال تلگرامي خود، نكاتي را در باب نحوه گفت‎وگو با دشمن و بيانات آيت‎الله وحيد خراساني در ديدار رئيس دفتر رئيس جمهور متذكر شده است. نصيري در اين يادداشت مي‎نويسد:

حضرت آيت‎ا... العظمي وحيد خراساني(مد ظله العالي) در ديدار چند روز پيش خود با رئيس دفتر رئيس جمهور ضمن دعا براي موفقيت دولت و رئيس جمهور فرمودند:

«بايد همان‎گونه كه خداوند به حضرت موسي فرمان داد كه با فرعون با زبان نرم سخن بگويد ما نيز با جهان با زبان خوش صحبت كنيم. صحبت كردن با زبان خشن و تند و با روش‎هاي افراطي با جهان، خدمت كردن به اسراييل است.»

بنده از آن‎جا كه چندين سال است در درس خارج فقه ايشان شركت مي‎كنم به خود حق مي‎دهم به سبك و سياق درس‎هاي خارج حوزه كه عرصه گفت‎وگوي انتقادي شاگرد و استاد است، نكات و ملاحظاتي را پيرامون اين بخش از سخنان معظم له عرضه بدارم:

جمهوري اسلامي در تمام اين سي و هشت سال با كل جهان اعم از كشورهاي غير متعهد و جهان اسلام و كشورهاي عقب نگه‎داشته شده آفريقا و آسيا و آمريكاي جنوبي و عموم همسايگان خود با زباني لين و دوستانه سخن گفته و خشونت كلامي و رفتاري با آن‎ها نداشته است. زبان خشن و تند جمهوري اسلامي منحصر به اسراييل، آمريكا، انگليس و در مقاطعي برخي از متحدان آن‎ها مانند عربستان سعودي بوده است.

آن‎چه بيش از هر چيز دشمن را بر تجاوز و حمله تشجيع مي‎كند و امنيت ارضي و جاني و ايماني و فرهنگي و اقتصادي يك كشور را در معرض خطر قرار مي‎دهد، اظهار عجز و ضعف و عقب نشيني از مواضع شجاعانه و انقلابي است

زبان تند جمهوري اسلامي با آمريكا و اسراييل و برخي پادوهاي آن‎ها عمدتا جنبه دفاعي و پيشگيري داشته و از باب رجزخواني‎اي بوده است كه دشمن را از فكر تجاوز و حمله به كشور كه پيوسته بر طبل آن مي‎كوبيده و سخن از روي ميز بودن همه گزينه‎ها مي‎گفته، باز دارد. به عبارت ديگر اين زبان تند كاملا جنبه پيشگيري و دفاعي داشته كه امري عقلايي و شرعي و منطبق با محتواي آن آيت قراني است كه:

وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ‎ صَوامِعُ‎ وَ بِيعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ يذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيراً

و اگر خدا بعضي از مردم را با بعض ديگر(با جهاد و مقاومت) دفع نمي‎كرد صومعه ‎ها و كليساها و كنيسه‎‎ها و مساجدي كه نام خدا در آن‎ها بسيار برده مي‎‎شود، سخت ويران مي‎‎شد(عنكبوت،40)

به بيان ديگر تجربه سياست بخصوص در دنياي مدرن كه جهانخواراني بي‎رحم و مروت ميدان دار آنند، نشان مي‎دهد كه آن‎چه بيش از هر چيز دشمن را بر تجاوز و حمله تشجيع مي‎كند و امنيت ارضي و جاني و ايماني و فرهنگي و اقتصادي يك كشور را در معرض خطر قرار مي‎دهد، اظهار عجز و ضعف و عقب نشيني از مواضع شجاعانه و انقلابي است و در مقابل آن‎چه آن‎ها را به عقب نشيني و انفعال وادار مي‎كند، اظهار قدرت و به كارگيري زبان با صلابت و بدون لكنت و اعداد و تجهيز خود به سلاح و قوه در برابر تهديدات آن‎هاست و تنها اين راهبرد است كه مانع از بروز جنگ و تجاوزگري جهانخواران مي‎شود.

