صفحه اقتصاد

راستي‌آزمايي ادعاهاي اقتصادي دولت!

به گزارش روزنامه صبح نو، دولت يازدهم در تشريح نتايج عملكرد چهارساله خود، نكاتي را به عنوان موفقيت‌هاي اقتصادي‌اش ذكر مي‌كند كه بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوي دستگاه‌هاي ذيربط از جمله سازمان آمار و بانك مركزي، به ظاهر صحيح مي‌نماياند.

دولت معتقد است پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي اولين بار تراز تجاري ايران در سال 1395 مثبت شده است.

اولاً مبلغ 93/43 ميليارد دلار صادرات نفتي با احتساب صادرات ميعانات گازي است كه به دليل راه‌اندازي فازهاي پارس جنوبي طي يك سال گذشته از رشد 2 تا 3 ميليارد دلاري برخوردار بوده است؛ در حالي كه خالص صادرات غير نفتي بايستي بدون لحاظ آن‌ها صورت گيرد. اگر صادرات ميعانات گازي را از ميزان صادرات كسر كنيم، ميزان صادرات غير نفتي به ميزان 8/2 ميليارد دلار كم‌تر است يعني ما در سال گذشته با كسري تراز تجاري به ميزان 2/8 ميليارد دلار مواجه بوده‌ايم. ثانياً صادرات كالا(بدون مواد پتروشيمي) در سال 1394، 47/22 ميليارد دلار و در سال 1395 مبلغ 19/20 ميليارد دلار بوده است. يعني حدود 3/2 ميليارد دلار كسري صادرات كالا را داشته‌ايم و در همين سال نيز ميزان واردات نسبت به سال 1394، حدود 2 ميليارد دلار افزايش داشته است. به عبارت ديگر، در حوزه تجارت كالا(به جز مواد پتروشيمي) ما حدود 4 ميليارد دلار كسري تراز تجاري داريم.

اين گزارش مي‌افزايد: بنابر آمار سازمان آمار، نرخ بيكاري از 4/10 درصد در سال 1392 به 4/12 درصد در سال 1395 رسيده است. اين در حالي است كه ميزان جمعيت فعال كشور(جمعيتي كه جوياي كار و آماده به كار است) افزايش چشمگيري داشته است و چون جمعيت جوياي كار افزايش يافته پس 4/12 درصد آن هم به مراتب از نظر تعداد افزايش چشمگير داشته است؛ به نحوي كه در حال حاضر جمعيت بيكار كشور از نظر تعداد، 2/3 ميليون نفر است. فارغ‌ از اين‌كه فرد شاغل از نظر تعريف سازمان آمار عبارت است از كسي كه در طول يك هفته منتهي به آمارگيري، حداقل يك ساعت، كار كرده باشد. بر اساس آمار وزارت كار، در مدت 4 سال گذشته، بخش كشاورزي رشد 7/3 درصدي داشته و در مقابل بخش صنعت، داراي كاهش 5/1 درصدي بوده و تعداد بيكاران اين بخش افزايش داشته است. اكثر افزايش اشتغال در حوزه خدمات بوده است و در نهايت از نظر تعداد در اين چهار سال فقط 8/5 درصد تعداد شاغلين افزايش يافته است. در اين مدت نه تنها ما شاهد رشد نسبي اشتغال نبوده‌ايم بلكه به طور حقيقي، ميزان اشتغال كاهش داشته است.

افزايش سرمايه‌گذاري خارجي به عنوان يكي از موفقيت‌هاي دولت و از نتايج برجام، اعلام مي‌شود. پس از امضاي توافقنامه برجام ميان ايران و 6 كشور طرف مذاكره، در بيش از يك سال گذشته، رفت و آمدهاي متعددي بين تيم‌هاي اقتصادي و سياسي كشورهاي مختلف صورت گرفت و تفاهمنامه‌هاي متعددي نيز به امضاي طرفين رسيد اما بر اساس سخنان وزير محترم اقتصاد در اواخر بهمن ماه سال 95، از 11 ميليارد توافق نامه صورت گرفته در سال 95، تنها يك ميليارد از اين مبلغ، محقق و به اقتصاد كشور تزريق شده است. جدول سرمايه‌گذاري خارجي در طول چهار سال گذشته نشان از كاهش 2 ميليارد دلاري طي اين مدت است. اين در حالي است كه فاصله سال‌هاي 88 تا 91، بيش‌ترين ميزان جذب سرمايه‌گذاري در كشور رقم خورده است.

روحاني پول يارانه را از كجا مي آورد؟!

