صفحه حوزه و دانشگاه

واكنش در برابر فسادزدايي از دانشگاه آزاد؟!

چند ماهي است كه در مورد تخلفات مالي و نفوذ باند خاصي در حيطه مديريت حميد ميرزاده در دانشگاه آزاد در رسانه‌ها اخباري منتشر مي‌شود كه اغلب سبب شكايت ميرزاده از اين رسانه‌ها هم شده است. در همين باب بود كه حميد ميرزاده با راي هيات امناي دانشگاه آزاد بركنار شد و فرد ديگري سرپرستي دانشگاه را برعهده گرفت.

به گزارش «مشرق»، علي اكبر ولايتي، رئيس هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي درباره عزل ميرزاده از رياست دانشگاه آزاد بيان مي‌كند: «بخشي از مشكل اصلي دخالت فرزندان آقاي ميرزاده در امور دانشگاه آزاد و دخالت آنها در انعقاد قراردادهاي مالي كلان است كه اسناد همه اينها موجود است.»

وي افزود: “اين فسادهاي مالي از زمان حيات مرحوم آيتا... هاشمي رفسنجاني مطرح شده بود. آقاي عليمحمد نوريان كه دبيركل هيأت مؤسس هستند و از سوي مرحوم هاشميرفسنجاني به سمت بازرسي منصوب شده بودند اين موارد را مطرح كرده بودند، و بنا به شهادت برخي از اعضاي هيأت مؤسس و امنا(كه در صورت لزوم اسامي آنها را خواهم گفت) قرار بود آقاي ميرزاده عزل شود.»

اين موارد تا به اينجا پيش رفت كه ياسر هاشمي فرزند مرحوم هاشمي رفسنجاني نيز از اين دانشگاه اخراج شد. اين تغيير و تحولات سبب شد تا جيغ بنفش روزنامه‌هاي زنجيره‌اي اصلاحطلب بلند شود كه چرا دانشگاه آزاد در حال «هاشميزدايي» است اما با صحبتهايي كه امروز علي اكبر ولايتي درباره فساد گسترده ميرزاده و آقازاده و عواملش سخن گفت معلوم شد كه مسؤولان دانشگاه آزاد درحال فسادزدايي از دانشگاه هستند.

البته اين عوامل پيش از اينها زير نظر هاشمي رفسنجاني وارد دانشگاه آزاد شده‌اند و حمايت تام و تمام وي را نيز پشت سر داشتند بخصوص اينكه حميد ميرزاده، رئيس عزل شده دانشگاه آزاد، نيز با حمايتهاي وي توانسته بود اين سمت را كسب كند كه در ادامه به برخي از اين حمايتها و همچنين چاپلوسيهاي متقابل ميرزاده كه براي نگاه داشتن ميز رياست خود تلاش ميكرد، ميپردازيم.

هاشمي: ميرزاده از اوضاع دانشگاه آزاد به خوبي خبر دارد

بعد از ظهر روز سهشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۴ هاشمي رفسنجاني، رئيس وقت مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ديدار با رئيس و معاونان دانشگاه آزاد اسلامي و رؤساي استانهاي دانشگاه آزاد درباره حميد ميرزاده گفت: تجارب بالاي دكتر ميرزاده شرايط را براي ايجاد تغييرات ساختاري فراهم كرد؛ كمتر كسي در جمهوري اسلامي تجربه كار علمي و اجرايي نظير دكتر ميرزاده دارد.(1)

وي افزود: از آنجايي كه دكتر ميرزاده از همان ابتدا دبير هيات موسس دانشگاه بودند، اوضاع دانشگاه را خوب ميدانستند و با اشراف و تسلط بسيار خوب و با ذهني باز در اين زمينه و با توجه به تجارب بسيار زياد در رابطه با بخش اجرايي قدم در اين مسير گذشت و اقدامات ارزنده‌اي در اين راستا انجام شد.

هاشمي ادامه داد: دكتر ميرزاده در شرايطي وارد دانشگاه شدند كه اين بزرگترين دانشگاه حضوري جهان با ۲۵۰۰ ميليارد تومان بدهي و نزديك به ۲۰۰ مورد دعاوي عليه دانشگاه و توقف بخش اعظمي از پروژه‌هاي عمراني دانشگاه روبهرو بود.

