صفحه فرهنگي-اجتماعي

غيرت؛ پايگاه دفاع از ناموس - بخش دوم و پاياني

 مرتضي زهيري

غيرتورزي امام علي(ع) نسبت به دخترش زينب(س)

در سنت و سيره آن حضرت نيز غيرتورزي به نمايش گذاشته شده است. يحيي مازني مي‌گويد: من مدّت زيادي همسايه حضرت علي(ع) بودم و(منزل ما) نزديك خانهاي بود كه حضرت زينب در آن ساكن بود. به خدا قسم در اين مدت نه من زينب را(بيرون) ديدم و نه صدايش را(از داخل خانه) شنيدم. او هر وقت مي‌خواست به زيارت قبر شريف جدش رسول خدا(ص) مشرف شود شبانه از منزل خارج ميشد در حالي كه امام حسن(ع) در طرف راست او و امام حسين(ع) در طرف چپش و اميرالمؤمنين(ع) در جلوي او حركت ميكردند؛ و هنگامي كه حضرت زينب به قبر شريف رسول خدا(ص) نزديك ميشد حضرت علي(ع) جلوتر ميرفت و نور چراغي را كه بالاي سر پيامبر(ص) بود كمتر ميكرد. يك مرتبه امام حسن(ع) علت اين كار را از آن حضرت سؤال كرد، حضرت علي(ع) در جواب فرمود: ميترسم(كسي زيارت آمده باشد) و به خواهرت زينب نگاه كند.(زينب كبري(س)، علامه نقدي، ص 28)

علي بن ابراهيم در تفسيرش مي‌گويد: وقتي حضرت موسي(ع) خواست با دختر شعيب به طرف منزل حضرت شعيب(ع) برود دختر حضرت شعيب در جلوي حضرت موسي به راه افتاد. در اثر وزش باد، لباس به بدن وي ميچسبيد و حجم بدن آشكار ميشد. حضرت موسي به او گفت: تو در پشت سر من راه بيا و به وسيلۀ سنگ راه را به من نشان بده، چون ما از قومي هستيم كه به پشت سر زنان نگاه نميكنيم. حضرت شعيب به دخترش گفت: چگونه دانستي كه او امانتدار است؟ دختر در جواب پدرش گفت: او در ميان راه از من خواست تا پشت سر او حركت كنم و پيش رويش راه نروم.(مستدرك الوسائل، ج 14، ص 273.)

ابن عباس مي‌گويد: حضرت موسي(ع) مرد غيرتمندي بود و به سبب همين با مردان در خانهاش رفت و آمد نميكرد تا همسرش ديده نشود.(سفينه البحار باب غير.)

رسول گرامي اسلام(ص) فرمود: زني كه خود را زينت و خوشبو نمايد و از خانهاش خارج شود و شوهرش به اين كار راضي باشد براي هر قدمي كه اين زن بر ميدارد براي شوهرش خانهاي در جهنم بنا مي‌شود.(بحار الانوار، ج 103، ص 249؛ سفينه البحار ج 2 ص 586)

رسول خدا(ص) فرمودند: خداوند هفت نفر را لعنت كردند كه يكي از آن‌ها مردي است كه نسبت به پوشش و عفت همسرش بيتوجه است.(مستدرك الوسايل، ج، 14ص291)

امام رضا(ع) درباره علت حجاب فرمود: حرام شد نگاه به موهاي زنان براي آن كه اگر موهاي آن‌ها در برابر مردان نامحرم آشكار شود باعث تحريك و جلب خواهد شد.(و اين جلب شدن مردان به زنان) فساد و بيبند و باري را به دنبال دارد و سبب مي‌شود كه(مردم) در كارهاي حرام وارد بشوند.(علل الشرايع ج 2 ص 287 باب 364)

رسول خدا(ص) فرمودند: هر زني كه خود را معطّر سازد و از منزل خارج شود و از كنار گروهي بگذرد تا بوي او را دريابند وي زناكار است و هر چشمي كه اين زن را ببيند زنا كار است.(سنن نسائي: ج 8 ص 153؛ كنزالاعمال: ج 16 ص 383 شماره 45010.) همچنين رسول خدا(ص) فرمودند: هر زني كه خود را براي غير شوهرش خوشبو و آرايش كند، خداوند نماز او را قبول نميكند، تا اين كه براي پاك ساختن خود از آن، غسل كند چنان كه خود را از جنابت، غسل ميدهد.(كافي: ج 5، ص50) رسول خدا(ص) فرمودند: وقتي زني براي غير از شوهرش خود را خوشبو كند، مايۀ آتش جهنم و باعث ننگ است.(نهج الفصاحه ص 36 كنز العمال: ج 16 ص 381 شمارۀ 45001.)

