صفحه اخبار

حضرت آيت ا... نوري همداني:
پذيرش سند 2030 خيانت بود

حضرت آيت‌ا... حسين نوري همداني در ديدار جمعي از فرماندهان مرزباني نيروي انتظامي با اشاره به انتخابات رياست جمهوري اظهار كرد: خدا را شاكر هستيم كه انتخابات پرشوري با درايت رهبر معظم انقلاب برگزار شد.

ايشان ادامه داد: برگزاري پرشور انتخابات و حضور گسترده مردم دشمنان را نااميد و نقشه‌هاي آن‌ها را خنثي كرد، برگزاري اين انتخابات ثمرات فراواني داشت و انتخابات، قدرتمندي ملت ايران را ثابت كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، ايشان ادامه داد: ايران روز به روز قويتر مي‌شود و ما از قرآن درس گرفتيم، امنيت بستر همه ترقيها است و نيروي انتظامي توانسته است كه در اين مساله تاثيرگذار باشد.

استاد برجسته حوزه علميه قم افزود: بحرين خاستگاه بسياري از علما است و مردم اين كشور در صدر اسلام مسلمان شدند و اخيرا آل خليفه آيت‌ا... عيسي قاسم را به‌صورت غيابي محاكمه و او را به زندان و مصادره اموال محكوم كرد، نمي‌توانيم كه در برابر محكوم شدن اين عالم برجسته بحرين ساكت باشيم.

حضرت آيت ا... نوري همداني همچنين با اشاره به سند 2030 يونسكو خاطرنشان كرد: پذيرش اين سند خيانت است و نظر ما در اين خصوص همانند نظر مقام معظم رهبري است.

سخنان تكان دهنده حضرت آيت ا... مكارم شيرازي درباره سند 2030؛
اين سند دامي حساب شده عليه فرهنگ و مذهب است

حضرت آيت ا... ناصر مكارم شيرازي از مراجع تقليد در درس خارج خود با اشاره به امضاي سند 2030 گفت: روي سند 2030 نوشته شده كه دگرگون ساختن جهان دستور كار 2030 براي توسعه پايدار است.

ايشان با بيان توضيحاتي درباره سند 2030 افزود: هدف از بيان اين مطالب جسارت به كسي نيست بلكه بيان توضيحاتي درباره سند 2030 است تا ملت و مسؤولان وظيفه خود را درباره آن بدانند و اين‌كه در زمان انتخابات به سراغ آن نرفتيم چون نخواستيم كه فضاي شيرين انتخابات پرشور و امن و امان تحت تأثير واقع شود، ضمنا قضاوت ما مربوط به خود سند است و آن چه در فضاي مجازي منتشر شده مورد نظر ما نيست.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم اظهار داشت: نخست به سراغ تاريخچه سند ميرويم، در اولين ماده آن به‌عنوان مقدمه ميخوانيم «ما رؤساي دولتها و كشورها و نمايندگان عالي رتبه كه به مناسبت هفتادمين سالروز تأسيس سازمان ملل متحد از 25 تا 27 سپتامبر 2015 در مقر آن در نيويورك گردهم آمديم در مورد اهداف جديدي براي توسعه پايدار توافق كرديم» اين كلمه به معناي تعهد است يعني اين سند عهدنامه به شمار مي‌رود.

ايشان ادامه داد: در ماده دو اين سند مي‌گويد ما به نيابت از مردمي كه به آن‌ها خدمت مي‌كنيم درباره مجموعهاي از اهداف جامع، فراگير، مردم محور جهاني و دگرگون كننده، تصميمي تاريخي اتخاذ كردهايم و سپس اضافه مي‌كند كه ما متعهد ميشويم براي تحقق كامل اين دستور تا سال 2030 بدون وقفه تلاش كنيم؛ از اين رو معلوم مي‌شود سند 2030 عهد نامه است.

حضرت آيت ا... مكارم شيرازي با بيان اين‌كه اين سند داراي 59 بند است و 17 هدف دارد، ابراز داشت: بسياري از اهداف زيبا وانساني است؛ اما مجموع آن تثبيت نظام سلطه است، در هدف 4 و 5 ميخوانيم تضمين آموزش با كيفيت برابر و فراگير و ترويج فرصتهاي يادگيري مادام العمر براي همه و دستيابي به تساوي جنسيتي و توانمندسازي همه زنان و دختران.

