صفحه سياسي

قيام مستضعفين عليه دولت اشرافي

بي عدالتي، تزوير، فساد و دروغ برازنده دولت نظام جمهوري اسلامي نيست. دولتي كه قوه مجريه نظامي است كه مبتني بر قيام مردمي در بهمن 57 شكل گرفت و با خون شهداي 8 سال دفاع مقدس تثبت شد، بايد در مسير دولت مهدوي خدمتگزار محرومين و مستضعفين باشد.

«يكي از نعمت‌هاي بزرگي كه خداوند تبارك و تعالي به اين ملت عنايت فرموده، اين‌كه حكومت، حكومت مستضعفين است، حكومت محرومين است.

شما بايد توجه تان به اين توده‌هاي مستضعفين كه با زحمت خودشان و رنج خودشان الان در جبهه‌ها مشغول فداكاري هستند كه خداوند تاييدشان كند و در پشت جبهه‌ها مشغول فداكاري هستند و مستضعفند، آن بالاها اين‌ها را ضعيف مي‌شمارند و مي‌شمردند... با توجه به اين‌كه بار سنگين انقلاب بر دوش قشر مستضعف است... وظيفه داريم فعاليت و توجه را به نواحي محروم، خصوصا جنوب شهر كه در رژيم گذشته توجهي به آن‌ها نشده است، معطوف كنيم. در خدمت ملت، خصوصا مستضعفين كه سنگيني اين جمهوري به دوش آنان بوده و بدون كوچك‌ترين توقعي در خدمت اسلامند، با جان و دل كوشا باشيم و مادام كه همه ما و شما در خدمت مردم هستيم، آسيبي به جمهوري اسلامي وارد نمي‌شود.»(امام خميني قدس سره شريف)

به نوشته سايت مشرق، اما آن‌چه مردم در 4 سال گذشته شاهد آن بودند اين بود كه افرادي با فريب مردم و دادن وعده گشايش اقتصادي با مذاكره با امريكا حداقل آراي مورد نياز براي نشستن بر صندلي رياست جمهوري را كسب كردند و با تشكل دولت پير و خسته، ركود اقتصادي را براي كشور به ارمغان آوردند و با غبار آلود كردن فضا، به كاسبي و منفعت طلبي پرداختند؛ به طوري كه كساني كه در تضاد جدي فكري حمايت از مردم و مستضعفين قرار داشتند به عنوان وزيران اين دولت انتخاب شده و در تمامي 4 سال گذشته، هر آن اقدام حمايتي از مردم همچنين مسكن مهر، وام‌هاي كم بهره همچون وام ازدواج و... را تعطيل و به جاي آن گراني و بيكاري و بي درآمدي را به آن‌ها هبه كردند.

ولي برخلاف همه معادلات دنيايي، برجام هم نتوانست انقلاب را از مسير اصلي خود منحرف كند و سيد ابراهيم رئيسي نماينده قشر مستضعف و محروم و انقلابي جامعه براي زدودن كشور از آلودگي‌ها به ميان آمد و اين حضور وي همراه شد با سيل خروشان حمايت مردمي از او تا نشان دهند كه انقلاب هيچ‌گاه از دل‌ها از ميان نخواهد رفت.

آيت‌ا... سيد ابراهيم رئيسي توليت آستان مبارك و قدس رضوي(ع) خود را اين گونه معرفي مي‌كند:

«من نماينده محرومان، كارگران و فرهيختگاني هستم كه صدايشان شنيده نمي‌شود. من نماد و نماينده محرومان، مسنضعفان و فرهيختگاني هستم كه تريبون ندارند و صدايشان شنيده نمي‌شود.»

و آن جا كه در مناظره پاياني، حسن روحاني از وي به عنوان نماينده دولت قبل دعوت به مناظره مي‌كند، در جوابش مي‌گويد:

«بنده اعلام مي‌كنم مناظره بگذارند من به عنوان نماينده قشر كارگر، زنان بي‌سرپرست و بسياري كه حرف دارند اما بلندگو ندارند، با آقاي روحاني مناظره كنم. من مانند آقايان روزنامه كه تا حرفي زده شد تيتر كنند؛ خودم حرف خودم را مي‌زنم.»

سيد ابراهيم رئيسي صداي مردم است كه در اين 4 سال گذشته، به آن‌ها دروغ گفته شد و اعتمادشان مورد سوء استفاده قرار گرفت و بيت المال توسط عده‌اي سوجو به تاراج رفت.

«انتظار مردم عزيزمان در اين ايام اين است كه دولتي باشد كه ويژگي خداترسي داشته باشد و هم ويژگي كارآمدي. مي‌گوييم كسي كه پول و نان ندارد دولت نسبت بهش مسؤوليت دارد؟ اگر دارد كه چرا نكرديد؟ اگر نداريد پس نگوييد در تبليغاتتان.

