صفحه بين الملل

حجت الاسلام نبويان در نشست خبري مطرح كرد؛
چرا دولت سند 2030 و FATF را به مجلس نياورد؟

حجت‌الاسلام دكتر سيدمحمود نبويان، نماينده سابق مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، در نشستي خبري با عنوان تعهدات ايران در برجام و FATF كه در خبرگزاري دانشجو برگزار شد، با بيان اينكه صحبتي از بنده پخش شد و برخي بد اخلاقي سياسي كردند، اظهار داشت: گفته شد كه من ادعا كرده ام طرف مقابل تعهد داده كه حاج قاسم سليماني را تحويل غربيها بدهند. من اسناد محرمانه‌اي ندارم و تمام اين اسناد غيرمحرمانه است.

نبويان ادامه داد: فردو به لحاظ غني‌سازي و دانش غني سازي تعطيل شده است و حتي وقتي قرار شد جاي انبار كردن سانتريفيوژهاي اضافه را مشخص كنند با دستور آمريكا در نطنز انبار شد.

نماينده سابق مجلس افزود: آقايان، اراك را با افتخار و با دستور آمريكا بتن ريختند و در بند 74 تا 78 برجام نيز اجازه بازرسي از تمام مراكز نظامي را داده‌اند.

وي با بيان اينكه در برابر نابود كردن ذخيره 20 درصد گفتند كه ما 5 كيلو 5 كيلو به شما ميدهيم، تصريح كرد: قرار بود در برابر اين تحريم‌ها برداشته شود ولي همان اول گفتند 75 درصد تحريم‌ها برداشته نمي‌شود.

نبويان با اشاره به اينكه در برجام نيز از 4 نوع تحريم‌ها فقط گفتند دو نوع آن را بر ميداريم، خاطرنشان كرد: قرار بود ابزار اقتدار ما يعني هسته‌اي در برابر لغو كل تحريم‌ها باشد. تا امروز كه حدود يك سال و نيم از اجراي برجام ميگذرد روابط بانكي برقرار نشده؛ رهبري اين مسائل را گفتند ولي آقايان گوش نكردند.

نماينده سابق مجلس تاكيد كرد: آمريكاييها بعد از برجام گفتند اگر مي‌خواهيد تعهدات خود را انجام دهيم بايد FATF را اجرا كنيد؛ ثمره اجراي اين تعهد اگر آنها بخواهند، تحويل دادن امثال سردار سليماني و خيلي افراد ديگر است.

وي در همين راستا خاطرنشان كرد: FATF چندين گروه دارد و مهمترين گروه آن گروه بررسيهاي مالي است و جالب است كه مسؤول شناسايي كشورهاي پرريسك همان كسي است كه مسؤول تحريم‌هاي ايران در آمريكا است.

نبويان با اشاره به اينكه عنوان همه الزامات در FATF توصيه است ولي نبايد گول اين لفظ را خورد چون همه اينها الزام آور است، گفت: آيا واقعا بانكداري ايران از بانك داري سومالي عقب افتادهتر است؟ دقيقا كشورهايي كه با آمريكا درگيرند در ليست سياه هستند.

وي با تاكيد بر اينكه دولت به دستور آقاي روحاني FATF را از طريق آقاي طيب نيا امضا كرده است، اظهار داشت: اين دولت قهرمان قراردادهاي محرمانه است.

نماينده سابق مجلس با طرح اين سوال كه چرا دولت 2030 را بر خلاف قانون به مجلس نياورد و حتي FATF را نيز به مجلس نياوردند و بعد از چندماه دوستان ما در مجلس از طريق سايت FATF متوجه شدند كه آقايان امضا كرده‌اند، تصريح كرد: بر اساس FATF اگر ايران تمام دستورات گفته شده در اين قرارداد را انجام نداد، اين نهاد مجددا اقدامات متقابل را به ما تحميل خواهد كرد.

نبويان افزود: نكته دردآور اين است كه اگر ايران همه دستورالعملها را انجام داد نيز فقط طرف مقابل براي گامهاي بعدي فكر خواهد كرد! اين يعني روابط بانكي هم برقرار نمي‌شود.

نماينده سابق مجلس خاطرنشان كرد: دوستان ميگويند ما بخشي از تعهدات را عمل ميكنيم ولي FATF تاكيد دارد كه اصلا اجراي بخشي از تعهد معنا ندارد و بايد كل تعهدات انجام شود.

