صفحه آخر

رهبر انقلاب با صدور پيامي تأكيد فرمودند:
رسيدگي به قشرهاي ضعيف و برخورد با فساد در صدر برنامه هاي دولت باشد

در پي حضور پرشكوه و حماسي مردم در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، حضرت آيتا... خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي پيام تشكر و قدرداني صادر و بر نكات مهمي تأكيد كردند.

متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسماللهالرحمنالرحيم

ملت عزيز ايران

مهمي از اين آزمون خيرهكننده بود. همه قشرها، همه سليقه‌ها، همه گرايشهاي سياسي در كنار هم به صحنه آمدند و دوشادوش يكديگر به نظام جمهوري اسلامي رأي دادند.

اينجانب با خشوع در برابر خداي بزرگ، جبهه سپاس بر خاك ميسايم، و لطف و رحمت و پاداش شايسته براي ملت ايران مسالت مينمايم و به پيشگاه حضرت بقيهًْا... الاعظم ارواحنا فداه عرض سلام و اخلاص مي‌كنم و نكاتي چند را متذكر ميشوم:

۱ـ به مردم عزيز، عرض مي‌كنم خداي را بر موفقيت در برگزاري انتخابات شكر گزاريد و پس از التهابِ روزها و هفته‌هاي پيش از انتخابات، اكنون به اتحاد و اتفاق عمومي بينديشيد كه بيشك يك عامل مهم استحكام و اقتدار ملي است. همه در زير سايه نظام جمهوري اسلامي و فرزندان اين ميهنِ سرافرازيد، بكوشيد تا سهم خود از وظيفه پيشبرد كشور به سمت هدفهاي بزرگ را بشناسيد و دنبال كنيد. برآمدن همه آرزوهاي ملي در گرو چنين انديشيدن و چنين عمل كردن است.

۲ـ به رئيس جمهور محترم و همه كساني كه در دولت آينده شركت خواهند داشت سفارش و تأكيد مي‌كنم كه كار و تلاش پرانگيزه و انديشيده و جوانانه را براي برطرف كردن مشكلات كشور در پيش گيرند و لحظهاي از اين خط مستقيم غفلت نكنند. رعايت قشرهاي ضعيف، توجه به روستاها و مناطق فقير، در نظر گرفتن اولويتها، برخورد با فساد و با آسيبهاي اجتماعي، بايد در صدر برنامه‌ها قرار گيرد.

۳ـ عزت ملّي و رعايت حكمت در ارتباطات جهاني و اهتمام به اقتدار بين‌المللي نيز از جمله اولويتهاي مديريت انقلابي و اسلامي است.

۴ـ لازم مي‌دانم از يكايك آحاد شركتكننده در انتخابات و نيز كساني كه در ترغيب آنان به اين وظيفه نقش آفريدند تشكر كنم، به ويژه مراجع معظم و علماي اعلام و نخبگان دانشگاهي و سياسي و فرهنگي و هنري.

۵ ـ لازم مي‌دانم از حضرات نامزدهاي رياست جمهوري نيز كه در اين روشنگري و شورآفريني براي انتخابات تأثير جدّي بر جاي نهادند تشكر كنم.

۶ـ لازم مي‌دانم از همه دستاندركاران اجرا و نظارت انتخابات رياست جمهوري و نيز انتخابات شوراهاي شهر و روستا كه متحمل زحمات طاقتفرسا شدند تشكر كنم.

۷ـ لازم مي‌دانم از حافظان امنيت انتخابات و نيز از رسانه ملّي كه انتخابات پرشور، مرهون تلاش شبانهروزي و هنرمندانهي آنان است سپاسگزاري كنم.

۸ ـ در پايان، خود و همگان را به تقوا و تلاش در راه وظيفه الهي و اجتماعي و پايبندي به مسير انقلاب كه ميراث ارزشمند امام خميني بزرگ و شهداي گرانمايه است دعوت مي‌كنم و شادي روح و علو درجات آنان را از خداوند متعال مسالت مينمايم.

