صفحه حوزه و دانشگاه

حضرت آيت ا... سبحاني در گردهمايي مبلّغان ماه رمضان:
زيربناي نظام، وحدت كلمه است و دشمن آن را نشانه گرفته است

به گزارش خبرنگار خبرگزاري«حوزه»، حضرت آيت‎ا... سبحاني در همايش بزرگ مبلغان ماه مبارك رمضان در مدرسه فيضيه با ذكر اين مطلب كه قرآن، متن تبليغ را رسالات ا... مي‌داند گفت: خداوند به احاديث معصومين بركت و نورانيتي داده است كه همه آن‌ها مؤيد كلام الهي است و دوره‎اي كه آن‌ها رامي ‏‏‏شنويم گويا براي امروز ما سخن مي‎گويند؛ قرآن كريم متن كلام ما را تشكيل مي‎دهند، ولي ماحصل همه اين متون اين است، انسان هميشه در پي جلب رضاي خدا باشد و اگر چنين كرد همه امور براي او تسهيل مي‎شود.

نبايد سخناني به كار ببريم كه به درد ديگران نخورد

ايشان لزوم بيان مطالب سودمند از سوي مبلغان را مورد تاكيد قرارداد و افزود: مبلغان در تبليغ بايد مطالبي را مطرح كنند كه نياز آن‌ها را رفع كند؛ مباحثي چون اقتصاد اسلامي و فرهنگ اسلامي و سياست اسلامي از جمله مباحثي است كه مردم را منتفع مي‎كند، ولي نبايد سخناني به كار ببريم كه به درد ديگران نخورد.

اين مرجع تقليد يادآور شد: طلاب بايد از سنن حوزوي، شيوه‎هاي تبليغي و تجربه بشري، اوضاع جهان و عقايد فرق و اديان آگاه باشند و براي تبليغ در كشور به سراغ جوانان رفته و آن‌ها را دريابند و سپس بر وحدت جامعه تاكيد كنند.

حضرت آيت‎‎‎ا... ‎سبحاني تصريح كرد: مبلغان بايد به شكلي منبر خود را برگزار كنند كه جوانان در پاي منبرهاي آن‌ها متحول شوند.

روضه امام حسين(ع) را فراموش نكنيد

ايشان برلزوم روضه خواني در منابر تاكيد كرد و گفت: مبلغان ما سال‌هاي سال از روضه امام حسين(ع) در منابر استفاده مي‎كنند و اين منابر بيش‌ترين تاثيرات را در تاريخ داشته است؛ نبايد فكر كنيم اگر در پايان يك منبر علمي روضه بخوانيم نابجاست، روضه امام حسين(ع) بيش‌ترين تاثيرات را روي مردم و جوانان داشته و دارد.

اين مرجع تقليد، ذات انسان را داراي خاصيت پذيرش فساد و هدايت دانست و افزود: جوانان ما در خطر ماهواره‌ها هستند؛ امروز ماهواره‌هاي بسياري عليه شيعه تبليغ مي‌كنند؛ بايد جوانان را از نظر اعتقادي به حدي رشد دهيم كه فريب اين ماهواره‌ها را نخورند؛ منابر عمومي بايد در كنار منابر خصوصي براي جوانان برگزار شود.

رموز منبر

ايشان ادامه داد: منبر مبلغان بايد منظم و مرتب برگزار شود؛ يكي از رموز موفقيت منبر، اين است كه طلاب بدانند چه مطلبي را در چه جايي بيان كنند؛ اگر منبر ما اخلاقي است بايد سوره حجرات را بيان كنيم؛ در حوزه تربيتي بايد سوره لقمان را بيان كنند؛ استفاده درست از آيات قرآن در منابر غناي يك منبر را افزايش مي‎دهد؛ آيه 151 و 152 انعام را نيز در عرصه فرامين الهي بيان كنند كه اين ده فرمان در مقابل ده فرمان يهوديان است.

كاري كنيم كه جامعه اسلامي به سوي وحدت سوق پيدا كند

حضرت آيت‎‎‎ا... سبحاني خاطرنشان كرد: منبر بايد به شكلي برگزار شود كه مردم در زمينه علمي و ايماني ترقي كنند؛ اين كار بايد در عرصه سياسي از جمله انتخابات نيز آن‌جام شود، ولي در انتخابات رقابت‎ها به عداوتها مبدل شد كه اين مساله امري نابجا بود، بايد كاري كنيم كه جامعه اسلامي به سوي وحدت سوق پيدا كند؛ زيربناي نظام ما، وحدت كلمه است و دشمن نيز همين عنصر را نشانه گرفته است.