آقاي روحاني مي‌گويد حقوق فقرا و بازنشستگان افزايش يافت. بله اما در شب انتخابات اين كار را كرديد. اگر نياز بود در اين 4 سال توجه به زندگي فقرا را انجام مي‌داديد، چرا نكرديد؟

اين نقدينگي كه 700 هزار ميليارد تومان مي‌گويند يعني در واقع دست كردن در جيب مردم. چرا به چند نفر 500 هزار ميليارد وام دادند آن هم به آدم‌هاي بد حساب. 100 هزار ميليارد مي‌داديد به آقاي نعمت زاده براي كشور خودش.

چطور است كه دولت 260 هزار ميليارد تومان بايد هزينه داشته باشد؟ اين از كجا مي‌آيد؟

يارانه را بدهيد مردم؛ چرا شما تصرف مي‌كنيد؟ مي‌گوييم كسي كه پول و نان ندارد دولت نسبت بهش مسؤوليت دارد؟ اگر دارد كه چرا نكرديد؟ اگر نداريد پس نگوييد در تبليغاتتان. چه قدر ليست بزرگي از كارهايي هست كه در دولت‌تان نكرديد. چه كارها كه بايد مي‌كرديد و نكرديد.

آقاي روحاني شما براي مردم عقل قائل شويد، مردم را عاقل بدانيد، اهل فكر بدانيد. مردم مي‌دانند به كه راي بدهند. ما ديوار بلندي ميان حقوق مردم و چپاولگران به حقوقشان خواهيم كشيد.»

صداقت، كليد واژه‌اي است كه مي‌توان آن را اصلي‌ترين وجه سيد ابراهيم رئيسي دانست. صداقتي كه اثبات كرد توليت آستان قدس رضوي(ع) براي حمايت از محرومان پا به عرصه انتخابات گذاشته و اين منجر به دادن لقب "سيد محرومان" از سمت مردم به وي شد؛ به طوري كه نماينده اهل سنت مردم سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبري نيز به اين مساله اعتراف مي‌كند و مي‌گويد:

«من در انتخابات رياست جمهوري قبلي به آقاي روحاني رأي دادم اما در اين انتخابات گزينه مناسب مورد نظرم براي رياست جمهوري آقاي رئيسي است.

حجت‌الاسلام رئيسي به‌ دليل آن‌كه از كودكي در يتيمي بزرگ شده و زندگي را با محروميت سپري كرده، با درد محرومان آشنا است و در حقيقت درد محروميت را لمس كرده و تصور ما بر اين است كه ايشان به دليل اين شرايط بيش از ديگران به داد محرومان مي‌رسد.

اين‌ها از جمله دلايلي است كه موجب شده در اين انتخابات حجت‌الاسلام رئيسي را به‌عنوان نامزد اصلح انتخاب كنم.»

خيل عظيم مردمي در حمايت از سيد محرومان به قدري بود كه يكي از مجريان بي بي سي نيز اعتراف مي‌كند و در ويژه برنامه انتخاباتي مي‌گويد:

«با شكوه‌ترين تجمعات انتخاباتي در ايران متعلق به آقاي رئيسي است! جاي تعجب است او كه حزب ندارد چطور اين مردم را بسيج كرده؟»

آن چه اين روزها بيش از هر چيز دغدغه مردم است؛ سفره‌هاي كوچك‌شده و شرمنده چشمان بيكار در خانواده‌هاست. ادامه وضع موجود يعني غصه بيش‌تر، يعني شرمندگي بيش‌تر. حال اين سيل مردمي هفته هاست كه به حركت در آمده و تزوير و دروغ ديگر ياراي آن نيست و در 29 ارديبهشت تمام ريشه‌هاي تزوير و دروغ را در كشور از كجا كنده و آثار آن را نيز محو مي‌نمايد.

استقبال هاي فوق العاده از آيت ا... رئيسي، دوست و دشمن را مبهوت كرده است

دوستاني كه پاي تلويزيون نشسته‌اند و مناظره را تماشا مي‌كنند از اين‌كه رقيب با شدت تمام به آقاي رئيسي حمله مي‌كند و اتهام مي‌زند، ناراحت هستند و دوست دارند كه ايشان هم مانند رقيب عمل كند. برخي دوستان در پايان مناظره زنگ مي‌زدند و اعتراض مي‌كردند. من در جلسه ستاد رويش قزوين به دوستان گفتم بنده به عنوان كسي كه بيش از 20 مناظره تا‌كنون داشته‌ام، شكست خورده در اين مناظره را حسن روحاني و جهانگيري مي‌دانم و پيروز مناظره را آيت‌ا... رئيسي.