والسلام عليكم و رحمهًْ‌الله

سيد علي خامنه‌اي

سيام ارديبهشت‌ماه ۱۳۹۶

بيانيه حجت اسلام و المسلمين سيد ابراهيم رئيسي درباره انتخابات ۹۶ ؛
برخي بداخلاقي هاي انتخاباتي و تخلفات آشكار در قبل و حين برگزاري انتخابات از لحظات تلخ اين انتخابات بود

حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسي پس از پايان انتخابات رياست جمهوري بيانيه‌اي در اين باره صادر كرد. متن اين بيانيه به شرح زير ميباشد:

بسم ا... الرحمن الرحيم

اللّهُمَ صَلِّ عَلي علي بن مُوسَي الِّرِضا المَرُتَضي بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُكَ

ملت عزيز و بزرگوار ايران!

خداوند متعال را سپاسگزارم كه حضور باشكوه شما مردم فهيم در انتخابات رياست جمهوري، عظمت نظام مقدس جمهوري اسلامي را بيش از پيش نمايان ساخت و چشم جهانيان را خيره كرد.

نقش بي بديل رهبر معظم انقلاب در شكل گيري اين حماسه با عظمت بر كسي پوشيده نيست. امنيت و استقلال و پيشرفت كشور، همواره مرهون هدايت‌هاي داهيانه ايشان بوده و اينجانب به‌عنوان سرباز اين نظام و خادم ملت شريف ايران، وظيفه خود مي‌دانم از مراجع عظام تقليد و علماي اعلام، طلاب و دانشجويان، كارگران و كشاورزان، بازاريان و خانواده معزز شهدا و ايثارگران و تمامي گروه‌ها و تشكلها و همه زنان و مردان سلحشور ايران اسلامي تشكر نمايم.

همچنين از مردم عزيزي كه با محبت خويش به اينجانب اعتماد نموده و در سفرهاي مختلف به استآن‌هاي كشور، جلوه‌هاي ماندگار و فراموش نشدني از عزم انقلابي و انسجام اجتماعي خلق نمودند، صميمانه تقدير نمايم. بي ترديد پيروز اول اين انتخابات ملت شريف ايران ميباشند كه حماسهاي بزرگ خلق نمودند.

دستاورد مهم اين انتخابات، سياست ورزي اخلاق مدار، تكليف محوري و طرح گفتمان «توجه به محرومان» و «مبارزه با فساد و تبعيض» بود كه فراتر از جناح بنديهاي رايج سياسي، به مطالبه عمومي مردم تبديل شد و به تدريج مورد اذعان و تعهد ديگر نامزدهاي انتخاباتي نيز قرار گرفت.

رأي قريب به ۱۶ ميليون ايراني خواهان تغيير، سرمايهاي مهم و پشتوانه عظيم است كه به هيچ وجه نمي‌توان آن را در عرصه سياسي و تصميم گيري كلان كشور ناديده گرفت. اينجانب با اتكا به همين پشتوانه مردمي، همه ظرفيتها را براي پيگيري مطالبات مردم در مبارزه با فساد و تبعيض و تحكيم ارزشهاي انقلاب اسلامي به كار خواهم بست و هر اراده و تلاشي در دولت آينده با اين جهت گيري را مورد حمايت قرار خواهم داد و همواره زبان گوياي محرومان خواهم بود.

اگرچه حضور بانشاط و حداكثري مردم پاي صندوق‌هاي رأي كام هر ايراني را شيرين كرد. لكن برخي بداخلاقيهاي انتخاباتي و تخلفات آشكار در قبل و حين برگزاري انتخابات از لحظات تلخ اين انتخابات بود كه آن را از مسير قانون پيگيري خواهم نمود، اما هم اكنون همگان بايد عزم خود را جزم كنيم تا با ساختن ايراني آباد بر استقلال وآزادي و كرامت براي اين ملت پافشاري نماييم.

به روح مطهر امام راحل و شهداي عاليقدر انقلاب اسلامي درود ميفرستم و براي ملت قهرمان ايران آيندهاي سرشار از موفقيت و بهروزي آرزو مي‌كنم. همچنين براي تمام دولت مردان و رئيس جمهور منتخب آرزوي موفقيت دارم و اميدوارم اجراي عدالت اجتماعي و رفع دغدغه‌هاي اقتصادي مردم و معيشتي محرومان در اولويت برنامه‌هاي دولت دوازدهم قرار گيرد.

