صفحه اخبار

حضرت آيت‌ا... خامنه اي:
آحاد ملت و مسؤولين كشور در بيان مباني اسلامي صراحت داشته باشند

در نخستين روز از بهار قرآن، ماه مبارك رمضان، محفل نوراني انس با قرآن كريم به مدت سه ساعت در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي برگزار شد.

حضرت آيتا... خامنهاي در اين مراسم، انس با قرآن را موجب يافتن پاسخهاي درست به سؤالات فراروي زندگي بشر دانستند و خاطرنشان كردند: در جامعهاي كه به سمت آرمانها حركت مي‌كند، هزاران سؤال درباره نوع ارتباطات و رفتار، نوع موضعگيريها و دوستيها و دشمنيها، و نوع برخورد با امور دنيوي پيش ميآيد كه قرآن براي تمام اين سؤالات، پاسخ دارد.

رهبر معظم انقلاب، علت بدبختي و گمراهي بشر و دنياي امروز را پاسخهاي غلط و انحرافي به اين سؤالات خواندند و افزودند: خداوند انسانها را براي ارتباط، محبت و كمك به يكديگر خلق كرده است اما امروز در همهجاي دنيا جنگ، ناامني، ترس و گمراهي وجود دارد.

ايشان، نجات از اين گرفتاريهاي را در گرو هدايت قرآني دانستند و گفتند: متأسفانه امروز جامعه اسلامي مانند ساير جوامع دچار مشكل است و افرادي نالايق سرنوشت برخي جوامع اسلامي را در دولتهايي همچون سعودي در دست گرفتهاند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ارتباط بسيار نزديك رژيم پهلوي با آمريكاييها، افزودند: در كشور ما حكومتي بر سر كار بود كه آمريكاييها صراحتاً آن را ژاندارم خود در خليج فارس ميدانستند اما با وجود همه اين پشتيبانيهاي جهاني، ملت ايران با قدرت ايمان و با مجاهدت و فداكاري خود توانست آن رژيم را ساقط كند و نظام جمهوري اسلامي را بهجاي آن مستقر كند كه قدرتهاي استكباري حتي طاقت ديدن آن را ندارند.

حضرت آيتا... خامنهاي اين تجربه ارزشمند را نشانه مهمي بر پيروزي جبهه حق دانستند و با اشاره به آيهاي از قرآن كريم كه «اگر ايمان داشته باشيد، برتر هستيد»، خاطرنشان كردند: در راه ايمان بايد «قوي، صريح و ثابتقدم» باشيد و من اصرار دارم كه در بيان مباني اسلامي، آحاد ملت و مسؤولين كشور صراحت داشته باشند.

ايشان با تأييد كامل لزوم برقراري ارتباطات جهاني، افزودند: پيشرفت ارتباطات بينالمللي هيچ منافاتي با صراحت در بيان مباني و اصول ندارد و بايد در ميدان عمل وارد شد و بر خدا توكل كرد.

حضرت آيت‌ا... نوري همداني:
سند ۲۰۳۰ با فرهنگ، دين و حتي ايراني بودن سازگاري ندارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، حضرت آيتا... حسين نوري همداني در ديدار جمعي از فعالان فرهنگي مازندران گفت: كار فرهنگي مهمترين قسمت يك جامعه است كه داراي ظرافت خاصي است.

اين مرجع تقليد افزود: اگر انسان جامعه را بر اساس دين و تقوي و تعاليم اهلبيت عليهم السلام فرهنگ سازي كند، به يقين آن جامعه سعادتمند خواهد شد.

حضرت آيت‌ا... نوري همداني تاكيد كرد: كشوري كه با فرهنگ اسلام و اهلبيت عليهم السلام و فرهنگ جهاد و شهادت باشد هيچ گاه روي ذلت را نخواهد ديد و امام راحل با همين فرهنگ توانست اين انقلاب را به ثمر برساند.

ايشان وجود فرهنگ غني ناب اسلامي و ترويج آن توسط حضرت امام راحل و رهبر معظم انقلاب را دليل دشمني دشمنان با انقلاب اسلامي عنوان كرد و اظهار داشت: دشمن نيز تمام تلاشش بر اين است كه به فرهنگ حمله كند تا از ريشه به انقلاب و عقايد مذهبي ما آسيب برساند.