وي افزود: زمستان 94 ما در مجلس قانون مبارزه با پولشويي را تصويب كرديم ولي در تبصره 2 ماده يك تاكيد كرديم كه اعمال سازمانهاي آزادي بخش كه براي آزادي ملتها اقدام مي‌كنند مشمول اين قانون نمي‌شوند.

نبويان با اشاره به اينكه بنابر اعتراف خود آقاي طيب نيا كارگروه مالي تاكيد دارد كه اين تبصره بايد حذف شود، گفت: در بيانيه FATF امده كه ايران تامين كننده مالي گروه‌هاي تروريستي است و آقايان هم اين را پذيرفتهاند.

نماينده سابق مجلس در همين زمينه افزود: بر اساس اين تعهد يعني سپاه قدس و مردمي كه كمك به حزبا... مي‌كنند هم حامي تروريستها هستند.

وي با بيان اينكه در قطعنامه 2231 سازمان ملل بسياري از افراد ايراني در ليست تحريم‌ها باقي ميمانند كه نام سردار قاسم سليماني نيز جزو ليست تحريم‌ها باقي مانده است، گفت: در قطعنامه 2231 ليست افراد تحريمي از سوي آمريكا موسوم به «SDN» نام حاج قاسم سليماني در بين افراد تحريمي باقي مانده است.

نبويان با اشاره به اينكه در FATF از ما خواستهاند كه اموال و دارايي افراد مشمول تحريم را توقيف كنند، گفت: در بخش ديگر نيز آمده كه بايد اين افراد را نيز مجرم هم بدانند. دولت آقاي روحاني رفته تعهد داده كه آن چه غرب تحريم كرده آنها نيز مورد تحريم قرار دهند.

نماينده سابق مجلس با اشاره به اينكه چند ماه پيش سپاه از بانك ملت و سپه خواست كه پول اين نهاد را جا به جا كنند ولي اين دو بانك اين اقدام را به دليل همين تعهد انجام ندادند، خاطرنشان كرد: خودمان متعهد شديم كه آن چه FATF عليه ما ميگويد را اجرا كنيم. همين الان رابطه بانكي قطع است و آقايان با چمدان پول جابهجا مي‌كنند ولي تعهد دادند كه اين كار را هم نكنند.

وي ادامه داد: در FATF تعهد داده‌اند كه درباره معاضدت قضايي بالاترين سطح همكاري را اجرايي كنند؛ يعني بايد در ايران اين سازوكار را ايجاد كنيد كه هرچه آنها گفتند در زمينه توقيف اموال و استرداد مجرم را نيز اجرا كنند. اين يعني اگر دادگاهي در آمريكا حكم بازداشت مثلا حاج قاسم را درباره تامين مالي تروريسم بدهد آقايان تعهد داده‌اند كه وي را مسترد كنند.

نبويان افزود: ادعاي من درباره اين مساله كاملا مستند به متن FATF بود و اين بهانه‌اي شد كه مردم متوجه شوند چه تعهداتي در اين قرارداد داده شده است.

وي تاكيد كرد: به جاي بداخلاقي و فحاشي و تهديد به دادگاه، خواهش ميكنيم مسؤولان اندكي به منافع ملي فكر كنند.

نماينده سابق مجلس با اشاره به اينكه خود آقاي ظريف در مجلس متني را نشانش دادند كه گفت من تا حالا اين بخش را نديده‌ام، اظهار داشت: نميدانم فرد جاسوس دستگيرشده در تيم هسته‌اي چقدر در اين قرار داد نقش داشته است.

نبويان تصريح كرد: مقام معظم رهبري و نظام جلوي اجراي تعهد FATF را گرفتند و از اينجا ميفهميم كسي كه حافظ ناموس و ملت ماست، امثال حاج قاسم هستند.

وي در عين حال تاكيد كرد: تعهد FATF هماكنون اجرايي نيست و ادعاي بنده نيز اين بود كه آقايان فقط تعهد آن را داده‌اند.

نماينده سابق مجلس با تاكيد بر اينكه در FATF ناظر فعاليت ديگر كشورها، رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي هستند، گفت: جالب است كه اين دو رژيم خود قراردادFATF را امضا نكرده‌اند.

نماينده سابق مجلس با بيان اينكه ما در زمينه سند 2030 فقط ميخواهيم كه دولت اصل 77 قانون را اجرا كند چون اين سند تعهد الزام آور است، تصريح كرد: چرا بدون اطلاع به مجلس سند 2030 را امضا كرديد؟ دولت قانون گريزي شديدي دارد و نه به مجلس و نه شوراي نگهبان و نه ديگر نهادها پاسخ نميدهد.