بيانيه مهم دكتر سعيد جليلي درباره دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري؛
بايد براي رفع كاستي ها، تصحيح ايرادها و خدمت به مردم «دولت سايه» تشكيل شود

دكتر سعيد جليلي در پيامي به مناسبت دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري تاكيد كرد: معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامي وظيفه و حق خود مي‌دانند به مثابه «دولت در سايه» در چارچوب قانون و اخلاق، منتخب ملت و دولت او را ياري كنند.

در پيام وي آمده است:

1. جمهوريتِ مبتني بر اسلام ناب كه به بركت انقلاب اسلامي در كشور ما تجلي پيدا كرده است، پشتوآن‌هاي سترگ براي اقتدار و پيشرفت ايران عزيز است. حماسه حضور مردم در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري مجدداً فرصتي بزرگ را براي منتخب ملت فراهم كرد تا بتواند طبق سوگند قانون اساسي خود را «وقف خدمت به مردم و اعتلاي كشور، ترويج دين و اخلاق و پشتيباني از حق و گسترش عدالت سازد. از هرگونه خودكامگي بپرهيزد. از آزادي، حرمت و حقوق ملت حمايت كند و در حراست از مرزها و استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي كشور از هيچ اقدامي دريغ نورزد»

2. اينك بر همگان است تا طبق رهنمود امروز رهبري معظم انقلاب با اتحاد و اتفاق عمومي براي افزايش استحكام و اقتدار ملي كشور بكوشند تا سهم خود از وظيفه پيشبرد كشور به سمت هدفهاي بزرگ را بشناسند و دنبال كنند.

3. در نگاه ديني، مشاركت و نظارت هم تكليف و حق مردم و هم فرصتي بزرگ براي دولت در انجام بهتر مسؤوليتها است. بر همين مبنا معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامي وظيفه و حق خود مي­دانند با نگاهي ملي و فراتر از رقابتهاي انتخاباتي به مثابه «دولت در سايه» در چارچوب قانون و اخلاق، منتخب ملت و دولت او را در جهت رفع كاستي‌ها، تصحيح ايرادها و حركت در مسير خدمت به مردم، تعالي فرهنگ، مبارزه با فساد، ايجاد اشتغال و رونق توليد و افزوني عزت و اقتدار در روابط خارجي ياري نمايند و بيانگر مطالبات مردم باشند.

4. اعلام نتايج سي و ششمين انتخابات سراسري ايران اسلامي با مشاركت بيش از ۷۳ درصد مردم و همزمان شدن آن با سفر رئيس ايالات متحده آمريكا به كشوري كه توسط يك قبيله اداره مي‌شود، نشان مي­دهد مدعيان ليبرال دموكراسي مدل حكومت منهاي مردم را براي اين منطقه از هر مدلي مطلوب­تر مي­دانند و با پناه بردن به يكديگر نمي­توانند بغض خود را به جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان الگويي موفق و الهام­بخش پنهان نمايند. متقابلاً وظيفه همه ما است تا عزم خود را براي هم افزايي ملي و انقلابي در دفاع از حقوق و منافع كشور و ارزشهاي انقلاب اسلامي در جهت خلق حماسه‌هاي بزرگ سياسي و اقتصادي و مقابله با تهديدات نشان دهيم.

رئيس جمهور با صدها وعده بر زمين مانده چه خواهد كرد؟

تحليل رقابتهاي انتخاباتي دوازدهم نشان از آن دارد كه در يك رقابت به شدت دوقطبي شده از سوي دولت‌مردان، اصولگرايان با حفظ اخلاق و عدم عبور از خطوط قرمز نتيجه را وگذار كردند اما اخلاق را وا ننهادند. در هيچ دورهاي سابقه نداشته كه رئيس جمهور مستقر تا اين حد پايه‌هاي حكومتش به لرزه بيفتد و براي حفظ قدرت خود مجبور به اتخاذ سياستهاي راديكال و شعارهاي خارج از چارچوب اخلاقي شود و در عين حال اقليتي قوي، منسجم و 40 درصدي در مقابلش براي چهار سال دوم تشكيل شود.