اين مرجع تقليد با اشاره به امضاي سند 2030 از سوي دولت، تصريح كرد: وقتي انسان فصلهاي اين سند را ميخواند بسيار متأثر ميشود كه چه كسي حاضر به پذيرش اين سند خواهد شد؟ نميدانم چرا بعضي از آقايان، منتقدان به اين سند را بي اطلاع ميدانند!

ايشان ادامه داد: من عرض ميكنم اين سند با فرهنگ و دين و حتي ايراني بودن ما ناسازگار است؛ اين يك نفوذ جدي است و توجيهاتي كه آقايان مي‌كنند قابل قبول نيست. بنده به جد از مسؤولان ميخواهم كه با دقت بررسي شود، شوراي عالي انقلاب فرهنگي و كميسيون آموزش مجلس و همه نمايندگان محترم ورود پيدا كنند تا هيچ چيزي كه با دين و انقلاب منافات دارد صورت نگيرد.

سانسور توصيه هاي حضرت آيت ا... مكارم شيرازي در سايت رئيس جمهور

در پي اعلام خبر ديدار رئيس جمهور با حضرت آيت‌ا... مكارم شيرازي، دفتر اين مرجع تقليد، اطلاعيه‌اي صادر كرد.

در اين اطلاعيه آمده است: جناب رئيس جمهور محترم عصر پنج شنبه در دفتر حضرت آيت‌ا... مكارم شيرازي(مدّظلّه)، با ايشان در فضايي صميمانه و جدي ملاقات داشتند.

دفتر آيت‌ا... مكارم شيرازي افزوده است: پس از توضيحات رياست جمهوري درباره مسائل مختلف كشور معظم‌له تذكراتي درباره مشكلات كشور داده و رهنمودهايي ارائه نمودند كه اميدواريم انجام گردد و آينده‌اي بهتر از گذشته نصيب همه شهروندان گردد.

شايان ذكر است در متن سايت رياست جمهوري، جز در موارد قطع يارانه ثروتمندان و افزودن يارانه فقرا(كه به نفع دولت است) خبري از ديگر تذكرات آيت‌ا... مكارم شيرازي نيست.

آيت ا... حسيني همداني در نمازجمعه كرج؛
عده اي براي تطهير فتنه ۸۸ تخلف در انتخابات را در دستور كار قرار داده بودند

آيت‌ا... سيد محمدمهدي حسيني همداني در خطبههاي نماز جمعه شهرستان كرج با اشاره به انتخابات بيست و نهم ارديبهشت ماه گفت: دستور كار عده‌اي براي از بين بردن فتنه سال ۸۸ تخلف در انتخابات بود تا نظام دچار چالش شود.

خطيب جمعه كرج با بيان اينكه اگر هوشياري حزبا... و مردم ولايتمدار نبود اين حربه خنثي نمي‌شد، گفت: اگر بصيرت مردم نبود احتمال فتنه‌اي ديگر وجود داشت.

به گفته نماينده وليفقيه در استان البرز تخلفات تاكيد كرد: بايد با متخلفان در هر نهادي و منصبي كه قرار دارند برخورد قانوني شود تا خداي نكرده مصلحتانديشي باعث به وجود آمدن يكروند خلاف در نظام اسلامي نشود تا عده‌اي بتوانند با مكانيزم موجود براي از بين بردن حقالناس هرگونه خواستند عمل كنند.

آيت‌ا... حسيني همداني گفت: مجلس شوراي اسلامي به شش وزير دولت نسبت به تخلفات انتخاباتي تذكر داده و اين مهم تاكنون در نظام جمهوري اسلامي ايران سابقه نداشته است.

وي در بخش ديگري با اشاره به سند 2030 و اينكه برخي مدعي شده‌اند به رهبر معظم انقلاب اسلامي خبر ناقص مي‌رسانند، گفت: اين حرفي باطل است و ما بر اين مساله حساسيت داريم و به احدي اجازه نميدهيم در خصوص رهبري اينگونه سخن بگويند.

آيت‌ا... حسيني همداني درباره سند ۲۰۳۰، گفت: مطالبي كه در اين خصوص ارائه مي‌شود توجيه است، مقدمات قبول اين سند در سازمان بينالملل مربوط به سال گذشته نبوده و به سالهاي پيشتر برميگردد.