ايشان ادامه داد: در بند هشتم اين سند آمده است ما به جهاني ميانديشيم كه در همه جاي آن حقوق بشر و كرامت انساني محترم شمرده شود و در آن همه زنان و دختران به‌صورت همه جانبه تساوي جنسيتي را درك كنند و همه موانع حقوقي، اجتماعي و اقتصادي موجود بر سر توانمندسازي آنان از سر راه برداشته شود.

اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: اين سند همانگونه كه از مقدمه اش پيدا است يك عهدنامه و سند تعهد آور 15 ساله براي برنامه آموزشي، اقتصادي، اجتماعي، محيط زيست و غير آن است يعني عده‌اي نشستهاند و براي مردم دنيا تصميم گرفتهاند كه فرهنگ سكولار غرب را در همه جا پياده كنند، آيا ما بايد بنشينيم تا ديگران درباره تمام شوون زندگي ما تصميم بگيرند؟ با اين‌كه مي‌توانستيم آن را نپذيريم چرا مورد پذيرش واقع شد؟

ايشان اضافه كرد: براي تحول آموزشي و ساير امور كشور خودمان برنامه داريم، ما برنامه‌هاي تحول آموزشي و برنامه‌هاي اقتصادي داريم چرا آن‌ها بايد براي ما تصميم بگيرند، آيا اين پيروي پذيرش نظام سلطه و قيمومت ديگران نيست؟

حضرت آيت ا... مكارم شيرازي با بيان اين‌كه وقتي اين سند را پذيرفتيم بايد گزارش سالانه تمام امور را به آن‌ها بدهيم، گفت: آن‌ها مثلا 120 سؤال درباره تمام شوون كشور مطرح مي‌كنند و مي‌گويند پاسخگو باشيد اگر پاسخ دروغ بگوييم واويلا و اگر راست بگوييم از تمام شوون كشور با خبر ميشوند كه جاسوسي آشكار به شمار مي‌رود.

اين مرجع تقليد اظهار داشت: آقايان مي‌گويند هنگام پذيرش زير آن نوشتيم تا جايي سند را قبول داريم كه با فرهنگ و مذهب ما سازگار باشد، راست مي‌گويند اين را نوشتهاند، نامهاي به امضاي سه وزير در اين زمينه براي مقام معظم رهبري ارسال كرده‌اند؛ اما به اين نكته توجه نداشته‌اند كه آن‌ها اعلام كرده‌اند شرايط را تا جايي مي‌پذيريم كه بر خلاف روح سند نباشد.

ايشان ادامه داد: تشكيلات كشور ما با روح سند سكولار نمي‌سازد، چگونه انتظار داريم كه آن‌ها حاشيه‌هاي ما را بپذيرند بلكه مي‌گويند حاشيه‌ها بايد كنار گذاشته شده و به متن عمل شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم ابراز داشت: الفاظي در اين سند به كار برده شده كه معناي آن‌ها را طبق اصطلاح خود تفسير مي‌كنند، واژه خانواده را اعم از زن و شوهر و هم جنس بازان مي‌دانند، مي‌گويند خشونت بسياري از كارهاي مذهبي را شامل مي‌شود، آن‌ها حتي سپاه و بسيج ما را مصداق خشونت مي‌دانند، از اين رو مفسر الفاظ خود آن‌ها هستند.

ايشان ادامه داد: اين سؤال مطرح است كه چرا اين سند بي سروصدا به آموزش و پروش داده شد و چندين كارگروه براي اجراي آن انتخاب شدند؟ حتي گفته مي‌شود در برخي جاها به اجرا در آمده است، متولي اصلي اين گونه اسناد شوراي عالي انقلاب فرهنگي است كه اعضاي آن از جريان سند با خبر نبودند، چرا مجلس و بالاتر از آن، رهبر انقلاب را در جريان نگذاشتند؟

ايشان افزود: آيا اين‌ها دليل بر اين نيست كه هدف چيز ديگري بوده است، بنابراين بايد اعتراف كرد اين سند بر خلاف ظاهر پاره‌اي از بندهاي آن كه بسيار زيبا است، دامي حساب شده براي ملتهاي جهان به شمار مي‌رود كه آن‌ها را زير سلطه خود درآورند و فرهنگ و مذهب آن‌ها را دگرگون سازند.