به گزارش مشرق به نقل از جهان نيوز، شايد برخي از حاميان جريآن‌هاي انقلاب در حال حاضر نتوانند نتيجه را هضم كنند، چرا كه پيروزي در مقابل رئيس جمهوري كه نتوانسته بود به بيش‌تر وعده هايش عمل كند و در مقابل دوربينها آن‌ها را انكار كند، زياد سخت نمينمود. ولي بايد اذعان كرد در بازي سياست انتخابات مولفه‌هاي بسياري براي پيروزي نياز است كه يكي از آن‌ها جذب آراي خاكستري و بي تفاوت به سوي خويش است و روحاني توانست با دوقطبي سازي و هراس سازي از رقيب اين آرا را به سوي خود جلب كند.

وراي بررسي دقيق سبد آراي طرفين و علل پيروزي و شكست، مهم‌ترين بخش از سازوكار جبهه مقابل روحاني، تشكيل تشكيلات منسجم و قوي براي به نقد كشيدن و مطالبه گري وعده‌هاي دولت دوازدهم است.

به هر حال اصول و ارزشهاي جريان اصولگرا ايجاب مي‌كند به‌عنوان يكي از بازيگران عمده عرصه سياسي همچمنان بر خواست عمومي و ملي مردم جهت بهبود اوضاع اقتصادي و رفع بيكاري پافشاري كند و از آن جايي كه ابزار قدرت به تيم رقيب واگذار شده، ماموريت مطالبه گري لاجرم در دستان اصولگرايان خواهد بود.

همان گونه كه حسن روحاني در چهار سال نخست خود ثابت كرده، تحمل شنيدن نقد را ندارد و با انواع توهين و افتراها با منتقدان برخورد خواهد كرد. وي در دولت يازدهم حتي يك جلسه با منتقدان اصلي خود نشستي برگزار نكرد تا رودررو به ماهيت انتقادات پي ببرد و راهكار بخواهد.

از اين رو پيگيري مطالبات اقتصادي از دولت دوازدهم نيز سخت و دشوار خواهد بود و اين دولت چون ديگر نيازي به راي مردم در دور بعد ندارد، به يكه تازيهاي خود ادامه خواهد داد.

حسن روحاني و اسحاق جهانگيري زماني كه با وعده ايجاد يك ميليون شغل رقبا مواجه شدند در مرحله اول دست به انكار و عدم تحقق آن زدند ولي با جديتر شدن رقابتها و رصد مطالبات اصلي افكار عمومي خود همان ميزان شغل را وعده دادند و حتي سايت كارورزي را به تقليد از سايت كارانه محمدباقر قاليباف، ايجاد كردند.

وعده سالي 950 هزار شغل با توجه به توانايي و كارآمدي اين دولت و اذعان رئيس جمهور مبني بر عدم تحقق آن در مراحل اوليه، به معناي آن است كه دولت دوازدهم هيچ اعتقادي به ايجاد چنين ميزاني از اشتغال ندارد و تنها يك وعده انتخاباتي براي زمين زدن رقبا بود.

اما آيا اين از بار پيگيري افكار عمومي خواهد كاست؟ كساني كه به هر دليل به روحاني راي دادند عدم پايبندي به وعده‌ايش را چگونه توجيه خواهند كرد؟

بررسي وعده‌ها و شعارهاي رنگين روحاني در اين دور از رقابتها بسيار سهلتر است. چرا كه وي اين بار بدون بازي با كلمات وعده داده و ديگر نمي‌تواند عنوان كند كه وعده 100 روزه يا ايجاد 4 ميليون شغل با اما و اگر بود. اينار روحاني مجبور شد تا بدون اما و اگر وعده دهد.

از شعارهاي اقتصادي تا سياسي و اجتماعي، تمامي آن‌ها در حالي رقم خوردند كه بسياري از كارشناسان بر اين نظر بودند كه روحاني براي فرار از شكست به باتلاق وعده‌ها پناه برده و در 4 سال آينده بيش‌تر تلاش دولت‌مردان بر توجيه سازي عدم تحقق وعده‌ها بنا خواهد شد. مهم‌ترين بهانه نيز اصطلاح تكراري "نگذاشتند" خواهد بود كه از سوي دولتهاي سابق نيز سر داده شده است.