جمهوري اسلامي در يك سال و اندي اخير تجربه برجام و به كارگيري ديپلماسي بدل از ايستادگي سرسختانه با آمريكا را داشت كه همگان مكر و غدر دشمن در اين ماجرا و زبان درازي و طلبكاري بيش‎تر او را شاهديم. برجام اگر چه از جهاتي خسارت محض بود اما از اين جهت كه يك بار ديگر مثبت اين ادعا بود كه زبان و كنش نرم در برابر دشمن او را گستاخ‎تر و مهاجم‎تر مي‎كند و مدافعان ديپلماسي بدل از انقلابي‎گري را مجاب كرد، دستاوردي مهم براي كشور و نظام به شمار مي‎رود.

سياست و زبان تهاجمي جمهوري اسلامي در برابر آمريكا و چند كشور پادوي آن، در واقع منطبق با اين رهنمود اميرالمؤمنين عليه السلام در برابر لشگر معاويه است كه حضرت به يارانش فرمود اگر در جهاد با دشمنتان پيش دستي نكنيد، متحمل شكست و زبوني خواهيد شد چرا كه هر قوم و مردمي اگر از دشمن خود غفلت كند و حمله پيش دستانه به آنان نداشته باشد، بايد در درون خانه و كشورش با دشمن مواجه شود كه البته چنين نبردي سرنوشتي جز شكست و خواري ندارد.(فَوَ اللَّهِ مَا غُزِي قَوْمٌ قَطُّ فِي عُقْرِ دَارِهِمْ‎ إِلَّا ذَلُّوا)

زبان تند جمهوري اسلامي در برابر آمريكا و اسراييل عمل به اين توصيه اميرالمؤمين عليه السلام است و نه از سر ميل به تجاوزگري و يا حتي ماجراجويي بي‎حاصل و زيانبار. و نيز بايد بر اين مورد افزود حضور مستشاري و بعضا عملياتي ايران در سوريه و عراق و لبنان را كه همگي جنبه پيشگيري و دفاعي داشته و براي ممانعت از حضور دشمن در مركز و اندرون وطن و ايران اسلامي است.

در هر صورت ضمن پوزش از پرگويي، براي آن مرجع عاليقدر كه همواره مدافع نظام جمهوري اسلامي بوده و تضعيف آن را حرام ‎دانسته‎اند، آرزوي صحت و سلامتي و طول عمر با عزت براي خدمت به اسلام و تشيع را دارم.

رهبر در همايش سراسري معاونان دانشگاه آزاد:
دانشگاه آزاد بايد از حالت ملوك الطوايفي خارج شود

فرهاد رهبر رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در سيزدهمين همايش سراسري معاونان آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اين‎كه در علوم انساني به يك برنامه ريزي دقيق نيازمنديم گفت: در علوم پزشكي و ساير علوم نيز بايد براساس پژوهش حركت كنيم تا بتوانيم به علم نافع يعني علمي كه نيازهاي امروز كشور را برطرف كند دست يابيم.

وي افزود: راهبرد اصلي دانشگاه آزاد در حال حاضر توسعه كيفي آموزشي و پژوهشي در همه عرصه هاست.

به گزارش خبرگزاري تسنيم،رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين‎كه مهم‎ترين سرمايه يك مجموعه سرمايه انساني آن است، گفت: شما اساتيد و دانشجويان سرمايه اصلي ما هستيد ما بايد به اين سرمايه احترام گزاريم و از آن صيانت كنيم.

رهبر، سرمايه دوم دانشگاه آزاد را برنامه ريزي مناسب براي محتواي آموزشي اين دانشگاه دانست و ادامه داد: دانشگاه آزاد تقريبا 50 درصد آموزش عالي كشور را برعهده دارد لذا در زمينه برنامه ريزي منتظر جاي ديگري نباشيد و براي تحول در اين بخش خود بايد برنامه ريزي كنيد.

وي همچنين به معاونان آموزشي اين دانشگاه توصيه كرد با اساتيد و دانشگاه‎هاي معتبر داخلي و خارجي در صورت لزوم همكاري داشته باشند تا در نهايت به ارتقاي علمي دانشگاه منجر شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه رعايت نظم، اجراي دقيق تقويم آموزشي و مقررات دانشگاه را از ملزومات مهم اين دانشگاه براي رسيدن به تحولي عظيم دانست و يادآور شد: همان طور كه خود شما مي‎دانيد، در حال حاضر با هرج و مرج در ارائه محتواي آموزشي و كلاس‎هاي درسي مواجهيم و معتقديم اين محتوا بايد به محتواي مناسبي براي رفع نيازهاي جامعه تبديل شود و پس از فراهم شدن زمينه‎ها براي گنجاندن آن در فصل‎هاي دروس با استاندارد قابل قبول در همه مراكز و واحدها تدريس شود.