چنين نبود كه آيت‌ا... رئيسي نتواند پاسخ بدهد بلكه ايشان چنان كه فرداي آن روز در اردبيل بيان كرد سينه‌اي پر از اسرار داشت ولي براي مصالح كشور و نظام لب فروبست و پاسخ توهين‌ها و اتهام‌ها را نداد. برخي آمده بودند تا در مناظره فضاي كشور را چنان احساسي كنند كه در سال 88 اتفاق افتاد، پس از مناظره دوستان و هوادارانشان به خيابان‌ها بريزند و مخالفانشان نيز به خيابان‌ها بيايند و فتنه‌اي قبل از انتخابات بيافرينند. بيانات مقام معظم رهبري درباره اين‌كه اگر كسي به فكر فتنه باشد سيلي خواهد خورد خيلي‌ها را به تامل واداشت.

وقتي آيت‌ا... رئيسي از روحاني خواست تا مناظره‌اي با دولت قبل داشته باشد و براي هميشه اين منازعه را پايان دهد، آقاي روحاني با زرنگي خواست تا ايشان را به اصطلاح نابود كند. وي گفت شما نماينده دولت قبل هستيد؛ زيرا وزراي دولت قبل در ستاد شما فعال هستند و آن‌ها براي شما برنامه مي‌نويسند. البته روحاني از ياد برده بود كه دو تن از وزراي دولت قبل، آقايان پورمحمدي و صالحي، در دولت ايشان مهم‌ترين پست‌ها را دارند. روحاني از اين نكته غافل شد كه بيان اين نكته ممكن است آراي روستاها را به سبد آيت‌ا... رئيسي بريزد و ديگر 10 ميليون تومان به دهيار دادن بي اثر گردد. درست از فرداي مناظره، روستايياني كه به خاطر نيامدن احمدي‌نژاد در حال تامل بودند كه به چه كسي راي بدهند، و بعضا به ستاد قاليباف اقبال كرده بودند ناگهان به سوي ستاد آيت‌ا... رئيسي هجوم آوردند و ايشان را علاوه بر آن امتياز كاري بودن، براي ملت داراي نماد اخلاق و صداقت تشخيص دادند.

نكته ديگر اين‌كه آقاي روحاني آيت‌ا... رئيسي را متهم به سوء استفاده از مقدسات و امام رضا(ع) كرد ولي از ياد برده بود كه خودش در قم از تصوير نماز در حرم حضرت معصومه(ع) استفاده كرده و به صورت بنر در سطح شهر پخش شده است. علاوه بر اين‌كه موضوع پارچه سبز و نبات، انسان را به ياد اين حقيقت مي‌انداخت كه 30 سال حضور آقاي رئيسي در مديريت‌هاي نظام به اندازه‌اي پاك بوده است كه هيچ نقطه سياهي نديده‌اند و به دنبال توزيع 2 سانت پارچه سبز يا مثقالي نبات تبركي رفته‌اند.

نكته ديگر اين‌كه كساني كه با بودجه‌هاي دولتي و با ماشين‌هاي دولتي مردم را از مدارس دولتي براي حضور در متينگ‌هاي روحاني مي‌آورند و حتي از استان‌هاي مجاور مانند قم و كرج نيز آدم مي‌آورند، آيت‌ا... رئيسي را متهم مي‌كنند كه اتوبوس اتوبوس آدم براي حضور در سخنراني مي‌آورند. گويا از نظر آن‌ها هواداران ديگر نامزدها شهروند درجه دوم هستند و بايد با پاي پياده به سالن بيايند!

به هرحال استقبال‌هاي فوق العاده اين روزها از آيت‌ا... رئيسي نشان داد كه مردم تشنه صداقت و درستي هستند، نه فريب و دروغ و تزوير.

جنايت فرهنگي دولت يازدهم
نقد و بررسي مهم ترين محورهاي آموزشي و فرهنگي دستور كار 2030 براي توسعه پايدار

 هادي قطبي

مقام معظم رهبري در ديدار اخير با معلمان و فرهنگيان، ضمن انتقاد تند از مسؤولان بابت پذيرش سند 2030 سازمان ملل و يونسكو از سوي دولت، آن را اعمال نفوذ از طريق تغيير سبك زندگي دانسته و امضا و اجراي بي سر و صداي آن را مورد انتقاد قرار دادند.(17/2/96)

سند2030 چيست؟

شش نكته مهم درباره سند2030

يك: هيات دولت، يك قرارداد تحت نظارت يونسكو، يونيسف، سازمان غذا و دارو و سازمان بهداشت جهاني، صندوق بانك جهاني پول و... را تصويب كرد.

دو: ايران در بين تمام كشورهاي آسيايي و اقيانوسيه، تنها كشوري است كه اين قرارداد را امضا نموده است.

سه: دولت 30 كارگروه فعال را براي پيگيري و به فعليت رساندن 17 هدف مشخص اين قرارداد مامور كرد.