مجلس خبرگان با صدور بيانيه‌اي تاكيد كرد؛
رئيس جمهور منتخب مطالبات به حق مردم را دنبال كند

در پي حضور سرافرازانه مردم هميشه در صحنه ايران اسلامي در انتخابات 29 ارديبهشت، مجلس خبرگان رهبري در بيانيه‌اي ضمن آرزوي موفقيت براي منتخب ملت، از مردم، مجريان و ناظران انتخابات قدرداني كرد.

متن اين بيانيه به شرح زير است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

انتخابات در جمهوري اسلامي ايران به معناي واقعي كلمه، نماد مشاركت مردم در سرنوشت خويش است. 29ارديبهشت، عرصه امتحان ديگري براي ملت شجاع ايران بود؛ ملتي كه با لبيك به نداي رهبر معظم انقلاب مبني بر حضور حداكثري، آگاهانه در صحنه، حاضر و پس از چهاردهه، تحليل‏گران و سياستمداران جهاني را شگفت زده‏ كرد و دوست و دشمن را به تحسين واداشت.

حضور پرشور مردم در دو انتخابات «دوازدهمين دوره رياست جمهوري» و «پنجمين دوره شوراهاي شهر و روستا» بار ديگر پاسخ دندان‏شكني به دشمنان عنود و لجوج اين مرز و بوم بود كه با حضور پرصلابت خود در اين‏ عرصه، حمايت از آرمآن‌هاي امام راحل عظيم‏الشأن و مقام معظم رهبري در دفاع از كيان نظام مقدس جمهوري‏ اسلامي را به نمايش گذاشت و مسووليت دولت‌مردان را در خدمت خالصانه به اين ملت فداكار و ايثارگر مضاعف‏ نمود.

مجلس خبرگان رهبري، ضمن سپاس و قدرداني از حضور حماسي مردم و تقدير و تشكر از مجريان و ناظران‏ برگزاري اين انتخابات، با آرزوي توفيق براي رئيس‌جمهور منتخب، از ايشان مي‌خواهد در چارچوب قانون‏اساسي و منويات مقام معظم رهبري و پاسداشت خون شهيدان انقلاب اسلامي در راستاي تحقق اهداف نظام مقدس‏ جمهوري اسلامي و مطالبات به حق مردم، گام بردارد و تحت تأثير جريآن‌هاي سياسي قرار نگيرد.

آيت ا... رئيسي خواستار رسيدگي شوراي نگهبان به تخلفات انتخابات شد
در برابر ظلم به حقوق مردم نمي توانم سكوت كنم

آيت ا... سيد ابراهيم رئيسي نامزد انتخابات رياست‌جمهوري در نامهاي به آيت ا... جنتي، ضمن ابراز اعتماد و اطمينان به شوراي نگهبان، خواستار رسيدگي به برخي تخلفات در قبل و حين برگزاري انتخابات ۲۹ ارديبهشت ماه شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، وي به همراه اين نامه 3 صفحهاي، صدها صفحه مستند را در چندين مجلد براي شوراي نگهبان ارسال كرده است.

آيت ا... رئيسي ضمن تاكيد بر حق الناس بودن آراي مردم، خواستار رسيدگي دقيق هيات نظارت بر انتخابات به اين تخلفات، تا حصول نتيجه قطعي شده است.

در بخشي از اين نامه آمده است: همه ما در نظام مقدس جمهوري اسلامي موظف و مكلف به حفظ جمهوريت نظام و پاسداري از آراي مردم كه مصداق حقوق شهروندي ايرانيان است ميباشيم و اين جانب با وعده‌اي كه به مردم قهرمان و نجيب ايران دادهام، نمي‌توانم در برابر ظلم به حقوق مردم سكوت كنم ؛ لذا تقاضا دارم در اجراي قانون به موارد گفته شده توجه و رسيدگي جدي شود.

گفتني است اين كانديداي دوازدهمين دوره رياست جمهوري در پيامي با تبريك حضور پرشكوه ملت ايران در انتخابات روز جمعه، برخي بداخلاقيهاي انتخاباتي و تخلفات آشكار در قبل و حين برگزاري انتخابات را از لحظات تلخ اين رويداد خوانده و تاكيد كرده بود آن را از مسير قانوني پيگيري خواهد كرد.