ايشان افزود: بايد در منابر خود از دو جناحي شدن مجالس جلوگيري كنيم؛ طلاب و مبلغان بايد پدر امت باشند و نبايد كاري كنيم كه مجالس و مردم دو جناحي شده و از ما گريزان باشند، بلكه بايد به شكلي رفتار كنيم كه از هر دو جناح نزد طلاب بيايند و به آن‌ها رجوع كنند.

ايشان يادآورشد: پيامبر اكرم به مساله وحدت تاكيد داشتند؛ امام علي پس از رحلت پيامبر با اين‌كه ميدانستند حق با ايشان است به خاطر وحدت اسلام سكوت كردند و پس از استقرار حكومت اسلامي سخنان خود را مطرح كردند.

دبيركل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان:
رئيس جمهور رويه خود را در دولت دوازدهم تغيير دهد

دبيركل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان، طي نامهاي خطاب به روحاني اعلام كرد: مهم‌ترين مطالبه ما اين است كه رويه خود را در دولت دوازدهم تغيير داده و شفافسازي را از همين الان آغاز كنيد، به نظر ميرسد براي شروع شفافيت و شفاف سازي در دولت، هزينه‌ها و دريافتيهاي ستادتان را به سمع و نظر مردم برسانيد تا گامي مستحكم در راستاي شفافيت برداريد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در نامه متين منتظمي آمده است: آنچه اتفاق افتاد قطعاً چيزي جز پيروزي ملت ايران نيست كه با حماسهاي 40 ميليوني، برگ زرين ديگري در قاموس اين كشور آفريدند و صد البته بايد به ملت ايران بابت ايجاد چنين حماسهاي كه باعث عزت و اقتدار ايران اسلامي است تبريك گفت و اين حماسه مردمي وظيفه سنگينتري بر عهده شما مي‌گذارد تا اين بار در دولت دوازدهم به دور از هرگونه برچسب زني و بي سواد و بي شناسنامه خواندن آن‌ها، از خواب خوش بيدار شويد و اقدام و عمل را سر لوحه كارهايتان قرار دهيد.

منتظمي ادامه داد: با اين همه بر خود وظيفه دانستم تا نكاتي را به سمع و نظرتان برسانم تا شايد نه تنها آن‌ها را فراموش نكنيد؛ بلكه همواره در ذهن خود نگه داريد كه چه اتفاقاتي به وقوع پيوست و شما به‌عنوان رئيس‌جمهور چه وظايفي نسبت به ملت داريد.

در ادامه تصريح شده است: جالبترين نكته‌اي كه در انتخابات اخير رخ داد اين بود كه دولت يازدهم از چند ماه مانده به ايام انتخابات عملاً به ستاد انتخاباتي حضرتعالي تبديل شده بود تا جايي كه به علت بي اطلاعي جنابتان از آمارها و ارقام، معاون اولتان به‌عنوان كانديداي پوششي وارد كارزار انتخابات شد و همچنين وزارتخانه‌هاي دولت كار اجرايي و رسيدگي به امور ملت را رها كرده و به دفاع از عملكرد شما ميپرداختند و كار انتخاباتي براي تخريب رقبايتان را آغاز نموده بودند كه شايد در شان رئيس‌جمهور كشور در دولت قبل نبود كه براي پاسخگويي به رقبايش از دولت به‌صورت تمام قد استفاده كنند.

منتظمي تاكيد كرد: مهم‌ترين مطالبه ما اين است رويه خود را در دولت دوازدهم تغيير داده و شفافسازي را از همين الان آغاز نماييد؛ به نظر ميرسد براي شروع شفافيت و شفافسازي در دولت، هزينه‌ها و دريافتيهاي ستادتان را به سمع و نظر مردم برسانيد تا گامي مستحكم در راستاي شفافيت برداريد هر چند كه مي‌دانيم شايد امري سخت و غير قابل باور باشد ولي براي مردم حساس و مهم خواهد بود. از طرفي شايد بهتر باشد در راستاي همين شفاف سازي نسبت به برخي اقدامات از قبيل توزيع يارانه در شب انتخابات حتي به كساني كه يارانه شان قطع شده بود و يا افزايش حقوقها كه به شائبه انتخاباتي دامن ميزنند نيز بپردازيد؛ چرا كه به نظر ميرسد اين عملها مصداق بارز بازي با افكار عمومي باشد و لازم است كه بر اساس شفافسازيهاي حضرتعالي مردم نسبت به آن بينش داشته باشند.