چهار: مفاد اين قرارداد، ضد دستورات و احكام قرآن، قانون اساسي، مصوبات راهبردي در خصوص آموزش و پرورش و آموزش عالي و مخالف مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.

پنج: بنابر اصل 153 قانون اساسي«هر گونه قرارداد كه موجب سلطه بيگانه بر منابع طبيعي و اقتصادي، فرهنگ، ارتش و ديگر شؤون كشور گردد ممنوع است.» و بنابر اصل 77، «عهدنامه‏ها، مقاوله‏نامه‏ها، قراردادها و موافقت‏نامه‏‏هاي بين‏المللي بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد» اما دولت، قانون و مجلس و شوراي انقلاب فرهنگي و شوراي نگهبان و... را دور زده و با كنارنهادن تمام مصوبات بالادستي آموزش و پرورش و آموزش عالي توسط شوراي انقلاب فرهنگي و مجلس، اين قرارداد را تحت عنوان «سند توسعه پايدار» امضا نموده است.

شش: مفاد اين قرارداد بر مبناي اومانيستي كردن سبك زندگي، اخلاق و فرهنگ و سياسي و ديانت كشور و در راستاي منافع صهيونيست هاست كه آموزش زيربناي تحقق همه جانبه اين سند است. در پيشگفتار اين سند آمده است: «دستوركار 2030 توسعه پايدار، نقش آموزش را براي موفقيت همه اهداف توسعه پايدار، اساسي مي‌داند و بر اين باور است كه آموزش قادراست تحقق هر يك از اهداف توسعه پايدار را تسريع كند و از اين منظر لازم است به عنوان عامل موثر در تحقق اهداف ديگر دستور كار نيز در نظر گرفته شود».(ص8 پيشگفتار)

برخي از برنامه‌هاي اومانيستي و غربي كردن ايران، كه در اين سند ذكر شده به طور خلاصه چنين است:

× آموزش مسايل جنسي كودكان، از كودكستان و دوره ابتدايي به منظور حفظ بهداشت جسمي و جنسي آنان.

در ذيل هدف اصلي3 آمده است: «تضمين دارا بودن زندگي توأم با سلامت و ترويج رفاه براي همه و در تمامي سنين»(دگرگون ساختن جهان ما. دستور كار 203 براي توسعه پايدار، ترجمه مهرناز پيروز نيك، ص34) و در بند سوم آن تصريح شده: «پايان دادن به بيماري‌هاي همه گير مانند ايدز، سل، مالاريا و بيماري‌هاي ناديده گرفته شده ويژه مناطق حارّه و مبارزه با هپاتيت، بيماري‌هاي ناقل به وسيله آب و ساير بيماري‌هاي واگيردار تا سال2030» و در بند چهارم آمده است: «كاهش تعداد مرگ و ميرهاي زودهنگام ناشي از بيماري‌هاي غير واگير، از طريق پيشگيري و درمان و ترويج بهداشت رواني و رفاه تا سال 0203». همچنين در بند 26 بيانيه آمده است: “ما متعهد مي‌شويم تا دسترسي جهاني به خدماتِ مراقبت‌هاي بهداشتي در امور جنسي و باروري را، به ويژه با هدف تنظيم خانواده، اطلاع رساني و آموزش براي «همه» تضمين كنيم.»(بند 26، ص20)

يعني «آموزش چگونگي روابط جنسي» براي محافظت كودكان از ابتلاي به ايدز در «كودكستان و مدارس ابتدايي» ضروري و بايد در مواد درسي كتب ابتدايي گنجانده و توسط معلمان آموزش داده شود! و دولت ايران به صورت مستمر تعداد دانش آموزان تحت تعليم و مشخصات معلمان و مراكز تعليم دهنده را به اين سازمان‌هاي جهاني(صهيونيستي) گزارش دهد! اين گزارش مستمر، يعني دادن اطلاعات از ريزترين مسائل آموزش و پرورش و آموزش عالي ما، به دست خود ما! يعني جاسوسي رسمي.

جالب آن‌كه: كليه هزينه اومانيستي كردن نسل آينده كشور، بر عهده ملت و دولت ايران است! در موارد متعددي از خانواده نام برده شده بدون آن‌كه تعريف مشخص و روشني از آن ارائه داده باشند. اما اين اصل مسلم است كه نهاد خانواده در غرب، قداست و ويژگي‌هاي خانواده در مذهب و مليت ما را ندارد. براي نمونه، در بند 26 بيانيه آمده است: «ما متعهد مي‌شويم تا دسترسي جهاني به خدماتِ مراقبت‌هاي بهداشتي در امور جنسي و باروري را، به ويژه با هدف تنظيم خانواده، اطلاع رساني و آموزش براي همه تضمين كنيم.»(ص20)

يعني دولت بايد از خانواده‌اي كه در غرب چند گونه تعريف مي‌شود، حمايت كند كه شامل ازدواج همجنس بازان نيز مي‌شود! به عبارت ديگر، دولت علاوه بر رسميت شناختن اين نوع ازدواج‌ها، بايد در تحكيم و تنظيم آن بكوشد و از آن حمايت و حتي مقدمات آن را فراهم كند.