هاشمي: از زمان مديريت دكتر ميرزاده شرايط خوبي در داخل و خارج از كشور براي دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد شده است

مرحوم هاشمي رفسنجاني در روز پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ در چهاردهمين جلسه هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان رضوي، با ابراز رضايت از دوره جديد اين دانشگاه كه به رياست ميرزاده اداره ميشد، گفت: «با توجه به تلاشهايي كه در چندسال اخير توسط دكتر ميرزاده انجام شد، در حال حاضر شرايط خوبي براي اين دانشگاه هم در داخل و هم در خارج ايجاد شده است. »(2)

شعر «دانش بنياني» ميرزاده براي هاشمي رفسنجاني

چهارمين جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد صبح روز پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ با حضور هاشمي رفسنجاني و سيد حسين هاشمي استاندار تهران در سازمان مركزي اين دانشگاه برگزار شد كه حاشيه‌هايي به همراه داشت.

در اين مراسم حميد ميرزاده، رئيس پيشين دانشگاه آزاد اسلامي، شعري را براي آقاي هاشمي رفسنجاني خواند.

در اين شعر آمده است: «دستت ببوسم، دست تو بوسيدني است/گلهاي دانشبنيان تو بوييدني است»(3)

رئيس دانشگاه آزاد اعلام كرد كه اين شعر را يكي از شاعران كشور براي آزادسازي خرمشهر گفته بود و من آن را تغيير داده و براي آيتا... هاشمي رفسنجاني ميخوانم.

همچنين حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد در اين مراسم گفت: آقاي هاشمي! خرمشهر را شما آزاد كرديد چون فرمانده پيروز جنگ بوديد و اكنون دانشگاه آزاد را شما آزاد كرديد و امروز اين دانشگاه بالغ شده است.(4)

اعلام جشن «تولد هشتاد سالگي هاشمي» توسط ميرزاده و «اشكهاي رفسنجاني»

حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد در روز 30 شهريور ۱۳۹۳ در مراسم اختتاميه نخستين جشنواره علومپزشكي دانشگاه آزاد كه با حضور هاشميرفسنجاني برگزار شد، گفت: امروز تولد هشتاد سالگي آيتا... هاشميرفسنجاني است.(5)

وي افزود: ما در دانشگاه آزاد ميخواستيم براي ايشان جشن تولد بگيريم كه ايشان راضي نشدند.

ميرزاده خاطرنشان كرد: ايشان در طول عمر شريفشان واقعاً در دانشگاه آزاد تأثيرگذار بودند و همزماني جشن تولد آيتا... هاشميرفسنجاني با مراسم اختتاميه نخستين جشنواره علومپزشكي دانشگاه آزاد را به ايشان تبريك ميگوييم.

رئيس دانشگاه آزاد: من اهل اغراق نيستم، آقاي هاشمي هم اين را ميداند، در زمان جنگ وقتي كه ايشان فرمانده جنگ بودند، دانشگاه آزاد را هم تأسيس كردند كه امروز به حكمت و دورانديشي ايشان بيشتر پي ميبريم.

ميرزاده در ادامه گفت: خداوند سايه ايشان را از سر ما كم نكند. من تحقيق كردم كه دانشگاه آزاد واقعاً بزرگترين دانشگاه حضوري جهان است، البته بايد از دوستان آقاي هاشمي مانند دكتر جاسبي تشكر كرد.

در حين سخنان ميرزاده در محل برگزاري مراسم، دوربين محل برگزاري مراسم تصوير هاشميرفسنجاني را نشان داد كه در حال گريه كردن است.

در ادامه اين مراسم، متن ذيل در ويدئوپروژكشن محل برگزاري مراسم نقش بست.

«گل آمد وزان خوشتر نباشد» هشتادمين زادروز فريادگر عدالت و آزادي و خردورزي حضرت آيتا... هاشميرفسنجاني بر تمامي دوستداران عدالت و آزادي مبارك باد».

پي نوشت ها

(1) http://www. ana. ir/news/۴۰۰۵۴

(2) http://www. iscanews. ir/News/۶۷۶۱۲۴

(3) http://www. mehrnews. com/news/۳۶۶۳۰۸۸

(4) http://www. iscanews. ir/news/۶۴۷۰۱۶

(5) https://www. tasnimnews. com/fa/news/۱۳۹۳/۰۶/۰۳/۴۷۲۳۸۹

 حوزه و دانشگاه

پاسخ به ادعاي سيدحسن خميني؛
روايت حجت الاسلام محمديان از جلسه عزل رئيس دانشگاه آزاد

