صفحه سياسي

مقايسه آراي منتخبان رياست‌جمهوري و رقباي اصلي در ادوار گذشته
«رئيسي» ركورددار رقابت قدرتمند با رئيس جمهور مستقر

مرور دوازده دوره برگزاري انتخابات رياست جمهوري در تاريخ جمهوري اسلامي، نتايج خاصي را در ذهن متبادر مي‌سازد، يكي از اين موضوعات تعداد آراي رقيب اصلي در مقايسه با فرد پيروز در انتخابات است. در اين دوره از اين انتخابات، آيت ا... رئيسي به‌عنوان رقيب اصلي كانديداي پيروز توانست با 16 ميليون رأي يك حد نصاب جديد را در تاريخ انتخابات رياست‌جمهوري اسلامي رقم بزند.

به گزارش رجانيوز به نقل از فارس براي اثبات اين مدعا كافي است مروري آماري بر تعداد آراي افراد پيروز و رقباي اصلي آن‌ها در انتخابات گذشته داشته باشيم.

اولين انتخابات رياست جمهوري اسلامي در 5 بهمن 58 و تنها يك سال پس از پيروزي انقلاب برگزار شد. در اين دوره از انتخابات ابوالحسن بنيصدر توانست با 10 ميليون و 753 هزار و 752 رأي در مقابل رقيب اصلي خود سيد احمد مدني با 2 ميليون و 242 هزار و 327 رأي به پيروزي برسد.

دومين دوره انتخابات رياست جمهوري به تاريخ 2 مرداد 1360 برگزار شد در اين دوره از رقابتها شهيد محمدعلي رجايي با كسب 12 ميليون و 770 هزار و 50 رأي از رقيب اصلي خود عباس شيباني با 658 هزار و 498 رأي پيشي ميگيرد.

سومين دوره انتخابات رياست جمهوري در تاريخ دهم مهرماه 1360 برگزار شد كه در آن آيتا... خامنه‌اي با كسب 15 ميليون و 905 هزار و 987 رأي پيروز انتخابات شود و رقيب اصلي وي يعني سيد علياكبر پرورش تنها توانست 338 هزار و 294 رأي كسب كند.

25 مرداد سال 1364 مصادف با چهارمين دوره برگزاري انتخابات رياست جمهوري بود كه در اين انتخابات آيتا... خامنه‌اي با كسب 12 ميليون و 205 هزار و 12 رأي بار ديگر پيروز انتخابات شد و رقيب اصلي وي سيدمحمود كاشاني با كسب يك ميليون و 402 هزار و 953 رأي در رتبه دوم قرار گرفت.

ششم مرداد 1368 و حدود 40 روز بعد از رحلت بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي نوبت برگزاري انتخابات دور پنجم رياست جمهوري شد. در اين دوره از انتخابات هاشمي رفسنجاني با كسب 15 ميليون و 550 هزار و 528 رأي نفر اول و عباس شيباني رقيب اصلي وي تنها توانست 635165را كسب كند.

دوره ششم انتخابات رياست جمهوري به تاريخ 21 خردادماه 72 برگزار شد كه در اين انتخابات نيز آقاي هاشمي رفسنجاني با كسب 10ميليون و 566هزار و 499 رأي پيروز انتخابات گشته و احمد توكلي با عنوان رقيب اصلي وي توانست 4 ميليون و 26هزار و 789 رأي كسب كند.

دوم خرداد سال 76 نوبت به برگزاري هفتمين دوره انتخابات رياست جمهوري رسيد كه در اين انتخابات سيدمحمد خاتمي با كسب 20 ميليون و 78 هزار و 178 رأي پيروز انتخابات و رقيب اصلي وي علياكبر ناطق نوري با كسب 7 ميليون و 242 هزار و 859 رأي نفر دوم گردد.