× مساوات جنسيتي.

عنوان هدف اصلي پنجم اين است: «دستيابي به تساوي جنسيتي و توانمندسازي همه زنان و دختران»(ص37) و در بند نخست آن تصريح شده است: «پايان دادن به همه اشكال تبعيض عليه زنان و دختران در همه جا»(ص37) و در آخرين بند هدف اصلي ششم نيز مجدد تاكيد شده است: «تقويت و اتخاذ سياست‌هاي مطمئن و مناسب و همچنين وضع قوانين قابل اجرا براي ترويج تساوي جنسيتي و توانمندسازي همه زنان و دختران در كليه سطوح»(ص38) كه مي‌تواند به استفاده مساوي دختران و پسران از محيط‌هاي ورزشي حتي شنا، و تفريحات ويژه زنان يا مردان همچنين محيط‌هاي آموزشي را دربرداشته باشد تا مبادا تبعيضي ميان دختر و پسر شكل بگيرد!

× كتب درسي بايد زير نظر سازمان‌هاي جهاني تنظيم شود و متون آن مستمرا به سازمان‌ها گزارش داده شود. در ذيل هدف اصلي چهارم سند توسعه پايدار با عنوان”تضمين آموزش با كيفيت، برابر و فراگير و ترويج فرصت‌هاي يادگيري مادا مالعمر براي همه»، آمده است: «تضمين اين‌كه همه فراگيران، به دانش و مهارت‌هاي لازم براي ترويج توسعه پايدار دست يابند؛ به ويژه از طريق: آموزش براي توسعه پايدار و آموزش و ترويج شيوه‌ها ي زندگي پايدار، حقوق بشر، تساوي جنسيتي، ترويج فرهنگ صلح و نبود خشونت، شهروندي جهاني و احترام به تنوع فرهنگي و مشاركت فرهنگ در تحقّق توسعه پايدار تا سال 2030»(ص36)

يعني مبناي سبك زندگي در ايران نيز زير نظر سازمان‌هاي صهيونيستي تعريف، تنظيم و عملياتي مي‌شود؛ و اين همان تغيير سبك زندگي خانواده‌هاي ايراني بر اساس فرهنگي غربي است كه با عنوان «جهاني سازي» يا «جهاني شدن» در اين سند به طور مكرر از آن ياد شده است. از جمله در بند 60 آمده است: «ما بار ديگر قوياً بر تعهد خود مبني بر اجراي كامل دستور كار حاضر تأكيد مي‌كنيم. ما به اين آگاهي رسيده ايم كه در نبودِ مشاركتي نوسازي شده و گسترش يافته جهاني، قادر نخواهيم بود به اهداف آرماني و نيز روش‌هاي آرماني تحقّق آن‌ها دست يابي. مشاركت جهانيِ از نو احياء شده، قادر خواهد بود كه همكاري جهاني و تقويت شده‌اي را در حمايت از اجراي اهداف اصلي و فرعي ياد شده با تجميع دولت‌ها، جامعه مدني، بخش خصوصي، نظام ملل متحد و ساير نقش آفرينان و در سايه گردآوري همه منابع مالي ممكن، تسهيل نمايد».(ص54 و 55)

× حذف مفاهيم ارزشي به ويژه جهاد و مقاومت، قصاص و ديات، اعدام و ساير احكام جزايي از كتاب‌هاي آموزشي به بهانه صلح فراگير و عمومي.

در عنوان هدف شانزدهم آمده است: «ترويج جوامع صلح جو و فراگير براي توسعه پايدار، برقراري امكان دسترسي به عدالت براي همه و ايجاد مؤسسات مؤثر، پاسخ گو و فراگير در همه سطوح»؛ و در بند نخست آن نيز تاكيد شده: «كاهش قابل ملاحظه همه اشكال خشونت و ميزان مرگ و ميرهاي وابسته به آن درهمه جا».(دگرگون ساختن جهان ما. دستور كار 203 براي توسعه پايدار، ترجمه مهرناز پيروز نيك، ص50)

گذشته از آن‌كه براي شناخت و نقد بهتر اين جنايت فرهنگي، بايد مباني تمدن غربي به ويژه اومانيسم و سكولاريسم به بررسي گذاشته شود و اصول سبك زندگي اسلامي – ايراني نيز تبيين گردد.

 يادداشت هفته

تحليلي درباره سفر آينده ترامپ به عربستان
ديدار «خطرناك ها»!