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاعرساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها(مأوا)، حجت‌الاسلام محمد محمديان رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در گفت و گويي به اظهارات حجت‌الاسلام حسن خميني درباره عزل ميرزاده واكنش نشان داد.
مشروح اين گفتوگو به شرح ذيل است:
آقاي سيدحسن خميني در نامه‌اي خطاب به آقاي روحاني روند عزل رياست سابق دانشگاه آزاد را غيرقانوني دانستهاند، به عنوان عضو هيأت امناء دانشگاه آزاد و كسي كه در جلسه حضور داشته، ادعاي ايشان را چقدر دقيق ميدانيد؟
حجت‌الاسلام محمديان: جلسه‌اي كه منجر به عزل رئيس دانشگاه آزاد و معرفي سرپرست موقت براي اين دانشگاه بود از معدود جلساتي بود كه با حضور تمامي اعضاي هيأت امناء و از جمله شخص آقاي سيدحسن تشكيل شده بود و با رفتن دو وزير محترم كه به دليل همزماني جلسه با هيأت دولت نتوانستند تا آخر جلسه حضور داشته باشند، هيچ خللي در نصاب قانوني جلسه پيش نيامد.
وقتي براي استعفاي آقاي ميرزاده رايگيري شد، هفت نفر از نه نفر اعضاي هيأت امنا حضور داشتند و آقايان سيدحسن خميني و حميد ميرزاده راي ندادند و پنج نفر ديگر راي دادند.
آقاي سيد حسن اعتراض كردند كه شما فقط براي استعفا رايگيري كرديد، ولي براي عزل رئيس دانشگاه در صورتي كه استعفا نداد رايگيري به عمل نيامد! جناب آقاي ولايتي بلافاصله براي عزل رئيس دانشگاه در صورتي كه استعفا ندهد درخواست راي كرد كه آن هم با پنج راي به تصويب رسيد.
در اينجا آقاي سيدحسن كه بسيار عصبي شده بودند با حالت قهر جلسه را ترك كردند و به دنبال ايشان آقاي ميرزاده نيز با گفتن اين سخن كه از فردا در دانشگاه حاضر نخواهم شد، جلسه را ترك كردند.
با رفتن اين دو نفر هنوز جلسه رسميت خود را داشت؛ زيرا 5 نفر از اعضاء هيأتامنا حضور داشتند كه طبق اساسنامه اكثريت به شمار ميروند و به همين دليل براي سرپرستي آقاي نوريان رايگيري شد كه به اتفاق آراء تصويب شد و همچنين براي حسابرسي دانشگاه آزاد توسط موسسه مفيد راهبر رايگيري به عمل آمد كه آن نيز به تصويب رسيد.
جاي بسيار تعجب است كه آقاي سيدحسن خميني كه حداقل در عزل و نصب سه رئيس دانشگاه آزاد در زمان مرحوم آقاي هاشميرفسنجاني حضور داشت و كمترين اعتراضي نكرد، اكنون كه به صورت كاملا قانوني و مطابق اساسنامه رئيس دانشگاه بركنار و سرپرست قانوني به جاي ايشان انتخاب شده است، لب به اعتراض ميگشايد! اي كاش حداقل يك بار اساسنامه دانشگاه آزاد را مطالعه ميكردند!
-سوال ديگر در مورد عزل آقاي ياسر هاشمي از مسئول دفتري هيأتامناي دانشگاه آزاد است، اساساً شرح وظايف ايشان در اين مسؤوليت چه بود؟
حجت‌الاسلام محمديان: عنوان مسؤوليت آقاي ياسر هاشمي در دانشگاه آزاد مسؤول دفتر هيأتامناي دانشگاه بود. در اغلب دانشگاه‌هاي كشور مسؤول دفتر حوزه رياست دانشگاه مسؤوليت دفتر هيأت امناي دانشگاه را نيز بر عهده ميگيرد و نيازي به فرد مستقل براي اين مسؤوليت نيست.
طبق اساسنامه دانشگاه آزاد در هر سال شش بار جلسه هيأتامنا تشكيل مي‌شود كه دبيري آن نيز بر عهده رئيس دانشگاه است و ما در اين چند سالي كه عضو هيأتامنا بوديم متوجه نشديم كه نقش آقاي ياسر هاشمي در تشكيل جلسات هيأتامنا و محتواي آن چيست؟ در حالي كه براي اين مسؤوليت بيش از بيست نفر نيرو و يك ساختمان مجلل و وسيع در نياوران در اختيار ايشان بود و از مقدار بودجه‌اي كه براي اين دفتر اختصاص مييافت خبر نداريم.
اقدام آقاي دكتر ولايتي در بركناري آقاي ياسر هاشمي كار بسيار شايسته‌اي بود كه انجام گرفت و لازم است يك هيأت كارشناسي به فعاليتهايي كه در اين دفتر انجام گرفته است و هزينه‌هايي كه در آنجا صرف شده است رسيدگي و گزارش آن را به هيأت امناء بدهد.