آيت ا... كعبي:
مبارزه براي تغيير به نفع مردم، تازه آغاز شده است

آيت ا... عباس كعبي نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، با بيان اين‌كه كار براي خدا شكست ندارد و حزب ا... هميشه پيروز است، گفت: 16 ميليون رأي نيروهاي مؤمن، انقلابي و حزب اللهي نشان از عزم و اراده جدي براي تغيير به نفع مردم و مبارزه با فقر، فساد و تبعيض دارد.

وي افزود: تلاش نيروهاي انقلابي براي ساخت جامعه بر مدار ايمان و تقوا بوده و همت آن‌ها ايران توسعه يافته با هويت اسلامي و انقلابي است كه اين خود يك پيشرفت است، خداوند متعال ميفرمايد كساني كه پاي توحيد، ايمان و آخرت بايستند و مقاومت كنند به يقين امدادهاي الهي همراه آنان خواهد بود؛ از اين رو جاي غم و غصه و واهمه نيست.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: تلاشهاي همه عزيزان مأجور است و در تحقق حضور با شكوه مردم در صحنه و حماسه 41 ميليوني مردم اين نيروها بسيار مؤثر هستند و به شور و شعف در انتخابات افزودهاند.

وي ادامه داد: تكليف مداري، اخلاق مداري، اهتمام به امور مسلمانان و تلاش براي پيشبرد گفتمان انقلاب اسلامي از شاخصه‌هايي بود كه اين نيروها با انسجام و وحدت آن‌ها را آفريدند؛ بنابراين از اين بابت جاي نگراني نيست.

آيت ا... كعبي ابراز داشت: ما با توكل بر خدا و در سايه توجهات حضرت ولي عصر و با هدايت‌هاي حكيمانه رهبر انقلاب بايد حضور مقتدرانه و بصيرت بخش خود را داشته باشيم و ميدان را نبايد ترك كنيم، عرصه مبارزه فرهنگي و اجتماعي و تلاش براي حل مشكلات مردم با رويكرد تغيير به نفع ملت تازه آغاز شده است.

وي عنوان كرد: اين راه قطعا به صيانت از انقلاب اسلامي منجر مي‌شود و 16 ميليون نفر قطعا ناديده گرفته نميشوند و پيام خود را به رئيس‌جمهور منتخب رساندهاند و بر پايه تلاش براي رفع مشكلات و تصحيح رويكردها خدمت به مردم را ادامه خواهيم داد.

آقاي روحاني! حق توهين به 16ميليون ايراني را نداريد

«اين پيروزي، پيروزي صلح و آشتي بر تنش و خشونت بود.» اين جمله قسمتي از صحبتهاي حسن روحاني بعد از اعلام نتيجه انتخابات است؛ انتخاباتي كه با مشاركت ده‌ها ميليوني مردم حماسه آفريد و براي اولين بار در تاريخ انقلاب اسلامي رئيس‌جمهور مستقر رقيب سرسختي با پايگاه اجتماعي 16 ميليوني را در برابر خود ديد؛ رقيبي كه نه تنها با وجود تخلفات گسترده انتخابات را به ملت ايران تبريك گفت كه حاميانش نيز اخلاق مدارانه نتايج را پذيرفتهاند.

ماجرايي كه در قياس با فتنه 88 و آشوبطلبي و خونريزي فتنهگران نشان ميدهد خشونتطلب واقعي چه كساني هستند و معتقدان به جمهوريت و صلح چه كساني.

به گزارش رجانيوز، با وجود اين، رئيس‌جمهور قانوني كشور لحظاتي بعد از اعلام نتايج راي دهندگان به خود را حاميان صلح معرفي مينامد و در مقابل، مخالفان وضع موجود را كه به رقيب وي راي داده‌اند خشونتطلب خطاب مي‌كند!

رئيس‌جمهور مستقر بايد به خوبي اين پيام را درك كند كه نه تنها حق اهانت به 16ميليون ايراني را ندارد بلكه بايد به مطالبات جدي آن‌ها جامه عمل بپوشاند.

قبلاً نيز اين برچسب زني به مخالفان و منتقدان سياستهاي دولت به بدترين شكل خود وجود داشت.