 علي اكبر عالميان

سفر قريب الوقوع دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده به عربستان چه معنايي مي‌تواند داشته باشد، آن هم به عنوان اولين سفر خارجي شخص اول كاخ سفيد؟! او البته قرار است به واتيكان و اسرائيل نيز سفر كند تا به زعم خود با بازديد از مراكز مقدس مسيحي، يهودي و مسلمان نشان دهد كه به دنبال ايجاد يك اتحاد بين اديان است تا با اين اتحاد به مبارزه با تروريسم بپردازد. با اين همه اما پرواضح است كه اين مساله تنها يك ادعا و نمايش است و ترامپ اهداف مهم‌تري را در سر مي‌پروراند. جالب اين جاست كه سفرهاي خارجي ترامپ از كشوري شروع مي‌شود كه حكومت مستقر در آن بيش‌ترين اقدامات ضد حقوق بشري را در جهان انجام داده است. اين مسأله نه صرفا يك ادعا، بلكه بارها و بارها از سوي خود آمريكايي‌ها مورد تاكيد قرار گرفته است. همين چندي قبل بود كه وزارت خارجه آمريكا گزارشي را درباره نقض حقوق بشر در عربستان سعودي منتشركرده بود. در اين گزارش سالانه، ضمن اشاره به نقض گسترده حقوق بشر در عربستان، اعلام شده بود كه إعمال تبعيض بر اساس جنسيت، مذهب، نژاد و قوميت در عربستان بسيار گسترده است و قاچاق انسان همچنان در جامعه سعودي رواج دارد. علاوه بر اين، مواردي مانند فقدان شفافيت دولتي و دسترسي‌هاي ناكافي، اعتراف گيري از زندانيان با توسل به شكنجه و آزار و اذيت جسمي، خشونت عليه زنان، نبودن حقوق مساوي براي كودكان و كارگران، نقض حقوق بازداشت شدگان، عدم استقلال دستگاه قضا، بازداشت و محاكمه وكلا و فعالان حقوق بشري مخالف دولت و بازداشت فعالان سياسي به عنوان مصاديق نقض حقوق بشر در حكومت سعودي نام برده شده است. با اين همه، اين‌كه چرا رئيس جمهور كشوري كه همواره عربستان را به نقض حقوق بشر متهم كرده است، به اين كشور سفر مي‌كند، خود جاي تعجب و پرسش دارد. اما اهداف اين سفر كاملا هويدا است. مهم‌ترين دليل اين سفر عبارت است از مساله «ايران».
اين تحليل، يك ادعاي صرف نمي‌باشد بلكه اعترافي است كه وزير خارجه آمريكا انجام داده است. ركس تيلرسون اذعان كرده است كه هدف سفر آينده رئيس‌جمهور اين كشور به رياض، تل‌آويو و واتيكان، ايجاد «اتحاد عليه ايران» است. گرچه خالد الجارا... معاون وزير خارجه كويت گفته است كه يكي از اهداف سفر ترامپ به عربستان بحث و گفت‌وگو درباره تنش در روابط كشورهاي عربي با ايران است، اما به نظر مي‌رسد كه ترامپ اهداف ديگري را در اين مورد در سرمي پروراند. اين سفر دقيقا هم‌زمان با جو سازي‌هاي چند ماه اخير عربستان عليه ايران و تهديدهاي تند و تيز و البته توخالي رژيم سعودي نسبت به ايران صورت پذيرفته است. آيا سفر ترامپ در اين برهه زماني به رياض نشان دهنده ارسال پالس‌هاي تحريك كننده به آل سعود نمي‌باشد؟ آيا نمي‌توان گفت كه او درصدد است تا در معركه جدال لفظي ايران و عربستان، جانب عربستان را گرفته و حكام آل سعود را تشويق به افزايش تنش نسبت به ايران نمايد؟ كاملا واضح است كه آمريكا به دنبال سد كردن نفوذ ايران در منطقه است و براي اين كار به سراغ ليدر مسلمانان سني مذهب رفته است تا با دوگانه سازي شيعه و سني، عربستان و متحدانش را بيش از گذشته برضد ايران بشوراند. البته در اين راه مواضع تند مسؤولان سعودي در كشاندن ترامپ به اين سفر نيز بي تاثير نبوده است. رايزني‌هاي گسترده وزير خارجه سعودي را كه با سفرهاي متناوب به آمريكا خواهان سفر ترامپ به اين كشور شده بود بايستي از جمله عوامل اصلي اين سفر به شمار آورد. همزمان با اين رايزني‌ها، ساير مسؤولان عربستان نيز براي خوش خدمتي به آمريكا، انتقادهاي گسترده‌اي را متوجه ايران كرده