رحيم‌پور ازغدي:
طبق سند ۲۰۳۰ مي خواهند به فساد و انحراف جنسي مشروعيت بدهيم

حسن رحيم‌پور ازغدي در نشست "مرامنامه ارباب-رعيتي و سبك زندگي" در نقد قرارداد 2030، گفت: طبق روش و سيره حكومت اميرمومنان حكومت ديني بايد به مردم در قبال كارهايي كه انجام ميدهد پاسخگو باشد.

وي افزود: نبايد اين طور باشد كه بگوييم يك چيزهايي هست و به شما مردم مربوط نيست و ما خودمان با غربي‌ها چيزهايي را امضا كرده‌ايم و محرمانه است، مسؤولان چنين حقي ندارند.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري تسنيم، وي نامحرم ندانستن مردم در قبال قراردادهاي خارجي را خلاف مباني اسلام و تشيع، فقه سياسي شيعه و قانون اساسي و مباني انقلاب دانست و اظهار داشت: اين خلاف مباني امام و رهبري است. بايد همه چيز را شفاف به مردم بگوييم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با طرح اين سوال كه طبق كدام ضوابط ديني و اسلامي قراردادهايي مثل 2030 منعقد مي‌شود، گفت: سوال اين است كه طبق كدام ضوابط اسلامي و ديني حق داريم در قراردادهاي بين‌المللي هر چيزي را ولو تشريفاتي و حتي خلاف صريح مباني اسلامي امضاء كنيم؟

وي با تاكيدبر اينكه غربيها و نظام سلطه تعريف خودشان از مفاهيمي كه در قراردادها منعقد مي‌كنند را دارند اظهار داشت: در همين قانون بين‌المللي 2030 مي‌گويند هدفشان حمايت از اقشار آسيب‌پذير و تهديد شونده است كه ما هم مي‌گوييم اين خيلي خوب است و حتما بايد انجام شود اما اين درحالياست كه منظورشان از اقشار آسيب‌پذير جريانات فاسد جنسي است.

رحيم‌پور ازغدي گفت: البته طبق اين سند 2030 نيز حمايت از خانواده گنجانده شده است كه البته همه مي‌گويند اين نيز خوب است اما آن‌ها تعريف متفاوتي از خانواده دارند و مي‌گويند كه خانواده ميتواند همجنس يا غيرهمجنس باشد. طبق اين سند يعني اينكه به فساد يا انحراف جنسي مشروعيت بدهيم و از آن حمايت كنيم.

رحيم‌پور ازغدي در پايان خاطر نشان كرد: حقوق كارگران معدن را حدود يك سال و نيم است كه پرداخت نكردهاند اما دستورات حقوق بشري سازمان ملل را اجرا مي‌كنند؛ آيا حقوق كارگران معدن حقوق بشر نيست؟!

آيت‌ا... خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه:
متخلفان انتخابات بايد محاكمه و به مردم معرفي شوند

به گزارش خبرگزاري تسنيم، آيت‌ا... سيد احمد خاتمي در خطبههاي نماز جمعه تهران گفت: اين كه رقيب و هوادارانش را بعد انتخابات فريبكار و تنشزا بنامند نه اجماع ملي شكل ميگيرد و نه وحدت. فضاي رقابت تمام شد و اين كه بعد انتخابات افرادي با ادبيات رقابتي صحبت كنند وحدتشكن و ضد اجماع ملي است.

خطيب نماز جمعه تهران خاطرنشان كرد: در هر انتخاباتي ما تخلف كموبيش داشتيم؛ يكي تخلفات گسترده كه اساسي است و كل انتخابات را زير سؤال ميبرد و ما تخلف اينچنيني تاكنون نداشتيم. دوم تخلفاتي كه اساس انتخابات را زير سؤال نميبرد اما دستگاه قضايي بايد برخورد كند. گزارشات تخلفات اين دوره خيلي زياد است كه البته به اصل انتخابات ضربه وارد نمي‌كند.

آيت‌ا... خاتمي تصريح كرد: يك مسؤولي مي‌گويد 4 ميليون و ديگري مي‌گويد 3 ميليون نفر نتوانستند رأي دهند. در برخي حوزهها تعرفه نرسيده است و بايد بررسي شود. شوراي نگهبان حقالناس را رعايت كند كه چرا اين حق تضييع شده و مقصران تخلفات بايد محاكمه و به مردم معرفي شوند.