حسن روحاني در تاريخ 19 آبان سال 92 با حضور در مجلس شوراي اسلامي خطاب به نمايندگان و مردم ايران گفت: «مردم در ۲۴ خرداد به افراط و تفريط به خشونت، خودرأيي، تكرأيي، عدم مشورت، عدم تدبير، رأي نه دادند. »

اتهامهاي ديگر از قبيل بيسواد، بيشناسنامه، تازه به دوران رسيده، ترسو و... نيز در صحبتهاي قبلي روحاني وجود داشته است. اين درحالي است كه حسن روحاني ادعا دارد حقوق شهروندي را به خوبي ميشناسد و به آن پايبند است!

سه برابر شدن بدهي دولت، چه ربطي به دولت قبل دارد؟!

روزنامه زنجيرهاي آرمان از قول پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق بازرگاني نوشت: وضعيت فعلي اقتصاد ما امكان اين‌كه بتواند درآمدهاي مالياتي خود را در كوتاهمدت افزايش چشمگيري دهد ندارد. افزايش حداكثر 15 تا 20 درصدي ماليات در يك روند دو ساله با قيمتهاي ثابت مي‌تواند كمي به دولت كمك كند كه بدهيهاي خود را پرداخت كند؛ بدهيهايي كه دولت اگر بخواهد با اين شرايط پرداخت كند حداقل 20 سال طول مي‌كشد. دولت به دليل سوء عملكرد يك دوره 8 ساله حداقل 20 الي 25 سال در اين باتلاق گير كرده است.

آرمان همچنين در يادداشت ديگري مدعي شد: بدهي ميلياردي ميراث شوم دولت قبل است. پيش از دولت يازدهم، دولت بينظمي روي كارآمد كه بدهيهاي بسياري براي دولت به وجود آورد. دولت يازدهم از همان ابتداي كار خود تلاش كرده است به اين بدهيها نظم بيش‌تري بدهد و اطلاعات آن‌ها را به دست بياورد. متاسفانه هنوز يك مركز فعال، آزاد و مورد اعتماد وجود ندارد كه كل بدهيهاي دولت را مورد محاسبه قرار دهد و مشخص كند دولت چقدر به تامين اجتماعي، بآن‌كها، شركتها و پيمانكاران دولتي بدهكار است.

گفتني است بدهيهاي دولت سابق 200 هزار ميليارد تومان بود اما اين رقم در 4 ساله دولت يازدهم بيش از 3 برابر شده و به 700 هزار ميليارد تومان رسيده كه در نوع خود يك ركورد بيسابقه است و همزمان و بر اساس آمار، دولت فعلي به اندازه پنج دولت قبل از خود، هزينه جاري داشته است!

ناراحتي ضد انقلاب از مشاركت چشمگير مردم در انتخابات

محافل ضدانقلاب از مشاركت گسترده و چشمگير مردم در انتخابات كه به منزله اعتماد به نظام جمهوري اسلامي و حمايت از آن است، ابراز ناخرسندي مي‌كنند.

در همين زمينه «نيكآهنگ - ك» همكار متواري نشريات اصلاحطلب در توئيتر نوشت: هنر(آيت‌ا... خامنه‌اي)، تبديل مخالفان بدون اراده به سربازان رأيدهنده ولايت در انتخابات است... حتي در پراگ و نيويورك و واشينگتن.

ستاد كل نيروهاي مسلح:
دوران جاهليت صدر اسلام بار ديگر توسط حكام مرتجع عرب منطقه در حال شكلگيري است

ستاد كل نيروهاي مسلح به مناسبت سوم خرداد با صدور بيانيه‌اي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان والامقام دفاع مقدس، آورده است: آزادسازي خرمشهر نماد و مصداق عيني و بارز وحدت و يكپارچگي مردم و رزمندگان كفرستيز ارتش و سپاه اسلام در برابر دشمن زبون است.

در اين بيانيه آمده است: تاريخ سراسر افتخار و غرور آفرين انقلاب اسلامي مملو از برگهاي زرين و شكوفايي است كه در جهت اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي حماسه‌هايي همچون هشت سال دفاع جانانه در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح و جبهه استكبار جهاني در آن خلق و ماندگار شده است و بي شك آزادي خرمشهر قهرمان در اين حماسه سترگ، همچون نگيني درخشان و تلالو انوار الهي بر تارك اين سرزمين مقدس است.