دوره هشتم انتخابات رياست جمهوري 18 خرداد 1380 برگزار شد در اين انتخابات نيز خاتمي با كسب21 ميليون و 654هزار و 320 راي پيروز انتخابات گشته و احمد توكلي با كسب 4ميليون و 636هزار و 372 رأي از گوي رقابتها باز بماند.

دوره نهم انتخابات رياست جمهوري به تاريخ 26 خرداد سال 84 برگزار شد كه در اين انتخابات محمود احمدينژاد با كسب 17 ميليون و 284هزار و 782 راي از رقيب اصلي خود يعني آقاي هاشمي رفسنجاني با كسب 10ميليون و 46 هزار و 701 رأي پيشي بگيرد.

22خرداد 88 نوبت به برگزاري دهمين انتخابات رياست جمهوري رسيد كه در اين انتخابات رئيس‌جمهور مستقر يعني محمود احمدينژاد با كسب 24,592,793 ميليون پيروز انتخابات و رقيب اصلي وي يعني ميرحسين موسوي با 13,338,121 راي نتوانست به پاستور راه يابد.

يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران در 24 خرداد 1392 برگزار گرديد كه طي آن حسن روحاني با كسب 18,613,329 راي به‌عنوان هفتمين رئيس‌جمهور ايران برگزيده شد و در عوض رقيب اصلي وي محمدباقر قاليباف بود كه توانست 6,077,292 كسب كند.

اما دوره دوازدهم رياست جمهوري كه جمعه هفته پيش يعني 29 ارديبهشت 1396 برگزار شد. با دوره‌هاي گذشته كاملا متفاوت بود. در اين دوره از انتخابات طبق آماري كه تاكنون وزارت كشور اعلام كرد حسن روحاني با كسب 23,549,616 راي پيروز انتخابات شده و در عوض رقيب اصلي وي يعني سيدابراهيم رئيسي با كسب 15,786,449 در رتبه دوم قرار گيرد.

همانگونه كه در دوره‌هاي قبل ديديم هيچ كدام از رقباي اصلي فرد پيروز تاكنون نتوانستهاند حدود 40 درصد آرا را كسب كنند كه اين موضوع در انتخابات جاري يك ركورد محسوب مي‌شود.

در اين دوره رقيب اصلي فرد پيروز توانسته در 8 استان و از جمله استان سمنان به‌عنوان زادگاه رئيس‌جمهور منتخب اول شود.

آقاي آشنا! لطفا كمتر توئيت كنيد

جهان نيوز به نقل از سيد مهدي سيدي نوشت: آقاي آشنا! لطفا از اين به بعد يا كمتر توئيت كنيد يا بهتر! انتخابات چند روزي است تمام شده و همه جا آرام و امنيت برقرار است. هنوز شب‌ها در خيابان كناري، گروهي از مردم شادي مي‌كنند و شيريني پخش مي‌كنند. هيچ مانعي هم بر سر راهشان نيست.

خانواده‌ها آرام شده و ديگر از كري خوانيهاي انتخاباتي خبري يافت نمي‌شود. ستادهاي نامزدها به حالت نيمه تعطيل درآمده و به قول شما «امروزهمه به سر كار باز مي گردند. از مشاور امور زيربنايي و رياست فدراسيون نجات غريق گرفته تا شهرداري تهران و توليت آستان. او هم به رياست جمهوري!»

اما اصلا معلوم نيست چرا شما هنوز اصرار داريد به همه بقبولانيد «صحنه مستعد درگيري است و اين مي تواند شديدا به منافع و مصالح ملي صدمه بزند. شايد بعضي از مديران مياني اين جريان تندرو بدشان نيايد كه با ايجاد درگيري ريزش نيروهاي خود را با حماسه مديريت كنند.»

اميدوارم منظور شما از جريان تندرو همه آن آدم هايي نباشند كه به روحاني «نه» گفته‌اند چون اين آدم‌ها همه شهروندان اين سرزمين‌اند و برادران و خواهران و اقوام و دوستان و همكلاسي‌ها و هم محله‌اي‌هاي همان گروهي هستند كه به رئيس‌جمهور منتخب «آري» گفته‌اند و البته شمارشان نيز به 16 ميليون نفر مي رسد.