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به اين كه مراحل انتخابات طي و بررسي مي‌شود و تنفيذ صورت ميگيرد، گفت: منتخب محترم نبايد رقبا را دستكم بگيرد. 16 ميليون رأي حجم كمي نيستند و به اين مجموعه تندرو گفتن مناسب نيست. در كشور اسلامي زندگي ميكنيم و رئيس جمهور منتخب بايد حرمت كساني را كه به وي رأي ندادند نگه دارد و اينگونه وحدت ملي حفظ مي‌شود.

يك نكته جالب درباره استعفاي ناطق نوري

دكتر عبدا... گنجي در كانال تلگرامي خود نوشت: داشتم به علت استعفاي حجت الاسلام ناطق نوري از معاونت بازرسي بيت رهبري فكر ميكردم به يك قاعده جالب رسيدم:

ناطق به‌عنوان عضو بيت رهبري به نفع يك كانديدا[روحاني] وارد گود انتخابات شد اما هيچ كس به اين واسطه، بيت رهبري يا خود رهبري را به دخالت يا سو گيري در انتخابات متهم نكرد. چرا؟

حال اگر يك معاون ديگر بيت فقط از درب ستاد رئيسي رد ميشد يا احيانا يك عكس از او و رئيسي منتشر ميشد وي كانديداي بيت معرفي و اكنون هم كانديداي شكست خورده بيت معرفي ميشد. چرا؟

شريعتمداري و دعايي عينا با شرايط مشابه در دو موسسه كيهان و اطلاعات نماينده ولي فقيه هستند اما وقتي شريعتمداري مطلبي مينويسد كه خوشايند عدهاي نيست فوراً نمايندگي ايشان از سوي رهبري را ياد اوري مي‌كنند و تلاش مي‌كنند حرف شريعتمداري را حرف رهبري معرفي كنند اما جنا ب دعايي بر جنازه يكي از اپوزيسيون نظام كه تابوت وي با پرچم شير وخورشيد پوشيده شده است نماز مي‌خواند اما كسي اعتراض نمي‌كند. چرا؟

ابراهيم رئيسي كمتر از دوسال است از رهبري حكم انتصاب گرفتهاند. به همين دليل عدهاي تلاش كردند وي را كانديداي رهبري معرفي كنند و دوگانه حاكميت-مردم را در انتخابات شكل دهند اما حسن روحاني ۲۰سال از رهبري حكم گرفته است اما كسي او را كانديداي رهبري معرفي نكرد. چرا؟

و...

علت چسيت؟ معتقدم مهم‌ترين دليل آن قطب بندي نجابت و دريدگي در نگاه به اين مساله مشترك است.

تحليلگر ارشد آمريكايي:
تقريبا همه حملات تروريستي در غرب به عربستان ارتباط دارد

«فريد زكريا» تحليلگر ارشد آمريكايي در يادداشتي، وهابيگري عربستان سعودي را ريشه تروريسم خوانده است. در يادداشت وي آمده است: «حمله اين هفته در منچستر، تاكيدي مخوف بر اين است كه تهديد تروريسم راديكال اسلامگرا همچنان ادامه دارد و سفر رئيس جمهور ترامپ به خاورميانه هم نشان داد كه چطور يك كشور مركزي در حوزه گسترش اين نوع از تروريسم يعني عربستان سعودي، توانسته جوري مديريت كند كه از پذيرش هرگونه مسؤوليتي در قبال آن سرباز زند. در واقع بايد گفت كه ترامپ به عربستان سعودي، آزادي عمل در منطقه داده است. واقعيت‌ها در اين باره، كاملا براي همگان شناخته شده هستند. عربستان سعودي براي 5 دهه است كه در حال گسترش روايت تنگ نظرانهاي از اسلام در سراسر جهان اسلام است. اسامه بن لادن و 15 تن از 19 تروريست عامل حمله 11 سپتامبر، تبعه سعودي بودند.

و ما از طريق ايميل‌هاي فاش شده هيلاري كلينتون وزير خارجه پيشين آمريكا هم ميدانيم كه دولت سعودي به همراه قطر در سالهاي اخير "تامين كننده حمايت مالي و لجستيكي به(داعش) و ديگر گروه‌هاي سني تندرو در منطقه بوده است". اتباع سعودي، دومين گروه پرجمعيت جنگجويان خارجي داعش را تشكيل ميدهند و طبق برخي ارزيابيها، بزرگترين گروه در اعضاي داعش در عراق را تشكيل ميدهند. پادشاهي سعودي، در ائتلاف ضمني و تلويحي با القاعده در يمن است. داعش، عقايدش را از روايت وهابيگري عربستان سعودي از اسلام مي‌گيرد.