اين بيانيه خاطرنشان مي‌كند: امروز در حالي كه سفاكان زخم خورده استكبار جهاني، چنگال خونين خود را بر پيكره اسلام و ميليونها مسلمان آزاده و بيدفاع فرو بردهاند و بر خلاف همه ادعاهاي فريبنده و مزورانه، نه تنها حقوق بشر ادعايي خود، بلكه اصول اوليه انسانيت را نيز به سخره گرفته و با پايمال كردن جان و مال مسلمانان بيشمار، در گوشه و كنار جهان غم انگيزترين حوادث تاريخ بشريت را رقم ميزنند، مجامع بين‌المللي و دولتهاي مدعي حقوق بشر به تسامح نشسته و نداي مبارزه با تروريسم و ائتلاف عليه خشونت نيز سر مي‌دهند.

اين بيانيه يادآور مي‌شود: دوران جاهليت صدر اسلام بار ديگر توسط برخي حكام مرتجع عرب منطقه در حال شكلگيري است، بهگونهاي كه نه تنها شديدترين و وحشيانهترين ظلم و ستم را عليه مسلمانان بيگناه يمن، عراق، فلسطين، افغانستان، بحرين، لبنان و سوريه روا ميدارند، بلكه طرح صلح و دوستي با دشمن اول جهان اسلام كه تكرار و بازخواني اتحاد شوم و ننگين ارتجاع عرب با اسرائيل غاصب است را دنبال كرده، وقيحانه به دنبال تطهير چهره پليد و منفور رژيم غاصب صهيونيستي هستند؛ ولي به فضل الهي و با بيداري اسلامي و نهضتهاي خودجوش و آزادي خواه مردمي، تحقق روياي اسرائيل بزرگ را هيچ گاه نخواهند ديد.

بر اساس پيشبيني فائو؛
توليد گندم امسال 11 درصد كاهش مي يابد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بين‌الملل فارس، سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي ملل متحد در جديدترين گزارش از سري گزارشهاي «چشمانداز محصولات و وضعيت مواد غذايي» پيشبيني كرد توليد گندم ايران در سال زراعي جاري شاهد افت 11.1 درصدي باشد و به 12 ميليون تن برسد.

توليد گندم ايران در سال 2016 به 13.5 ميليون تن رسيده بود كه به گفته مقامات دولتي كشور با اين رقم به خودكفايي در زمينه توليد گندم رسيده بود.

با اين حساب، اگر رقم خودكفايي گندم را 13.5 ميليون تن در نظر بگيريم ايران امسال خودكفايي در اين عرصه را از دست خواهد داد.

بر اساس اين آمار، ايران در ميان 14 كشور بزرگ توليدكننده گندم در جايگاه 12 قرار دارد.

همچنين توليد گندم جهان در سال 2017 با افت 1.8 درصدي نسبت به سال قبل به 744.5 ميليون تن خواهد رسيد.

بر اين اساس، توليد گندم چين، بزرگترين توليدكننده گندم جهان به 129 ميليون تن و هند به 95.5 ميليون تن و روسيه 74 ميليون تن ميرسد كه اين 3 كشور در رده‌هاي اول تا سوم قرار دارند.

انديشكده واشنگتن:
ترامپ بدون توجه به پيروزي روحاني تحريم هاي غيرهسته اي عليه ايران را ادامه مي دهد

«انديشكده واشنگتن» در تحليلي پيرامون آرايش جديد سياسي در ايران بعد از انتخاب مجدد «حسن روحاني» نوشت: انتظار مي‌رود دولت «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريكا بدون اين‌كه اهميتي به رئيس‌جمهور جديد ايران بدهد اعمال تحريم‌هاي غير هسته‌اي بر اين كشور را تداوم بخشد.

«كاترين بائر» تحليلگر اين انديشكده با اشاره به تحريم‌هاي جديد بر ايران بابت برنامه موشكي و موضوع حقوق بشر نوشت: دولت آمريكا ابزارهاي تحريمي بسياري را در اختيار دارد و به نظر ميرسد كنگره نيز مشتاق حمايت از اجراي رويكردهاي خشن عليه ايران در چارچوب اهداف مشخص خود است.