حالا كه رئيس‌جمهور منتخب در نخستين جلسه هيأت دولت بعد از انتخابات گفته است من رئيس‌جمهور همه مردم ايران هستم و در اين انتخابات هيچ حزب و گروه سياسي بازنده نيست، اميدوارم شما نيز با مشاوره‌هاي عالمانه تان رأي ايشان را نزنيد تا ديگر خود را فقط رئيس‌جمهور آناني بداند كه به او رأي داده‌اند

آقاي حسام الدين آشنا! در رسانه‌ها از شما به‌عنوان مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور ياد مي شود. پس احتمالا حقوق مي گيريد كه مشاوره‌هاي صحيح ارائه كنيد. حالا كه دكتر روحاني اعلام كرده است دولت دوازدهم، دولتي كارآمدتر و كم اشتباهتر خواهد بود، پس شما هم خوب است كمك كنيد تا مسير بهتري براي دولت پيموده شود.

اين چند وقت برخي توئيت‌ها و متن‌هاي تلگرامي شما مثل تير در تاريكي بوده كه به سادگي نمي‌توان براي آن مخاطب روشني يافت. نوشته‌ايد «شما را به خدا بيش‌تر مواظب خيابان باشيد تا براي كشور ماجرا درست نكنند». اما نگفته‌ايد چه كسي بايد مراقب خيابان باشد؟ مراقب كدام خيابان؟ شما از كدام ماجرا نگران هستيد؟

ميليون‌ها نفري كه نامزد مورد علاقه شان در انتخابات رأي نياورده، الان با وقار و آرامش در خانه‌ها نشسته‌اند و از تلويزيون تبريك اين و آن را به رئيس‌جمهور پيروز تماشا مي كنند. شما واقعا نگران چه هستيد؟ شايد بهتر باشد در دور جديد دولت از پشت سيستم بلند شويد، كمتر توئيت كنيد و بيش‌تر به مسائل فرهنگي كشور بپردازيد.

پيگيري وعده‌هاي انتخاباتي به مردم؛
در انتظار يارانه ۷۰۰ هزار توماني و سهام عدالت ۱۰ ميليوني

به گزارش مشرق، يكي از پوپوليستيترين وعده‌هايي كه در ايام تبليغات انتخاباتي از سوي جهانگيري داده شد، پرداخت يارانه ۷۰۰ هزار توماني به نيازمندان بود.

اين كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در جمع مردم ياسوج اظهار كرد: از ابتداي امسال تصميم گرفتيم به هر خانواده نيازمند ايراني بين ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان مستمري پرداخت كنيم و در مرحله بعد بر اساس اين تصميم كه از ابتداي امسال شروع شده است در مرحله اول تمام افراد تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي هستند و هركس كه بگويد كمتر از اين قشر درآمد دارد را شامل خواهد شد.

اكنون بايد منتظر ماند و ديد آيا دولت واقعا به تمام افراد نيازمند، يارانه ۷۰۰ هزار توماني پرداخت مي‌كند؟ يا آن‌ها همه وعده بود؟

سهام عدالت ۱۰ ميليون توماني، مورد ديگري بود كه جهانگيري مطرح كرد. جهانگيري در مناظره اقتصادي كانديداهاي رياست جمهوري گفت: ما سهام عدالت را واقعي خواهيم كرد. من به شما اطمينان ميدهم شما ۵۰ ميليون مردم ايران در كارخانه‌ها سهام دار خواهيد شد، سه سال روي اين طرح كار شد كه سهام عدالت طوري ساماندهي شود كه مردم مزه سهام دارشدن كارخانه را بچشند.