بودند. ادعاهاي محمد بن‌سلمان وزير دفاع سعودي مبني بر نقش و نفوذ تهران بر پايتخت‌هاي عربي به اين خاطر صورت پذيرفت تا توجه مقامات واشنگتن را بر نقش در حال گسترش ايران در خاورميانه متمركز كرده و ترامپ را براي برخورد با ايران تحريك كند. به نظر مي‌رسد كه اين سفر تلاش هردو كشور براي رسيدن به مقصد و خواست مورد نظر خود مي‌باشد. از يك سو عربستان به اين سفر نياز دارد تا از انزوا بيرون بيايد. در دوران اوباما، او علاقه چنداني به گسترش روابط با عربستان نداشت. به تعبيرسيمون هندرسون، كارشناس خاورميانه در موسسه واشنگتن: «ترامپ، عربستان را متحدي كليدي در خاورميانه مي‌بيند، در‌حالي‌كه اوباما درست ديدگاهي مقابل اين را داشت.» از اين رو جلب نظر ترامپ بسيار مورد علاقه آل سعود مي‌باشد. دقيقا به همين دليل است كه پس از قطعي شدن اين سفر، وزير خارجه عربستان با ذوق‌زدگي خاصي اعلام كرد: اين‌كه رئيس‌جمهوري آمريكا، عربستان را به‌عنوان اولين مقصد سفرهاي خارجي خود انتخاب كرده، نشان‌دهنده نقش محوري عربستان در جهان اسلام و كشورهاي عربي است. او البته در ادامه ادعا كرد كه: «عربستان در صف اول كشورهايي ايستاده كه با دخالت‌هاي منفي ايران در امور منطقه مقابله مي‌كند و اين مساله بسيار مهمي براي آمريكا است.»
آل سعود براي رهايي از اين انزوا به ويژه پس از گير افتادن در معركه يمن، بيش از هرزمان ديگري به اين همكاري با آمريكا نياز دارد. مقابله با انصارا... يمن عقده‌اي است كه در دل حكام آل سعود وجود دارد و آنان براي عقده گشايي دست نياز به سوي آمريكايي‌ها دراز كرده‌اند. از آن سو نيز ايالات متحده بسيار مايل است تا درمقابل اين نفوذ بايستد تا آن جا كه حتي جيمز متيس، وزير دفاع آمريكا با برجسته كردن نقش ايران در يمن در اظهاراتي مدعي شده بود كه تهران در جهت بي‌ثباتي منطقه گام برمي‌دارد و براي رسيدن به يك راه‌حل در موضوع يمن بايد جلوي ايران گرفته شود. پس مشخص است كه اين سفر، يك هدف مشترك براي جلوگيري از افزايش نفوذ جمهوري اسلامي در منطقه به شمار مي‌آيد. دقيقا به همين دليل است كه وزير خارجه عربستان تاكيد مي‌كند «ترامپ تمايل دارد تا مانع از فعاليت‌هاي غيرقانوني ايران در منطقه شود و اين همان چيزي است كه هم‌پيمانان آمريكا در منطقه خواستار آن هستند». البته ترامپ هدف مهم ديگري هم در سر مي‌پروراند كه عبارت است از جذب دلارهاي بادآورده نفتي عربستان جهت نجات اقتصاد بحراني آمريكا. توافق 100 ميليارد دلاري تسليحاتي آمريكا–عربستان در آستانه سفر ترامپ از همين زاويه قابل بررسي است. گفته مي‌شود كه اين توافق در مدت بيش از يك دهه براي كمك به تقويت ظرفيت‌هاي دفاعي عربستان به بيش از 300 ميليارد دلار هم مي‌رسد. پس مشخص است كه ترامپ قصد دارد تا با يك تير دو نشان بزند؛ اول اين‌كه به زعم خود با تقويت جايگاه عربستان در معادلات منطقه اي، جلوي نفوذ ايران را بگيرد و از سوي ديگر به دلارهاي فراوان نفتي عربستان دست يابد. روزنامه اينديپندنت ديدار آينده ترامپ از عربستان را ديدار خطرناك‌ترين مردان جهان مي‌داند. يك سوي اين ديدار، رئيس جمهوري آمريكاست و سوي ديگر آن نيز محمد بن سلمان وزير دفاع عربستان. بايد منظر بود و ديد كه آيا ديدار خطرناك‌ها با هم مي‌تواند رئيس جمهور ايالات متحده را به اهداف خود نزديك سازد؟ آيا آمريكا و عربستان اين توان را دارند تا در برابر نفوذ فراوان ايران در منطقه، مانعي ايجاد كنند؟ گرچه پاسخ اين پرسش كاملا مشخص است، و تلاش آل سعود و كاخ سفيد به مانند هميشه به مثابه آب در هاون كوبيدن است.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