چگونه بايد وقاحت سياسي را مهار كرد؟

رضا سراج در كانال تلگرامي خود نوشت: وقاحت سياسي چيست؟ پررويي سياسي آن است كه چون تا ساعت يازده صبح، روند آرا در مناطق روستايي 80 به 20 متمايل به رقيب بوده؛ با مهندسي مشاركت و عدم توزيع تعرفه، در فرآيند اخذ راي اختلال ايجاد گردد و چند ميليون مردم مستضعف از حق تعيين سرنوشت محروم شوند.

وقاحت سياسي اين است كه با آراي فيك و كاهش آراء رقيب به پيروزي برسند و حالا طلبكارانه، مطالبه چند ميليون راي بيش‌تر داشته باشند.

از اينجا به بعد، بايد وقاحت را مهار كرد و اين مهم، تنها با پيگيري تخلفات انتخاباتي وقيحان امكان پذير خواهد شد.

از سوي ديگر، سبد آراي مناطق روستايي با 18 ميليون راي و معدل مشاركت 90درصد بزرگترين و موثرترين سبد راي براي تعيين رئيس جمهور بوده است. روستائيان با بيش از 17 ميليون راي در انتخابات 92 مهم‌ترين نقش را در تعيين رئيس جمهور ايفا نمودند.

در انتخابات 96 به يكباره شاهد كاهش بيسابقه 39درصد مشاركت در مناطق روستايي(حدود7ميليون راي) هستيم.

اكنون به شكل بسيار جدي اين سوال مطرح است كه چرا و چگونه كاهش مشاركت در مناطق روستايي صورت گرفته و چه ارتباط معناداري با عدم ارسال تعرفه به شعب اخذ راي در مناطق روستايي داشته است؟! اين اقدام علاوه بر كاهش آراي آقاي رئيسي، از يك سو موجب كاهش نرخ مشاركت در كل كشور شده و از سوي ديگر موجب افزايش درصد آراي روحاني به نصاب 57درصد در انتخابات شده است.

به نظر مي‌رسد با مهندسي مشاركت، تخلف سازمان يافتهاي در پشت پرده سلب حق راي از روستائيان بوجود آمده است. اين مهم، تغييرات در عوامل اجرايي انتخابات در سال گذشته را تامل برانگيز و معنادار مينمايد.

امام جمعه موقت كرمان:
چپاولگران جايي در كرمان ندارند / پيروزي در اداي تكليف است

به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان، حجتالاسلام مهدي عربپور در مراسم تقدير از فعالان ستاد انتخاباتي آيت‌ا... سيدابراهيم رئيسي در استان كرمان با بيان اينكه ۱۶ ميليون رأي ارزشي به رئيسي داده شد، عنوان كرد: اما روزي با 11 ميليون رأي آنچنان فتنهاي در كشور به وجود آوردند كه هيچ وقت آثار آن پاك نخواهد شد و امروز سعي و تلاش براي حفظ قانون، ارزشمند است.

وي با اشاره به اينكه ما براي اداي تكليف شكست خورده نيستيم، عنوان كرد: پيروزي با تخلف ارزشي ندارد و پيروزي در اداي تكليف است.

امام جمعه موقت كرمان در واكنش به سخنراني ح. م در جشن پيروزي حسن روحاني در كرمان گفت: شنيدم وي در اين مراسم به مردم كرمان اهانت كرده و براي مردم كرمان اين تعبير را بهكار برده كه ما لكه‌هاي سياهي داشتيم و بايد آن را در دوره ديگر جبران كنيم.

امام جمعه موقت گفت: لكه سياه شما هستيد كه بيش از ۲۴ سال در كرمان مسؤوليت داشتيد اما فقر را در استان به جاي گذاشتيد.

وي خاطرنشان كرد: چپاولگران جايي در استان ندارند.

توئيت جهانگيري 8 سال پس از شورش اشرافيت عليه رأي مردم

معاون اول روحاني مي‌گويد هيچ جرياني از تمكين به صندوق رأي و قبول سلامت انتخابات ضرر نمي‌كند.

اسحاق جهانگيري در توئيتر نوشت: «كساني كه اين روزها بهانه سياسي ميتراشند و اما و اگر در پيروزي قاطع ملت مي‌كنند، به جاي تلخ كردن كام مردم، وارد بازي شيرين مردمسالاري ديني شوند.