ولي عملكرد دولت دوازدهم در بحران اقتصادي و بيكاري كنوني بسيار تاثيرگذار خواهد بود. در صورتي كه همين روند ادامه پيدا كند اين بحران تبديل به فاجعه اقتصادي و در نهايت اجتماعي خواهد شد و همچون سونامي تمامي بخشهاي كشور را فرا خواهد گرفت.

راهكار دولت براي ايجاد يك ميليون شغل در سال به هيچ وجه مشخص نيست و تنها به سرمايه‌گذاري خارجي دل بستهاند.

سرمايه‌گذاري كه در ارتباط مستقيم با سنگ اندازيهاي غرب و بخصوص آمريكا قرار دارد و تنها سرمايه‌هاي خرد و آن هم در قالب قراردادهاي كاملا يك طرفه مي‌توانند جذب كشور شوند.

از سوي ديگر در زمينه اعطاي وام و افزايش قدرت خريد مردم نيز دولت يازدهم ثابت كرد كه هزاران ميليارد از منابع بانكي تنها به بخش خاصي از افراد با روابط خاص تعلق ميگيرد و ميليونها نفر از عموم جامعه از اين منابع محروم ميشوند.

متاسفانه بايد اذعان كرد حسن روحاني توانست بارديگر با روشهاي خاص خود از جمله رقيب هراسي راي برخي از مردم را به سوي خود جلب كند ولي وي بازي وي در اين رقابت بسيار سخت بود و در مقابل رقباي قوي و جدي قرار گرفت كه از هم اينك آن‌ها به پيگيري مطالبات متعهد شده‌اند.

بنابراين هرگونه فرار از عملي كردن وعده و تعهدات حسن روحاني به خوبي رصد خواهد شد و وي نمي‌تواند به راحتي از زير بار سنگين وعده‌هاي بر زمين مانده خود شانه خالي كند و ميبايست در انتظار نقدهاي جدي در برابر عملكردش باشد.

تكرار وعده هاي عمل نشده دولت يازدهم در برنامه دولت دوازدهم!

معاون اول رئيس جمهور و رئيس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي شنبه هفته جاري 14 پروژه اولويتدار وزارت امور اقتصادي و دارايي «مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي» براي اجرا در سال 1396 را ابلاغ كرد.

اين مصوبات كه در نوع خود كاربردي و عملياتي محسوب مي‌شود، بدون آن‌كه شاخص كمي و زمانبندي اجرايي داشته باشد، صرفا به‌صورت انشايي مرور و يادآوري شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس، براين اساس 14 برنامه مصوب شامل عملياتي كردن مقررات و بهبود 10 پله‌اي رتبه كشور در سهولت كسب و كار، طراحي و استقرار خزانه‌داري الكترونيكي، تكميل فرايند واگذاري سهام بنگاه‌هاي مشمول واگذاري بنگاه‌هاي باقيمانده گروه 1 و 2، پياده‌سازي ماليات بر ارزش افزوده، پياده‌سازي طرح جامع مالياتي، مولدسازي و مديريت دارايي‌هاي دولت، طراحي سازوكارهاي بهبود شاخص‌هاي رقابت‌پذيري اقتصاد ايران، شناسايي و احصاء و واگذاري امول مازاد سهام و دارايي‌هاي شركت‌هاي خارج از گروه‌هاي 1 و 2 و دستگاه‌هاي اجرايي، توسعه و استقرار نظام جامع مديريت بدهي‌ها و تعهدات عمومي دولت، پياده‌سازي و توسعه سامانه‌هاي هوشمند مبارزه با پولشويي در گستره كليه اشخاص حقوقي و حقيقي مشمول قانون، طراحي و تدوين الگو و بازتوزيع منابع حاصل از هدفمندي و نظام براي اجراي آن، معرفي ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي متقابل اقتصادي و سرمايه‌گذاري ايران و خارج براي جلب مشاركت فعالان خارجي و داخلي، استقرار كامل سنهاب(سامانه نظارت و هدايت الكترونيكي بيمه) و توانمندسازي صنعت بيمه كشور است.