خواهش مي‌كنم تمنا دارم حتما به اقاي قاليباف و رئيسي برسانيد كه سن پير دولت خصوصا شخص اقاي روحاني(70ساله) را در اخرين لحظات مناظره سوم به چالش بكشند. البته ادبيات بيان بسيار مهم است؛ مثلا بگويد: اين‌كه ما مي‌گوييم دولت محترم چابكي لازم را ندارد يك دليل ان به سن پير كابينه برمي‌گردد.
09130000553

به نظر اين حقير حضورآيت‌ا... رئيسي در اجتماع مردم تهران بايد زودتر برگزار گردد تا در مستند دوم در صداوسيما پخش شود! پيشنهاد مي‌شود در همايش‌هاي انتخاباتي از جمله مشهد، قم و تهران سخن ايشان در مناظره دوم يعني نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود كه داخل پرانتز و با رنگ قرمز نوشته شود مديريت اشرافي! در ادامه جمله فوق عبارت تغيير به نفع مردم نوشته شود! در بنر ديگري نيز نوشته شود: رئيسي بت شكن! بت فساد را بشكن!
09100000877

خطاب به كساني كه مي‌گويند برجام سايه جنگ را ازكشور رفع كرد:1– سايه جنگ را پيشرفت‌هاي نظامي نيروهاي مسلح در طي 30سال گذشته با جان‌فشاني تهراني مقدم‌ها و نيز حضورشهادت‌طلبانه جوانان در دفاع مقدس و نيز شهداي حرم كه نبرد با آمريكا را درآن سوي مرزها ادامه دادند و نيزحضورسياسي مردم در راهپيمايي‌ها و انتخابات رفع كرد (درضمن آمريكاي با 18تريليون دلار بدهي كه در تمامي جنگ‌افروزي‌هايش در منطقه شكست خورده توان و جرأت حمله به ما را ندارد) 2–خود شيوه اجراي يك طرفه برجام: –سبب‌ساز لگدمال شدن عزت ايراني در دنيا و افزايش ايران هراسي شد – سبب جري شدن آمريكابراي افزايش فشاربه بانك‌ها و شركت‌هاي دنيا براي تحريم ايران شد–سبب شدحرمت ايراني درفرودگاه مكه شكسته شده و ديپلماسي لبخند سبب‌ساز جرأت‌يابي آل‌سقوط در خلق فاجعه منا شد –خود برجام و FATF يك تهديد امنيتي است كه ثمره سياست منفعلانه تنش‌زدايي – بخوانيد ذلت‌آفرين– است
09180005411

آقاي....! قلب هسته‌اي ما را با بتن پر كردي سكوت كرديم؛ قلب بچه‌هاي ما را با بتن فاسد 2030 يونسكو پر نكن!
09130000553

دولت يازدهم چراسند2030سازمان ملل را امضا و پنهان كرده؟ چرا چنين سند ضد اسلامي و ضدايراني را امضاكرده؟! اين افتضاح دولت يازدهم ديگر غيرقابل قبول است.
09140009915

يقيناً آقاي رئيسي همه شرايط رياست جمهوري را دارد.
09190003025

يك بار با ترساندن مردم از جنگ براي روحاني رأي جمع كردند، نگذاريم بار ديگر اين اتفاق بيفتد.
09360001121

به نظر بنده چون دولت كاملاً دستانش از پاسخگويي منطقي و مستدل به سوالات مردم و نامزدهاي ارزشي خالي است، چاره كار را در فرار به جلو و كي بود كي بود من نبودم يافته و با پرداختن به موضوعات فرعي و بي‌اهميت و همچنين با جنجال و هوچي‌گري قصد ايجاد گرد و خاك دارد تا مردم عزيز ايران اسلامي متوجه اين همه خرابكاري و لاابالي گري دولتمردان نشوند تا به خيال خود دوباره مسند شيرين قدرت را به دست آورند. اين نكته مهم بايد مورد توجه مردم و نامزدهاي ارزشي باشد!
09120009671

امت حزب ا... براي موفقيت آيت‌ا... سيد ابراهيم رئيسي بت شكن فساد و رانت‌خواري 5000 صلوات به 14معصوم نثار كنيد.
09150008911

پيشنهاد مي‌شود رسانه‌ها طي مصاحبه با كانديداهاي محترم و حاميانشان، از آن‌ها قول بگيرند تا از وقوع آشوب احتمالي توسط طرفدارانشان جلوگيري كنند تا به طور قطع سيلي نخورند.
09120003114

دولت فعلي با پنهان‌كاري مي‌خواست سند 2030 كه يك سند وارداتي است و با مبناي اسلام و قرآن مغايرت دارد بدون سر و صدا در نظام آموزشي و تربيتي معلمان و دانش آموزان اجرايي كند كه با مخالفت شديد امام خامنه‌اي روبه رو شد و جلوي اين كار را گرفتند. اين اقدام مخفيانه دولت، عبوراز گفتمان امام وانقلاب و بي‌اعتنايي به آموزه‌هاي تعاليم بخش اسلام و زاويه گرفتن با ولايت است.
09370007521