رأي مردم پشتوانه و سرمايه ملي است. از تمكين به صندوق رأي و قبول سلامت انتخابات هيچ جرياني ضرر نمي‌كند. »

اين قضاوت در حالي است كه جريان متبوع جهانگيري، در سال 1388 در برابر رأي 24/5 ميليون نفري مردم تمكين نكردند و مدعي تقلب آن هم در حد 11 ميليون رأي شدند. طرح ادعاي تقلب كه بهانه ايجاد 8 ماه آشوب و بيثباتي در كشور شد، در حالي بود كه كساني چون تاجزاده و خاتمي بارها در محافل حقوقي تصريح كرده بودند باور ندارند تقلب شده است. اما با وجود اين آگاهي، افراطيون مدعي اصلاحات به القاي تقلب دامن زدند و به تحريك برخي رأيدهندگان براي آشوب پرداختند.

با اين اوصاف، جا دارد آقاي جهانگيري كه چند بار تلاش كرد نام خاتمي را در تلويزيون بياورد، صادقانه به مردم بگويد كه خاتمي و ديگر سران فتنه در سال 88 به ملت خود خيانت كردند و موجب خسارتهاي بزرگ به كشور شدند. اما حتي اگر جهانگيري چنين شهادتي هم ندهد، توئيتهاي اخير وي، تأكيدي است بر اينكه افراطيون مدعي اصلاحطلبي با عدم تمكين به رأي مردم، موجب ضرر به كشور شدند.

تصوير خالكوبي مستهجن ديويد بكهام در كتاب درسي دبيرستاني ها

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري تسنيم، درس «تفكر و سواد رسانهاي» با هدف افزايش قدرت تحليل، برنامهريزي و نگاه تحليلي به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به‌عنوان كتابي مستقل به مجموع دروس دانشآموزان اضافه شد و براين اساس دانشآموزان در پايه دهم درس تفكر و سواد رسانهاي را مطالعه مي‌كنند.

هدف اصلي از تاليف اين كتاب، آگاه سازي دانشآموزان در برابر فضاي مجازي براي بهره بيش‌تر و استفاده مفيد از اين فضاست اما برخي تصاوير استفاده شده در كتاب تفكر و سواد رسانهاي آنقدر عجيب است كه با تماشاي آن نخستين سوال اين است كه اين تصاوير با چه استدلالي در كتاب درسي آن هم پايه دهم چاپ شده است.

به‌عنوان مثال در يكي از تصاوير اين كتاب، خالكوبي روي دست ديويد بكهام فوتباليست معروف نمايش داده شده و عنوان اين درس كليشه بدن است.

حال اين سوالات مطرح است كه آيا تيم تاليف كتاب تفكر و سواد رسانهاي، در تشخيص تصوير خالكوبي دچار غفلت شده است؟ يا با آگاهي از اين تصوير تشخيص دادهاند كه بايد در كتاب درسي دانش آموزان پايه دهم چاپ شود؟

آيا با استفاده از چنين تصاويري سطح سواد رسانهاي و قدرت تحليل دانشآموزان پايه دهم افزايش مييابد؟ آيا تبعات منفي استفاده از اين تصوير براي دانشآموزان بيش‌تر نخواهد بود؟