به گزارش جهان نيوز به نقل از مشرق، دكتر عبدا... گنجي مديرمسؤول روزنامه جوان در كانال تلگرامي خود نوشت:

واقعا روحاني، هنرمندي ناشناخته است.

يكي از مشكلاتي كه دولت مستقر آن را با"عزا" مفهوم سازي كرد پرداخت يارانه بود.

يارانه احمدي‌نژاد هم يارانه مساوات بود نه عدالت. اين دولت تلاش كرد متمكنين را از ليست يارانه بگيران حذف كند كه امري عادلانه بود ما نيز در رسانه حمايت كرديم.

اين روزها كه رقباي روحاني از افزايش يارانه سه دهك پايين يا بيكاران دم مي‌زنند، روحاني و جهانگيري در مقابل دوربين و در مناظره مي‌گويند:"شعار ندهيد. آخر از كجا مي‌خواهيد بدهيد؟ شفاف بگيد به مردم از كدام منابع مي‌خواهيد يارانه بدهيد؟ بگيد ما هم بدونيم"

اما همين دولت و همين افراد، يارانه دهك‌هاي پايين را درآستانه انتخابات سه برابر كردند. گفتيم اشكال ندارد؛ زيرا توجه به محرومين است و دولت فقط از زمان به نفع خود بهره برده است.

بعد از اين‌كه ديدند راي روحاني هنوز به چهل درصد نرسيده است ناگهان براي چند ميليون افرادي كه يارانه آنان قطع شده بود و الان هم گلايه‌اي نداشتند و پذيرفته بودند كه ديگر آن را مطالبه نكنند، پيام آمد كه سه روز قبل انتخابات يارانه شما برقرار خواهد شد.

حالا مي‌گوييم احسنت به آقاي روحاني كه شعار نمي‌دهي و عمل مي‌كني اما سؤال اين است كه شب انتخابات از كجا آوردي كه به رقبا مي‌گوييد شعار ندهيد و نمي‌توانيد؟!

الگوي ساموئل هانتينگتن را مي‌توان ديد كه گفت:خشونت را نفي كن اما خود بدان عمل كن.

اتهام كرايه اتوبوس براي رقيب را طرح كن اما فرماندارانت مشغول كرايه اتوبوس باشند. اين هنرمندي كار هر كسي نيست.

آن چه رئيسي نگفت! / از نيكزاد تا كرباسچي

حسين شمسيان در كانال تگرامي خود نوشت:

در مناظره آخر، حسن روحاني در جاهايي با قصد تخريب و تحقير، تيم آقاي رئيسي را همان تيم احمدي‌نژاد معرفي كرد.

او تصور كرد با اين‌كار موجب نفرت مردم از او شده!

خيلي‌ها هم مي‌پرسند چرا رئيسي از خودش دفاع نكرد؟!

و من مي‌پرسم چرا بايد جواب بدهد و از چه چيزي بايد دفاع مي‌كرد؟!

چه بايد مي‌گفت كه نگفت؟!

به نظرم او اگر مي‌خواست جواب بدهد، مي‌توانست اين‌ها را به مردم بگويد.(هرچند مردم مي‌دانند)

بايد مي‌گفت:

مردم! رئيس ستاد من آقاي نيكزاد است. بله! او وزير مسكن دوره احمدي‌نژاد بود. با همت و دست‌پاكي او، حدود ده ميليون نفر از مردم ايران به آرزوي صاحب خانه شدن رسيدند. من با افتخار از او استفاده مي‌كنم و اميدوارم بازهم براي عده ديگري از مردم ايران، سرپناهي آبرومند درست كنم.»

رئيسي نه تنها در اين حمله روحاني چيزي از دست نداد، بلكه براي مردم ثابت شد كه همان تيم و بدنه كاري بي حاشيه، جهادي و سختكوش دولت احمدي‌نژاد قرار است بازهم كمر به خدمت مردم ببندد و چه از اين بهتر؟!

اين را هم خوب است از روحاني بپرسيم؛ در ستاد سيدمحرومان، افرادي مثل نيكزاد هستند كه با هزاران ميليارد پول در اختيار، در كارنامه‌شان جز خدمت به مردم، هيچ تخلفي ثبت نشده اما در اطراف شما چه كساني هستند؟!

آن روز كه هيچ كس دزدي و اختلاس بلد نبود، كرباسچي در دادگاه جمهوري اسلامي به جرم اختلاس و فساد مالي محكوم شد! او اكنون شهر به شهر و دانشگاه به دانشگاه مي‌رود و براي روحاني تبليغ مي‌كند! همين كافي نيست تا بفهميم اگر رئيسي باشد چه مي‌شود و اگر روحاني بماند چه كساني بر مردم مسلط مي‌شوند؟!