با نگاهي به اين برنامه‌ها و مقايسه آن با اولويتهاي راهبردي اعمال شده از سوي طيب نيا براي وزارت اقتصاد دولت يازدهم به وضوح مشاهده مي‌شود، تمامي اهداف گفته شده سال 92 از سوي وزير تهيه و تدوين شده است. بنابراين وعده‌هاي سال 92 براي سال 96 بار ديگر و در قالبي متفاوت جزء مصوبات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تكرار شده است.

نكته ديگر اين مصوبه مربوط به تعيين معاون يا دستگاه متولي براي اجراي هر كدام از برنامه‌ها است. طبق بند ب اين مصوبه «دستگاه مجري»، با قيد فوريت حداكثر ظرف مدت يك هفته براي تسريع در اجراي هر يك از آن‌ها نسبت به صدور حكم براي معاون و يا معاونان ذيربط خود و يا مقام همتراز به‌عنوان مجري اقدام و به دبيرخانه ستاد معرفي نمايد. فارغ از اين‌كه سال 92 دستگاه و مسؤول مستقيم اجراي آن نيز مشخص شده است.

فعاليت‌هاي روزمره و جاري دستگاه‌هاي اجرايي به‌عنوان مصوبات اقتصاد مقاومتي و بدتر آن‌كه اين برنامه‌ها براي سال‌هاي قبل بوده، چه معنا و مفهومي دارد كه دوباره وعده شود؟ چرا با عمل نشدن به وعده‌ها در دولت يازدهم مجددا شاهد تكرار آن‌ها هستيم؟ علت عقبگرد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي چيست؟

حسين احمدي، كارشناس اقتصادي، در اين باره مي‌گويد: روند تغيير ساختارهاي اقتصادي در دولت يازدهم كند بوده و حتي در بخشهايي، عملاً اقدامي انجام نشد. تغييرات جدي و اساسي به جسارت و شجاعت و در عين حال هوشمندي و درايت نياز دارد. متأسفانه قانون ماليات ارزش افزوده عليرغم آن‌كه طي سال‌هاي اخير تمديد شده عملاً با نارسايي و مشكلات بزرگي روبهرو است و شركتها و واحدهاي توليدي با روند موجود مشكلات فراواني دارند.

وي تاكيد مي‌كند: پيادهسازي طرح جامع مالياتي جزء برنامه‌هاي 4 سال طيبنيا براي وزارت اقتصاد بوده كه با عملي نشدن و عدم تحقق، دوباره در دستور كار سال 96 قرار گرفته است. همچنين طبق قانون گروه‌هاي 1 و 2 بايد تا پايان سال 94 به اتمام ميرسيد كه با وجود ركود و تمايل و فشار برخي مديران دولت امكان واگذاري به نتيجه نرسيد.

براين اساس طيبنيا پيشتر در پاسخ به سوالي در مورد وعده عملي نشده پياده سازي طرح جامع مالياتي گفته بود، اين طرح آماده شده و ميخواستيم شائبه انتخاباتي نداشته باشد و اكنون در حال اجرا است.

وزير بايد پاسخ دهد اگر چنين فرضي صحت دارد، چرا امسال جزء مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتي تكرار شده است؟ چرا گزارش دقيق و شفاف از عملكردها به اين ستاد داده نمي‌شود؟ نظارت فرمانده اقتصاد مقاومتي از وضعيت موجود و با كدام معيار انجام شده است؟

وضعيت موجود طرح جامع مالياتي آن چيزي نيست كه حتي براي طيب نيا راضي كننده و مطلوب باشد؛ زيرا در ادامه بيان ديدگاه خود معتقد است: توقع و انتظار داريم، رابطه ميان مودي و مميز مالياتي در طرح جامع مانند گمرك قطع شود. بنابراين آنچه از اين اظهارات بر ميآيد از تكميل نبودن اين طرح حكايت دارد كه نتوانسته توقعات را برآورده كند.

به گزارش فارس، نظام جامع مديريت بدهيهاي دولت طبق قانون رفع موانع توليد رقابتپذير جزء تكاليف دولت به ويژه وزارت اقتصاد بوده و ساختار آن وجود دارد و با ادبيات جديد روند موجود ادامه خواهد يافت.