رهبر با بيان اين‎كه براي رسيدن به محتواي مورد نياز كشور به تغيير ساختارهاي آموزي و پژوهشي نياز داريم، گفت: اين زيرساخت‎ها با تغييرات لازم در فضاي دانشگاه مهيا مي‎شود. دانشگاه آزاد بايد از شكل ملوك الطوايفي و اداره مجمعي و جزايري رها شود.

وي با انتقاد از نحوه تدريس و دفاع پايان نامه در اين دانشگاه ادامه داد: در برخي از واحدها اساتيدي با تراكم دانشجو در دفاع پايان نامه روبه رو هستند اما در كنار آن برخي از اساتيد ما بدون كار گذران مي‎كنند نبايد اين‎چنين باشد عده‎اي به اين شكل پرمشغله و عده‎اي ديگر اين‎چنين بدون كار باشند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين افزود: متأسفانه بيش از 90 درصد از پايان نامه‎هايي كه امروزه در دانشگاه آزاد تأييد مي‎شود كپي كاري‎ است. اين روند در شأن دانشگاه آزاد و آموزش عالي كشور نيست. زماني مي‎توانيم محتواي آموزشي را در راستاي نيازهاي كشور تغيير دهيم كه اين محتوا برآمده از پژوهش باشد و پايان نامه‎هاي ما يك برنامه جدي پژوهشي داشته باشند.

رهبر در ادامه ضمن توصيه‎هايي به معاونان آموزشي دانشگاه آزاد تصريح كرد: ما معتقديم هر گروه موظف است يك مساله اساسي كشور را به‌عنوان يك موضوع پژوهشي دنبال كند و فردي در رأس مديريت اين پروژه را برعهده گيرد. در نهايت با حل اين موضوع به حل مسائل اساسي كشور كمك كنيم.

وي تأكيد كرد: در دانشگاه آزاد، مدير گروه تشريفاتي نمي‎خواهيم. مدير گروه‎هاي ما بايد از كارآمدترين، فعال‎ترين و شاخص‎ترين اساتيد گروه انتخاب شوند و برنامه پژوهشي داشته باشند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: نيازمند تقسيم كار جدي و دقيق در گروه‎ها هستيم. گزارش داريم كه در اين امر نظارت دقيقي صورت نمي‎گيرد كه اميدواريم اين روندها بهبود يابد.

رهبر همچنين به مساله پذيرش دانشجويان دكتري اشاره كرد و گفت: جذب، آموزش و پژوهش اين قشر نيازمند تغييرات جدي است؛ البته دكتر رهايي دستور العملي را در اين زمينه آماده كردند كه در آينده ابلاغ و عملياتي مي‎شود.

وي گفت: نيازمند اين هستيم كه با آموزش و پژوهش، جوانان فارغ التحصيل را از دانشگاه خارج كنيم كه براي رفع مشكلي از مشكلات كشور تعليم ديده باشند. قطعا با داشتن فارغ التحصيلان اين چنين شاهد فارغ‎التحصيل بيكار نخواهيم بود. البته در اين بخش نيازمند انجام پژوهش‎هاي متناسب با وضعيت منطقه و نيازهاي واحدهاي مختلف هستيم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد بايد بتواند با پرورش نخبگان و فارغ‎التحصيلان خود به توليد علم نافع كه رفع كننده نيازهاي كشور است اقدام كند.

 حوزه و دانشگاه


هادي قاسمي مسؤول بسيج دانشجويي دانشگاه‎هاي تهران در مراسم بدرقه جهادگران دانشگاهي در دانشكده ادبيات فارسي و زبان‎هاي خارجي واحد تهران جنوب دانشگاه‎ آزاد گفت: جهادگران نه پيمانكارند، نه كميته امداد و نه بهزيستي بلكه دلشان براي مردم مي‎تپد و مي‎خواهند به فكر مردم باشند.
وي با بيان اين‎كه اردوهاي جهادي پيام‎هاي زيادي دارد،گفت: اردوهاي جهادي براي ما منزل نيست، بلكه معبر است، اگر از روي دل خود عبور كنيم به فردي مانند شهيد حججي تبديل مي‎شويم كه كار خود را از اردوهاي جهادي آغاز كرد.
به گزارش خبرگزاري فارس، قاسمي گفت: تابستان امسال 3 هزار جهادگر دانشگاه تهران به مناطق جهادي اعزام شدند.