رسول خدا(ص) فرمود: دو گروه اهل جهنم هستند از جمله زنان بد حجابي(كه در ضمن اين كه پوشيدهاند برهنه و عريانند) آنان براي فتنه و فريب مردان، خود را آرايش و زينت ميكنند و مانند كوهان شتر سبكسر، موهاي خود را بيرون ميگذارند. اين زنان نه داخل بهشت خواهند شد و نه بوي بهشت به مشامشان خواهد رسيد.(كنز الاعمال: ج 16 ص 383 شماره 45013، و نيز ج 16 ص 401)

حضرت علي(ع) فرمود: بر شما لازم است لباس ضخيم(در برابر نامحرم و بيرون از منزل) بپوشيد. هركسي كه لباسش نازك است، دين او هم مثل لباسش ضعيف و نازك است.(وسائلالشيعه: ج 3 ص 357)

البته بايد توجه داشت كه غيرت نيز همانند حميت ميتواند عقلاني و غير عقلاني باشد. از همين رو حضرت علي(ع) به فرزندش امامحسن(ع) فرموده است: إِياكَ وَالتَّغايرَ في غَيرِ مَوضِعِ غَيرَةٍ فَإِنَّ ذلِكَ يدعُو الصَّحيحَةَ إِلَي السُّقمِ وَ البَريئَةَ إِلَي الرَيبِ؛ مواظب ‏باش در غير موضع غيرت و نابجا، غيرت به خرج ندهي؛ زيرا اين عمل افراد سالم را به سوي فساد و افراد پاكدامن را به جانب گناه متمايل خواهد ساخت. (بحارالانوار، ج 103، ص 252)

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

ترجمه
پس تذكّر بده كه همانا تو تذكّر دهنده‏اي
و بر آنان سيطره و تسلّطي نداري(كه به ايمانآوردن مجبورشان كني).
مگر آن كس كه روي گرداند و كفر پيشه كرد.
كه خداوند او را به بزرگترين عذاب مجازات مي‏كند.
همانا بازگشت آنان به سوي ماست.
آنگاه حسابشان بر ماست.
(غاشيه، 21-26)
پيام ها
1- پيامبر، مأمور به وظيفه است نه نتيجه.(پيامبرصلي ا... عليه وآله براي هدايت مردم اهتمام وحرص داشت و خداوند به او فرمود: وظيفه تو فقط تذكّر است.)
2- وظيفه پيامبران، تذكّر است نه تسلط و تحميل عقيده.
3- بي‏اعتنايي مردم، وظيفه را ساقط نمي‏كند.
4- منشأ كفر، عناد و لجاجت و رويگرداني از حق و حقيقت است.
5 - قهر خدا درجاتي دارد.
6- فرار از قهر الهي براي هيچكس امكان ندارد.
7- حسابرسي، از سنّت‌هايي است كه خداوند بر خود واجب كرده است.

 پرتوي از حكمت

درهاي آسمان، درهاي بهشت

در روايت داريم كه درهاي آسمان در ماه رمضان گشوده است؛ يعني رابطه قلبي انسان با خدا در اين ماه آسانتر از هميشه است. در روايت داريم كه درهاي بهشت در ماه رمضان گشوده است؛ يعني به بركت روزه و توجه و خشوعي كه لازمه روزه است، فرصت و توفيق كار نيك براي انسان وجود دارد. البته فرصت به معناي تحقق آنچه انسان از آن فرصت جستوجو مي‌كند، نيست؛ اراده و دنبالگيري و خواست و حركت ما را لازم دارد. در هر حال اين فرصت وجود دارد و ما ميتوانيم از آن بهره ببريم و استفاده كنيم.
(مقام معظم رهبري حضرت آيت‌ا... خامنهاي، خطبه‌هاي نماز جمعه تهران 10/01/1369)

 بوستان حكايت

اعتراض مرحوم راشد به قيمت كارشناسي منزلش!

مرحوم حجت الاسلام دكتر هادي اميني فرزند علامه اميني مي‌گويد:
در زمان پهلوي مي‌خواستند در منطقه بهارستان تهران، اطراف ساختمان مجلس، شوراي ملّي را بسازند و بايد ۳۵ خانه خراب ميشد، به اطلاع صاحبان خانه‌ها رساندند كه خانه شما را متري فلان مقدار ميخريم. هر كس اعتراض دارد، بنويسد تا رسيدگي شود، هيچ‏كس بهجز مرحوم آيت‌ا... حسينعلي راشد تربتي اعتراض نكرد، اين جريان خيلي بر مسؤولان گران آمد و گفتند: فقط يك آخوند، اعتراض كرده! بعد مرحوم راشد را دعوت كردند و آماده شدند تا به بهانه اين اعتراض او را تحقيرش نمايند.
نزد ايشان آمدند، بعد از سلام و احوال‏پرسي پرسيدند اعتراض شما چيست؟ گفت: حقيقتش اين است اين خانه را من سالها قبل و به قيمت خيلي كم خريدهام و در اين مدتزمان طولاني مخروبه شده و به نظر من قيمتي كه شما پيشنهاد كردهايد، زياد است! من راضي نيستم از بيتالمال مردم قيمت بيش‌تري براي خانهام بگيرم. بهت و تعجّب همه را فراگرفت و يكي از اعضاي كميسيون كه از اقليت‌هاي ديني بود، از جا برخاست و مرحوم راشد را بوسيد و گفت: اگر اسلام اين است، من آمادهام براي مسلمان شدن.
با اقتباس و ويراست از كتاب جرعهاي از دريا