نبويان ضمن تاكيد بر اينكه حاضرم در موضوع برجام با شخص آقاي روحاني، ظريف و عراقچي و ديگر افراد مطلع به صورت زنده در تلويزيون مناظره كنم، گفت: آقاي ظريف رسما در مجلس گفت كه يك كلمه درباره برجام به شما نخواهيم گفت.

تا سال 2050؛
جمعيت مسلمانان آمريكا دوبرابر مي شود

مركز پژوهشي پيو در گزارشي جديد اعلام كرد جمعيت مسلمانان در آمريكا تا سال ۲۰۵۰ دو برابر مي‌شود.

به گزارش تسنيم، بنابر تحقيقات اين مؤسسه، تا 2050 مسلمانان سهم خود از جمعيت آمريكا را دو برابر كرده و به لحاظ جمعيتي از مسيحيت كه در حال حاضر اولين دين جهان است، پيشي ميگيرند.

پيو اعلام كرد: جمعيت مسلمانان در فاصله سالهاي 2015 تا 2060 رشد 70 درصدي خواهد داشت در حالي كه رشد كلي جمعيت جهان 32 درصد خواهد بود.

رشد جمعيت مسلمانان فاصله زيادي با رشد مسيحيت و هندوئيسم به عنوان دومين و سومين اديان در حال گسترش دارد.

اين مؤسسه تحقيقاتي آمريكايي دليل افزايش جمعيت مسلمانان را جوانتر بودن جمعيت مسلمانان و تعداد فرزندان بيشتر آنان عنوان كرده است.

متوسط سن مسلمانان جهان در سال 2015، 24 سال بوده كه هفت سال جوانتر از متوسط سن غيرمسلمانان است.

نتايج تحقيقات سال 2015 موسسه پيو در مورد جمعيت مسلمانان در اروپا نيز حاكي از آن است كه مسلمانان تا سال 2050، ده درصد جمعيت قاره سبز را نيز تشكيل خواهند داشت.

 بين الملل

دبه آمريكا درباره فروش هواپيماي بوئينگ و ايرباس به ايران

استيون منوچين، وزير خزانهداري آمريكا، در جلسه پرسش و پاسخ كميته راه‌ها و روشهاي مجلس نمايندگان گفت كه وزارت خزانهداري در صدور مجوز فروش هواپيماهاي مسافربري ايرباس و بوئينگ به ايران تجديدنظر مي‌كند.
به گزارش رويترز، منوچين همچنين از اعضاي كنگره آمريكا خواست تا تحريم‌ها عليه ايران، سوريه و كرهشمالي را تشديد كنند.
او به نمايندگان كنگره اطمينان داده كه تمركزش را روي اين موضوع ميگذارد و در اين باره حتما با ترامپ صحبت مي‌كند.
سخنان وزير خزانهداري آمريكا پس از سفر ترامپ به خاورميانه و صحبتهاي تند او عليه ايران بيان مي‌شود.
به گزارش دويچهوله وزير خزانهداري آمريكا در جمع نمايندگان كنگره تصريح كرد: تحريم‌ها واقعا تاثيرگذار بوده‌اند و باعث شده‌اند تا ايران بر سر ميز مذاكرات اتمي بنشيند.
يك سخنگوي شركت بوئينگ در پاسخ خبرگزاري رويترز درباره سخنان وزير خزانهداري آمريكا گفت: «بوئينگ در همكاري با شركتهاي هواپيمايي ايران دنبالهروي تصميمات دولت آمريكاست و به آنها احترام ميگزارد. بستن هرگونه قرارداد با شركتهاي هواپيمايي ايران مشروط به تاييد دولت آمريكاست.»
شركت ايرباس اما به پرسش رويترز در اينباره پاسخ نداده است.
كساني كه در قرارداد فروش هواپيما به ايران سهيم هستند معتقدند براي قراردادهاي منعقد شده بين ايراناير و شركتهاي غربي اجازه خزانهداري آمريكا صادر شده است اما تا سال 2020 اين وزارتخانه مي‌تواند در آن تجديدنظر كند.
به گفته اين افراد، شركت ايراناير براي گرفتن 70 فروند اوليه هواپيماهايي كه قرار است تا 2020 به ايران تحويل داده شوند نيازي به تاييديه مجدد وزارت خزانهداري ندارد اما برخي كارشناسان معتقدند وزارت خزانهداري مي‌تواند مجوزش را پس بگيرد.
در صورت تحويل نهايي اين هواپيماها به ايران مشكلات پرداخت بانكي هم وجود دارد. برخي از بانكهاي اروپايي همچنان از انجام معامله با ايران خودداري مي‌كنند.