مولدسازي و مديريت داراييهاي دولت نيز جزء برنامه‌هاي و ابر پروژه 4 ساله طيبنيا در وزارت اقتصاد بود كه اقدام جدي براي آن صورت نگرفت، به همين دليل مجدداً در دستور كار قرار نگرفت.

در بخش كسب و كار وزير اقتصاد وعده داد تا پايان دولت يازدهم اين شاخص دو رقمي خواهد شد، اما پس از گذشت 3.5 سال از رتبه 118 به رتبه 120 تنزل يافت و نه تنها بهبود در ساختار كسب و كار مشاهده نمي‌شود و وعده داده شده محقق نشد، بلكه اين بار در قالب سياستهاي اقتصاد مقاومتي «عملياتي كردن مقررات و بهبود 10 پلهاي رتبه كشور در سهولت كسب و كار» براي سال جاري مصوبه شد.

يكي از 7 برنامه و اولويت سال 92 وزارت اقتصاد در دولت يازدهم و رويكردهاي زيرمجموعه‌هاي اين وزارتخانه طراحي و استقرار خزانهداري الكترونيكي بود كه اين بار در مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتي تكرار شد.

كارشناسان برنامهريزي معتقدند، بيان شاخصهاي خوب با استفاده از ادبيات جذاب نمي‌تواند گرهگشايي مشكلات باشد و برنامه عملياتي و با قابليت اجرا نياز دارد كه علاوه به ورود به جزئيات و مصاديق خارج از كليگويي، زمانبندي كمي و كيفي به همراه گزارشدهي و نظارت و پايش مستمر داشته باشد. در غير اين صورت شاهد روند موجودي خواهيم بود كه از سال 92 وجود داشته و در سال جديد نيز تكرار شده است.

هرچند طبق اين مصوبه، مسؤولان اين وزارتخانه بايد گزارش ماهانه ارائه كنند، اما در دولت يازدهم تاكنون پاسخي به چگونگي اجرا و وضعيت اولويتها و راهبردهاي رنگارنگ و جذاب داده نشد و معلوم نيست با چه هدف و نيتي پروژه‌هاي تكراري و عمل نشده اين وزارتخانه اين بار در قالب برنامه‌هاي مصوب ستاد اقتصاد مقاومتي قرار گرفته است. آيا صرف داشتن چند مصوبه و ارائه رزومه براي ستاد اقتصاد مقاومتي مي‌توان رويكرد درستي داشت؟

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
همانا چون قائم ما قيام كند، لباس علي(ع) را ميپوشد و براساس شيوه و سيره او رفتار مي‌كند.
وسايلالشيعه، ج 3، ص 348

 راه امام

مملكت را با هم اداره كنيد

بعد از اين‌كه رئيس جمهور تعيين شد همه اعانت كنيد از او. همه وارد بشويد در كار و اعانت كنيد از او. كنار ننشينيد. قهر نكنيد و رشد خودتان را نشان بدهيد به دنيا كه شما رشيد هستيد، و شما مي‌توانيد كه يك مملكتي را با هم اداره بكنيد.
صحيفه امام، ج 12، ص 128

 در پرتو خورشيد

چون ورزش مي كنم خسته نمي شوم!

در ماه مبارك رمضان، قبل از غروب آفتاب، آقا با خانواده‌هاي شهدا ديدار داشتند. اين ملاقات بيش از دو ساعت طول كشيد. در تمام اين مدت، مقام معظم رهبري روي پا ايستاده بودند.
با اينكه برنامه‌هاي روزانه، آقا را خسته كرده بود و روزهِ ماه مبارك، آن هم نزديك غروب، معمولا ضعف در بدن ايجاد ميكند، محبت آقا به خانواده‌هاي شهدا كم نمي‌شد و ايشان، ايستاده به درد دل آنان گوش مي‌دادند. اين نوع برخورد، نشانه علاقهِ بسيار شديد آقا به خانواده‌هاي شهداست.
همه، افطار را مهمان آقا بودند. من در كنار سفره، به معظم له گفتم: شما كه اين طوري ميايستيد و به درد دلها گوش ميدهيد، خسته نميشويد؟
آقا فرمودند: نه! من چون ورزش ميكنم، خسته نميشوم.
حجتالاسلام والمسلمين محمد حسن رحيميان