در قسمت ديگري آمده است: گذشته از همه اين‌ها مساله رسيدگي و مبارزه با فساد يكي از مهم‌ترين مطالبات مردمي است؛ چرا كه عملاً خاطرات تلخ 8000 ميلياردي صندوق ذخيره فرهنگيان و امثالهم به شدت براي مردم نگراني ايجاد مينمايد، شايد بهتر باشد تكليف مفاسد اين چنيني و پرونده‌هايي كه در مناظرات انتخاباتي به آن‌ها اشاره شد مشخص شده و صواب و ناصواب بودن آن براي مردم مشخص گردد؛ چرا كه معتقديم مبارزه با فساد اقتصادي بخصوص فساد سازمان يافته بايد در اولويت دولت دوازدهم باشد.

در ادامه تاكيد شد: همچنين از جنابعالي ميخواهيم نسبت به تعيين تكليف پرونده فساد كرسنت، بانك گردشگري و رابطه برخي از نزديكان منسوب دولتي با دولت را مشخص نماييد و آن را بهصورت شفاف به مردم عزيز ايران اسلامي اطلاعرساني كنيد تا مردم در جريان مفسدين اقتصادي حتي اگر از نزديكان شما يا معاونينتان باشد، قرار گيرند.

در پايان تاكيد شد: تقاضا داريم كه ضمن قطع يد دزدان و مفسدان از جيب ملت اجازه ندهيد خلافكاران حتي اگر برادرتان باشد به حق و حقوق ملت تعرض نمايند. همچنين از خداوند متعال مسالت داريم تا دورويي و نفاق را از سر ملت شريف ايران به دور نگه داشته و براي خدمتگزاران اين مردم توفيق عنايت فرمايد.

 حوزه و دانشگاه

جامعه مدرسين حوزه علميه قم:
حضور مردم در انتخابات، نقش بي بديل ولايت مطلقه فقيه را ثابت كرد

به گزارش خبرگزاري رسا، در پي حضور گسترده مردم در انتخابات رياست جمهوري، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، پيامي صادر و از حضور 41 ميليوني مردم در اين انتخابات تشكر كرد.
در اين پيام آمده است:
خداوند متعال را به پاس داشتن چنين ملتي سپاسگزاريم؛ ملتي كه با حضور پرشور و گسترده بيش از 40 ميليوني خود در 29 ارديبهشت 1396 برگ زرين ديگري را بر حماسه آفرينيهاي ملت ايران رقم زد.
حضور شما اميد تازهاي به هواداران انقلاب اسلامي در سراسر جهان بخشيد و مايه يأس دشمنان و مصونيت، اقتدار و عزت ايران گرديد.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم، از حضور با شكوه ملت سرافراز ايران و همه مسؤولان برگزاري اين انتخابات تقدير و تشكر مي‌كند.
امروز پيروز و برنده واقعي اين انتخابات همچون گذشته، مردم و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران هستند.
بي شك اين افتخار بزرگ با هدايت‌هاي حكيمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آيت ا... العظمي خامنه‌اي «مدظله العالي» شكل گرفت، و دوباره نقش بي‌بديل ولايت مطلقه فقيه در سكانداري نظام را ثابت كرد.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم اميدوار است، مسؤولان محترم شاكر اين نعمت بزرگ بوده و با تكيه بر آرمآن‌هاي امام راحل(ره) و شهيدان والامقام و رهروي عملي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري بتوانند راه پيشرفت و برون رفت از مشكلات امروز جامعه از جمله توليد، اشتغال، بيكاري، مبارزه با فساد و تبعيض را با نگاه به توانمنديهاي داخلي و تكيه بر اقتصاد مقاومتي بپيمايند و اين عزت، عظمت و سربلندي ملت ايران را براي هميشه پاسداري كنند.