كاهش تعداد كاركنان «قو» از ۱۵۰۰ به ۲۳۰ نفر

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، كارگران كارخانه نيمه تعطيل روغن نباتي پارسقو باز هم به دليل مشكلات عديده كاري دست به اعتراض زده و تجمع كردند.

بر اساس اين گزارش، تجمع كارگران اين كارخانه بزرگ، براي چندمين بار در سال‌هاي اخير صورت مي‌پذيرد كه با اطلاعات كسب شده عدم فعاليت جدي كارخانه و مشكلات مربوط به پرداخت حقوق و مزايا از موانع اصلي آن است.

در اينباره علي خدايي، عضو كانون عالي شوراهاي اسلامي كار كشور، به خبرگزاري فارس گفت: در سال 90 اقلام اوليه اين كارخانه توليدي به دليل مشكلات تحريم تأمين نشد و تنشهاي اوليه كه دو ماه به طول آن‌جاميد، موجب تعديل نيروي كار شد.

اين نماينده كارگري با بيان اين‌كه پس از واگذاري اين كارخانه توليدي، بخش خصوصي خريدار اين كارخانه بزرگ شد، گفت: پس از واگذاري عملاً مديريت اين كارخانه به‌طور كامل مختل شد و به نظر ميرسيد كه مالكان جديد علاقهاي به ادامه توليد ندارند؛ چرا كه با پيشرفت محل استقرار كارخانه و گسترش شهر به‌عنوان يكي از مراكز مهم عملاً توليد از نظر مديران كارخانه به صرفه نشد و قيمت زمين و ارزش افزوده آن بيش از توليد، صرفه اقتصادي داشت.

خدايي گفت: علاوه بر اين موضوع، شوراي شهر و شهرداري اين كارخانه را در ادعايي واهي آلاينده اعلام كردند و مشكلات جدي براي آن ايجاد كردند بنابراين 1500 نفر از پرسنل آن در سال 84 اكنون به 230 نفر رسيده است.

عضو كانون شوراي اسلامي كار كشور با بيان اين‌كه طبق اعلام صاحب كارخانه اين مجموعه تا تيرماه فعال خواهد بود، تصريح كرد: هم اكنون عيدي، پاداش و حقوق و مزاياي كارگران به‌طور كامل پرداخت نشده است.

وي افزود: كارگران كارخانه از دولت توقع مداخله دارند و از طرفي هم شوراي شهر و شهرداري توافقنامهاي با كارخانه داشتند كه اين كارخانه از اين محل به مكان ديگري منتقل شود و در مدت زمان فرآيند انتقال كارگران در شهرداري مشغول به كار شوند اما اين توافقنامه روي زمين ماند.

 اخبار ويژه

روحاني در اولين روز انتخاب خود سايه جنگ را از آمريكا هديه گرفت

حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه كيهان در گفتوگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس، درباره اجلاس روز شنبه رياض كه با حضور ترامپ و سران كشورهاي عربي تشكيل شد، گفت: در اين اجلاس تشكيل «ناتوي عربي» در دستور كار قرار گرفته و رسما اعلام شده كه هدف آن مقابله با نفوذ ايران است.
وي اضافه كرد: دونالد ترامپ يك قرارداد ۵۰۰ ميليارد دلاري با آل سعود امضا كرده است كه ۱۱۰ ميليارد دلار آن به فروش تسليحات به عربستان اختصاص دارد.
شريعتمداري همچنين گفت: برخلاف ادعاي پر سر و صداي آقاي روحاني كه سايه جنگ را از سر كشورمان دور كرده است، اجلاس رياض با دستور كار تشكيل ناتوي عربي و فروش ۱۱۰ ميليارد دلار تجهيزات نظامي حاكي از آن است كه وادادگيهاي دولت يازدهم، نه فقط دندان آمريكا را براي تجاوز به كشورمان تيز كرده است بلكه كشورهاي فكسني عرب را هم كه قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم و اظهار عجز آشكار آن در مقابل دشمنان بيروني جرات نداشتند حتي تصور مقابله نظامي با ايران را به مخيله خود راه بدهند تا آن‌جا جري كرده كه بدون پرده پوشي از تشكيل ناتوي عربي براي مقابله نظامي با ايران سخن مي‌گويند.
مدير مسؤول كيهان ادامه داد: البته اگر آمريكا، طرف مقابل خود را دولت واداده كنوني ميدانست لحظهاي در تجاوز به كشورمان ترديد نمي‌كرد ولي به خوبي مي‌داند كه وادادگي دولت كنوني ربطي به مردم پاكباخته و رزمندگان جان بركف ايران ندارد و فقط به همين علت است كه جرات نمي‌كند دست به حماقت بزند.
شريعتمداري اظهارات روحاني در تبليغات انتخاباتي و حمله وي به برخي از كانونهاي اقتدار نظام را باعث جري شدن آمريكا و شيوخ عياش برخي از كشورهاي دست نشانده عربي دانست و گفت: دولت آقاي روحاني در اولين روز انتخاب خود به رياست جمهوري ايران سايه جنگ را براي ملت سوغات آورده است.