جهانگيري افزود: از شهريور ۱۳۹۶ هر فرد تحت پوشش كميته امداد مالك ۱۰ ميليون تومان سهام در كارخانه‌هاي كشور خواهد بود و بقيه جمعيت بين ۵ تا ۱۰ ميليون تومان سهام بهترين كارخانه‌ها را خواهند داشت و در سود كارخانه‌ها مشاركت خواهند كرد.

در حالي كه ارزش فعلي سهام عدالت يك ميليون تومان است، بايد در انتظار اجراي وعده جهانگيري و افزايش سهام عدالت به ۱۰ ميليون تومان بود.

لازم به يادآوري است كه آقاي جهانگيري كانديداي پوششي براي آقاي روحاني بود!

در اولين نشست خبري بعد از انتخابات مطرح شد
دفاع روحاني از عملكرد دولت در قبال سند 2030

روحاني در اولين نشست خبري بعد از انتخابات در پاسخ به سؤالي درباره رفع دغدغه‌هاي رهبر معظم انقلاب در زمينه سند 2030، گفت: راجع به سند 2030 بايد بگويم وزاري ما نامهاي خدمت مقام معظم رهبري نوشتند، وزير خارجه، وزير علوم و وزير آموزش و پرورش ما به‌طور مفصل مسأله سند 2030 را توضيح دادند كه جمهوري اسلامي ايران مواضع خودش را از ابتدا حفظ كرده و اعلام كرده و گفته كه چيزي اگر خلاف فرهنگ ملي ما، اسلام و مقررات كشور ما و مغاير ارزشهاي ملي ما باشد، ما به آن توجه نخواهيم كرد و بنده قبلاً هم گفتهام كه عليالظاهر گزارشهايي خدمت مقام معظم رهبري داده شده بود كه ايشان را نگران كردند.

روحاني گفت: بنده در سخنرانيهايم به ايشان اين اطمينان را دادم و الآن هم به همه ملت ايران اطمينان ميدهم كه نه تنها بحث سند 2030 بلكه هر آنچه در دنيا به‌عنوان مقررات بين‌المللي وجود دارد، آنچه بايد در مجلس تصويب شود، آن را به مجلس خواهم داد و آنچه كه لازم به تصويب مجلس نيست، دولت در چارچوب اسناد بالادستي اقدام مي‌كند، فرهنگ براي ما امر بسيار مهمي است، آموزش و پرورش براي ما بسيار مهم است و بحث يك نفر يا دو نفر نيست، بحث 11 الي 12 ميليون دانشآموز است، ما همه توانمان را در اين راه بكار خواهيم گرفت، بسيار متأسف هستم از آناني كه در انتخابات از اين موضوع سوءاستفاده كردند، اين خيلي بد است، بنده در سخنرانيهايم گفتم هر كسي به شخص بنده تهمت زد، بنده حاضرم بگذرم و ميگذرم، به هر حال خداوند از گناه ما مي‌گذرد و ما هم بايد از غيبت و تهمت ديگران عليه خودمان بگذريم.

وي تصريح كرد: ولي نسبت به 2030 بنده نميگذرم، به خاطر اين‌كه به معلمين ما توهين كردند، به آموزش و پرورش ما توهين كردند، به دين اسلام توهين كردند، رفتند در روستاها و حاشيه شهرهاي كوچك و بزرگ كشور در همه خانه‌ها اعلاميه انداختند و دروغ گفتند، بنده مي‌دانم طلبه‌ها چقدر خوبند و حوزه علميه يعني چه، بنده در حوزه زندگي كردم، بزرگ شدم، عده‌اي رفتند و طلبه‌هاي جوان ما را تحريك كردند و همه آن‌ها را به‌عنوان رسالت اسلام به روستاها فرستادند و بلندگو دستشان دادند و در روستاها تبليغ كردند و گفتند به اين دولت رأي ندهيد چون دين شما از دست مي‌رود، فرياد «وا دينا» و «وا اسلاما» سر دادند.