 اقتصاد

آيت‌ا... رئيسي:
اگر لب به سخن بگشايم وضعيت ديگري خواهد شد

آيت‌ا... رئيسي در ادامه ديدارهاي مردمي خود، در اجتماع پرشور مردم گرگان گفت: مسكن از لوكوموتيوهايي است كه شغل زيادي ايجاد مي‌كند. آقايان گفتند مسكن مهر مزخرف است! كه روا نبود؛ بگوييد چقدر مسكن اجتماعي ساختند. نبايد بگويند در آينده چه مي‌شود، بايد درباره عملكردشان توضيح دهند.
*دولت حرف پايان پذيرفته است
وي با بيان اين‌كه برنامه ما با پشتوانه دانشگاه تهيه شده و قابل ارائه است افزود: آيا مشكل كشور نگارش است كه عده‌اي برنامه بنويسند؟ چقدر به برنامه پنجم عمل شد؟ مساله مهم اقدام و عمل است. دولت حرف پايان پذيرفته است.
آيت‌ا... رئيسي تاكيد كرد: ما مي‌خواهيم بگوييم مبارزه با رانت‌خواري و فساد، ژست سياسي نمي‌خواهد بلكه عمل و اقدام مي‌خواهد. با دستمال كثيف نمي‌شود شيشه را پاك كرد، بايد مديران پاك دست داشت. اولين كسي كه بايد به فساد حساسيت داشته باشد رئيس دولت است. فساد فراجناحي شده و مردم خسته شده‌اند. دولت بايد اعلام كند كه كدام ساختار فساد را اصلاح يا با كدام فساد مبارزه كرده است. اين روحيه مبارزه با فساد مي‌خواهد. دزد دزد گفتن براي مردم اعتماد نمي‌آورد.
كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري تصريح كرد: آيا حق است كه پنج ميليون بيكار داشته باشيم؟ چرا كارگاه‌ها يكي پس از ديگري تعطيل مي‌شود؟ مشكل كشور نقدينگي است. سه برابر دولت قبل نقدينگي توليد شده است. درست است كه برخي پانصد هزار ميليارد تسهيلات بگيرند و آن را در بانك بگذارند تا سود آن را بگيرند؟!
وي خاطرنشان كرد: اگر دلال نفتي متخلف بود چرا شكايت نكرديد؟! و با اصرار فراوان بعد از ماه‌ها شكايت كرديد؟ تسهيلات را به دلالان نفتي مي‌دهند. ممكن است چند وقت ديگر اين قضيه مجدد اتفاق بيفتد.
آيت‌ا... رئيسي ادامه داد: مردم بايد از قراردادها مطلع باشند و ما محرمانگي نداريم. بايد عدالت در نظام پرداخت وجود داشته باشد. پانزده درصد بيش‌تر دولت الكترونيك شكل نگرفته است. بايد مشخص شود كه چه افرادي تسهيلات مي‌گيرند. بايد سامانه جامع اطلاعاتي شكل بگيرد تا محرمانگي و فساد از بين برود.
وي افزود: امروز مساله در قاچاق، كوله بري نيست بلكه ورود كانتينرها است. كسي مي‌تواند مبارزه كند كه خودش تاجر نباشد. اگر دولتمردي در بخش خصوصي باشد و در دولت هم فعاليت كند نمي‌توان با فساد مبارزه كرد.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري اظهار داشت: آقايان به جاي پاسخ به ما و مردم، مسائل ديگري را مطرح مي‌كنند. آقايان! مي‌دانيد مشكلات شما را مي‌دانم و بلدم. آدمي كه مي‌خواهد رئيس جمهور شود بايد ظرفيت داشته باشد.
من از همه شما بيش‌تر، اسرار را مي‌دانم و سينه من مخزن اسرار است. مشكلات همه شما را مي‌دانم. ما در بزنگاه‌ها از خود ظرفيت نشان مي‌دهيم. اگر لب به سخن بگشاييم وضعيت ديگري خواهد بود اما بايد ظرفيت داشته باشيم. مردم را مي‌ترسانند كه مي‌خواهيم وضع را به گذشته برگردانيم. ما گفته‌ايم نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلكه تغيير به نفع مردم
آيت‌ا... رئيسي در سخناني ديگر با بيان اين‌كه وام سيصد ميلياردي با سود صفر داده‌اند و فرد دريافت‌كننده همان پول را در بانك گذاشته و پانزده ميليارد سود گرفته، اظهار داشت: بايد براي حل مشكلات، نگاه جناحي و گروهي را كنار بگذاريم.