نتيجه گزارش ۶ ماهه دوم؛ تحريم هاي برجامي هنوز باقي است

مجتبي ذوالنور، رئيس كميته هسته‌اي مجلس شوراي اسلامي، در گفت وگو با خبرگزاري مهر، از تدوين گزارش شش ماهه دوم مجلس درباره روند اجراي برجام در كميته هسته‌اي خبر داد و اظهار داشت: در گزارش سه ماهه چهارم و پنجم اجراي برجام از سوي وزارت خارجه تاكيد كرده بود كه همه تحريم‌هاي برجامي برداشته شده است.
وي تصريح كرد: مستندا در گزارش وزارت خارجه، متن برجام و در صحنه عملي اثبات شده است كه تحريم‌هاي برجامي برداشته نشده و بخش زيادي از اين تحريم‌ها باقي است كه اين موضوع در گزارش شش ماهه دوم اجراي برجام به‌صورت مستند ذكر شده است.
ذوالنور همچنين از ارائه يك نسخه از گزارش كميسيون امنيت ملي از اجراي برجام به وزارت خارجه جهت بررسي خبر داد و گفت: وزارت خارجه تاكنون اعتراضي به اين گزارش نداشته و مطلبي ارائه نكرده است.
رئيس كميته هسته‌اي مجلس ياد آور شد: گزارش كميسيون امنيت ملي از اجراي برجام در ۶ ماهه دوم آماده است و پس از بررسي در كميسيون امنيت ملي، در صحن علني مجلس قرائت خواهد شد.

روحاني در نشست خبري:
مخالفانم به من كمك كنند / تلاش مي كنم به وعده هايم عمل كنم

حجتالاسلام حسن روحاني منتخب رياست‌جمهوري دوازدهم در نشستخبري در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاري تسنيم گفت: بنده در انتخابات وعده‌هايي دادم و همه تلاش بنده اين است كه به همه آن وعده‌ها عمل كنم.
وي افزود: در دولت يازدهم آن چه كه به مردم وعده دادم، تلاشم اين بود كه به آن وعده‌ها عمل كنم و بحمدالله تا حد بسيار زيادي موفق بودم در آن دوره ما دچار كاهش قيمت نفت بوديم و مشكلاتي هم داشتيم، اما در عين حال مردم كمك كردند و قدمهاي خوبي برداشتيم. ما حتما در اين دولت به مواردي كه اشاره كرديد، همچون در حوزه صادرات غيرنفتي برنامهريزي و تلاش خواهيم كرد.
روحاني به موضوع ايجاد اشتغال هم اشاره كرد و گفت: ما به دنبال اشتغال هستيم و سالانه 950 هزار شغل ايجاد خواهيم كرد و اين موضوع در برنامه 5 ساله كه مجلس شوراي اسلامي آن را تصويب كرده، آمده است، البته در برنامه پنجم نيز مشروط آمده و شرايط آن نيز ذكر شده و اعلام كرده چه مقدار در سال ما بايد سرمايهگذاري كنيم تا بتوانيم 955 هزار شغل به دست بياوريم.
وي تصريح كرد: از همه كساني كه رقيب بنده بودند، از شخص آن‌ها كمك ميخواهم، از تمام احزاب، جناح‌ها، از كساني كه مخالف بنده هستند، كمك ميخواهم و هدف ما كار كردن براي ملت و كشور است.