رئيس‌جمهور همچنين گفت: اين افراد خيلي كار زشت و بدي آن‌جام دادند، خدا از گناهشان بگذرد، انشاا... و مردم هم از گناهشان بگذرند، معلمان هم خودشان مي‌دانند و من هم به سهم خودم نميگذرم.

 يادداشت هفته

تحليلي بر انتخابات 96

 دكتر قاسم روان‌بخش

سرآن‌جام انتخابات رياست جمهوري با همه فراز و نشيب‌هايش به اتمام رسيد و آقاي روحاني با 23 ميليون راي در برابر 16 ميليون راي آقاي رئيسي در مقام رياست جمهوري ابقا شد. اين انتخابات در نوع خود هم داراي جلوه‌هاي زيبايي بود و هم صحنه‌هاي زشتي كه در نوع خود بي نظير بوده است كه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم:
1. حضور قريب به 42 ميليون ايراني پاي صندوق‌هاي راي نشانه راي آري به نظام و انقلاب است كه در اين شرايط حساس، كشور به آن نيازمند بود. چنان چه مردم به دليل سرخوردگي از عملكرد مسوولان، از صندوق‌ها قهر مي‌كردند و مشاركت كم مي‌شد، دشمنان اين گونه القا مي‌كردند كه ايران اسلامي ديگر از پايگاه مردمي برخوردار نيست. به همين دليل بود كه مقام معظم رهبري هم قبل از برگزاري انتخابات و هم حين برگزاري از ملت خواستند كه با شكوه هر چه تمامتر در انتخابات شركت كنند و پس از برگزاري نيز از اين حضور حماسي تشكر كردند و به ملت ايران تبريك گفته و آنان را پيروز انتخابات دانستند.
2. حضور نامزدهاي انتخاباتي در مصاف يكديگر و برگزاري مناظره‌ها در صدا و سيما توانست به شور انتخاباتي بيفزايد و به مشاركت 72درصد بينجامد كه در شرايط حساس كنوني بسيار مفيد و معنا دار است. اگر شخصيتهاي مهم و قوي مانند آيت ا... رئيسي پا به ميدان ننهاده بودند و شور انتخاباتي ايجاد نشده بود هم مشاركت پايين بود و هم امكان داشت رئيس‌جمهور منتخب با آراي لب مرزي انتخاب شود. بنابر اين بايد به جاي انتقام از نامزدها و طرفدارانشان و اتهام خشونت طلبي به آن‌ها قدردان حضور آن‌ها بود.
به اين موضوع كمك مي‌كرد، در استآن‌هايي كه از بالا بودن آراي آقاي رئيسي حكايت مي‌كرد تعرفه زود تمام مي‌شود و ساعتها مردم بر سر صندوق‌ها معطل ميمانند ولي استآن‌هايي كه از بالا بودن راي آقاي روحاني حكايت مي‌كرد همواره تعرفه اضافه بود. حتي در يك شهر مانند مشهد ميان احمد آباد و مناطق ديگر وضعيت متفاوت بود. حضور برخي وزراي دولت مانند ظريف در ميدان اصفهان، نعمت زاده در مشهد جهانگيري بعد از انصراف در برخي استآن‌هاي ديگر و ديگر وزرا در... تخلف آشكار ديگري است كه در دولت مدعي قانون گرايي صورت گرفت. زماني كه آقاي روحاني در ميدان نقش جهان اصفهان بگويد من با اين آقاي ظريف دردولت آينده بقيه تحريم‌ها را برخواهم داشت چه تاثيري بر آراي عمومي مي‌گذارد؟!
6. هر چند جريان انقلابي با بد اخلاقيهاي صورت گرفته توسط رقيب نتوانست كرسي رياست جمهوري و خدمت به مردم را دراختيار گيرد ولي ظرفيت راي بالاي 16 ميليوني كه واقعيت آن بيش از 20 ميليون است، پيروزي بزرگي براي جريان انقلابي ايجاد كرده است. افزايش فرصتها و وحدت جريان انقلابي مي‌تواند گام مهمي در برداشتن گامهاي بعدي باشد و از سوي ديگر چشمان تيزبين و نقادانه آن‌ها مانع از فعاليت‌هاي خودسرانه و محرمانه دولت دوازدهم گردد.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