 اخبار ويژه

گاردين:
در منطقه اي كه دموكراسي وجود ندارد ايران جشن انتخابات برگزار مي كند

روزنامه انگليسي گاردين در يادداشتي ضمن اشاره به سفر دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا به عربستان سعودي نوشت درحالي كه ترامپ در سفر عربستان با سعوديها رقص شمشير ميكرد، آن دسته از مردم ايران كه به روحاني راي داده بودند انتخاب دوباره وي را در خيابانها جشن گرفتند.
«اِما گراهام» نويسنده يادداشت گاردين افزود، يك دليل براي جشن مردم ايران به‌دليل وجود دموكراسي در منطقهاي است كه بهندرت معناي حق راي در آن وجود دارد و عربستان سعودي يكي از كشورهاي متعدد در اين منطقه است كه طرحي براي دموكراسي ندارد.
اين در حالياست كه ترامپ در رياض به ايران حمله كرد و در كنار كساني قرار گرفت كه منتقد ايران هستند و رايها را در اين كشور پروپاگانداي ساختگي مي‌دانند.
نويسنده گاردين در ادامه سخنان سوزان مالوني تحليلگر موسسه بروكينز را در يادداشت خود آورد كه گفته بود آنچه دولت ترامپ و برخي از حاميانش با عجله انجام دادند، نشان از محاسبه خطرناكي در منطقه است. فروش چند ميليارد دلار تسليحات به عربستان سعودي و حضور در جمع مستبدان هشتاد ساله، «آينده بهتر براي منطقه» را كه ترامپ در سخنراني خود در رياض ايراد كرد به ارمغان نميآورد.
به گزارش فارس، گاردين ادامه داد، اما در ايران گرچه رئيس جمهور همه كاره نيست ولي اقتصاد، روابط بين‌الملل و مسايل عادي داخلي در دست رئيس جمهور است. اين كشور همچنان از بيكاري و تورم رنج ميبرد.
نويسنده افزود، بزرگترين نقطه ضعف روحاني مساله اقتصاد است و از اين بابت فشار زيادي روي روحاني است چرا كه بايد رشد اقتصادي بهوجود بياورد و اين مساله نيازمند سرمايهگذاري خارجي است. اما نكته قابل توجه اينجاست كه بعد از برجام آمريكا ايران را يكجانبه تحريم كرد.

اگر اين مداوا نبود، من هم مرده بودم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: ترامپ درباره سفرش به عربستان نوشته: «صدها ميليارد دلار از خاورميانه آوردهام، اين يعني شغل، شغل و شغل»!
گفتم: ملك سلمان بدبخت فلكزده را بگو كه اينهمه دلار به ترامپ داده بود تا در مقابل ايران از آلسعود دفاع كند!
گفت: اگر از آمريكا كاري عليه ايران ساخته بود تا حالا انجام داده بودند!
گفتم: آلسعود را از ايران ميترسانند تا بتوانند سركيسهاش كنند همانطور كه در اينجا مردم را از حمله آمريكا ميترساندند تا بتوانند رأي آن‌ها را جمع كنند.
گفت: اما، آمريكا نه توان مقابله با ايران را دارد و نه توان حمايت از آلسعود را.
گفتم: شياد گرسنهاي وارد يك روستا شد و اهل روستا را گريان و نالان ديد، علت را پرسيد، گفتند كدخدا مرده است. شياد گفت؛ من او را زنده ميكنم و از روستائيان خواست تا بره بريان و كباب فراوان و دوغ و ماست و انواع خوراكيها را آماده كنند و او را با جنازه كدخدا تنها بگذارند. بعد از چند ساعت از خلوت بيرون آمد و گفت؛ متاسفانه كدخدا زنده نمي‌شود! روستائيان اعتراض كردند كه قرار بود او را زنده كني؟ اين چه مداوايي بود؟ و شياد گفت؛ اگر اين مداوا نبود، من هم مرده بودم!

جذب تنها ۴ ميليارد دلار سرمايه خارجي با رفت و آمد ۱۰۰ هيات تجاري پس از برجام!

اسدا... عسگر اولادي در مصاحبه با راديو گفت و گو پيرامون وضعيت جذب سرمايه در پسابرجام اظهار داشت: يكي از توفيقات دولت يازدهم مساله برجام بود كه باعث شد هياتهاي زيادي براي سرمايهگذاري وارد ايران شوند كه از آن ميان بيش از 100 هيات از اروپا و چين در سالهاي 94 و 95 را پذيرفتيم.
عسگر اولادي اذعان كرد: با آنكه همه اين هياتها با هدف سرمايه گذاري به كشور ما آمدند اما از 11 ميليارد و نيم سرمايه ثبت شده تنها بيش از 4 ميليارد جذب سرمايه كاربردي و واقعي داشتيم.
به گزارش خبرگزاري تسنيم، رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين با اشاره به وجود مشكلاتي نظير ماليات‌ها، بيمه‌هاي اجتماعي و قانون كار بر سر راه جذب سرمايه گذاران خاطر نشان كرد: با وجود همه اين مشكلات، ما آن‌ها را تا حدودي مرتفع كرديم و با وجود اينكه سازمان سرمايهگذاري ما قوانين خيلي خوبي هم دارد اما همه هيات‌ها از سرمايهگذاري در ايران ترسي داشتند كه مشهود بود.
وي حل مشكل بيكاري جوانان و اشتغالزايي را در گرو سرمايهگذاريهاي صحيح، توليد و عمل به وعده‌هاي دولت دوازدهم دانست.