به اميد روزي كه سران فتنه 88 را در كنار برخي خائنين ديگر پشت ميز محاكمه ببينيم و انتقام خون دانشمندان هسته‌اي و دستاورد از دست داده آن‌ها را از اين‌ها بگيريم.
0913...9005

در خوشبينانهترين حالت بايد گفت دولت يازدهم در قبال منافع ملي و ارزشها بسيار بيتفاوت بود.
0914...9915

دولت يازدهم كه ميگفت پول نيست، پس اين پولها كه در چند روز اخير پخش و پلا كرد چيست؟
يك شهروند

اگر صيانت از آرا واجب شرعي است منتظر رسيدگي شوراي محترم نگهبان به تخلفات ميمانيم.
0912...7941

با ارائه اسناد و مدارك، رأي واقعي آقاي رئيسي در بين مردم رو ثابت كنين.
0935...0078

رأي چهارميليوني جليلي عزيز امروز تبديل به حدود 16هميليون رأي براي سيد عزيزما رئيسي شده پس با برنامهريزي درست آينده خوبي خواهيم داشت انشاءالله.
0912...7941

خدا را شاكريم كه با بصيرت و آگاهي و با قصد قربت به شخصيتي رأي داديم كه از جنس محرومين بود كه درد مستضعف و محروميت را با همه وجود لمس كرده بود. آقاي رئيسي با تبليغات سالم و به دور از تخريب و سياهنمايي و سوء استفاده از آستان قدس رضوي درميدان انتخابات حاضر شد و فرياد محرومان را با زبان رسا بيان كرد. برنده اخلاق و صداقت و راستگويي در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري آقاي رئيسي بود؛ هرچند موفق نشد كه اكثريت آراي ملت را كسب كند.
0937...7521

اگرچه آقاي روحاني در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري اكثريت آرا را بهدست آورد اما در تقوا و اخلاق رفوزه شد، در صداقت و انصاف و عدالت رفوزه شد. ايشان با تخريب و سياهنمايي و رقيبهراسي و ايجاد يأس و نااميدي توانست اكثريت آرا را به سمت خود جلب كند. اين نوع تبليغات انتخاباتي و رأي آوري، هيچ سنخيتي با مكتب اسلام ندارد.
يك شهروند

ما آموختهايم اصلح را انتخاب كنيم... حتي اگر 72 نفرباشيم. لبيك ياحسين(ع). اللهم عجل لوليك الفرج
0913...7084

دستيابي آقاي رئيسي به‌عنوان سردار اخلاق و نجابت در اولين حضورش به رأي ۱۶ ميليوني، سرمايه اجتماعي قوي را فراهم نموده كه تكليف ايشان را براي پيشبرد آرمآن‌هاي انقلاب سنگين مي‌كند.
ننگ ارتكاب تخلفات قانوني، سياسي و اخلاقي براي كساني است كه با ترساندن مردم از سايه جنگ وكودتاي ارزي شبيه سال۹۱ به گرفتن آراي نقدي و دادن وعده‌هاي نسيه، به تحكيم پايه مراكز قدرت وثروت ميپردازند.
0912...3114

آقاي علي لاريجاني در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود من هيچ يك از نامزدهاي رياست جمهوري را نفي و يا حمايت نكردم. پس از پيروزي روحاني در انتخابات رياست جمهوري نقش لاريجاني درحمايت از روحاني آشكار شد تاجايي كه روحاني درگفتوگوي زنده تلويزيوني از وي تشكركرد.
يك شهروند